EN EERSTE BLAD V ïbruiken iwen ZATERDAG 30 JUNI 1934 16E JAARGANG. N°. 66 Twee schoteneen wereldbrand. FEUILLETON. MOTTE N. Binnenlandsch Weekoverzicht. Buitenlandsch Weekoverzicht. l Prijs per kwartaal f 1, Dit blad verschijnt iederen uur had te Wassenaar plaats. De 16-jarige uit Rotterdam kwam J strand bij den Wasse- |op den terugweg naar meisje tegen de z.g. Klip ogal steilen heuvel ,viei overleed kort daarna, door te groote inspan- llamming getroffen. blDERS BOVEN &URG. lerlen onder water. 1 Juni. Tijdens een Itreeks zeven uur heden- ld en ver in den omtrek 1 bliksem ingeslagen te van den landbouwer [dat oogenblik alleen in jenkamer bevond. Ton- Igs met inmiddels toe- lamer verlaten, daar de Itond. I stalling brandden ge- lioeg niets worden gered. 1 in de vlammen om. Het om zich heen, dat aan Inken viel. Verzekering leg de bliksem in bij den l. Het huis, schuur en In oogwenk in lichtelaaie, fed. Een koe kwam in de twee koeien zoo hevige :n, dat zij dadelijk moes- kt. pmiddels, aangewakkerd overgeslagen naar de Idbouwer Deckers. Deze It den grond toe af. In- fdweer van Roermond en motorspuit gearriveerd, |perceelen nat hielden om lomen. Verzekering dekt lerd de 45-jarige arbeider is van negen kinderen, in i bliksem getroffen en op Juni. Te ongeveer drie ■brak een hevig onweer j^an alle kanten doorklief den duisteren hemel, ter pgen er onmiddellijk op uur zette een wolkbreuk |ter. De straten stonden .vam in stroomen van het lelte naar beneden golven. Ird gestremd door dat de len. De bliksem sloeg op (echter zonder ernstig on- De brandweer werd echterr Irmeerd om volgeloopen npen. post dan vroe- t en kleine en, neem dan s- en zenuw- 'gen. toe phos- zijn om de te voeden, leers tandsver- t. r. Eulenburg Bmeer voor, om- op den langen :n snel en deug- :r krachten en pgt". aatogen en ge tonder voelen. 'oedsel Drogisterijen Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,076 ADVERTENT1ËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. We schrijven 20 jaar geleden op 28 Juni. De dag, waarop een jong vorsten leven wreedaardig werd verstoord, waarop het warme, roode bloed van twee jonge menschen, die elkaar innig liefhadden, werd opgeofferd voor een schimmig ideaalde dag, waarop elf millioen van die jonge menschenlevens ten doode werden opgeschreven Met verhitte hoofden zitten in een kroegje in een der straten van Belgrado eenige jonge Serviërs en debatteeren met heftige gebaren en opgewonden gezichten over de verlossing der Zuid-Slavische stammen van de heerschappij der vreemde Oosten- rijksche regeering. Oostenrijk-Hongarije moet gedwongenworden, hen los te laten! En onder deze jonge geestdrijvers vallen reeds dadelijk twee door de schaduw des doods geteekende gezichten op, tering lijders: Princip en Tsjabrinowicz, beide Bosnische emigranten! In dit gezelschap zijn de woorden „aanslag" en „moord" geheel ingeburgerd, hebben zij hun schrik verloren, het zijn immers allen konings moordenaars en tal van aanslagen en ge vaarvolle ondernemingen in Macedonië hebben hun moed gestaald en hen geleerd, met het leven te spelen.„Waarom den troonopvolger niet neergeschoten?" En als een aanmoedigend teeken lekt er een geelroode vlammentong uit de smeulende kolen in de vuurplaat Acht dagen later oefenen drie jonge menschen op het militaire oefeningsterrein van Belgrado zich in het schieten met de browningZij schieten op houten poppen en oefenen zich in het werpen met hand granaten of bommen. Bij wijze van proef. En overste Dragoetin van den Generalen Staf volgt tevreden de vorderingen van zijn pupillen. Reeds zijn alle draden ge spannenReeds weet zijn keten van vertrouwensmannen dwars door heel Bosnië, dat binnen enkele dagen, als deze jonge lieden het hart van de houten pop pen met halfgesloten oogen weten te tref fen, de dienst in werking zal treden, om de moordenaars ongezien naar Serajevo te krijgen Konden zulke voorbereidingen geheim blijven? De ministerpresident Pasic wist ervan door zijn vertrouwensman Cigano- wicz, den secretaris van Dragoetin. Maar de organisatie der „zwarte hand", waar van overste Dragoetin reeds zoo lang commandeur was, totdat een militair-ge rechtshof hem snel en zonder erbarming in 1917 liet fusilleeren, dreigde Pasic met haar machtsmiddelen en Pasic zweeg. Geheimzinnige telefoongesprekken tus- schen Belgrado en PetersburgSchijnbaar ledige woorden van den Russischen gezant von Hartwig en van den Russischen mi litairen attaché in wérkelijkheid echter OUÏDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 33) Hij was zachtmoedig van aard, maar in dat oogenblik van bitterheid kwam zijn hart in op stand tegen de slavernij, die hem eenmaal zoo zoet was toegeschenen, en haatte hij de moeder van Vere. Een weinig later zeide Lord Jura zijn gastheer dat het hem ontzaglijk speet, maar dat hij ver plicht was naar Schotland terug te gaan. Zijn vader gaf een groot familiefeest en wilde volstrekt dat hij daarbij zou zijn. Toen Lady Dolly alleen met hem was, zeide zij tot hem: „Wat moet dat beteekenen? Waarom doe je dat? Je gaat nooit naar Camelot; liever ga je naar elk ander huis in het Vereenigd Konink rijk dan daarheen. Waarom heb je dat gezegd? En hoe durf je dat zeggen zonder te weten of ik het goedvind? Ik vind het niet goed." „Ik heb het op Camelot geschoven omdat dit beter klinkt, en ik ga vast, en zeker," antwoordde Lord Jura, zijne handen in de zakken stekende. ,De waarheid is, Dolly, dat ik niet langer in het huis van dien gemeenen schoft wil zijn. Hij is een gemeene schoft, en je hengelt naar hem." Lady Dolly verbleekte. „Wat een taal! Waarom is hij meer een zoo- de vaste toezegging van de Russische hulp in ieder geval Op den dag, voor dien, waarop de moordenaars Belgrado verlaten, is er mi nisterraad. Pasic doet, alsof hij thans pas iets gehoord HeeftLange besprekingen. Eindelijk het bevel aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om de drie jonge lieden aan de grens te arresteeren. Den volgenden dag de melding van dien mi nister: Princip en zijn kameraden reeds lang over de grens Wordt Weenen gewaarschuwd? Niets daarvan Hier en daar een duistere zin speling van den een of ander bij den Hongaarschen minister van Financiën, Bielinski. Bielinski is de eigenlijke bestuur der van Bosnië. MaarBielinski is de doodsvijand van troonsopvolgerl De manoeuvres in Bosnië, waarbij de troon opvolger Franz Ferdinand aanwezig is, in gezelschap van den commandeerenden generaal Potiorek, loopen ten einde. In de donkere stegen van de oude siad Serajewo komen emigranten en allerlei donker gespuis bijeen. Reeds fluistert men in de Bosnische hoofdstad hier en daar over de détails van den aanslagbij den vroegeren leeraar Ilic zijn bommen en brownings verborgenin de voorstad gloeien de hoofden van spanning en op winding De Oostenrijksche geheime dienst merkt nietsDe stadscomman- dant slaapt rustigEn regeeringscom- missaris Dr. Gerde ziet niets Was dit Serajewo niet de stad der vroe gere Mohammedaansche opstanden? Liet in de Begova-Moskee Hadsji Loja niet de groene banier van den Profeet ontplooien en den Strijd tegen de Oostenrijksche in dringers proclameeren Potiorek had het vergeten en zijn almachtige adjudant, Dr. Gerde, Hongaar en een gloeiende tegenstander van den troonsopvolger, ■wilde het niet weten Dat was het voorspel van hetgeen in een sneltreintempo zich afspeelde de aankomst van den troonsopvolger, de rit door de stoffige straten van de garnizoens stad en tenslotte bij den oever der Miljacka om 10.25 uurde bom, geworpen door Tsjabrinowicz. Een hevige explosie volgtmaar de troonsopvolger is niet getroffenhij heeft met een enorme tegenwoordigheid van geest het doodende voorwerp van de treeplank ge schopt Kolonel von Mirizzi is aan het achterhoofd getroffen en ook de echt- genoote van Frans Ferdinand is aan den hals licht geschramd door een splinter. De troonsopvolger is verontwaardigd. Maar de autoriteiten kondigen aan, dat alle gevaar voorbij is en hij stapt opnieuw in de chauffeur heeft een weg opge kregen, die het menschen gewoel ontwijkt. maar hij vergist zich énkele seconden om de auto te draaiendat waren seconden des doodsEen browning wijst naar zijn slachtoffers... een browning... maandenlang systematisch gericht op hou- als je 't gelieft te noemen dan gij oi ieder ander? En waarom hengel ik naar hem, als ik vragen mag?" Lord Jura fronste toornig de wenkbrauwen. „Hij is eene gemeene schoft, zeg ik u. Er zijn zaken, waarover men met eene vrouw niet spreken kan. Iedereen weet het. Maar gij stoort u daar niet aan; je hengelt naar hem voor uw kind." „Vera? Welnu wat gaat Vera u aan, gesteld dat het zoo was als je denkt?" „Niets!" zeide Lord Jura, en hij drukte zijne lippen op elkander, maar zag haar niet aan. „Dat zou ik ook meenen! Maar waarom dan in 's Hemels naam. „Hoor eens, Dolly," sprak Lord Jura, op stren gen toon, „hoor eens. Ik ben dol op jagen, heb allerlei wild geschoten en wend niet voor van de gevoeligsten te zijn; ik val volstrekt niet in het sentimenteele, maar iets was er toch, dat ik nooit kon zien, en dat was een onschuldig jong konijntje in een strik gevangen. Mijne boschwachters moch ten volstrekt geen strikken zetten. Ik kan u niet bij de keel grijpen of Zouroff afranselen, zooals ik een boschwachter zou doen als ik hem er op betrapte, en daarom ga ik naar Camelot. Maak er maar geen beweging over. Je gaat eene gemeene daad doen als je 't gedaan kunt krijgen, en ik wil het niet aanzien; dat is alles." Lady Dolly was zeer verschrikt. „Wat weet je dan van Zouroff?" vroeg zij haastig, op gedempten toon. „Niets anders dan wat heel Parijs weet; dat is genoeg." Lady Dolly was gerustgesteld, en veroorloofde zich dus oogenblikkelijk toornig te worden. „Heel Parijs! Welk eene zottepraat! Alsof alle mannen niet eveneens waren 1 Men zou waarlijk ten poppen, die midden in het hart ge troffen werden... Twee schoten kraken, twee jonge levens vlieden wegDe hertogin Hohenberg, echtgenooie van Franz Ferdinand, zinkt opzijDe troons opvolger grijpt met beide handen in de luchtDan omvat hij zijn vrouw zijn bloed stroomt over haar kleed, haér bloed bevlekt zijn prachtige uniformDe laatste hoop der Donau-monarchie is ge storven En elf millioen menschen levens volgden hen in het grafhet groote, uitgestrekte, trieste soldatengraf, met het witte, eenvoudige kruis, elf mil lioen jonge levens hebben het zoenoffer gebracht voor deze moord. De wereldbrand, die toen nog smeulde, lekte omhoog, als tóen die vlammentong in de gelagkamer van de kroeg te Belgrado En die vlam mentong greep om zich heen, verzengde alles, wat in den weg kwam, wies aan tot een wereldramp, een niet-te-blusschen vuur, dat eerst vier jaar later, toen dat vuur niets meer te verteren kreeg, doofde en bleef smeulen tot in de huidige dagen Twintig jaar is dat alles thans geleden, twintig jaar van verwoesting, verdelging en vernietiging, van ellende en rampspoed. En thans, meer dan 7000 dagen nadien, staat ons de herinnering aan die gevolgen nog bij, alsof het gisteren wareOorlog, vluchtelingen, gewonden, dooden, vuur en sfaairuïnes en puinhoopen ais resul taat en een ontwrichte, totaal uit het lood geslagen landseconomie als succes Crisis en gebrek, leed en ontzetting de vruchten van Serajewo, vruchten, be sproeid met het warme levensbloed van Frans Ferdinand en zijn echtgenoote in die nauwe straten van het oude, oeroude stadje Serajewo Het dreigende conflict in de Mjjnrin- industrie. - Wachtgelders bij het onder wijs. - De overdracht van het ministerie van economische zaken. - Relletjes te A'dam tydens en na de groote N.S.B.- vergadering. - De Oranjetrein. In de Maandagochtend gehouden vergader ring van de contactcommissie voor het mfln- bedrjjf hebben de directies het volgende medegedeeld: Bij de Zaterdag gehouden ber sprekingen met den rjjksbemiddelaar hebben de directies en de vakbonden gelegenheid gehad hun standpunt ten aanzien van de loonsverlaging uiteen te zetten. Zjjnerzjjds heeft de ryksbemiddelaar er by de betrok ken partyen op aangedrongen overleg te plegen. Daarbij heeft bij de aandacht van de directies inzonderheid gevestigd op het be zwaar van de verzuimdiensten. De directies hebben reeds eerder de moeiiykheid erkend om de loonsverlaging toe te passen op de arbeiders, die werkzaam zijn op de mynen waar veel verzuimdiensten voorkomen. Zfl hebben zich tegenover denrijksbemiddelaar bereid verklaard de kwestie van de verzuim diensten opnieuw onder de oogen te zien en na te gaan, welke maatregelen kunnen wor den getroffen om te komen tot een meer haast zeggen dat je zelf op Vera verliefd waart!" „Zwijg daarvan!" zeide Lord Jura streng; en zij zeide niets meer. „Morgen vertrek ik," liet hij er onverschillig op volgen, „en het zou niet kwaad zijn ais je me een boek of een briefje of zoo iets voor de vrouwen te Camelot meegaaft; dat zal hun hier den mond snoeren." ,lk heb je zusters een tapisseriepatroon te zen den," zeide Lady Dolly, onderworpen, maar woe dend. „Wat weet je van Sergius Zouroff, Jack? Dat moet je me zeggen." „tk geloof dat je 't heel goed weet," was het antwoordik geloof dat de vrouwen al de ondeugden van de mannen kennen, maar gij stoort u daar niet aan. In elke bibliotheek zijn gesloten boekenkasten; ik weet niet waarom wij ze sluiten; de vrouwen weten tocli alles. Maar als de man rijk is, komt het er niet op aan. Als die kerels, waarvan wij in Suetonius lezen, nu leefden, zoudt ge uwe dochters aan hen uithuwelijken en naar niets vragen dan naar het geld. Ik behoef niets te zeggen; je geeft er toch niet om. Evenwel zeg ik u dat als ge uwe dochter, nu zij pas zestien jaar is, aan zoo'n beest geeft, ge haar evengoed naakt uitklecden en in 't openbaar aan den meest biedende verknopen kunt, zooals het meisje in La coupe ou la Femme!" „Je wordt erg grof," zeide Lady Doliy koel. Lord Jura ging de kamer uit, en den volgenden ochtend vroeg verliet hij het huis. Terwijl de „Ephemeris" langzaam, met eene flauwe koelte, in 'de grauwe schemering over liet Kanaal koers zette, zat hij op het dek, met een bezwaard hart te rooken. Hij was geen belezen man; zijne lectuur bepaalde zich doorgaans tot week- eti maandbladen over de jacht of een Fran- geregeld werken op alle mijnen. In afwach ting van dit onderzoek hebben de directies besloten de thans geldende loonregeling tot 1 Augustus te bestendigen. Zy voegen ter voorkoming van misverstand hieraan toe, dat in haar overtuiging, dat een verlaging van de loonen noodzakeiyk is, geen veran dering is gekomen. De directies zullen van het resultaat, waartoe zy met betrekking tot de verzuimdiensten zullen komen, in den loop van Juli mededeeling doen aan de contactcommissie en hopen alsdan met de vakbonden overeenstemming te verkrijgen omtrent een op 1 Augustus ingaande nieuwe loonregeling. De volgende mededeeling is van het depar tement van onderwijs uitgegaan; „Het aan tal op wachtgeld gestelde leerkrachten, af komstig van het lager onderwys, is gebleken aanmerkeiyk grooter te zyn, dan het aantal in afzienbaren tijd te verwachten vacatures. De mogelijkheid van herplaating in vaste betrekking bij dat onderwijs is derhalve in de naaste toekomst niet groot. Dit heeft de vraag doen ryzen, of wellicht op andere wijze herplaatsing kan worden bevorderd, Mfjn ambtgenoot van binnenlandsche zaken is bereid jonge onderwijzers en onderwijze ressen, die in het genot van wachtgeld zijn of worden gesteld en die lust hebben in administratieve betrekkingen over te gaan, in voorkomende gevallen in ryksbetrekkin- gen te plaatsen. Zy, die van deze gelegen heid wenschen gebruik te maken, kunnen zich daartoe schriftelijk wenden tot dien minister met volledige opgave van naam en voornamen, adres, leeftyd, akten van be kwaamheid enz. Ik vestig uitdrukkelijk de aandacht erop, dat het op deze wijze zich aanmelden voor en het eventueel aanvaarden van een administratieve betrekking niet te kort doet aan het recht op herplaatsing bij het onderwys, zoolang wachtgeld genoten wordt en voorts dat zy, die op hun verzoek in een administratieve betrekking zyn te werk gesteld, niet tegen hun zin by het onderwijs zullen worden herplaatst,zoolang andere wachtgelders beschikbaar zijn. Maandagmiddag omstreeks 2 uur heeft de minister van oeconomische zaken a.i., Dr. Coiyn, de portefeuille overgedragen aan den nieuwen minister van oeconomische zaken, Mr. Steenberghe. Minister Colljn heeft vervolgensin een der zalen van het departement afscheid genomen van de regeerings-commissarissen voor zoo ver aanwezig en de hooldambtenaren van het departement, met wie hij gedurende zijn interitaat in contact is geweest. Minister Steenberghe heeft den secretaris generaal van bet departement Mr. Dr. A. A. van Rhijn en den directeur-generaal van han del en nijverheid, Dr. H. M. Hirschfeld,ont vangen en daarna zyn ambtsbezigheden aan vaard. In de twee zalen van Bellevue te Amster dam heeft de N.S.B. een openbare vergade ring belegd, waarvoor geen entree werd ge heven en die door ongeveer 1200 menschen werd bygewoond. Daaronder was een groot aantal tegenstanders, dat voornameiyk de achterste rjjen van de zaal had bezet. Na opening begon men van de zijde der andersdenkenden al spoedig met interrupties, sclien roman; maar toch, terwijl de bosschen en torens van Fêlicité allengs uit zijn gezicht ver dwenen, herinnerde hij zich eens in een oud gedicht gelezen te hebben dat het lot alle ondeugden, waaraan wij ons overgeven, tot geesels voor ons maakt. Hij was jong; hij was zijn eigen meester; hij was Graaf van Jura, hij zou Markies van Shetland worden. Hij had met eerlijke en oprechte Jiefde Vere in de oogen kunnen zien; hij had gelukkig kunnen zijn, maar maar maar! De waaier van Maria Theresia kwam van Came lot, maar Jura kwam nimmer terug. Dien avond was er eene voorstelling in de kome- diczaai; gewoonlijk was er eene om den anderen avond. De tooneelspelers vermaakten zich op Fiilicité veel meer dan de gasten. Zij woonden allen in een landhuisje in het park, verbeuzelden hunne dagen naar hartelust en speelden als 't hun gelast werd. Als het gezelschap van zijne gasten hem onverdragelijk begon te vervelen, liep Sergius Zouroff midden in den nacht naar dat landhuisje. Het stuk, dat voor dien avond op het programma stond, was zeei onzedelijk. Toen zij naar de kome diezaal zouden gaan, fluisterde Zouroff Lady Dolly toe: „Zend uwe dochter naar bed; dat stuk is voor hare ooren niet geschikt." Lady Dolly staarde hem aan en beet zich op de lippen. Maar zij gehoorzaamde. Zij ging naar Vere terug, raakte hare wang met haar waaier aan en liefkoosde haar. „Lieve, je ziet bleek. Ga naar je kamer; je geeft toch niet veei om comediespelen, en je gezondheid is zoo kostbaar. „Hij moet het toch zeker meenen," dacht zij, waarvan het gevolg was, dat een aantal personen door N.S.B.-ers uit de zaal vers wyderd werd. Tegen tien uur trachtte men opnieuw de vergadering in de war te sturen. Toen ver zocht men aan de tegenstanders liever heen te gaan, daar werd echter weinig gehoor aan gegeven. Er ontstond een handgemeen tus- schen communisten en N.S.B.-ers, waarby het meubilair bet deeriyk heeft moeten ont gelden. Een sterke politiemacht kwam spoedig in de zaal en de rustverstoorders werden door den sterken arm naar buiten geleid. Op bet Leidscbeplein en Leidsche boschje werd ge chargeerd. Drie N.B.S.-ers bekwamen daarby wat verwondingen, waarvan één een lichte hersenschudding bleek te hebben gekregen. Twee menschen werden gearresteerd wegens overtreding van het wapenverbod. Na afloop van de vergadering heeft opnieuw een treffen plaats gehad, waarby een fascist werd lastig gevallen. Een agent, die bemid delend wilde optreden, werd door een com munist bedreigd, waarop hy zyn sabel trok en den communist verwondde. Ook deze is in verzekerde bewaring gesteld. De agent bekwam een blessure aan de hand. Het duurde nog lang voor de rust was weergekeerd. Maandag is in het byzyn van talrijke auto? riteiten de Oranjetrein 1934 te Bergen op Zoom door den commissaris der Koningin in Noord-Brabant, Mr. Dr. van Ryckevorsel, geopend. Het stationsempiacement was te dezer gelegenheid versierd. Onder de aanwezigen waren Prof. Camoy, senator van België, de heer Rambonnet na mens de Nederl. Spoorwegen, B. en W. van Bergen op Zoom, de heer Asselbergs, lid van de Provinciale Staten, de garnizoens commandant, overste van Beugen Bik, het bestuur van V.V.V., burgemeesters van om liggende gemeenten, de heer Staelen te Brussel, organisator van den Belgischen ten- toonstellingstrein zoomede de directies der exposeerende firma's. De heer Neutelings, algemeen senator.de burgemeester van Bergen op Zoom, Mr. P. A. F. Blom, de commissaris der Koningin, Prof. Camoy en de heer Denteneer uit Til burg, adviseur vau den Oranjetrein, hebben het woord gevoerd. Tot besluit werd een dronk gewijd aan de Koningin en het Bel gische Koningshuis. Later op den dag is de trein onder groote belangstelling te Hulst aangekomen. Op het stadhuis heeft een ontvangst plaats gehad De vriendschapsbanden tusschen Po len en Duitschland. De dreigende kabinetscrisis in Noorwegen, Ern stig ongeluk bij ParijsDe Belgische Koninklijke Familie te Knokke-Zoute. Berlijn zorgt ervoor, de betrekkingen met Polen in orde te houden en zoo mogelijk steeds vriendschappelijker te maken. Het is een werk, dat vindingrijkheid en offers eischt, omdat de Polen nooit 'n oogenblik uit het oog zullen verliezen, dat de Duitsche en de Pool- sche wenschen in Middel-Europa niet ver- eenigbaar zijn en een wijziging van den toe stand enkel op kosten van Polen zou kunnen geschieden. Wij, toeschouwers, kunnen de po- terwijl zij in de schitterend verlichte komediezala kwamen, die met haar scheen rond te draaien. Al het grappige van het stuk ging voor haar ver loren; de tooneelen dansten voor hare oogen; zij zag slechts de plompe gestalte van Zouroff in zijn met fluweel bekleeden stoel achterover leunen met de oogen half dicht en zijne dikke wenkbrauwen gefronst. „Hij meent het zeker," dacht zij. „Maar hoe mal! Goede Hemel! dat hij er op zou letten hij er aan zou denken wat gepast of niet gepast isl" Dit denkbeeld deed haar in een stuipachtig gelach uitbarsten, waarvoor de kluchten in het stuk eene genoegzame verontschuldiging boden. Zij had zich echter nog nooit zoo ellendig ge voeld; nooit had zij zoo begrepen wat schaamte en berouw beteekenden. In de entr'acte veranderde Zouroff van plaats en ging naast Lady Dolly zitten. Hij nam haar waaier op en speelde er mee. „Miladi, wij zijn altijd vrienden, goede vrienden geweest, niet waar?" zeide hij, met dien glimlach, dien zij zoo hatelijk vond. „Gij kent mij, en kunt zonder vleierij over mij oordeelen. Wat zoudt ge wel zeggen als ik u om de hand uwer dochter vroeg?" Onder het spreken deed hij den waaier open en dicht. Het orkest speelde op dat oogenblik luid. Lady Dolly zweeg. Er was eene samentrekking aan de hoeken van haar fijnbesneden mond te bespeuren. „Elke moeder zou u daarop slechts één ant woord kunnen geven," zeide zij, met blijkbare inspanning. „Gij zijt al te goed, en ik ben over- gelukkigl' (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1