HUIS „BETHESDA" Het Van Weel Ziekenhuis te Dirksland. PREDIKBEURTEN. )PEMNG DIRKSLAND eden de 18 j. hebben geen foegang EN. OER JL advertIntiën WOENSDAG 14 MAART 1934 11 ua nog don ont- 13 ben ar het daar rdoen ook gun- irdeer haad, mper ook en en acht mia. als ik <k truim en en on. oewal toch heeft neer joger- tings- >9 be- het en. nicht van treft, roeid eege- heele pret? ns in iende et het rukte rader- hart! leder- e zoo vlieg- dat ns tot riem n we U ïoefte het is want theele deine mee- p een aard- die tniet oede- mgen oodig :over den We mogen ons de kans die ons thans wordt geboden niet laten ontgaan, het is onze plicht te zorgen dat we in het K L M.« net worden opgenomen. Flakbee moet be kendheid kragen tot ver over onze grenzen, Vroeger leerden we op school de voor: naamste spoorverbindingen, b.v. Amsterdam, Rotterdam, Roosendaal, Vlissingen en verder per boot naar Folkestone, om dan weer per trein Londen te bereiken. Tbans gaan de kinderen de Luchtroute'j leeren en wat is het dan geen verheugenc feit als ze kunnen zeggenAmsterdam, Rot terdam, Middelharnis, Haamstede,Vlissingen, Antwerpen enz. enz. Dan krijgt zoo'n plaats eerst beteekenis, dan wordt men nieuws gierig wat dat voor een landingsplaats is, en daar wenscht men dan meer van te weten, en dat hebben we thans in onze macht dit te zien verwezenlijkt. Over de economische belangen behoef ik hier niet uit te weiden, deze zijn voldoende door onzen Burgemeester en Kol. v. Hoogeru huyze uiteengezet, ik wilde maar een flinke aansporing geven om toch vooral niet achter? wege te blijven nu de t(jd ryp is om deze zaak te helpen fioancieren. Wat is het geen heerlijk gevoel later te kunnen zeggenkijk, door mijn lidmaatschap van 10 per jaar (of vrije gift) heb ik toch ook een steentje bijgedragen om Flakkeete maken wat het thans is. Helpt daarom allen deze nieuwe instelling met uw bijdrage steunen, wilt toch beseffen dat het een groot Flakkee-belang is wat hier beoogd wordt. Hopende "dat het Bestuur hier de noodige vruchten van moge plukken, teeken ik, Hoogachtend, Middelharnis. D. F. JACOBI. Zondag 11 Maart 1934. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK Middelharnis, rm. en 'sav. ds. Zandt uit Delft, Sommelsdijk, vm. leeskerk en 's av. ds. v. Asch, Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en's av. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 's av. dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. v. d. Wal. Ouddorp, vra. leeskerk en nam. ds. Kleijne. Nieuwe Tonge, vra. dhr. Vroon uit Tolbert en 'sav. ds. Bouw. Oude Tonge, vm. en 's av. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. ds. Kleijne en's av. leeskerk Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. v. Asch en'sav.leeskerk. Stad aan't Haringvliet, vm.en 's av. ds.Polhuijs, GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 's av. ds. Sap. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Reenders. Den Bommel, vm. en 'sav ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. RECTIFICATIE. Id het artikel Vliegveld-planneD,regel 17 staatgrijft is haDdel, landbouw en industrie Zij „maken het deld", moet zijn: drijft is handel, landbouw en industrie. Zij „maken het geld", VAN HET an het Ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland jnemen van patiënten plaats hebben op Maart a.s, maakt tevens bekend, dat alle bewoners OVERFLAKKEE in de gelegenheid ge- den het Ziekenhuis te bezichtigen en we! ISLAND op ZATERDAG 10 Maart. DELHARNIS, SOMMELSDIJK en NGEN op DINSDAG 13 Maart. E TONGE, NIEUWE TONGE, STAD ARINGVLIET, DEN BOMMEL en PLAAT op WOENSDAG 14 Maart. DORP, GOEDEREEDE, STELLEN- LISSANT op DONDERDAG 15Maart. smorg. 10—12 en 's mid. v. 2—6 uur Het Bestuur def Herv. Diaconale Ziekenhuis-Vereeniging te Dirksland Ds. C. v. d. WAL, Voorzitter. W. BOUMAN, Secretaris EZING ambeien nkele weken. 'dam NUTSSPAARBANK Middelharnis Sommelsdijk Kantoor - Voorstraat 5 - Middelltarnitj Geopend van v.m.9—12 en n.m.2—4uuJ ZATERDAG v.m. 91 uur. MAANDAG n.m. 67 uur. DONDERDAG n.m. 6—7 uur. Rente vergoeding 3%« Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V, Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 37 Z.Ex. De Minister van Staat, Jhr. Mr. van Karnebeek en de Minister van Sociale Zaken, Prof. Slotemaker de Bruïne op bezoek, Vrijdagmiddag 9 Maart j 1. heeft de opening plaats gehad van het Van Weel Ziekenhuis. Reeds vanuit de verte gaf de toren het teeken dat in Dirksland een bijzondere ge beurtenis stond te doen en al naderende bemerkten wij dat de Holl. driekleur een feestelijk aanzien gaf aan de geheele ge meente. Evenals na de publicatie in een raadsvergadering van .den 6en Juni 1928 van de testamentaire beschikking van Mej. Paulina Maria van Weel geboren te Dirksland, en den 24sten Mei 1928 overleden te'srGra- venhage, heerschte dien dag een stemming van dankbaarheid jegens de erflaatster nu het monumentale gebouw aan den Stations.- weg aldaar officieel zou worden geopend. Wij achten het van voldoende bekendheid, daar wij dit reeds voordien meermalen heb ben gepubliceerd, welke moeilijkheden deze beschikking de uitvoerende lichamen, in deze de gemeente Dirksland en de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, hebben gehad om, zooals terecht bij de eerste steenlegging op den 27sten Juli 1932 door het hoofd der gemeente is gezegd: „De plooien van het kleed waarin het testament was gehuld zoodanig te schik? ken, dat het legaat het meest vruchtbare resultaat voor de ingezetenen van Dirksland en naaste omgeving zou kunnen opleveren." Gedurende twee volle jaren is gestadig gearbeid om den bouw te voleindigen waar van het ontwerp is gemaakt door den be kenden ziekenhuisbouwer Hanrath te Hil versum. Tegen half twee twamen de genoodigden in de hal bijeen en ontvangen door de vrien delijke zusters, die den bezoekers direct van de overtollige kleedingstukken hielpen ont doen. De officieels personen en genoodigden van „oyer" om den Fiabbeeschen term te gebrui ken waren reeds voordien gearriveerd en door het bestuur een koude lunch aangeboden. Nadat de genoodigden van het eiland in de ruime conversatiezaal hadden plaats genomen werden de hooge gasten door den Burger meester van Dirksland en den Directeur- Geneesheer Dr. Boot binnengeleid. Direct daarop werd tot het afdoen van het offlcieele gedeelte overgegaan en nam aller eerst hot woord de Heer D. J. Visscher, Burgemeester van Dirksland, president van de Stichting Van Weel Ziekenhuis, wiens rede wij hieronder laten volgen: Excellentie's, Dames en Heeren! Het zij "mij vergund allereerst Uwe Excel lentie, Minister|van Sociale Zaken onzen dank te betuigen voor Uwe welwillendheid om de opening van dit ziekenhuis op U te nemen. Inderdaad is de opening van dit Ziekenhuis een sociale daad bij uitnemendheid. Dit moge een kleine vergoeding zijn voor de moeite die U zich heeft willen getroosten om deze verre reis te maken. Ook Uwe Excellentie, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in deze Provincie heet ik van harte welkom. Dat U om bij deze plechtigheid tegenwoordig te kunnen zijn, naar het meest afgelegen gedeelte van Uwe Provincie gekomen zijt, stellen wij ten zeerste op prijs. Het spreekt wel vanzelf, dat ons aller ge dachten op dit oogenblik in de eerste plaats uitgaan naar haar, die hare jeugd hier heeft doorgebracht en die tot in haar hoogen ouder dom Dirksland is blijven gedenken. Gedreven door de liefde tot haar geboortegrond, is zp het geweest, die de stichting van dit Zieken huis heeft mogelijk gemaakt. Al woonde zij niet meer in ons midden, zij heeft niet op gehouden blijken van levendige belangstel ling te geven voor het wel en wee van Dirksland en zijn bewoners en de kroon daar op is geweest het vorstelijk legaat, waaraan deze inrichting haar ontstaan te danken heeft. Het Van Weel Ziekenhuis zal tot in het verre nageslacht getuigen van haar weldadig heidszin. Haar naam zal steeds met eerbied worden herdacht als van een vrouw, die het zich tot een plicht rekende aan haar arme medemenschen weldadigheid te bewijzen en zich daardoor de dankbaarheid der Dirkslan- ders verzekerd heeft. Om des tij ds wille mag ik slechts een kort overzicht geven van de wijze waarop deze inrichting is tot stand gekomen. In het voorjaar van 1928 overleed te 's-Gravenhage Mej. Pauline Maria van Weel, geboren te Dirksland. Weldra bleek, dat zij bij haar laatste wilbeschikking o.a. aan de Gemeente Dirksland en de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier, gezamenlijk, een ber drag van I millioen had gelegateerd voor de stichting en exploitatie van een ziekenhuis te Dirksland, waarin arme en minvermogen de zieken, woonachtig in Dirksland, kosteloos moesten worden verpleegd. Om practisch te kunnen handelen bleek het noodzakelijk de twee heterogene lichamen Gemeente en Diaconie tot een eenheid te maken, welke gevonden is door de „Stichting Van Weel Ziekenhuis" in het leven te roepen. Het Bestuur van de Stichting zag zich al aanstonds geplaatst voor de vraag of een Ziekenhuis voor een bevolking van 3000 zielen bestaansmogelijkheid kan hebben. Het bleek echter niet mogelijk voor een dergelijk klein aantal inwoners een volledig Ziekenhuis, met de als minimum eisch, noodr zakelijk daaraan verbonden chirurg en inter nist in exploitatie te brengen, daar het voor de hand lag dat de hoeveelheid werk voor deze doktoren veel te gering zou zijn om hun zelfs ook maar een karig bestaan te kunnen verzekeren. Zonder deze medici zou het Ziekenhuis verworden tot een verpleeginrichting voor gebrekkigen en ouden van dagen doch waar van een behoorlijke behandeling van zieken geen sprake kon zijn. Dc conversatiezaal in het Van Weel Ziekenhuis te Dirksland, die het verplegend personeel een aangename verpoozing zal bieden. Het vertrek is zeer smaakvol gemeubileerd, wat door de aanwezigheid van een piano, orgel en radio wordt verhoogd. Daar het gelegateerde bedrag voor een dergelijke inrichting veel te groot bleek en bovendien in het testament uitdrukkelijk van zieken gesproken was, meende het Bestuur, dat deze oplossing niet in de bedoeliDg der erflaatster had gelegen en dat zij dus als zoodanig niet te aanvaarden was. Om nu uit deze impasse te geraken heeft het Bestuur der Stichting zich in verbinding gesteld met de Diaconieën der Neö. Herv. Kerk op dit eiland. Het resultaat van deze onderhandelingen is geweest dat door deze Diaconieën is opgericht de Diaconale Zieken- huisvereeniging Bethesda, welke de beschik king kreeg over een bedrag van 100.000, om in' samenwerking met de Van Weel Stichting te geraken tot de oprichting van een tweede Ziekenhuis, aangebouwd aan het Van Weel Ziekenhuis, waarin dan de patiën ten uit de overige gemeenten van dit eiland zouden kunnen worden opgenomen. Hierdoor kan het ziekenhuis dienstbaar gemaakt wor den voor een bevolking van 30000 zielen en door deze toename ontstond de mogelij kheid, zich van de noodigde specialisten te kunnen verzekeren. In dit gebouw zijn dus ondergebracht 2 Ziekenhuizen het Van Weel Ziekenhuis vol ledig uitgerust met een capaciteit van 15 bedden en Bethesda plaats biedende aan 35 patiënten. Hierdoor is bereikt, dat de inwoners van geheel Flakkee kunnen proflteeren van de technische uitrusting van het Van Weel Ziekenhuis: terwijl de inwoners van Dirks land nu de beschikking kregen over de specialisten, die voor hen alleen onbereikbaar waren. Hoe groot het belang van een goed uit gerust Ziekenhuis voor ons afgelegen eiland is? Ik behoef er weinig van te zeggen. We herinneren ons allen den winter van 1929 en we weten ook, dat toen menschenlevens verloren zijn gegaan die menscherlijke wijze gesproken, gered hadden kunnen worden in dien operatief ingrijpen eerder mogelijk ge weest ware. Men moet het in eigen kring hebben medegemaakt om te weten welke bezwaren er verbonden zijn aan een ver pleging van familie of vrienden in Rotterdam, dat overdag met een reis van eenige uren nog wel te bereiken is, doch dat van 's avonds 8 uur tot smorgens 9 uur voor de achter gebleven familieleden ten eenemale onbe reikbaar is. Welk een ellende kan er in dat woordje „onbereikbaar" opgesloten liggen. Over kosten en het tijdverlies aan zieken bezoek verbonden spreek ik niet, zij vallen hierbij totaal in het niet. Onder al deze bezwaren is nu een streep gezet, zjj behooren tot het verleden. Daarna maak ik van deze gelegenheid ge bruik om namens het Bestuur der Stichting onzen dank te betuigen aan, ik mag welzeggen „onze medewerkers" van Bethesda. Ruim 5 jaren lang hebben we mogen samenwerken en het resultaat is, moge een voorbeeld zijn van wat door eendracht en goed vertrouwen is tot stand te brengen. Ik wil niet eindigen zonder een woord van dank te brengen aan allen die aan den bouw hebben meegewerkt. En ik denk dan in de eerste plaats aan het Architectenbureau Hanrath, dat de bouwmeester van dit schoone complex is geweest. De heer Hanrath zelf mocht slechts eenmaal naar hier komen. De dood nam hem weg en hij heeft de uitvoering en voleindiging van zjjn werk niet mogen aanschouwen. Gtj mijnheer Briët, zijt het weest, die zijn werk hebt voortgezet en voltooid. Gfl hebt in samenwerking met Dr. Boot, diens wenschen in dezen schoonen vorm ;oten. Het Van Weel Ziekenhuis zal een kleinere, maar daarom niet minder mooie tak zijn in den krans, dien gij als nog be trekkelijk jong architect begonnen z(jt U te vlechten. Ook U mijDheer van Altveer, die gedurende ruim 2 jaar belast zijt geweest met de dage- ltjksche leiding bij den bouw, onzen dank voor al Uw goede zorgen. Ook de firma Mosselman en Korteweg, die de aannemer was van dit gebouw, betuig Ik onzen dank voor de zorgvolle wijze, waarop e(j en Uw medewerkers ons Ziekenshuis hebt afgewerkt Een woord van waardeering daar- tor, moge hier een plaats vinden. En als ik dan een blik naar buiten werp in den tuin, die wel is waar nog in aanleg is, dan mag ik U nfljnheer Copjjn een woord van lof niet onthouden, voor de schitterende Wijze waarop gij het gebouw en zijn om geving tot een schoon geheel hebt gemaakt,. Ook den heer Thflssen, die hierbij de dage- Hjksche leiding heeft gehad zeg ik dank voor z(jn bemoeiingen in deze. Voorts gelieven allen, die in meerdere of mindere mate het hunne er toe hebben bij gedragen, om den bouw goed en vlot te doen verloopen, onzen dank wel te willen aanvaar den. Ik mag niet nalaten in dit verband den naam van den heer Warnaer te gedenken, De zuidelijke voorgevel van het Van Weel Ziekenhuis te Dirksland dat Vrijdag 9 dezer is geopend. de eenige uit ons jBesluur, die ons door den dood is ontvallen en die van de voltooiing van dit werk, waarin h(j ook een belangrijk aandeel had, geen getuige kan zijn. Ik eindig thans den wensch uitsprekende, dat God, die een Heere is van leven en dood, het werk dat hier verricht zal worden met Zijnen zegen moge achtervolgen. Eerst dan zal het heil en uitkomst kunnen brengen voor onze zieken. Mag ik thans Uwe Excellentie verzoeken wel tot de opening te willen overgaan. De Burgemeester deed daarna mededeeling dat van vele Medici bericht was ingekomen dat zij tot hun spijt deze opening wegens ambtsbezigheden niet konden bij wonen. Hier van noemen wij o.a. Dr. Putto, Inspecteur van den Volksgezondheidsdienst, Dr. Etjkel, Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, Dr. Remeinse, Directeur van het Gem. Zie kenhuis aan den Goolslngel te Rotterdam, Dr. van Waesbergen van den Raad van Arbeid en vele anderen. Zoo ook van de Heeren W. Cremer en Mr. J. K. van Bel, executeuren van Vrouwe P, M. van Weel. Dan sprak Z.Ex. Minister Slotemaker de Bruïne ongeveer als volgt: Dames en Heeren! Ondanks mijn vele ambtelijke werkzaam heden, die het meermalen niet gemakkelijk maken het departement te verlaten, heb ik toch gaarne voldaaD aan de uitnoodiging om de offlcieele opening van Uw Ziekenhuis bij te wonen. In de eerste plaats omdat de Volksge zondheid door de Regeering aan mijn zorgen is toevertrouwd en mijne persoonlijke be langstelling voor deze inrichtingen altijd zeer groot is geweest, die mooie inrichtin gen waar de wetenschap ten dienste wordt gesteld van onze zieken. Nog temeer noopte een bijzondere reden mij, om dezen dag in Uw midden te zijn. Van U, Mijnheer de President, heb ik reeds vernomen wat het bezit van deze inrichting voor Uwe gemeente en de naaste omgeving beteekent. Het is moeilijk om vele redenen in deze afgelegen deelen van ons land ziekenhuizen te krijgen.Zelden zal echter in een streek van ons land als deze een inrichting worden aangetroffen zooals hier, wanneer zooals ik gaarne aanneem, de outilage van deze stichting is, zooals Uw president mij mededeelde. Ik heb helaas nog geen gelegenheid gehad mij per-1 soonltjk daarvan te overtuigen. Daarom is het een reden te meer om verblijd te zijn dat het er nu wel is. De Regeering, ook het huidige Kabinet, dat wel doordrongen is van vele noodzakelijkheden, ook het gebied der Volksgezondheid betreffende, kan, en allerminst in dezen tijd, met zijn zorgelijke toestanden, maatregelen nemen, doch moet alles afwimpelen wat zelfs ook noodig tot stand gebracht zou moeten worden. Begrijpelijk vragen wij ons af of de groot ste centrums onze regeering mogen besturen doch er blijven dingen die wij gaarne zouden willen doen doch niet kunnen. Groote dankbaarheid te meer is in ods, te mogen constateeren dat met het centraal gedeelte een voortreffelijke inrichting is ont staan op dit afgelegen deel van ods dierbaar land. Ik stel het op hoogen prijs dat door de samenwerking van ons goede gansche volk in een gemeenschapszin dit is tot stand gebracht en daarom dacht ik, nu ik kan, NU ga ik om te kunnen getuigen van het streven van U allen. Ik verzeker U met groote zekerheid dat dit gebouw er nooit was gekomen als wij het hadden moeten doen. Nimmer hadden wij die uitgaven toebedeeld gekregen uit het budget der Regeering wat hier een par ticuliere daad heeft vermogen te doen. De enkeling, ais particulier kan soms voorgaan, daar waar wij niet helpen kunnen. Zoo is het ook hier. Hier schonk een vroegere in woonster de fondsen voor deze schoone in richting. Wij allen zijn dankbaar voor die daad. Deze weldadige erflaatster heeft begre pen dat wij er niet bomen zouden als we wachten moesten op de Overheid. Een vierde reden voor dankbaarheid is de samenwerking welke hier heeft geheerscht. Waren 15 bedden beschikbaar gekomen in deze stichting door de daad van den enkeling, door samenwerking is een mooie uitbreiding tot stand gekomen waardoor 50 bedden plaats kunnen bieden aan de lijdenden van deze streek. Over deze samenwerking wil ik verder niet spreken, ik heb vernomen dat daar over as. Maandag voldoende zal worden gespro ken en ik herinner mij nog goed uit den tijd dat ik zelf nog predikant was, dat bet niet prettig was als het gras voor de voeten werd weggemaaid. De samenwerking is treffend geweest en dit gebouw was er niet gekomen zooals het nu is door den enkeling. heb ben dus vier redenen naar hier gevoerd, ten Het interieur van een der operatiekamers in het Van Weel Ziekenhuis, naar den laatstcn eisch des tijds ingericht.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1