Leest „Onze Eilanden" eiriDORh's JIJ/ANOL DE MITENTO 1934 bank Eenstemmig PREDIKBEURTEN. 10»/ o/ WOENSDAG 6 JUNI 1934 DRINKWATERLEIDING „GOEREE EN OVERFLAKKEE" MOTTEN. Examenvrees fgavera- is ver- hdecon- f,direc- at wan- t badrflf Irlaging Iviehtis rich tot ds vela leu zijn laid, r de Ge hoofd beft ter Vet een I de be- nmige lenaren Bug op leiding runale laan en re hun Vorden |er kan voor- llingis had Irdeeld Ide ge- lst aan hg *an lovem- Idatde pft ge- daar- komat (Je ge vezen 5 over- |uiting vater- ler be- |e verr tiding, 1 hevig Lt een bringe teloos Tjhdus 1 geea- Jaar> van lotter- pn de per niet ge- poete, 3.M., Jtuige 5,— Iht. Bevrachtingsvvet. In de zaken van den 42-jarigen schipper J. V., den 51-jarigen commissionnair T. van der D., beiden uit Sommelsdijk, en den 35- jarigen A. J. V., uit Stad aan't Haringvliet, alle drie appellanten van vonnissen van den kantonrechter te Sommelsdijk, waarbij zij wegens overtreding van de wet van 5 Mei 1933 (Bevrachtingswet, art. 7: 1,2, 4 en 11) het innemen van een lading zonder mede weten en toestemming van de bevraclitirigs- commissie waren veroordeeld tot boeten van 25,subsidiair 5 dagen hechtenis, heeft het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Rennier, nadat de agent van de bevrachtings commissie te Middelharnis, J. van IJzerloo, inlichtende verklaringen had verstrekt en ook eenige getuigen ii décharge waren gehoord, bevestiging van de vonnissen geêischt. Verdachten voerden aan, dat zij de vrachten hadden aangenomen van vaste relaties. De raadsman, mr. W. A. C. van Dam, op tredend voor alle drie verdachten, was van oordeel, dat hier reden bestond om artikel 389 toe te passen, volgens welk artikel ver dachten schuldig kunnen worden verklaard zonder oplegging van straf. De officier was het, zooals hij reeds in zijn requisitoir had betoogd, hiermede in het geheel niet eens. Mr. van Dam pleitte voorts ontslag van rechtsvervolging naar analogie van artikel 1 der Rijnvaart-acte. Na eenig heen en weer gepraat is de uit spraak bepaald op 14 Juni. DE MITENTO 1934. Ter gelegenheid van de officieele opening van de Drinkwaterleiding wordt volgende week alhier een tentoonstelling gehouden, uitgaande van de Neringdoende Midden- standsvereeniging alhier. De werkzaamheden in de daartoe opge trokken loods op het terrein van de Lig- hallen vorderen snel en met man en macht wordt gewerkt Maandag geheel klaar te zjjn om het publiek te ontvangen. De Stichting Drinkwaterleiding heeft haar medewerking verleend en maakt een schit terende fontein, welke des avonds verlicht zal worden. Zondag 3 Juni 1934. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, Tm. en 's av. ds. Zandt van Delft. Sommelsdijk, vm. leeskerk en 'sav. ds.v. Asch. Dirksland, vm. en 'sav. dhr. Baart. Herkingen, vm. dhr. Overweel en's av.ds Van der Wal (doop). Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. Bouw. Ouddorp, vm. ds. v. Asch en nam. leeskerk. Nieuwe Tonge, vra. leeskerk en 's av. ds. Verkerk. Oude Tonge, vm. ds. Verkerk en's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. ds. v. d. Wal en 's av. ds. Kleijne.. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. |ds. Kleijne en's av. leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, vm. en's av.Jds.Polhuijs. VEREEN. VRIJZ HERVORMDEN. Sommelsdijk (Langeweg), vm. 10 uur ds.D.A. Hoevers. Luth. Predikant te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Stellendam, vm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. dhr. Brinkman. Ooltgensplaat, vm. en 's av. ds. Reenders. Den Bommel, vm, en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. Dirksland, vra. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vra., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. R. Foppema. Melissant, vm. en 'sav. leeskerk. ERT "l IDEN 2 /O is het gunstig oordeel, zoowel der H.H. Medici als der patiënten, over de nooit falende werking van Aambeienzalf van Broeder Benedictus. Prijs per pot I i.—. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. 13 luxrrr&su Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren. Op Donderdag 7 Juni a.s. des voormiddags om 11.15 uur zal dè Drinkwaterleiding „Goe- ree en Overflakkee" door Zijne Excellentie den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, zoowel op het eiland als daarbuiten, officieel worden geopend. Met de officieele opening is gewacht totdat het werk geheel zou zijn voltooid. Niettemin werd reeds vanaf het begin van dit jaar door middel van eene voorloopige installatie water geleverd, hetgeen voor de bevolking een uit komst was, aangezien de regenbakken als ge volg van de droge winter- en voorjaars maanden heelemaal leeg waren, zoodat de waternood groot was. Dit mag mede als een oorzaak worden be schouwd, waarom het aansluitingspercentage buitengewoon hoog is. Thans reeds heeft on geveer 95 van de aansluitbare bevolking zich als waterverbruiker opgegeven. In dit opzicht zijn de verwachtingen verre overtroffen. Had de Adviseur aanvankelijk op een aansluitingspercentage gerekend van 80 zij die ter plaatse bekend waren en de bevol king door hunne geboorte op het eiland, veel en veel beter meenden te kennen dan de van buiten het eiland komende adviseur, zij waren van meening, dat de 50 bij lange niet zou worden bereikt. Het eenige gedeelte van het eiland, waar goed water werd gevonden, was de kop van Goeree en wel in de in de Gemeente Ouddorp gelegen Oost- en Middelduinen, waarvan de Oostduinen het eigendom van de Waterleiding zijn, terwijl voor de Middelduinen onteigening is aangevraagd. In de lengte-as van de OostduTnen is een kanaal ter lengte van 1.100 Meter uitgegraven, dat aan den bovenkant eene breedte van 24 Meter heeft en waarin het hemelwater, dat op liet duingebied valt en dat anders zee- en land waarts zou afvloeien, wordt verzameld. De pompen in het pompstation pompen het water uit het kanaal op, als gevolg waarvan de waterspiegel langzaam daalt, hetgeen eene draineerende werking op het omliggende duin gebied uitoefent, eene werking, die tot op zekere hoogte grooter wordt, naarmate de waterspiegel daalt. Het bovenduingebied zou op deze wijze op den duur volkomen worden gedraineerd indien het niet door regenval en sneeuw steeds op nieuw werd verzadigd. Waar de nuttige neer slag voorshands grooter zal zijn dan het water verbruik indien althans het water niet wordt verkwist en er bovendien op het oogenblik nog een enorme waterreserve in de duinen aanwezig is, zal het vele jaren kunnen duren alvorens tot uitbreiding van het kanaal in de Middelduinen zal moeten worden over gegaan. Bovendien bestaat de mogelijkheid om zoo lang de Waterleiding nog niet over de Middel- duinen kan beschikken, water te onttrekken aan den dieperen ondergrond. Het kanaal namelijk ligt op een kleilaag ter dikte van ongeveer 1,50 Meter, die ongeveer gelijk ligt FEUILLETON. OUIDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 26) „Gij zijt wel zeer vriendelijk, prins," zeide zij, zoo achteloos als zij kon, achter haar waaier. „Zeer vriendelijk, dat gij de boutades van een kind als iets bekoorlijks beschouwt. Zij heeft nog niets ge zien, moet gij wetenaltijd is zij in dat oude huis bij de zee opgesloten geweest, en zij heeit zulke zonder linge begrippen alsof zij tachtig jaar was, aller zonderlingst!" „Zullen wij spelen?" sloeg Zouroff voor. De meesten van het gezelschap zetten zich nu aan eene kleine roulettetafel. Een orchest speelde stukken van Beethoven en Schumann; de oranjerieën, met al hare bloemenpracht stonden open; de groene tuin en de bekoorlijke terrassen lagen uitlokkend in het schijnsel der maan; de zee was op geen twintig el afstands en schitterde van phosphorus en de weerkaatsing van het sterrelicht; maar voor dat alles waren zij ongevoelig. Zij be gonnen te spelen, en letten op niets anders. De muziek klonk in doove ooren; de bloemen ademden geuren uit vnoi gesloten neusgaten; de zomernacht spreidde zijne bekoorlijkheid te vergeefs ten toon; en het water der zilte golven en frissche fonteinen ruischte onojigemerkt. Het spel hield hen geboeid. Sergius Zouroff verloor veei geld aan Lady Dolly, met N.A.P. Deze kleilaag sluit den ondergrond al is liet ook niet volkomen af. Een gedeelte van den neerslag die in den loop der eeuwen op het duingebied is gevallen is door deze kleilaag heen kunnen dringen en daardoor grootendeels voor het nageslacht be waard gebleven. Door deze kleilaag zijn met tusschenruimten van ongeveer 50 Meter zeven tien putbuizen geboord, die van 13 tot 15 Meter beneden de kleilaag reiken en die voor zien zijn van koperen filters ter lengte van 9 Meter. In geval van langdurige en groote droogte kan men dus altijd gebruik maken van den aanwezigen voorraad diepgrondwater, a! moet dit dan ook met omzichtigheid geschie den om waar het diepgrondwater overal omgeven is door zoutwater te voorkomen, dat het evenwicht in den bodem door een te groote en te plotselinge wateronttrekking wordt verstoord. In tegenstelling met het diepgrondwater is het bovengrondwater, dat rechtstreeks aan het kanaal wordt onttrokken, niet steriel en zoo doende zonder nadere behandeling niet voor de consumptie geschikt. Niet alleen moet het water bacteriologisch worden gezuiverd, maar bovendien worden ontdaan van het daarin aanwezige ijzer. De ontijzering geschiedt door het water in zeer dunne stralen boven groote met grind ge vulde bakken te versproeien, waarna het ijzer in verbinding met de in de lucht aanwezige zïuurstof oxydeert en neerslaat. Ten deele wordt dit ijzer opgevangen in het grind, ter wijl het verder grootendeels in de bezink- kelders bezinkt. Het water wordt door middel van lagedruk- centrifugaalpompen op de sproeibakken ge pompt. Dit geschiedt niet rechtstreeks vanuit het kanaal, doch vanuit een 9 Meter diepen hevel- put, waarin de hevelleiding uitmondt, die de verbinding tusschen het kanaal en den hevel- put vormt. Wordt nu op den hevelput ge pompt, dan daalt daarin de waterspiegel, als gevolg waarvan het water uit het kanaal door eigen kracht in den put kan overhevelen. De lagedruk-centrifugaalpompen worden als regel door een van de beide ruwoliemotoren aangedreven. Indien er buiten den normalen werktijd moet worden gepompt, moet zulks automatisch kunnen geschieden, zoodat in het pompstation bovendien door electromotoren aangedreven pompen zijn opgesteld, die auto matisch in werking komen zoodra de inhoud van de kelders naast de sproeibakken tot een bepaald peil gedaald is. De sproeibakken zijn ondergebracht in het gebouw, waarin ook de pompen en de motoren zijn geplaatst. In dit gebouw, liet eigenlijke pompstation, bevinden zich tevens een kantoor en andere dienstvertrekken. Vervolgen wij thans den loop van het water in het pompstation verder, dan zien wij dat het na in het pompstationgebouw ontijzerd te zijn, onder eigen verhang op de zoogenaamde nafilters komt. Deze nafilters bestaan uit vier groote gescheiden bakken, elk van 11 x 12 Meter en diep 3 Meter, die grootendeels met filterzanc! en filtergrirtd worden gevuld. Zij zijn onder dak gebracht, teneinde het water zooveel mogelijk in het donker te kunnen houden, waardoor de proei van algen wordt tegengegaan. Met een buitengewoon geringe snelheid, namelijk van 10 tot 19 c.M. per uur, eene snelheid, die door filterregulateurs wordt ge regeld, zhkt het water door de filtermassa heen, waarbij de bacteriën, die zich eventueel in het water mochten bevinden, vernietigd worden. Na de filtervulling te hebben gepas seerd, komt het water in onder de filtervulling aangebrachte kanaaltjes en vandaaruit in grootere kanalen, om vervolgens af te vloeien naar een ondergrondschen kelder met een nut tigen inhoud van ongeveer 500 M3., den zoo- genaamden reinwaterkelder. Deze reinwaterkelder is overdekt met een één Meter dikke aardlaag, teneinde het water in den zomer koel en in den winter vorstvrij te houden. Het water, dat in den reinwaterkelder ver zameld wordt, is vrij van ijzer en bacteriën en is dus bruikbaar voor de consumptie. Door middel van eveneens in het pomp station opgestelde door ruwoliemotoren en electromotoren aangedreven hoogedrukcentri- fugaaipompen, wordt nu het water vanuit den reinwaterkelder in het hoofdbuizennet geperst. Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnbardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) stand komen. Gedurende den tijd dat de pom pen stilstaan geschiedt de watervoorziening uitsluitend uit den toren. Op de waterwinplaats zijn verder,nog twee, woningen gebouwd voor de beide machinsten, terwijl binnenkort tot den bouw van een kan toor met Directeurswoning in de Gemeente Middelharnis wordt overgegaan. Het aantal binnengekomen aanvragen om1 aansluiting bedroeg op 1 Juni 6.145. Hiervan! waren er tot op dien datum 5.770 aangesloten. I Het eerste onderzoek naar de mogelijkheid van de oprichting eener drinkwaterleiding da teert reeds van het jaar 1907. In het jaar 1912 werd door de toenmalige Staatscommissie voor Drinkwatervoorziening een geo-hydrologisch onderzoek van het duingebied onder de Ge meente Ouddorp ingesteld. Naar aanleiding van de verkregen uitkom sten werd begin 1913 de samenstelling van plannen voor eene drinkwaterleiding voor het geheele eiland opgedragen aan den tegenwoor- digen Adviseur, de N.V. industrieeie Maat schappij „Mabeg" te Utrecht, die thans einde lijk na ruim 20 jaren hare plannen verwezen lijkt ziet. De beheersvorm van de Waterleiding is die eener Stichting, waarvan twaalf van de der tien Gemeenten (Ouddorp doet niet mede) iid zijn. De Leden hebben een klein bedrag als deelneming in het stichtingskapitaal gestort, terwijl de overige geldmiddelen door leening werden verkregen en wel door tusschenkomst der Provincie, die de totstandkoming der Waterleiding sterk bevorderde en waartoe een der Leden van het College van Gedeputeerde Staten mede als Lid van het Bestuur der Stichting toetrad. De bouwkosten die oorspronkelijk op 1.550.000,waren geraamd, zullen niet tegenstaande het aantal aansluitingen belang rijk grooter is geworden dan verwacht werd en het oorspronkelijk geprojecteerde buizen net aanzienlijk werd uitgebreid, meerdere ton nen gouds beneden de raming blijven. die om twee uur naar bed ging, verdrietig en toch tevreden, bezorgd en toch verheugd. De kamer van Vere was naast de hare. In 't voor bijgaan keek zij er even in. Het meisje lag gerust te slapen, als een bevallig beeld van kinderlijke on schuld en kalmte. Lady Dolly beschouwde Haar, terwijl zij sliep, en plotseling kwam er een gevoel van ongerustheid bij haar op. „Als hij dat bedoelt" dacht zij; „dat zou toch al te verschrikkelijk wezen. Daar is zij te lief en te onschuldig voor." Daarop begaf zij zich naai hare kamer en begon het vervelende martelaarschap van hare perruque los te maken, en van dat alles wat het ter ruste gaan voorafging. Voor vrouwen als Lady Dolly is het leven onge twijfeld een comediespel op groote tooneclen en voor een schitterend publiek, zeer aangenaam en vermakelijk, zoo men wil; maar er zijn, helaas, in elke vier-en-twintig uren twee groote lasten aan verbonden: het opleggen van het blanketsel, en het afwisschen er van.. Dat is een waar martelaarschap, maar zij ver duren het met heldenmoed, wetende dat zij zonder dat niets zouden zijn; dan zouden zij flets, geel, gerimpeld wezen, niet kunnen coquettceren, niet benijd, zelfs niet aangekeken worden zulk een lot zou erger zijn dan de dood. Als Lady ooit bad, zou zij God gedankt hebben voor de uitvinding van rouge en poudrc de viz. HOOFDSTUK Vil. Het was een recht aangenaam leven op Félicité. De rijtoertjes, waarvoor men in de oude laan Zoodra de inhoud van den watertoren een bepaalden minimumstand heeft bereikt, wor den deze pompen automatisch in werking ge steld. Daartoe bestaat er eene electrische ver binding tusschen watertoren en pompstation. Niet alleen kunnen door middel van deze ver binding de pompen automatisch in- en buiten werking worden gesteld, maar bovendien is van deze verbinding gebruik gemaakt voor het bedienen van de aanwijstoestellen in het pomp station en op het kantoor te Middelharnis, waardoor de inhoud van den watertoren te Zuidzijde zoowel op het kantoor als op het pompstation kan worden afgelezen. Verder is van de electrische verbinding ge bruik gemaakt voor telefonische gemeenschap tusschen pompstation, kantoor en watertoren. De watertoren die in Zuidzijde in de Ge meente Den Bommel is gebouwd, is in hoofd- zaak vervaardigd van gewapend beton met eene bekleeding van baksteen. In den toren zijn twee reservoirs aan- gebracht, elk met een inhoud van 200 M3., waardoor het mogelijk is om zonder den toren uit te schakelen, de reservoirs om beurten schoon te maken. De bodem van de reservoirs ligt op 28,70 Meter boven het maaiveld ter plaatse, terwijl de bovenkant van het dak op ongeveer 44 M. hoogte ligt. De toren is afgedekt met een koperen koe pel, die naar men hoopt na verloop van tijd groen zal oxydeeren. De toren staat op een paalfundeering van 260 palen ter lengte van gemiddeld 16 Meter. Indien tijdens de pompuren meer water in het buizennet wordt gepompt dan door de ver bruikers wordt afgenomen, gaat het overschot zoolang in den watertroren, totdat deze geheel gevuld is en de pompen automatisch tot stil- van Spaansche kastanjeboomen bijeenkwam om zich langs de met bloemen omzoomde paden te ver strooien; de jachtpartijen, wel niet op zulk eene groote schaal als in Engeland, maar toch opwekkend en schilderachtig, in de dichte oude Normandische bosschen; het diner eiken avond te negen uur, als een vorstelijk banket; de muziek, die aandachtiger toehoorders dan zij ooit had waardig was; de aar dige tooneelzaalhet gelach, de schitterende pracht en schoonheid der daar verzamelde vrouwen: dat alles maakte het leven op Félicité bekoorlijk voor het oog en het oor. En toch gevoelde Vere zich er zeer eenzaam, en de eenigen, met wien zij vriend schap aanknoopte, waren het Iersche paard, dat Prins Zouroff haar om te berijden had gegeven, en zijn groote Russische hond. De mannen vonden haar allerliefst, maar konden niet met haar terecht; de vrouwen hielden even weinig van haar als zij voorgaven verzot te zijn op Fuschia Leach. Bij Vere, die te Buhner geleerd had het leven in een ernstig licht te beschouwen die gewoon was geweest aan de eerwaardigheid van den ouder dom, aan den kommer van arme zeevarenden en de noordelijke beploegcrs van een ondankbaren grond, wekte die gestadige vroolijkheid en feeste lijkheid om zich heen de grootste verbazing. Be stond er dan geen treurigheid in de wereld? Was liet leven slechts een aanhoudend gelach? Was het wel geoorloofd het leed van anderen zoo geheel te vergeten als het hier vergeten werd? Die vragen kwamen telkens bij haar op, en er was niemand om haar daarop te antwoorden. „Ge zijt zoo verschrikkelijk ernstig, Vere," zeide hare moeder wrevelig. „Je moest maar bij Mr. Gladstone gaan wonen." Ons eiland beleeft in de Mitento 1934 haar tweede tentoonstelling, uitgaande van de Middenstandsvereeniging Middelharnis Sommelsdijk. Het feit van de officieele ope ning van de waterleiding werd een gebeur tenis geacht, waaraan een tentoonstelling te verbinden was. Het bestuur trad weldra in overleg met de Stichting Waterleiding en de N.V. E M.G.O welke beide lichamen medewerking toezegden. Het bestuur heeft daarna de plannen ont worpen en ging op zoek naar een geschikt terrein en lokaliteit. Na lang zoeken werd het terrein van de lighallen het beste ge vonden en na eenig overleg bleek het bestuur van die instelling bereid haar terrein en het gebruik van de bestaande lighal te willen verhuren. Spoedig daarop werd overgegaan tot de aanbesteding van den bouw. Na verloop van enkele weken verrees het gebouw en was gereed de standhouders te ontvangen. Een week is hard gewerkt door de stand houders om de zaak tot een geheel te maken en zoo stonden wij Maandagmiddag voor de opening. Vóór de opening had een jury, bestaande uit mevr. Smit, dr. Arends en de heer Kop pelaar, de stands aan hun oordeel onder worpen. Daarna verzamelden de genoodigden, standhouders en andere aanwezigen zich in de consumptiezaal voor het officieele ge deelte. De heer Gampfens, voorzitter van de Mid denstandsvereeniging, heette allen hartelijk welkom. Het deed spreker genoegen hier aanwezig te zien het Eere-comité, den Bur gemeester van Middelharnis, wethouders en raadsleden van de beide gemeenten, het be stuur van de Lighallen, de jury en den afge vaardigde van de Kamer van Koophandel. Spreker schetste daarna het ontstaan van de tentoonstelling, dankte de besturen van de Drinkwaterleiding en E.M.G O. voor de medewerking verleend b(j de totstandkoming van deze tentoonstelling. Daarna werd het woord gegeven aan den Eere-voorzitter, Burgemeester den Hollander. Maar Vere vond het verschrikkelijk altijd te lachen en te lachen om niets terwijl er zooveel armoede en leed op de wereld was. Zij begreep niet dat als die elegante dames porcelein en bloemen in een bazar voor een weldadig doel verkocht hadden, of voor het Genootschap tot Bescherming der Dieren hadden ingeteekend, zij ook alles hadden gedaan wat redelijkerwijze van haar verlangd kon worden, en dat zij dan ook verder met menschen noch dieren medelijden behoefden te hebben en hare rijpaarden mochten afjakkeren zooveel zij maar wilden. De ontdekking, hoe weinig waarde de wereld hechtte aan alles wat zij geleerd had als heilig te beschouwen, maakte op het onschuldigen oprecht gemoed van het meisje een smartelijken indruk, en liet een gevoel van verlatenheid en neerslachtig heid achter. Wie tegenwoordig kleine kinderen zijn zullen weinig meer behoeven te leeren als zij den vrouwelijken leeftijd bereikt hebben. Zij zijn reeds miniatuurvrouwtjes; in dc gezelschappen, waar zij meegebracht worden, hebben zij de beteekenis van menige dubbelzinnige uitdrukking leeren begrijpen, zij kennen de betrekkelijke waarde van lederen stand; zij verstaan de kunst van coquetteeren, die in de plaats van liefde wordt gesteldzij weten welke verschrikkelijke beteekenissen een glimlach kan hebben; wat er door eene buiging of een groet uit gedrukt kan worden. Al die fijne kennis der gezel- schapswereld doen zij spelende op, evenals zij Fransch of Duitsch van de bonnes leeren. Als zij vrouwen zijn geworden, zullen zij ten minste nooit de verontschuldiging voor zonde hebben, die Eva had; zij zullen alles weten wat een verzoeker haar slechts zou kunnen vertellen. Misschien zal hare kennis hare bescherming zijn, misschien ook niet, Spreker drong in zijn rede aan, den midr denstand in elk opzicht te steuDen en niet meer in Rotterdam de inkoopen te doen, omdat de winkeliers op het eiland alles in het werk stellen het publiek zoo goed mo gelijk te bedienen en gerust elke concur rentie van de groote stad het hoofd kunnen bieden. Sprak verder de beste wenschen uit voor het welslagen van de tentoonstelling, waarmede de winkeliers hebben getoond alles er voor over te hebben hun zaak op peil te brengen en te houden. Daarna werd de eerewijn rondgediend en de tentoonstelling voor geopend verklaard. Op verzoek van den voorzitter werd de door de Waterleiding aangebrachte fontein in werking gesteld door mevr. den Hollander. De Burgemeester zeide dat deze fontein door deD Hoofdopzichter, de heer Parmentier,tot stand was gebracht Deze fontein, zich ver spreidende naar de vier windrichtingen, sym boliseert het omvatten van het eiland in zijn geheel door de waterleiding. Het reser voir is omspannen door 12 palen vereenigd met koorden, die voorstellen de 12 gemeenten welke aan de stichting deel nemen. Wij hebben 13 gemeenten, doch de dertiende heeft zich van medewerking onthouden, doch wij hopen dat deze eenling nog eenmaal zich onder ons zal scharen. Verder verzocht spreker de belangstelling voor de stand van de Vereeniging Het Vlieg veld. Spreker zeide dat de plannen een vas ten vorm gaan aannemen, waarmede de middenstand gebaat kan zijn om hun zaken in den kortst mogelijken tijd te kunnen verrichten eD dat door de totstandkoming van het vliegveld dit eiland opgenomen zal kunnen worden in de luchtlijn Amsterdam— Vlissingen Spreker spoorde aan spontaan mede te werken aan de volbrenging van dit schooue doel. Daarna maakten de aanwezigen een rond wandeling door het gebouw en werden de stands even bekeken. Vervolgens vereenigden allen zich weer in de consumptiezaal en werd de thee rond gediend met een versnapering. misschien verliest de vrucht haar geur als het eerste waas van frischheid er aan ontnomen wordt. Over tien jaar zullen wij het weten. In allen gevalle zal onzen kleinen lievelingen het verdriet bespaard worden van hunne illusiën te zien vervliegen als zij eene wereld intreden, die zij reeds door en door kennen kleine La Bruyères en Rochefoucaulds in jurkjes en kieltjes. Vere Herbert daarentegen, bij ernstige studiën en in landelijke eenzaamheid opgevoed, gevoelde zich in hare verwachtingen en voorstellingen wreed teleurgesteld. Soms dacht zij met bitterheid dat dit alles haar onverschillig geweest zou zijn als zij in hare moeder maar iemand gevonden Jiad, wie zij achting kon toedragen, iemand, bij wie zij steun en symphatie kon vinden. Maar hare moeder was de wuftste van al de ijdele vrouwen, die zij om haar heen zag. Voor Vere, die zelve al dc hoedanigheden in zich bezat, welke eene vrouw tot eene edele moeder voor bare kinderen maken, lag in den naam van moeder iels verhevens, iets heiligs. Dc moeder der Gracchen, de moeder van Bonaparte, dc moeder van Garibaldi, dc vele edele moederlijke figuren in de geschiedenis en romans zweefden haar altijd voor den geestdat eerbiedwaardig woord was voor haar de verpersoonlijking van grootmoedige liefde en zelfopoffering. En hare moeder was die be vallige, dwaze beschilderde pop, met valsch haar, die haar hart op een cotillon zette en wier naam in de clubs op aller lippen was; die hare modiste tot hare godheid en Zola tot haar evangelie had ge maakt; wier leven eene operabouffe was, en die, voor de rol, welke zij er in te spelen had, gebruik maakte van „la moindre excuse pour paraïtrc nue 1" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1