Adverteerders EERSTE BLAD L, handelsrekenen, fransch, (school, h. b s„ ambachts- [S UIT ONZE FABRIEK ASTRA" V.K. Nijmegen uid-Holland (K.Z.H.) an gewassen te velde idel, Westdijk, Middelharnis bers: ién rijksdaalder! jacobsen, j. f. ankersmit, nden). gen, Circulaires, ist en mooist Vtiddelharnis ZATERDAG 31 MAART 1934 16E JAARGANG. - N°. 42 Binnenlandsch Weekoverzicht. FEUILLETON. MOTTEN. Buitenlandsch Weekoverzicht. ^ercurius Havermout ïLSCH, enz. e Leerlingen: mondeling of 1 Mei bij het hoofd der school, ENHEER, Middelharnis. rklaring van het Hoofd der Lagere terste zes klassen dier school met loopen zijn, of n uitslag afgelegd toelatingsexamen. LEVüREN WIJ U: ASTRA en CARLTON RIJWIELEN tegen fabrieksprijs reeds vanaf: f 23.50 met prima remnaaf. Betaling: Rembours, vrij zicht, franco levering. Garantie: 1 jaar op rijwiel, 3 j. op Frame en Vork- breuk. Vraagt gratis prijscourant aan: lappelen en andere voorjaarsge- velde wenschen te laten keuren voor verzocht hiervan vóór 1 April aan ondergeteekende. 7,50 per H A. met een minimum van De Hoofd-Controleur vjd. K.Z.H. g. a. van der waal. uitgevers stelt ons in staat U de eding te doen: ak. Roman uit den tijd der Fransche itorische roman Ruim 500 blz. rerhalen. Drie boeiende, fantastische al en val. De beroemde, groote roman 30—1848. 2 dln., ruim 600 blz. n letter. Een boeiende roman uit den ansche romantiek. 374 blz. n. De wereldbekende liefdes-roman. 350 blz. (dus niet gebonden), ze tellen ze zijn gedrukt op keurig papier ngen van ield zijn voor hem of haar, die .ook uitsluitend voor hen, die schrijvers )e Concourt enz. kunnen waardeeren. :ze .restanten" .gering is en WIJ ORRAAD STREKT! aanbieding wil gebruik maken TELBON in! in aanmerking te komen voor hoeken (te zamen 2600 blz.) iaalder. Prijs per kwartaal f 1» Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1>20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. BERICHT. Wegens Invallende Paasch- dagen zal ons blad op Woensdag 4 April a.s. niet verschijnen. DE UITGEEFSTER. MODERNE TIJD, CULTUUR EN TECHNIEK. Onze tijd is, zegt men, wetenschappelijk en technisch, en er bestaat tusschen hem en de cultuur met hare eeuwigheidswaar den geen innige betrekking. Dit is een zuiver negatief oordeel. Een dergelijke banvloek zou onrechtvaardig zijn en in strijd met de werkelijkheid. Het is niet tegen te spreken: het cultureele scheppen, de kunst en het denken wortelt niet langer in de oer-driften der menschheid. Zij schij nen veel meer in een richting te gaan, die noch tot de critiek noch tot de religie in engeren zin behoort, maar welke tus schen beide inligt. Het beste zou men deze richting kunnen aanduiden, als de idee der sociale organisatie. Daarmede wordt echter niet beweerd, dat de belangstelling voor het individueele geheel op de ge meenschap zou zijn overgegaan omdat ook dit niet vereenigbaar is met de eischen der cultuur. Veeleer onderscheidt zich de moderne gemeenschapsidee van de vroe gere voornamelijk daarin, dat eerstge noemde het afzonderlijke individu niet meer in het starre systeem der gemeen schap wil inlijven, maar hem juist de mo gelijkheid wil laten zijn eigen wezen vrij en volkomen tot ontplooiing te brengen. Daarom kunnen wij de 20ste eeuw niet alleen de eeuw der techniek noemen maar ook die der psychologie. Want zooals de techniek door haar verhouding tot het object wordt bepaald, ja, het objectivee- ringsproces, dat in de Renaissance begon, voleindigt, zoo is de psychologie, welker buitengewone invloed eerst sedert enkele decennia erkend wordt, die wetenschap, waarin zich de specifieke incommensura- bele beteekenis van het individueele ziele- leven openbaart. Hierin wortelt de mo derne cultuur. Vooral het sociale pro bleem, het wereldprobleem van onzen tijd, is wezenlijk minder een technisch, dan wel een psychologisch vraagstuk, waarvan de oplossing niet voornamelijk op econo misch gebied ligt, maar op het terrein der ethiek. En zóó toont ook omgekeerd de psy chologie, mits zij niet ontaardt in ijdele zelfbespiegeling of in een cultus van het onvruchtbaar-pathologische, eer. eminent sociaal karakter. Zij is dan niets anders, als de theoretische uitdrukking der toe nemende individualiseering, welke tegelij kertijd tot een wederzijds begrijpen voert en de afzonderlijke individuen tot een ge articuleerd, bewegelijk organisme samen voegt. Dit beteekent, dat de betrekkingen tot de buitenwereld steeds meer inhoud krijgen en veelvuldiger worden. Het soci aal karakter van het individu bestaat niet meer in een uiterlijk gebonden zijn, maar in het doorbreken der gedachte, dat in hem zelfs de idee van het geheel leeft. Dit proces der verinnerlijking is de Eeuwig heids-gedachte van onzen tijd. Na de plechtige uitvaart vanH.M.de Koningin-Moeder. - Generaal Tonnet verlaat Santpoort. Nog steeds de zaak- Onnes. Zaandam tegen de Eegeering? De strjjd tegen de werkloosheid. Ad vocaat in arrest. Dinsdag 27 Maart j.l. vond de plechtige begrafenis plaats van wjjlen de Koningin- Moeder, H.M. de Koningin Emma. Het was een heldere lentedag en de gouden zonner stralen vormden in hun bij) heideen schrille tegenstelling met de droefenis, waarvan deze dag vervuld was. Een groote menschen- menigte had zich verzameld voor het paleis en langs den weg naar Delft om de laatste eer te bewjjzen aan de geliefde vorstinne, die zoo plotseling van ons heen ging. In eerbiedig zwjjgen wachtte men. Om elf uur openden de deuren van het paleis zich en onder de droeve tonen van Grieg'sljjkzang: Ases Tod, werd de eenvoudige houten kist uitgedragen, waarin de lieve doode naar haar laatste rustplaats zou worden gevoerd. Op hetzelfde oogenblik dreunde het eerste kanon schot, dat iedere komende minuut door een ander zou worden gevolgd, totdat de geheele plechtigheid zou z(]'n afgeloopen. Achter de kist, die zelf geheel schuil ging onder bloemen, kwamen vier wagens, gevuld met een keurige bloemenhulde, die zoo schoon in overeen stemming was met de lieve persoonlijkheid der oude vorstinne. Op het oogenblik, dat de zwarte wagen wegrolde, werd de standaard op het Paleis gestreken een laatste af scheidsgroet aan Koningin Emma, die zoo vele jaren hier had doorgebracht en nu heen gegaan was om nimmer meer terug te keeren. Langs den geheelen weg naar Delft stonden de menschen acht tot tien rijen dik. Overal heerschte echter een plechtige en eer biedige stilte, die nergens door onregelmatig heden verbroken werd. De Koningin, die een uur na Hare Moeder het Paleis verliet, ar riveerde om ongeveer half twee in Delft. Zij zag er bleek en verslagen uit het was haar aan te zien, dat deze gang haar zwaar viel, temeer na de uitputting en vermoeienis der voorgaande dagen. Omstreeks twee uur kwam de droeve stoet aan bij de Nieuwe Kerk te Delft. Nadat de kroon en de orde- teekenen waren weggenomen werd de kist binnengedragen binnen de gewijde muren en op de wachtende katafalk geplaatst. Het paarse rouwkleed, dat eens de baar van haren gemaal, Willem III gedekt had, werd nu ook uitgespreid over den hulsel, waarin het stof felijk overblijfsel van Koningin Emma rustte. De rouwdienst werd gehouden door den hof prediker Prof. Dr. H. Th. Obbink, die een ontroerende rede hield. H(j herdacht de Koningin-Moeder op een haar waarlijk waar OUIDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 9) „Neem mij spoedig de maat," zeide Vere. Zij had de groene jaloeziën nedergeiaten en wilde niet langer naar buiten zien. Echter gevoelde zij zich meer tevreden. Zij miste het donkere, oude, nevel achtige Bulmer, met zijne eikenbosschen aan de zee; maar deze nette kamer, met haar licht be hangsel, roomkleur met rozen, hare vergulden spiegels, haar rose porselein, hare witte netel- doeksche gordijnen, was toch voorzeker helderder en vroolijker, en wie wist of hare moeder haar ook niet eenmaal zou liefhebben? Te negen uur kwam Lady Dolly, die zich eene martelares van het moederschap achtte, de kamer in, waar Vere met hare gouvernante theedronk; Lady Dolly was gekleed voor het bal in Casino en had grooten haast om weg te komen. „Heb je alles wat je noodig hebt, lieve?" vroeg zij, hare parelkleurige sortie de bal omslaande. „Heb je een lekker dinétje gehad? Ja? Heusch? Is Adrienne bij u geweest? Eene beste meid; ze heeft een uitmuntenden smaak! Hoe jammer! als je nu maar iets had om aan te doen, had je van avond kunnen dansen. Je houdt zeker veel van dansen?" „Ik heb er een grooten hekel aan." dige wjjze, niet in woorden van overstelpende droefheid, niet in grootsche lofzangen maar in teedere woorden van dankbaarheid voor wat Zjj ons in haar lang en liefdevol leven gegeven heeft. Na afloop van den rouwdienst werd de kist in den grafkelder afgedragen om daar te worden bjjgezet. De tonen van het oude Wilhelmus begeleidden de Koningin- Moeder op dit einde van haar laatsten tocht.De Koningin en Prinses Juliana volgden de kist in den kelder, waar Prof. Obbink even een kort gebed uitsprak. Daarna verwijlden z() er nog eenige oogenblikken voor een aller laatst afscheid. Iets over vieren was de ceremonie in de kerk geëindigd. Niet lang daarna keerden de vorstelijke personen huiswaarts en ging ook de menigte uiteen. In Indië zjjn op dien dag in alle Protest tantsche kerken rouwdiensten gehouden, terwijl een buitengewone plechtigheid plaats had in de Oude Portugeesche Buitenkerk te Batavia. Op hetzelfde oogenblik, dat hier het eerste kanonschot over de Residentie bul derde, ving men te Buitenzorg aan met een serie van 33 minuutschoten ter gelegenheid van de plechtige uitvaart der Koningin- Moeder. Hieruit bl(Jkt wel duidelijk de hechte band en het groote medeleven met het Moe derland in die droeve uren. Generaal Tonnet is uit Santpoort ontsla gen. Vanzelfsprekend is echter door dezen maatregel dit geval niet uit de wereld. Het Nederlandsche publiek mag niet den indruk houden, dat op grond van een blijkbaar on volledig onderzoek, iemand in een gesticht voor zenuwlijders kan worden ingesloten. Hierover zal dus wel menig vel papier vol geschreven worden. Reeds zeven weken lang duurt dit proces en de negentiende zitting, waarin het ge tuigenverhoor k charge beëindigd werd, is achter den rug. Voor deze zitting was, in verband met de begrafenis van H.M. de Koningin-Moeder, de belangstelling uiterst gering. Op de gereserveerde tribune was niemand en ook de publieke tribune zoowel als de perstafels vertoonden groote gapingen. De zitting, waarop o.a.dechampagnefuif b(j Johanknegt ter sprake kwam, duurde slechts van negen tot elf uur. In de vorige raadsvergadering vroeg de beer 'Tilkema (a.r.) bij de begrootingsdebatten van B. en W., naar aanleiding van den door de Regeering geuiten wensch om het amb tenaren reglement in overeenstemming te brengen met hetrijksambtenarenreglement, wat betreft de wering van revolutionnaire elementen. In de raadsvergadering van Dins dagavond deelde burgemeester Ter Laan mede, dat het college niet zou voldoen aan dezen wensch der regeering en er niet aan denkt om revolutionnaire arbeiders en amb tenaren te ontslaan uit den gemeentedienst. Werkspoor N.V. is opgedragen eenbema- lings-installatie te leveren voor het Hoog heemraadschap Delfland. De installatie zal bestaan uit twee centrifugaal-pompen, elk met een opbrengst van 400 M' per min. bfi een opvoerhoogte van 2 85 M., welke worden aangedreven door middel van tandrad-over brenging door twee werkspoorrDieselmotoren van het T.M.-type, elk van 300 A.P.K. Dus weer werk voor vele handen maar steeds worden duizenden handen vergeefs naar werk uitgestrekt. Op last van de j ustitie is een Amsterdamsch advocaat, mr. D. gearresteerd, verdacht van verduistering als curator in een faillissement. Mr. D. die zelf nadien is gefailleerd heeft zich geruimen tijd geleden naar Zuid-Frank- rjjk begeven om zich daar aan de bloem bollenteelt te wijden. Inmiddels achtte de Justitiez(jn aanhoudinggewenscht, weshalve zjjn uitlevering verzocht werd. Na te Aix-en-Pro?ence veertig dagen in het instructiegebouw van het gerechtshof te zijn ingesloten geweest, werd Mr. D. enkele dagen geleden naar Amsterdam op transport gesteld, waar h(j in voorloopige bewaring is opgesloten. Vermoedelijk zal Mr. D. in Mei terecht staan. H(j zal worden verdedigd door Mr. J, Hartog de Vries. „Och kom! Na een paar cotillons zal je dat niet meer zeggen. Je moet een cotillon meedansen, die Zouroff dirigeertje kunt het niet beter verlangen. Goeden avond, lieve Vera. Denk er aan dat ik u in 't vervolg Vera zal noemen. Dat klinkt zoo Russisch en aardig, veel beter dan Vere." „Dat vind ik niet, moeder, en ik ben ook geen Russin." „Dwars ben je en eigenzinnig; veel te eigen zinnig voor een meisje, 't Staat leelijk voor een meisje eigen meeningen te hebben. Ik kan niet be grijpen, Früulein, hoe gij dat hebt kunnen dulden. Goeden avond, lieve. Ik zal u morgen nauwelijks zien, misschien in 't geheel niet. Wij gaan in Jack's jacht kruisen, en al vroeg uit. De groot-hertogin gaat met ons mee. Zij is heel aardig, maar als zij bij het spelen verliest, wordt zij zoo kwaad dat het verschrikkelijk is om te zien. Wat is 't jammer dat je zoo t'huis moet blijven, arme Vera!" „Mag ik geen wandeling gaan doen?" „Ik weet het waarlijk niet - nu ja, dat zou je wel kunnen doen, als 't maar heei vroeg in den ochtend is en je niemand onder de oogen komt. Zorg vooral dat geen sterveling je ziet." „Is dit dan niet beter?" vroeg Vere, op een wit sergen kleed neerziende, dat zij had aangetrokken, in de hoop dat het bevallen zou. Het was zeer een voudig gemaakt, met een zilveren ceintuur, en werkelijk onberispelijk. Lady Doliy beschouwde het kleedingstuk niet een crltischcn blik en een partie pris. Voorzeker zou het voor de zeilpartij van den volgenden ochtend wel geschikt zijn geweest, maar zij was er niet op gesteld hare dochter op het jacht te hebben. Het meisje zou spoedig genoeg overal bij moeten zijn, maar Lady Dolly wilde den kwaden dag zoo Ontevredenheid in Tunis. De zaak tegen de moordenaars van president Duca. - Nog steeds troebelen in Spanje. - Brutale overval in Saragossa. Tsjang- Kai-Sjek betaalt achterstallige soldij. Ar'abië vecht ook weer. Mussolini op het hoogtepunt van zijn roem? Oosr tenrfjk krijgt een nieuwe grondwet. Nog steeds Stavisky. -Dr. Reitz overl ieden. Door verlaging der salarissen is onder de ambtenaren in Tunis groote ontevredenheid ontstaan. Er werden betoogingen gehouden, die een sterk anti-Fransch karakter droegen. Moorsche ambtenaren trokken door de stad, waarbij ze „Leve Italië" riepen. Een delegatie, die naar Parijs gezonden werd, werd daar niet ontvangen. De resident kreeg instructie, met alle gestrengheid tegen de betoogers op te treden. In het proces tegen de moordenaars van den minister-president Duca, dat te Boekarest gevoerd wordt, deed mej. Florna Cracuenescu, getuige d decharge, belangrijke verklaringen. Ze verklaarde Constantunescu, den moorde naar van Duca en zijn medeplichtigen, als mede Codreann, den leider der IJzeren Garde, te kennen. Ze gaf enkele verklaringen weer, die door Codreann waren afgelegd en waarin deze openlijk sprak over de noodzakelijkheid om Duca uit den weg te ruimen, benevens Titulescu en andere leden der regeering, wat begrtjperlijkerwijze nogal sensatie verwekte. In Spanje wil het nog niet rustig worden. Het schijnt dat, als Zuidelijk bloed aan het koken gaat, het nog niet zoo gauw bekoeld is. In de electrische centrale van Valencia wer-d door de arbeiders gesaboteerd, waardoor de stad urenlang in het donker zat. Later staakte het personeel der centrale gasfabrieken en waterleiding, welke staking door de regeering onwettig werd verklaard. Studenten der tech nische universiteit en militairen stellen alles in het werk om de bedrijven op gang te houden. Te Saragossa lieten syndicalisten een bom ontploffen voor een politiebureau, met den opzet 25 man te dooden. Door het te vroeg ontploffen der bom mislukte dit plan. Wel werden een kind en een volwassen voorbij ganger gedood en vier voorbijgangers ernstig gekwetst. Ook te Barcelona is de rust nog lang niet hersteld. De daden van terreur duren onverpoosd voort. Bandieten overvielen kassiers van een bioscoop, die door recher cheurs werden vergezeld. De roovers, die de kassiers in vier auto's achterna gegaan wa ren, openden onverwacht met machinegewe ren het vuur op de kassiers en de politie, vlugkoktnd y cent per pondspak ntu-fh,?dd,„^,m.m.e.rpsch fabrikaat.' (Adv.) lang mogelijk verschuiven. ,,'t Is de snede," zeide zij, terwijl zij met een zucht, haar lorgnet liet zakken. „Het kan niet van Morgan zijn." „Wie is Morgan?" vroeg het meisje, dat dien naam nooit gehoord had, want zóó dom was zij gehouden dat zelfs het bestaan van het Parijsche modemagazijn van den grooten Worth haar onbe kend was. „Morgan is de eenige, die een sergen kleed kan maken," antwoordde Lady Dolly zuchtend. „Daar schijn je niets van te begrijpen. De stof is niets, het maken is alles. Zie onze kleedjes van camelot en percale eens, die Worth ons zendt; en vergelijk daarmee de satijnen en fluweelen costumes van eene bourgeoisc uit Asnlèrcs of eene wijnkoopers- vrouw uit Clapham! O, kindlief je kunt je kleed wel uit handdoekenlinnen laten snijden als je er lust in hebt, maar let op wie het snijdt; dat is de gulden regel! En nu, goeden nacht, mijne lieve, wel te rusten!" Lady Dolly raakte de wang harer dochter met hare juweelen oorbel aan, en verwijderde zich in een luchtig omhulsel van licht geel en donkerrood, zoo geheimzinnig vermengd als de kleuren van een Italiaanschen zonsondergang. „Zij ziet er werkelijk zeer lief uit," zeide zij tot haar raadsman, terwijl zij hare sortie de bal dichter om zich heen sloeg en haar waaier in den zak stak. „Waarlijk, zij lijkt wel op een van de figuren van Burne Jones, of zoo iets." „Zij ziet er vrij wat beter uit;" antwoordde de raadsman, zijne sigaar aanstekende; want hij had niet veel op met de kunst van zijn tijd. Zij liepen in den maneschijn naar het Casino, en Vere snikte zich als een kind (zooals zij dan ook wat door de laatsten beantwoord werd. Twee agenten werden ernstig en twee voorbijgan? gers licht gewond. De bandieten ontkwamen met een buit van 20.000 peseta's. In Madrid duurt de staking der metaal bewerkers nog steeds voort. De opperbevelhebber der legers der Nan- king-regeering Tsjang-Kai-Sjek heeft den mi litairen gouverneur van Canton, Tsjang-Tsjai- Tong een bedrag van 15.000.000 dollar aan geboden als „achterstallige soldij voor de soldaten." In ruil daarvoor zou Canton het plan tot een-wording met Nanking moeten aanvaarden, volgens hetwelk Nanking leger, vloot en luchtmacht van Canton zou over nemen en alle bestuurslichamen van Canton afgeschaft moeten worden. Taj an g-Tsj ai-Tong schijnt wel bereid dit aanbod aan te nemen, maar men vreest den tegenstand dergenen, wier positie door die verandering in gevaar wordt gebracht. Hoewel de berichten over de vijandelijk heden aan de grens tusschen Ymen en Sa- vedië slechts traagjes doorsijpelen, schijnt thans toch vast te staan, dat de Yenemieten aan de verliezende hand zijn. De troepen van Savedië zyn reeds 20 km. in Ymen doorge drongen. Op tien millioen kiezers by de nieuwe ver kiezingen voor de laatste politieke kamer waren slechts 15.000 tegenstemmers. Vijfjaar geleden verschenen er 8.650.740 kiezers aan de stembus van wie 8.506 576 ja en 136 124 neen stemden en 6.820 ODgeldige stemmen uitbrachten; Zoowel het aantal neen-stem mers als dat der ongeldige stemmen is dus aanmerkeiyk verminderd. OP grond van deze stemming kan Mussolini zeker zeggen, dat hij het geheele land achter zich heeft. Uit inlichtingen van vooraanstaande zyde blijkt, dat de in voorbereiding zijnde grondwet een werk wordt van hooge staatsmanskunst en moreele grootheid. Ze zal datgene bevat ten, waarnaar het Oostenryksche volk jaren lang met steeds stygende spanning heeft uit gezien en dat het al die jaren steeds met meer nadruk geëischt heeft. Er zullen raadgevende organen en één eigeniyk wetgevend orgaan n.l. de Bondsdag worden opgericht. De wetsvoorstellen der regeering zullen eerst voorgelegd worden aan de raadgevende organen, welker zittingen niet publiek zijn. Deze organen zijn: een staatsraad, een bondsraad voor onderwijs, een bondsraad voor handel en industrie en een raad voor de Oostenrijksche landen. In de zaak van Stavisky, die nog steeds aan den gang is, werd nog gehoord generaal Bardi de Fourtou, die een leidende rol speelde in verschillende ondernemingen van Stavisky. Een persfotograaf, die hem wilde kieken heeft hy met een vuistslag neergeslagen, waarna de generaal in arrest gesteld werd. In Engeland werd de danseres opgespoord, die met de beleening van de juweelen in verband wordt gebracht. Het bleek te zyn was) in slaap en sluimerde eindelijk gerust onder het ruischen van den opkomenden vloed en de ge beden van de goede FrSulein. HOOFDSTUK UI. Vere werd te vijf uur wakker door een luid ruchtig gelach, vroolijke schelle kreten en een plol- selingen geur van sigarenrook, 't Was hare moeder, die thuis kwam. Deuren werden dichtgeslagentoen werd alles stil. Vere stond op, zag naar de zee, en herinnerde zich de vergunning, die haar gegeven was om uit te gaan. Een uur later was zij buiten, in den zachten zonneschijn en de koele ochtendlucht; het Kanaal lag voor haar, en achter haar liep de kloeke ge daante van de Northumberlandsche Keziah. Trouville, door een spotvogel eens Trouvillain genoemd, is geen mooie plaats. Als het niet zulk eene vermaardheid had, zou het den naam van zeer alledaagsch hebben; maar in het eerste och tendlicht heeft elke plaats, behalve een fabriekstad, iets bekoorlijks, en dat had Trouville voor Vere in den morgenstond. Zij zag jachten, wier tuigage zich fijn tegen de heldere, blauwe lucht afteekende. Zij zag de proviandbooten, met hare roeiers in blauw baai en met roode mutsen op. Zij zag dunne witte wolkjes, en vond koele zandhoogtennu nog koel, maar die weldra niet beter zouden zijn dan heete asch. Langs de planken, die de tredmolen der elegante wereld zijn, brachten Vere's vlugge voeten haar snel tot aan de Corniche des Roches Noires, en zoo kwam zij in de bekoorlijke groene landstreek. Zij zag naar het water, en verlangde door de ondiepten te waden, en zwemmend hare leden uit te strekken en de zee met hare tengere armen en kleine voeten te slaan,zooals zij 's morgens meestal in den grauwen noordelijken vloed van hare oude woonplaats gedaan had. „Maar haar badcostuum was haar verboden en door eene der Fransche kameniers met bittere verachting weggebracht; en in eene van die paard rijders-tunieken, die armen en beenen bloot lieten, zou zij op deze publieke plaats nooit in zee willen gaan; en van hetgeen zij eenmaal besloten had, was zij niet gemakkelijk af te brengen. Hare oude opzichtster op Bulmer Chase had haar altijd voor gehouden: „Zeg nooit onbezonnen, neen"., of „ja"; maar hebt ge 't eenmaal gezegd, blijf er dan ook bij als een soldaat bij zijn kanon." Zij wist volstrekt den weg niet, maar zij dacht dat, als zij den kant van het water hield, zij eenmaal wel rit het gezicht van al die huizen zou komen, die, hoewel de jalouzieen neergelaten en al de be woners onzichtbaar waren, toch door hunne sier lijke zonneschermen, hunne balkons, hunne por tieken, ja zelfs door de bloemen op de venster banken, zoo duidelijk getuigden van zwier en ijdclheid. Om vijf uur was er voorzeker niemand, die baar kon hinderren, maar in het gezicht van al die vensters was 't haar alsof zij nog was bloot gesteld aan de starende oogen en lorgnetten der wreede menigte van dien verschi ikke lij ken vorigen dag. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1