l dit Éts. )ROPPELS, adres: 1IÏIANDER I LAN DEN STOOMBÖÖTDIENST Dienstregeling ZATERDAG 14 APRIL 1934 16E JAARGANG. - N°. 45 EERSTE BLAD DE RIJWEG LOKT! FEUILLETON. MOTTE N. Binnenlandsch Weekoverzicht. ^Nercurius Havermout 0 Buitenlandsch Weekoverzicht. Burgem. Visscher Als or. Boot dat kan, waarom dan anders? C. Warnaer Men kan toch dr. Boot niet met dr. de Léve op één lijn stellen. Poortvliet meent ook nu weer een woord van kalmte te moeten spreken en spreker zoekt de redenen tot de onaangename houding tus- schen de doktoren te verklaren door te zeggen dat dr. Weinmann wel wat te ver is gegaan, geleid door zijn persoonlijke grieven tegen dr. Boot, doch dat de laatste een wel wat te hoog standpunt inneemt. Potter waardeert altijd de waardevolle ad viezen van Poortvliet en hij i* van meening dat deze te hoog staat om iemand te grieven en daarom verwondert het hem de laatste woorden te vernemen. Laten we ons liever verheugen in het bezit van het ziekenhuis en S.8 2. Poortvliet hoopt dat dr. Boot zijn woorden niet heeft aangevoeld zooals Potter meent, want spr. heeft alleen een aanduiding van de onverkwikkelijke situatie willen geven. Dr. Boot geeft door knikken instemming te kennen. De Voorzitter meent dat nu alles in orde is en waarna de penningmeester de slotcijfers van S.B.Z. meedeelt en waaruit blijkt dat ontvangen is 14.797,48 en uitgegeven 8.836,86, met een batig slot van 5.960,62. Zuiver, na aftrek nog te betalen, 5.835,62. J. Both stelt voor een gratificatie te geven aan den penningmeester of salarisverhooging. De penningmeester zegt dat hij salaris verhooging alleen dan zou aanvaarden als er over gestemd werd met gesloten briefjes. De Voorzitter zegt dat hij toegeeft dat de 150,meer vergoeding dan salaris genoemd mag worden, maar zal er met het bestuur over spreken. Op een vraag van P. Both, of 400,voor één patient niet te hoog is, antwoordt de pen ningmeester dat het volgens reglement, bij een kasbezit van meer dan 2500,de verpleeg- dagen hooger mogen zijn dan 6 weken. Met dank aan Knóps voor zijn buitengewone wijze van correctheid in de boekhouding wordt de rekening goedgekeurd. Dokter Weinmann wil nu zijn voorstel in stemming laten brengen doch de Voorzitter ontraadt aanneming omdat de vrije dokters keuze in het gedrang zou komen. Hierna wordt het voorstel met zoogoed als algemeene stem men verworpen. Een der leden vraagt of door de verlaging der contributie met de helft we voor geen moeilijkheden kunnen komen. De Voorzitter hoopt dat we voortaan met dat bedrag kunnen volstaan. De nieuwe leden moeten echter een jaar lang de oude contributie betalen. Van Loo vraagt waarom de contribute ver laagd is. De Voorzitter zegt dat dit met het oog op het ziekenhuis is gebeurd en waardoor vooral de kosten „vervoer" aanmerkelijk zullen dalen. Voorts vestigt hij er de aandacht op dat voor taan alleen opname in het ziekenhuis kan geschieden bij overlegging van een dokters- j verklaring, want het is al voorgekomen dat een patient reeds was geopereerd voor S.B.Z. 1 van de opname iets wist. Burgemeester Visscher vestigt er de aan dacht op dat on- en minvermogenden alleen gratis verpleegd worden en dus altijd de operatie's en foto's door S.B.Z. betaald moeten worden. Hierna sluit de Voorzitter met een op deze vergadering passend slotwoord te midder nacht de vergadering. aan o's is pnees- unctie nver- i.B.Z. aten lis ge- llechts ptaald. van ten ld zijn jningen Weitt- want ten op- I andere ■nmann li geen loen en pn van Jwal op Inmantt yan het pochten tien of I U het pn. De en hij flangen, In. Alle Icheren,1 |ver op- Broos- Itie's en por zich hnt dan |n op de i te zijn. pig, ook plotse- loto's en lordeelen begrip hen. Het llletje of lniet als Kens zal En strijd J dat zelf If dat in lijke grief I knippen pmandels Verstaan, en kleine bmandeis gezwellen fk vallen, i's onder moesten land naar let belang lenzeifaen I de kleine jjehandeld jen gedaan BANDEN I [ten zonderveer I JDELEN galen, Vrouwen- enz. Jf 2,25 per flacon. per flacon.' pe bekende j. bloedsomloop cces verzekerd. worden onder volle ROTTERDAM. Itis ook per brief, ihaamsvormen door krachtpillen, een bon van 80 pillen EST IN I N.V. Rotterd. Tramweg Maatschappij Gevestigd te Rotterdam MIDDELHARN1S-R0TTERDAM y via VLAARDKSGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 1 Nov. 1933 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behatv* Feestdagen V. Middelbands 4.38 vm. A.Vlsard. 7.00 va.* A. Rotterdam 8.00 rm. Overige dagen (beb. Zon- eb Feestd.) V.Middelbands 6.40 vm.A.VIaard llOvm.** A. Rotterdam 10.00 »m. A. Brielle 10.30 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen Y. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlurd. 3.00nm. 7 A. Middelbands 5.30 nm. Overige degen (beb. Zoo- en Feestd.) Ven 1 November l/m 3 Februari V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00 om. V. Brielle 1.25 §1[ A. Middelharnis 5.30 nm. Venei 7 Februari. V. Rotterdam 3.15 nm. V. Vlaard. 4.00 nm V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelharnis 30 In aansluiting op den trein van 7.24 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.51 (2.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). tt In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.52 (3.52 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Ata Fitstdtg«n *fjn i« bticboavren HUawfairadag. 2e Paaochdag, HemaWaartadat 7m Plnkatardae dm helde Keratdatan. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Enkele dagen geleden, op een oogen- blik, dat een rij auto's voorbijgleed, dat wielrijders zich voortspoedden en een paar trams de drukte nog kwamen vermeerderen, waren wij getuige van liet volgende voor val. Op een rijweg liep een moeder met 3 kinderen. In een klein trekwagentje op 2 wielen zat een dreumes van misschien jaar, aan haar linkerhand liep een jongske van een jaar of drie, terwijl het evenbeeld van dat ventje moeders rok ier rechterzijde vasthield. Zoo sukkelde het viertal verder door het drukke verkeer op den rijweg. Een heer, die met ons op de tram stond te wachten keek het groepje na en maakte de schampere opmerking: „En als je dat nou aanrijdt met de auto, dan ga je drie maanden de kast in." Die uitroep bracht ons aan het denken. Was deze moeder bij voorbaat al niet medeschuldig aan een mogelijk onge luk? Met een wagentje in de hand en de twee andere kleuters aan haar zij kon zij zich onmogelijk in veiligheid stellen als er plotseling gevaar dreigde, als een auto mobiel b.v. in een moment van onoplet tendheid iets te ver uithaalde", of wanneer uit een zijstraat plotseling een auto het verkeer kwam kruisen. Doch met het constateeren van het levensgevaarlijkeoptreden van deze moeder waren we er nog niet, want oogenblik- kelijk rees een tweede vraag bij ons op: „Waarom waagt die vrouw het leven van haar kinderen en zichzelf op een erger lijke roekelooze wijze? Het antwoord hierop moest luiden: „Het trekwagentje." Zoo'n trekwagentje met zijn frissche kleuren van groen en rood, zijn langen disselboom en de massieve wieltjes is een snoezig ding, maar erg lastig om er een trottoir mede op en at te rijden, wanneer er een gezonde|baby in zit en twee andere dreumessen aan je rok hangen. Dat had die moeder waarschijnlijk óók ondervonden bij de vele zijstraten welke zij passeerde en daarom was zij tenslotte maar op het asfalt van den rijweg gaan loopen. Hiermede zijn we van dit speciale geval gekomen op het terrein van tiet algemeen belang, want iedere dag ondervinden hon derden van ons dien last van de hooge trottoirbanden voor kinderwagens, trekwa- gens, fietsen. De laatste moeten we feitelijk uitzonderen, immers het is verboden vol gens de algemeene politie-verordening om met trek-, rij-of lastdieren, vee, voertuigen en kruiwagens buiten noodzaak te komen, te rijden of te vertoeven op trot toirs, stoepen en voetpaden. Met een fiets aan de hand mag men dus niet op een trottoir loopen, met een kinderwagen, een trekwagentje ja, dat is niet zoo héél duidelijk. De practijk is echter, dat ze wél toegelaten worden. Hoelang dit artikel der Algemeene Politie verordening aldus luidt, weten we niet, maar wel dat het uit den tijd is. In onzen tijd dienen „wandelende fietsen", kinder wagens en trekwagens van den rijweg verwijderd te blijven. Het is waar, op het trottoir leveren deze vehikels 1 a s t op, maar op den rijweg 1 ast en ge vaar. Van twee kwaden dient men het kleinste te kiezen, dus in dit geval het trottoir. Maar dan moeten we ook alles doen om het verkeer met deze „rij- en voertuigen"op hetjtrot- toir te vergemakkelijken, opdat de last voor de begeleiders en het publiek zoo gering mogelijk wordt. Hierbij dient vooral de aandacht te wor den geschonken aan de kruispunten bij zijstraten. Zou het zoo'n bezwaar opleveren op die punten de trottoirbanden over een breedte van een goeden halven meter te laten zakken, zoodat daar een miniatuur oprit naar het trottoir bestaat? Dan vervalt voor moeders met kinder wagens e.d. het gemartel om die wagens tegen den soms hoogen, steilen trottoir band op te tillen of te duwen. Dan vervalt ook de grootste aanleiding om de voor keur te geven aan den rijweg, die wel-is- waar overal gelijk is en vlak, maar waar iedere seconde gevaar dreigt, voorde kinderen, de moeders, doch ook" voor de aanrijders zelf. Het is maar een idee, dat wij hier ten beste geven. Weet iemand een betere op lossing, dan nemen wij de onze gaarne terug. OUID A Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 12) „Ik heb u gister zien komen. En bovendien, wie heeft niet van de dochter der bekoorlijke Madame Dolly gehoord?" Vere bewaarde hierop het stilzwijgen. Het verwonderde haar eenigszins dat hare moeder zoo door alle mannen Dolly werd genoemd. Eensklaps dacht zij met gewetenswroeging aan Keziah en sprong overeind. Corrèe ried hare ge dachte. „Uw oudje is in veiligheid," zeide hij„de boeren hebben haar op de rotsen gezien, maar zij schijnt een verkeerd pad te hebben ingeslagen, en het kan dus wel een half uur duren eer wij haar ingehaald hebben. Doch wees niet ongerust. Ik zal u veilig naar huis geleiden." Vere werd zeer bleek. .Maar moeder heeft mij doen beloven dat ik zorgen zou door niemand gezien te worden." „Waarom?" „Omdat mijne kleeding niet goed is. En die arme Keziah ach, wat zal zij ongerust zijn!" „Dat zal zoo erg niet wezen. Wij zullen haar spoedig inhalen. Of wat nog beter is, ik zal haar een jongen achterna zenden, terwijl wij hier een weinig rusten. Gij moet mijn dorp eens zien, als Limburg telt weer 'n oud bouwwerk minder. De eerste bollen-Zondag. Proces Nijenrode, Hockey-overwin- ning op Frankrijk. De Merapi nog niet tot rust gekomen. Eerste Kamer. Tweede Kamer. Pensioenregeling voor de mijnwerkers. Herziening van den werkloozensteun? Ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. Ge meenteraad van Rotterdam-over detram- voorstellen. Zondagmiddag woedde boven Noord-Lim burg een hevig onweer. De bliksem sloeg in den ouden toren der parochiekerk te Meerlo bij Venray. De in 1400 gebouwde toren brandde geheel uit. Ter hoogte van de wijzerplaat was bet vuur naar binnen gedrongen, nam zijn weg door het trappen huis en verliet de kerk weer door het por tiek. Van twee vrouwen, die in den ingang der kerk schuilden voor het onweer, werd een in het gelaat getroffen. Zij liep slechts lichte brandwonden op. Hoewel het bezoek aan de bloembollen- velden niet groot was, omdat de voetbal wedstrijd Holland-letland iedereen aan de radio vasthield, voor zoover men tenminste niet behoorde tot de gelukkelingen in het Amsterdamsche stadion, passeerden in de dorpen en steden in de omgeving van Haar lem toch de eerste auto's en fietsen met narcissen- en hyacinthen-slingers behangen. Het weer werkte eerst 'b middags mede, toen de zon door de grauwe wolken brak. Anders zouden ongetwijfeld meer menschen naar de bollenstreek zfjn getrokken, want er waren immtrs genoeg bloeiende velden te bewonderen. Als April wil zal dus de volgende Zondag de eerste bollen-Zondag van het jaar z(jn. Bij de voortzetting van het proces-Nfjen- rode verklaarde getuige juffrouw Nanda N. dat met de beide Utrechtsche rechercheurs was afgesproken, dat de party goederen, door hen zelf daar heen gebracht, bij de Hollandsche lading zou worden gevonden. De Nederlandsche sport krijgt een steeds klinkender naam. De overwinningen zijn niet van de lucht. Thans is het weer een hockey-oveiwinning op Frankryk, die zeer van zich doet spreken. Na een nietfraaien, maar zeldzaam spannenden wedstrijd slaagde het Nederlandsche elftal Dinsdag op het Stade Jean Bouin te Parijs er in de Fran- schen met 2-1 te overwinnen. Dat 't geen fraaie strijd is geweest was te wijten aan het slechte terrein, Precies als enkele weken geleden de Belgen, hebben de Franschen het Nederlandsche elftal met groote harte lijkheid ontvangen, doch helaas op een ter rein waarop de bal de dolste sprongen maakte of waar stofwolken omhoog dwar relden. In Brussel verdween de bal af en toe in de modder, hier in het mulle zand. Dat des ondanks de beide wedstryden met 2-1 werden gewonnen pleit voor de oranje- ploeg, doch wij zijn er stellig van overtuigd, dat op een normaal terrein beide ontmoe tingen gedecideerd gewonnen waren,almo gen we thans met de verkregen resultaten niet ontevreden zijn. Zondagnacht had op Java een nieuwe eruptie plaats van den Merapi. De dichte bewolking belemmerde nauwkeurige waar neming. Steenafstortingen hebben vermoede lijk in den krater plaats. Een zwaar gedruisch werd gehoord by de eruptie, doch geen gloed of bliksem werd gezien. Ben sterke, zwarte rookontwikkeling werd waargenomen. Op verschillende plaatsen werd zacht gerommel vernomen. Een vulcanoloog is uit Bandoeng naar de Merapi gedetacheerd. De Eerste Kamer zal Dinsdagavond 17 April om half negen in de afdeelingen onderzoeken het wetsontwerp tot wijziging van de wo ningwet. Zy komt Woensdag 18 April des voormiddags 11 uur in de openbare vergade ring bijeen. De Tweede Kamer is thans bijeen geroepen tegen Dinsdagmiddag 17 April, Aan de orde is dan de behandeling van het verzoek van den heer Kupers om verlof tot het richten van vragen aan de minister van Sociale zaken naar aanleiding van het besluit tot steunverlaging aan werklooze arbeiders in Twente. De winkelsluitingsontwerpen komen achter aan de agenda voor. Zondag zijn te Heerlen twee vergaderingen gehouden, waarbij de beslissing, welke Don derdag 27 Maart in het bestuur van het algemeen mijnwerkersfonds betreffende de nieuwe pensioenregeling voor de mijnwerkers is gevallen, werd besproken. Zooals men weet, kregen de pensioenvoorstellen in het bestuur van de A. M. B. niet de vereischte meerderheid van 2/3 van het aantal bestuurs leden. De minister van sociale zaken heeft de colleges van B. en W. van de vier groote gemeenten uitgenoodigd tot een conferentie op Vrydag 13 April met de betrokken wet houders over het vraagstuk van herziening van de steunregeling, in velband met den financieelen toestand van rijken gemeenten. By de behandeling van de begrooting van het departement van sociale zaken bj) de Staten-Generaal werd er de aandacht van den minister van sociale zaken op gevestigd, dat het bedrag van 200.000,— dat voor 1934 was uitgetrokken voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, naar alle waarschijnlijkheid niet voldoende zou zyn om de gemeentebesturen in staat te stellen het noodige op dit gebied te verrichten. De minister heeft bij die gelegenheid mede gedeeld, dat, wanneer op grond van de in gediende aanvragen kon worden opgemaakt, dat het uitgetrokken bedrag niet voldoende zou zijn, de mogelijkheid niet was uitgeslo ten, dat een verhoogd crediet zou worden aangevraagd. In tegenstelling tot andere posten, welke niet voor verhooging vatbaar waren, stond hier, gelet op het zeer byzondere doel, gelijk de minister zei „de deur op een kier". We vernemen thans, dat, nu het depar tement van sociale zaken een inzicht heeft gekregen in hetgeen de gemeentebesturen in 1934 ten behoeve van ontwikkeling en ontspanning zullen noodig hebben, het in het voornemen ligt van den minister van sociale zaken, zeer binnenkort verhooging van den post met 250.000,—aan te vragen, zoodat dan 450.000,— beschikbaar zal zyn. Thans zullen de aanvragen der gemeente besturen spoedig worden afgehandeld. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van B. en W. inzake de wets wijzigingen van het trambedryf aangenomen en B. en W. de machtiging verleend om kleine détails te wyzigen. Het voorstel inzake tariefsverhooging is, nadat de raad met 21 tegen 22 stemmen verhooging van den prijs voor een enkelen rit tot 12J cent had ver worpen ter nader beraad teruggenomen. VIUGKOT.ENO cent per pondspak nmraaww. n^E_DERLANOSCH FABRIKAAT/ (Adv.) gij op uwe klompen loopen kunt. 't Is een dorp, dat ik ontdekt heb, dus heb ik er recht op. Kom, als gij niet te vermoeid zijtBravo!" Hij riep „Bravo" omdat zij zoo dapper op hare klompen voortstapte, en hij zag dat zij, om hem genoegen te geven, de beschroomdheid overwon, die de eenzaamheid van haar toestand in haar ge wekt had. „Hoe kan zij de dochter van die onbeschaamde fine mouche zijn," dacht hij. Vere was beschroomd, maar moedig. Lady Dolly en haar soort waren brutaal, maar lafhartig. Hij geleidde haar over de breede, harde rots kruinen, waar hier en daar de kale steengrond zich zwart en grijs tusschen het gras door ver toonde, en vandaar langs eene soort van helling, met lage bremstruiken begroeid, en verder langs een diep wagenspoor, naar eene groep huizen, door de rotswanden, die er boven uitstaken, tegen de zeewinden beschut, en beschaduwd door appel en kersebootnen, met een grooten noteboom in 't midden. Het was een armoedig dorpje, en het rook er sterk naar teer van de vischnetten en zeilen, die uitgespreid lagen om te drogen; de hulzen hadden daken van houten planken, die door middel van steenen vastlagen, en vensters als de gaten van een duiventil, met houten kleppen; maar in de herinnering van Vere scheen dat dorpje nader hand altijd een Arcadië. Hij had twee houten stoelen en een houten tafel gehaald, en die onder de kersebootnen nedergezet. Ook bracht hij haar eene houten schaal met melk, benevens wat honig, bruin brood en kersen. Op den schralen grond van het omheinde tuintje groeiden lavendel en cenige muurbloemen, de bijen gonsden en zwaluwen doorkliefden de lucht. „Gij zult zeker wel dorst en honger hebben," zeide hij; en Vere, die nog niet geleerd had zich voor zoo iets te schamen, antwoordde glimlachend: „Ja." Hij had haar gerustgesteld aangaande Keziah, die hij door een visschersknaap had laten op sporen. Of die jongen Keziah ooit zou vinden, had hij niet de minste redenen om te gelooven: maar hij zag ook volstrekt niet in waarom hij dat Vere zou zeggen, want het zou haar maar ongerust maken. Het meisje had zulk een lief gezichtje, en hare onschuld en ernst behaagden hem. „Zijt gij zeker dat de jongen mijne kamenier spoedig zal vinden?" vroeg zij hem nadrukkelijk. „Wel ja," antwoordde hij. „Hij heeft Jiaar zelf een poosje geleden daar op de rots gezien. Veront rust u daar niet over, en zie of gij smaak kunt vinden in dezen eenvoudigen kost. Ik heb requi sition gedaan zoo goed als de beste Pruis, maar de uitkomst is niet wat ik gehoopt had. Proef die kersen eens." Het waren groote roodc en witte kersen, en Vere was nog maar een kind. Zij at ze met smaak, en dronk hare melk. Het werd warm toen de zon hooger aan den hemel kwam. Zij zette haar hoed af, en de wind speelde met haar weelderig haar; inspanning en opgewektheid hadden eene kleur op hare wangen te voorschijn geroepen; de wisse ling van licht en schaduw der notcboombladcren omgaf haar hoofd; kleine krulkopjes gluurden achter de haag van bremstruiken en egelantier; oude vrouwen, met witte mutsen, keken en glim lachten; de zee was niet in 't gezicht, maar men hoorde haar gcruisch en gevoelde dc frissche zee lucht. Wereld-crisis is nog niet uitgewoed. Verwaarloosde of vergeten moraal. Mogendheden die hun schulden niet be talen. Voor bewapening is er volop geld. Gistend België. Nieuwe pers pectieven in het Ontwapeningsvraag- stuk. Duitschland schijnt wat van plan. Zweden geeft blijk van inzicht. De verwarring in de wereldhuishouding wordt er niet minder op, ondanks de tallooze conferenties op vrijwel elk gebied. Wanneer er al eens een lichtpuntje valt te ontdekken in de internationale verhoudingen, wordt dit maar al te spoedig weer bedekt door de zwarte wolken van nationaal eigenbelang en chauvinisme. De financieele en economi sche achteruitgang veroorzaakt een toene mende politieke spanning, welke tot een dreigenden omvang is uitgegroeid. En bij de zucht tot zelfbehoud wordt gegrepen naar middelen, welker toepassing vroeger onmo gelijk werd geacht. We zjjn er langzamer hand aan gewend geraakt, dat de groote mogendheden in gebreke blijven hun schul den te betalen, minder omdat ze over geen of onvoldoende fondsen beschikken, dan wel omdat ze hun goud willen bewaren om de noodige betalingen te kunnen doen voor eigen gebruik en bovenal voor het geval de bom barst en een beroep op de wapens, als sluit steen voor den onhoudbaren toestand, mocht worden aangewend. Er wordt geducht met cijfers gegoocheld in bepaalde gevallen om aan te toonen, dat de betalingscapaciteit totaal is uitgeput of althans zoodanig ia verminderd, dat alleen het afkondigen van een moratorium nog redding kan brengen. In dat opzicht heeft vooral Duitschland zich niet onbetuigd gelaten en het van die zfjde gegeven voorbeeld vond elders gereede na volging. Nu is het eenigszins bezwaarlik om tegenover een staat dezelfde procedure te volgen als tegenover den gewonen burger of een handelsonderneming. Men kan in dat geval niet volstaan met het sturen van een deurwaarder, die kalmweg beslag legt op de bezittingen van den debiteur. Dus moet ge tracht worden op andere wijze de bestaande vorderingen te innen en tot dusverre is daarvoor 't onderling overleg gekozen, dat echter nog altijd geen afdoend resultaat heeft opgeleverd. Het spel van het indienen van vorderingen en tegenvorderingen duurt tot in den treure voort. Het ligt niet in het bestek van deze beschouwing den invloed te schetsen, welke dat verschijnsel moet hebben op de volkstype. Wel echter kan, zij bet terloops, gewezen worden op de ongerijmdheid, dat voor de meest uiteen- loopende doeleinden, in het bijzonder voor uitbreiding der bewapening, volop geld be schikbaar schijnt te zijn, hetgeen grond biedt voor het vermoeden, dat het verschil tusschen onmacht en onwil min of meer uit het oog wordt verloren. Ook ten aanzien hiervan schijnt de conclusie gewettigd, dat macht boven rechtwordt gesteldin bepaaldekringen. In België botert het nog steeds niet. In Brussel hadden relletjes plaats tusschen de fascistische Legion Nationale en jonge com munisten. TeEeckeren bij Antwerpen kwam het tot een botsing tusschen uiterst liDksche elementen en leden van het Verbond van Dietsche Nationaal-solidaristen. Naar aanleiding van later binnenkomende berichten schijnt er eenige verandering te komen in den stand van zaken van het ont- wapeningsvraagstuk. Eügeland is ten minste, nu de Fransche nota binnen is, zeer optimis tisch gestemd ten opzichte van de kansen tot voortzetting van de ontwapeningscon ferentie. Over de Duitsche bewapeningsplannen worden in de laatste Lagerbuiszitting ver scheidene vragen aan de regeering gericht, met aansluitende vragen, of de regeering niets wilde doen om verdere inbreuk op het Verdrag van Versailles te beletten. Mac Donald antwoordde zelf en zeide te weten dat de Duitsche legerbegrootiDg 175 millioen, de luchtvaartbegrootiDg 132 mil- lioen en die voor de marine 50 millioen hóóger was dan het vorige jaar. De regeering had haar gezanten te Berlijn opgedragen om ,,'t ls eene idylle, dacht haar metgezel; idyllen kwamen zelden voor in zijn leven, dat eene aan eenschakeling was van zegepralen en feestenin eene wereld die hem tot een afgod maakte. Maar al was 't alleen omdat het iets nieuws voor hem was, vond hij het zoo aangenaam, en in alle om standigheden wist hij zich te schikken. „Gij houdt van muziek?" vroeg hij haar. „Ach. als wij nu in Italië waren, zou er in dat donkere hutje zeker een chitarra zijn, en dan zou ik u bij uwe kersen eene serenade brengen; misschien doe ik het ook wel zonder guitaar waarom niet, als gij het gaarne hebt? Maar eerst, Mademoiselle Herbert, moet ik u zeggen wie ik ben." „O, dat weet ik al," zeide Vere, en sloeg hare zachte oogen tot hem op, met eene kers aan hare lippen. „Zoo?" „Ja, ik heb u gisteren op het strand gezien, en Adrienne heeft het mij gezegd. Gij zijt Corrèze." Zij sprak dien naam met eene zekere teederheid en eerbied uit, want reeds als kind was zijn roem haar ter oore gekomen, en dikwijls was dc wensch bij haar opgekomen: „Als ik dien Corrèze ook eens kon hoorent" Hij glimlachte vriendelijk. „Het doet mij genoegen dat gij het de moeite waard hebt geacht mijn naam te vragen. Ja, ik ben Corrèze, dat is zeker; en misschien zou Corrèze dc naam van een grooter kunstenaar zijn, als dc wereld hem niet bedorven had de wereld van uw mama, Mademoiselle. Welnu, ik leid een ge lukkig en vroolijk leven; en eigenlijk is de roem van den zanger toch niets anders dan een adem tocht, het bfazen door een riet. Als onze lippen eenmaal gesloten zijn, is er een ecuwig stilzwijgen over ons. Wie kan zich een zomerkoeltje herinneren als het voorbij is, of in later tijd zeggen hoe een lach of een zucht klonk?" Voor 't oogenblik werd zijn gelaat droevig en betrokken dat knap gelaat, dat de oogen van het meisje geboeid had. evenals het de bewonde ring had getrokken der in geestdrift ontgloeide menigte, van de oevers der Newa tot de Taag, van den Donau tot de Seine. Vere zag hem aan en sprak niet. De blik van Corrèze had eene toovermacht voor alle vrouwen, en zij gevoelde ook iets van die toovermacht, toen die oogen van Romeo en van Faust de hare ont moetten. „Wat moet zulk een leven als het uwe heerlijk zijn:" zeide zij. „Mij dunkt het is eene aaneen schakeling van poëzie." Corrèze glimlachte. „Het leven van een artist is, vrees ik, op verre na niet wat gij er u van voorstelt; maar 't is, ten I minste, vol kleur en afwisseling. Nu eens ben ik in de sneeuw van Rusland, dan weder in den bran denden zonneschijn van Madrid. Ik ken het leven 1 in paleizen, ik heb ook het leven der armen gekend, j Indien ik het laatste vergeet, moge de Hemel mij j vergeten! Als wij onder vrienden zijn, Mademoiselle J Herbert, zal ik u mijne levensgeschiedenis eens I verhalen." „Vertel mij die nu maar," zeide Vere zacht, met een blik vol levendige belangstelling, terwijl de kersen onaangeroerd op haar schoot bicven liggen. Corrèze lachte. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1