OLLFUSS Leest„Onze Eilanden" WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 MOTTEN. Flakkeeschen Boerenbond. f*1 „kleine Kanselier" in druk i afgevaardigde von Neurath. vJW Prijs per kwartaal Losse nummers Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,076 ADVERTËNTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG, - N°. 75 ÜE KALIPKOEF VELDEN. Reeds een vorige mnal schreven wij over de kaliproefvelden en het groote nut dat ze hebben voor den land- en tuinbouw. Voor waar, onder alles wat gedaan wordt om den land- en tuinbouw op een hoog peil te brengen mogen ook deze proefvelden met eere ge noemd worden, want ze demonstreeren op bijzondere wijze de funeste gevolgen van een onvoldoende toediening der voedings stoffen en een eenzijdige toediening. Wij kunnen deze proefvelden in twee groepen verdoelen, n.l. de velden welke voor slechts één jaar liggen en de permanente velden, d.w.z. die over een reeks van jaren worden aangehouden. Vooral deze laatste, ook wel de Centrale Kaliproefvelden genaamd, geven den land en tuinbouwer gelegenheid te over zich te oriênteeren of zich ook bjj hunne gewassen verschijnselen voordoen welke wijzen op gebrek aan de plantenvoedingsstof kali, De mooiste tijd voor het bezoeken der velden is wel het voorjaar. In de jeugdperiode der planten doen zich de meest typische verschijnselen van kaligebrek voor. Interes santer en leerzamer is het natuurlijk indien men in de gelegenheid is de velden op verr schillende tijdstippen te bezoeken. Want iedere groeiperiode heeft zijn eigenaardig heden. En het is van het grootste belang dat de land- en tuinbouwers met deze verschijn selen vertrouwd geraken. En dan is de oogst tijd natuurlijk ook van bijzondere interesse, want door wegen en meten komen de ge volgen der eenzijdige bemesting voor den dag. Het is nu nog tijd voor een bezoek aan de velden. Nog veel moois en leerzaams is er te zien. Hieronder is opgegeven de plaatsen waar de velden liggen met vermelding van het aantal gewassen. Provincie Groningen: Wehe zavelgrond 18 gewassen. Provincie Friesland: Finkum zavelgrond 16 gewassen. Provincie Gelderland: Ammerzoden klei grond 8 gewassenHedel zavelgrond 16 ge wassen; Groenlo zandgrond 12 gewassen. Provincie Zeeland: Westdorpe kleigrond 10 gewassen. ProvincieNoord BrabantKruisland zavel grond 10 gewassen; Eaamsdonk kleigrond 5 gewassen. Provincie Limburg: Guttecoven lösgrond 13 gewassen. De Centrale Kaliproefvelden hebben ons geleerd dat er weinig gronden in Nederland zjjn die voldoende kali ter beschikking heb ben. Dat dikwijls alleen door herhaalde kali bemesting men resultaten verkrijgt omdat de grond door een groote absorbatie van kali in evenwicht moet komen. HET TEVEEL AAN ZWARE VARKENS. Verschillende oorzaken. Een achttal bonden uit het slagersbedrijf, den varkenshandel, den vleeschhandel en de vieeschwarenindustrie heeft een adres ge richt aan den minister van Economische FEUILLETON. OUÏDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. ■j zijn aankomst te Rome Kijgt uit bet vliegtuig. 42) Vere las den brief in den vollen gloed der Pa- rijsche zon, die door de rooskleurige zijden gordijnen op haar scheenen elk woord stond als in vlammend schrift voor hare oogen, terwijl een hoogroode blos op haar gelaat gloeide. „Zij heeft gelijkI O, zij heeft groot gelijk!" dacht zij, meteen folterend gevoel van schaamte. „En ik kan haar de waarheid niet zeggen. Nooit moet zij die weten!" Zonde, schande, en al de afschuwelijkheden van lage hartstochten waren tot dusverre onbekend en onbegrijpelijk geweest. En nu schenen zij in een oogenblik in haar leven gedrongen te zijn, een deel van haarzelve uit te maken en dat geheel buiten hare schuld. „O,'moeder, spaar mij! Laat mij mijn woord terugnemen!" riep zij onwillekeurig, terwijl zij over eind sprong, met een gevoel in haar hart aisof haar een dolksteek was toegebracht. Maar alies om haar heen in de kamer was zeer stil. De brief harer grootmoeder lag aan hare voeten en een zonnestraal viel op de woorden, die haar vergeleken bij de rampzalige schepsels, van wier schande zij nu zelfs nog geen begrip had. De deur werd geopend, en Lady Dolly trad bin zaken te 's-Gravenhage, waaraan w(j het volgende ontleenen. De drie Centrale Landbouworganisaties hebben zich bjj schrijven van 21 Juni j.l. tot u gewend met het verzoek het daarheen te leiden, dat de Nederl. Varkenscentrale zich gaat bemoeien met den binnenlandschen handel van varkens, opdat naar genoemde organisaties in haar verzoekschrift zeggen, het sulplus aan zware varkens zal kunnen worden afgenomen. Het richten van dit verzoek door de drie Centrale Landbouworganisaties geeft ons aanleiding u bjj dezen te verzoeken geen gevolg te geven aan het voorstel van de Centrale Landbouworganisaties, wijl adres santen van een meerdere bemoeiing van de Ned. Varkenscentrale met den binnenland schen handel een verdere bedrijfsontwrich- ting voorzien met vele nadeelen van dien, maar geen verbetering voor varkenshouderij. Toegegeven zij, dat er een teveel is van zware varkens. De oorzaak ligt volgens on- dergeteekenden in het te veel steunen der varkenshouders op de Ned. Varkenscentrale, welke nu eenmaal niet bij machte bleek den export op het peil te houden, dat zij zich had ingedacht en in het feit, dat de binnen- landsche markt steeds minder kon afnemen door teruggang van het binnenlandsch ver bruik van varkensvleesch onder invloed van de crisisheffing en mindere koopkracht van de consument. Niettemin is onjuist, wat de drie Centrale Landbouworganisaties schrijven, dat de land bouwers hun varkens niet te gelde kunnen maken. De landbouwers vonden en vinden zeker nog debiet bij den handel, hetzij thuis of op de markt. Het te lang aanhouden der varkens op hoop van afneming door de Ned. VarkeDS- centrale heeft den varkenshouders verlies gebracht en den voorraad zware varkens te hoog opgevoerd, terwijl gebleken is, dat niet de beperkte export den marktprijs regelt voor het binnenland. Onjuist is ook de ver onderstelling, dat de handel voor de voor ziening van de bevolking in het Westen des lands geen varkens uit het Oostelijk deel zou betrekken. In de groote steden worden ook varkens uit Limburg bij Gelderland ge slacht en varkens uit die provincies komen reeds lang te Rotterdam aan de markt. Ook geslachte varkens, n.l. varkensvleesch, wordt uit het Oosten des lands veel in de groote steden in het Westen ingevoerd. Nog steeds wordt het door den binnen landschen handel als een groot bezwaar ge voeld, dat de met de Ned. Varkenscentrale verbonden bedrijven hun varkens niet voor export bestemd, doch van de Ned. Varkens centrale betrekken. Verbetering van den toestand in de var kenshouderij moet volgens adressanten niet gezocht worden in verdere bemoeiing met den binnenlandschen handel, slagers- en grossiersbedrijf, maar wèl door meerdere ontlasting dier groepen, n.l. door een veel een voudiger uitvoerin g der Crisis varkenswot, waarvoor de hieronder genoemdeorganisaties reeds op 12 April 1933 een voorstel bij Zijne Excellentie den minister van Economische Zaken (via het comité van overleg) indienden. nnmnnninniiinininiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiTiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiin nen, zeer spraakzaam, onverschillig voor smart of vernedering; ja, zonder er aan te denken dat zij ooit een van beiden veroorzaakt Jiad. Daar zij gedurende den tijd, dat zij met hare dochter samenwoonde, bespeurd had dat er geen verwijt of beschuldiging over Vere's lippen kwam, werd Lady Dolly zichzelve weder. Soms was zij zeer zenuwachtig in het bijzijn van Vere, en zooveel zij kon, vermeed zij haar blik te ontmoeten; maar zij was geslaagd, zij was tevreden, zij had gezege vierd en het gevoel van schaamte, dat haar kwelde, werd ver op den achtergrond geschoven. Al de wereldsche voordeelen \an de verbintenis waren zoet voor haar, en zij deed haar best om te ver geten hoe duur die zegepraal gekocht was. Vrouwen van haar gehalte vergeten gemakkelijk; het ecnige wat haar moeite kost is, integendeel, zich iets te herinneren. Lady Dolly had ernstig beproefd te vergeten, en het was haar dan ook wonderwel ge lukt. Zij kwam nu in de kamer als een parelgrijze ver schijning; de vrucht van langdurige en ernstige beraadslagingen met voorname modistes. „Vera, lieve Vera, je sabelbont is gekomen. O, wat is,het prachtig! Niemand dan de hertogin draagt zulk bont. En hij heeft zakken vol tur kooizen er bij gezonden, letterlijk zakken vol, alsof het groene erwten waren. Je zult er zeker al je toiletartikelen mee laten omzetten, en je inktkokers, en zoo al meer, niet waar? En zij zijn bijzonder mooi plat geslepen en dik, weetje en er zijn breedc snoe ren bij voor ceintuur en aan den hals; maar ik voor mij mag liever Wie heeft je geschreven? O, de oude vrouw van Bulmcr. Die zal wel heel kwaad zijn en vrij wat onzin schrijven. Zij is altijd zoo'n naar mensch geweest! Het eenige wat ze mij gaf, Algemeene Vergadering op Vrijdag 27 Juli 1934, in de zaal van Hotel Meijer, des namiddags half vier ure. De Voorzitter, de heer G. C. van Schouwen te Oude Tonge, opende de vergadering en sprak daarbij de volgende rede uit: Mijne Heeren, U, afgevaardigden der af deelingen, U, hoofdbestuursleden en U, leden onzer ver- eenigingen van deze plaats een hartelijk wel kom toegeroepen. Het verheugt ons, dat gij, zij het in niet zoo ruimen getale als verwacht werd, zijt opgekomen om aan de jaarlijksche Algemeene Vergadering van den Flakkee schen Boerenbond deel te nemen. Zeer in het bijzondér moge ik dit welkom toeroepen aan onzen oud- en eereVoorzitter, den heer van der Koogh, die ondanks het feit, dat hij reeds geruimen tijd geen eilander meer is, toch steeds nog volle belangstelling heeft voor alles wat Flakkee en den Bond betreft. Uw aanwezigheid op onze jaarvergadering, Mijnheer van der Koogh, wordt door ons zeer op prijs gesteld. - Ook U, Mijnheer den Hol lander, roep ik als Burgemeester der Controle gemeente waarin wij onze vergadering hou den, een hartelijk welkom toe. Het doet altijd aangenaam aan als het hoogst-gezag blijk van belangstelling geeft. En welkom aan den heer Laurens. Het is mij een behoefte aan het begin dezer vergadering te gedenken het zware verlies dat ons Vorstenhuis in een kort tijdsbestek bij herhaling heeft getroffen. Trouwe Vaderlan ders als wij zijn, hebben wij met het hoofd van onzen Staat, onze geëerbiedigde Koningin en Haar dochter meegeleefd bij het verhes van haar Moeder, die in al den tijd, dat zij in ons midden leefde, zulk een belangrijke plaats in de Nederlandsche harten had ingenomen en kort daarop bij het verscheiden van haar Gemaal, die in de uitzonderlijke positie welke hij bekleedde, door zijn eenvoudig en wel willend optreden gezien was door allen die hem leerden kennen. Moge het meeleven van het Nederlandsche Volk aan de Koninklijke Vrouwen den troost geven dien wij haar toe- wenschen. Gaarne hadden wij onze vergadering ge houden in het midden der afdeeling Goeree, waartoe het verzoek eertijds gedaan werd, maar bij het verwachten van een talrijke op komst, leek het ons veiliger één der grootste vergaderzalen van ons eiland ter beschikking te hebben. Wat evenwel in het vat ligt, ver zuurt niet en dankbaar zullen wij te gelegener tijd van het aanbod der afdeeling Goeree ge bruik maken. Getrouw aan de sinds jaren ingestelde ge-1 woon te om op de Algemeene Vergadering een terugblik te werpen op den afgelegden vereenigingsweg, moet ik helaas constateeren dat de crisis nog steeds onveranderd voort duurt en steeds met meer zorg de toekomst moet worden tegemoet gezien. Tal van maat regelen werden en worden nog getroffen om de verliezen zoo mogelijk tot kleinere propor ties terug te brengen, maar zoolang die ver liezen blijven bestaan of slechts juist den evenwichtstoestand wordt bereikt, kan het niet anders of de inzinking, door voortdurende verarming ontstaan, schrijdt voort en maakt de rij van slachtoffers van den toestand steeds langer. Pogingen worden aangewend om door centralisatie van de talrijke crisislichamen toen ik niet dien goeden Vere trouwde, was een zwarte Bijbel. Wat zou zij u zenden? Misschien ook een zwarte Bijbel. Ik geloof dat zij de Bijbels goed koop krijgt, omdat zij inteekent voor de mannen, die de negerkinderen uit Leviticus en Deutcrono- mium gaan voorlezen." Vere bukte en raapte den brief stilzwijgend op. De gloeiende kleur was van hare wangen verdwe nen; zij scheurde den brief aan kleine stukjes, die zij uit het venster wierp en in het gouden zonlicht liet zweven; zij had haar woord gegeven, en zij was de slavin van haar woord. Zij zag naar hare moeder, die zij niet weer moeder had genoemd sedert dien laatsten avond op het kasteel van Abbaye aux Bois. „Wilt ge mij, als 't u belieft, al die bijzonderheden besparen?" zcide zij eenvoudig, „Beschik alles zoo als het u 't best dunkt: dan ben ik tevreden. Maar laat mij er niets van hooren." „Zonderling, lief schepselI Elk ander meisje. begon Lady Dolly, met een glimlach, die haar gelaat verwrong, en afgewende oogen. „Ik ben ook niet zooals andere meisjes. Ik hoop dat er geen ander meisje op de wereld is zooals ik." Hare moeder gaf geen antwoord. In de stilte van de kamers drongen de geluiden van de drukte en het gewoel der stad door; de geluiden der wereld, de wereld waartoe Vere behoorde. De woorden der oude kluizcnares van Bulmcr waren zeer streng; maar waar; en de waarheid, die er in lag, brandde het meisje op de ziel. Zij wist niet recht wat schande was, maar zij gevoelde dat haar eigen huwelijk schande was; en toen zij dien avond uit het Bois de Boulogne door de verlichte straten van Parijs naar huis reed, en liet Hotel Zouroff, dat hare gevangenis zou zijn, voorbijkwam, zag zij naar meer eenheid in de uitvoering te brengen. Meerdere crisisorganen, uit het bedrijfsleven Zelve gerecruteera, worden daardoor over bodig en geleidelijk aan gaan wij den weg op van geregeerd te worden door een corps amb tenaren dat het contact met het bedrijfsleven gaat verliezen en slechts uitvoerder is van de opgelegde maatregelen. Een open vraag blijft of deze toestand bestendigd kan worden en niet tot decentralisatie zal moeten worden overgegaan, om juist in handen van de ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven de uit voering en de verantwoordelijkheid te leggen van de maatregelen, genomen om het meest gunstige effect te bereiken met de minst moge lijke kosten. Wanneer voorbereidingen voor te nemen maatregelen aanhangig gemaakt worden, is het gebiedende eisch, dat de landbouw zelve in die aangelegenheid gekend wordt en is het alleen de organisatie die van voorlichting en advies kan dienen. Het wil ons dan ook voorkomen, dat het Zeer verkeerd is om, welke organisatie ook, in verschillende deelen te willen splitsen die wel hetzelfde doel, het belang van den land- bouwstand willen bevorderen, maar daartoe langs verschillende wegen willen gaan. Ver snippering van kracht kan nimmer aanleiding zijn tot het bereiken van het gewenschte resul taat. Ik doe dan ook een ernstig beroep op U allen, om eens van wil en eens van zin achter uwe organisatie te staan, opdat zóó uw stem krachtig weerklinke ter plaatse waar uwe be langen behandeld worden en beslissingen ten opzichte van voorgestelde maatregelen ge nomen worden. Ook onze streek-organisatie kan in dat opzicht werkzaam zijn. vooral bij de voorlichting over die teelten die zoo speci fiek Flakkeesch zijn en zoo geëigend aan onzen bodem. Door de Rotterdamsche uienexpor- teurs werd tot ons het verzoek gericht om in samenwerking met een commissie uit Zeeland een bespreking te houden over een beter afzet- systeem van het uienproduct, dat voor ons eiland van zulk een buitengewone beteekenis is. De slechte resultaten door exporteurs met den ongeorganiseerden handel behaald, dreven hen naar de telers om in onderling overleg die maatregelen te beramen, welke zouden kunnen leiden tot verbetering van den toe stand. Na meerdere besprekingen werden de door ons opgestelde punten door hen over genomen met uitzondering van het gewichtig punt - de aankoop ter plaatse. Zulks is oorzaak geweest dat uiteindelijk geen direct resultaat bereikt is, wat niet weg neemt, dat ieder gewenscht oogenblik de onderhandelingen weer kunnen worden op gevat en getracht kan worden alsnog tot vol ledige overeenstemming te komen. Meer malen geven de geruchten over dergelijke be sprekingen aanleiding tot verkeerde indruk ken en wordt naar de pen gegrepen om in in gezonden stukken zijn meening ten beste te geven en critiek uit te oefenen over datgene wat men bij geruchte heeft gehoord als te zijn in behandeling geweest. Opmerkelijk is dan steeds, dat het menschen uit den handel zijn die meenen te moeten waarschuwen dat boerenbelangen in gevaar zijn en het nimmer de boeren zelf zijn die zich genoodzaakt zien van een tegenovergestelde meening dan die van het bestuur hunner organisatie blijk te geven. Zulks geeft een rustig gevoel en ver sterkt den indruk dat men op den goeden weg is. De wijziging van het uitvoercontrolebureau de meisjes uit het volk, die van haar werk kwamen bloemenmaaksters, handschoenenmaaksters, gouvernantes, fabriek-arbeidsters en benijdde ze en volgde ze in hare verbeelding naar hare nederige woningen, en dacht: „Wat zou ik gelukkig zijn te werken, als ik maar eene moeder had, die mij lief had, eene moeder die eerlijk en braaf was!" De hand harer moeder aan te raken, de klank van haar lach te hooren, haar glimlach te zien, was stuitend voor haar. Zij had niets van de dwaasheden en ondeugden der wereld geweten, totdat zij die eensklaps verwezenlijkt had gezien in hare moeder, wier bevalligheid en vroolijkheid voor altijd ver schrikkelijk voor haar geworden waren, evenals het bekoorlijk wit en rood van de gelaatskleur eener vrouw akelig wordt in de oogen van hen, die weten dat de bedekte borst door kanker is aange tast. Vere Jiad den zedelijkcn kanker gezien. En dien kon zij niet vergeten nimmer. „Toen zij eens door mijn vader bemind werd dacht zij; en zij liet haar Bijbel onopengeslagen liggen, uit vrees dat zij, als zij de bladen omsloeg, de oude goddelijke vervloekingen, de oude strenge wetten zou zien, die daarin stonden tegen zulke vrouwen als deze, hare moeder. In het begin van November kwam haar verloofde uit Rusland. De pracht van zijne geschenken was het onderwerp der gesprekken te Parijs. Het meisje was lijdelijk en altijd stil. Alleen toen hij hare handen kuste, beefde zij van het hoofd tot de voeten. „Zijt gij bang voor mij?" vroeg hij. „Neen; ik ben niet bang." Zij kon hem niet zeggen dat zij afkeer voor hem gevoelde een afkeer zoo sterk, zoo hevig, dat zij in dien zin, dat aan den landbouw de volledige zeggingschap wordt gegeven waarop wettelijke aanspraak kan worden gemaakt, is nog steeds niet tot stand gekomen. Wel zijn verschillende toezeggingen gedaan, die echter nog steeds onbevredigend zijn en dan ook de Controle organisaties aanleiding hebben gegeven om in hun advies aan de Regeering, die voorstellen onaanneembaar te verklaren. Mogelijk dat een vergelijk met de uienexporteurs aanleiding zou kunnen zijn, dat in die richting een be langrijke stap zou kunnen worden voorwaatrs gedaan. Ten opzichte van de spoedige uitbetaling van de ingehouden bedragen van den mini mumprijs der aardappelenoogst 1933 werden verzoeken gericht, met de wetenschap dat de gelden zoo uiterst slecht in de bedrijven kun nen gemist worden. Ondanks de toezegging, dat binnen enkele dagen met de uitbetaling Zou worden begonnen, zijn sindsdien weer weken verloopen, zonder dat nog tot uitkee- ring is overgegaan. De officieele molens malen nu eenmaal langzaam. De nieuwe aardappel regeling gaf ons aanleiding om op het gevaar van het loslaten van eenigen minimumprijs te wijzen, wat ons inziens ten gevolge kan heb ben, dat door groot aanbod tengevolge van geldschaarschte, de prijs belangrijk kan in zinken met het gevolg dat het buitenland voor lagen prijs belangrijke quantums opneemt en daardoor een mogelijk tekort aan consumptie aardappelen zou kunnen ontstaan met daaraan verbonden hooge prijzen voor den consument. Ziehier, Mijne Heeren, een greep uit de bemoeienissen die ons in het afgeloopen ver- eenigingsjaar bezig hielden. Ik zal met het oog op den tijd U niet langer van de behande ling der agenda afhouden. Het schijnt dat de natuur zelve bezig is, om het verbroken evenwicht tusschen productie en consumptie te herstellen. Eenige jaren lang heeft de allerwegen voor komende overproductie aanleiding geweest tot het dalen der prijzen, soms ver beneden productieprijs, ja zelfs tot absolute onverkoop baarheid. De inkrimping der teelten eenerzijds, ge paard aan veel lagere opbrengst door aan houdende droogte anderzijds kunnen oorzaak zijn dat spoediger dan wij dachten, het boven de markt zwevende overschot dat zwaar op de prijzen drukte, verdwijnt en een meer even wichtige toestand ontstaat. Met den wensch, dat de Flakkeesche landbouw, zich aanpassen de aan de veranderde omstandigheden, met taaie volharding en energieken wil zal streven, om de plaats in de Maatschappij die wij in nemen te behouden, verklaar ik de 63e Algem. Vergadering voor geopend. Daarna, las de Seer. A. W. Keijzer de no tulen, die onveranderd werden vastgesteld. Van de Bestuurstafel werd in verband met de notulen medegedeeld, volgens een mede- deeling van het Kamerlid de heer Louwes (in middels aanwezig) dat in Groningen de be taling ingehouden aardappelen reeds heeft plaats gehad. Vervolgens hield de Voorzitter een cause rie over het veel voorkomende stuifbrand in de tarwe, en welke middelen aan te wenden ter bestrijding het Bestuur daartoe adviseert. Correspondentie was gevoerd met den Plan- tenziektekundigen dienst te Wageningen, die meerdere geschriften hierover heeft gezonden, welke methode echter niet bruikbaar blijkt. Ook is overleg gepleegd met de firma Ir. Koopman te Zierikzee, die zich bereid wel van het balkon had willen springen om haar hoofd tegen de straatsteenen te verpletteren. „Kunt ge niet zeggen dat gij nu een klein wei- nigje van mij houdt?" hernam hij, meenende dat zijne mildheid toch wel eenige uitwerking gehad zou hebben. „Neen dat kan ik niet." Hij lachte grimmig en bitter. „En toch durf ik u nemen, zelfs zooals gij zijt, schoon, koel kind!" „Ik kan u geen leugen zeggen." „Zult ge dat nooit doen?" „Neen; nooit." „Ik geloof u niet; alle vrouwen liegen." Vere gaf hierop geen antwoord met woorden, maar hare oogen fonkelden een oogenblik van zulk eene edele verontwaardiging dat Sergius Zouroff het hoofd voor haar boog. „Ik vraag u verschooning," zeide hij; „ik geloof dat gij niet zult liegen. Maar dan zijt gij meer dan een meisje; dan zijt gij eene jonge heilige." Vere stond op eenigen afstand van hem. De zon neschijn viel op haaf blond hoofd en op de lange plooien van haar wit kleed; zij hield de handen ge vouwen, en de droevige uitdrukking van haargc.'aat gaf er des te meer ernst en schoonheid aan. „Ik ben een beest dat ik haar aan haar woord houd!" dacht hij; maar het beest was sterker in hem dan iets anders, en maakte hem onmeedoogend jegens haar. Zij had haar blik van hem afgewend en zag naar den blauwen hemel op. Zij dacht aan de woorden: „Houd u onbesmet van de wereld." Zij dacht er over dat zij altijd getrouw zou zijn aan dien man, dien zij verfoeide altijd getrouw; dat was zijn recht.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1