Leest„Onze Eilanden" lharnis PREDIKBEURTEN. PING RIEF. ZiekenverYoer van Hellevoetsluis Konijnendijk's Autogarage Straatweg C 53 - N1EUW-HELV0ET AAMBEIEN. A DE SALAMANDER A WOENSDAG 18 APRIL 1934 1 6e jaargang. - n°. 46 LANDBOUW feuilleton. MOTTEN. Diefstal van eieren en kuikens. M. P., 37 jhotelhouder, getuige, heeft die Tickets gekocht. P. heeft het geld teruggestort nu inbeslag name der loteu. Aangezien beklaagde zeer eerlijk is op getreden, een geldboete van fiO of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 of dagen. A. v. d. D., verkeersfout, f 3 of 2 d. by verstek. H. M., Sommelsd(jk, heeft rundvet in voor raad gehad zonder het vereischte merk, f 10 of 3 d. by verstek. W. J. B.,56 j., slager te Ooltgensplaat, ook gesmolten rundvet in voorraad, niet voorzien van het vereischte merk. Verdachte verweert zich, eisch f 5 of 3d. Uitspraak f 3 of 2 d., met verbeurd-ver klaring van het vet. P, Z 36 j.,slager te Dirksland,zelfde over treding, 2 maal gepleegd. Uitspraak f 10 of 5 d. hechtenis, met verbeurdverklaring van het vet. A. L. slager te Sommelsdyk, zelfde over treding, vet was voor eigen gebruik flOof t dagen hechtenis met verbeurdverklaring 01 van het vet. P. R. heeft gereden zonder geldig rybe- jt I wps f 3 of 2 dagen. ~e I W. v. G. heeft D. P. gemachtigd, overtre ding motor- en rywielwet f 1 of 1 dag. C. J. C., verstek, heeft gereden met auto zonder hoorn f 2 of 2 dagen. P. C., verstek, dronken geweest ten tweede male f 15 of 3 dagen. C. G., verstek, heeft een paaschos door leerplichtig zoontje onder schooltyd laten rondleiden, f 2. k. 10 er d. in n r ht, el, der ak el en, dit zen Oof en. ge- ïng, ring gen, r. eeft den ge- ing. dj es elfde elfde heeft geeft RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. In de zaak tegen C. A., 54 jaar, zonder beroep, te Ooltgensplaat, gedetineerd, ver volgd wegens verduistering in zijn kwaliteit van notaris, van een bedrag van ongeveer SO.OOO, welk geld hy onder zich gekregen bad als aflossingen van hypotheken, die door mej. D. C. Goedkoop waren verstrekt en welk geld verdachte had behooren af te dragen aan den heer J. F. R. v. d. Wall in Den Haag, die beheerder was van het vermogen van mej. Goedkoop, heeft de rechtbank het onderzoek heropend, om alsnog den curator te hooren. De behandeling zal 24 dezer wor den voortgezet. Ook de uitspraak is bepaald op dezen dag. ON No. 12 ,n 25 April telkens des HRKSLAND, n Café Ver- Afslag van lingen) nabij oeke van de lej. de Wed. 1—2 IER SLUYS. Zondag 15 April 1931. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, rm. ds. r. d. Wal (H. A.)en's ar. dhr. Vetter. Sommelsdijk, vm. en 's av. ds. v. Asch. Dirksland, vm. dhr. Baart en's av.ds. v. d. Wal. Herkingen, vm. en 's av. dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. Polhuis. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, vm. en 's av. dhr. Wildschut uit Rotterdam. Oude Tonge, vm. ds. Verkerk en's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Kleijne. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en 's av. ds. Bouw. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds.Polhuijs en's av. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra, Melissant, vm- en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. ds. Sap. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Reenders. Den Bommel, rm. en 'sav. ds. Scbaafsma. Stad a.'tHaringvliet, vm. en 'sav.ds.deGraaff. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. Dirksland, rm. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. I Ouddorp, vm. ds. R. Foppema. naar ROTTERDAM f 6,— Onze wagens zijn bij aankomst van elke boot aanwezig. SPECIALE WAGENS uitgerust met brancard f 10, Wij vervoeren Uw zieken bet voor- deeligst. - Prima wagens. VERTROUWD PERSONEEL, Voor alle ritten billijke tarieven BEL OP! Telefoon 66. Post-giro No. 178486. NUTSSPAARBANK Middelharnis Sommelsdijk Kantoor - Voorstraat 5 - Middelharnis Geopend van v.m. 9—12 en n.m. 2—4 uur ZATERDAG v.m. 9—1 uur. MAANDAG n.m. 6—7 uur. DONDERDAG n.m. 6-7 uur. Rente vergoeding 3%. RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 59,R'dam Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTÊNTIËN van 16 regels1,20 Elke regel «neer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDiensfaanvragen f \tper plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. NZE HEW/ v UMfl Dit blad verschijnt ieder en Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. DE B1UTSCHE E1EK-1N VOER. Tot een compromis met de uitvoerlanden i LONDEN, 14 April. De pogingen van het Britsche ministerie van Landbouw tot beperking van den invoer van eieren naar Engeland zijn voor het oogenblik gestrand op de weigering van Nederland en België, om de voorgestelde regeling op de basis van da cijfers van 1932 te aanvaarden. De landen, die hierin reeds hebben toegestemd, waar onder in de eerste plaats Denemarken, heb ben bun inwilliging afhankelijk gesteld van een algemeene aanvaarding van het plan. Nu deze uitblijft, staat dus de geheele rege ling op losse schroeven en de invoeren zijn dan ook door geen enkel land beperkt. De positie op de eiermarkt is evenwel dusdanig, dat belanghebbenden geneigd zyn, geen over- matigen invoer aan te moedigen, waardoor de reeds slechte prijzen nog meer zouden dalen. Op het Britsche departement van Land bouw neemt men intusscben het standpunt in, dat een regeling moeilijk kan uitblijven. Zooals bekend, beeft de minister de be voegdheid om bij Koninklijk besluit een ge dwongen regeling van den invoer af te kon digen, indien vrijwillige aanvaarding door de betrokken landen niet tot stand te bren gen is. Men voelt echter weinig voor gedwongen maatregelen en naar mij bleek, heerscht in gezaghebbende kringen de overtuiging, dat alvorens op een dergelpke wijze zal worden ingegrepen, eerst nader overleg met de ver tegenwoordigers der belanghebbende naties zal worden gepleegd. Waar noch Nederland noch België zich tegen het principe der vrywillige invoerbe perking verzet heeft, doch alleen tegen de hiervoor gekozen basis, gelooft men, dat onderlinge gedachtenwisselingen tot het vin den van een compromis-oplossing goede vruchten kunnen dragen. Vermoedelijk kun nen deze binnenkort tegemoet worden gezien. „ONREDELIJKE CRITIEK OP DEN LANDBOUWSTEUN". Boerenstand in staat gesteld zich te hand haven onder gewpzigde omstandigheden. Naar aanleiding van de critiek op den landbouwsteun in het voorloopig verslag om trent de Landbouwcrisiswet, schryft dr. H. Molbuysen in het Alg. Ned. Landbouwblad een verweer, waaraan wij het volgende ont- leenen: Belemmert de landbouwsteun het aanpas singsvermogen van den landbouw? Het is toch uit den treure herhaald, dat juist de landbouwsteunmaatregelen dienstbaar wor den gemaakt aan die aanpassing. Deze maat regelen zijn er juist op gericht den boeren stand in staat te stellen zicb te handhaven onder de gewijzigde omstandigheden. Een verdere aanpassing, die dan natuurlijk als identiek wordt beschouwd met een verlaag den steun, is vrywel niet mogelijk. Laat men zich in dit opzicht niet tot algemeen heden bepalen, maar eens aangeven, wat er nu verder moet worden aangepast. De arbeids- loonen der landarbeiders zijn al aange land op een peil, dat als een bestaansmi nimum is te beschouwen. In verschillende streken zyn de loonen niet geiyk, maar een loon van 25 cent per uur is al hoog. In onder scheidene streken verdient de landarbeider zelfs niet meer dan f 9 per week. Nu moet men ons eens een «ander bedryf wijzen, waarin de geschoolde arbeider een dergelijk loon verdient, ook als men er mede rekening houdt, dat een landarbeider iets meer met een gulden kan doen dan zyn stedelijke collega en goedkooper woont. Vergeleken bij 1914 is het loonpeil in de stedelijke be drijven vrywel tweemaal zoo hoog. Maar er wordt toch nog altyd pacht en hypotheekrente betaald door delandbouwers, zoo wordt er gezegd. Inderdaad, hypotheek rente wordt zoo lang mogelijk betaald om op het bedrpf te kunnen blij ven en een kans op betere tyden te behouden. Maar dikwijls gebeurt dit door zich het allernoodigste te ontzeggen en door schuld op schuld te sta pelen. Zoo is nu eenmaal de mentaliteit van den boerenstand. Het is ook waar, dat in sommige deelen van ons land de pachten stijgen. Helaas, er zijn onder den boerenstand, die by de minste verbetering bereid zijn deze verbetering dade lijk weer in een hoogeren pachtprys te ver- disconteeren, ondanks de vele waarschuwin gen. Echter stare men zich niet blind op dergelyke sporadische verschijnselen. Er zijn ook landsgedeelten, waar de huurprijs zoo laag is gezonken, dat deze by lange na niet toereikend is om de op het land rustende lasten als grond en waterschapslasten te dekken. Hoe moet onder deze omstandigr- heden het bedrijf zich nog verder aanpassen? Wy zullen het gaarne vernemen. Want in dat geval zal er werkelijk eens opbouwende critiek zijn geleverd. Zoolang men echter in dit opzicht in gebreke blijft, is het onredelijk den landbouwsteun onder critiek te bedelven. OUÏDA Naar het Engelscii door C. BAARSLAG. 13) „O, gij zult teleurgesteld zijn. Er is niet veel bijzonders aan, en ik maak er geen geheim van. Ik ben Raphael de Corrèze; Ik ben Markies de Corrèze als het van eenig nut was dat te zijnmaar ik wil liever Corrèze de zanger wezen. Dat is veel eenvoudiger en tegelijk veel ongemeener. Er zijn zooveel markiezen, zoo weinig tenors. Mijne familie was in groot aanzien onder den ouden adel van Savoye, maar onder het schrikbewind verviel zij tot armoede, hare bezittingen werden verbeurd verklaard en de meeste harer leden om het leven gebracht. Ik werd in eene hut geborenmijn groot vader was in een kasteel geboren; dat kwam er niet op aan. Hij was philosoof en een geleerdehij had zijne toevlucht gezocht in het gebergte, en dit was hem lief geworden. Mijn vader huwde met een boerenmeisje, en leefde zoo eenvoudig als een schaapherder. Mijne moeder stierf toen ik nog zeer jong was. Ik liep barrevoets rond en hoedde de geiten. Wij woonden aan de Waliser zijde van de Renninische Alpen; en als Iaat in den zomer het gras schraal werd, dreef ik de geiten al hooger en honger. DCs winters kreeg ik onderricht van een ouden priester, die bij ons woonde, en van mijn vader, in zijne vrije uren. Wij waren zeer arm cn SARRASANI GAAT SCHEEP. Tweede transport naar Rio de Janeiro vertrokken. WAT ZAL AMERIKA BRENGEN? ROTTERDAM, 14 April. Heden is dan het tweede transportschip van Circus Sar- rasani naar Rio de Janeiro vertrokken.De directeur, Stosch Sarrasani, hoopt zelf met enkele leden van zijn staf per boot eenige dagen later te gaan om de twee transport schepen, waarmee zyn circus den'Oceaan oversteekt, zelf te Rio te kunnen ontvangen. Hiermede is Sarrasani's lievelingsdroom in vervulling gegaan. Reeds jaren was hij gedupeerd door de crisis en de hooge be lastingen in Europa, jarenlang heeft hij met zijn voor deze tijden veel te groote onder neming gezwoegd om het hoofd boven water te kunnen houden, maar de kosten werden steeds hooger, het publiek verlangde steeds meer, de toestand werd voortdurend slechter en zij n reisgebied steeds beperkter. In Duitsch- land betaalde Sarrasani 47 soorten van be lastingen. Reeds by Sarrasani's eerste bezoek aan Nederland, dat groote geldelijke voor- deelen afwierp voor den circusdirecteur, had bij het voornemen, van Nederland uit naar Zuid-Amerika te trekken en reeds toen werden onderhandelingen aangeknoopt met eenige reeders te Amsterdam en Rotterdam Aangemoedigd door het succes in Nederland; wilde hy het echter nog eenmaal in Europa probeeren. Hij trok toen naar België, waar by den grooten brand in Antwerpen 6 van zijn olifanten verbrandden. Ook een felle perscampagne van een concurrent berok kende hem veel schade, maar de taaie Sar rasani gaf zich niet over en begon weer geheel opnieuw, zooals hy reeds herhaalde lijk gedaan had, en met succes. Van Brussel ging het over Dortmund naar Hamburg en zoo weer naar Nederland, waar hij deNoor- deiyke provincies bezocht. Het ongunstige seizoen had tot gevolg, dat de tournée in Apeldoorn vastliep en de onderneming naar Dusseidorp terugkeerde. Er waren groote verliezen geleden en een zeer moeiiyketijd brak nu voor Sarrasani aan. Hij voelt steeds meer, dat Zuid-Amerika het eenige is, wat nog redding zou kunnen brengen. Intriges nopen hem Duitschland te verlaten en nog maals in Nederland zyn toevlucht te zoeken, ofschoon hy vooruit wist, dat hier de voor uitzichten nog steeds zeer slecht waren. En het werd nog slechter dan de verwachtingen waren. Waarheen? In Amsterdam was er de eerste dagen nog eenige belangstelling, maar weldra lieten de bezoekers op zich wachten en werd er iederen avond voor slechts enkele honderden menschen gespeeld. Rotterdam was van den beginne af zeer slecht. De ondergang was nabij. Wat te beginnen? Waarheen? In Ne derland kon Sarrasani niet meer blijven. Naar Duitschland kon hij niet terug. Enge land en Denemarken laten geen vreemde circussen binnen. België was nog 't eenige land, dat in aanmerking zou kunnen komen. Men sprak van Antwerpen, waar men in het Sportpaleis wilde spelen. Er werden reeds reclamebiljetten ontworpen, de „voor reizigers" stonden reeds gereed, om naar België af te reizen, de couranten hadden reeds artikelen gebracht, totdat plotseling in de bureauwagens een ongekende spanning ontstond. Conferentie op conferentie werd gehouden. Vreemde heeren gingen af en aan. Nog nooit werd er zulk een geheim zinnigheid in den wagen van den bestuurs- chef betracht. De spanning steeg ten top. En op een avond, werd op het beroemde „zwarte bord" in de ruitergang achter de manege een papier geplakt, waarop stond: „Circus Sarrasani speelt Dinsdag 3 April voor 't laatst te Rotterdam. Daarna wordt het materieel verladen voor den overtocht naar Zuid-Amerika. Allen, die mede willen naar Zuid-Amerika, moeten zich in wagen 48 melden". Sarrasani had voor de zooveelste maal bereikt, wat htj bereiken wilde: gedachtig aan zgn devies: „Waar een wil is, is een weg." Vlak nabij den ondergang, was het hem weer gelukt, voldoende kapitaal te vin den om eindeiyk zijn langgekoesterd ideaal te bereiken. Of Zuid-Amerika aan zijn verwachtingen zal voldoen? We weten het niet. Ook daar zijn de tijden slecht. Tien jaar geleden maakte hij zulke zaken, dat zijn circus weken voor uit voor alle voorstellingen uitverkocht was. Maar of dat nu ook nog zal zijn? In ieder geval zijn zijn kosten in Zuid-Amerika ge ringer, daar hij ginds op verschillende plaat sen geen belasting en ook geen plaatsgeld behoeft te betalen. Gisteren om I uur functionneerde de te- leden dikwijls honger, maar toch was het een ge lukkige tijd. Ik denk er nog dikwijls aan als ik over de Alpen trek in mijne sabelbonte pels, die de Keizerin van Rusland mij ten geschenk heeft ge geven. Ik geloof dat ik in dien ncd:n ijJ, toen de sneeuw tien voet diep om mij heen lag, warnier was Kunt gij begrijpen dat sneeuw warmer kan zijn dan sabelbont? Ja-? Welnu, dan behoef ik er u niets meer van te zeggen. Op zekeren dag, in den zomer, toen er reizigers in de Penninische dalen waren, hoorde iemand mij zingen, en zeide dat ik in mijne stem een fortuin bezat. Ik zong voor mijzclven en de geiten, te midden van de gentianen, de mooie blauwe gentianen kent gij die? Neen, die kunt gij niet kennen, of gij zoudt in Mei door de Alpen rondgezworven moeten hebben. Andere personen kwamen na hem cn zeiden hetzelfde, en wilden dat ik met hen zou meegaan; maar ik wilde mijn vader niet verlaten. Wie zou het hout voor hem aan stapels zetten en paden door de sneeuw banen, en kastanjes opzamelen? Dat alles deed ik. Ik wilde niet heengaan. Toen ik vijftien jaar oud was, stierf hij. „Vergeet niet dat gij de laatste markies de Corrèze zijt," zeide hij tot mij, met zijn laatsten ademtocht. Hij had het nooit vergeten, en in zijne berghut, in de schaduw der Alpen, als een man van eer geleefd. Ik bracht deh winter in groote droef heid cn verlegenheid door; in een herfst was hij ge storven. Ik was er niet zeker van of het hem in zijn graf onder de sneeuw misschien niet zou mishagen dat een Corrèze een zanger werd; maar'ik ver langde toch een zanger te worden. In 't voorjaar zeide ik bij mijzclven dat een zanger toch eigenlijk even goed ceti braaf man kon zijn als een soldaat; waarom niet? Ik maakte mij op, liep naar beneden, naar ons dal, waar tweemaal 's weeks de diligences lefoon van Sarrasani niet meer. Dat was het teeken, dat de laatste wagen naar Thom son's Havenbedryf was vertrokken en dat Sarrasani's telefooncentrale in Europavoor- taan geen gehoor meer zou geven. De arke Noachs. Maandagmorgen stonden in 4 ruimen van de „Alderamin" de meer dan 100 paarden van Sarrasani op hun gemak, als waren ze niet anders gewoon. Voor ieder was een voederbakje gehangen en de haver scheen buitengewoon goed te smaken. Evenals in de stallen stond in de ruimen een groot aantal emmers water, om by brand dadeiyk met het blusschingswerk te kunnen be ginnen. By het transport is een paard ge kneusd, zoo ernstig, dat het aan de ver wondingen is gestorven. De onbetrouwbare zebra's en poney's staan op hun gemak te eten. Op 't dek staat het bekende nyipaard „Oedipus" in zyn wagen waanwys rond te kijken. Ook de geluksvarkens en degeluks- eenden ontbreken niet op 't appèl. De zeeleeuwen maken op 't dek, zooals altijd, veel lawaai. Er werd nog steeds den geheelen Zater dag ingeladen, om voldoenden voorraad te hebben voor mensch en dier. In de drink watertank bevindt zich ongeveer 1000 ton water. Dit is echter in 't geheel niet vol doende, zoodat dit schip, in tegenstelling met het eerste, de reis twee maal zal onder breken om water in te nemen en wel te Madeira en te Las Palmas. Er bevinden zich voor de roofdieren 20 slachtpaarden aan boord, terwyi bovendien nog 1200 K.G vleesch in de koelkamers bewaard wordt. Verder 40.000 K.G: stroo, 40.000 K G. hooi, 20.000 K.G. Lucernhooi voor de olifanten, 25.000 K.G. haver, lü.000 K.G. zemelen, 46 kisten versche visch voor de zeeleeuwen. 200 blikken melk, 10 balen havervlokken, bananen voor de apen, enz. enz. In 't schip bevinden zich nog ongeveer 50 wagens, o.m de directie? en bureau wagens. Er gaan 156 Sarrasani-menschen mede met dit schip, waarover Sarrasani Jr. de leiding heeft. Vele nieuwe troepen artisten uit alle landen zyn Zondag gearriveerd, om het programma in Zuid-Amerika te vullen, o.a. het bekende Escamilla-ballet, dat uit Zwitserland komt. Ook op zee heeft de reclamekoning Sarra sani aan reclame gedacht en we lezen in groote witte letters van 2 meter hoog aan beide zy'den van het schip: Sarrasani-trans- port no. 2. Tot op den laatsten dag hebben oogleden van het personeel besloten mede te gaan, o.a. de 80-jarige heer Schumann, de dres* seur, omdat hij nu eenmaal niet zonder Sarrasani kan en een jong lid van het bureau personeel omdat hij z'n vriendinnetje, de dochter van den stalmeester, dat in't ballet meewerkt, nu niet alleen wil laten gaan. Omstreeks acht uur Zaterdagavond ver trok de „Alderamin" met Sarrasani's laatste transport. De stemming aan boord was buiten? gewoon geanimeerd en er werden tulpen naar de achterbiyvenden geworpen. Onder de tonen van het Nederlandsche volkslied, dat gespeeld werd door de kapel „St. Michael" uit Rotterdam, begeleid door roofdierenge. brul, verliet de Arke Noach's de haven van Rotterdam. De directeur, Hans Stosch Sarra sani, sprak zijn menschen ten afscheid toe en uitte de hoop, dat de zaken aan de over- zyde van den Oceaan de onderneming weer tot bloei zouden brengen. naar Parijs langs kwamen, wachtte er eene af, en stapte in en reed mee naar Parijs. O, dat gevoel van een knaap, met de eerzucht van een kunste naar en kinderlijk vertrouwen op het lot, als hij Parijs binnenkomt.' Waarom heeft geen dichter dat ooit bezongen? Eenmaal te Parijs, was mijne baan gemakkelijk; door mijne stern maakte ik mij vrienden. Ik ging naar Italië, ik studeerde, ik werd gehoord, ik kwam in mijn geliefd Parijs terug en behaalde zegepraal op zegepraal. Sedert dien tijd ben ik gelukkig geweest. Dat is veel gezegd; en toch kan ik soms die lange winteravonden terug verlangen, toen wij kastanjes zaten te braden, met een sneeuwmuur om ons heen!" Vcre had met welsprekende, vochtige oogen cn een kloppend hart geluisterd; hare kersen bleven onaangeroerd op haar schoot liggen. Toen hij zweeg ontglipte haar een zachte zucht. „Dat gevoel hebt gij omdat uw vader dood is," zeide zij, met gedempte stem, „Als hij cr bij was om getuige van al uwe zegepralen te zijn..." Corrèze hukte zich, en raakte hare hand, die over hare knie hing, met zijne lippen aan. Dat was voor hem een gewone galanterie, maar wekte eene zon derlinge aandoening bij het meisje. Zij kende die ongedwongen, tcedere hoffelijkheid der zuidelijke volken niet. Hij zag dat hij haar verlegen had ge maakt, cn dat speet hem. „Eet uwe kersen, Mademoiselle Herbert, cn in tusscben zal ik iets voor u zingen," zeidc hij vroolijk zelf eene kers in zijn mond stekende; en niet zijne welluidende stem begon hij brokstukken uit de grootste opera's te neuriën. Toen zong hij met eene stein, die slechts tot een tiende van hare kracht was uitgezet, het laatste lied van Fernando, de lippen nauwelijks openende Geen kippendief kan zoo groote schade berokke nen als rattenbezoek. Meer dan een jaar lang probeerde de Heer Spiering te Tiel allerlei mid delen, echter zonder resultaat. Ten slotte nam hij „Rodent" en sedert dien tijd heeft hij geen rat meer gezien, indien ratten en muizen Uw eigen dommen vernielen, koop dan nog heden een doos van 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en U zult voor goed bevrijd zijn van deze bron van schade en ergernis. Rodent is o.a. bij alle drogisten ver krijgbaar. Importeurs: Firma B Meindersma, Den Haag. B51 (Adv.) ZWARE HEIDEBRAND ONDER HËEZE EN MIERLO. Eenige honderden Hectaren verwoest. Gemeentebosschen van Heeze liepen gevaar. SOMEREN, 16 April. Zondagmidddag omstreeks 2 uur ontstond brand op de heide van de gemeente Lierop, die zich spoedig uitbreidde tot heidegronden van de gemeen ten Mierlo en Heeze. Inwoners van Someren, Mierlo en Heeze trachtten den brand te blusschen. Nog verscheidene hectaren wer den bedreigd. Men trachtte met zand den brand te blusschen. 200 H.A. waren heden avond te zes uur reeds afgebrand. Tegen middernacht woedde de heidebrand nog op buitengewoon felle wijze voort. Tot uren in den omtrek was de vuurgloed, die den hemel rood kleurt, zichtbaar. Boven de vlammende vlakte verhieven zich als bran dende fonteinen de in lichtelaaie staande vliegdennen. Nog steeds breidde het vuur zich uit, thans in de richting Geldrop, tusschen de gemeenten Geldrop en Mierlo. Reeds zijn honderden H.A. heidegrond verbrand en het was op geen honderd H.A. te schatten hoe veel grond nog door het ziedende element zouden worden verwoest. De bosschen van de gemeente Heeze liepen inmiddels ook groot gevaar. Van overheidswege werd alles in het werk gesteld om het vuur zooveel en waar slechts mogelyk in zijn vaart te stuiten. Werkloozen waren gerequireerd, burgers boden de helpen de hand, kortom, wat aan blusschingskrach- ten beschikbaar was, werd aan het werk terwijl hij zong, en met de oogen op de rotsen en de drijvende wolken gericht; zoo gaf hij de lucht en de zee ten beste wat hij dikwijls aan prinsen weigerde. Want de groote tenor Corrèze was fn zijne luimen zelf een prins. Die welluidende stem, die duizenden boeide, die geheele steden in opgetogenheid bracht, die vor stinnen in tranen deed smelten en vrouwen deed weenen als kinderen, werd hier, in de stilte van dit zonnig plekje tusschen de rotsen slechts aangehoord door eenige kinderen, die in het gras dartelden, cn een paar oude vrouwen, die aan hare deur zaten te spinnen. Ginds, te Trouville, konden al zijne vereerders hem geen noot ontlokken; de drin gendste verzoeken lieten hem koud en onverschillig, en hier zong hij als wedijverend met den leeuwerik, die boven zijn hoofd floot, alleen omdat een meisje van zestien jaar Jiare schoenen en kousen had ver loren en hij haar wilde troosten. Toen eenmaal het geluid over zijne lippen was, zong hij voort, zacht en bijna onwillekeurig, zooals dc leeuwerik; de oude welbekende melodieën volg den elkander ongevraagd op, als toen hij voor de geiten had gezongen, met de bloeiende Alpenrozen aan zijne voeten en de sneeuw boven zijn hoofd. De leeuwerik vloog, alsof hij zich overwonnen verklaarde, naar omlaag, waar zijn gaaike haar nest had. Corrèze hield eensklaps met zingen op en zag naar Verc. Het meisje weende. „Zijt gij een engel, die uit het Paradijs is geko men om ons te zeggen dat wij daar niet vergeten zijn, "vroeg eene oude boerin, die, tegen de haag geleund, Stond te luisteren. Verc zeide niets; zij richtte slechts hare zachte sprekende oogen op hem, terwijl dc tranen langs hare wangen vloeiden. Met man en macht werd er gewerkt om vooral te voorkomen, dat de Heezer bosschen door het vuur zouden worden aangetast. Te ongeveer drie uur des nachts was men de situatie meester. Vier a vijfhonderd H.A. heide en dennen zijn door den brand verwoest. De Heezer- bosschen, om het prachtig natuurschoon in het geheele land bekend, heeft men gelukkig kunnen behouden. Ook de Staasbosschen onder Lierop en Mierlo zyn gespaaad. De omgeving van het Beuven is zwaar getrof fen. Een prachtig stukje natuurschoon is in één middag geheel vernield. De verbrande bosschen en heide zijn hoofdr zakelijk eigendom der gemeenten Lierop, Heeze, Mierlo, Geldrop en Someren. De oor zaak is waarschijnlijk onachtzaamheid met vuur van een of andereu wandelaar. „Mademoiselle," zeide Corrèze, ,.ik ben in mijn leven heel wat gevleid, meer dan goed voor mij was; maar welke vleierij was ooit zoo zoet als de uwe?" Vleierij!" herhaalde Vere. „Zoo bedoelde ik het niet o, hoe kunt gij dat zeggen? De vrouw heeft wel gelijk 't is alsof die stem van de engelen komt." „Dan hebben de engelen toch een zeer onwaar- digen bode," zeide Corrèze, met een glimlach en een zucht. „Ziedaar, moedertje tot de oude boerin „daar hebt ge een goudstuk, waarin zoovelen mee- nen dat het Paradijs vervat is. Ik voor mij vrees, dat toen wij de goudstukken hebben uitgevonden, wij den weg naar het Paradijs verloren hebben." Vere bewaarde het stilzwijgen. Zij was nog zeer bleek: dc tranen parelden nog op hare wimpers evenals de regendruppels op dc buitenste bladeren der passiebloemen na een onweder. „Mag ik vragen hoe gij heet?" zeidc de oude vrouw, met hare hand nog op het geldstuk. „Raphael." „Dan zal ik St. Raphael voor u bidden; als gij die niet zelf zijt?" „Neen, die ben ik niet. Bid maar, goede ziel; 't is aangenaam te weten dat iemand voor ons bidt. Die gebeden zullen toch wel niet alle vruchteloos zijn." „Hebt gij niemand, die u liefheeft?" vroeg de oude vrouw. „Dat is zonderling, zulk een knap man als gij!" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1