RADIOVOORDRACHTEN OVER DE BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE. LANDBOUW VERSLAGEN ;R£URÏUS Havermout ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934. gegeven, dat slechts de betere troepen en de sterkere bewapening Dollfua de zege had den gebracht. Volkomen terecht, maar is dit niet steeds de doorslaggevende factor? Toen schryver dezes in den zomer van het jaar 1917 te Petrograd vertoefde, heeft hy het medege maakt, dat de eerste greep naar de macht der Bolsjewiki tegen het gezag van Kerenski strandde op een tekort by de Bolsjewiki aan pantserauto's en machinegeweren. Daarom bleven in den zomer van 1917 de Mensjewiki in de meerderheid en aan het bewind. Ge leerd door deze ervaring hebben de Bolsjewiki in den herfst van datzelfde jaar met meer machinegeweren en meer pantserauto's een tweede poging gewaagd, die met uiteindeiyk succes is bekroond. Hetzelfde is teWeenen geschied, waar Dollfuss wel, de arbeiders niet in het bezit waren van houwitsers en overvloedige bewapening. Habicht heeft deOostenrykscheregeerin een wapenstilstand van de Oostenryksche Nazi's aangeboden voor den tyd van acht dagen, eindigende op Woensdag, 28 Februari, des middags te twaalf uur. Over deze brug kan de Oostenrijksche regeering tot Habicht komen en dan deelen in afzienbaren tyd de nationaal-socialisten samen met de Burger wachten van Prins Starhemberg in Oosten rijk de lakens uit. Zy het niet op den eersten Haart, nog in den loop van het jaar 1934 zal dit ons bedunkens, zeker het ge val zy'n. De reizende correspondent van de „Daily Mail", Ward Price, heeft ook een onderhoud gehad met den Pruisischen minister-presi dent, generaal Goering. Dsze eischte voor Duitschland het recht op een eigen defensieve luchtmacht te bezitten. Over den Volkenbond, de instelling van de overwinnaars om de overwonnenen in bedwang te houden, was Goering zeer slecht te spreken. Nog steeds bestaat er in Duitschland een communistisch gevaar, zy het dan onderaardsch of smeulend. Wat Dimitroff betrof, bleef Goering by zyn meening, dat hy aan de galg behoorde. Had Dimitroff de Duitsche revolutie kunnen uit roepen, hij zou zeker niet geaarzeld hebben Goering op zyn beurt aan de galg te hangen. Thans zit Dimitroff, zonder iets tegen Duitsch land te kunnen ondernemen, veilig achter slot en grendel, waar hij zal moeten biy ven. Noch zijn leven, noch zyn gezondheid loopen gevaar, maar het is het allerbeste, dat Dimi troff niet ongestraft en vrij in deze maat- schappy rondloopt, zoodat hy eerst maar eens in vergetelheid moet geraken, dan zal Goering wel verder zien, wat er met den Bulgaar moet gebeuren. Ten Zuiden van Livorno is een ernstig spoorwegongeluk geschied met een zooge naamde „Littorina",eenraiis-omnibus, zooals de Italiaansche Staats-Spoorwegen tegen woordig op vele trajecten laat loopen. De wagen reed met een snelheid vanl20K.M. per uur en kwam in botsing met een extra- trein, die van de andere zijde naderde. De Littorina geraakte in brand en werd geheel vernield. Zestien personen kwamen om het leven en vyftien menschen werden zwaar gewond. De beroemde Duitsche schaker, Dr. Sieg- bert Tarrasch, is te München op 72-jarigen leeftyd overleden. Tusschen 1890 1910 was hij in zijn allerbeste jaren als internationaal schaakmeester met een wereldnaam. Met groot succes nam hij aan ongeveer alle groote schaak-wedstryden deel en zijn strijd tegen Dr. Lasker leeft nog steeds voort in de herinnering van de kenners van het schoone en nobele schaakspel! Men verwacht in België algemeen, dat de nieuwe koning, de voetsporen van zyn vader zal drukken. In dit verband kan schrijver dezes een aardige persoonlijke anecdote ver halen, die zich op een der Indische reizen van den Belgischen Kroonprins heeft afge speeld. By het beklimmen van een bergtop kwam een gezelschap Nederlanders het eerst op het plateau aan, dat doel van de geheels klimpartij was geweest. Bergklimmen in Zwitserland moge werkelijk zwaar werk we zen, in Indië maakt het klimaat er een cor- vée van. Het kleine gezelschap Nederlanders blies dus heeriyk uit op het hoog gelegen bergplateau, genietend van het schitterende uitzicht, maar meer nog bykomend van de krachtsinspanning. Enkele oogenblikken la ter naderde van een andere kant een klein gezelschap, dat ook het plateau tot einddoel had gekozen. Men praatte ongedwongen, dronk samen en deelde broederiyk de mee gebrachte eetwaren. Pas by het opbreken van de twee partyen bleek de voornaamste persoon van het tweede aangekomen gezel schap te zyn de Kroonprins van België, die op de meest ongedwongen wyze zich met alle anderen had onderhouden Zoo'n episode karakteriseert den man, die nu Hoofd van Staat is by onze Zuiderburen! Koning Albert I is thans begraven. En meer dan by een gewonen sterveling voelen we het „de koning is dood, leve de koning". Nauwelijks is de cirkelgang des levens aan zijn stoffaiyk overschot voltrokken of reeds doemt de nieuwe ster aan den gezichts einder op: Leopold III. Reeds trekken aller wegen auto's en touringcars vol bezoekers naar België's hoofdstad om het schouwspel, dat die stad te wachten staat, mee te kun- neD maken. Inhuldiging, feestelijkheid en vooral bet „potteken bier, zulle" van den Belg.dat zyn de elementen, die deze dagen zullen kenmerken. Inmiddels heeft de be grafenis van den monarch overal ter wereld groote belangstelling getrokkende tragische wijze, waarop Koning Albert den dood vond, de rol, die hy tydens den wereldoorlog speel de, de persoonlijkheid van den koning en zyn regeeringsbeleid, dat alles hebben den gestorvene gemaakt tot een figuur, die men niet licht vergeten zal. De aandacht van alle eigenaren of ge- bruiksgerechtigden van iepeboomen, van be langhebbenden by de cultuur van deze boo» men, zoomede van hen, die iepestammen opslaan en verwerken, wordt er hierby op gevestigd, dat vanwege het Iepenziekte Co mité twee radiovoordrachten over de be- stryding van de iepenziekte gehouden zullen worden en wel: op Maandag 26 Februari des namiddags van 8.10—8.30 voor de N.C.R.V. door den heer N. van Poeteren, Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst als Secretaris van het Iepenziekte Comité, en op Dinsdag 27 Februari des namiddags van 7 7.20 uur voor de A.V.R.O. door den heer E. D. van Dissel, Directeur van het Staatsboschbeheer, als Voorzitter van het Iepenziekte Comité. De belangrijkheid van kali in het land- en tuinbouwbedrijf. Dat de kali een onontbeerlijke planten- voedingsstof is, en het dus noodig is dat deze zich in voldoende hoeveelheid in den bouw grond bevindt om volledige oogsten te ver krijgen is van algemeens bekendheid. Meer en meer echter komt men tot de overtuiging dat de kalimeststoffen, welke hoofdzakelyk in de behoefte aan kali onzer gewassen voor zien, nog een andere rol kunnen spelen in het landr en tuinbouwbedryf. Dat zij nog andere eigenschappen bevatten dan direct voedende. Eigenschappen welke eveneens van groote invloed zijn op het gedyen ervan. Al staan wij nog slechts aan het begin der onderzoekingen, toch kan reeds met groote zekerheid gezegd worden dat de kalimest stoffen eigenschappen bezitten van gunstigen invloed by de bestrijding van sommige plantenziekten, bestrijding van schadelijk gedierte, verdelging van onkruid, verbetering der kwaliteit onzer gewassen, enz. De kalimeststoffen zijn dus niet alleen uit bemestingsoogpunt belangryk in het land en tuinbouwbedrijf. Als wy dan zoo eens nagaan de gunstige werking der kalimeststoffen, dan denken wy in de eerste plaats aan het blauw worden der aardappelen. Wat een last, wat een schade heeft dit euvel reeds veroorzaakt! Wat een geruststelling te weten dat bij voldoende kalibemesting het blauw zich niet meer vertoont. Bij de uien kreeg men eveneens een eigenr aardig groeigebrek bij onvoldoende kali in den bodem. De gevolgen hiervan waren niet zoozeer een minderwaardigheid van het pror duet zelf, maar de opbrengst was aan den zeer lagen kant. Zoo zouden wy meer voorbeelden op kun nen noemen, b.v. de randjesziekte der bessen, enz. Wat betreft de bestryding van schadelyk gedierte heeft men prachtige resultaten ver kregen bij bestrijding van slakken metKaïniet of 20 kalizout vermengd met kopersulfaat. Volgens de jongste onderzoekingen is kaï- niet een goed verdelgingsmiddel van enger lingen in winterrogge, haver, zomertarwe en zomergerst. In verband met de te verwachten vreterlj in deze gewassen, vooral als deze verbouwd worden op gescheurd grasland, vestigen wij de aandacht op een artikel in „De voeding der Planten", getiteld: De bestrijding van engerlingen met chemische middelen. Bij genoemde korensoorten werd in 1933 op sterk door engerlingen aangetaste per- ceelen kaïniet aangewend, in hoeveelheden van resp. 800—1200 K.G. De tyd van aan wending was omstreeks het midden van Mei, terwyi de resultaten werden opgenomen omstreeks één en drie maanden later. Hierby bleek dat kaïniet de engerlingen verdrijft wanneer men een strook grond, naast de bestrooide, vryiaat en doodt wanneer men de kaïniet aanwend over den geheelen akker. By aanwending van 800 K.G. was de ver delging niet radikaal, wel evenwel b(j de zooveel grooter gift van 1200 k.g. per H.A. Bij bestrooiing van het gewas in een tyd dat er nog regen valt, is-de werking binnen drie weken te bemerken, terwijl binnen drie maanden alle engerlingen verdwy'nen. En dan eindelijk wat de bestrijding aan gaat van onkruid door middel van gemalen kaïniet. Hierop komen wy in een volgend artikeltje nog nader terug. Landbouw nederzetting in Zuid-Afrika. In het December-nummer namen wy een uitvoerige beschouwing op van den heer Ten Cate Hoedemaker over Nederlandsche land bouwers in Zuid-Afrika. Nadien kwam ons onder het oog de meening van een anderen niet-Afrikaner, een Engelschman, den heer James Woodin, in een artikel in het October- Dummer van „The 1820", het orgaan van de „1820 Memorial Settlers Association". Het bevat tal van nuttige wenken en behartigens waardige opmerkingen voor degenen, die er over mochten denken om thans in Zuid-Afrika «en bestaan in het boerenbedrijf te zoeken. Wy laten het hieronder volgen: „Het boerenbedrijf is op zijn besteen kans spel; daar is nu eenmaal niets aan te ver anderen zoolang de mensch niet de contröle heelt over het weer en tal van plagen. Boeren is een vechten met de natuur, en de natuur heeft de hinderiyke gewoonte om terug te slaan op plaatsen en tyden waarop men dat het minste verwacht. De 1820 Settlers orga nisatie heeft zich zelf en ook anderen ge ïnteresseerd in de boerdery in Zuid-Afrika en zy zal daarmee, ondanks mislukkingen, biy ven voortgaan. Mislukkingen komen over al voor, niet alleen in het boerenbedryf. Dit feit maakt een succes van des te grooter belang en succes heeft hy, die hard werkt, zyn verstand gebruikten vast beslotenis om Zuid-Afrika als zyn vaderland aan te nemen en zich er gelukkig te voelen." „Personen met te weinig kapitaal moeten niet zoor zichzelf beginnen. Ook zy die niet in staat zyn om hun kapitaal zuinigen met overleg le gebruiken doen beter het op andere wyze dan in het boerenbedryf te beleggi Compagnonschappen geven weinig bevredi ging en daarom niet aan te bevelen. Het is van het allergrootste belang, dat men zyn kapitaal met overleg en zorg be steedt. Daarom volgen hieronder eenige wen ken aangaande uitgaven waarvoor men zich moet hoeden." „Overdreven kosten voor een woonhuis, zuivelinrichting, garage, tuin, tennisbaan, waterleiding, electriciteitsvoorziening, luxe- en vrachtauto's, meubilair, onnoodige uit gaven voor byzonder mooi vee in plaats van vee dat behoorlyke opbrengst geeft. Dan moet men zich hoeden voor de zucht om alles te omheinen, overal draad te spannen, om maar vooral de grens van eigen gebied aan te kunnen geven, met het logische ge volg dat er veel geld gaat zitten in de af rastering van grond waaraan men niets anders heeft dan er af en toe eens naar te kijken. Gemeenlijk zegt men datzulke uitgaven den grond in waarde doen stijgen, maar men vergeet dat de grond al weer meer moet op brengen om het bedrijf loonend te maken. Dus geen onnoodige omheiningen maar alleen hier en daar afrasteringen b.v. dicht bij huis, en daar waar zij absoluut noodig zyn. Dat is wel zoo goedkoop." „Deze opmerkingen zijn niet bedoeld als onvriendelijkheden maar om den onervarene te bewaren voor fouten en misslagen die in het verleden zoo vaak hebben geleid tot gevallen waarin de nederzetter na twee jaar boeren tot de ontdekking kwam, dat zijn kapitaal verbruikt was om zyn plaat§ hetjës en geriefelijk te maken en hy geen geld meer over had om zijn bedryf voort te zetten, dus een mooie boerderij had gesticht voor. een ander, die haar voor een zacht prysje overnam." „Fools build houses and farms for wise men to buy, live and farm in it." De oorzaak van vroegere mislukkingen. „Wij leven in een tyd waarin het voor hen, die erover denken om in Zuid-Afrika te gaan boeren, al heel gemakkelijk is om de fouten van het verleden te ontdekken en daarmee hun voordeel te doen voor de toekomst. Zij mogen dan weten dat de mis lukkingen van vroeger jaren zijn toe te schryven aan: 1. Het steken van te veel geld in den grond als gevolg van den hoogen aankoops- prys en de dure „verbeteringen", hetwelk in de hand werd gewerkt door ruim crediet, zoowel van den kant van particulieren als van het goevernement tegen te hooge rente. Deze kapitaliseering is nu natuurlijk buiten alle verhouding geraakt tot de tegenwoordige lage pryzen van landbouwproducten, tenge volge van de wereld-depressie. 2. Doorloopende over-kapitaliseering van het geheele boerenbedryf, speciaal door irri gatie-schema's, die oorzaak zijn van heel wat moeilijkheden van den nederzetter. 3. Te hooge pryzen, die de boeren hebben moeten betalen voor allerlei benoodigdheden als: ploegen, cultivators, eggen, boren, om heiningsmateriaal, windpompen, maai- e.a machines, binders, bouw-materialen en onder- deelen voor al deze werktuigen. 4. Te hooge transportkosten in het alge meen, speciaal te hooge spoor- en scheeps- vrachten tezamen met te groote uitgaven voor verzekering, bemarkting, opslag en distributie van landbouwproducten, evenals te hooge transportkosten van alle boerderij- benoodigdheden. 5. Een totaal gemis aan geregelde voor lichting aangaande doelmatige distributie, buitenlandsche afzetgebieden en locale mark ten dit geldt in het byzonder voor de vleesch- en mielie markt. 6 Een geheel ongemotiveerd verschil tusschen de pryzen, die de Z. A. consumenten voor landbouwproducten hebben moeten be talen en, als gevolg van de oorzaken genoemd onder 5, den prys dien de boeren voor hun producten hebben ontvangen. 7. Gemis aan kennis van zaken van re- geeriDgsambtenaren en in het algemeen de inmenging van het gouvernement, naast ver kwisting door een groot aantal boeren." „Recapituleerend biykt, dat de grootste fout schuilt in te groote kapitaalinvesteering in den grond en de te hooge rente die daarop betaald moet worden in verhouding tot de netto-opbrengst van de producten." „Toen de waarde van alle producten relatief hoog was, kon de boer zich al deze lasten op den hals halen, en wat meer zegt, hij deed het. Thans is de toestand echter geheel ver anderd. De vroegere verhouding tusschen baten en lasten is verbroken, waardoor tal van boeren er onder zijn geraakt en een niet onaanzienlijk deel van de beste boeren hun plaatsen hebben moeten opgeven." „En hoe is de toestand nu voor den pas aangekomen nederzetter? Nimmer is er voor werkeiyk goed onderlegde boeren, die over het noodige kapitaal beschikken, zulk een goede gelegenheid geweest als thans om een goede behooriyk betalende boerdery tekoo- pen. De grondpryzen zyn zoo laag, als ze nimmer meer zullen worden. Geld is goed- kooper te krygen dan ooit te voren en hoe wel het vertrouwen van geldbeleggers in het ZuidrAfrikaansche boerenbedrijf danig geschokt is, zal het zyn evenwicht herkrygen en zal men weer de waarheid gaan leeren kennen van de opvatting dat „de grond niet wegloopt." Weliswaar zyn de pryzen van landbouw producten overeenkomstiggedaald, maar is het niet altyd verstandiger om een bedryf te beginnen wanneer de prys van grond en producten laag is, dan omgekeerd? Men waagt minder geld, loopt minder risico's, en men heeft meer kans om op te klimmen wanneer men van het laagste punt af begint." „De „1820" moet herhalen, dat deze mo- geiykheden alleen benut kunnen worden door den enkeling, den goed onderlegden boer, die voldoende kapitaalkrachtig Is, maar niet door hem die slechts een der beide qualifi- caties bezit, en zeker niet door hem, die wel over ervaring, maar over te weinig kapitaal beschikt." De Coöp. Ifroodbakkerü en Verbruiks- vereeniging „Volharding" Ü.A. hield Maandag en Dinsdag resp. te DIBKS- LAND en M1ÜDELUARNIS—SOM- MELSDIJK, haar 23ste jaarverga dering. De Voorzitter, D. Poortvliet, gaf in zyn openingswoord een overzicht van de Coöpera tieve beweging in Nederland en den stryd die het afgeloopen jaar gevoerd is inzake de saneering van het bakkersbedryf. Hij moest helaas constateeren dat de economische toe stand der plattelandsbevolking nog geen enkel lichtpunt biedt in tegenstelling met de industrie die, volgens de statistiek, eenige verbetering aanwyst. Hoewel tal van bedrij ven zeer wankel staan kan dat niet van de Coöp. alhier worden gezegd. De omzet is stabiel gebleven en de omzet in goederen zelfs gestegen. Uit het verslag van Secretaris de Bonte memoreeren wij dat het ledental gestegen is van 576 leden op 579, Het broodverbruik per lid is sinds het vorige jaar gestegen van 512 K.G. op 524 K.G. De omzet in geld was voor deze afdeeling ruim 3500,— hooger dan het vorig jaar. Met de korting 10% wordt 6% dividend uitgekeerd. De afdeeling Kruidenierswaren gaf een mindere ontvangst van ƒ3600,hoewel de goederenomzet gestegen was. Daar op de manufactuurafd. een aanzienlijke waarde vermindering moest geboekt worden, wordt alleen de korting k 4% uitgekeerd. Besloten werd om de manufactuurafdeeling tescheiden van die der kruidenierswaren. De afdeeling Banket gaf een verlies van 381,-. Deze afdeeling had zeer onder de crisis te lijden waarom in den loop van het vorige jaar reeds besloten was deze afdee ling op te heffen omdat de koekjes door de groote ondernemingen veel goedkooper kun nen geproduceerd worden en bovendien een banketfabriek der Handelskamer thans de producten levert tegen een prys waartegen het kleinbedrijf niet op kan. De balans geeft een juist beeld van de gunstige financieels positie en laat zien dat de winst in het afgeloopen jaar 14176,05 bedraagt. De verslagen van Secretaris en Penning meester werden goedgekeurd en het dage- ltjksch bestuur, bestaande uit D. Poortvliet Voorzitter, J. C. de Bonte Secretaris en L. v. d. Wekke Penningmeester, werd her kozen, evenals de aftredende bestuursleden S. de Berg, W. Stolk en K. Korteweg en de Commissaris A. Overbeeke. Het Steunfonds by ziekte gaf een ver mindering van 390,45 te zien en staat thans nog op 1996,41. Besloten werd het reglement van dit fonds te wyzigen waar door voortaan in plaats van 3/t slechts de helft van het gewone jkruidenierswarenver- bruik zal worden uitgekeerd. Voor het brood wordt het volle verbruik gegarandeerd. Na een passend slotwoord door den Voor zitter werden de vergaderingen gesloten die in totaal bezocht werden door 284 leden. Verslag van de jaarlijksche Verga dering van de Vereeniging „Steun b\j Ziekenhuisverpieging" te OUD DORP, gehouden in de Oude School. Door den Voorzitter den heer J. Breen, werd de vergadering met een woord van welkom geopend. De Notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goed gekeurd. Wat het aantal leden betreft is dit met 67 vermeerderd. De financiën zyn behalve het te kort, in orde. Den Penningmeester komt een woord van dank toe voor zyn accuraat beheer, en brengt verslag uit. De Jaarrekening 1933 luidt als volgt: Kassaldo op 31 Dec. 1932. 3331.34 Ontvangen contributie 1933. 6641,99 Amateursgelden25,— Wegens gehaalde rente95,09 Voor verkochte reglementen 1,— Ziektewet12,80 Betaalde Doktersrekening 6,60 9113,32 VlUGKOKEND cenf per pondspak ..VE'eroerlandsch fabrikaat/ (Adv.) Uitgaven over 1932 130, Doktersrekeningen 19332363,90 Kosten wegens het nemen v. foto's 232,— Verplegingskosten 193251,— Idem 1933 3516,99 Vervoerkosten447,90 Porto's10,07 Zaalhuur18, Drukwerken76,96 Voor Contröle36,90 Diverse Onkosten48,18 Bodeloon-sb 361,93 Kas-saldo 19331819,39 9113,22 Balans Kas-saldo 31 Dec1819,39 Belegd Boerenleenbank 1700,91 Contanten tekort118,48 1819,39 Nog te betalen: Rekening over 1929 25,— 1930 360,- 1931710,- 1932 25.- 1933 580,- Voor betaalde Contributie 1900,— Totaal 3000,— Kas-saldo1819, Nadeelig Saldo 1180,61 De contributiën werden nog niet verhoogd doch indien het noodig wordt is aan 't be stuur een machtiging er voor verleend. Tot commissie van Toezicht voor het nazien der rekeningen zyn benoemd M. Boelaars, C.J. Mierop en J. Westhoeven. Vorig jaar werden 59 patiënten naar de Ziekenhuizen vervoerd. Daarna komt aan de orde verkiezing van 2 aftredende bestuursleden en wel de heeren J. Pik en G van Oostenbrugge en werden beiden by acclamatie herkozen en lieten zich de benoeming welgevallen. Door vertrek van het bestuurslid Dr. G. Polderman, werd ge kozen Dr. van den Borgh. In de rondvraag die nog al een poosje duurde werden verschillende vragen en be sprekingen gedaan, waarna den Voorzitter de Vergadering met een woord van dank sloot. Verslag van de Groene Kruisvergade- ring te GOEDEREEDE, op Vrijdag 16 Februari 1934 in de Gouden Leeuw. De Voorzitter, de heer E. A. Snyder, heet de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en schetst in een uitnemend betoog den verre van rooskleurigen toestand, waarin de ver eeniging verkeert. Het in vorige jaren ge kweekte batig saldo versmelt als sneeuw voor de zon: elk jaar wordt daarvan onge veer 35 opgeteerd. Het ligt voor de hand dat tot het doen van ingrijpende bezuinigin gen moet worden overgegaan om op den duur nog het ideaal: de verpleging van zieken en het bestryden der t.b.c. als volksziekte zelfs maar uit de verte te kunnen benaderen. Spreker zegt dat de Groene-kruisweg in alle opzichten een lydensweg is, waarop men, als bestuur, allicht zou aarzelen om voort te gaan, ware het niet dat het groen, als de kleur der hope, ons met kracht bezielde om te doen wat er te doen gevonden wordt. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld, waarna Secretaris Timmer in een uitvoerig jaarverslag mede- deeling doet van hetgeen in het afgeloopen jaar door de vereeniging is verricht. En dat is niet gering. Want behalve dat de wyk- zuster een kleine tweeduizend bezoeken af- _de om de lydende menschheid by te staan, werden nog verschillende t.b.c. patiënten voor gedeeltelijke rekening der vereeniging uitgezonden naar sanatoria. Dat vooral aan dit laatste enorme kosten zijn verbonden vertelt ons Penningmeester Goekoop, die een opsomming doet van de vele uitgaven, waar tegenover slechts al maar dalende subsidies staan. De Penningmeester is dan ook beducht voor de financiën, waarom hij er sterk op aan dringt het bestuur in zijn bezuinigingsplannen te steunen. De ontvang sten, met inbegrip van hèt"'batig saldo 1932 bedroegen 5260,36, de uitgaven ƒ3660,13 zoodat nog 1590,29 in kas was.zyndehet drie-vierdedeel van het goede slot van 1932. De contröle commissie, bestaande uit de heeren K. Troost en A. C. den Eerzamen brengt een gunstig rapport uit over de boek houding, waarna de rekening wordt vast- Overgaande tot de verkiezing van twee bestuursleden wegens de periodieke aftreding van de heeren D. Goekoop en Ad D. Eer zamen, bljjkt dat de aftredenden met over weldigende meerderheid zyn herkozen. De beide heeren verklaren dan ook, onder in stemming der vergadering, wederom hun beste krachten te willen geven aan de ver zorging van de Groene-KruisbelangeD. Een voornaam punt op de agenda vormt het voorstel van het bestuur om in den ver volge geen volwassen t.b.c.-patiënten meer voor rekening der vereeniging uit te zenden en om de uitzending van bedreigde kinderen, zoodanig te beperken, dat voor 1934 een ge raamd bedrag van 480,— niet wordt over schreden. De Voorzitter, dit voorstel nader toelichtende, geeft een overzicht van de daaraan verbonden kosten, welke, indien het tot nu toe gevolgde systeem bestendigd bleef, de vereeniging aan den rand van een bankroet zouden brengen. Hoe gaarne het bestuur ook volledig de doelstelling van de afdeeling zoude willen uitvoeren, de financiën vormeD een ernstig beletsel en het zoude struisvogel politiek zyn, indien wy den ernst daarvan voorby zagen. De vergadering zag met het bestuur de noodzakeiykheid der beperking blijkbaar in, en nam zonder stemming het voorstelaan. Als leden der controlecommissie worden by acclamatie benoemd de heeren A. C. den Eerzamen, K. Troost en J. de Ronde en alB reserve-leden de heeren F. den Eerzamen Jzn. Jb. van Heest en D. Bruggeman Jzn., die allen bereid waren hunne benoeming aan te nemen. Tydens de rondvraag informeert de heer J. van Heest, in zyn kwaliteit van Voorzitter der S.B.Z. naar de deugdelijkheid der Flak- keesche Ziekenauto. Spreker heeft klachten daarover vernomen en, waarin den vervolge het vervoer naar Dirksland vermoedeiyk hoofdzakelyk met die auto zal plaats vinden, acht hy het van belang dat het bestuur aich op de hoogte stelt van de doelmatigheid van deze auto; de Voorzitter belooft dit te zullen doen. Ten slotte informeert de heer H. Lodder naar den uitslag van het door de destyds ontslagen wykzuster ingestelde beroep. Door den Secretaris wordt het door de beroepecommissie uitgebrachte rapport voor gelezen, hetgeen geen aanleiding tot opmer kingen geeft. Daarna sluiting met een woord van op wekking tot medewerking. Grl t.l H'l Jaarverslag over 1933 der afd. Hellevoet- sluis-Nieuw-Helvoet der Zuid-Holland- sche Vereeniging Het Groene Kruis. We kennen allen de beide spreekwoorden: „De tijden veranderen en wij met hen" en „Als het getij verloopt moeten de bakens ver zet worden", het tweede kunnen we ais een direct gevolg van het eerste beschouwen. Beide zijn nauw met het praktisch leven ver bonden, omdat ze daaraan hun ontstaan te danken hebben. Deze geijkte termen zijn ook één geworden met het Groene-Kruiswerk, meermalen voor ons een vingerwijzing en ge durende ons 27-jarig vereenigingsleven even zooveel malen van praktisch nut. In de toe komst zullen niet minder dan voorheen met het oog op het verloopen van het getij de bakens zoo noodig verzet dienen te worden. Mocht de economische inzinking reeds eer der haar onmiskenbaar stempel op ons ver eenigingsleven hebben gedrukt, de dreigende wolken van 1933 lieten in 't bijzonder haar donkere schaduwen achter. Dit jaar onder gunstige omstandigheden aangevangen, daar een sedert lang gekoester de wensch in vervulling was gegaan met het in gebruik nemen van het wijkgebouw, waar door de ontbrekende en onmisbare schakel aan het Groene Kruiswerk werd toegevoegd, deed de opheffing der rijkswerf te Hellevoet- sluis plotseling haar remmende werking ge ducht gevoelen. Het ledental liep sterk achter uit, waardoor de fondsen werden beïnvloed en in het vervolg een blijvend karakter zullen dragen. Het kwijnend zakenleven dat door het ver trek van honderden uit de beide gemeenten mede gevoelig werd getroffen, was nu ook niet bevorderlijk voor een bloeiend vereenigings leven. Voeg hierbij den maatregel door den raad van Hellevoetsluis genomen om de subsidies te verminderen met een bedrag van 100,—, dan was het voor het bestuur zaak paraat te zijn om tijdig de bakens zoo noodig, te ver zetten. De gemeente Nieuw-Helvoet vond geen vrij heid, trots het feit dat deze gemeente genood zaakt was den belastingdruk te vermeerderen, om het sociaal hygiënisch werk van het Groene Kruis, dat zijn geldmiddelen zichtbaar zag verminderen, nog meer te dupeeren. Het bestuur is hiervoor erkentelijk en kon bij het einde van 1933 een goede en sluitende begrooting aan de vergadering voorleggen. Terecht bracht de voorzitter der Zuid-Holl. Vereen., Dr. Elias, in de jaarvergadering te R'dam naar voren, dat er in breeden kring nog te weinig wordt beseft, dat de Gr. Kruis- vereenigingen reeds op zichzelf bezuinigings middel zijn, daar zij op het gebied der volks gezondheid, liet werk van de Overheid geheel of gedeeltelijk uit de handen nemen. Een werk waarvoor de besturen zich ten voile en be langeloos geven. In de voorjaarsvergadering trad de lieer F. G. Tieman als bestuurslid af, maar werd weder herkozen, zoodat de samenstelling van liet bestuur geen wijziging onderging. Het verloop van het ledental moge blijken uit het volgende staatje: 1 Januari 1933: 571 jaarleden, 388 maand- leden. Totaal 959. Bijgekomen: 37 jaarleden, 28 maandleden. Totaal 65. Afgeschreven: 87 jaarleden, 119 maand leden. Totaal 206. 31 December 1934: 521 jaarleden, 297 maandleden. Totaal 818. Bij een inwonertal in beide gemeenten van 3770 maakt dit ledental betrekkelijk geen slecht figuur, als men weet dat in 1922 toen we 5826 inwoners boekten, ook eenzelfde aan tal waren aangesloten. Onder leden worden hier gezinnen verstaan. Uit de administratie van den Penningmees ter dienen dc volgende cijfers te worden ver meld: Va 15(| Ah artik* moge bouwl krijgt geboi stig bouw| ploit, Nu werk als gi werk' plaat: of di ïnvlo- den s zuurs in lie De Casin zieke versci heer veel 1000- Helle den volgd meer Zoo plaat boeie' voort dacht niet in ten geziei Tol heeft arbeii 583 b zoeke bezoel staanl lende I werdeg Vol geeft, I een lil vertra maanl koms» binnel sterkt! buitel mooie; allen, I De ol deelinl er mJ onze I vallei! naast1 steun I ons Hof Mensc alle V ander En 1 verho diDgei kan 1 zonde: echte;: waar wordt; zien. toelac wat verm ongeh omsta opger biedt betooi standi Zoo zy. Df maar wy 1 klinkt blikkq lyke doch ons oplossS dan ti een w stand juist te vei werke sterve Dom de hi gesch wy 1

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 2