EERSTE BLAD lee'st [adverteert onze eilanden Boekhandel, Westdijk, Middelharnis ihebbers dooréén rijksdaalder! ZATERDAG 10 MAART 1934 16e jaargang. - n°. 36 BEHOUDT UW LEVENSKRACHT! feuilleton. MOTTEN. Niet alleen zeem en spons, Vliegveld-plannen. Binnenlandsch Weekoverzicht. NI HANlDitt ILANDBOUWen IN WSTOÉ m\ ^ÉËÊÊÊmÊ twÊÊm. i. ats- ing den >zig tse- heb len oei- te uit- dat ,ich .vas u de ben eer dat be nen de wijl het ige ge- er- ,ie's oor oor oor een dan eer iet van ist ten gekomen, hoeveel uien er op heden onge veer nog waren. Hieronder de opgaven zoo als men ze ons mededeelde: Ooitgeosplaat11000 H.L. Den Bommel18000 Herbingen7000 Melissant2500 Oude Tonge 16000 Nieuwe Tonge25000 Middelharnis en Sommelsdijk 19500 Dirksland16000 Goedereede2000 Ouddorp2000 Stad aan 't Haringvliet 15000 Stellendam1000 Totaal alzoo 130.000 H.L. Volgens de statistische gegevens heeft Engeland in het vorig seizoen ruim 240000 H.L. meer ingevoerd als tot op heden in dit seizoen. Verleden jaar waren Nederland en Spanje daarvan de leveranciers, terwijl nu in hoofdzaak Nederland hiervoor alleen is aangewezen. Niemand kan natuurlijk in deze iets voorspellen, doch hierover waren alle aanwezigen Zaterdag het volkomen eens, dat als deze maand de verkoop wat geregeld kon worden, die telers welke zich het minst door angst laten leiden, het meest zouden kunnen profiteeren. Zoo juist nog bericht ontvangen dat Egypte dit jaar 60% teelt van andere jaren en deze niet voor half April aan de markt zullen komen. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dank zeggend, Hoogachtend UEd. Dw. Dnr. L. A. HOBBEL-KOERT. Notariaat. Bij Kon. besluit van 1 dezer is aanChr. Akkerman, op zijn verzoek, ontslag ver leend uit zijn betrekking van notaris te Ooltgensplaat. handelaren li EN 1 IN Ij voor U! en beste uitgevers stelt ons in staat U de rde aanbieding te doen: uistere zaak. Roman uit den tijd der Fransche ouans. Historische roman Ruim 500 blz. N: Drie verhalen. Drie boeiende, fantastische blz. ernen praal en val. De beroemde, groote roman ren van 18301848. 2 dln., ruim 600 blz. Scharlaken letter. Een boeiende roman uit den ch-Amerikaansche romantiek. 374 blz. ste Mignon. De wereldbekende liefdes-roman. Verhalen. 350 blz. van Dr. JACOBSEN, J. F. ANKERSMIT, VN, e.a. ngenaald (dus niet gebonden), ze tellen ijden en ze zijn gedrukt op keurig papier twee dingen van: niet bedoeld zijn voor hem of haar, die .ook :est", doch uitsluitend voor hen, die schrijvers :ns, Zola, De Concourt enz. kunnen waardeeren. ld van deze „restanten" gering is en WIJ DE VOORRAAD STREKT! gelooflijke aanbieding wil gebruik maken den BESTELBON in! JZE EILANDEN). wenscht in aanmerking te komen voor van het van 8 boeken (te zamen 2600 blz.) één rijksdaalder. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07° ADVERTENTIËN van 1—6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. De statistieken toonen duidelijk aan, dat de gemiddelde levensduur der menschen, dank zij den vooruitgang der medische wetenschap, aanzienlijk is toegenomen. Van nog meer beteekenis achten wij in- tusschen het feit, dat menschen van meer gevorderden leeftijd tegenwoordig veel jeugdiger blijven en aanmerkelijk meer kunnen doen dan eenige tientallen jaren geleden. Vroeger stelde men zich iemand van zeventig jaar voor als door ouderdom geknakt. Zeventig jaar: dat beteekende, dat men voortstrompelde met een stok, dat men maar liefst rustig bij de warme kachel zat, dat men in zijn middagslaapje om geen enkele reden mocht worden ge stoord, omdat men anders in den namid dag niet frisch genoeg was voor het be zoek van de kinderen. De zeventigjarigen van thans lachen om zulke dingen. Zij doen nog flinke wande lingen, rijden in auto's, die zij soms zelf besturen, en beoefenen niet zelden tennis en golf. Zwemmen en fietsen blijven zij ook, wanneer zij dit vroeger reeds geleerd hadden. En velen verrichten op dien leef tijd intellectueel werk, dat in niets ten achter staat bij hun vroegere prestaties. Natuurlijk blijven niet bij allen, die een hoogen leeftijd bereiken, geest en lichaam zoo frisch. Het merkwaardigste is echter, dat zij, die dit voorrecht genieten, niet behooren tot de menschen, die „voor hun gezondheid leven". Wie voortdurend in onrust verkeert over zijn lichamelijken toe stand en zich volstopt met medicijnen en opwekkende middeltjes, zal nooit die duur zame goede gezondheid genieten van iemand, die rustig zijn leven leeft en zijn werk doet. Onmatigheid, in welke rich ting ook, verkort den normalen levens duur en verzwakt het weerstandsvermogen. Ook menschen, die hun leven niet met iets nuttigs kunnen vullen, bereiken zelden een hoogen leeftijd met behoud van hun gezondheid. Door werken worden levens kracht en gezondheid instandgehouden, tenminste, wanneer het werk de belang stelling van den betrokkene wekt. Men schen die geen belangstelling meer heb ben voor de voornaamste dingen in hun leven sterven vaak door een betrekkelijk onbeduidende oorzaak. Daarom sterven er zoovele menschen binnen de eerste jaren na het neerleggen van hun betrek king. Als zij niet een andere bezigheid of liefhebberij hebben, om hun leven te vul len, is het moeten loslaten van hun ge woonten te veel voor hen. Zorgen knagen eveneens aan de gezond heid. Soms ziet men, hoe menschen in een korten tijd grijs wordendan kan men er zeker van zijn, dat zij in dien tijd door ernstige zorgen werden gekweld, ook al OUID A Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. lieten zij daarvan niets bemerken. Zorg en ergernis zijn buitengewoon schadelijk voor het organismemen dient zich hier tegen dus met alle macht te verzetten. Er is reeds veel gewonnen, wanneer men slechts gedurende enkele uren per dag alle zorgelijke en onrustige gedachten van zich kan afzetten. Hierdoor slaapt men ook beter en iemand, die goed uitgeslapen is, beschouwt de dingen anders dan wanneer hij door slapeloosheid gekweld en afge mat is. Afleiding kan men zeer goed vin den in een bezigheid, die met genoegen wordt gedaan, doch anderzijds de herse nen niet te zeer inspant. Dit verklaart de voorliefde van zoovele vrouwen voor hand werken, van zoovele mannen voor tuinie ren. Vooral het laatste is zeer bevorderlijk voor den slaap en het is bekend, dat menschen, die oud worden, veel slapen. De menschen, die met weinig slaap kun nen volstaan leven intensiever, doch zij zijn eerder versleten. Wie veel en gezond kan slapen, blijft tot op hoogen leeftijd frisch en krachtig. Bij deze menschen ziet men ook, dat zij van nature reeds den gulden regel opvolgen van veel beweging in de frissche lucht en niet te veel eten. Krachtige oude menschen zijn bijna zon der uitzondering in hun jeugd flinke wan delaars geweest. maar ook PUROL is bij schoonmaak onmis baar. En wel om roode, ruwe, of stukke schoonmaakhanden weer snel zacht en gaaf te maken. Vooral 's avonds inwrijven. (Adv.) 3) „Bruin OxfordI" Hoe is 't mogelijk!" zeide Lady Dolly, haar lorgnet voor de oogen houdende. Zij kon de draagster van het aanstootelijke kleed niet zien; er waren zooveel mannen tusschen haar beiden maar zij zag den natten, verfomfaaiden rok te midden van de zwierige toiletten dier gewijde plaats; en wat nog erger maakte was eene Schot- sche plaid, die niet behoorlijk gedragen werd, neen, zoo maar was omgeslagen, zooals zij nog lang nader hand pathetisch zeide. „Wat een figuur!" zeide Lady Dolly. „Wat een lief gezichtje!" zeiden de aanbidders; maar dat zeiden zij binnensmonds, want zij waren wijs in hun geslachte en prezen geen vrouw in het bijzijn van een andere. Maar het bruin Oxford kwam naar haar toe, tegen den wind in, en liet daarbij een paar voetjes zien, die voor dejhare niet onderdeden. Het bruine Oxford strekte twee armen uit en eene stem riep haar overluid toe: „Moeder! Kent ge mij nietmoeder?" Lady Dolly ontstelde; een flauwe gil ontsnapte haar, en hare rooskleurige lippen waren half ge opend van verbazing en ergernis. III. De beteekenis van snelvervoer laat zich het beste verklaren met een herinnering aan Amerika, in het midden der vorige eeuw. Door de emigratie werden de prairieën, waar op eens de Sioux de buffelkudden bejaagden, omgezet in akkers. De roep was geweldig, de oogst was groot, maar het vraagstuk kwam achteraan; hoe krijgen we de producten vervoerd 1 Eerst toen de spoorwegen kwamen en dus snelvervoer de producten deed weg voeren, kwam er een alleszins bevredigende oplossing. De quaestie van snelvervoer hangt in zeer groote mate samen met de welvaart van de streek. De kurk, waarop de economische wereld grfift is handel, landbouw en industrie. Zy „maken het deld", zij vormen kapitaal, door vlijt en zakelijkheid. Hoe meer han del en industrie belemmerd worden hoe meer kans er is op een crisis. De kruik gaat zoolang te water tot ze breekt. Hoe meer handelsbelemmeringen, hoe in tensiever de crisis. Ieder land heeft zyn eigen „fort" Iedere natie heeft zoo zyn eigen „meesterstukken", en deze meester stukken moeten uitgewisseld worden. Wan neer men in Engeland rondkykt, ziet men dat de landbouw er slecht is. Engeland is In zoo'n kleeding," bracht zij uit, toen zij een weinig tot zichzelve kwam. Maar het bruin Oxford klemde zich met eene soort van woeste, ja, barbaarsche blijdschap, naar 't haar toescheen aan haar vast, en de oude Schot- sche plaid werd tegen haar batisten kleed gedrukt. „O, 'moeder, wat ziet ge er lief uit! Ge zijt in 't minst niet veranderd! Kent ge mij niet meer? Ik ben Vere." Lady Dolly was zachtmoedig van aard, en slechts zoo iets als verdriet over hare dienstboden, schulden een echtgenoot, of dergelijke onaangenaamheden des levens, kon haar nu cn dan wrevelig maken. Maar op dit oogenblik was zij geheel door woede overmeesterd. Zij had in haar kwaadheid met hare parasol de gehecle schepping wel een pak slaag willen geven; zij had wel flauw willen vallen, maar dat zou haar toestand nog belachelijker hebben gemaakt en dit bewustzijn hield haar op de been; het strand, de zee, de zon, alles draaide met haar rond in eene duizeling van gramschap. Zij hoorde al hare minnaars en vriendinnen en mededingsters en vijandinnen giegelen, en prinses Hélène 01- gaurouski, die naast haar stond, zeide op haar vrien delijks ten toon: „Is dat uw dochtertje? Wel, dat is eene vol wassen vrouw! Eene nieuwe schoonheid voor Mon seigneur." Lady Dolly had er op dat oogenblik honderden kunnen verslaan, als hare parasol maar van staal was geweest. Bespottelijk gemaakt te worden! Is er vrceseijker lot onder de zon? Het bruin Oxford klemde zich niet langer aan haar vast toen het zich teruggestooten zag; de Schotsche plaid was op den grond gevallen; twee schitterende en sprekende oogen zagen haar aan, b.v. een fabrieksland. Wat Engeland te kort kwam aan land- en tuinbouwproducten kocht het in met de producten van zyn fabrieken, die een wereldvermaardheid genoten. Zoo ontstond de handel, en toen men „den handel" aan banden ging leggen, toen deed de crisis haar intrede. Wat heeft dit nu te maken met het vlieg veld De quaestie is; hoe sneller het vervoer middel, hoe grooter het zakendebiet, hoe intensiever de handel. Ook de wetenschap draagt er 't hare toe by, en misschien een der beste middelen om te vergelijken is wel het noemen van een bekend tropisch product „de banaan", die nu een algemeen gebruikt fruit is, maar 50 jaren geleden onbekend was in Holland. Dank zij sweZvervoer is de banaan handelsproduct. De banaau heeft dit voor, dat ze lang houdbaar is ook aldoor onrijp plukken en narypen in de boot en in rijp- huizen. Op dit punt kunnen we veel van het vlieg tuig verwachten. Het vliegtuig is het eerste, experimenteele, tijdperk voorbyThans wordt het ingeschakeld in het tweede stadium, het veroveren van een plaats in het wereld verkeer. Het derde stadium zal zijn, de zege van het vliegtuig als snelvervoer, en de vesti ging van vervoer (2de klas), trein, boot, auto bus en vrachtauto. Om het vliegtuig economischer te maken heeft de stroomlijn zijn alles-beheerschende intrede gedaan. Sneller door minder wind vang, sneller met gelijke P. K. met gelyk benzine-gebruik. En deze snelheid vormt de nieuwe bron van mogelijkheden. Van de week werd b.v. de visch te IJmui- den verkocht, een kist van 15 kabeljauwen voor ƒ4, De visch was onverkoopbaar. Laten we nu zeggen dat op elke visch van 87 cent een 40 cent vliegtuigvracht kwam en dus b.v. voor 1,25 per stuk verkocht kan worden in „de binnenlanden van Europa". Nu is de visch onverkoopbaar maar ziet, dank zij deze mogelijkheid het be wust inschakelen van het vliegtuig de toekomst niet er rooskleuriger uit! Alleen momenteel is de handel nog lam geslagen door contigenteering en invoerver boden, dat ook voor visch geldt. Maar nu uit Amerika berichten komen dat daar „de zwaai" genomen wordt naar het vryhandels: beginsel, kunnen we met meer optimisme vooruit kijken. Als dit eenmaal een feit is, als de grenzen werkeiyk open gaan, zal het vliegtuig en de ontwikkeling van het ver- keersvliegen enorm groot worden. We zeggen dit alles niet om gewichtig te zijn. We zitten in een slechten tyd, en moe ten het hoofd buigen voor al het leed, dat over ons henen gaat. Maar we hoeven niet den moed te verliezen en nog minder heb ben we het recht om by de pakken neer te zitten. In de sportwereld hebben we geleerd, de tanden op elkaar te zetten als het tegen loopt, als je je laat overmannen door de tegenslagen, dan ben je absoluut weg. Never say die, nooit zeggen doodgaan zeggen de Engelschen het zoo typisch. Is dat niet men schelijk en mooi gezegd! We hebben niet het recht laten we het herhalen om de pakken neer te gooien en ééne hand werd nog schuchter naar haar uitge strekt. „Ik ben Vere!" zeide eene stem, waarin tranen trilden, die met trotschheid kampten. „Dat zie ik wel!" zeide Lady Dolly, met bitter heid. „Hoe kon je op zoo'n onfatsoenlijke manier hier komen zelfs zonder je te kleeden? Ik had je van avond pas verwacht. Is dat Fraulein Schro der? Zij moest zich schamen." „Ik ziet niet in waarom ik mij zou schamen, Miladi," sprak hierop eene beieedigdc Duitsche dame. ,,'t Is geen schande dat eene liefhebbende dochter, na eene langdurige afwezigheid, verlangt om haar aan wie zij het aanzijn verschuldigd is, in de armen te vliegen." „Zwijg!" beet Lady Dolly haar toornig toe. Fraulein Schröder droeg eene groene voile en een groenen bril, was niet liefelijk voor het oog, en had grijs haar; en de vrienden en minnaars en hovelingen en vijandinnen konden hun lachlust niet bedwingen. „Welk een engel van bekoorlijkheid! Maar 't is eene vrouw, eene volwassen vrouw. Zij moet ten minste twintig jaar zijn, mijne lieve?" sprak prinses Hélène, die altijd de aangenaamste dingen zeide, welke zij maar bedenken kon. „Vere is zestien jaar," antwoordde Lady Dolly scherp, zoo mogelijk nog meer ontstemd toen zij bespeurde dar het hoofd van liet meisje, met een door de zon bruin gel. randen zeemanshoed ge dekt, die met een zwart lint was vastgebonden, bijna een voet boven het hare uitstak, hoewel het nu neerhing als een roos in den regen. Juist kwam er iemand uit zijn zeebad, die zijn badmantel in schilderachtiger plooien om zich heen had geslagen dan andere mannen dit ver- we hebben den plicht te zorgen dat de toe komst rooskleuriger zal zyn en uit de ge maakte fouten leering te trekken. We hebben te zorgen voor betere moge- lykheden. En uit dit standpunt z(Jn w(J vooratanders van het vliegveld. We weten wel het kost geld, die eerste inrichting. En als je de des kundigen hoort, dan kost het zelfs een heele boel geldl Maar... we moeten de kern van de quaestie toch nog eens ophalen. In tegenr stelling met TweDte, Eelde en Eindhoven waar speciale vliegdiensten opgelegd moeten worden, wordt Piakkee ingeschakeld in een bestaande luchtlijn, die rendeert. Dat is een zeer belangrijke factor. Flakkee heeft niet te vragen om een speciale luchtlijn op dit eiland de lijn is er. En wanneer Flakkee z(jn belang begrtjpt, dan komt dit vliegveld er, om de mogelijkheden voor onzen handel op België en verder, en om de plicht dien we hebben te zorgen in de toekomst niet langer „het vergeten eiland" te zijn. Ook in deze zwarte tijden moeten wij zorgen dat de toe komst lichter en vooral lichtend zal zijn. J. B. (Wordt vervolgd.) Nieuwe bankbiljetten van 25,— en van ƒ10, - De Zomertyd op komst. - De Nederlandsche gezant te Peking spreekt over China in den overgang. - Voortzetting van de zaak-Onnes van Nijenrode. - Een nieuwe hoogleeraar te Leiden benoemd. De Directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij nieuwe modellen van bankbiljetten van 25,— en van 10,— in omloop zal brengen. Het biljet van vyf- entwintig gulden is gedrukt in een dieproode kleur op een ondergrond van lijnen en rozet ten in grysblauw en geelbruin. Aan de rech terzijde van het biljet pry kt de beeltenis van Mr. W. C. Mees, die tusschen 1868 en 1884 President van onze Centrale Credietinstelling is geweest. Aan de linkerzyde van het biljet, ter grootte van de genoemde beeltenis, is een bijna geheel onbedrukt gedeelte aange bracht, dat in doorzicht, als watermerk, een naar links gakeerden Mercuriuskop vertoont. De achterzyde van het biljet heeft, in tegen stelling met de voorzyde, vier onbediukte randen. De geheel uit guiloches opgebouwde teekening is in paars, geelbruin en blauw groen uitgevoerd en gevat in een smal randje van ongeveer 3 mm. Het biljet is gedrukt op papier van ongeveer 17.5 cm. bij 7.7 cm. Het biljet van tien gulden is gedrukt in een van donkerblauw tot lichtblauw over gaande tint op een ondergrond, die gevormd wordt door evenwydige verticale lijnen van afwisselend groene, paarse en roode kleur, welke lynen het biljet gedeeltelijk overdek ken. Onder den tekst van het biljet is een groote rozet in groene, roode en donkerbruine kleur aangebracht. Óp de rechterzijde van het biljet staat een in gravure uitgevoerde kop van een ouden man, gemaakt naar een origineel van Rembrandt. Op de linkerzijde is een ruimte van geiyke grootte onbedrukt gelaten, die in doorzicht, als watermerk, denzelfden kop als dien van de gravure ver toont. De achterzyde van het biljet vertoont een uit concentrische cirkels samengestelde mochten. „Ik weet niet hoe je aan een el of twaalf linnen zooveel sierlijks weet te geven, Corrèze," zeide een Engelschman, die bij hem was. „C'est mon métier h moi d'etre noseur," zeide de ander, het bekend gezegde van Joseph den Tweeden aanhalende. „Neen," hernam de Engelschman, „poseur ben je nooit; dat is juist het geheim. Ik lijk wel een gek als ik zoo ingebakerd ben; maar gij wel, je ziet er uit als een Oostersch priester, die zoo pas uit een heilige rivier komt." „Encore une fois mon métier," zeide de ander, cenige van dc linnen plooien over zijn hoofd werpende, een mooien kop, zooals de kunstterm is, bijna trek voor trek als dc jonge Sebastiaan van Del Sarto. Op dit oogenblik zag hij het kleine tooneel tusschen Lady Dolly en hare dochter, en sloeg het op een afstand met veel belangstelling en genoegen gade. „Wat Jieeft dat meisje een allerliefst gezichtje, die gelaatskleur als eene wilde witte roos, daar kan niets bij halen. Alle vrouwen, die zich gc- geblankct hebben, zien er, bij haar vergeleken, grof uit," ging hij voort, na haar door een kijker van zijn vriend langdurig beschouwd te hebben. „Wie is zij, zeg jc? Dc dochter van Miladi Dolly? Is 't mogelijk? Ik dacht dat Miladi zelve eene pop was die in eene doos met watten werd bewaard als haar mechanisme niet was opgewonden, 't Is toch niet mogelijk dat Dolly zich tot zoo iets alle- daagsch cn ongekunstelds als moeder te zijn ver nederd heeftI Gij vergist u zeker." „Neen. In het ver verleden is zij met een neef getrouwd. Dit is de vrucht van haar echt." Eene bekoorlijke vrucht, 't Is nog maar een kind, rozet, waarom en waardoor een grillig zich verbloedend en versmallend ïynenfuguur loopt, dat de in de vier hoeken voorkomende getallen „10" tot één geheel verbindt. De achterzyde is uitgevoerd in de kleuren grys, groen, paars en bruin. De ons getoonde biljetten zyn ontworpen door den bekenden sierkunstenaar Lion Cachet en natuurlijk gedrukt by de bekende drukkers Joh. Enschedé Zonen te Haarlem. Naar ons persooniyk oordeel kan men de directie van de Nederlandsche Bank, de druk kers en den ontwerper, Lion Cachet, slechts gelukwenschen met deze twee werkeiyk voortreffeiyk uitgevoerde bankbiljetten. Al is het nog vroeg in Maart, reeds doet allerwegen de lente haar eerste aarzelende schreden in het jaar 1934. Wy zyn daaraan nu ook in de Staatscourant herinnerd en wel door de publicatie, dat de Zomertyd dit jaar zal duren van 15 Mei tot 7 October. Door de betrekkeiyk late invoering van den Zomertyd wil men zooveel mogeiyk tegemoet komen aan de bezwaren, die de bewoners van het platteland en vooral de boeren hadden tegen een al te vroegen aanvang van den Zomertijd. De Nederlandsche gezant te Peking, Mr. W. J. R. Thorbecke, heeft in delndustrieele Club te Amsterdam gesproken over China in den overgang. Sedert 1911 is China een republiek. Thans zijn de Noordelijke provinr cies autonoom, maar in Midden-Cbina zijn groote gebieden in de macht van de zooge naamde „Roode Legers", die van Moskou uit worden geleid en gefinancierd. Dat ge bied omspant 60.000 vierkante myien met 30.000.000 menschen en legers ter sterkte van 150.000 tot 200.000 soldaten. Gebrek aan wegen, verkeersmiddelen, telefoon en radio-telegrafie verzwaren den stryd der Chi- neesche regeering tegen deze communistische expansie. De kansen voor de buitenlanders, zelfstandig in China te werken, zfin ver minderd, maar vergroot zijn onze kansen tot samenwerking met de Chineezen. Voor Nederland dient een belangen-vertegenwoor- diging van Nederlandsche en Nederlandsch- Indische voortbrengselen in China in het leven te worden geroepen. Zoo zouden wij ons nieuwe kansen en een nieuw arbeidsveld kunnen verzekeren. Staag rolt de zaak-Onnes van Nyenrode verder voor de strafkamer van de Amster- damsche arrondissements-rechtbank. De ka steelheer weet met bewonderingswaardige hardnekkigheid zijn lezing van inbraak, of „verhuizing", stijf en strak door te voeren en kan op iedere vraag van den president een antwoord geven, dat nog goed is ook en hem, als verdachte, nimmer belast, zoo dat er in dit geval slechts twee mogelyk- heden schijnen te bestaan. Of de kasteelheer is werkelijk aan alles onschuldig en verdedigt dus zijn onschuld tegen een officier van justitie, die hem tot een vermoedelijk niet lange gevangenisstraf veroordeeld wil zien. Of de verdachte is wèl schuldig aan de ge fingeerde inbraak, op touw gezet om de verzekerings-maatschappijen op te lichten, maar dan is zijn houding voor de rechtbank er een, die geen beroeps-misdadiger hem zou kunnen verbeteren Tot gewoon hoogleeraar in de Nederlandr sche taalkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden is benoemd Dr.G G. Kloeke te Ham burg. Geboren te Schagen op 10 Juli 1887, studeerde Prof. Dr. Kloeke te Amsterdam, Groningen en Leipzig in de Germaansche maar een allerliefst kind. Jammer dat wij in dit costuum zijn, anders zouden wij ons aan haar laten voorstellen; hoewel Miladi ons er geen dank voor zou weten, naar haar gezicht te oordeelen." „Die arme Dolly! 't is hard voor haar eene dochter te hebben en nog wel eene dochter, die in Augustus te Trouville komt." Daarop gaf hij, die zich zoo bevallig in badlinnen wist te drapeeren en een gezicht als St. Sebastiaan had, den kijker aan zijn vriend terug, en ging naar zijn hotel om zich te kleeden. Intusschen zeide Lady Dolly wrevelig: „Ga naar mijn huis, Vere de Chalet Ludoff. Daar hadt je eerst heen moeten gaan; waarom ben je daar niet 't eerst heengegaan om je te kleeden? Men moet wel eene zottin zijn om je te veroorloven anders te doen. Hoe dwaas! Kom, loop er dadelijk heenzoo gauw als je kunt." „Wij zijn aan het huis geweest, maar daar zeiden ze dat ge op het strand waart, en dus, moeder. „Noem mij, alsjeblieft, niet zoo „moeder!" Dat geeft iemand een gevoel als hoe-heet-zij-ook in de „Trovatore," zeide Lady Dolly, met een kort lachje, dat vrij snibbig was. „En wees zoo goed mij hier niet zoo te staan aangapen; iedereen kijkt en luistert naar ons," „Waarom zouden ze niet mogen luisteren?" sprak Fraulein Schroder hierop. „Kan er in de natuur eene zoeter, eene meer zielverheffende en Gode welbehagelijkcr aandoening zijn dan kinder lijke liefde, die zich uitstort aan het hart eener moeder en. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1