.HOUWER eld noodig F Zoon - Middelharnis EERSTE BLAD 'hdag gesloten anxwijnen - Roode en Witte Port- oete Spaansche wijn - Anstella ZATERDAG 7 APRIL 1934 Geeft ons arbeid!! MOTTEN. GEREFORMEERDE GEMEENTE, delharnis, tui. en 's av. leeskerk. ksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. kingen, viu., nam. en 'sav. leeskerk. ddorp, vrn. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. delharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, ddorp, vm. ds. R. Foppema. TWEEDE PAASCHDAG. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. ldelharnis, vm. dhr. Wildschut uit Rotterdam, melsdijk, vm. ds. van Asch. ksland, 's av. dhr. Bouman. kingen, vm dhr. Overweel. lissant, vm. ds. Bouw. llendam, 'sav. ds. van der Wal. edereede, geen dienst, ddorp, vm. leeskerk. iuwe Tonge, vm. leeskerk. ideTonge, vm. ds. Verkerk. •ltgensplaat, vm. ds. Kleijne. ngstraat, vm. dhr. Vetter, n Bommel, vm. leeskerk. d aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhüijs. GEREFORMEERDE KERK. ddelharnis, vm. ds. Zeilstra. lissant, vm. leeskerk. llendam, 'sav. dhr. de Valk. ddorp, vm. dhr. Hagen uit Rotterdam, ltgensplaat, vm. ds. Reenders. n Bommel, vm. ds. Schaafsma. .d aan 't Haringvliet, vm. ds. de Graaft. GEREFORMEERDE GEMEENTE, ddelharnis, 'sav. ds. de Blois. rksland, vm. ds. de Blois. rkingen, vm. leeskerk. ddorp, vm. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. ddelharnis, vm. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, ddorp, geen dienst. ast noodig als U de verrassende bovendien dat U bij ons een keus :heidenheid zooals U nergens ziet. bezoekt dan eerst ons magazijn. irpetten. 8,95 f 12,75. Zwaar wollen driehoeks karpetten nieuwe collectie, 190 x 290 f 15,75 f 19,75 f28,75. atronen, 190 x 290 f 15,95 f 20,75 f 29,95. 'oorjaarsaanbieding, 190 x 290 f 22,75; Speciale !9,75. ïooie gesloten kwaliteit, hoogst moderne blok- 325 f 36,75. .oopers. ed f 2,per el. rkte streepdessins, prima kwaliteit, 50 cM. breed per el. ïuwe dessins, 50 cM. breed 79 cent per el. ïn om de soliede sterke kwaliteit, 50 cM. breed geschikte artikel voor vloerbedekking in gang, kwaliteit de laagste prijzen, it per el; 50 breed 39-49 cent per el; 64 breed 70 breed 59 cent per el; 86 breed 79 cent per cent per el. j-49-59 cent. VOORDEURMAT, reclame mat, sn practische raat, 140 x 180 39-59-69 cent; rbedekking. Twisted mat, extra fijn, bijzonder el. Divankleeden. ruitdessins, f 0,85 f 1,15 f 1,65 f 2,15. 39-49-59 cent. es. Bijzondere aanbieding, 22-49-79 cent. leeden 39-59-79 cent. Lampekapjes 85 cent. m, Inlaid 5 Vloerbedekking. ;1, are kwaliteit,-200 breed f 1,29 per el; 183 200 breed 98 cent per el; 183 breed 89 cent per el, islns, 200 breed 69 cent per el; 183 breed ?EL.ZEIL.EN. 140 x 140 89 cent. 140 f 1,25 f 1,75. voor Overgordijnen. iteit 120 cM. breed, 70 ct. per el; Handweefstof e'l- Handweefstof streepen, 100 en 120 breed, ,9, 75, 99 ct. per el; Qordijnvelours dubbelzijdig, 1,85 per el; Enkelzijdig velours, 130 breed 89 ftPIJT- EN BEHANGSELPAPIERIHAGfiZIJN SOMMELSDIJK De laagste prijzen. Telefoon No. 12 iteiten tenen de laagste Prijzen Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent, Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 43 Wat wordt er toch gepraat over een oude maatschappij, die afgedaan heeft? Liep alles in die thans zoo verguisde maat schappij niet goed, was er geen arbeid voor allen, nam het welvaartspeil niet gestadig toe? Welnu, wat wil men dan? Waarom een andere basis, waarom andere normen? Laat ons zoo spoedig mogelijk terugkeeren tot het oude, beproefde en de zaak marcheert weer. Zoo ongeveer hoort men nog velen spreken in dezen tijd en zij, die zich niet zoo uiten, leven heel dikwijls alsof er niets veranderd is en nog veel meer ver anderen gaat. Zij allen houden in zekeren zin het herstel tegen, want zij vormen een massa, die bijna niet in beweging is te krijgen, die hardnekkig weigert zich aan te passen. Waarom de boven weergegeven rede neering verkeerd is, vraagt U? Om dui zend redenen, waarvan we slechts één zullen trachten aan te geven. Die eene heetgeeft ons arbeid De onrechtvaardigheid in de verdeeling van het inkomen concentreert zich in onzen tijd bij de jongere generatie, die momenteel het bedrijfsleven voor zich gesloten ziet. Ook voor de werkeloozen, die uit het productieproces gestooten zijn en die ner gens anders een onderkomen weten te vinden. Zij krijgen hun werkloozensteun, die weliswaar minder is dan zij mét werk zouden hebben verdiend, maar voor broods gebrek worden zij ongetwijfeld gespaard. Het intellectueele peil is de laatste decennia onmiskenbaar gestegen. Hetzelf de is het geval met de materieele behoef ten. Het is dubbel te betreuren, dat in- tellectueelen, gewend aan een behoorlijk materieel bestaan, plotseling worden uit- gestooten uit de werkzame maatschappij of daarin niet worden toegelaten op een leeftijd, waarop vroeger alles voor den nieuwkomende openstond. Hier ligt nu het zwaartepunt van het probleem, dat beheerscht wordt door de verdeeling van het maatschappelijk inko men. Er is minder te verdeelen en de pot wordt hoe langer hoe kleiner, naarmate de periode van versobering, van afbraak langer duurt en intenser wordt. De oplossing van het probleem moet dus liggen in het zoo spoedig mogelijk grooter maken van het te verdeelen in komen en deze verdeeling te doen geschie den over een grooter aantal deelgenooten. Hier ligt tevens de reden, waarom er van een structueele wijziging in de maat schappelijke verhoudingen wordt gespro ken. Men kan niet meer volstaan met de oude methoden; geheel nieuwe eischen vragen beantwoording en oplossing. Wij gaan naar een gebonden economische maatschappij, omdat alleen door binding plaats gemaakt kan worden voor het leger van intellectueelen en vakkundigen. Deze vragen geen hoog loon, zooals vroeger het geval was, toen het materieele hoogere eischen stelde dan tegenwoordig. Nü is het de arbeid, welke wordt verlangd arbeid, volgens de normen door de Over heid te stellen, volgens de loonen, welke een minimaal bestaan opleveren als het maar arbeid is, welke wordt mogelijk gemaakt. Het is in zekeren zin een verplaatsing van den klassenstrijd, het gaat niet meer om de klassen der bezittenden en bezit- loozen, niet meer om de hoogte van het loon, dat secundair geworden is, maar het gaat om hen, die arbeid hebben en hen, die arbeid wenschen, wellicht binnenkort arbeid eischen. Deze wenschen, deze komende eischen zullen van zeer verre strekking zijn. Men zal den arbeid niet alleen eischen binnen de eigen landsgrenzen, vooral niet, wan neer de mogelijke werkverruiming daar aan enge grenzen gebonden is. Men zal het oog richten naar gebieden van andere landen, wanneer die gebieden niet behoor lijk worden ontgonnen. Het is een vinger wijzing voor ons land om in stede van afbraak in Tropisch Nederland; juist alle handen aan den ploeg te slaan, teneinde de nog uitgestrekte onontgonnen gebieden voor ontwikkeling rijp te maken, aldaar arbeidsgelegenheid te kweeken, niet alleen voor onze eigen landgenooten, maar ook voor de werkzoekenden van de andere Staten (is Amerika van vroeger niet een leerrijk voorbeeld?) teneinde op die wijze mede te werken om de spanning, welke in de wereld bestaat en ongetwijfeld nog zal toenemen, de spanning rond den arbeid, tot normale afmetingen te brengen. O. H. C. FEUILLETON. OUIDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 10) Snel liep zij voort, met den veerkrachtigcn tred, waarmede zij zoo vlug mijlen ver ov r de heide vlakten van Bulmer en langs het vaste gele strand van den noordelijken oceaan geloopen had. Eer de heldere zon van den Augustus-ochtendstond ver boven het water in het oosten stond, terwijl de rook van de eerste stoomboot van Havre grijs en donker tegen de schitterende rooskleurige lucht opsteeg, had Vere Trouville met zijne slapende schoonen en geeuwende dandies in hunne bedden achter zich gelaten en bijna een derde van den weg naar Villerville afgelegd. Zij wist niets van Lecamus fiis, Julus David, Challamel, en Figaro met zijne hut, die Villerville beroemd hadden gemaakt, maar zij liep voort omdat de zee blauw en het zand geel, de lucht zacht en frisch en de eenzaamheid zoo aangenaan was. De wandeling bracht haar in eene opgeruimder stemming; lucht en licht en vrijheid van beweging waren noodzakelijk voor haar; want hare groot moeder had haar in de oude bosschen en op de heidevlakten van Bulmer naar hartelust laten omzwerven, te voet of op haar pony. Was de regel in andere opzichten streng geweest, wat lucht en lichaamsbeweging betrof, had zij de meeste vrijheid Binnenlandsch Weekoverzicht. Handelsbesprekingen met Engeland. - Amsterdamsche Gemeentebestuur met de handen in het haar. Verlaging van steun. Automaten zijn „verlengstuk'' van den winkel. S.D.A.P. Congres te Utrecht. Onwettige actie verworpen.- Handelsbetrekkingen Nederland-Japan. De Nederlandsche en Engelsche regeerin gen hebben besloten in onderhandeling te treden over de regeling van het wederzijde sche handelsverkeer. Deze onderhandelingen, die vermoedelijk spoedig een aanvang zullen nemen, zullen van beide kanten geschieden op basis van den status quo. In verband daarmede worden voor een gelimiteerde periode ten behoeve van importeurs, die goederen uit Engeland importeeren en welke goederen aan contingenteering onderworpen zijn, injvervoervergunningen beschikbaar ge steld op basis van de consenten, welke deze importeurs verkregen voordat de recente verlagingen der contingenten van kracht worden. Het Amsterdamsche gemeentebestuur ver keert niet zonder zorgen over de begrooting genoten. „Ben je vermoeid, Keziah?" riep zij eindelijk, bespeurende dat hare geduldige kamenier sukke lend achteraan kwam. De kloeke Northumber- landsche vrouw bekende dat zij het was. Zij was nooit in haar leven zoo vermoeid geweest, zcide zij; maar die verschrikkelijke zeereis van Sout hampton had haar „van streek" gemaakt. Vere gevoelde bijna gewetenswroeging. „Arm schepsel! en ik heb u laten uitgaan zonder ontbijt, en wij hebben reeds zooveel mijlen ge loopen," zeide zij, met bitter zelfverwijt. „Zie, Keziah, hier is een platte steen. Ga daarop zitten en rust wat uit terwijl ik rondloop. Ja, dat moet je doen; ga zitten." De getrouwe Keziah stribbelde flauw tegen, maar het vleesch is zwak, en de goede vrouw viel als een zak op den steen neder, en zat daar in haar omslagdoek en haar katoenen kleed, met de handen op de knieën, als eene stijve, ouderwetsche figuur, die, volgens Lady Dolly, uit de Arke Noachs kwam, evenals het donkerblauwe badkleed. Vere verliet haar op dien steenen troon, en ging zelve langs den zeekant zwerven. Aan de eene zijde was een donker bolwerk van rotsen, en daarboven, voor haar gezicht verborgen waren groene weilanden en goudkleurige graan velden; aan de andere zijde was het Kanaal, kalm, zonnig, zeer verschillend van de woelende golven op de kust van hare oude woonplaats. „Kunt gij ooit woest zijn? Kunt gij er ooit uit zien als zout water?" sprak zij het, min of meer met verachting, toe, niets wetende van de ver schrikkelijke hooge zcecn in het Kanaal, welke de stoutste zeelieden meer duchten dan al het woeden van den Atlantischen Oceaan of de Oostzee. Maar voor het volgend jaar. Men herinnert zich wellicht, dat tot het sluitend maken van de begrooting voor 1934 gebruik is gemaakt van tal van inkomsten, waarover slechts één keer kon worden beschikt. Zoo b-v. het bedrag, dat overbleef uit de liquidatie van het gemeentelijk brandschadefonds, dat op geheven kon worden, omdat de brandvei- zekering van gemeentelijke eigendommen sinds enkele maanden wordt gedragen door een particuliere maatschappij. Deze en andere inkomsten kunnen uiteraard slechts eenmaal aan de begrooting ten goede komen en de groote moeilijkheid, waarvoor het stadsbe stuur zich geplaatst ziet, is dat niet alleen niet op dergelijke meevallers mag worden ge rekend, doch ook de inkomsten aanzienlijk lager zullen moeten worden geraamd. Van daar dat het gemeentebestuur sedert lang bezig is óm te zien naar maatregelen waar door ook voor het volgende jaar een sluitende begrooting kan worden verkregen. Vermoedelijk zullen de loonen niet verder worden aangetast, tenzij de noodzakelijkhefd daartoe nog mocht dwingen. Wel wordt ernstig overwogen of de wijze van subsidi- eering van allerlei instellingen kan blijven gehandhaafd. Weliswaar zqn talrijke sub sidies reeds twee jaren achtereen verminderd, doch het is niet uitgesloten dat men talrijke subsidies geheel zal moeten schrappen. Insiders in de steunbeweging verwachten, dat als de gesteunden worden tewerkgesteld bij de regeeringswerken een vrij groot aantal gesteunden zal weigeren, in welk geval zij natuurlijk van steun worden uitgesloten. Het 60-millioen-plan der regeering is dan ook bedoeld als een middel om te bereiken, dat in den steun diegenen vallen, die steun noodig hebben. Minister Verschuur heeft by de Tweede Kamer zijn re8ds aangekondigde wetsont werp tot regeling van den verkoop door automaten ingediend. De voornaamste be paling hierin voorkomende is wel het verbod tot bijvulling van de automaten gedurende winkelsluitingstljd. Dit verbod zal echter niet onmiddellijk in werking treden. De minister acht een overgangstermijn van twee jaar uit een oogpunt van billijkheid geboden, en gedurende dien tijd zal bijvulling dus nog niet geoorloofd blijven. Het Paaschcongres der S.D.A.P. heeft, na lange en bewogen debatten, de vier resoluties, die als uitvloeisel van het Herzieningsrap- portdoor het Partij bestuur waren voorgesteld, aanvaard en daarmede den gewijzigden poli tieker! koers der partij vastgelegd. De aan vaarding, voornamelijk van de resolutie in zake „ontwapening, oorlog- en gifgassen- gevaar", geschiedde echter niet dan na scherpe bestrijding door het congres en dan nadat iu deze resolutie zoowel als in die inzake „democratie" door het partijbestuur wijziging was gebracht overeenkomstig enkele der tal rijke amendementen, en zelfs is langen tijd de aanneming der ontwapeningsresolutie ernstig in gevaar geweest- Vooral de uitdrukkelijke waarschuwing van den leider der Tweede Kamerfractie, dat verwerping der omstreden resoluties zeer ernstige gevolgen zou hebben, en zijn drin gend beroep op het Congres, zich niet door sentiment te laten verleiden tot een daad, „gevaarlijk voor het volk en voor de partij noodlottig", gaf tenslotte den doorslag. Na wat er op dit Congres reeds gezegd was. liet deze waarschuwing inzake de toekomst nu was het helder blauw water, met dun, krullend schuim; de langzaam wentelende golfjes plasten op het zand aan hare voeten; zij gevoelde zich zoo vroolijk als aan haar leeftijd eigen was; en het deerde haar niet dat zij alleen was, want zij had nooit andere speelmakkers gehad dan de honden. Zij zwierf ginds en herwaarts, vond eenige ledige nesten van zandstiippen, plukte wat priemkruid, dat zij in het lint van haar ouden zeemanshoed stak, en was luchtig en opgeruimd en neuriede liedjes, in de vroolijkheid van haar hart. Zij had haar hoed afgezet, de wind lichtte het op haar voorhooid hangend haar op, en woei den bruin Oxfordschen rok van hare dunne enkels terug. Zij begon verlangend naar het water te zien, dat zich zoo onafzienbaar ver uitstrekte en in zulke heer lijke koele plassen tusschen de steenen lag. Baden kon zij niet, maar door die plassen waden kon zij toch wel. Zij trok hare schoenen en kousen uit en stapte in een van de vrij diepe plassen tusschen de rotsen, waar het water tot boven hare enkels kwam. De fraaie zeeplanten, die de wetenschap actinicn noemt, openden hare vederbossen, spreidden hare kronen uit en hieven hare fijne kopjes op; er dreven breede linten van zeegras, er scharrelden krabben om haar heen, hier en daar dobberden levende schelpjes, en allerlei zeewier, bruin en rood, kron kelde zich om de groote steenen. Het was een Para dijs voor haar. Zij was aan den zeekant opgevoed wel Is waar bij de koude donkere strenge zee van het noorden; maar het was toch de zee. Dit was slechts een stil, zonnig plekje der Fransche kust van liet Kanaal, maar liet was er zoo kalm; zij gevoelde zich zoo heerlijk vrij. Zij dacht dat zij mijlen ver van ieder een af was, en dus had zij de vermaning van haar der S.D.A.P. indien het Congres niet tot koeisherziening wilde besluiten, aan duide lijkheid niets te wenschen over. Alles en alles bij elkaar genomen verwerpt de S.D.A.P. onwettige actie. Dit wordt vast gelegd in de vijfde alinea van de tweide resolutie, die over „Democratie" haudelt eri die nu luidt: „De S DA.P. verklaart dat in ons land de Grondwet en do daarop steu nende wetten, de toepassing van de middelt n ter bereiking van haar doel, genoemd in artikel III van de Statuten waarborgenzij acht ondoelmatig en schadelijk, en keurt af het gebruik varr geweld, zij bestrijdt alle voorbereiding tot geweldmaatregelenzij ver werpt onwettige actie, zoowel van haar leden afzonderlijk, als van de party in haar geheel." Nederland en Japan zullen te Batavia be sprekingen houden inzake de handelsbetrek kingen tusschen beide landen. Maar nog steeds is de datum, wanneer die besprekingen zullen plaats vinden niet vastgesteld. Wel heeft de Nederlandsche regeering een voorstel gedaan inzake het tijdstip van aanvang der onderhandelingen, maar tot op heden is daar op van Japansche zijde nog geen antwoord ingekomen. Ook de aanwijzing van de ge delegeerden, die uit Nederland naar Indië zullen vertrekken, om aan de besprekingen deel te nemen, is nog niet geschied. Buitenlandsch Weekoverzicht. Heeft de vredesduif in Europa een rustplaats gevonden? Roosevelt's veto geannuleerd. Bulgarije wil wel vrede, maar is tegen Balkanpact. Onrustige Paschen in Spanje. Het „IJzeren- Garda'-proces ten einde. Insull's zwerftochten afgeloopen? De tiende April, de datum die bepaald was voor de bijeenkomst van het bureau der ontwapeningsconferentie, nadert. En met het naderen van dezen dag, wordt de acti viteit in diplomatieke kringen intenser, voor al te Londen en Parqs. En het heeft er veel van, dat een accoord tusschen Engeland en Frankryk de kwestie der ontwapening tot eeu eindeiyke goede oplossing kan brengen. Na besprekingen, welke het Britsche Kabi net voerde over den aard der garanties op de uitvoering eener ontwapeningsconventie, heeft de Britsche regeering in den vorm van een officieele nota aan Frankrijk eenige preciseeringen gevraagd aangaande bepaalde punten van de jongste Fransche ontwape ningsnota. Aan Fransche zijde wordt thans het systeem der garanties en sancties be studeerd, welke Frankryk noodzakeiyk acht om de volledige uitvoering te kunnen ver zekeren eener eventueele ontwapenings conventie. Na de zitting van het bureau der ont- wapeningscouventie gaat de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken naar Oost- Europa om de vriendschapsbanden met Polen en de Kleine Entente vaster te smeden. Van 21 tot 24 April zal Barthou in Warschau zijn. Daarna gaat hy naar Krakau en ver volgens naar Praag en misschien ook naar Boekarest. Dit laatste in verband met het feit, dat de Fransche regeering den Roemeen- schen minister van buitenlandsche zaken, Titulescu, heeft uitgenoodigd tot een offi cieel bezoek aan Parijs, waarop een derge- ïyk tegenbezoek wel verwacht mag worden. Na stormachtige debatten heeft het Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp, dat moeder wel in acht genomen. Er was zelfs geen zeil in 't gezicht, heel in de verte vertoonde zich eene wolk van donkere booten, de visschersschuiten van Honfleur; verder was er niets anders dan de zeemeeuwen, die hunne witte vleugels uitspreidden en naar de visschen doken, die in het water op kwamen. Zij waadde al voort, en vulde een oud mandje met wier en schelpen, want in vele opzichten was zij niet meer dan een kind. De zee-anemonen wilde zij niet meenemen, omdat zij de middelen niet had om ze goed te houden. Zij vergenoegde zich met tot aan de knieën toe in het water te staan en ze zoo, als door een helder glas, in al haar glorie te beschouwen. Zij sprong van steen tot steen, van plas tot plas, en dacht volstrekt niet aan Keziah op haar steenen troon. Ook lette zij niet op eene kleine bel aan een paal tusschen de rotsen. Een diepe stilte heerschte om haar heen; geen ander geluid deed zich hooren dan het ruischen van den opzettenden vloed en het kabbelen van het water over de steenen. Eensklaps hief eene stem, die uit dc golven scheen te komen, een gedeelte van het Requiem van Mozart aan. Het was ccnc stem zoo zuiver als die van een leeuwerik, vol als het zwellend ge luid van een orgel, zoet welluidend, kortom, zulk eene als men maar zelden zoo gelukkig is uit meer dan éene menschelijke keel in eene eeuw tc hooren: het was eene volmaakte tenorstem. Vere stond onbewegelijk en als verstomd in het zwart; zij opende wijd hare oogen, zij haalde nau welijks adem. zij scheen elke zenuw in te spannen om met hare ganschc ziel tc luisteren. Zij vroeg zich niet eens af van waar die stem kwam; daartoe was zij te zeer in verrukking gebracht. ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteifs producten: Murwe en halfz. 7-8l/2 Lijnzaadkoekjes vocht, dat is Lijnzaadschilfers 5 °/o vocht Lijnmeel minder dan Soyaschilfers gewoonlijk Soyakoekjes indekoeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeeL Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. (.Au v.) voorziet in de gedeelteiyke intrekkiDg van de tractementsverlagingen der ambtenaren en de uitkeering van een toelage aan invalide oud-stryders, en waarover in eerste instantie Roosevelt zijn veto uitsprak, met 63 tegen 27 stemmen aangenomen. En door het ge vallen besluit van den Senaat heeft het ont werp kracht van wet gekregen. De reden, waarom president Roosevelt zich tegen aanneming van dit project ver zette was deze: aan de uitvoering dezer wet zit een uitgave van 228 millioen dollar vast, waar geen nieuwe ontvangsten tegenover staan. De aanvaarding van dit ontwerp wordt algemeen als een ernstige nederlaag van den president beschouwd. Toen, na een urenlang debat, dat een buitengewoon fel en verbitterd karakter droeg, het ontwerp aangenomen was, ging er een donderend gejuich op. Als curiosum zq nog vermeld, dat een der merkwaardigste redevoeringen werd ge houden door Carter Glass, die met tranen in de oogen verklaarde: Ik heb twee zoons, die aan den oorlog hebben deelgenomen.Ik zou hen onterven, als zij ooit een dollar van de regeering zouden aannemen, hoewel zq in de voorste loopgravenlinie hebben ge streden. De Bulgaarsche minister-president Moesja- noff zette, aan het einde der begrootings- debatten van buitenlandsche zaken in de Kamer, de buitenlandsche politiek van Bul garije uitvoerig uiteen. En hij wees er met nadruk op, dat het doel dezer politiek was de vrede en de vriendschap met alle volken, vooral met de nabuurstaten en dat Bulgarije in de Volkenbond niet kon deelnemen aan het kort geleden gesloten Balkanpact, daar de vrede op den Balkan, die overigens door niemand wordt bedreigd, op eenvoudige wqze kan worden nagestreefd. Tevens was hy van meening, dat de vriendschappelijke regeliDg der vraagstukken, die nog tusschen deBal- kanlanden hangende zijn, eveneens veel zou hebben bijgedragen tot de versteviging van den vrede op den Balkan. Het non-agressie pact, zooals Bulgarije dat voorstelde, zou den vrede volledig hebben gegarandeerd, temeer daar alle Balkanstaten onderteekeDaars van het Kellogg-pact zijn. Nog memoreerde Moes- janoff de onderhandelingen tusschen zqD land en Joego-Slavië en hij sprak de hoop uit, dat deze onderhandelingen mochten leiden tot een regeliDg van alle hangeDde vraag stukken, die zoowel Bulgarije als Joego- Slavië bevredigt. En de minister eindigde met te wqzen op de goede verstandhouding tusschen Bulgarije en de West-Europeescbe mogendheden, die zich demonstreerde in de Of het eene stem uit de wolken, uit het water, uit de lucht W'as, daar vroeg zij niet naar het een scheen haar even natuurlijk toe als het ander. Van het Requiem ging de stem bijna zonder tusschenpoos tot het hartstochtelijk gezang van Gounod's Romeo over. Wat men in laier tijd ook van Gounod moge zeggen, nooit zal men kunnen ontkennen dat hij een meester is om de taal der liefde uit te drukken. De aandoenlijke tonen trilden in dc lucht, schenen, als 't ware, door de stilte en den zonneschijn heen te dringen en zich ten hemel te verheffen, om daarna weder zacht en liefelijk te dalen en eindelijk als eene tcedere zucht uit te sterven totdat er niets dan het gemurmel der zee overbleef. Het meisje slaakte een kreet, alsof er iets schoons eensklaps dood w as, en bleef onbewegelijk stilstaan, terwijl de waterplas hare gestalte afspiegelde. De zanger kwam op een vooruitstekende rots klomp te vooischijn, nam zijn hoed af, en boog diep, met eene verontschuldiging dat hij haar in hare eenzaamheid gestoord had. Het was dezelfde, die Adrienne Ie philtre d'amour had genoemd. Nu werd het meisje dat in de wolken was ge weest, plotseling weer tot het aardsche terugge roepen; zij dacht aan haie blootc voeten, zag er beschaamd op neder, en kleurde. Zij wierp een verlangenden blik naar het strand. Ach! zij had hare schoenen en kousen vergeten, en de plaats, waar zij gelegen hadden, kende ze niet meer dc golven hadden ze meegesleept, en de hemel wist hoe ver weg. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1