:r U en de gewacht. EERSTE BLAD 'M w 3CtO -JÏcccle -met ne ZATERDAG 26 MEI 1934 16E JAARGANG. - N°. 56 Het zwijgende Protest. FEUILLETON. MOTTE N. Binnenlandsch Weekoverzicht. Buitenlandsch Weekoverzicht. X j e Tonge, vm. leeskerk en's nv. ds. Polhujjs. Tonge, vm. ds. Verkerk. Bosplaat, vui. leeskerk en's ay, ds.Kleyne. It raat, vm. dhr. Vetter. Bommel, vm. leeskerk en 's av. ds. Verkerk, jan 't Hariugvliet, vm. ds. Polhuys en's av. |kerk. GEREFORMEERDE KERK. |lharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. ant, vm. en nam. leeskerk. Qndam, vm. en 'sav. leeskerk. prp, vm. en nam. dhr. v. d. Valk uit Rotter- ensplaat, vm. en 'sav. ds. Reenders. pommel, vm. en's av. ds. Schaafsma. ,.'t Haringvliet, vm. en'sav.ds.deGraalV. GEREFORMEERDE GEMEENTE, felharnis, vm. en *s av. leeskerk. [land, vm. en 'sav. ds. de Blois. |ugen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. orp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. jelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, lorp, vm. ds. R. Foppema. Maandag 21 Mel (2e Pinksterdag) [JEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. elharnis, vm. dhr. Wildschut uit Rotterdam. Jielsdijk, vm. ds. van Asch. [(land, vm. ds. van der Wal. Ingen, vm. dhr. Overweel. Isant, vm. ds. Bouw. Indam, 's av. dhr. Bouman. lereede, geen dienst, lorp, vm. leeskerk. Ive Tonge, vm. leeskerk. I Tonge, vm. ds. Verkerk, censplaat, vm. ds. Kleijne. Tstraat, vm. dhr. Vetter. Bommel, vm. leeskerk. aan't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. lelharnis, vm. ds. Zeilstra. |sant, vm. leeskerk. ndam, vm. leeskerk. horp, vm. dhr. v. d. Valk. j&ensplaat, vm. ds. Reenders. fBommel, vm. ds. Schaafsma. I aan 't Haringvliet, vm. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTE, lelharnis, vm. leeskerk. tland, vm. ds. de Blois. (ingen, vm. leeskerk. porp, vm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. felharnis, vm. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. ^iorp, geen dienst. Ie Engelsche gouden munt, die thans niet in gebruik is, de Guinea, heeft haar Jn daaraan te danken, dat het meeste goud, ■ruit die munten gemaakt werden, van de len van Guinea afkomstig is... I- rlzt- Enorme bracht zn eind aan al de kwellin- insecten. weg zijn de zoemende, verspreidende kwelgeesten ontdekking der wetenschap' wanneer het in aanraking velen de vliegen, muggen, en andere insecten. trijd, waaruit U als zege- uit komen, dank zij deze Een prettige Geur. Onscha- en U zult opgetogen zijn. del-Inseclo: aatjes f 1.10 ordt 5 ct. terugbetaald. f 0.75 f 0.17'/. f 0.55 Vliddelharnis, Tel. 11 Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f l,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent, Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Dikwijls is ons zwijgen welsprekender dan een stortvloed van woorden, leder romanschrijver weet welk een kracht er van zwijgen uit kan gaan en zij brengen dit dan ook in practijk, door hun personen op daartoe geschikte oogenblikken het zwijgen op te leggen en slechts hun blik te laten spreken. Kennen wij ook niet reeds lang het zwijgend herdenken onzer dooden, hetzij door een eerbiedig opstaan, gepaard aan enkele oogenblikken stilte in vergaderin gen, hetzij door de vooral sinds den oorlog gebruikelijke geworden één ol meer minu ten stilte? De stille rondgang in Den Haag, de indrukwekkende betooging van duizenden vrouwen uit heel ons land, was in zekeren zin ook een herdenken van dooden, n.l. de slachtoffers welke een nieuwe oorlog onvoorwaardelijk zal eischen. Wie zijn meer dan de vrouwen, de moe ders dier toekomstige dooden, gerechtigd om een protest uit te brengen tegen de onmenschwaardige slachting, welke een oorlog steeds is, wij voelen dieper het leed, dat zoo'n strijd tusschen de volken steeds met zich brengt? Zij, de moeders van de jonge mannen die straks wellicht opgeroepen zullen worden, om andere jonge mannen, zonen van andere moeders, te dooden, weigeren nog langer deze krankzinnigheid te dulden. Zij willen het de heele wereld duidelijk maken, dat de vrouw, althans de Nederlandsche vrouw, voor haar kinderen het recht opeischt om te leven. Deden alle vrouwen op aarde slechts als de onzeHoeveel nader zou het ideaal van den wereldvrede tot ons komen! Ongetwijfeld leeft in de harten van alle vrouwen dezelfde weerzin tegen dezelfde afschuw van de menschenslachting, want zij zijn moeder gelijk onze vrouwen en moederliefde is over de heele aarde aan zich gelijk. Maar hoe zwak zijn nog die vrouwen in de meeste andere landen! Vaak nog politiek onmondig, min of meer de slaven van den man, onwetend, ongeorganiseerd! En ook helaas in sommige gevallen bevangen door hetzelfde domme, gevaarlij ke chauvisme, dat haar mannen beheerscht. Hoe anders te verklaren de trots van een Japansche moeder, wanneer haar zoon gevallen is voor het vaderland; hoe ook te verklaren het zwijgen en ditmaal een heel ander zwijgen dan van onze betoo- gende vrouwen! van al die millioenen vrouwen in andere landen. Maakt dit alles de betooging in Den Haag waardeloos? Neen, zeker niet, of liever nog: integendeel. Zoo vaak reeds is van het kleine Nederland op humanitair gebied een stoot uitgegaan. Ook dan leek het succes vaak hopeloos. Daarom niet versaagd. Zeker, ook deze vrouwenbetoo- ging zal ons den wereldvrede niet brengen. Enkele jaren geleden hebben alle Neder landsche bladen in bewonderenswaardige eensgezindheid een volkspetionnement voor den vrede georganiseerd. De pakken met de honderdduizenden handteekenin- gen liggen vergeten ergens in een kast te Oenève. Mogelijk zal ook dit vrouwen- protest hetzelfde lot ten deel vallen. En toch is het goed, dat onze vrouwen ge protesteerd hebben, toch verdienen zij onzen dank en onze hulde voor haar daad. Nog menigmaal zullen stoeten moeten betoogen, nog menigmaal zuilen de massa's in beweging moeten worden gebracht voor de kracht van hen, die den oorlog willen, zal gebroken zijn, maar eenmaal zal de menschheid toch langs den thans ingesla gen weg haar doel bereiken. (O. H. C.) OUID A Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 23) „Ik kan het niet dulden dat een meisje of eene vrouw zoo iets kinderachtigs zegt. De Amerikaan- sche vrouwen zeggen het nooit," hernam Lady Dolly verontwaardigd. „Dat is zoo iets als je vader ook over zich had, die altijd in den regen uitging als het eten klaar was, of iemand, die aan het roodvonk lag, ging voorlezen, of zijn besten wijn aan een boerenjongen gaf, die keelpijn had. 't Is dwaas; 't is onnatuurlijk. Je moet willen behagen. Waarvoor ben je anders op de wereld?" „Om andeien gelukkig te maken," waagde Vere beschroomd te zeggen, terwijl hare oogen bij de vermelding van haar vader vochtig werden. „Zou het mij gelukkiger gemaakt hebben, als liet roodvonk bij mij in huis was gebracht?" wierp Lady Dolly haar toornig tegen. „Zoo onbekookt kon die arme Vere ook redeneeren, ik herinner 't mij nog zoo goed. Je hebt bijzonder veel van hem weg. Ik wanhoop aan je, ik wanhoop bepaald aan je, als Fuschia Leach je niet bekeert." „Is zij van mijn leeftijd?" „Een paar jaar ouder, geloof ik; ze is nu op haar schoonst, als zij vijf-en-twintig jaar is zal zij leelijk zijn, maar zij zal zich zoo goed kleeden dat het niet hindert, ik weet met zekerheid dat zij verleden Pinksteren een groote teleurstelling. Veel schade voor de badplaatsen. De Spaansch-Nederlandsche handelsbespre kingen. J. C. Bunge overleden. De „Optimist" de haven uit. Het peil van het Flevo-meer. De draadlooze tewater lating. Lintbebouwing. Met Pinksteren heeft het gestormd en ge regend. Het zijn geen heerlijke dagen ge worden, zooals de laatste helft van de vorige week deden vermoeden. Zware, donkere wol ken schoven langs de lucht, waarvan we beide feestdagen geen plekje blauw zagen. De wind speelde een wreed spel met de bloesems en bladeren der boomen. Het leek bedenkelijk veel op herfst en Mei scheen haar tooverstaf van deze dagen teruggetrokken te hebben. Toch zijn er nog talloozen op uitgetrokken. Strijdende met den woesten wind veroverden tallooze fietsers de voor hen liggende kilo meters. Deze groote Pinksteruittocht is reeds Zater dag begonnen. Aan de stations was het een opgewekte drukte en over de wegen naar buiten bewogen zich heele file's van auto's en fietsen. Ook op den eersten Pinksterdag zijn er 's morgens vroeg nog duizen de stad ontvlucht. Op de fietspaden trapte een onafgebroken stroom van fietsers. Velen hadden zich een der Noordzee-badplaatsen tot doel gekozen, maar de meesten zagen zich gedwongen tusschen- tijds hun plannen te wijzigen, omdat het voor aan zee te koud was. Onder de auto's bevond zich een opvallend groot aantal buitenlandsche. Daar waren Belgische, Fransche, Duitsche en ook enkele Engelsche wagens. Op den tweeden Pinksterdag stond er zoo ongeveer een storm. Anders is dat de dag voor uitstapjes bij uitnemendheid. Ditmaal bleef het opvallend stil langs de wegen. De weinige fietsers woistelden moeizaam met den wind. Alleen tegen den avond, toen zij, die voor een paar dagen waren uitgegaan, terugkeerden, werd het drukker. Welk een misère het overigens met het weel was, moge blijken uit de omstandigheid, dat de Nederlandsche spoorwegen van de gei eed gehouden extra-treinen er niet minder dan maand je neef Muil heeft afgewezen. Zij had wel gelijk; hij is verschrikkelijk arm. Maar zij zou toch een hertogin geweest zijn, en haar vader heeft eene kroeg gehouden; dus zie je wel wat zij doen kan." „Wat is eene kroeg?" „Och, doe me niet zulke malle vragen. Je maakt me duizelig. Eene kroeg is waar men drank ver koopt; en hare broeders hebben eene groote var kensslachterij ergens in het verre Westen." „En zij heeft mijn neef afgewezen?" „Ja, zeg ik u! Zoo gaat het in de allerliefste wereld, waarin wij leven daar zal je we! aan gewoon raken, mijn lieve. Verleden jaar hebben ze veel beweging gemaakt over ccti kleermaker, die aan het hof kwam. Ik weet niet waarom zij dat deden; als het een Amerikaansche kleermaker geweest was, zou niemand er iets van gezegd hebben, men zou het zelfs wel aardig gevonden hebben. Overal ontmoet men Amerikanen, zij komen in de mode; zij hebben zooveel geld, en hunne vrouwen weten zich zoo goed te kleeden. Zij lijken altijd op.dat, waarop zij niet zouden moeten gelijkenmaar dat doen de meesten onzer, en de mannen hebben dat het liefst." Vere begreep er niets van, maar zij waagde het niet weder uitlegging te vragen. Hare moeder geeuwde, sloeg wrevelig de vliegen weg en riep Lord Jura iets toe, die naast het rijtuig reed en op den smallen, zandigen weg tus schen de groene heggen een weinig was achter gebleven. Het hooge zinken dak en de vergulde vaantjes van Félicité blonken reeds boven het omliggende bosch uit. Het lag aan zee, een klein eind van Viilers-sur-Mcr. Vere begreep niet waarom Lord Jura, alsof 't vijftig op Zondag en dertig op Maandag hebben laten vervallen. Ook voor de ondernemers van stoombootdiensten en toerwagens was het weer een geduchte tegenvaller. En voor de badplaatsen heeft dit weer een zeer groote teleui stelling gebracht. Sinds enkele weken werden te Madrid han delsbesprekingen gevoerd tusschen Spanje en Nederland, die thans geleid hebben tot het parafeeren van een handelsverdrag en een contingentenregeling door de voorzitters der beide delegaties, de heeren Lamping, directeur van den economischen voorlichtingsdienst en Schwarz, gevolmachtigd ministei. Thans is de heer Lamping naar Lissabon vertrokken, teneinde te onderhandelen over een handelsverdrag met Portegal. In den nacht van Zondag op Maandag is op zijn buitengoed Kareol te Aardenhout over leden de heer Julius C. Bunge, voorzitter van de Amsterdamsche Wagnervereeniging. Hetgeen reeds een maand geleden tijdens de herdenking van het vijftigjarig bestaan der Wagnervereeniging werd gevreesd, toen we gens ernstige ongesteldheid van den heer Bunge de feestelijke bijeenkomst moest wor den verschoven, is tenslotte droeve waarheid geworden: de hardnekkige longontsteking en haar funeste gevolgen is de lijder niet meer te boven gekomen en zoo is hij thans op 69- jarigen leeftijd bezweken. Het Julius Bunge daalde een waarlijk groot Maecenas ten grave, een, die de kunst om haar zelfs wille beoefende en die met onbegrensde onbaatzuchtigheid altoos bereid was onder een z.i. goede zaak zijn schouders te zetten. 'Jf Wekenlang heeft er in de Merwedehaven van Rotterdam een scheepje gelegen, dat den prettigen naam van „Optimist" droeg en wekenlang hebben de vertegenwoordigers van de Zwitsersche industrieelen, die hun waren in het gebied van den Sultan van Mauretanië wilden afleveren, gewacht, getelefoneerd en geconfereerd. Men zal zich herinneren, dat eerst de legende van wapensmokkelarij rondom dit scheepje werd gesponnen, daarna kwamen de verhalen van den Duitschen Mohammedaan Sidi Fra Achmed Schaefer, die sprookjes achtig leken en volkomen fantastisch. Sidi Fra Achmed sprak van een rijk en onontgonnen goudland; Fransche geïnteresseerden maakten de Zwitsersche industrieelen schuw, door te zeggen dat Mauretanië een dor, onvruchtbaar, arm land was. Het schip werd aan den ketting gelegd, omdat de kapitein zijn schulden niet kon voldoen. Den eersten Mei kwamen alle belang stellenden in Zürich bijeen. Er wercj besloten, dat de expeditie door zou gaan eh daartoe werden 35000 Zwitschersche Francs ten be hoeve van de onderneming de Arxis Axa gedeponeerd. Verheugd keerde men naar Rotterdam terug: de reis kon beginnen! Maar toen 11 Mei het bedrag nog niet was vrij gegeven, schreef de kapitein, de heer Wiesner, een boozen brief, waarin hij zijn twijfel uit sprak over den ernst van de onderneming. De kapitein had niet langer lust zich bij den neus te laten nemen en hij dreigde met opzegging van het chartercontract wanneer de reis niet spoedig zou beginnen. De Zwitsersche industrieelen hebben zich nog eens beraden en ze kregen weer vertrouwen in de mogelijkheden van de expeditie. Het van zelf sprak, medeging; maar hij was goed, al was hij ook soms wat ruw. Zij mocht hem wel lijden. Doch waarom noemde hare moeder hem Jack, en waarom twistte zij zoo met hem en wilde zij hem toch altijd bij zich hebben? Vere dacht daarover na, maar het werd haar hoe langer hoe onbegrijpelijker, inzonderheid toen zij de blauwe oogen van Jura met eene ernstige en goedhartige uitdrukking en eene zekere wee moedigheid, alsof hij haar beklaagde, op zich gevestigd zag. De ontvangst te Félicité maakte op Vere een verwarden indruk, van schitterende toiletten, bevallige gezichten en vriendelijke woorden, Prin ses Nadine Nelaguine was met hare gasten op het terras, en de prinses kuste haar met veel beweging en zeide dat zij er uitzag als een portret van Gainsborough. De prinses zelve, zooals gezegd is, klein van gestalte, zag er uit als een vrouwtje uit een sprookje, en had een zonderling Kalmukkcn- gezicht en een paar helderbruine oogen, glinsterend als die van een aapje. Vere werd aan zoovele menschên voorgesteld dat zijzelve niet meer wist aan wie, en was blijde toen zij in hare kamer mocht blijven, terwijl hare moeder zich bij de andere dames voegde, te midden van de rozen en geuren in het licht van den laten namiddag. Toen Vere zelve, drie uren later, voor het diner gekleed was, en haar gezegd werd dat zij aan de deur van hare moeders kamer moest kloppen, was zij niet verlegen, omdat het niet in haar aard lag dit licht tc zijn, maar zij gevoelde zich gedrukt e'n toch nieuwsgierig. Zij trad dc wereld in. En zij dacht weder aan de raadgevingen van Corrèze. geld werd vrijgegeven. De schulden van den kapitein zijn voldaan. De „Optimist" heeft koers gezet naar Las Palmas. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, of de minister, in verband met de voornemens om het peil van het meer Flevo te verlagen, bereid was om den omvang van de nadeelen te doen nagaan, die deze verlaging met zich zal brengen voor de scheepvaart ter plaatse en voor het bevaar baar houden der vaarwegen, in liet bijzonder in de provinciën Overijsel en Drente, heeft de minister geantwoord dat, voorzoover de be langen van de scheepvaart zullen worden geschaad bij verlaging van het peil van het meer Flevo, daarin zal worden voorzien krachtens het bepaalde in art. 1, onder A. 30, der wet van 14 Juni 1918, Op 16 Juni zal generaal Hertzog, minister president van Zuid-Afrika, draadloos het nieuwe, 17000 ton metende stoomschip „Bloem fontein", dat te Amsterdam wordt gebouwd te water laten, door te Pretoria op een knop te drukken. Tegelijkertijd zal minister Colijn hier te lande deelnemen aan deze tewater lating door op een anderen knop te drukken. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij de Provinciale Staten het ontwerp reglement, houdende provinciale maatregelen tegen de lintbebouwing, ingediend. In dit ontwerp zijn de thans nog bij de Eerste Kamer aanhangige rijksregelingen behoudens enkele in den aard der zaak gelegen afwijkingen ge volgd. In het ontwerp is niet opgenomen een regeling van de uitwegen, daar in deze aange legenheid voor de provincie reeds voorzien is in het reglement op de piovinciale wegen. De schulden aan Amerika. Koek en gard gereed. De staatsgreep in Let land. De regeering grijpt in om een burgeroorlog te voorkomen. De spoor wegaanslagen in Oostenrijk. Pronun- ciamiento in Bulgarije. Over een kleine maand, n.l. op 15 Juni, vervalt weer een termijn van de schulden, waarvoor als nawee van den wereldoorlog, tal van landen bij de Vereenigde Staten in het krijt staan. De houding van de schuldenaars loopt, naar men weet, sterk uiteen. Finland is de eenige die steeds ten volle heeft betaald, andere de biteurs, o.w. Engeland de voornaamste is, hebben op den vorigen vervaldag gedeeltelijk aan hun verplichtingen voidaan en een derde categorie, Frankrijk en België vooraan, zijn geheel in gebreke gebleven. De vraag is nu, wat Washington's houding jegens de diie categorieën zal zijn. Naar het Witte Huis dezer dagen officieel meedeelde, is de regeering bereid tot onderhandelingen met de schuldenaarstaten over een herziening van de bestaande overeenkomsten. Van een algemeene conferentie met de gezamenlijke debiteuren is zij echter niet gediend; zij wil veeieer in afzonderlijke besprekingen met eik hunner tot de beoogde herziening komen en den inhoud van de overeenkomsten laten afhangen van de financieele draagkracht van de betrokkenen. Men kan uit deze kennisgeving opmaken „Binnen," zeide Lady Dolly, op scherpen toon; en toen Vere de kamer inkwam, zag zij hare moe der voor 't eerst in volle wapenrusting. Lady Dolly zag er uit alsof zij zelve niet ouder dan zestien jaar was. Zij was met zorg geblanket; zij droeg een en coeur uitgesneden kleed, zoo on- welvoegelijk als eene vrouw maar wenschen kon; zij fonkelde van juweelen; zij was eene ware zege praal der kunst. „Waarom kijk je me zoo aan, kind?" vroeg zij Vere, die een weinig bleek was geworden. „Vind je niet dat ik er goed uitzie? Wat ontbreekt er dan nog aan?" „Niets," zeide Vere, die niet kon antwoorden dat het haar hinderde hare moeder dc zedigheid zoo weinig in acht te zien nemen. „Je zet een gezicht alsof jc eene spookverschij ning zag," zeide Lady Dolly ongeduldig, „je hebt eene akelige manier van iemand aan te 'staren. Kom." Zwijgend liep Vere naast haar de breede trap af, verlicht door zwart-marmeren negers, die vergulde fakkels in dc hand hielden. Na de stilte en somber heid van hare Northumberlandsche woning, waar de oude dienstboden zich langzaam door de met eikenhout beschoten gangen bewogen, was de weelde, de schitterende glans en de levendigheid van Félicité een prachtig schouwspel voor haar. Zij had wel op die breede trap, tc midden van de kasplanten, willen blijven staan, om vandaar dat alles als eene vertooning te aanschouwen. Maar hare moeder stapte met statigen tred de gezelschap kamers in, en Vere hoorde een gemompel van bewondering, niet vermoedende dat dit haar gold. Lady Dolly was op hare wijze eene kunstenares, en zij had wel geweten wat zij deed toen zij Vere dat Washington koek en gard gereed houdt, al naarmate de staten die in het krijt staan zich tot dusver hebben gedragen. In zekeren zin gebeurt dit al krachtens de wetrjohnson, welke het verleenen van Amerikaansche cre- dieten aan staten, die hun verplichtingen niet zijn nagekomen, verbiedt. Strikt genomen vallen onder deze wet ook de landen die slechts gedeeltelijk hebben betaald, maar president Roosevelt schijnt te aarzelen aan een volstrekt rigoureuse toepassing zijn sanctie te geven. Het weigeren van door Franschen aangeboden chèques, dat een dag is voorgekomen, is dan ook op bevel van hoogerhand niet doorgezet. Voor een zoo kleinzielige toepassing van de wet-Johnson heeft Roosevelt toch teveel zake lijk instinct en ook te veel humor. Maar wel is hij voornemens de wanbetalers minder coulant te behandelen dan het enfant chérie Finland en zelfs dan Engeland, 't welk althans het bewijs heeft gegeven van eenigen goeden wil, al wordt er dan ook bijgevoegd dat Enge land blijkens zijn begrotingsoverschot en be lastingverlaging best meer had kunnen storten dan het gedaan heeft. Minister Simon heeft daar dezer dagen in een rede te Manchester terecht op geantwoord, dat het bij deze groote betalingen niet de vraag is of een land een begrotingsoverschot heeft of niet. Het voor naamste punt bij de behandeling van de schuldenkwestie is veeleer de schade, die de wereldhandel en het wereldherstel door het overmaken van zoo enorme bedragen lijden. Tot die slotsom was men reeds lang gekomen bij de behandeling van het vraagstuk der Duitsche schadevergoeding, maar het is toch goed dat een Engelsch minister de aandacht van Amerika nog eens heeft gevestigd op de ontreddering die betalingen zonder tegen prestatie van land tot land in de financieele en oeconomische verhoudingen moeten bren.- gen. Dinsdagavond heeft de Letlandsche regee ring den staat van beleg afgekondigd, den Landdag ontbonden en de actie van politieke partijen verboden. De regeering vaardigde een manifest uit, waarin zij verklaarde, dat de voortdurende strijd van de politieke partijen niet slechts het volk zijn vertrouwen in zijn vertegenwoordigers had ontnomen, maar het ook het geloof had ontnomen, dat de moeilijk heden lajigs politieken weg konden worden opgelosffOm een burgeroorlog te voorkomen achtte de regeering zich gedwongen in te grij pen; daarbij hield zij ook rekening met de eischen van den internationalen toestand. Uitdrukkelijk verklaarde zij, dat haar daad niet gericht is tegen de democratie des lands, doclTten doel had omstandigheden te schep pen, waaronder de gezonde geest des volks niet door den partijstrijd wordt onderdrukt. Socialistische leiders zijn gevangen genomen onder verdenking van het voorbereiden van een gewapenden opstand en er is een nationale regeering gevormd uit de middenpartijen, waarin de agrariërs de voornaamste plaats innemen. Ulmanis, die tot dezen boerenbond behoort, blijft premier. Het manifest der regeering gewaagt ook van de buitenlandsche politiek. Met Estland is Letland reeds sinds jaren door een verdrag verbonden. Litauen doet thans pogingen om de drie Oostzee-provinciën door een verbond te vereenigen. Het bestaan in elk der drie landen van een autoritair bewind moet de tot stand koming van een dergelijk drievoudig in wit cachemire gekleed had met een zilveren ceintuur en een zilveren pijl in hare vlechten. Vere zag er met hare kinderlijke bevalligheid, werkelijk allerliefst uit; en de vrouwen, die haar zagen binnenkomen, konden een gevoel van af gunst niet onderdrukken. Sergius Zouroff, haar gastheer, die haar tege moet trad, mompelde: „Divinement belle!" en Lady Stoat, die haar van eene sofa op eenigen afstand gadesloeg, dacht: „Welk een bekoorlijk schepseltje! Waarlijk, 't is hard voor die arme Dolly!" Het was Vere's eerste groote diner. Zij zeide weinig of niets. Zij luisterde en verbaasde zich. Waar zij zat, kon zij hare moeder, of iemand, dien zij kende, niet zien. De jonge Fransche diplomaat, die zich van haar meester maakte, deed zijn best aardig te zijn, maar zij antwoordde slechts kortaf. Hij vond haar dom: dat waren die lieve ingénues altijd. Hij had niet het „Sesam open u" van Cor- rèze, om toegang te vinden tot hare jeugdige ziel. Toen het^diner was afgeloopen, kwam Lady Stoat bij haar, 0111 op dcti haar eigen moederlijken toon jegens meisjes met haar te spreken. Maar zelfs Lady Stoat vorderde niet veel met haar; Vere's groote, ernstige oogen sloegen alles kalm gade. „Wilt ge mij eens wijzen wie Miss Leach is?" vroeg zij op eens. Lady Stoat lachte, en wees bescheiden met haar waaier. „Wie heeft u over Fuschia Leach gesproken?" zeide zij lachend. „Ik zal u aanstonds in kennis met haar brengen; zij kan u misschien van nut zijn." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1