PREDIKBEURTEN. iddelharnis Vraagt ons ftdyertontle-tarief STUDIE-WATERVERF Het Beste! WOENSDAG 16 MEI 1934 Onuitroeibaar gespuis? MOTTEN. NNENLAND Lied van de Week. ODE AAN DE MEU Guus Bellem Jr. Zoo is weer ile maand gekomen Waar ik, onder ons gezegd, Van liet twaalftal, dat ons 't jaar biedt, Wel de meeste waard' aan hecht. Meihoe melodieus en klankvol Klinkt dat woord, hoe zacht, hoe zoet. Lénte, al begint 't in Maart al ls het eerst in Mei pas goed! Mei, de maand van groene weiden Van het jonge, malsche gras. Mei, de maand van de belasting Waar je mee ten achter was. Mei... je splinternieuwe aanslag Ligt te wachten in "je bus... Mei, dé maand van het dozijntje Voor den eersten liefdeskus! Mei... de ramen gaan weer open, 'n Nieuwe lente... 'n nieuw begin, Allerlei benzineluchtjes Waaien weer je kamer in. Mei... je kimt weer meegenieten Van je buurmans radio, En ook wat je niét wilt hooren Krijg j'er gratis bij cadcauj. Mei.de lelietjes van dalen Spreiden weer hun zoetsten geur, En de vrouw is weer besprenkeld Met een voorjaarsche odeur! Mei... de vogels in de boomen Zingen weer hun hoogste lied, Mei... 'k lees in de loterijiijst Juist een dikke vette niét! Mei, de maand van zomertijd, en Wijzertjesverdi aaierij, Mei, we winnen er des avonds Lekker één uur daglicht bij. Mei, we kunnen weer genieten Van den zoelen voorjaarstijd, Mei, we zijn aan de verhuizing Honderdtachtig gulden kwijt! Mei, de maand van zon, licht, leven, Hoe vaak zong men reeds Uw lof, Mei... dé maand van de motieven Voor een dichter... zonder stof!! Zondag 13 Mei 1934. XEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. dhr. Barneveld. Sommelsdijk, vm. leeskerk en 'sav. ds. van Asch (doop). Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en's av. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 's av. dhr. Overweel. Melissant, vm. en 'sav. ds. Bouw. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. v. d. Wal. Ouddorp, vra.ds. v. Asch (doop) en nm. leeskerk. Nieuwe Tonge, vm. en 'sav. dhr. Wildschut. Oude Tonge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat. vm. ds.Kleijne en'sav. leeskerk. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en's av. ds. Polhuis. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en 's av. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melis3ant, geen opgaaf. Stellendam, vm. en 'sav. ds. Sap. Ouddorp, vm. en nam. ds. Robbers uit Zuidland. Ooltgensplaat, vm. en 's av. ds Reenders. Den Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. Stad a.'tHaringvliet, vm. en 'sav.ds.deGraaff. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. R. Foppema. De eerste man in Europa, die zijn grond met een tapijt bedekte, inplaats van dit tegen de muur te hangen, was een Spaansche bis schop. Het was in het jaar 1255. In Amerika zijn thans de biervaten schaarsch de prijzen voor Zwitsersche, Duitsche en Fran- sche vaten zijn daarom tot op de dubbele hoogte gestegen. De beste biervaten zijn die, welke vervaardigd zijn van Russisch of Poolsch eikenhout! N, BOON STAKEN, N. KELEN 1—3 E Tol. 162 ANK elsdljk .m. 2—4 uur uur. uur. 7 uur. g 3%. DE MOOIE DAGEN komen met hun fietstochten. Bestel nu een prima fabrieksrijwiel met remnaaf en ook U kunt genieten. N.V. R1JWIELFABRIEK V.K. ASTRA - NIJMEGEN. miiiinnnininiinnnnniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini'innniiiiuiiiiiiiiimiiim irrnininninnininiiiiniiinniniiiiniiiiiiiiiiiiiiiinninnnininiimTnniiniTi iar in eiken boekhandel. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTÊNTIËN van 1—6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f i per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke "regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 54 Ter navolging. In het begin van Mei zullen ruim 1000 leerlingen j van het Belgische middelbaar onderwijs gedurende een dag of vier ons land bezoeken. Eerst komen er een 500 meisjes, daarna ongeveer een gelijk aan tal jongens. Met extra-treinen gaat de tocht eerst naar Den Haag, dan naar Haar lem, Amsterdam en de Zuiderzee-werken. Het bezoek aan Den Haag is slechts van korten duur, juist lang genoeg om iets van de bloeiende tulpen te zien, een be zoek van ongeveer een half uur aan het Frans Halsmuseum te brengen en het middagmaal te gebruiken in hetKrelage- huis. Als groeps-begeleidsters zullen bij de meisjesgroep een 25-tal meisjes-leer lingen van ons middelbaar onderwijs op treden, bij de jongens een gelijk aantal manlijke leerlingen. Voor ons ligt een Belgisch Radioblad van zeer bijzonderen aard, n.l. „La Radio- phonie Scolaire". Dit bevat de program ma's met illustraties en toelichting van de radiouitzendingen voor de Belgische scho len, georganiseerd onder de auspiciën van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Uit dit blad blijkt ons hoe deze zaak bij onze Zuiderburen schitterend geregeld is. Wat den tocht der 1000 leerlingen b.v. betreft, deze wordt grondig voorbereid door allerlei radio-lezingen over ons land en hetgeen zij daar zien zullen. Zoo vinden we b.v. op het program der Vlaamsche uitzendingen van Vrijdag 14 Mei aange kondigd een lezing van den Heer Oratama over „Frans Hals en zijn museum" en een van den Heer Jan Greshoff over: „De drooglegging der Zuiderzee." Op het Fransche program men weet dat de radio in België tweetalig is vinden we geen soortgelijke lezingen met betrekking tot dezen tocht. De oorzaak hiervan is dat deze beeie tocht een Neder- landsche tocht zal worden. De bedoeling is niet alleen, dat de jeugdige gasten ons land leeren kennen, onze steden, onze musea, bloemvelden, onze havens en Zui derzee-werken, maar ook onze Holland- sche jongens en meisjes en onze taal. Daarom is bepaald, dat tijdens dezen heelen tocht slechts Nederlandsch gespro ken mag worden, ook door de Walen. Toen wij over dit laatste onze verbazing uitspraken, vernamen wij, dat de drang om onze taal te leeren, juist onder de Walen sterk groeiende is. De van alle ambtenaren in België vereischte tweetaligheid, die, doordien het Vlaamsch steeds meer veld wint, ook steeds meer een eisch destijds wordt, heeft vele Waalsche ouders doen inzien, dat hun kinderen in den strijd om het bestaan komen achter te staan, als zij niet intijds vertrouwd raken met onze taal. Doch niet uit dit oogpunt juichen wij dit bezoek der 1000 Belgische kinderen van harte toe. Het is vooral de mooie gedachte, welke eraan ten grondslag ligt, welke wij waardeeren, de gedachte, dat men door elkander beter te kennen, elkan der ook beter leert begrijpen. Hoeveel misverstand, wanbegrip, ja erger nog hoe veel wantrouwen en dom chauvinisme der volken is niet een gevolg juist van dat elkander niét kennen. Wat weet een Italiaan uit een van die stille, vergeten plaatjes in de Apennijnen af van een Franschman, wat weet een Engelschman uit een dorpje in Kent van een Hollander. En hoe ge makkelijk vinden daardoor alle fantastische verhalen, laster en wantrouwen ingang I Laten wij elkander beter leeren kennen en dat misverstand zal wegvallen, we zullen zien, dat „de anderen" menschen zijn als wij, die denken als wij, en doen als wij, die liefde hebben voor hun land en volk, evenals wij voor het onze. Allerlei maat regelen, allerlei uitlatingen, die ons vroeger in een valsch licht verschenen, die wij daarom niet begrepen en kwalijk namen, beginnen ons dan duidelijk te worden en uit het vroegere wantrouwen begint het zaadje van onderlinge waardeering te ont kiemen, dat wellicht eenmaal op zal groeien tot den boom van wederzijdsche vriend schap. Daarom juichen wij alle internationaal contact van volwassene tot volwassene, van kind tot kind van harte toe. Juist in dezen tijd, neen, vooral in dezen tijd. Thans is gebleken, dat vele bestrijdingsmiddelen tegen ratten en muizen bij onvoldoende werking het ongedierte voor verdere verdelging ongevoelig maken, op dezelfde wijze als ingeente personen niet meer vatbaar zijn voor bepaalde ziekten. Slechts het werkelijk maagvergif Rodent, dat op ratten en muizen een fatale aantrekkingskracht uitoefent, is in staat elke rat en muis volkomen uit te roeien. Waarom zoudt U nog langer last van muizen en ratten hebben? Een doos Rodent van 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. zal U veel last en schade besparen. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B54 (Adv.) FEUILLETON. OUÏDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 21) „Hij is een markies, zegt men?" #Alle zangers zijn markiezen, als gij hen gelooven wilt. Mijne waarde Dolly, gij kunt toch niet in ernst ongerust zijn over Corrèze? Zoo ja, dan is dat eene reden te meer om haar dadelijk uit te huwelijken." Zij behoort niet tot het genre dat tegenwoordig in den smaak valt," hernam Lady Dolly, in eene soort van wanhoop. „Zij heeft een aangeboren air van voornaamheid, maar daar is men niet van gediend. Men wil liever losheid van manieren. Ik ben overtuigd dat de mannen bang voor haar zijn zullen. Is er iets ongelukkiger? Vere zal er nooit als eene petite belle uitzien en rooken, nooit! Zij is eene eeuw ten achteren door hare opvoeding bij die akelige oude vrouw. Men zou zich kunnen voor stellen dat zij in oude kant geguillotineerd moest worden, zooals Marie Antoinette. Wat moet ik met haar beginnen?" „Haar een half jaar bij u houden, mijn waarde," sprak hare vriendin, die iets luimigs over zich had. „En ik geloof ook niet dat de arme Marie Antoi nette veel oude kant had overgehouden om te dragen." „Ja, ik zal haar wel bij mij moeten houden,' zeide Lady Dolly wrevelig, want zij was volstrekt VOGEL-IDYLLE IN EEN BRIEVENBUS. Een meezenpsar met acht hinderen. ARNHEM, 10 Mei. In de brievenbus van de administrateurswoning bij het Diaco- nessenhuis aan de Van Lawick van Pabst- straat verblijft thans een meezenpaar met een achttal jeugdige meesjes. Op een goeden dag vond de familie Kla- mer, die bet huis bewoont, een strootje in de bus. Men vermoedde, dat een schooljongen het er in had gegooid, maar toen de bus den volgenden dag een stuk mos bleek te be vatten, ging men het geval anders bezien. Het bleek, dat koolmeezen materiaal voor het interieur van hun woning aanvoerden. Men liet de vogels kalm hun gang gaan, verzocht de post om de brieven voorloopig niet in de bus te deponeeren maar aan de deur af te geven. niet vroolijk gestemd, en vond dus niets aardigs in dat gezegde. Lady Stoat dacht een oogenblik na. Zij lrield er van iets te beschikken, of het haar van nabij aanging of niet. „Cambrée beeft een zoon," zeide zij aarzelend. „Dat weet ik. Maar zij zullen een bruidschat verlangen, en Vere brengt niets mee ten huwe lijk niets hoegenaamd!" „Maar als zij een mooi meisje is?" „Dat zal zij wei worden, maar een schoonheid wordt zij nooit; niet in den zin zooais tegenwoordig de mannen willen. Zij zal er altijd koud uitzien." „Hebben zij daar dan tegen? In Jiunne vrouwen volstrekt niet, geloof ik; mijne Gwen ziet er zeer koud uit," zeide bare vriendin; en laconisch liet zij er op volgen; „Gij zoudt baar met Jura kunnen laten trouwen." Lady Dolly lachte en kleurde. „Die arme Jack! Hij denkt niet aan trouwen; ik geloof niet dat hij ooit..." „Zij denken er geen van allen aan," hernam Lady Stoat bedaard. „Maar zij doen het toch ais zij eene positie in de wereld hebben; Jura zal het ook doen, zoo goed als de overigen. Wat dunkt u van Sergius Zouroff?" Ditmaal lachte Lady Dolly niet; onder haar rouge werd zij rood; hare oogen glinsterden on rustig. „Zouroff!" herhaalde zij verlegen; „Zouroff!' „Ik zou het maar eens beproeven," hernam Lady Stoat bedaard. ,.Ja, ik zou het maar eens beproeven. Gij moest haar naar Fèlicité meenemen; daar gaat gij immers heen, niet waar? Het zou heel wat voor u zijn als gij haar dit jaar nog kondet uithuwe lijken; in liet seizoen zult gij er zooveel moeile mee Binnen veertien dagen was het omvang rijke meezennest klaar. Men kon er de be woners gewichtige gesprekken hooren voe ren. Een brief die b(j abuis in de bus werd geworpen, wekte de verontwaardiging van het mannetje; de vreemde indringer werd in snippers teruggevonden. Eindelijk kwamen er acht eitjes, die nu z(jn uitgebroed; acht koolmeesjes piepen er nu in de bus, nauwlettend bewaakt door de ouders, die beurtelings de wacht betrekken I Meestal is het vrouwtje overdag buiten en 's nachts op het nest. Het wachten is nu op het tjjdstip, dat de meesjes zullen uit vliegen Van de zijde van hetDiaconessenhuis heeft het niet aan blijken van belangstelling ont broken; toen de jonge meesjes er waren bracht Zuster Alida drie witte lelies als geschenk „voor de moeder van de acht kindertjes". AANRIJDING. Rotterdamsch echtpaar by het motorryden gewond. Zondagavond om 8 uur zijn op den hoek van den Boezomsingel en den Goudscherjjweg te Rotterdam een auto en een motorrijwiel met elkaar in aanrijding geweest. De auto werd licht beschadigd; het motorrjjwiel groo- tendeels vernield. De heer P. B. uit de Willem van Zuylenstraat, die de motor bestuurde en zijn echtgenoote, die op de duo zat, werden beiden gewond. De G. G.D. bracht hen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, dat zij na behandeld te zyn, weer konden verlaten. KINDEREN VERDRONKEN.! Zondagmiddag om half één is in de Deut sche Vaart te Botterdam het 7-jarig jongetje D. v. d. Kar, gewoond hebbende iD het Boode Zand, verdronken. Het kind is bij het spelen aan den kant te water geraakt. Eenige voor bijgangers doken het na. Na een tijdje mocht het aan het 16-jarig meisje N. Roelans, wo nende in de Leeuwenstraat gelukken het kind op te halen. Personeel van de brand- weer-rsserveauto, die spoedig aanwezig was heeft onder leiding van opzichter Mallan ge tracht de levensgeesten op te wekken. Latei is deze poging door personeel van den G.G.D. voortgezet. De levensgeesten bleken echter reeds geweken. Het lijkje van het jongetje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Zondagmiddag omstreeks half B geraakte het 4-jarige jongetje Boomsma, gewoond heb bende aan de Hoogstraat te Vlaardingen, bij het Delfscheveer aldaar, spelenderwijs in de vaart. Op het gillen van zjjn zusje kwamen voorbijgangers toegeloopen en haalden het jongetje, dat toen alt a 5 minuten in het water had gelegen, eruit. Hoewel men IJ uur onder leiding van dr. Linzel kunstmatige ademhaling heeft toegepast, is men er niet in geslaagd de levensgeesten weder op te wek ken. MOORDAANSLAG IN DEN HAAG. Toestand van hot slachtoffer zorgwekkend. Zaterdagavond is de 53-jarige G. B., wo nende aan den Ryswijkschenweg, door twee personen, die voorgaven de 2e etage te wil len huren van het huis, dat de heer B. be woont, aangevallen en ernstig gewond. In een achtervertrek van de parterre werd een van de aanvallers, de 30-jarige monteur G.H die zich niet snel genoeg uit de voeten had hebben; ik weet wat dat is! Gij, nog zoo jong, zoudt op bals moeten gaan met eene demoiselle marier! dat zoudt ge besterven poesje," „Dat zai ik zeker, zooals het nu is!" zeide Lady Dolly en zij begon zenuwachtig te weenen. „Laat Zouroff met haar trouwen," zeide Lady Stoat vertroostend, alsof zij druppelt jes chloral aan een onrustig kind toediende. „Zouroff!" herhaalde Lady Dolly, op zulk een bijzonderen toon, dat Lady Stoat haar snel aanzag. „Heeft zij ondeugendheden begaan, waarvan ze mij niets gezegd heeft?" dacht hare vertrouwde. „Neen, dat denk ik niet. Dat lieve poesje I zij is te onbezonnen dan dat er niets van uitgelekt zou zijn." Overluid zeide zij: „Zouroff is nu op middelbaren leeftijd; Nadine zou gaarne zien dat bij eene vrouw nam; van baai- kant zal er dus geen tegenstand zijn. Eenmaal moet hij toch trouwen, cu ik weet niemand anders, die zoo goed is als hij." „Zoo goed!" kwam onwillekeurig over Lady Dolly's lippen. Zij was nog onthutst, hoewel zij dit trachtte te verbergen. „Vere zal niet willen,' zeide zij„gij kent haar niet; zij is zuik een ver schrikkelijk kind..." „Breng haar maar eens bij mij," viel Lady Stoat in. Zij kon goed met meisjes terecht. Zij bekeef ze nooit; zij lachte ze nooit uit. zij oefende slechts op eene zachte, onmerkbare maar zekere wijze invloed op ze uit, die van lieverlede deed gevoelen dat liefde en eer maar kinderachtigheden waren erf dat het eenige, waar het eigenlijk op aankwam, was rang te bezitten en rijk te zijn en door anderen benijd te worden. Dat zeide Lady Sloal niet; zij kunnen maken, gearresteerd. Zondag is ook de tweede verdachte gearresteerd. Omtrent de aanhouding van den tweeden verdachte vernemen wjj nog de volgende bijzonderheden: Een buurtbewoner had den tweeden ver dachte zien wegvluchten en kon aan de politie een vr(j nauwkeurig signalement op geven. Den geheeien nacht heeft men op bet politiebureau getracht een persoon te vinden uit het daar aanwezige materiaal, op wien het signalement klopte. Uit de op het politie bureau aanwezige foto's, concludeerde men, dat het zeer waarschijnlijk O. geweest moest zijn, die ongunstig bekend staat en die hoofd zakelijk in logementen zjjn verblijf hield. Teneinde dit vermoeden nader te onderzoe ken gaf de commissaris van politie opdracht hem te zoeken. H(j bleek echter nergens te vinden te zijn. In de verschillende logemen ten, waar hij bekend was, trof men hem Zondagochtend niet aan. Dit feit was een vermoeden te meer, dat O. van het drama meer zou weten. De politie heeft toen langs radio-graflschen weg zijn opsporing en aan houding verzocht. Eenigen tijd na dezen omroep kreeg de politie bericht, dat O. ge zien was op een der wegen, welke naar Hoek van Holland leiden. Dadelijk daarop is een auto met eenige Haagsche rechercheurs, welke O. van aanzien goed kenden, naar Hoek van Holland gegaan om hem daarop te sporen. De wegen in de omgeving werden alle afgezocht, doch zonder resultaat. Ook in het dorp zelf vond men O. niet. De recher cheurs wilden toen reeds weer naar Den ,ag terugkeeren, doch besloten nog even een kijkje te nemen aan het station. Daar vonden zij O. voor het loket staan, terwyl hjj een kaartje nam voor Rotterdam. Hij is toen gearresteerd en naar Den Haag overgebracht, waar hij een volledige beken tenis heeft afgelegd. Het bleek, dat hij Zaterdagavond van pak verwisseld heeft. In het logement, waar hij dit gedaan heeft, is het pak, dat hij Zaterdag avond gedragen heeft en waarop veel bloed voorkwam, in beslag genomen. De gearres teerde O. is 27 jaar, electricien en groenten- venter. Hij verrichtte af en toe werkjes voor den eerste verdachte. Het gestolen geld is grootendeels op beide teruggevonden. De toestand van het slachtoffer, den heer B., was Zondagavond nog zeer zorgwekkend. BRUTALE OVERVAL OP EEN BETAAL- MEESTER. Dader met achterlating van zyn rywiel, zonder buit ontkomen. Politie is hem op het spoor. LUTTERADE, 13 Mei. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur is aan de werken van het Juliana-kanaal te Urmond, een plaatsje een half uur van Lutterade verwijderd, een betaalmeester, terwijl hy zich met een groots som gelds voor uitbetaling van arbeidsloon naar het werk begaf, onverhoeds van achteren aangevallen. Een man sprong plotseling ach ter het struikgewas vandaan en gaf den betaalmeester een slag op het hoofd met een zwaar stuk ijzer. Eenige werklieden die deD aanslag op eenigen afstand zagen gebeuren, snelden toe, waarop de dader ijlings op de vlucht sloeg met achterlating van zijn rijwiel. De betaalmeester, die den slag nog eenigsziDS had kunnen afweren, had niettemin een flinke hoofdwond bekomen en was bewusteloos neergevallen, zoodat een dokter moest wor den ontboden. Het achtergelaten rijwiel gaf voldoende aanwijzingen om de identiteit van den dader vast te stellen, zoodat de politie hem al spoedig op het spoor was. De dader was Zaterdagavond nog voort vluchtig, doch de politie die het onderzoek ijverig voortzet, hoopte hem in den loop van den avond nog te arreBteeren. WAAR BLEVEN DE EIEREN?... Een heel aardige geschiedenis uit het boe renland. Moeder van Snuggeren ging naar de week markt, om eieren te koopen, die zij wilde inleggen. Zij vond een mooie partij en terwijl de eierhandelaar de koop met haar afsloot, ontspon zich het volgende gesprek: „En madamken, hoeveel zullen het er vandaag wel z(jn?" „Honderd stuksI Maar versche eieren! Versche eieren, hoorl" „Honderd stuks? prachtig, geef je mandje maar eens hier, madamken, ik zal ze erin uittellen. 1 2 3 4 5 is dat je zoontje, madamken?" „Nee ik ben de grootmoeder dat jochie is pas 10 jaarl" „Zoo, zoo, tien jaar 11 12 13 14 heb je dan al zulke groote, getrouwde kinderen, madamken?" „Nu, en bfl Mijn oudste dochter is al 20 jaar getrouwd!" „Tjonge, jonge, 20jaar 21 22 23 24 25 heb je nog meer kinderen, ma damken?" „Eén zoon, die nu al veertig jaar oud is!" „Veertig jaar, dat is een mooie leeftijd, madamken, 40 jaar 41 42 43 44 45 dan ga je zeker gauw Gouden Bruiloft vieren, wel, madamken? „Ach wat die is allaDg voorbij al vijfenvijftig jaar ben ik met mijn man ge trouwd!" „Hemel, dat is een lange tijd 55 jaar 56 57 58 59 hoe oud isjeman dan eigenlijk wel, madamken?" „Achtenzeventig 1" „Achtenzeventig? Eenheeleleeftijd 1 79 80 81 dat is zeker de oudste van de familie?" „O neen, mijn moeder leeft nog, die wordt wacht eens zesennegentig jaar 1" „Daar sta ik paf vaD, madamken, 96 jaar 97 98 99 100! Zoo madamken, hier is de mand met de 100 eieren, zij kosten vtjf-enreen-halve gulden!" Toen moeder van Snuggeren thuis kwam en uitpakte, kon zij maar niet begrijpen, dat er ongeveer 70 eieren in ds mand te weinig waren; de verkooper had toch voor haar oogen 100 eieren afgeteld?... zeide nooit iets, dat er naar zweemde, maar al de meisjes, met wie zij zich eenige moeite gaf, leerden liet niettemin ais de grondstelling van hare sekse. Het was haar eigene geloofsleer; zij prentte an deren slechts in wat zij zelve in gemoede geloofde. Een weinig vertroost, verliet l.pdy Dolly hare opbeurende tegenwoordigheid, ontmoette haar her tog, ontbeet vroolijk met hem in een hotel en reed naar hare eigene chalet terug, om zich voor een diner in het Mai son Normande te kleeden. De deuren van Fclicité gingen niet open vóór den eersten September: er waren dus nog twaalf dagen in Augustus door te brengen; en op die dagen 'zag men Vere nu en dan met hare moeder op liet strand en in de villa's en bij de wedrennen te Deauvilie door den goeden smaak van Adrienne even jeugdig eenvoudig als elegant gekleed. Zij werd naar het Casino gebracht, waar meisjes van haar stand en leeftijd lazen of zich met spelen vermaakten; hare onschuld wandelde zij aan zij met zedeloosheid, en op den zachten maagdelijken blos barer wangen speelden dezelfde zonnestralen en koeltjes als op het blanketsel van verwelkte schoonheden. Zij werd medegenomen naar liet bal des bébés, en haar hart was boven haar leeftijd smartelijk aangedaan toen zij de gefriseerde en opgeschikte coquettes en ijdele dandies in miniatuur zag. „O, die arme kinderenI" dacht zij: „zij zullen nooit weten wat het is jong te zijn!" Zelfs op liet kloosterlijke oude Buhner Chase was zij een vrij en natuurlijk kinderleven, met beweging in de open lucht, gewoon geweest. Hier gevoelde zij zlcli beklemd en eenzaam. Zij miste hare ge trouwe vriendinnen; zij vond geen vermaak in de drukte en het gewoel om zicli heen; zij begreep zoo weinig van al wat zij zag, maar liet te zien alleen De sage van Atlantis, het wonderland in den Atlantischen Oceaan, is afkomstig van de Grieken, die haar weer van de Egypte- naren overgenomen moeten hebben. Deze legende heeft ten allen tijde een groote rol in bet leven van de menschen gespeeld. De phantasie heeft daaraan stof in overvloed gehad. Een geleerde wil thans een poging doen het gezonken Atlantis-land in de Sahara te zoeken en wel op de plaats, waar thans de Moggarbergen liggen. Hier hoopt men de resten van de veelbezongen oertïjdcultuur terug te vinden en op deze wijze het Atlantis- raadsel te vinden en op te lossen. stuitte haar tegen de borst. Dit eenvoudig kind der Northumberiandsche heidevlakten vond de wereld zoo belachelijk en ergelijk. Dat mengsel van ele gante dames en avonturiers, prinsen en bedriegers, ministers en tandmeesters, regeerende vorstinnen en tooneelprinsessen te Trouville scheen haar een Saturnalie van Dwaasheid toe, en elke lach, dien zij hoorde, was een wanklank in hare ooren. Hare moeder ging maar zelden met haar uit, en dat betreurde Vere geenszins. Dat leven van opge wondenheid kon slechts haar afkeer wekken. Zij hoorde dat die dames te Deauvilie, met hare bel schilderde gezichten, hare schrille stemmen en haar schellen lach eenige van de voornaamste dames uit Europa waren; maar voor het fier'karakter eu den kieschen smaak van het kind waren zij onuitstaan baar. „Ge zijt zoo onhandelbaar zoo verschrikkelijk onhandelbaar!" zeide hare moeder misnoegd; „zoo stijf, zoo puriteinsch. Je weet je volstrekt geen manieren eigen te maken, ik las onlangs ergens dat •aan Madame Recamier, die altijd als de 'grootste schoonheid uit den tijd van onze grootmoeders wordt genoemd, niets bijzonders was te zien al zeer ailedaagsch; maar zij wist iedereen zoo vrien delijk toe te lachen, en luisterde zoo oplettend naar alle vervelende praatjes, dat men haar ais eene tweede Helena roemde. Maar gij, die er werkelijk aardig uitziet, en men zegt zelfs dat gij zeer mooi zijt je kijkt met zooveel minachting neer op alles wat er gedaan wordt, en zoo verontwaardigd om elke aardigheid, die men zegt, dat het mij volstrekt niet zou verwonderen als je nooit eene schoonheid genoemd werd." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1