STöOMBÖOTDiENST PREDIKBEURTEN. Dienstregeling AAMBEIEN. DE SALAMANDER JL WOENSDAG 30 MEI 1934 MOTTEN. Ratten vernielen zolder en dak. Geeft U op als Abonné. leek te weaen, dacht men aan een >of. Na lang zoeken vond men het atpaar, dat het kind verzorgde en negermethoden opvoedde, Toen I wilde aanklagen, vertelden z(] echter piedenia van het kind, die even eigen- i verachrikkeiyk is. Ongeveer ander- |r geleden verrasten de beide negers oke vrouw in het bosch, toenzy juist punt stond haar kindje van ongeveer If jaar oud te dooden. Op het laatste @ik sprongen de negers te voorschy'n ekten de vrouw om hun het kind te I daar zy er zelf geen hadden. De scheen de vertwijfeling nab(j, en wil? |et verzoek in. Hoewel het hier dus volbloed Europeesch kind gaat, kan Kt den zwarten op geen enkele wyze len. Niemand zal in staat zyn het pchtige en tragische verleden van dit doorgronden, tenzy natuuriyk de plotseling weer opduikt. Het kind ■flink en wordt door de negers reuze ld. FAILLISSEMENTEN. |egeven door Van der Graaf Co., afd. Handelsinformatisn.) ïesproken: [erdam, 23 Mei. Cornells Maarten Tiele- vinkelier in manufacturen, Sommels- lïing 143. R.c.: mr. J. M. de Moor; nr. W. J.C.A.NyghteHellevoetsluis. reheven: I. Vogelaar, koopman te Middelharnis. Zondag 27 Mei 1934. lERLANDSCH HERVORMDE KERK. bamis, Ym. en 's av. ds. Meijers uit Utrecht. Ilsdgk, vm. leeskerk en 's av. ds. v. Asch. |Dd, vm. en 'sav. ds. v. d. Wal. ■gen, vm. en 'sav. dhr. O verweel. Int, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. ■dam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. leede, vm. dhr. v. d. Boogaart uit S'dijk. l-p, vra. ds. v. d. Wal uit Wageningen |am. ds. Bouw. i Tonge, vra. ds. v. Asch en 's av. leeskerk. [Tonge, vm. ds. Verkerk en 's av. leeskerk. nsplaat, vm. en 's av. ds. Kleijne. Iraat, vm. dhr. Vetter. |ommel, vra. leeskerk en nam. ds. Verkerk. Tau 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. ■bamis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. lant, vm. en 'sav. leeskerk. pdam, vm. en 'sav. dhr. Brinkman. Irp, vm. leeskerk en nam. ds. Zeilstra. I vm. en 'sav. ds. Reenders. 1 S^meK v3Q» en 'sav. ds. Schaafsma. .TuirinvUei vm- en 's av-ds- de Graaff. |and,rT bgen, vui., nam. en 'sav. leeskerk. I>rp, vm. en nam. leeskerk. J GHR. GEREFORMEERDE KERK. |lharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, brp, vm. ds. R. Foppema. N.V. Rotterd. Tramweg Maatschappij Gevestigd te Rotterdam MIODELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDiNGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 15 Mei 1934 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelharnis 4.30 vm. A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) y.Middelharnis 6.40 v ro. A. Vlaard. 9. lOvm.** A.Rotterdam 10 00 vm. A.Brielle 10.30vm.§ van .Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.90nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V. Rotterdam 3.15 nm V.Vlaard. 4.00 nm +t V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelharnis 6.30 Op 21 Mei (2e Pinksterdag) V. Middelh.6.40 vm. A. Vlaard.9.10 vm.** A. Rotterd. 10.00 vm. A. BrieJle 10.50vm.§ V. Rotterdam 7.00 nm. V. Vlaard. 7.45 nm. aankomst Middelharnis 10.15 nm. In aansluiting op den trein van 7.24 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.51 (2.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). tt In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.52 (3.52 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Te Vlaardingen overstappen. Als Feestdagen xljn te beschouwen: Mloawliartdag, 2e Paatchdsg, Hemehaartadag Pinksterdag en de helde Kerstda?on. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken, Kipstraat 59, R'dam Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 57 De gevolgen van niet tijdig selecteeren. Zorgt voor goede afscheidingen. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wa ningen heeft in het begin dezer maand een bericht in diverse bladen gepubliceerd, waarin de aandacht werd gevestigd op het vroeg- tydig en nauwkeurig selecteeren van voor pootgoed bestemde aardappelvelden. Wij achten het gewenscht de aardappel telers er op attent te maken dat einde dezer week of uiteriyk begin der volgende week een aanvang zal worden gemaakt met de eerste keuring. By deze eersto keuring worden de velden, waarin te veel zieke planten voorkomen, direct afgekeurd, terwyi de aangehouden perceelen voorloopig worden geklassificeerd. Na deze eerste klassificatie kunnen de aan, gehouden velden by latere keuringen wel in een lagere klasse worden ondergebracht of afgekeurd, doch nimmer in een hoogere klasse worden gerangschikt, tenzy by de eerste keuring het gewas in een lagere klasse werd geplaatst als gevolg van het voorkomen van planten van een ander ras. Hieruit volgt dus, dat het niet of onvol doende verwijderen der zieke planten vóór de eerste keuring van grooten invloed kan zyn op den keuringsuitslag. Een perceel aardappelen, waarin b.v. de eerste keuring 4 mozaïek en 2 bladrol werd geconstateerd, is niet meer geschikt om voor goedkeuring in aanmerking te komen. Indien de helft der zieke planten voor de eerste keuring is verwijderd en men telt de open plekken mede, kan het hoogstens voor rubriek C worden aangehouden, doch wanneer alle planten zorgvuldig worden ver wijderd, kan het gemakkelijk in de B-klasse worden geplaatst. Het niet vroegtijdig verwyderen der zieke planten is tevens een der voornaamste oor zaken van de teleurstellingen in de nateelten. Yan de vele proeven, die werden genomen om dit te bewyzen willen wy er slechts van één, welke onder onze contröle werd uitge voerd, het resultaat vermelden: In 1926 werden 200 Eigenheimerknollen in 2 stukken gesneden en beide helften van dezelfde knol van eenzelfde nummer voor zien, en daarna afzonderiyk op twee veldjes, welke 50 Meter uit elkaar lagen, en waar binnen eenzelfden afstand geen aardappe len groeiden, in een bietenveld uitgeplant. In beide veldjes werden 6 planten, dus 3 telkens afkomstig van dezelfde knollen, als zynde mozaiekziek, verwyderd. In veldje A werden de zieke planten telkens uitge trokken, zoodra de ziekteverschijnselen wer den geconstateerd, terwyi zy in veldje B 3 weken later werden verwyderd. Het gewas werd r(jp gerooid en de op brengst in 1927 geheel uitgepoot. De nako melingen van veldje A bestonden uit 5300 planten, waarin 7.6% mozaiekziek werd ge constateerd, terwyi veldje B 5116 planten gaf met 23.5 mozaïek. Verschillende aardappelverbouwers selec teeren niet voldoende, omreden zy van mee- FEUILLETON. OUIDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 24) Vere's oogen wendden zich strak, als die van een kind, dat, uit den slaap gewekt, in het gaslicht kijkt, in de richting waarheen de waaier gewezen had, en beschouwden Miss Leach opmerkzaam. Zij zag eert bevallig persoontje, met fijne trekken, eene slanke gestalte, een gelaatstint als fijn porse lein, kunstig opgemaakt, goudkleurig haar, een klein wipneusje en eene uitdrukking van guitigheid en stoutmoedigheid op haar gelaat. Dit persoontje had hare voeten op eene ottomane, hare handen achter haar hoofd, een rozeknopje in haar mond en eene groep heeren om zich heen. „Ik zal niet van haar houden; ik verlang niet haar te ieeren kennen, sprak Vere langzaam. „Zeg dat niet, beste meid," zeide Lady Stoat. „Het klinkt aisof men jaloersch is, weet gij, als het eene aardige meisje dat van het andere zegt." „Zij is geen beschaafde vrouw," hernam Vere. „Daar hebt gij gelijk in," zeide Lady Stoat. „Die vindt men tegenwoordig niet veel. Maar zoo iets moet gij juist niet zeggen. Het zou ten uwen nadeele aangehaald worden en u o, zooveel vijanden maken, lieve!" „Komt dat er dan zooveel op aan?" vroeg Vere afgetrokken. „Wat zou Corrèze wel van Miss ning zpn, dat zy de zieke planten niet kun nen onderscheiden; andere laten het gewas een of twee keer doorloopen en meenen daarmede te kunnen volstaan. De eerste nemen het te zwaar op en komen er zoo doende niet toe tydig een begin te maken, terwyi de andere er te licht over heen loopen. De beste methode l(jkt ons herhaaldeiyk het gewas te bljjven doorloopen en daarby nauwkeurig de zieke planten uittrekken (loof en knollen medenemeu en niet een of meer dagen laten liggen) en zich daarbij niet blind staren op zwakke twyfelaars; deze laatste komen indien zy werkeiyk ziek mochten zijn, een volgenden keer aan de beurt. Systeem moet dus zyn zoo vroeg mogeiyk beginnen met selecteeren, wat duidelijk ziek is verwyderen; laat desnoods de twyfelaars staan, doch zorg er voor geregeld met korte tusschenpoozen terug te komen, wat een vorigen keer twyfelachtig of nog geheel niet zichtbaar was wordt dan verwyderd en indien het ziek biykt te zyn of biyft staan indien de eerste afwyking door andere oorzaken waren ontstaan. Voorts vestigen wy er de aandacht op, dat het in het belang van de goede uitvoering der keuringen en in het belang van den teler noodzakelpk is, dat waar noodig door middel van flink boven het gewas uitateken- de paaltjes, goede afscheidingen worden aan gebracht. Het ontbreken van goede afscheidingen kan tot gevolg hebben, dat het gewas in een lagere klasse wordt gerangschikt dan noodig zou zyn. De Hoofd-Gontroleur v/d KZH. G. A. VAN DER WAAL. Klaaswaal, 28 Mei 1934. Twee metselaars en een timmerman hebben bij het herstellen van de door ratten vernielde zolder verdieping van het huis van den Heer Smolenaars te Nederweert meer dan 500 doode ratten gevon den. De Heer S. schreef ons, dat hij na vele vruch- telooze pogingen om van de rattenplaag verlost te worden „Rodent" gebruikte, waarna hij geen rat meer heeft gezien. Geen rat of muis ontkomt aan Rodent, de radicale rattendooder. Koop nog heden een doos van 50 ets. of een dubbele doos a 90 ets. Elke drogist kan U Rodent uit voorraad leveren. Imp.Fa. B. Meindersma - Den Haag "B 40 (Adv.) Vervolg rede van den heer Smits, Hoofd Landbouwschool teSommelsdjjk, gehouden op de algem. verg. tot be vordering Landbouwonderwijs. Na de algemeene inleiding over de ver schillende zwam-soorten bezag spreker ver schillende gewassen afzonderlek, ten opzichte van vruchtenwisseling en plantenziekten. Granen. Deze zyn t.o. van elkaar zeer verdraagzaam. Men heeft hierbij weinig last van insecten in den grond. Er zLjn wel eenige ziekten, als stuif- en steenbrand, maar dit zit in het zaaizaad. Roest in de tarwe, b.v. vindt zyn oorzaak in andere planten. Door bodem-infectie worden dus granen niet besmet. In het Oosten van Brabant zaait men jaar in jaar uit rogge, en met succes. In het Zuiden, in Zeeland, heeft in ge slachten de stelregel gegolden, nooit wit op wit laten volgen. En die stelregel valt te verdedigen. Fuschia Leach gezegd hebben?" dacht zij. „Of het er op aankomt vijanden te hebben! herhaalde Lady Stoat. „O, mijn lieve Vere, komt het er op aan of iemand u den heelen dag met eene speld prikt? Eene speld is zeker iets heel kleins, maar toch kan zij 't ons lastig maken." „Zij is geen beschaafde vrouw," herhaalde Vere, en een oogenblik fronsten zich hare fijngeteekendc wenkbrauwen. „O, lieve meid, als gij die verwacht!" Lady Stoats glimlach gaf te kennen dat zij, als zij die verwachtte, veel meer vergde dan de wereld. „En haar niet te wilJen Ieeren kennen gek heid gij moet nooit iets tegen iemand hebben, met wie gij in gezelschap zijt. Zij is zeer aardig,' ging Lady Stoat voort. „Dat zijn die Amreikaan- sche meisjes dikwijls; maar ze zijn allen als de poupées de modiste. De besten niet te na sproken, gelijken zij allen op die meisjes, die bij Pingal of Worth ons de modes aanpassen; en dc klceding maakt altijd den indruk alsof 't het eerste toilet is, dat zij ooit gehad hebben, ik weet niet waarom, want ik hoor dat ze zich in Amerika uit muntend kleeden en er aan gewoon zijn, maar ze zien er nu eenmaal zoo*uit; dat is niet weg te nemen. Gij hebt gelijk, lieve: zij zijn niet beschaafd, maar zeg dat niemand. Men zou het oververtellen, en het zou niet aardig klinken; en als gij niet iets kunt zeggen, dat aardig klinkt moet gij liever niets zeggen." „Ik zou iemand, dien ik niet kan achten, liever tot vijand dan tot vriend hebben," zeide Vere met de stijfhoofdigheid van een kind. Lady Stoat glimlachte. „Praatjes, lieve! praatjes! Ge hebt nog veel te ieeren, mijn kind." In Groningen, waar men wel wit na wit zaait, (haver na tarwe) komen meer ziekte? verschijnselen voor, o.m. de tarwehalm dooder. Deze ziekte openbaart zich in het laatst van Juli, waardoor vooze, wel recht opstaande, maar leege aren ontstaan. Dan de tarwehalm-breker, of vlekkenziekte waardoor de halmen als 't ware worden kapot gebroken. Beide ziekten richten groote schade aan. Oorzaak: zwam, in de grond aanwezig. Ontwikkelt by geregeld tarwe zaaien, vermindert of verdwijnt, byna geheel, wanneer op hetzelfde land in jaren geen tarwe wordt gezaaid. Vlekkenziekte ontwikkelt zich snel by ge temperatuur. Dan is er ook de smalle gr aanvlieg. Overwintert in den grond, niet in kale, maar in overdekte aarde, b.v. in klaver veld. Het doodt de kiemplantjes, legt inde worteltjes een eitje, en ontwikkelt zich zoo doende. Wanneer er b.v. tarwe is gezaaid naast een stuk Lucerne, beperkt zich de schade tot een strook. Het is niet raadzaam tweemaal achter elkaar tarwe te zaaien, is ze absoluut gezond, dan kan men het wel eens doen, maar het derde jaar oppassen. 2e groep: Suikerbieten en mangelwortels. Deze hebben weinig last van ziekten, die overgaan op een ander gewas. De eenige ziekte is het wortel- of bieten-aaltje, waar mee alle gewassen besmet kunnen worden. By bietenrmoeheid, moet men een jaar of zeven wachten, weer bieten te zaaien. Komt op armoedige kalkhoudende grond het meeste voor. By stikstofbemesting, zwavel zure ammoniak vermindering, by Chili en kalksalpeter uitbreiding der ziekte. Ook by droog, schraal weer, breidt bieten-moeheid sterk uit. Door bepaalde vruchtwisseling toe te passen is vermindering toe te passen, geheel wegkrijgen is onmogeiyk. 3e groep. Aardappels. Hierby ontwaren we niet veel ziekten in den grond. Als ze er zyn is het in hoofdzaak de wratziekte. Gelukkig komt het niet veel voor. Wrat ziekte onistaat door een zwam^in den grond, en is erg besmetteiyk. Men weet niet, hoe die ziekte te verdry ven. Raadzaam is, by dergelijke ziekte, minstens zeven jaar geen aardappels te telen. Een ander geval is ringvuur. Het open baart zich in het loof, later in den knol,[als een ring van lichtbruine stippeltjes by elkaar. Deze aardappelen zijn hard, worden niet gaar, zyn ongeschikt voor consumptie. De zwam is niet uit den grond wegtekrygen. Het eenige is een jaar wachten, maar men blijft het houden. Zwartbeeniglieid. Zit in den grond. Als de aardappelen geplant zyn, treedt het op. De stengel wordt van onder zwart en rot vlug. De knollen zien er volkomen gaaf uit. Doorsnydt men ze, ziet men een blauwen ring. Dit worden in den hoop de zacht rotte aardappels. Nu komen een aantal gewassen, die ge voeliger zijn voor verschillende ziekten. Koepeen of paar denpeen. Hebben van niet veel ziekten last. Maar als ziekte optreedt is het dubbel erg. Worm in de peen wordt veroorzaakt door de wortelvlieg. Dit vliegje legt bij de worteltjes een eitje. Het vermeerdert snel. Trekt men de zieke wortels uit, wordt het'nog erger, omdat van de andere de wortelhalzen zijn ontbloot die beter plaats geven voor meerdere eitjes. De laatste generatie is van September, deeier- „lk wil van Miss Leach niet Ieeren." „Welnu, ik loop zelve ook juist niet hoog met haar weg. Maar ik behoor tot eene oude school. Ik ben eene oude vrouw, en heb mijne vooroor- deelen," zeide Lady Stoat vriendelijk. „Miss Leach heeft de wereld aan hare voeten; zij heeft er plezier in haar als een bal te schoppen en hare enkels te laten zien. Over zes maanden zult gij hetzelfde doen, lieve, met dat onderscheid dat gij uwe enkels niet zult laten zien." En nu meende Lady Stoat, die, hoewel zij zich- zelve eene oude vrouw noemde, het zeer kwalijk genomen zou hebben als een ander dit van haar gezegd had, dat zij voor ditmaal genoeg voor de dochter van dat „arme poesje" gedaan had, en begon weder te coquetteeren met een kaalhoofdig en gedecoreerd gezant. Vere bleef alleen zitten, ont rond te zien en haar opmerkingen te maken. De heeren keken naar haar en zeiden dat zij een allerliefst kind was, maar zij bleven op een afstand. Zij waren bevreesd voor eene ingönue; en dan was er immers Fuschia Leach, die nooit eene ingénue was geweest, maar eene coquette op haar derde en eene vrouw van de wereld op haar zesde jaar. Jura was de eenige, die bij Vere kwam zitten. „Hoe bevalt het u?" zeide hij, met een eigen- aardigen glimlach. 't Is heel aardig om te zien," antwoordde Vere. „O ja. Een mooie vertooning zoolang het nieuw tje er niet af is. Wat dunkt u van Fuschia Leach?" Vere herinnerde zich de waarschuwing van Lady Stoat, en antwoordde dus slechts: „Ik vind dat zij er goed uitziet." „Dat geloof ik wel; zij heeft uw neef Muil weg- larven overwinteren als pop in den grond. Worden weer peen gezaaid, of vlak naast bet land, is men inden aap gelogeerd, want het wordt steeds erger. Karwei heeft ook last van. dezelfde vlieg. Hiervoor geldt hetzelfde menu, niet naast elkaar, of op elkaar zaaien, daar beïnvloer ding en vermeerdering zeer groot is. Uien. Over den last van het stengelaaltje by deze vrucht, hebben we het al gehad. Een andere ziekte is zwarte kroef of mot in den vorm van zwarte plekjes. Komt in Nederland weinig, in Noord-Amerika veel voor. Een afdoend middel is, dat achter het zaaibakje een blikje is bevestigd, waarin formaline gedaan is. Het uienzaad loopt uit den zaadbak en de grond wordt|door de for maline ontsmet, absoluut afdoend middel. De derde ziekte by uien is de uienvlieg. Dit is hetzelfde verschynsel als by de koe peen. De laatste generatie overwintert in den grond. Als men een veld met uien gehad heeft, waarop de vlieg voorkomt, is het gewenscht er ook geen uien naast te zaaien, want een volgend jaar vergaat men in de vliegen. Zeer veel miBère geven erwten en vlas. Erwten hebben veel last van St. Jansziekte, die ongeveer met St. Jan uitbreekt. Oorzaak: zwam in den grond. Komt ook voor op paardeboonen en wikken. De laatste gaat er niet van dood, erwten wel. Zaai nooit erwten als St. Jan er in zit, ook niet na 5 of 8 jaar. Men raakt er niet af, er is niets tegen te doen. Ten tweede hebben erwten veel last van vlekken-ziekte. De groene peulen vertoonen donkere vlekken, net als vetvlekken. De erwten krimpen in, soms ook is er niets aan de erwten te|zien. De oorzaak ligt in den grond, ook wel in 't zaad. Besmet zaad (ascochyta?) kan niet ontsmet worden. Het eenige om gezond zaad te krygen is, een aantal peulen te plukken, die niet besmet zijn. De bladrandkever richt bij erwten ook veel scbade aan. Hij vreet de blaadjes weg, verdwynt echter weer heel snel en komen een heel jaar niet terug. De larven over winteren in den grond en met het voorjaar openbaren ze zich opnieuw. De knopmadeliegt eitjes in den|knop van de erwt als deze in bloei gaat. Kruipt er uit eu iaat zich aan een draadje naar beneden zakken op den grond, waar het blyft en zich verder ontwikkelt. De bladroller, een ander insect, vreet van het blad, rolt de blaadjes op, kruipt in de peulen en vreet van de jonge zaden. De faecalien van deze beestjes zyn zwart en duidelijk zichtbaar. De bladroller overwintert in deu grond. Met de blaaspooten is het hetzelfde. Deze tasten de koppen van de erwten aanhier door ontstaan weinig of geen bloemen. Men kan hieruit opmaken, dat het ge wenscht is, het andere jaar, op of naast zoo'n besmet erwtenveld, geen erwten te zaaien. Vlas. Vlasbrand is een gevaarlyke ziekte. Leeft ook in wortels van kruisbloemige ger wassen (tasjes). Aan erwten doet het geen kwaad, vlas gaat er van dood. Toch zyn er een paar gewassen waar deze ziekte niet in kan leven, als suikerbieten en tarwe. Dus een akker, waarvan men niet goed weet of er tarwebrand in voorkomt, bezaaie men eerst met bieten, dan tarwe, dan vlas. gesmeten alsof hij eene vuile laars was; zoo doet zij met menigeen. Zij heeft iets in baar gezicht, ik weet zelf niet wat het is; ik geloof dat het in hare wangen zit. Dat zeg ik altijd als ik met Dolly neem mij niet kwalijk, ik wil zeggen uwe moe der over haar spreek." Vere had hem dikwijls „Dolly" hooren zeggen, en begreep niet waarom hij nu verontschuldigingen maakte. „Mijne moeder bewondert haar?" zeide zij, op vragenden toon. Jura lachte. „Zij zegt het ten minste. De vrouwen zeggen altijd dat zij eene gevierde schoonheid bewonderen. Dat staat goed. Zij roemen allen hardop de schoon heid van mevrouw Dawtry, en in haar hart vinden zij haar leelijk." „Wie is mevrouw Dawtry?" „Weet gij dat niet? Goede Hemel I Maar ge weet natuurlijk ook nog niets van onze wereld, 't Is jammer dat gij er ooit iets van Ieeren zult. Wie met pik omgaat gij kent het oude spreek woord Dat was, in andere bewoordingen, hetzelfde wat Corrèze gezegd had. „Maar de wereld, zooals gij 't noemt, bcteekent toch mannen en vrouwen? Zij moet toch zijn als die haar maken. Zij zouden haar, als zij wilden, goed kunnen maken," zeide Vere, met den ernst dien hare moeder verfoeide. „Maar zij willen het niet, ziet gij. Daar zit dc knoop," sprak Jura, inet een zucht. ,,lk weet niet hoe het komt, maar als men eenmaal in den maal stroom is, kan men er niets aan verandeien, men moet wel met de anderen meedoen. Men doet zooveel met tegenzin, maar alleen omdat anderen het ook doen." Kwade koppen in vlas ontstaan door de blaaBpoot. Met vlas en erwten naast elkaar moet men dus voorzichtig zyn. Nog een bodemziekte by vlas is doode harrtl. Hier is nietB tegen te doen, ook niet by vruchtverwisseling. De laatste groep is klavers. Men moet Lucerne van de andere soorten onderschei den. Lucerne liggen bloot voor een ziekte, die niet overgaat op andere gewassen, knobbel voet geheeten. De vruchten komen daardoor pierig op, en gaan er tenslotte van dood. Ook kunnen klavers last hebben van violette rhizoctonia, die ook voorkomt op mangels en koepeen. Deze voedt zich ook met humes. Vertoonen zich op mangels en koepeen als fijne spinrag, met bet bloote oog niet te zien. Als de wortels aan den hoop komen vermeerderen de draden, waar door de wortels boter-achtig zacht worden en bedekt zyn met gryze schimmel. De laatste jaren is dit bjj mangels en koe.- peen heel veel voorgekomen. 20% van het product wordt daardoor waardeloos. Meestal worden de zieke mangels op het land, of op den mesthoop geworpen.|In een enkelen mangel zitten millioenen van deze draden. Later komt de mest op 't land, en bevordert alzoo de besmetting. Beter is, de zieke wortelen in een apart putje te depo» neeren. Omdat de ziekte ook weer overgaat op de klavers veroorzaakt het heel veel last. Klaverkanker. Alle klavers hebben hier door een beetje dikken kop en vertoonen witte uitwas. Komt ook voor by uien. De aantasting vindt plaats by het oogsten der uien. Dit is de Sclerotinia die by de uien rot veroorzaakt. „Zachte nekken" noemt men ze ook wel. De buitenste vliezen zyn gezond, de andere rot. Veel heeft men de gewoonte de uien op het land of op den mesthoop te werpen. Het doet aan de andere gewassen geen kwaad, maar wei worden de klavers besmet. Conclusie: By vruchtverwisseling zoo weinig mogeiyk wit op wit. Nooit na elkaar 2 ge wassen. Genoegzame wortelgewassen zijn er ter afwisseling. Tarwe, suikerpeen, erwten, haver, aardappelen, karwei, bruine boonen of koepeen. Graangewas af te wisselen door wortelge was, daarop handelsgewassen. Hoe nu precies de volgorde is, valt niet precies te zeggen. Het hangt veel van den grond af. In handelsgewassen is een heele keus. Echter nooit geen paardepeen op karwei of omgekeerd. Ook nooit geen erwten na vlas. De invloed van stalmest is voor vele para sieten gunstig. Daarom gebruike men stal mest meest voor suikerbieten. By naleving van deze wenken, zullen de verschillende ziekte-verschynselen het best kunnen worden vermeden. (Applaus). Met onverdeelde aandacht werd deze uit eenzetting aangehoord. Door verschillende landbouwers werden vragen gesteld, die door den heer Smits tot genoegen werden beantwoord. De Voorzitter dankte den redenaar in warme bewoordingen voor zyn nuttige wen ken en hoopte dat by volgende gelegenheid, de vergadering weer van zyn veelzijdige kennis zou mogen proflteeren. „Dat is zeer verachtelijk," betuigde Vere, op dien smadelijken toon, die haar zoo aardig afging. „Ik geloof ook dat wij dat zijn," zeide Jura droog; en op zulk eene gulle bekentenis was geen antwoord mogelijk, dacht Vere. 't Is zonderling, hij zeide nagenoeg hetzelfde, sprak Vere, half overluid, bij zichzelve. „Maar," liet zij er op volgen, „hij zeide het als een dichter, en gij gij spreekt zoo kluchtig." „Hoe spreek ik dan?" vroeg Jura lachend. „Gij spreekt alsof de woorden zoo duur zijn dat gij er zuinig op moet wezen en daarom de kortste maar kiest. Het Engelsch is zulk eene mooie taal: als gij Milton of Jeremias Taylor, of Beaumont en Fletcher, of een van de oude godgeleerden en dramaschrijvers leest..." Zij hield op omdat Jura lachte. „Godgeleerden en dramaschrijvers! Kindlief, daar weten wij niets van; wij 'lezen Fransche modejournalen; dat is onze lectuur van god geleerdheid en het drama. Wie was die „hij" die als een dichter sprak, terwijl ik spreek als een straatveger?" „Ik heb niet gezegd dat gij als een straatveger spreekt en met „hij" bedoelde ik den markies de Corrèze." „O, uw zanger? Noem hem geen markies. Hij is niets anders dan de prins der tenorzangers." „Hij is een markies," hernam Vere, met eene zekere koelheid. „Zij waren eene zeer voorname familie. Gij kunt alles van hen lezen in het „Livre d'Or" van Savoye; zij hebben, evenals de Mar kiezen Costa dc Beauregard, in twee-en-negentig alles verloren. Dat mooie boek van Monsieur de Beauregard: „Un homme d'autrefois", hebt gij zeker wel gelezen?" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1