Boerenleenbank Leest„OnzeEilanden" Middelfiarnis-Sommelsdijk D.JOPPECz. te Sommelsdijk WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 LANDBOUW en VEETEELT TALMI. PLUIMVEETEELT BINNENLAND wegwijzing, die ons te Muenchen van [punten had gered. Aan den rand der stad len bruinhemden de deelnemers op te iten, niet autos of met motorrijwielen om hen uit te rijden. Anderen sprongen op [reeplank der wagens en wezen zoo den terwijl op alle kruispunten in de stad erom bruinhemden met blauwe vlaggen st deden als verkeersagenten om den weg de deelnemers vrij te houden. Alle ver werd stop gezet, door de straten van Iffirrg, Ulm of Stuttgart holden de Rallye- bns door alle roode of groene of gele lieh- fteen voorafgegaan door de bruinhemden itos of op motorrijwielen. Kortom overal ritschland vonden wij dezelfde organisatie ij iederen wedstrijd in Italië^ waar op ge- Iwijze de weg voor de wedstrijdrijders door leden gebaand wordt door de fascistische Ithemden. Het spreekt vanzelf, dat een leg van 30 K.M. op een afstand van ]K.M. op dergelijke wijze gereden over e wegen weinig gewicht in de schaal legt, il waar op de buitenwegen de weg- luiding weer West-Europeesch was, een waarvan wij thans na onze Balkanonder- Engen pas ten volle de waarde wisten te [ten. Het tijdroovende zoeken op land- Iten was niet meer noodig, op de wegwijzers lakens holden wij door het land en kwamen leen voorsprong van meer dan twee uur de laatste douane, vlak bij Straatsburg, wederom een controle was gevestigd. Straalsburg-Lyon. Straatsburg kregen wij het eerste con- Imet het Vaderland en met de Rallye. vonden wij den Heer Peppink, den redac- van „Autokampioen" die met den nacht- I uit Hannover was gekomen, waar hij de is uit het Noorden had opgewacht. Van [hoorden wij thans vele bijzonderheden Tie andere Hollanders, van Vroom, Van van Gterum, de Boer en Went en len. En alle berichten luidden verblijdend, fee menschen hielden zieh goed. Daar aan Introle waren wij ook de eerste wagens pen andere route, de deelnemers die uit jrest gekomen waren en waarvan er drie op tijd waren. Twee Peugeots en "mrd, de anderen waren allemaal in de w blijven steken of hadden aanzienlijke |aging ondervonden. er de mooie, maar bochtige Fransche [i snelden wij voort naar Lyon, met een enlijk verhoogd tempo, omdat het ge elde vanaf hier was opgevoerd tot 50 K.M |ur, naar Monte Carlo Lyon-Avignon-Nice-Monte-Carlo. i wij tot dusverre aan de verschillende oles steeds met ons zelfde kleine gezel- uit Athene, dat van 22 wagens lang- Ihand tot 15 ingekrompen was, ver- len, te Lyon bevonden wij ons opeens als ren in den breeden stroom van rijders uit [oorden, Stavanger, Umea, Tallin en alle rbij gelegen plaatsen, Amsterdam, Ber- fannover hadden hier hunne rijders ge in. Erger nog werd het te Avignon, waar tie deelnemers uit Schotland, Engeland [rtugal er zich bij kwamen voegen. Een vagens op den eenzamen weg in den en zuidelijken nacht, het geleek op een tsen fakkeloptocht van Avignon tot aan norgenstond die ons met zijne eerste in het Esterelgebergte kwam begroeten, eek eigenlijk allemaal zoo vreemd. Drie half etmaal lang waren wij met ons gezelschap van 15 wagens als een Jenstam door de onherbergzame streken len Balkan getrokken en nu opeens be- |n wij ons te midden van een bonte |te van allerhande auto's, die in snelle doorholden allemaal op hetzelfde doel, bnte Carlo, af. Het einde naderde snel en Inde bracht ons de eerste pech van den Jhen langen rit, en wel een pech die eigen- log aan onze eigen onvoorzichtigheid te is geweest. t groote vreugde vernamen wij even later lat de beide andere Fords uit Athene, fen de Nederlandsche ploeg van der Meu lenso-Wild en die-van den Engelschman fey onze pech niet gedeeld hadden en ook atste gedeelte van het lange traject even- lle andere gedeelten van het parcours op ladden volbracht, terwijl er van de 25 r'e Fords 23 de finish bereikt hadden, lan in totaal 18 zonder aan eenige con- ite laat aan te komen. NUTSSPAARBANK Mlddeiliarnls Sommelsdijk Kantoor - Voorstraat 5 - ffliddelfiarnis Geopend van v.m. 9— 12 en n.m. 2— 4 uur ZATERDAG v.m. 9—1 uur. MAANDAG n.m. 67 uur. DONDERDAG n.m. 67 uur. Rente vergoeding 3%. De bank leent gelden aan leden tegen 4.5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3.36 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aan gevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier Prijs per kwartaal Losse nummers f 1 0,07 1,20 0,20 ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 29 Onderzoek naar de gevolgen van de veeatapelinkrimping. Op initiatief van den inspecteur van den landbouw, hebben de rijkslandbouw- en vee teeltconsulenten zich gewend tot een aantal vooraanstaande landbouwers-veehouders in ons land, om een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van de inkrimping van den veestapel. Aan deze landbouwers wordt het volgende geschreven: Nu vanwege de groote moeiljjkheden, welke de export van producten van de veehouderij in steeds stagende mate ondervindt, een aanzienlijke inkrimping van onzen veestapel noodzakelijk is geworden en daarmee inmid dels een begin is gemaakt, komen de vee houders voor de vraag te staan, hoe zij hun bedrijven aan deze gewijzigde omstandig heden moeten aanpassen. Het ligt voor de hand, dat ook zjj, tot wier taak het behoort, om in dergelijke aange legenheden de land- en tuinbouwers zooveel mogelijk van advies te dienen, zich voort durend met deze vraagstukken bezighouden. Teneinde tot een betrouwbare conclusie te kunnen komen, is het noodig deze kwestie voor de verschillende deelen van het van alle zUden te bezien en te beoordeelen, al thans voor zooverre de wisselende omstan digheden van dezen tijd zulks toelaten. Aangezien het hier een zeer ingewikkeld vraagstuk betreft, waaraan zoowel voor de veehouders individueel als voor de gemeen schap groote belangen zijn verbonden, wordt het wenscheljjk geacht, om de beoordeeling van een en ander mede te baseeren op de meening van een aantal der meest vooraan staande practici uit ons land. Dit is de reden, waarom ik u beleefd ver zoek, bijgaande vragen wel te willen beant woorden. Voorop sta, dat uw antwoorden in geenen deele bindend voor u zjjndeze zullen voor geen ander doel worden gebruikt dan tot grondslag voor een eventueel algemeen advies aan de veehouders en wellicht mede ter voorlichting van de betreffende overheids organen. Bij de beoordeeling van den toestand zal dezerzijds aan twee punten speciale aandacht moeten worden besteed, omdat die van groot algemeen belang zijn. Voorzoover dit met de individueele belangen van de veehoudersin overeenstemming is te brengen, zal er n.l. naar gestreefd dienen te worden, dat als gevolg van de inkrimping van den veestapel: le. de werkgelegenheid ten plattelande niet nadeelig, zoo mogelijk zelfs voordeelig, wordt geïnfluenceerd: 2e. de import van hulpstoffen, in het bijzonder van krachtvoe- dermiddelen, tot een minimum wordt terug gebracht. Deze beide punten hangen ten nauwste met elkander samen en zullen als regel in de gewenscbte richting worden geleid, wan neer er door de veehouders naar wordt ge streefd, zooveel mogelijk veevoeder in eigen bedrijf te verbouwen. Mocht u van meening zijn, dat zonder verdere maatregelen dit doel niet kan wor den bereikt, dan zou ik het zeer op prijs stellen, van u te vernemen, welke naaatre- FEU1LLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQU1ST. Vertaald door F. LAHR Jr. (Nadruk verboden.) 62) Daar stond hij beneden op straat in den zilveren maneschijn. Hij nam zijn hoed af en wuifde tegen haar en nu hoorde zij ook zijn gedempte basstem „Goeden nacht, Kasjal... Ik wilde je alleen maar goeden nacht zeggen I" Daarop ging hij heen... langzaam en zonder zijn gezicht af te wenden. En zij verbeelde zich, dat zij met gesloten oogen onder de dekens lag en wenschte op dat oogenblik te sterven, zoo gelukkig voelde zij zich... en nu, evenals toen, rolde de eene traan na de andere van onder haar lange oogwimpers, zonder dat zij het zich bewust was XI. Gedurende den winter had Einar zijn moeder herhaaldelijk verzocht, eens met hem mede te gaan naar oom Olof. In het begin wist zij steeds een excuus te verzinnen en hechtte weinig waarde aan die invitaties. Toen Einar telkens op dat thema terug kwam, begon zij argwaan te krijgen. gelen hiervoor naar uw oordeel bevorderlijk zouden z(jn. Aan de aanschrijving werden 16 vragen ter beantwoording toegevoegd. Raadgevingen aan détail-zaadhandelaren. Dr. Franck, directeur van het rijksproef station voor zaadcontróle te Wageningen, wijst er in De Nieuwe Veldbode op, dat hem al eenige jaren en dit seizoen zelfs al voor de derde maal gebleken is, dat kleinhandelaren herhaaldelijk zaaizaad op monster aankoopen van hun onbekende personen, die als tusschen- persoon optredenVeelal zij n dergelU ke trans acties in een eenigszins geheimzinnig waas gehuld: de feitelijke leverancier of pioducent mag niet genoemd worden. Ook wordt erop gezinspeeld, dat het zaad eigenlijk een andere bestemming had, bij v. afkomstig is van afge sprongen contractteelt en daarom voordeelig kon worden geleverd, doch uitsluitend a con tant. Door de welsprekendheid van den tus- schenpersoon wordt de toekomstige eigenaar overtuigd, dat hij een koopje kan doen; hij hapt toe, zonder zich door onderzoek te heb ben overtuigd van de kwaliteit van het zaad. Na de aflevering en betaling wordt het zaad in den kleinhandel verkocht en.begint de misère. Het regent weldra klachten en eerst dan laat de handelaar een onderzoek instellen, waarbij blijkt, dat hem waardeloos zaad ge leverd is. Terwijl tevens blijkt, dat de kans op verhaal gering is. Niet alleen heeft hij een financieele strop, maar zijn goede naam als handelaar lijdt er onder. Bij dergelijké koopjes is het voordeel geheel aan den kant van den leverancier en zijn tusschenpersoon, het na deel geheel bij den op koopjes belusten détail list en de geen kwaad vermoedende land? bouwers-koopers. Het gaat daarbij soms om belangrijke bedragen aan zaad en.produc tie. Bij den laatsten zwendel van dezen aard, waarbij de hulp van het proefstation werd ingeroepen, ging het om een partij spinazie- zaad van bijna 1700 kg. ter waarde van ruim 800, dat nog geen 30 pet. kiemkraebt bleek te bezitten en dus als zaaizaad waardeloos was. Voor de zooveelste maal adviseert dr. Franck détaillisten zonder voorafgaande contröle niet in te gaan op voordeelige offerten van hun onbekende personen. Ze zullen hierdoor zich zelf en anderen veel ergernis en schade be? sparen. KAINIET EEN VERDELGINGSMIDDEL TEGEN ENGERLINGEN. In winterrogge, haver, zomertarwe en zomergerst. Men schrijft: In verband met de te verwachten vreterlj in de gewassen, op gescheurd grasland te verbouwen, meenen we de aandacht te moe ten vestigen op een artikel in Die Ernahrung der Planze, Bd. 30. Heft 2. 1934, getiteld Bekampfung des Engerligs mit chemiscben Mitteln, door P. Kaysing. Bij de genoemde korensoorten werd in 1933 op sterk door engerlingen aangetaste per- ceelen kaïniet aangewend in hoeveelheden van resp .800 en 1200 kg. per H.A. De tijd der aanwending was omstreeks het midden van Mei, terwijl de resultaten werden op genomen omstreeks één en drie maanden later. Hierbij bleek dat kaïoiet de engerlingen verdrijft, wanneer men strooken grond, naast de bestrooide, vrijlaat en doodt wanneer de kaïniet aanwendt op den geheelen akker. „Vraag je dat uit je eigen?" vroeg zij, hem scherp in de oogen ziende. „Neen, zeker niet... oom heeft mij verzocht u te vragen, of u niet eens mee wilt komen. Had ik u nog niet gezegd, dat de uitnoodiging van hem uitgaat?" Het was dus Olof, die. Maar waarom had hij haar dan niet eens op gezocht? Hij had Einar toch best eens thuis kun nen brengen. Enfin, dat was misschien een teer gevoeligheid, die zij niet begreep. Zij aarzelde lang, doch eens op een goeden, mooien lentedag was haar besluit genomen. Waar diende het toe hem nog langer te mijden? Wel licht had hij haar iets te zeggen.iets over het verleden, cn het was immers het beste, dat alles opgehelderd werd. Zij was zich wel niet bewust, dat er tusschen hen nog iets opheldering vereischte, doch daar hij het wenschte, zou zij gaan. Zij kwam met Einar overeen, dat deze haar op een middag na het eten de knaap gebruikte nu ook gewoonlijk zijn middagmaal bij zijn vriend bij oom Olof voor de deur zou opwachten. Het was een buitengewoon warme dag in Mei. Karin die wat laat van huis was gegaan, had flink doorgestapt cn een lichte blos lag op haar wangen. Zij zag er vandaag bijzonder jeugdig uit; door het harde werk der iaatste jaren was zij slanker geworden, het eenvoudige, doch goed passende rouwkostuum kleedde haar uitstekend, en haar oogen waren helder en glanzend, bijna als vroeger. Zij ging met rassche, elastische schreden als een jong meisje en men zou haar nauwelijks dertig jaar gegeven hebben, ofschoon zij nu al zes-cn- dertig was. Bij aanwending van 800 kg. per H.A. was de verdelging niet radicaal, wèl echter b(j de zooveel grootere gift van 1200 kg. per H.A. Bij bestrooiïng van het gewas in een tijd dat er nog al regen valt, is de werking binnen vier weken merkbaar, terwijl binnen hoog stens drie maanden alle engerlingen ver dwenen zijn. De onderzoekingen zullen worden voort gezet, o.a. om te weten te komen met hoeveel minder kaïniet men volstaan kan, wanneer ze vóór het uitzaaien van de gewassen wordt aangewend en door den grond wordt gemengd. Bovendien dient onderzocht welke de beste tijd van aanwending is, niet alleen bij uit- strooiïng vóór het bestellen van gewassen, maar ook bij aanwending over de jonge graan- plantjes heen. Men zal n.l. in bepaalde ge vallen aan het voorkomen van vele geel verkleurde plantjes een aanwijzing hebben omtrent de grootte van de aantasting door engerlingen en andere vijanden der gewassen, als emelten. Deze laatste kan men, zooals bekend, bestrijden met behulp van Parijsch groen, door zemelen gemengd. ^eTfled&c&Mlsclw Jmdfiasta 1 DOOS 20 CT- TUBE 55 en 60 CT. 1 (Adv.) DE BETEEKENIS DER PLUIMVEE- TEELT-REGELING. Beter en voordeeliger materiaal voor de boeren. EEN PLEIDOOI VOOR MR. SANNES. Het hoofdartikel in „De Bedrijfspluim- veehouaer" van deze week is gewijd aan de verdediging der pluimveeteeltregeling door mr. Sannes, en onder het opschrift „De groote lijn" schrjjft hij o.a. het volgende: Er zijn drie manieren om deze regeling te bezien en te beoordeelen. Een daarvan, nl. de teeltregeling uitsluitend te bekijken vanuit den eigen persoonlijken gezichtshoek is fout en is klein. Het spreekt van zelf, dat een besluit, hetwelk een algemeene regeling beoogt te scheppen, niet pasklaar gemaakt kan worden voor ieder afzonderlijk geval. Het spreekt van zelf, dat niet met ieders persoonlijk belang (dat in tien gevallen ook tien keer anders kan wezen) rekening kan worden gehouden, maar dat een teeltregeling het algemeen belang dient in het oog te vatten. De taak der persoonlijke belangen is, zich zoo spoedig als mogelijk is, bij het algemeen belang aan te passen en het be drijf daarmede in overeenstemming te bren gen, opdat men de vruchten en voordeelen, die voor de geheele pluimveeteelt uit de regeling zullen voortvloeien, mede deelachtig zal worden. Daarmede dient men de belan gen van het algemeen, maar niet minder het eigen, persoonlijk belang. De tweede wijze van de zaak te beoor deelen is niet veel verstandiger. Men ver Zij zag reeds van uit de verte, dat het Olof was, die voor de deur stond te wachten, Olof alleen. Zij had hem nu in geen twee jaren ge zien. doch zij was voorbereid op de ontmoeting en haar hart klopte nauwelijks sneller. „Einar vroeg of ik hem wilde vervangen," zei Oiof glimlachende, nadat hij haar begroet en dc hand gereikt had. „Mijn oude Assunta is bezig hem tarocchi te leeren en zij gingen er heiden zoo in op, dat ik het niet over mijn hart kon verkrijgen hen te storen." Hij opende zijn huisdeur, cn zij traden binnen: Gelukkig hoorde Karin reeds dadelijk in dc verte de stem van haar jongen, wat haar kalmeerde, want nauwelijks was zij over den drempel of het bewustzijn, zich nu in Olot's huis te bevinden, maakte op haar diepen indruk. Zij gingen direct de kamer van Assunta binnen, vanwaar de stemmen kwamen. Einar was zoo geboeid door het spel, dat hij nauwelijks opkeek en zijn moeder toeknikte. De oude Assunta daar entegen stond dadelijk op, overstelpte Karin met haar Italiaanschen woorden vloed, doch nam haar plaats weer in, toen Olof haar ecu tceken gaf. „Deze twee spelersbazen hebben het liefst, dat wij hen met rust laten," zei Olof lachende. „Als jc wilt, zal ik je intusschen mijn woning eens laten zien." Na de verschillende kamers bezichtigd te heb ben, kwamen zij spoedig terug naar het salon, waar Olof zijn curiositeiten verzameld had. Door de open deuren van Assunta's kamer hoorden zij, hoe de beide spelenden reeds aan het kibbelen waren gegaan. Als knetterende vuurpijlen kruisten zich een hoop wonderlijke termen in dc lucht, doch de woordenwisseling eindigde spoedig in een diept zich in ieder onderdeel, klein of groot en men spoort de fouten van zoo'n onder deel op, om, als men die gevonden heeft, de conclusie te trekken, dat de geheele zaak niet deugt. De teeltregeling is menschen- werk en aan ieder menschenwerk zitten fouten, die men eerst in de practijk leert onderkennen en verbeteren. Laat ieder, die van oordeel is, dat wijziging op een onderdeel het geheel ten goede zou kunnen komen, zich wenden tot de organi satie tot welke hij behoort, opdat deze, als zij dit noodig acht, te bevoegder plaatsede wenschen kan kenbaar maken. De groote lijn. Er is echter een derde manier om de teeltregeling te beoordeelen en dat is de goede. Dat is de groote l(jn in het oog vatten. De groote lijn, welke deze is, dat de producten der fokkerijen, de broedeieren en kuikens, direct of via een vermeerderingsbedrijf in direct, zullen worden afgeleverd aan den landbouw. Dht is de beteekenis van dezen opzet, die de kuikenleveranciers, mogen zij fokkerij, broedinrichting of vermeerderings bedrijf heeten, er toe hoopt te brengen, dat beter en voordeeliger materiaal voor de boeren zal worden beschikbaar gesteld, materiaal, afkomstig van onder de contröle van den Voorlichtingsdienst gestelde fokbe- drljven. Dat. is de w(jze, waarop het alge meen belang door deze regeling wordt ge diend en alle onderdeelen, waarop men zich zoo gaarne blind staart, vallen daarbij in het niet. Het algemeen belang, wat is dat? Is dat het belang van de fokkers, die door deze teeltregeling de kans verkrijgen hunne be drijven te handhaven en te verbeteren? Is het het belang van de broedinrichtingen,die hun broedeieren meer en meer van erkende vermeerderingsbedrijven zullen gaan betrek ken? Is het het belang van de vermeerderings bedrijven, waar de hennen en hanen afkom stig zullen zijn van een fokbedrijf? Is het het belang van de fabrikanten der broed machines? Niets van dit alles. Het algemeene belang is niet het belang van ieder der elementen, waaruit de pluim veeteelt is samengesteld. Het is het belang van de pluimveehouderij in haar geheel, die een onderdeel is van den landbouw. Het is het belang van den Nederlandschen pluim veestapel, die zoo goed en zoo voordeelig moet worden, als slechts mogelijk is en zoo een pluimveestapel is niet bestaanbaar zon der een krachtig en een goedgeleid fokkerij wezen en zonder een regeling, welke de producten der fokkers verspreidt, overal waar de boeren en de pluimveehouders daaraan behoefte hebben. Zóó moet men deze regeling bezien, zóó in haar groote lijnen, die voeren zullen tot beter pluimvee. AUTO RIJDT OP BOERENKARREN IN. Do voerman zwaar gewond. Zaterdagavond laat heeft nabij de Licht mis, gemeente Dedemsvaart op den straat- uitbundig tweestemmig gelach, waarmede dc vrede weer geteekend was. „Jc woont hier mooi en je bent in de puntjes ingericht," zei Karin rondziende. „De inrichting van deze kamer alleen is een klein vermogen waard." „Ja, je kunt gelooven, Karin, dat ik tegenwoor dig flink geld verdien," antwoordde Olof opge wekt. ..Ik heb sedert vorigen herfst Telow's insti tuut overgenomen en het gaat een uitstekend gangetje. Ik ben ook niet met leege handen uit ltalic teruggekomen." „Neen, dat schijnt mij ook niet." „Ik merk, dat mijn tafelkleed je aandacht trekt.ja, dat is juist iets voor jou, die verstand van borduurwerk heeft. Het is een oud miskleed met voorstellingen uit het leven van St. Franciscus, vervaardigd in het een of ander Toskaansch nonnenklooster omstreeks de veertiende eeuw. Dat maak je zoo niet na, Karin." Zij hield zich, alsof zij vol aandacht het bor duursel bestudeerde, maar zij zat te denkenvan daag noemt hij mij geen nicht zooais bij de laatste ontmoeting. Er volgde een oogenblik stilzwijgen; men kon de kaarten tegen de tafel hooren slaan in dc andere kamer en het tevreden gebrom van Assunta was duidelijk verneembaar. Karin cn Olof zaten op de sofa in een hoek van het salon, zoodat zij dc spelers niet kouden zien. „Ik dank jc er voor, dat je gekomen bent, Karin'," zei Olof eindelijk en zijn stem klonk nu ernstig cn eenigszins bevende. „Ik heb er zoo naar verlangd, je hier te zien..." „Als ik dat had kunnen vermoeden, was ik eerder gekomen," zei Karin, hem kalm aanziende, weg Zwolle—Meppel een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den heer S. uit Bu8sum, komende uit de richting Zwolle, reed met een hevige schop op eenige aan elkaar gekoppelde boerenwagens, be? stuurd door den voerman Marinus uit de Lichtmis. De auto sloeg over den kop 6n werd geheel vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. De voerman M. werd zeer ernstig gewond en in hopeloozen toestand naar 'tR. K. Ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij Zondagmiddag vijf uur nog niet tot be wustzijn was teruggekeerd. Naar wij vernemen waren de boeren? wagens, die eveneens geheel vernield wer den, niet van reflectoren voorzien. Een radio-belasting. Naar het Hbld. verneemt is sinds eenigen tijd b(j de regeering de heffing van een be lasting op radio-toestellen in voorbereiding. De bedoeling schijnt te zijn deze heffing af? zonderlijk te doen geschieden en derhalve niet onder de personeele belasting te doen vallen. Een besluit omtrent het bedrag der belasting is nog niet genomen, noch wat betreft de bezitters van een eigen toestel, noch wat de aangeslotenen bij centrales be treft. Omtrent een en ander is wel reeds de meening der omroeporganisaties gevraagd, zijn wij goed ingelicht dan zien deze or ganisaties ernstige bezwaren in bedoelde heffing, welker opbrengst uitsluitend de schatkist en géén omroepdoeleinden ten goede zal komen. Binnen niet al te langen tijd wordt een beslissing verwacht. UITSLUITEN VAN KLEERMAKERS. Een staking der personeelen voorgesteld. Zaterdagmiddag vergaderde het algemeen hoofdbestuur van den Bond in de Kleeding- industrie, teneinde zijn standpunt te bepalen nopens de voorstellen der werkgevers en het door de maatpatroons aangekondigde ontslag der kleermakers tegen 17 Februari a.s. Het afwijzende standpunt van het Dage- ltjksch Bestuur van den Bond tegenover het verlagen der loonen met 12£ b(j de maat- zaken werd door het algemeen hoofdbestuur goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten de hoofdbesturen der andere vakbonden in de kleedingindustrie voor te stellen de uit sluiting der georganiseerde kleermakers met een staking der geheele personeelen te be antwoorden, nu gebleken is, dat de firma's alleen de georganiseerde kleermakers uit sluiten. Staande de vergadering kwamen uit eenige afdeelingen rapporten binnen, waaruit bleek, dat bij verschillende belangrijke maatzaken de personeelen bereid zijn in antwoord op de uitsluiting der georganiseerde kleermakers met ingang van 17 Februari in staking te gaan. Maandagmorgen komen de hoofdbesturen in vergadering bijeen. iniffliomiiiiiiiiiiiniiiii miiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiRmnn) doch er was iets in zijn blik, dat haar de oogen deed afwenden. „Ik heb je zooveel te zeggen," ging hij voort. ,,Ik heb jc nog voor zooveel vergiffenis te vragen." „Vergiffenis?" „Ja, je weet wel wat ik bedoel. Ik heb vijftien jaar geleden grof jegens jou gezondigd. Ik zag dat destijds niet in, want mijn hart was vol bitter heid. maar later, nadat ik een tijd in eenzaam heid had geleefd en onze omstandigheden eens kalm vanuit de verte kon nagaan.toen kwamen langzamerhand berouw en schaamte." „Jc hóefde geen berouw te hebben, je hadt gelijk in alles wat jc zei." „Dat had ik misschien van mijn toevallig ge zichtspunt, doch ik slingerde het jé op een brutale ruwe manier in je gezicht... dat heeft me daar in het Zuiden, waar ik tijd in overvloed had om tot bezinning te komen en met mezelf in 't gericht te gaan, al die jaren dwars gezeten. Atinstens tien jaar lang heb ik verlangd naar dit oogenblik, om weer in jc lieve, mij van ouds zoo dierbare oogen te kunnen kijken en je te smeeken: Karin, wees niet boos op mij, vergeef me al het ruwe en beleedigende, dat ik je dien keer zeil" Zijn stem klonk zoo teeder, dat zij voelde, nu al haar zelfbeheersching noodig te hebben. „Wat kun je toch mal praten, Olie," zei ze ze geheel op den toon van het schertsende meisje van voorheen. „Jij kon toch weten, dat ik het allerminst dc persoon ben om langer dan hoogstens acht dagen met een wrok rond te loopen." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1