et landbouw. niiFiKc n bij ST00MB00TDIENST Dienstregeling ïinqen, Circulaires, best en mooist Middelharnis ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD MOTTE N. 0ekedecéwdsdie3cwdftasta Flakkeeschen Boerenbond. E TABAKSDOOS MET INHOUD. brekers stalen de bergplaats van het ld, maar de schat zat er net niet meer in. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bekend gebleven personen de woning bin- ngedrongen van den 80-jarigen landbouwer mmermans, in de buurtschap Ussen te Oss. n kleinzoon, die bij zijn grootvader slaapt, rd omstreeks één uur door gestommel ge kt. Hij bemerkte, dat twee hem onbeken- personen zich in de slaapkamer bevonden het vertrek doorzochten. Toen de jongen n grootvader wilde waarschuwen, namen de 'ringers ijlings de vlucht door een open- andr aam en verdwenen in de duisternis. De ongewenschte gasten hebben zich toe- ng tot de woning verschaft door een kelder- m. De geheele kelder was doorsnuffeld en n had zelfs de vloer opengebroken om te n of er wellicht geid verborgen was. Van n kelder uit hebben de dieven de kamer reikt, waar zij eveneens alles overhoop heb- n gehaald, zonder iets van hun gading ge- nden te hebben. Toen hun pogingen, om de grendelde slaapkamerdeur te forceeren, chteloos bleven, hebben zij het huis weer rlaten en zijn vervolgens door een raam de apkamer binnengedrongen, en hebben een baksdoos, waarin de oude T. zijn spaar- itjes pleegt te bewaren, ontvreemd. Dit moet een vrij aanzienlijk bedrag zijn, ~r de oude man korten tijd geleden een aan m toebehoorend huisje had verkocht. De brekers zijn ditmaal echter bijzonder on- rtuinlijk geweest. T. had juist eenige dagen geleden zijn geld Jers in bewaring gegeven, zoodat de buit r dieven slechts uit een tabakspruim heeft staan. Dat juist deze tabaksdoos is gestolen wijst op dat hier personen aan het werk zijn ge- eest die met de situatie ter plaatse goed op hoogte moeten zijn geweest. In de woning wordt verder niets vermist. heeft aangifte gedaan van het voorgevallene j de politie. Er wordt een uitgebreid onder- ek ingesteld. Dit is reeds de tweede maal korten tijd, dat bij T. werd ingebroken. De rige maal zijn de dieven fortuinlijker ge- eest, doordat zij een bedrag van 400,- bben buitgemaakt. MOTORONGELUK. erijder en duo-rijdster zwaar gewond. Zondagavond omstreeks 10 uur kwam de -jarige motorrijder J. W. in de Voorstraat Utrecht met zijn motorfiets te slippen. Zoo- el hij als de 38-jarige duorijdster mej. A. J. .-H., beiden woonachtig te de Bi't, werden -aar gewond opgenomen en naar het zieken- is vervoerd. In den loop van den avond zijn n beiden de H.H. Sacramenten der sterven en toegediend. N.V. Rotterd. Tramweg Maatschappij Gevestigd te Rotterdam M1DDELHARNIS-R0TTERDAM v.v. via VLAARDIiVGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 15 Mei 1934 van Middelharnls op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Mlddelbarais 4.30 vm. A.Vlaard. 7.06 7m.* A. Rotterdam 8.00 Tm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V. Middelharnls 0.40 vm.A. Vlaard. 9.10vin.»* A. Rotterdam 10.00 ?m. A. Brielle 10.30 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V.Rotterdam2.15 nm. V. Vlaard.3.00m». y A. Middelharnls 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V.Rotterdam 3.15 nm. Y.Vlaard.4.00nm tt V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelbamis 6.30 In aansluiting op den trein van 7.24 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station). t In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.51 (2.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). tf ln aansluiting op den trein van 13.38 (3.38 nm.) en 15.52 (3.52 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Te Vlaardingen overstappen. Al* Paestdagea zijn t* beicboavan: MUavrJaaridag, 2e Paaachdag, HemeUzartidag 2* Pfnkitartlag «n de beide Keritdageq. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 1—6 regels1,20 Elke regel meer0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f \tper plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 76 Aardappelsteunregeling 1934. Met ingang van 1 Augustus 1934 is de aardappelateuuregeling 1934 in werking ge treden. Dezo steunregeling wordt op ongeveer de zelfde wijze uitgevoerd als voor oogst 1933 liet geval was. Voor alle vervoer, dus ook voor vervoer van land naar bewaarplaats over den publie- ken weg, zal dus weer een vervoerbewtjs (geleidebiljet) vereischt zijn, welk vervoer- bewljs b(j den plaatseljjken kantoorhouder aangevraagd kan worden. Ook de maten der aardappelen, die in con sumptie gebracht mogen worden, (met ge leidebiljet) zijn gelijk aan die van oogst 1933 n.I. 35-60 mm. bij een maximale lengte van S c.M. De minimumprijzen van oogst 1933 ver vallen, waardoor tevens het verbod van koo- pen in de roes wordt opgeheven met dien verstande echter, dat partyen bestemd voor binnenlandsche consumptie op het bedrijf van den teler moeten worden gesorteerd. De heffing voor consumptiemaat zal 1. - per 100 K.G. bedragen zonder meer, terwijl in tegenstelling met de regeling van 't vorig jaar geen inhouding van een gedeelte van den prijs zal plaats vinden. Voor goedgekeurd pootgoed, dat naar het buitenland wordt vervoerd is een heffing van ƒ0.25 per 100 K.G. verschuldigd, voor goed gekeurd pootgoed voor het binnenland be hoeft geen heffing betaald te worden. Van ongekeurd pootgoed, dat voor het bin nenland bestemd is bedraagt de heffing ƒ2.— per 100 K.G. Tevens zal op bonken in bepaalde gevallen een heffing komen van ƒ2.— per 100 K.G. n.I. indien deze bonken bestemd zijn voor: 1. bereiding van patattes frites, echter uitsluitend ten behoeve van inrichtin gen, die regelmatig aardappelen tot patattesrfrites verwerken. 2. inrichtingen met speciale kookr en schilapparaten. Voor de gevallen onder 1. en 2. hierboven genoemd, zal schriftelijke machtiging van de Nederiandsche Akkerbouw Centrale ver eischt zijn. Op bonken bestemd voor veevoer behoeft geen heffing te worden betaald, het geleide- biljet wordt dus gratis verstrekt. Wellicht zal een cautie geeischt worden ter meerdere waarborg voor de naleving der voorschriften. Het zal verboden worden aardappelen te gebruiken voor veevoeder, die niet gedena tureerd zijn. Dus ook de landbouwer, die van eigen oogst aan eigen vee wil vervoederen, is verplicht vergunning te vragen. Dit geldt zoowel voor het vervoederen van bonken, kriel, als consumptiemaat. Verkoop en levering van aardappelen mag slechts aan erkende handelaren gescbiedeD. De verkooper moet zich bij verkoop en Jevering hiervan overtuigen. De teler-bande- laars worden voorloopig voor hetzelfde kwan tum erkend als in het vorig seizoen. Voor verdere inlichtingen kunnen de aard appeltelers en bandelaren zich wenden tot de plaatselijke kantoorhouders of tot den Kringsecretaris. FEUILLETON. OUÏDA Naar het Enoelsch door C. BAARSLAG. DE PRIJ8VËRSCUILLKN BIJ AARDAPPKLEXPORT. Aanvragen in- en uitroer te richten tot Ned. Akkerkouwcentrule aid. Aardappelen. Het bestuur van de Nederiandsche Akker- bouwcentrale monopoliehoudster voor den in- en uitvoer van alle soorten aardappelen, brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat het de navolgende prijsverschillen voor export heeft vastgesteld: Met ingang van 1 Augustus 1934 voor aardappelen bij bestemming voor consumptie- doeleinden i Voor uitvoer naar alle landen, nihil, be halve voor België 0.35 per 100 K.G.welk bedrag overeenkomt met frs. 6.— aan in voerrechten, welke door de Nederiandsche Akkerbouw-Centrale aan Belgis moeten wor den afgedragen. De sorteering is tot nader bericht voor alle landen vastgesteld op min stens 40 m.H. opwaarts, vierkantsmaat. N.B. In Belgis mogen deze aardappelen niet beneden frs. 27.—per 100 Kilo's worden verkocht. Met ingang van 22 Juli j.l. voor aardappelen bij bestemming voor pootdoeleinden, waar voor alleen de door den Nederiandschen Algemeenen Keuringsdienst gekeurde, en van plomben en certificaten voorziene pootaard- appelen in aanmerking komen: a. Voor uitvosr naar alle landen, behalve Belgis, 0.25 per 100 Kilo's. b. Voor uitvoer naar Belgis 0.60 per 100 Kilo's waarin begrepen de frs. 5.— in voerrechten. De sorteering voor goedgekeurde poot- aardappelen is vastgesteld op de maat 28—60 m.M. of tusschenmaten en verder overeen komstig de voorschriften hieromtrent even tueel bestaande in het land van bestemming. N.B Voor uitvoer van pootaardappelen naar Duitschland kunnen nog geen mono polie-overeenkomsten worden afgesloten besprekingen, welke intusschen met officieele Duitsche instanties omtrent den invoer aldaar van goedgekeurd Nederlandsch poot goed gevoerd ztjn, hebben evenwel om.tot het resultaat geleid, dat binnenkort deze uitvoer onder bepaalde voorwaarden zal kunnen plaats vinden. Aan hen, die bij dezen export geïnteresseerd zjjn, wordt in over weging gegeven zich ter zake in verbinding te stellen met hun relaties in Duitschland. Het bestuur heeft tevens besloten, dat aanvragen voor den export van consumptie aardappelen, te verladen na 31 Juli en voor pootaardappelen moeten worden gericht aan de Nederiandsche Akkerbouwcentrale, afd. Aardappelen, Kazernestraat 3, Den Haag. Formulieren hiervoor zyn verkrijgbaar aan genoemd adres. Ten slotte wordt de aandacht van belang hebbenden gevestigd op het navolgende: a. Het prijsverschil bij den import van alle soorten aardappelen zonder onderscheid van herkomst, is blijkens inmiddels gepubliceer de Beschikking van den minister van Econo mische Zaken vastgesteld op 2 per 100 K.G. b. Geïmporteerde aardappelen vallen onder de voorschriften, geldende voor de binnen landsche productie, m.aw. indien deze in de consumptie zullen worden gebracht zijn ze onder meer onderhevig aan de vervoers- heffing van ƒ1.— per 100 K.G., alsook aan de sorteering van 35 - 60m.M.,lengte8c.M. uiterst. c. Aanvragen voor bet verkrijgen van import-monopolie-overeenkomsten, op grond waarvan de import kan plaats vinden, moeten worden gericht tot de Nederiandsche Akker" bouwcentrale, Afd. Aardappelen, Kazerne straat 3, 's-Gravenhage. d Export van consumptie-aardappelen, ook al is daarbij het prijsverschil op nihil vast gesteld, kan alleen geschieden na opmaking eener export-monopolie-overeenkomst. L POOS 20 CT-TUBE 40 EN 60 CT. (Adv 43) „En misschien wil God mij wel spoedig laten sterven," dacht zij, met haar kinderlijk geloof dat God nabij en de dood een engel was. Sergius Zouroff beschouwde haar, aarzelde, boog diep en ging de kamer uit. ,,fk ben niet voor haar geschikt; ik deug volstrekt niet voor haar!" dacht hij, en hij gevoelde zich beschaamd. Evenwel ging hij zijne gewone makkers opzoeken en bracht den nacht met spelen cn drinken door, en zag met roode gloeiende oogen de zon opgaan; hij kon zich toch niet veranderen omdat zij eene heilige was. Nog maar een paar geslachten vroeger hadden zijne voorvaderen scnoone Perzische vrouwen ge kocht, in ruil voor snoeren paarlen en zechinen, en Circassische slavinnen weggevoerd, wier mannen zij met eene lans in de levenlooze borst achter lie ten: op dezelfde ruwe wijze nam hij eene vrouw. Maar aangezien hij een man van de wereld en zijn roof door de maatschappij gewettigd was, ging hij zijne kleinoodiën in de groote winkels van Parijs koopen, en gebiuikte voorname notarissen om de voorwaarden van den ruilhandel op te stellen. De terugstootende koelheid zijner verloofde, de onbewimpelde afkeer, dien zij jegers hem aan den dag legde, vuurde zijn hartstocht des te meer aan, evenals het gillen der Circassische slavinnen of het sidderen der gekochte Perzische vrouwen dien zijner voorvaderen iri de Ukraine had aangewakkerd; en zij had dan toch ook redeneerde hij niettegenstaan de zij hem haatte, zijn aanzoek aangenomen om alles wat hij was en wat hij geven kon. Immers had hare moeder haar zoover niet kunnen brengen als eerzucht haar niet in zekere mate handelbaar had gemaakt. Zouroff, die tusschen de eene vrouw en de andere geen onderscheid maakte, had soms bijna aan de oprechtheid en standvastigheid van het meisje, aan wie hij Loris ten geschenke had gegeven, geloofd en dikwijls was hij bitter en toornig jegens haar gezind, omdat zij, door hare plotselinge onder werping, in zijne oogen gedaald was; zij scheen in haar hart ook al niet beter dan de anderen te zijn. Zij verfoeide hem; en toch nam zij hem. Gehoor zaamheid alleen kon dat niet verklaren; daar moest de eene of andere zwakheid of natuurlijke begeerte bijkomen. Dat verhardde hem jegens haar; dat bedierf hare beminnelijke reine kinderlijkheid in zijne oogen; dat deed hem in hare huivering voor hem huichelarij zien. „Gelooft gij aan slechte menschen, miladi?" zeide hij den volgenden avond tot Lady Dolly, toen zij te zamen in eene loge van het théatre des Bouffes zaten. „Slechte menschen? Och neen ten minste ja, ik vrees dat men er wel aan moet gelooven. Men leest zulke verschrikkelijke dingen in de kranten, ln onze kringen is de een al evenals de ander niet waar?" Zouroff lachte, op zijne eigenaardige, onaange name wijze. „Wij behoeven het zoover niet eens te zoeken. Ik geloof dat gij en ik beiden kwaad genoeg doen om den duivel tevreden te stellen- indien er een duivel is. Maar als gij er geen bezwaar in ziet, be hoef ik het ook niet tc doen." Lady Dolly keek verbaasddaarop glimlachte zij. „Wat zegt gij rare dingen 1 En spreek niet zoo van den duivel. Dat klinkt niet goed. 't Is een ouder- wetsch geloof, dat weet ik wel, cn het is niet waar schijnlijk dat er een is, zegt men tegenwoordig, maar toch men kan niet weten..." En tevreden over zichzelve, lachte Lady Dolly om het slot van La belle Hélène, sloeg hare sortie om, en ging aan den arm van haar aanstaanden schoonzoon heen. De weinige groote dames, die reeds in Parijs terug waren, benijdden haar allen, dat wist zij; cn als VERVOLG REDE, H. D. LOUWES, Lid van de Tweede Kamer. ONZE BOERENSTAND IN ZIJN HUIDI- GEN BESTAANSSTRIJD. c. Ook al vindt een volk in handel en industrie een genoegzaam bestaan, dan mag het zijn landbouwbevolking niet verwaarloozen. Zonder een flinken en talrijken boerenstand geen gezond en energiek volk. Het Duitsche volk, en vooral de huidige Duitsche Regeering, hebben geopende oogen voor deze feiten. Krampachtig spant men zich daar in, om als ruggegraat der natie, een talrijken nijveren stand van boeren en tuinders te behouden. Engeland, dat jarenlang zijn boerenstand ver waarloosde, tracht met groote inspanning die fouten te herstellen. Nederland heeft zijn boerenstand - zooals een gezond mensch zijn gezondheid - steeds weinig gewaardeerd; thans gaan ook hier de oogen open en zeker ook om deze redenen spant onze Regeering zich in den landbouwenden stand te redden. Die goede eigenschappen van den boeren stand bestaan hieruit, dat hij levert het ge boorte-overschot, dat het volk in stand houdt, dat hij heeft een gezond inzicht in wat econo misch kan en niet kan, dat hij zin heeft voor orde en gezag en dat hij godsdienstig is van nature. De geschiedenis leert, dat een verwaarloos de boerenstand niet is te herstellen en dat een ondergaande boerenstand een ondergaand volk veroorzaakt. Ook daarom is boerenhulp, volks hulp! 2, Wat zal de toekomst brengen? Er schijnt mij nog geen enkele aanwijs, dat bin nenkort onze Minister van Economische Zaken zijn functie van opperboer in Neder land zal kunnen neerleggen en dat wij onze bedrijfsvrijheid zullen terugkrijgen. De be schutte bedrijven handhaven zich in ons land, het internationale handelsverkeer is meer dan ooit gereglementeerd. Iedere kool, ieder var ken of zak aardappels, die over onze grenzen gaan, zijn pionnen in de economische partij schaak, die onze Regeering gedwongen is te spelen. Zij moet dus wèl den landbouw blijven beschermen, zijn productie blijven regelen. Wij zien de Regeering dan ook volop bezig! haar landbouw-crisisorganisatie te herzien en op vasteren grondslag te plaatsen. Niets wijst op afbraak, alles op versteviging en uitbouw.1 DeRegeering, en wij als Nederiandsche boeren en tuinders hebben daarbij een zwaren strijd te voeren, om te zorgen, dat: i a, de landbouwcrisisbemoeiïng van de Regeering niet in ambtenarij en papier ver start; b. zij zooveel mogelijk vrij blijft van be drog, van corruptie. Het is onze taak daarvoor met hand en tand te vechten; c. wij, onder de Overheidsbescherming onze energie niet verliezen; d. wij zoo spoedig mogelijk weer een loo- nend bedrijf krijgen, wat mede moet komen door verlaging van de hooge kosten op onze bedrijven. 3. Wat staat ons als Nederiandsche boeren en tuinders hierbij te doen? Tot voor een eeuw ongeveer - de oudste onzer landbouworganisaties, de Gron. Mij. van Landbouw, zal in 1937 honderd jaar be staan - stond iedere boer op zichzelf en tracht te alleen op eigen kracht vooruit te komen. Langzamerhand is men begonnen elkander ge organiseerd te helpen; ons coöperatiewezen is daar een voorbeeld van. Coöp. aankoop, zuivelfabrieken, ons prachtig coöperatief cre- dietwezen, etc. Maar nu komt met onweerstaanbare kracht een nieuw feit naar voren; wij hebben niet alleen meer te strijden als enkele boeren of als groepen van boeren, maar als geheele Nederiandsche boeren- en tuindersstand. De zoozeer veranderde taak der Overheid brengt dat mee. De Overheid moge op zichzelf geen welvaart kunnen scheppen, zij kan wel in grijpen in de verdeeling van ons volksinkomen en zij doet dat ook. En wij als Nederiandsche boeren en tuinders moeten voor een gerecht vaardigd aandeel strijden. De Overheid be paalt de levensvoorwaarden van het groot aantal ingezetenen, dat in haar dienst werkt, zij legt terwille van de ouden van dagen en zieken lasten op onze bedrijven, zij steunt er landbouw en industrie, zij moet zorgen, dat de handel een competente plaats behoudt. En de Overheid kan dat niet zonder een onop houdelijke wisselwerking met de organisaties der belanghebbenden. En als de ambtenaren, als de arbeiders, de handel of de industrie beter georganiseerd zijn dan wij, boeren, eens gezinder en krachtiger spreken, dan blijven wij aan het kortste einde trekken, zooals er reeds in den Talmud staat, dat de arbeid in den landbouw wordt beloond met groente en water en die in den handel met olijven en wijn. En daarin berusten wij niet. Een stand, die zich niet hecht en flink organiseert, ver waarloost niet alleen zijn eigen belang, maar ook het algemeen belang, daar hij de Overheid niet alzijdig helpt voorlichten. Wij hebben bij de organisatie van den Nederiandschen boeren- en tuindersbond er rekening mede te houden, dat vele onzer collega's een organisatie op bepaalde belijde nis - R.Kath. of orthodox protestant - ver kiezen; al doet het de kracht van den georgani- seerden boerenstand schade, wij hebben dat te aanvaarden. Wij moeten trachten, dat ge deelte van onzen boerenstand, dat zich in een algemeene landbouworganisatie thuis gevoelt, Zoo hecht mogelijk te organiseeren. Ik geloof, dat de specifieke tuinders goed doen hun jongen Nederiandschen Tuindersbond hecht en sterk te maken; er zal dan een vorm van vruchtbare samenwerking met de algemeene provinciale landbouwersorganisaties en het Kon. Ned. Landbouw Comité zijn te vinden. Ook den politieken invloed moet onze boerenstand niet vergeten. Naast beginselen gaat het in de politiek ook om belangen. Er kennende de hoogheid der politieke beginse len, mag de boerenstand niet nalaten te zorgen in de verschillende partijen door bekwame deskundige geestverwanten vertegenwoordigd te zijn. En men verkrijgt dat het beste door een actief meelevend lid der plaatselijke kies- vereeniging te zijn. Ons hudig stelsel van evenredige vertegenwoordiging legt nu een maal een groote macht in de handen der politieke partijen; onze boerenstand moet dat niet verwaarloozen. Bij de organisatie van onzen boerenstand, bij het verstevigen van zijn invloed gaat het tenslotte niet alleen om een betere stoffelijke positie. Een lichaam is slechts gezond als alle leden gezond zijn; ons volk is slechts dan stoffelijk, sociaal en geestelijk gezond, als het in zijn midden telt een flinken, fieren boeren stand. Opvoeding dus van onzen boerenstand tot een fiere, zelfbewuste bevolkingsgroep, van Zins zijn rechten te ontvangen en zijn plichten te volbrengen, is het doel. Het gaat daarbij ook om het behoud van den eigen aard van levensstijl, om het zich thuis en gelukkig ge voelen in eigen omgeving. Dat daarbij ook de organisatie van onze vrouwen en dochters, van den vrouwelijken boerenstand, niet ver waarloosd moet worden, ligt in de rede. De vrouw bepaalt, door de wijze waarop zij de huishouding bestiert, mede de welvaart in het gezin, bepaalt mede den geest, die er heerscht. Zooals het landbouwonderwijs den a.s. boer helpt vormen, zoo moet het landbouwhuis- houdonderwijs de a.s. boerin voorbereiden voor haar taak! Wat een volk als geheel denkt, spreekt en schrijft, noemt men de openbare meening. Als een onderdeel van ons volk zich te veel stil houdt, klinken de stemmen der anderen on evenredig luid. En als de boerenstand zich stil houdt, zwijgt juist een zeer bezonnen nuchter denkend deel van ons volk en geeft de open bare meening een onharmonisch geluid. Ook daarom moet de landbouw zich hecht organi seeren om met al de hulpmiddelen der mo derne techniek - pers, radio, bioscoop - vrije openbare meening voor ie lichten. Het is boerenbelang, het is algemeen belang. Zoo is er dus werk in overvloed voor alle boeren en boerinnen van goeden wille, in akkerbouw, veehouderij en tuinbouw, om mee te bouwen aan de welvaart en het geluk van ons volk, want voor Nederland geldt: De landbouw constant, behoud van 't land! Aan het einde dankt de Voorz. den ge- achten spreker en wekt op tot krachtige organisatie. Daar de gelegenheid aan dhr. Louwes zal worden gegeven ons schoone eiland te bezichtigen, wordt vlugger dan ge woonlijk de vergadering beëindigd. De heer A. A. MIJS, Sommelsdijk, maakt den spreker zijn compliment over zijn mooie stukken in het Ned. Landbouwblad en wekt de boeren op, niet bij de pakken neer te zitten als waren we steuntrekkers" en „crisis- martelaren". Ook deze spreker wekt op, in organisatiewezen niet te verslappen, waarna de vergadering wordt gesloten. ooit iemand iets gezegd had, dat dat niet heel aardig was, kon niemand nu meer iets aan te mer ken hebben, nu hare dochter over veertien dagen Prinses Zouroff zou zijn. „Ik had waarlijk niet gedacht dat ik zqo knap was, maar nu begin ik het zelve tc gelooven," zeide zij, in haar gevoel van zelfbehagen. Het denkbeeld dat zij slecht zou kunnen zijn, scheen haar al te zeer ongerijmd toe, toen zij er over nadacht. We! is waar, had zij zich meermalen slecht gevoeld als zij den blik harer dochter ont moette, maar dat was dwaasheid; dat benauwend gevoel was altijd weer overgegaan als zij aan het diner haar champagne dronk of in hare slaapkamer haar aether gebruikte. Veertien dagen later werd de huwelijksplech tigheid van liet hoofd der Zouroffs voltrokken in de kapel der Engelsche ambassade en de Russische Kerk te Parijs. Niets was vergeten wat de plechtigheid luister kon bijzettende élite van de groote wereld was ter eerc van deze feestelijke gelegenheid bijeen. De ge schenken waren prachtig tot in het buitensporige; de beschrijving van de corbcille was als een hemel- sche droom van cene modiste; de juweelen, die een geschenk van den bruigom waren, werden op cene geldswaarde van millioenen roebels geschat, en1 daarbij werden de bewijzen van eigendom eener Franschc bezitting, Félicité genaamd, gegeven j eene vrije gift uit liefde, boven en behalve al de groote schenkingen in het huwelijkscontract ver vat. Dit alles en nog veel meer werd breedvoerig in al de bladen der beau monde vermeld, cn het huwe lijk was cene van de gewichtigste gebeurtenissen in het ten einde spoedende jaar. De eenige bijzonder heden, welke de bladen niet vermelden, waren, dat, toen de moeder, met oogen vochtig van tranen, hare dochter kuste, deze haar ter zijde stiet, zonder hare licfkoozingcn te beantwoorden, en dat, toen de laatste woorden van het sacrament waren uitge sproken, zij, die nu Prinses Zouroff geworden was, voorover op het altaar viel, in eene bezwijming, waaruit zij eerst na eene geruime poos bijgebracht kon worden. „Dus hebben zij onzen Tartaarschcn Minotaurus STRENGE KEURING VAN WAREN. Duizenden kilo's fruit en groenten yoor de consumptie ongeschikt. Afgekeurde Boerenmeisjes. Hoe spiedend ook de buismoeders het oog moge laten gaan over de te koop geboden waren, bljjkt toch telkens weer, dat zjj de dupe zou worden van gewetenlooze koop lieden als niet de keurmeesters de knoeierijen tegen gingen. De lange ffjst van in beslag genomen waren, welke wy aantreffen in het jaarver slag van den keuringsdienst, bewijst dit af doende. Wij doen hier slechts een greep uit de tallooze waren, welke ondeugdelijk ver klaard moesten worden. Daar was o.a. boter koek niet minder dan 17 monsters een Engelsch meisje toegeworpen! O, wat zijn die Engefschen fijne lui!" zeide een Russisch kolonel van de Lijfwacht tot Corrèze, terwijl hunne slede over de sneeuw op het Newsky-plein te St. Peters burg gleed. Corrèze huiverde van afschuw; hij zeide niets. Muziek-critici verklaarden dien avond, en nog lang naderhand, dat hij, voor de eerste maal in zijne loopbaan, meer dan eens fout had gezongen in zijn rol van Jan van Leijden. Toen de opera was afgeloopen en hij aan een souper zat, in eene kamer vol bloemen en bekoor lijke dames, terwijl buiten, in den kouden nacht, de adem der schildwachten op hun baard bevroor, hoorde Corrèze weinig van het lachen, en zag weinig van de schoonheid om zich heen. Hij dacht intusschen: De diepste smart in mijn leven zal altijd zijn dat ik dat kind niet tegen hare moeder behoed heb." HOOFDSTUK XI. Tusschen de golf van Villa-franca en die van Eza stond een blinkend wit, door de zon beschenen huis, met een park, dat zelfs in de ruwste maand van het jaar nog rijk aan rozen en goudkleurige oranje appelen was, cn waar hooge paimboomen statig hunne brecde kruinen verhieven, terwijl men, tus schen de stammen door de blauwe zee zag glinste ren. Van de rots af, waartegen, ver omlaag, de golven klotsten, strekte zich een lang terras van wit mar mer naar dat park uit; op dat terras waren marme ren zitbanken en opgangen; en, omringd van gera niums, als in een gloed van roode vlammetjes, die om hunne voeten speelden, stonden er copicën van de minnegodjes cn boschgoden van het Vaticaan en het Kapitool. Eene vrouw liep daar heen en weder, met luste- loozen, loomen en tegelijk onrustigen tred, als de tred van een geketende. Die vrouw was zeer jong en zeer bleek; haar olijfkleurig fluweelen kleed sleepte langs het witte marmer; haar blond haar was in eene losse vlecht gelegd, waar een gouden pijl doorheen was gestokenom haar hals droeg zij een snoer paarlen van zulk eene kostbare soort dat al de vrouwen haar den rijkdom benijdden, waar van die paarlen het zinnebeeld waren. Het wasVera, Prinses Zouroff. Vere werd zij nu nooit meer genoemd, altijd Vera. Gestadig liep zij het terras op en neder, zonder vermoeidheid te gevoelen; de zonnige wereld om haar heen was kalmde windhond liep naast haar en hield gelijken tred met haar. Zij was alleen, en er was niemand die haar gelaat zag en er de uit drukking van knagend zielsverdriet, van afkeer, op lezen kon. Sog pas eéne week, dacht zijpas eene week ge leden was zij op het altaar der Russische kerk in zwijm gevallenpas eene week geleden was zij nog Vere Herbert. Pas eene week geleden! en het was haar alsof er eene eeuw verloopen was sedert 2ij dien zoeten tijd van onwetendheid, van onschuld van vrede en jeugd, vaarwel had gezegd. Zij was niet ouder dan zestien jaar, maar zij was niet jong meer. Haar meisjesleeftijd was in haar gedood, als een lenteknop, die door eene ruwe hand van den stengel is gerukt. „Hoe kon zij? hoe kon zij?" dacht zij elk oogen- blik van den dag; en de misdaad, waaraan hare moeder zich jegens haar schuldig had gemaakt, scheen haar de laagste toe, die ooit begaan kon worden. Zij had zelve niet geweten wat zij deed toen zij had toegestemd met Zouroff te huwen, maar hare moeder had het wel geweten. Zij redeneerde nu niet. Zij gevoelde slechts. Eene onuitsprekelijke neerslachtigheid had zich van haar meester gemaaktwalging vervulde hare ziel. Zij schaamde zich voor dc opkomende zon, voor hare eigene oogen als zij haar uit den speigel aanzagen. Zij scheen zichzelve zoo verachtelijk, zoo diep gevallen toe, dat het laagste schepsel alle recht zou hebben om haar een slag op de wang te geven of haar in 't aangezicht te spuwen en haar zuster te noemen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1