PREDIKBEURTEN. nge lige nge nige 11=1 iisbiiJ dijnstoffen Vloerzeilen en Linoleum smaak - Keus voor iedere beurs ms een buitengewone aanbieding, 9,35, I 12,95, I 14,95, I 16,75 ifif fifeld slaagt U bii: IELHOUWER 43 - Sommelsdijk WOENSDAG 7 MAART 1934 MOTTE N. Weet wat ge koopt! VERSLAGEN 1 i- n uit eeu m er idert hun legd. ge- 8 an- heid ?n op aan- voor >oer, aan zou het igd. be heer als ex- onze den ever ver- op- xtoe een een nen. uwt Spr. be ver- heel zal de len? i. den. >nge nen, be ker, op- os." it de regeeering moet ingrepen, anders bereiken we mets. Spr. herinnert aan de schandalen van ontduiking met de aardappelen. (15 ct. beneden m.n. pry's) Wat de heer Koert over de Exporteuis zegt, haalt spr. aan, dat er 3 exp. in het U C.B. zitten en 1 boer. Ze geven niet toe. Valstar zei laatst nog „op eigen krukken zullen we wel voortstrompelen." terwijl het U.C.B. leeft op de uien. Ondanks dat: 1 vertegenwoordiger. De bedoelde brief heeft spr. gelezen. Dat zijn echter groenten-exporteurs. Die men- schen willen wel, omdat ze in de knel zit ten. Wel hebben we gezegd, met het relaties aan te knoopen, om de andere zoo noodig een hak te zetten. Slot van dit verslag in een volgend nummer. Zondag 4 Maart 1934. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, Tin. en 'sav. dhr. Dijkman. Sommelsdijk. vin, leeskerk en 's av. ds. v. Asch. Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en's av. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 's av. dhr. O ver weel. Melissant, vm. en 'sav. ds. Bouw. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. v. d. Wal. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, vm. ds. v. Asch en'sav. leeskerk. Oude Tonge, vm. ds. Verkerk en's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm.dhr. Vetter, 'sav. ds. Kleijne. Langstraat, 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds Kleijne en 'sav. leeskerk. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av.ds.Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, vm. en 's av. ds. Sap. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Zeilstra. Ooltgensplaat, vm. en 's av. ds. Reenders. Den Bommel, vm. en 'sav ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. Dirksland. vm. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. GHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. in Nederland veredelde en vermeerderde suikerbiet; suikerbiet, die daarom 100 °/o Nederlandsch mag worden genoemd. suikerbiet van en voorden Nederlandschen bodem, het prima product van en al 45 jaren in Nederland gevestigde veredelings- bedrijf voor de suikerbiet, dat van de oonen onze schitterende sorteering d-, Tapijt- en Behangselpapiermagazijn eclame Behangselpapier-boekje! Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 advertêntiën van 1—6 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 35 Opening Ziekenhuizen te Dirksland. Op Vrijdag 9 dezer des middags halt twee zal de offlcieele opening van het Van Weel Ziekenhuis plaats hebben in een der zalen dier inlichting. De Minister van Staat, Commissaris der Koningin in deze Provincie zal deze belang, r|jke gebeurtenis met zijn tegenwoordigheid vereeren, terwijl hoogstwaarschijnlijk ook de Minister van Sociale Zaken aanwezig zal zijn. Verschillende autoriteiten op het gebied der Volksgezondheid en der Geneeskunde zijn uitgenoodigd. Verder de Bestuursleden van de Stichting Van Weel Ziekenhuis en van het Flakkeesche Ziekenhuis Bethesda; zij, die tot den bouw of op andere wijze hebben medegewerkt en zij, die in het Zie kenhuis hun werkkring zullen vinden. Na afloop van de opening zullen de ge- noodigden, waaronder ook vele dames, in de gelegenheid worden gesteld de inrichting te bezichtigen. De Burgemeester heeft de ingezetenen uit genoodigd om bij deze gelegenheid en ook omdat de Minister en de Commissaris der Koningin de gemeente bezoeken, door het uitsteken van de driekleur van hunne be langstelling blijk te geven. Op Maandag 12 dezer zal de opening van het Ziekenhuis Bethesda volgen, welke ope ning geschiedt in de Ned. Hervormde Kerk, alhier. Het aantal genoodigden, dat zich over het geheele gebied van het Eiland uitstrekt, zal uit den aard der zaak belangrijk grooter zijn dan b(j de opening van het Van Weel Zie kenhuis. Voor de gasten zullen plaatsen in de kerk worden gereserveerd; voor zoover de ruimte dat toelaat zullen belangstellenden worden toegelaten. Op denzelfden dag kunnen de genoodigden een bezoek aan de beide Ziekenhuizen brengen. In de week van 12 dezer zal aan de be woners van het Eiland de gelegenheid wor den geboden om de Ziekenhuizen te bezich tigen en op Maandag 19 dezer zullen de inrichtingen voor de opneming van zieken worden opengesteld. De dagen en uren van de bezichtiging door het publiek van het geheele Eiland worden nader bekend gemaakt. Omdat deze ziekenhuizen op hetoogenblik in het teeken der belangstelling staan, lijkt het nuttig hieronder een en ander mede) te deelen, wat wel niet nieuw is, doch hoogst waarschijnlijk door bezoekers en anderen op prijs zal worden gesteld, Pogingen om een voor het geheele Eiland dienend Ziekenhuis op te richten, waren reeds ingesteld, vóórdat het vorstelijk legaat van Mej. P. M. van Weel de Gemeente Dirks land en de Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente van Dirksland in den schoot viel. Die pogingen zijn gedaan door het Zieken huiscomité, later door Diaconieën en ten slotte, tot in een vergevorderd stadium, door de Studiecommissie betreffende de oprich ting van een ziekenhuis op Plakkee met medewerking van het Hoofdbestuur van de Zuidhollandsche Vereeniging Het Groene Kruis en met medewerking van de Vereeni- gingen tot Steun bij Ziekenhuisverpleging. Door een gelukkige samenwerking tusschen de lichamen aan wie het legaat werd ge schonken en de Diaconieën der Ned. Herv. Gemeenten van het Eiland is het, dank zjj dat legaat, mogeljjk geworden eene combi, natie te vormen, die èn voor de bewoners van Dirksland èn voor de bewoners van het Eiland een inrichting tot ziekenbehandeling in het leven heeft geroepen, welke zich zonder overdrijving met de beste inrichtingen van dezen omvang kan meten. In Juni 1928 werd de beschikking bekend. Een tijdsverloop van ruim vijf jaar, noodig gebleken om zoover te komen, dat eindelijk de openingsdatum in een kort verschiet ligt, zal den buitenstaander geen hoogen dunk hebben gegeven van de activiteit van de personen, die waren belast met de taak om aan het legaat een voor ieder zichtbaren vorm te geven en het is geenszins te ver wonderen, dat de vraag rees of er ooit iets van terecht zou komen. Oppervlakkig beschouwd was die veronder stelling verklaarbaar. Wanneer men over een kapitaal dat met zooveel nullen moet worden aangeduid spreekt en over een opdracht die met behulp van zooveel geld moet worden uitgevoerd, lijkt het zoo eenvoudig. Men heeft geld ge noeg en gaat maar dadelijk aan den slag; wat zou verhinderen ons in den kortst mo gelijken tijd een ziekenhuis te laten ver rijzen. Zij die zoo redeneerden konden zich van zelf geen idee vormen van de moeilijk heden, die moesten worden overwonnen om zooals bfj de eerste steenlegging zoo juist werd gezegd: „de plooien van het kleed waarin het testament was gehuld zoodanig te schikken, dat het legaat het meest vrucht bare resultaat voor de ingezetenen van Dirks land en naaste omgeving zou kunnen opleve ren." Terloops doch niettemin ais een van de allergrootste hinderpalen, willen wij wijzen op de afwezigheid van electriciteit en water, dat in een ziekenhuis niet kan worden ge mist, waarin gelukkig is voorzieD. Het was ook zaak om het legaat, dat aan twee heterogene lichamen was vermaakt, in een bestuursvorm te gieten, die voor de practische uitvoering van de opdracht on misbaar was en die als Stichtingsvorm tot stand kwam. Tot zoover was uiteindelijk voor het Van Weel Ziekenhuis het aanvankelijk doel be reikt. Het Bestuur van de Gemeente Dirksland en het Bestuur van de Diaconie van Dirks land hebben elkander op dit gebied gevon den en aan die Besturen mag een woord van lof niet worden onthouden voor de wijze waarop zfj deze zaak hebben behandeld. Maar nu kwam een nieuwe moeilijkheid, die oplossiDg vroeg, n.l. de vraag of samen werking mogelijk was tusschen de pas ge vormde Stichting Van Weel Ziekenhuis en tusschen de Diaconieën der Ned. Herv. Kerk op het Eiland. Niet dat men het in beginsel oneens was of een Ziekenhuis voor het geheele Eiland noodzakelijk was, doch het ging er om een zoodanigen vorm te krijgen, dat zoowel aan het legaat als aan de gedachte ZiekeDhuis- vereeniging voor het geheele Eiland vol doende zelfstandigheid zou blyven gewaar borgd. In dit verband moet worden herinnerd aan het werkzame aandeel dat wijlen de heer C. Warnaer in deze zaak heeft FEUILLETON. OUÏD A Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 2) „Gij neemt u niet in acht," herhaalde haar raadsman. „Neen; gij eet te veel zoetigheden. Gij drinkt te veel thee, gij gebruikt te veel ijs, te veel soep, te veel wijn; te veel van alles. Gij..." ..O, je wilt mij beieedigen en zeggen dat ik mij te buiten ga r' zeide Lady Dolly, driftig en een weinig blozende. „Gij rookt veel te veel," ging de ander voort. „Dat doet ons kwaad en kan voor u niet goed zijn. Alle vrouwen zouden er van doodgaan als zij wezen lijk rookten; maar gij rookt niet wezenlijk; al pratende, blaast gij al den rook uit; hij komt niet eens in uw mond, en dat is uw behoud; ais gij den rook inhaaldet zooals wij doen, gingt gij er allen dood van. Ik zou weieens willen weten wie de eerste vrouw is geweest die rookte?" „Hoe komt het u in 't hoofd dat ik mij niet zoo goed zou houden als Hélène?" hernam Lady Dolly, die zulk eene beleediging maar niet kon vergeten. „Wij verschillen gelukkig wel vijf-en-twintig jaar in leeftijd, ja, wel meer!" „Ik zeg u van neen," hield haar raadsman vol, „als gij zoo voortgaat met den heelen nacht kaart te spelen en opgewonden te spreken, en chloral in die helaas den dag der opening niet mocht beleven en van Ds. Dekker inmiddels ver trokken. Als ooit is gebleken wat met goede leiding en onderling vertrouwen kan worden bereikt, is het zeker de totstandkoming van deze combinatie en alleen dit feit, in het licht van de aanstaande opening van het Zieken huis Bethesda bezien, is reeds als een ge beurtenis van groot belang voor het Eiland aan te merken. Op 27 Juli 1932 werd de eerste steen voor ieder Ziekenhuis gelegd. Langzaam maar zeker is de weg tot het doel afgeloopen. Een bouwheer, kenner op het gebied van Ziekenhuisbouw met naast zich de ervaring van den Directeurgesteund door menschen die hun kennis in dienst van de zaak stelden; op deze wijze is het geheel tot stand gekomen als een sieraad van bouw werk wat het uitwendige voldoende aan alle eischen van een ziekeninrichting wat het inwendige betreft. De tuin waarvan de aanleg in handen is gegeven van een der eerste deskundigen op dit gebied, zal straks het geheel volmaken. Alles legt getuigenis af van veel zorg en toewijding om het beste te bereiken en zeker zou de edele geefster nimmer hebben kunnen bevroeden, dat haar legaat tot gevolg zou hebben, dat niet alleen voor Dirksland en omstreken, maar voor het geheele Eiland een inrichting zou verrijzen, die door haar ligging een sieraad voor de streek en door haar inrichting een zegen voor de zieken zou worden. Straks zal iedereen in de gelegenheid wor den gesteld de beide inrichtingen te bezich tigen. Zeker zal iedereen van die gelegenheid ge bruik maken en hoogstwaarschynliik zullen de verwachtingen worden overtroffen. Door dat bezoek zal men zich zelf kunnen overtuigen van het zonnig en vriendelijk tehuis dat aan de lijdenden wordt geboden en dat op ieder uur van den dag en van den nacht door iedere Eilandbewoner is te ber reiken, niet afhankelijk van boot en tram, van mist en ijs. Voor ons zelf, voor onze huisgenooten, voor onze vrienden moet dat een geruststel lende gedachte zijn. Vraagt ge alleen tandpasta, dan kan men U van alles geven. Vraagt daarom beslist IVOROL, en ge ontvangt de beste tandpasta. (Adv.) te nemen omdat gij niet slapen kunt. Waarom kunt gij niet slapen? Ik kan het wel." „Dat heb je dan met de marmotten gemeen," zeide Lady Dolly. „Het schijnt dat je geneeskundige verhandelingen gelezen hebt en daar niet tegen kunt. Kom, koop liever een Petit „Journal" voor mij." De raadsman gehoorzaamde brommend. Hij was een rijzig en blond Engelschman, van een goed voor komen, die op jacht alles geschoten had wat er op de bekende wereld maar te schieten was. Lady Dolly lachte dengeen, die de ledige plaats innam, vriendelijk toe: het was een slank bleek en elegant Franschman, de Due de Dinant. „Die goede oude Jack wordt wat vervelend," dacht zij, terwijl zij met haar hertog een plan begon te maken voor een picnic, waarbij het ge- zeischap als visschers gekleed moest zijn als echte, gewone visschers, blootsvoets, om met sleepnet en alle verdere benoodlgdheden op de oestervangst uit te gaan. Lady Dolly had fijngevormde voeten, en kon er dus bloot meê voor den dag komen, hetgeen de meeste van hare mededingsters niet konden. Van dit voordeel maakte zij een wreed gebruik, en zij smaakte er het meeste genoegen van als er op de wandeling door plassen gewaad moest worden. „Die zottinnen hebben hare voeten in nauwe laarzen, verwrongen!" zeide zij bij zich zelve, op een smadelijkcn toon van meerderheid. Zij liet hare kleine voeten altijd hunne natuurlijke speling, en in dat opzicht althans deed zij wijs, al was dit ook voor 't overige niet van haar te zeggen. De raaadsman haalde het „Petit Journal" en een „Figaro" voor zich elven, en kwam terug; OUDERAVOND O. L. S. TE OUDE TONGE. J.l. Donderdagavond werd in het gymnas tieklokaal der O. L. School een Ouderavond van die school gehouden. Voorzitter, dhr. W. Los, gaf te kennen dat velen zich afgevraagd zullen hebben, wanneer eindelijk eens een ouderavond zou worden gehouden. Het spreek woord „beter Iaat, dan nooit" was hier dan ook toepasselijk. In begin December was de bedoeling dezen avond te houden, met als doel weer een afd. van „Volksonderwijs" op te richten, waarbij als spreker dan zou optreden dhr. KI. de Vries Redacteur van „Volksonder wijs". Deze was echter geregeld bezet tot 6 Fe bruari j.l. Op het laatste moment kwam echter weer een kink in den kabel, daar hij niet kon overkomen. Een ander spreker was ook steeds bezet, zoodat van het plan tot oprichting van een afdeeling werd afgezien en deze avond werd belegd. Spr. memoreerde dat ten vorige jare tengevolge der bezuiniging de onderwijzer Berrevoets moest worden ontslagen en thans door de verder doorgevoerde bezuiniging met 1 Mei a.s. Mej. Keijser hetzelfde lot zal treffen. Namens de ouders bracht hij de scheidende onderwijzeres een woord van dank, den wensch toevoegende, dat het haar gelukken mag spoe dig een nieuwen werkkring te vinden, en dat het haar in haar verder leven goed moge gaan. Deze ingrijpende wijzigingen in het personeel komt het onderwijs, voornamelijk aan die kin deren welke in geestelijken aanleg bij anderen te kort schieten, zeker niet ten goede. Spr. be sprak hierna de economischen nood, waarin de jongeren na het verlaten van de school direct worden geplaatst. Hij moedigde de ouders aan hun kinderen vervolg-cursussen te laten volgen. Hij moedigde de ouders voorts aan trouw te blijven aan de Openbare School. Na dat hij de aanwezigen hartelijk had verwei; komd,verklaarde hij dezen avond voor geopend. Hierna volgden een viertal liedjes door de kinderen gezongen onder leiding van onder wijzer Vermeulen, t.w. Mijn Nederland, Avond, Kent gij het Land en Lentezang, waarna door anderen onder leiding van het Hoofd, dhr. G. H. Sterk, werd gezongen: Nacht, Holland is een heerlijk land en Herfstlied, wat zeer in den smaak viel. Door dhr. T. Koppenaal van Nieuwe Tonge werden vervolgens een natuur film en een film van een zonsverduistering gedraaid, in tegenwoordigheid der kinderen. Het was leuk de kleintjes steeds genotvol te hooren roepen, als een voor hen eenigszins leuk beeld op het witte doek verscheen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna hield de lieer Sterk zijn lezing met als onder werp „De bioscoop en het onderwijs". Door de kinderen was reeds onbewust, volgens spr., een inleiding op zijn onderwerp gegeven. Spr. schetste de groote cultureele waarde van de film. Bij het onderwijs speelt de aanschouwe lijkheid een groote rol. Wat men de kinderen kan laten zien doet men, wat men niet in school kan halen, moet door de kinderen op andere wijze worden getoond, kan ook dat niet, dan moeten platen het aanschouwelijke zoo goed mogelijk weergeven. Op andere wijze brengt men op school het aanschouwelijke naar voren, b.v. met leesplanken bij het leesonder wijs, bij rekenonderwijs met imitatiemunten e.d. Het meest doeltreffende voor aanschouwe lijk onderwijs is echter de schoolbioscoop. Een plaat, hoewel wij die niet gaarne zouden msisen, blijft als aanschouwelijkheid tocli een surrogaat, de film geeft het kind een actief bewegelijk beeld. Daarom zou spr. liet toejuichen als óp elk dorp of in een zekere streek een school bioscoop aanwezig was. Twee filmen b.v. per maand zal het kind geen lichamelijk letsel toe brengen, daarentegen ontzettend veel geeste lijk nut. Wel is waar zijn wel eens bezwaren geopperd, dat deze schoolbioscopen liet be zoeken van sensatiefilmen in later tijd aan wakkeren, doch dat was overdreven. Een goede film is niet slecht, noch voor den geest, noch voor het hart. Spr. toonde verder aan met voor beelden, dat niet alles op de schoolplaten kan worden weergegeven, ook niet alles in de maar zij nam volstrekt geen notitie van hem. Eenige jaren geleden zou die veronachtzaming hem bedroefd hebben; 1111 was hij er, integendeel, blijde om zoo ondankbaar zijn de mannen. Hij ging bedaard zijn „Figaro" lezen, terwijl zij onder hare parasol uit, hare glimlachjes schonk aan Gaston de Dinant en vier of vijf anderen van zijn soort: jongelingen zonder jeugd, maar, als een vergoeding voor dit gemis, volkomen op de hoogte van de chronique scandaleuse der gczelschapswereld, al de tooneelnieuwtjcs en de wedrennen. Zij waren eigen lijk volstrekt vermakelijk, maar in de praatjes der wereld is meestal iets vermakelijks, omdat zij niemands goeden naam ontzien en men vroolijk en luchtig over de grootste schandalen spreekt, wat heel grappig wordt gevonden. In allen gevalle vermaakten die jongelingen Lady Dolly, en haar Due de Dinant deed meer; zij regelden te zamen hun picnic zonder schoenen, dat was een eerste vcrcischte zonder schoenen en in echte visschers- kleeding, anders was er geen aardigheid aanzij maakten al hunne beschikkingen, voorspelden een half dozijn echtscheidingen onder hunne vrienden, vermoedden aangaande nog een half dozijn al zulke schandelijkheden, waarover men tegenwoor dig bloost als men er in den Bijbel van leest, maar waarover in gezelschappen vroolijk gefluisterd en gcgiegeld wordt; gisten wie de enkele ongelukkige onbekenden waren, die het gewaagd hadden binnen den tooverkring van dit bevoorrecht strand te komen; waren benieuwd met wien de Prins van Wales dien avond zou dineeren en van wien die nieuwe boeier met de vlag van de Koninklijke Jachtclub was, die daar den geheelen ochtend gelegen had; en over 't geheel kortten zij elkander zoo aangenaam den tijd, dat, behalve eene enkele voorbijgaande herinnering, Lady Dolly de ramp die haar boven 't hoofd hing, vergeten had. „Ik ga naar binnen om te ontbijten," zeide zij eindelijk en stond op. „'t Was één uur, en het werd heet in de zonhet anemonenbed begon te golven en zich te ver strooien de planken op en af was het nog vol, en de laatsten der badenden kwamen in hun badman tel aandrentelen. De raadsman vouwde zijn „Fi garo" op en stak zijn sigarenkoker in den zak; hem was de nuttige maar nederige taak opgedragen van haar vooruit te gaan en te zien of de Moezelwijn in het ijs stond, of de garnalen versch gevangen, de aardbeziën versch geplukt waren en de coteletten behoorlijk opgcdischt werden. De Due de Dinant drentelde naast haar en had geen zwaarder taak te vervullen dan haar teeder in de oogen te zien en, als zij de bloemenmanden voorbijkwamen, een ruikertje voor haar te koopen om op hare borst te steken. „Waar kijken zij toch allen zoo naar?" zeide Lady Dolly eensklaps tot haar begeleider. Schilderachtige gekleede groepen stroomden allen denzelfden kant uit, naar de in het zonlicht blin kende witte huizen, wier gesloten groene luiken zulk eene aanlokkelijke voorstelling deden maken van de schaduw en de rust, die daarbinnen te vin den waren. Maar alle oogen en alle lorgnetten waren zeewaarts en op hetzelfde punt gericht. Was het op den prins? Was het op den presi dent? Was de Kanaalvloot in 't gezicht? Was er een zwemmer, die verdronk of was er een bruinvisch te zien, of wat was het? Neen, 't was een nieuw aangekomene. Een nieuw aangekomen badgast was te Trouville niets bijzonders, als 't iemand was, dien iedereen kende. Keizers waren er iets zeer gewoons; natuur of elders kan worden onderzocht, als b.v. het leven der bijen, een reis van Rotter dam naar Batavia, een stuk Vaderlandsche Geschiedenis. De film daarentegen neemt al deze bezwaren weg. Ook voor de rijpere jeugd zijn deze filmen ontzettend nuttig, zoowel voor leerlingen van Ambachtsscholen, U.L.O. tot zelfs voor studenten aan Hoogere Scholen. Maar ook voor volwassenen kan een goede film nuttig zijn. Maar dan werkelijk een film met een cultureel tendenz. Daarin zit voor het volk in al zijn schakeeringen ontwikkeling. Hij ontraadde echter het gaan zien van sensatie filmen. Hij besloot zijn lezing met aanmoedi ging te gaan zien naar filmen die zoowel hart en verstand kunnen ontwikkelen. Was aan de orde de verkiezing van het Bestuur, wegens bedanken van de heeren W. Los, D. Verweij, J. Kosten en J. B. Beijer. Alleen de heer J. van den Berg stelde zich weer candidaat. Bij de eerste vrije stemming werden gekozen de heeren J. van den Berg, Iz. Hartog en J. A. Vreeswijk. Bij de tweede vrije stemming werden ge kozen de heeren W. E. de Vin en Aren van Noord» Allen namen hun benoeming aan. In de pauze die hierop volgde, kon het werk der leerlingen worden bezichtigd, waarvan door alle ouders gebruik werd gemaakt. Als allen hun plaats in het gymnastieklokaal weer hadden ingenomen, werd nog een komi sche film „Een verjongingskuur" afgedraaid, waarom hartelijk werd gelachen. Van de rondvraag werd door niemand ge bruik gemaakt. Het was omstreeks twaalf uur, toen het Hoofd, dhr. Sterk, onder dank voor de opkomst, dezen welgeslaagden avond sloot. Vermeld dient nog te worden, dat door eeni ge dames chocolademelk met koek werd ge serveerd, wat zeer op prijs werd gesteld. D. T. OUDERAVOND O.L.S. STELLENDAM. J.l. Woensdagavond werd hier door de ver eeniging Volksonderwijs afd. Stellendam haar jaarlijksche propaganda-avond gehouden. De Voorzitter, de heer Holleman opende met een hartelijk woord van welkom en dankte voor de opkomst, wat wel op zijn plaats was, daar de zaal stampvol zat. tot groot genoegen voor het bestuur van de afd. en dus alle moeite, welke voor dezen avond opgeofferd is ook beloond werd door het groot aantal aanwezigen. Na de opening werd door de zangvereeniging Excelsior, welke zich disponibel gesteld had voor dezen avond, eenige nummers gezongen, en had na ieder nummer een flink applaus in ontvangst te nemen. Hierna hield de heer Brooshoofdveen propagandarede welke met groote aandacht gevolgd werd, en viel hem een luid applaus ten deel. Nu werd door een 3 tal leden der zangver. Excelsior een tooneelstukje „De Trouwlustigen" opgevoerd, en de lach spieren eens in beweging gebracht. Het werd vlot gespeeld, daarna werd door eenige dames van Excelsior een kopje thee rondgediend, wat de gezelligheid verhoogde en intusschen werd een begin gemaakt tot het regelen der films, welke op zulke avonden niet mogen ontbreken, ook deze vielen zeer in den smaak, n.i. een film uit China kwam zeer tot haar recht. Hierna volgde een korte pauze en werden de kopjes weer eens gevuld en werden een paar taarten verloot om de onkosten van dezen avond te dekken en konden de gelukkige win naars eens heerlijk smullen. Na de pauze werd weer een tooneelstukje opgevoerd n.l. „Zijn laatste glas" welke met groote aandacht ge- ministers werden er niet geteld; maarschalken had men er tot vervelens toe; prinsen waren er talrijker dan de bruinvisschenen groote schrijvers, groote tooneelspelers, groote zangers, groote redenaars waren er als het zand der zee. Maar een nieuw aan gekomene, dien niemand kende, had iets belang wekkends, al was 't alleen maar omdat hij stof tot lachen gaf. ,.'t Was zoo raar dat er zulke men schen waren, of, als zij bestonden, dat zij zich dan daar vertoonden. Wie is 't ?"zeide heel Trouville in één adem, en de vrouwen lachten, en de mannen keken, en beide seksen zagen eenparig om naar eene gedaante die hen voorbijging, eene bekoorlijker verschijning dan zij ooit aanschouwd hadden. Die gedaante droeg echter eenvoudig een kleed van bruin Oxford! Bruin Oxford kan te Trouville wel ge dragen worden, maar dan is het zoo veredeld en verheven, evenals Lady Dolly's batist, door kant en zijden borduursels en sierlijke knoopjes, dat het bruin Oxford evenmin door" het bloote oog te ontdekken is als een ongeoefend verhemelte het oorspronkelijke vleesch, visch of gevogelte uit de mayonnaise van een goeden kok kan proeven Maar dit was bruin Oxford zonder meer, zonder eenige poging om zich te vermommen, en nat en gekreukeld door zeewater; en bij de frisschc en luchtige kleeding der aanwezige dames, als zeep bellen, die met al de kleuren van den regenboog op de koelte zweefden, zag het er al zeer bruin uit. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1