U EERSTE BLAD WATERVERF ZATERDAG 12 MEI 1934 M OTTE N. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Raad van Arbeid te Brielle. Leest„Onze Eilanden" wtiiiii;IÜÉÉI :^Sruiti» )irect werden detachementen uireerd, die op onderzoek uit- vrouw van den boer Bethgreen Deze heeft voor de rechtbank bekend, dat zy DiJlinger eenigen voning onderdak had verschaft. politie in v(jf staten op zoek n bendeleider, heeft Dillinger eid gevonden zich in volle rust zorgd op zijn verdere daden den. an groep rechercheurs gevormd, en naam hebben gegeven van ?e Veertig". Dit zyn n.l. allen 'ï's die de belofte hebben afge- r in handen te krijgen of zelf gen te sterven. De groep staat van een „meester-scherpschut- ieynolds, die het alszyn levens- wt Dillinger te vangen. gelijken prijs en kwaliteit, iderlandsche Industrie, ede dient gij Uw land dt gij de werkeloosheid. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,075 ADVERTENTIËN van 1—6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. N°. 53 De Jeugd en de Toekomst. De jeugd van thans heeft het niet ge makkelijk. Wie van deze waarheid wel het meeste overtuigd is, is de oudere ge neratie, maar toch weet ook de jeugd zelf maar al te goed, hoe donker de vooruit zichten voor de toekomst zijn. Nu moet men dit alles echter niet te tragisch opvatten. De jeugd heeft het ook iu vroegere jaren, toen de economische toestanden beter waren, niet gemakkelijk gehad. De ouderen waren steeds haar natuurlijke vijanden. De ouderen immers moeten plaats maken voor de jongeren en dit gebeurt heel dikwijls niet vrijwillig. Een dergelijke gang van zaken heeft heel wat schrijvers aanleiding gegeven tot sen- timenteele ontboezemingen in d§n zin van het oude, moegewerkte paard, dat zijn heele leven hard gewerkt en tenslotte af gedankt wordt. De ouderen doen altijd hun best de door hun ingenomen positie te behouden en te verdedigen tegen de aanvallen der jongeren. De ouderen hebben altijd een streepje voor: zij kunnen op ervaring bogen. Ervaring is wel een van de steun pilaren voor het tot stand brengen van iets goeds, maar met ervaring alleen komt men er niet. Frissche kracht en uithou dingsvermogen, twee eigenschappen, waar op de jeugd altijd aanspraak kan maken, zijn het die de ouderen vaak niet meer tot hun beschikking hebben. Maar de ouderen zijn taai, door den moeizamen levensstrijd tegen veel en veler lei gehard. En daarom komt het ook, dat men aan het hoofd van groote instellingen, in de regeering en in de stadsbesturen zoo vaak menschen aantreft, die de eerste halve eeuw van hun leven dikwijls al ver achter zich hebben. De jeugd Iaat niet na deze menschen tot mikpunt van hun spot te nemen. Zij weet, dat het belachelijke doodt, al ge schiedt die doodverklaring alleen in haar oogen. Het is de eeuwige strijd tusschen jong en oud, tusschen het verleden en het heden, de ouderen die zich niet willen laten verdringen, de jongeren die hun plaatsen willen innemen. De argumenten, die de ouderen aanvoeren om hun positie te handhaven zijn in wezen middelen van verweer. Het gaat immers lang niet steeds op, dat ervaring alleen den doorslag geeft. Want dan zouden alle oude zaken tot in der eeuwigheid moeten blijven bestaan, en dit is zeker niet het geval. Integendeel zelfs, verschillende oude zaken gaan na een zekeren tijd weer te gronde, dikwijls enkel en alleen, omdat zij vergeten hebben nieuw bloed toe ie voeren, omdat zij de jeugd buitengesloten hebben. Het gaat niet enkel zoo in zaken. Ook en zelfs voornamelijk zoo gaat het in FEUILLETON. OUIDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 20) Die ijdele, gekunstelde vrouw, met hare perruque en hare papelitos, had alles gezegd wat de wereld zou zeggen. Zij was wijs geweest; en hij, in een vluchtig oogenblik van gevoel, een gek. Hij had eigenlijk de volle beteekenis zijner woorden niet overwogen, en niet bedacht waartoe zij hem ge bracht zouden hebben als zij ernstig opgenomen waren geworden. Nu dacht hij aan al de brieven, die in de kistjes te Parijs lagen. „Wat had ik een brandoffer van papier de luxe moeten maken!" zeide hij bij zichzelven, en rookt een weinig en beproefde zichzelven uit te lachen. Was hij Corrèze, de minnaar van de toongeefster der beau monde, de held van zoovele liefdes- intrigues en romans, verliefd op een kind, omdat zij ernstige oogen had en hare schoenen en kousen had verloren? betooverd door een meisje, dat een half uur naast hem bij eene egelantierhaag tus schen de rotsen aan de zee had gezeten? Dat was toch al te dwaas. Uit Baden was een brief vol betuigingen van van ongeduldig verlangen gekomen van eene her togin van het Tweede Keizerrijk, die meende dat zij over zijn leven heerschte, omdat hij als een nood overheidsinstellingen. Hoe zelden vinden wij daar jonge krachten aan het hoofd. Wordt ook niet de geheele wereldpolitiek beheerscht door menschen, die eigenlijk al gepensionneerd moesten zijn en ten hoogste een amore en alleen adviseerend aan de problemen van het huidige tijds bestel mochten medewerken? We begonnen dit artikel met te verkla ren, dat de jeugd van tegenwoordig het niet gemakkelijk heeft. Juist thans, nu er hier en daar een streven merkbaar is om de jongere generatie een kans te geven, houden de ouderen te meer krampachtig vast aan het eens verworvene. Zelfs den strijd om de nieuwe politieke orienteering moet men aldus beschouwen. Oude stel sels, die een eeuw en meer oud zijn, worden ten ondergang gedoemd. De jeugd van thans aanschouwt met eigen oogen de wanorde op economisch en politiek terrein, die zich over vrijwel de geheele wereld heeft uitgestrekt. Kan men van de jeugd dan nog enthousiasme verwachten voor al die oude leerstellingen? De jeugd van thans heeft het in dezen tijd van bezuiniging en inkrimping van personeel zeer moeilijk om zich een positie te verwerven. De arbeidskansen zijn tot een minimum gereduceerd en het ziet er niet naar uit, dat dit binnen afzienbaren tijd zal veranderen. Ofschoon de productie op het oogenblik allerwegen is ingekrom pen en de huidige toestand dus geen maatstaf mag zijn voor de toekomst, moet toch als vaststaand worden aangenomen, dat zelfs bij een groote opvoering van het productieproces vele millioenen hierin geen werk zullen vinden, tenzij de werkver- deeling, die op het oogenblik vigeerende is, een algeheele verandering ondergaat. Want het is zoo gesteld, dat indien alle ter beschikking staande productiemiddelen zonder beperking op volle kracht zouden kunnen werken, hiervoor heel wat minder arbeidskrachten noodig zijn dan die be schikbaar zijn. Tusschen het tempo van- de ontwikkeling van de industrie en de bevolking bestaat geen redelijke verhou ding. Deze kan, op volle capaciteit wer kende, veel meer voortbrengen dan de be hoefte bedraagt. En door den technischen vooruitgang en de meest vernuftige ma chines zijn er maar betrekkelijk weinigen noodig om het productie-apparaat in gang te houden. Daarom is het probleem der werkeloos heid niet enkel een vraagstuk, dat is voort gekomen uit de wereldcrisis. Zelfs als deze geheel zal zijn opgeheven zullen er mil lioenen werkloozen blijven bestaan. En daarom heeft de jeugd van thans het niet gemakkelijk. De jeugd van thans heeft dus ook te trachten om het verstoorde evenwicht tusschen productie en beschik bare arbeidskrachten weer te herstellen. Dit is een zeer moeilijke, schier boven- menschelijke taak. De oudere generatie zal de jeugd hierbij slechts heel weinig kunnen helpen, omdat lot over het hare heerschte eene trotsche vrouw, die, in het schijnsel der lantarens, te voet en ge sluierd, door de Avenue de Marigny had geslopen om haar gloeiend gelaat aan zijne borst te ver bergen; hij dacht aan haar waar zij hem nu wacht te, en eene lichte huivering van afkeer overviel hem. Hij schoof het portierraam van zijn slaapwagon open, en stak zijn hoofd er uit om den nachtwind tegen zijn gelaat te laten spelen. De trein kwam een dorpje voorbij, eenige hutten, een vijver, een molen, eene groep wilgen, zilver kleurig in het maanlicht. Uit een kleinen groenen tuin steegeen geur van egelantier en haagrozen op. „Zal ik dan altijd dien geur moeten ruiken?" dacht hij ongeduldig. HOOFDSTUK VI. Lady Dolly had eene geliefde vriendin. Zij had er natuurlijk wel vijfhonderd, maar van deze hield zij werkelijk veel, dat wil zeggen: zij sprak nooit iets kwaads van haar en lachte slechts goedwillig als zij de kamer uit was; en dat is tegenwoordig al zulk een sterk bewijs van oprechte genegenheid als voor een ander te sterven dit placht te zijn in die vroegere dagen van krachtig gevoel, dat op zulk eene dwaze wijze aan den dag werd gelegd. Die vriendin was hare lieve Adine, anders gezegd Lady Stoat van Stitchley, die in het seizoen van het vorig jaar den roem had behaald van hare doch ter (eene schoonheid) uit te huwelijken aan een jongen markies, die, op de kleine uitzonderingen na van een dronkaard, een gek en een losbol te zijn, alles was wat een moederhart maar kon begeeren; al de moederharten in de groote wereld hadden dus bij de oplossing van dit probleem juist de ervaring zoo weinig heeft in te brengen Het probleem der voortdurende werkloos heid is niet uit het verleden op te lossen. En toch zal het opgelost moeten worden, De wereld kan niet ten eeuwigen dage blijven voortgaan met het ondersteunen van werkloozen, want de vele tientallen millioenen, welke hiervoor noodig zijn, raken eens uitgeput. Dit is het geweldige probleem, waar voor de jeugd van heden zich geplaatst ziet. (Adv.) Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis. Middelharnis, 8 Mei 1934. Aan onze aanvoerders! In de Staatscourant van 18 April 1934, is een beschikking opgenomen, van den Minis? ter van Economische zaken, onder het hoofd Grisis-Tuinbouivbeschikking 1934 IB, waar bij is bepaald, dat alle tuinbouwgewassen, waar onder moet worden verstaan, alle soorten groenten, fruit eu tuinbouwraardappelen, moeten worden geveild. Het verkoopen be neden 10 K.G. is vr(). Ontheffing van bovenstaande bepaling kan worden verleend 1. aan markttuinders, die in het najaar 1933 een vaste standplaats aan één of meer markten hebben gehad; 2. aan dengenen, die ter nakoming van een overeenkomst, hun producten leveren aan een inrichting tot bereiding van ver? duurzaamde levensmiddelen 3. aan dengenen, die naast hun tuinbouw bedrijf oen groenten- en fruitwinkeldrtjven of de producten uit hun eigen bedrijf door middel van straathandel plegen te verkoopen 4. aan dengenen, die het telen van fruit niet als hoofdbedrijf uitoefenen, maar van den oogst van hun fruitboomen geringe hoe veelheden plegen te verkoopen. Vorenstaande onthefÖDg kan echter alleen worden verleend, indien de betreffende tuinder: door de Stichting „Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale", gevestigd te 'sGravenhage erkend, is, als onder 1, 2, 3 en 4 genoemde groepen; b. zijn tuinbouwbedrijf overeenkomstig de voorschriften van voornoemde Stichting heeft doen registreeren en ten genoegen van de Stichting, de bepalingen van het Crisis- Tuinbouwbesluit 19341 heeft nageleefd; c. ten genoegen van voornoemde Stich ting een administratie bijhoudt, aantoonende de hoeveelheden, door hem van eigengeteelde producten verkocht; d. zich tegenover genoemde Stichting ver? bindt, slechts op een door die Stichting erkende veiling van aardappelen, groenten en fruit, of van een door die Stichting erkenden grossier in aardappelen, groenten en fruit, de meerdere, voor zijn handel be- noodigde aardappelen, groenten en fruit te zullen bijkoopen. voor hem gegloeid, en Lady Stoat had den prijs gewonnen. Lady Stoat werd als een model van moederlijke voortreffelijkheid geëerd, evenais weleer de moeder der Gracchen. Zij was eene vrouw van een zacht moedig voorkomen, met een zeer zachte stem, die zij buiten noodzakelijkheid nooit verhief. Zij had een ijzeren wil, maar deed dien voorkomen ais een buigzaam riet; zij was zeer godsdienstig en sterk ritualistisch. Toen Lady Doily den volgenden ochtend ont waakte met eene schemerachtige herinnering dat haar iets zeer onaangenaams gebeurd was, ging zij bij deze vriendin raad vragen zoodra zij gekleed was; tot dat einde moest zij naar Deauvillc rijden, waar Lady Stoat, die Trouville voor zich wat te min vond, een allerliefst plaatsje had, een gebouw met torentjes en transen, in Gothischen, Chinee- schen cn Moorschcu stijl, een aardig pêle-mêle van sierlijke architectuur, omgeven, door groene terras sen, laurierhagen en accacia's en met schitterende geranium-bedden onder de vergulde balkons. Lady Dolly maakte gebruik van dc panier van den Due de Dinant met zijne vier ponies, die zij zelve reed; en terwijl hij eenige vrienden ging opzoeken 0111 over de aanstaande wedrennen te spreken, begaf zij zicli naar het Maison Pcrlc. „Adine weet er altijd wel wat op," dacht zij. Zij hield werkelijk veel van hare Adine, die eenige jaren ouder was dan zij. Zonder hare Adine zouden zekere kleine dwaasheden cn onvoorzichtigheden in Lady Dolly's koortsachtig leven aanleiding tot praatjes gegeven hebben, waarover mijnheer Van der Deckcn, iu zijne dfukke zaken op Java,in Japan of op dc planeet Jupiter verdiept, niet zeer gesticht zou zijn geweest. De erkenning, onder a. genoemd, kan worden aangevraagd b(j de Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburch 32 te 's Gravenhage. Tevens is, volgens artikel 2 van hetCrisis- Tuinbouwbesluit 1934 (teeltbeperkiDg), het uitoefenen van tuinbouw slechts toegestaan aan hen, die z(jn aangesloten bij de Ned. Groenten en Fruitcentrale. Deze aansluiting zal plaats vinden, middels de bjj die Centrale aangesloten veilingen. Iedere tuinder is vrij, zich aan te sluiten b(j de veiling zijner keuze. Het afzetten op meerdere veilingen is echter niet toegestaan. Op schriftelijk verzoek aan de Ned. Groenten en Fruitcentrale, kan voor bepaalde pro ducten, indien de noodzakelijkheid daarvoor aanwezig is, door de Ned. Groenten en Fruitcentrale ontheffing worden verleend voor die, met name te noemen producten. Het ligt in de bedoeling, de aansluiting van de individueele tuinders als volgt te doen verloopen: De tuinders zullen moeten teekenen, dat z(j zich zullen houden aan de maatregelen, genomen door de Ned. Groenten en Fruit centrale en al hun producten zullen afzetten aan de door hen opgegeven veiling. De hier voor benoodigde ljjsten zijn in ons bezit. Hen, die hun producten via onze veiling wenschen af te zetten, worden verzocht, ons daarvan, onder opgave van juisten naam en adres, vóór 16 Mei as. kennis te geven, waarna wy hen de daarvoor bestemde lijst ter teekening zullen aanbieden. Door onder- teekening van deze l{jst wordt U dus auto matisch aangeslotene der Ned. Groenten en Fruitcentrale. Wij verzoeken U, van bovenstaande wette- ke bepalingen goede nota te willen nemen. Hoogachtend, DE DIRECTEUR. Het verslag van den Raad van Arbeid te Brielle over 1933 ligt voor ons. Het vertelt ons, dat er in het afgeloopen jaar 1118 aan meldingen voor de Invaliditeitswet hebben plaats gehad en dat er op 31 December 1933 36603 loopende verzekeringen waren. Niet één verzekerde liet zijn verzekering vervallen. Gelukkig, want indien men zoo onverstan dig is, om, als men gaat huwen of voor zich zelf gaat werken, zich niets meer van zijn verzekering aan te trekken en aan den Raad van Arbeid schrijft, dat men zijn verzekering laat vervallen, dan kan men, als men later weer in loondienst moet gaan werken, geen rentekaart meer krijgen. Want de Invalidi teitswet stelt daarvoor een leeftijdsgrens van 35 jaar. Een bedrag van 63.593,83 moest in 1933 worden nagevorderd, terwijl 726 dwang bevelen werden uitgevaardigd tot een bedrag van 21.761,94. Voorwaar, bedragen, die de kosten van de administratie geweldig opvoeren Bij het geregeld plakken van een zegel iedere week had de werkgever veel gemakkelijker aan zijn verplichting tot premie-betaling kunnen vol doen dan het geval geweest is, nu hij bij de na vordering of bij dwangbevel een groot bedrag ineens heeft moeien storten. Tegenover den plicht van den werkgever om premie te betalen staat het recht van den Lady Stoat van Stitchley was een van die on schatbare karakters, die gaarne goed doen om het goede zelf, en iets in orde brengen alleen om liet genoegen te hebben van bezig te zijn. Evenals sommige oude vrijsters en vrijers geen vouwtje kunnen zien zonder het glad te strijken, of geen vuilnisjc zonder het weg te nemen, ai beschadigt geen van beiden ook hun eigendom, zoo gaf Lady Stoat zich alle moeite 0111 een schandaal te voor komen, twee vijanden te verzoenen, of hobbelige paden effen te maken. Daar vond zij haar vermaak in. Zij bezat een aangeboren talent voor bestieren. Zij was een goed tacticus, en hare tactiek wekte hare belangstelling en hield haar aangenaam bezig. Als iemand een huwelijk tot stand gebracht, eene dwaasheid voorkomen, eene schande verborgen of een weerspannig kind tot rede gebracht wilde heb ben, deed Lady Stoat van Stitchley het op dc best mogelijke wijze. 't Is niet meer dan mijn plicht," zeide zij, met hare zachte welluidende stem; en bijna iedereen hield Lady Stoat voor eene hedendaagsche plaats vervangster van eene heilige op aarde. Tot deze heilige nam Lady Dolly hare toevlucht in den nood. ,Wat moet ik toch met haar beginnen, mijn waarde?" riep zij op klagenden toon uit, na haar dc ramp, die haar getroffen had, verteld te hebben. Lady Stoat hield zich met een haakwerkje on ledig in de nette ochtendzitkamer, die over de geraniumbedden op dc grijze zee uitzag. Zij was eene blecke, slanke vrouw, met fijne welbesneden gelaatstrekken en een zachten wecmoedigen glim- ia'cli. „Wat zijn daarvoor jongelui?" was Lady Stoat's wedervraag, terwijl zij hare aandacht nog steeds verzekerde tot het verkrijgen van de rechten, die uit de Invaliditeitswet voortvloeien. Aan 36 verzekerden is in 't verslagjaar een blijvende, aan 87 verzekerden een tijdelijke Invalidileitsrente uitgekeerd, terwijl er aan 164 verzekerden een Ouderdomsrente werd be taald tot een bedrag van 25.350, Op grond van blijvende Invaliditeit kregen 11 weduwen een Weduwcnrcnte, terwijl deze rente aan 37 weduwen werd toegekend wegens het bereiken van den leeftijd van 60 jaar. De 21 aanvragen om weezenrente (kinderen beneden 14 jaar) werden alle toegekend. 93 aanvragen tot behandeling of verpleging kwamen in. 51 daarvan werden reeds door den Raad afgewezen, 40 aan de Rijksverzeke ringsbank voorgelegd, terwijl één aanvrage verviel en over een andere aanvrage bij 't einde van 't verslagjaar nog niet was beslist. De Rijksverzekeringsbank wees 5 aanvragen af, zoodat 35 aanvragen voor een behandeling in aanmerking kwamen. 28 verzekerden kon? den in een ziekenhuis, 3 in een sanatorium worden opgenomen, terwijl 4 patiënten een loopende behandeling deelachtig werden. Op een enkele uitzondering na, gingen alle aanvragen vergezeld van een verklaring van den huisarts. Opmerkelijk is het, dat, niet tegenstaande deze doktersverklaringen, toch nog meer dan de helft aanvragen moesten worden afgewezen. De oorzaak hiervan zal wel liggen in het feit, dat zoo moeilijk is vast te stellen, waar de grens ligt tusschen de mogelijkheid van het al of niet afwenden van het dreigend gevaar van blijvende invaliditeit en den huisarts, om zijn patiënt te helpen, spoediger dan het publieke orgaan, die kans om het gevaar af te weren, aanwezig acht. Hiermede zijn de voornaamste punten van de Invaliditeitswet naar voren gebracht. Bij het op den voet volgen van het verslag komen wij nu tot de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering. Gedurende het verslagjaar werden 73 renten toegekend, waaronder: 2 van 5,per week. 45 3,— 22 2,50 I 2,— Wat het in dezen tijd zeggen wil, wekelijks op een zeker bedrag te kunnen rekenen, be hoeft niet nader omschreven te 'worden. Een opwekking tot ieder, die zichzelf later een pensioen wil verzekeren is hier zeker op zijn plaats. Het is mogelijk dc rente Ie doen ingaan op 55- en 65rjarigen leeftijd en op de leeftijden daartusschen gelegen terwijl een rente tot een bedrag van f 20,per week gesloten kan wor den, alles met of zonder restitueeren van betaalde premien. De Ongevallenwetten besluiten het verslag. Evenals bij de invaliditeitswet gaat ook bij deze wetten veel aan administiatiekosten heen om de premiegelden binnen te krijgen. Niet minder dan 1781 aanmaningen, 893'laat ste waarschuwingen en 267 dwangbevelen werden voor de Ongevallenwet 1921 ver zonden. Deze cijfers bedragen voor de Land- en Tuinbouw Ongevallenwet respectievelijk 540, 297 en 87. 111min op haar haakwerk gevestigd hield. „Ik heb niet aan hen gedacht sedert het geluk van mijn eigen schat verzekerd is. Apropos, ik heb van ochtend van Gwen gehoord; zij zegt mij dat zij hoop heeft Onze Moeder in den hemel heeft mijne gebeden ver hoord. Verbeeld u, lieve, dat ik grootmama word! Ik verlang er zoo naar! ik zou zoo gek met mijne kleinkinderen wezen! Ik gevoel dat ik geboren ben om grootmama te zijn." „Dat verheugt mij; dat is alleraardigst!" zeide Lady Dolly, afgetrokken en onverschillig. „Ik ben zoo bang dat Vere niet in den smaak zal vallen, en ik ben zoo ongerust over die geschiedenis met Corrèze?" „Welke geschiedenis? met wien?" vroeg Lady Stoat van Stitchley, uit hare droonien over haar aanstaand grootmaschap ontwakende. Daarop verhaalde zij wat er was voorgevallen en stelde het zeer belachelijk en zeer slecht voor, met die overdrijving, waarmede alles wat Lady Dolly vertelde gepaard ging, even onvermijdelijk als het schuim, dat het spoor van eene stoomboot voorafgaat en volgt. Lady Stoat scheen het veeleer grappig te vinden dan zich er over te ergeren. „Ja, zoo is Corrèze," zeide zij; en hij is de ge vaarlijkste man, die er bestaat; iedereen is op hem verliefd; Gwendolen is bet ook geweest, maar dat is allemaal niets; 't is niet alsof hij een van de onzen was." Hij is een van dc onzen! Hij komt overal!" „Och kom! Nu ja, omdat hij overal gevraagd wordt de wereld is nu eenmaal zoo; maar dat neemt niet weg dat hij toch maar een zanger is.' (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1