PREDIKBEURTEN. JS mis GRAAF EGBERT SIGAREN VERBRUGGE AAMBEIEN. JL DE SALAMANDER J. rSZAKEN. toor „Nieuw-Rotterdam' WOENSDAG 31 JANUARI 1934 yy"ym. VmmmmmM. f»Ë würaü» mwêwwm - - - LANDBOUW TALMI. Onmiddellijk werd dr. O. met een en ander in kennis gesteld. Hij verbond A. en hechtte de verschillende wonden, waarna hij hem naar huis liet vervoeren. De stoker heeft heden middag tegenover de politie een volledige be kentenis afgelegd. Naai wij thans vernemen is tie toestand van tien nachtwacht A. niet van zorg ontbloot. Men zal waarschijnlijk operatief moeten ingrijpen. DU1TSCHE VEESTAPEL OP DECEMBER J.L. Meer melkkoeien en minder leghennen. BERLIJN. 2-1 Jan. Volgens mededeeling van liet Duitse lie rijksbureau voor de statistiek zijn bij de veetelling van 5 December 1933 de volgende cijfers vastgesteld; 3.4 millioen paarden (1 December 1932: 3.39 millioen), runderen 19.71 millioen (19.14 millioen), waar van melkkoeien 10.08 millioen (9.80 millioen), varkens 23.89 millioen (22.86 millioen), waar van beneden het halve jaar 15.48 millioen (14.72 millioen), schapen 3.38 millioen (3.40 millioen), geiten 2.58 millioen (2.50 millioen), ganzen 6.13 millioen (5.79 millioen), eenden 3.47 millioen (3.52 millioen), kippen 87,05 (84.23), waarvan leghennen 63.92 millioen (68.73 millioen), voorts 2.10 millioen bijen zwermen (1.92 millioen). Opmerkelijk is, dat het aantal melkkoeien is gestegen, terwijl anderzijds het aantal leg hennen aanzienlijk is gedaald. PAPIERHANDELAAR TE LONDEN IN ARREST. Tegen waarborgsom in vrijheid. LONDEN, 24 Jan. Gedurende een zaken- bezoek aan Londen is aldaar gearresteerd de Nederlandsche papierhandelaar J. R. van Ree- kum uit Amsterdam, beschuldigd van het feit, betrokken te zijn bij een poging tot het frau duleus ontduiken van invoerrechten op 26 balen papier. Van de zijde der justitie werd verklaard, dat de zaak in' onderzoek is en dat vermoedelijk nog feiten aan het licht zullen komen, die tot andere beschuldigingen zullen leiden. De justitie gaf er daarom de voorkeur aan, de zaak te verdagen. Tegen een borgstelling van duizend pond werd Van Reekum in vrijheid gesteld en werd hij weer in het bezit van zijn paspoort gesteld, nadat hij de belofte had gegeven naar Enge land te zullen terugkeeren om de noodige inlichtingen te verstrekken bij de behandeling van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Zondag 28 Januari 1934. N'EDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Vermaas van Rotterdam. Sommelsdijk, vm. leeskerk en'sav. ds.v. Asch. Dirksland, vm. en 'sav. ds. v. d. Wal. tlerkingen, vm. en 's av. dhr. Overweêl. Melissant, vm. en 'sav. ds. Bouw. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, nam. Ds. Bouw van Melissanf. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Kleijnevan Ooltgenspiaat. Nieuwe Tonge, vra leeskerk en'sav. ds. Verkerk van Oude Tonge. Oude Tonge, vm. ds. Verkerken 'sav.leeskerk. Ooltgenspiaat, vm. ds. Kleijne en 's av. leeskerk. Langstraat, vm. dhr. Vetler. Den Bommel, vm. Ds. v. Asch van Sommelsdijk, nam. en 's av. dhr. Wildschut van Rotterdam. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av.ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. Miadelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 's av. eeskerk. Stellendam, vm. en 's av. ds. Sap. Ouddorp, vm. en nam. ds. v. Duijl v. Rockanje. Ooltgenspiaat, vm. en sav. leeskerk. Den Bommel, vm. en 'sav ds. Scbaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 's av.ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelbarnis. vm. en 's av. leeskerk. Dirksland. vn.en 'sav. ds. de Bhis. Herkiugen. vm., nam. en 'sav. Jeeskerk. Ouddorp. vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm.-en 'sav. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ooddorp, ds. Foppema. VK lijk -4 uur verkrijgbaar voor winkeliers bij MIDDELHARNIS RADICALE GENEZING dehardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 59, R'datn AAT 24 - ROTTERDAM Matfienesserbrag) i op elk gebied, tarief f I,. Incasso's Recherche Vertrouwensopdrachten. ig, Woensdag en Vrijdag 5—8 uur. g, Donderdag en Zaterdag 2—6 uur. Prijs per kwartaal Losse nummers f L— 0,07' ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. mmm Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 25 Schurft bij aardappelen. Het is bekend, dat aardappelscburft, ook wel pok of roest genoemd, veel voorkomt. Hoewel de handel b(j aankoop en afname van partijen wel degelijk rekening houdt met de meerdere of mindere mate van aau- tasting door schurft, wordt door menig ver bouwer nog te weinig aandacht aan het schurftvraagstuk besteed. Men zorgt er wel voor pootgoed te nemen van goede afstamming, bepaalt met zorg de hoeveelheid en de soort der kunstmeststoffen voor het verkrijgen van een maximalen oogst, men besteedt zorg aan de grondbewerking en verpleging van het gewas, maar de maat regelen, die genomen kunnen worden om de schurftaantasting binnen engere grenzen te brengen, waardoor partijen bij aflevering wegens te sterk schurftig zijn der knollen minder redenen tot aanmerkingen behoeven te geven, vinden nog te weinig toepassing. Het is gewenscht, dat aan het schurft vraagstuk volle aandacht wordt geschonken, niet alleen met het oog op de cultuur van poot- en consumptieaardappelen voor binnen- landsch gebruik, maar zeker ook in verband met den export. Wat de cultuur van pootaardappelen be treft kan worden opgemerkt, dat het zeer zeker van buitengewoon belang is, dat daarbjj streng op de aanwezigheid van virusziekten, zooals bladrol, krinke], mozaïk, stippelstreep en nog enkele andere wordt gelet, want daardoor vooral zal het geteelde pootgoed bijzondere waarde krijgen en kunnen w|j het Nederlandsche pootgoed een goeden naam verzekeren. De kooper let echter niet alleen op den inwendigen gezondheidstoestand van het product, maar ook op het uiterlijk; meer malen wordt het beste, geselecteerde poot goed niet als zoodanig gewaardeerd, als het schurftig is. Men vargete daarbij niet, dat wij niet aanwezig zijn op het oogenblik, dat het pootgoed bij den afnemer aankomt, zoo dat wij niet in de gelegenheid zfln te be- toogen, dat het geselecteerde pootgoed vooral zijn waarde ontleent aan de afwezigheid van uitsluitend inwendig voorkomende onzicht bare ziektekiemen. Men acht het eenvoudig een tekortkoming van het geselecteerde poot goed, als dit uitwendig ziekteverschijnselen vertoont, zooals die van schurft. Daarom, als wij den uitvoer van pootgoed ten volle willen ontwikkelen, zullen wij ook aan deze, weliswaar niet bijzonder gevaar lijke, maar uitwendig duidelijk als ziekte waarneembare afwijking onze volle aandacht moeten schenken. Dat er landen zijn en daar onder voor den poterafzet zeer belangrijke, waar slechts een zeer geringe aantasting door schurft bij invoer wordt toegelaten, maakt dit voor een deel van het door ons land voortgebrachte pootgoed tot een be slisten eisch. "Voor de consumptieaardappelen geldt het zelfde. Blj'den uitvoer naar een aantal landen speelt de schurftaantasting geen belangrijke rol, waarmede echter geenszins gezegd is, dat voor die landen op die aantasting in het geheel niet gelet behoeft te worden. Maar FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 58) Zij hadden hun vaste rust- en speelplaatsen hier en daar, gewoonlijk een open plaats ergens in een bosch, waar niemand hen kon zien. Daar was meestal Olof de eerste om het signaal te geven tot een sneeuwbalbombardement of om voor te stellen haasjcoverte spelen. En wanneer zij samen jn het gras rolden of eikaars gezichten met sneeuw inwreven, of ook wanneer zij een bad namen in een der afgelegen boschmeertjes en hij, die het eerst in het water was den ander bij het inkomen met een regen van koude druppels op zijn naakte huid ontving, was liet Olof, die het hardst enhet langst lachte en het speelltje het laatst moede werd. Soms dacht hij, dat het onrecht was, Einar zoo geheel van zijn schoolkameraadjes van gelijken leeftijd af tc houden cn drong hij er op aan, dat deze op hun eerstvolgend uitstapje eenigc vriendjes mee zou brengen. Maar Einar was daar nooit voor te vinden. Hij wist niemand, dien hij graag mede zou hebben. AI de jongens vond hij om dc een of andere reden „flauw", Olof was de ccnige jn wiens gezelschap hij zich steeds vermaakte. Toen deed Olof alsof hij liet cenigc dagen lang voor den uitvoer naar andere is de schurft aantasting wel degelijk van belang en soms zelfs van zeer veel belang en daarvoor kun nen alleen de in zeer geringe mate aange taste partijen voor uitvoer in aanmerking komen. Wij hebben in de laatste jaren ervaren, dat de eischen met betrekking tot de af wezigheid van schurft by in te voeren par tijen aardappelen in verschillende landen verscherpt zijn; wij zullen goed doen reke ning te houden met de mogelijkheid, dat dit er in de eerst volgende jaren niet minder op zal worden. In vele gevallen komen nu slechts de betere, d.w.z. de meer schurftvrije partijen, straks misschien alleen de beste, voor uit voer in aanmerking; de rest zoowel de poot- als de consumptieaardappelen zal alleen in het binnenland afgezet kunnen worden of slechts kunnen dienen voor vee voer. Het is van het hoogste belang, dat de land bouwers zich lyervan ten volle rekenschap geven en dat zij dus bij de maatregelen, die zij nemen voor hun aardappelcultuur, welbewust streven naar de voortbrenging van een zooveel mogelijk schurftvrijen oogst. De ervaring heeft geleerd, dat dit meer een cultuurvraagstuk is dan een van directe ziektebestrijding; vandaar, dat elke land bouwer voor elk perceel, waarop hij aard appels wil telen, aan de hand van de alge- meene ervaring moet overwegen welke maat regelen hij moet nemen. Getracht wordt, door voortgezette toetsing van praktyk ervaringen en door by zonder onderzoek voldoende gegevens te verkrijgen om de praktijk vollediger dan tot nu toe mogelijk was voor te lichten over het vraag stuk, hoe de schurftziekte bij aardappels voorkomen kan worden. Daarvoor werken thans samen het Rijkslandbouwproefstation te Groningen, het Laboratorium voor Myco logie en Aardappelonderzoek, het Instituut voor Plantenveredeling, het Laboratorium voor Landbouwscheikunde, de Plantenziek- tenkundigen Dienst, de Regelingscommissie voor het Landbouwproefveldwezen en de Nederlandsche Algemeen© Keuringsdienst (N.A.K.). De resultaten van dit gezamenlijke onderzoek zullen te zijner tijd bekend ge maakt worden. De aanwijzingen, die op dit oogenblik gegeven kunnen worden, sluiten zich in hoofdzaak aan by de tot nu toe opgedane praktische ervaring. Aan velen zullen zij reeds bekend zy'n, maar het gaat er thans om, dat daarmede, meer dan tot nu toe het geval was, rekening wordt gehouden by de aardappelcultuur, opdat meer doelbewust gestreefd wordt naar de voortbrenging van zooveel mogelijk schurftvrije aardappelen. Bij de middelen, waarover we nu reeds beschikken, zal zeker succes hebben het verbouwen van minder vatbare rassen. Er zal wellicht geen ras te vinden zLJn, dat beslist onvatbaar voor schurft is, maar er zijn toch wel groote verschillen waar te nemen. Van groot belang is bet daarom, de kweekers hun nieuwe rassen op schurftvat- baarheid laten onderzoeken. In alphabetische volgorde worden hier enkele rassen genoemd waaromtrent, wat betreft de vatbaarheid voor schurft, reeds iets meer bekend is. Bij het opmaken van het bouwplan houde de teler er reeds zooveel mogelijk rekening mede. te druk had en ried den jongen, om met hen tc spelen tot hij zelf weer tijd zou hebben. Maar toen die dagen achter den rug waren voor Olof waren zij voorbijgekropen bleek het, dat Einar thuis gezeten en zich bijna den gcheelen tijd verveeld had; hij had weliswaar, om Olof te gehoorzamen, een paar jongens opgezocht, maar die waren onuitstaanbaar geweest en hij had al dadelijk niets meer van hen willen weten. Maar het was niet altijd, dat Olof zoo uitgelaten was. Soms, wanneer zij, vermoeid na spel en sport, onder de boomen lagen uit te rtsten, op een plekje, waar het gras zacht cn welriekend was en de schaduw hun verhitte lichamen aangenaam verkoelde, kon er ook een wolk over Olofs gezicht trekken. Met de ellebogen onder het hoofd, was dan zijn blik onafgewend gericht op Einar, die niets merkte cn doorging met praten. Op wat hij zeide kreeg hij slechts korte en verstrooide ant woorden, want Olof was als betooverd door den vorm van het gezicht vóór hem, door de kuiltjes in de wangen, door de frissche, roodc lippen, het mondje, dat nooit geheel gesloten was... en het gezicht, waarop hij staarde, was niet dat van Einar, het behoorde aan een ander, aan een twintig jarig meisje, het was een gelaat, dat hij bemind had met den gloed van zijn jongensjaren cn met kussen had bedekt... lang, o zoo lang geleden! De roes was zoo sterk geweest, dat zijn hoofd er nog van duizelde... „Waarom kijkt u mij zoo aan?" vroeg Einar eens. „Niet om een bepaalde reden... je lijkt zoo sprekend op een vroegere kennis van mij." „Ik lijk alleen op moeder." Na een poos vroeg de knaap, vermoedelijk op 1) Weinig eu matig vatbaar zijn: Alpha, Atlas, Erdgold, King Edward VII en Souvenir. 2) Tamely k vatbaar zyn: Bevelander, Con current, Friso, Furore, Industrie, Noordeling, Roode Star, Thorbecke, Triumph, Zeeuwsche Blauwe en Zeeuwsche Bonte. 3) Sterk vatbaar zijn: Albion,Bintje,Eer steling, Eigenheimer en Ideaal. Is het bekend, dat er op een bepaald stuk land steeds schurftige aardappels geoogst worden, dan zal het verstandig zijn het eens te probeeren met een ras uit groep 1. Weet men, dat ergens weinig schuift voorkomt, dan is men vrijer in zyn keuze. Zoo behoeft men op zware klei niet voor schurft te vreezen. Ook op pas ontgonnen heide- of dalgrond zal men weinig of geen schurft aantreffen. Als regel zijn de eerste en de tweede vrucht mooi glad, daarna neemt de schurft gewoonlyk zeer sterk en snel toe. Op gescheurd grasland worden de aard appelen in den regel zeer sterk schurftig. Dit valt waar te nemen op alle grondsoorten en het houdt vele jaren aan. Indien mogelijk moeten zulke perceelen van den aardappel- bouw uitgesloten worden. Zoo is het ook met alle perceelen, waarvan bekend is, dat de schurft er bepaald hevig optreedt. Sterke schurftaantasting vindt men dik wijls ook op de landeryen, waar veel met kalk, compost en dergelijke ontzurende stoffen is bemest. In het algemeen neemt men waar, dat op tamelijk ontkalkte (basen-arme) zand-, dal- en veengronden de aardappelen weinig door schurft worden aangetast, ofschoon de weersomstandigheden daarbij soms een nog niet verklaarde rol spelen. Een bepaalde grens is niet aan te geven; deze zal in verband met nog onbekende bodemomstan digheden varieeren. Globaal genomen is het gevaar voor schurftaantasting niet groot meer bij een kaiktoestand van ongeveer - 15. By hooger kaiktoestand werkt bekalking de schurft in de hand. Men gebruike dan geen alkalisch werkende meststoffen zooals tho- masslakkenmeel,' chilisalpeter, kalksalpeter, maar geve ammonsalpeter en superfosfaat, of zwavelzure ammoniak in gevallen, waai er geen g8vaar is dat de opbrengst lijdt door het sterker ontkalkend effect van deze laat-j ste meststof. Bij gronden met lager kalk- j toestand dan bovengenoemd kan het, om een goede opbrengst te verzekeren, gewenscht j zijn een alkalische bemesting te geven, die j daar weinig gevaar voor schurftaantasting j geeft. Men late grondmonsters onderzoeken 1 door het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek te Groningen, dat daarby een bemestingsadvies geeft. De kosten daarvan zijn veel geringer dan de schade, die men bij verkeerde maatregelen ondervindt. Een ander middel, dat dikwijls goede re sultaten geeft, is het gebruik van groenbe- mesting. Het is wel gebleken, dat verschil lende soorten van groenbemesting voldoende helpen, mits de grond niet te sterk schurftige aai nappels levert. Men zaait vroeg in deD herfst rogge of wintergerst en ploegt ze onder in het voorjaar. Dit eenvoudige middel, ge combineerd met een doelmatige bemesting, zal dikwyis in de goede richting werken. Op de zavelgronden in Friesland heeft men dezelfde goede resultaten opgemerkt van knollen, rapen, rammenas, enz., waarvan de resten in het voorjaar worden ondergeploegd. Vooral daar waar de cultuur van die gewas sen veelvuldig voorkomt, schijnt de schurft minder erg op te treden. In andere zavel- streken meent men te hebben ervaren, dat bieten een goede voor vrucht voor aardappelen zijn, hetgeen wellicht eveneens is toe te schrijven aan de ondergeploegde loofresten. Sommige partyen aardappelen zijn aan merkelijk te verbeteren door de sterk aan getaste knollen eruit te sorteeren. In ieder geval moet dit by handelspootgoed regel zijn. Ook kan het voorkomen, dat bepaalde gedeelten van een stuk land sterker schurf tige aardappelen leveren. In zoo'n geval is het ten zeerste aan te raden de aardappelen van het minder goede gedeelte apart te hou den, omdat ze anders de heele partij voor den handel minderwaardig kunnen maken. Zoowel in het belang van de verbouwers zelf, als in dat van onzen binnen- en buiten- landschen afzet van consumptie- en poot- aardappelen wordt hun ten zeerste aanbe volen met bovenstaande zooveel als maar mogelijk is rekening te houden. grond van een vage combinatie van gedachten: „Waarom komt u ons nooit opzoeken, oom?" Toen het antwoord op zich liet wachten, ging hij voort: ,,U is toch niet boos op moeder?" „Neen, zeer zeker niet, wat een malle vraag is dat nul Is zij soms boos op mij?" „Neen, maar zij spreekt nooit over u... en u spreekt evenmin over haar. Hoe komt dat toch? U bent toch neef en nicht?!" „Beste jongen, wij hebben ieder voor ons onze drukke bezigheden cn bovendien is het nu zoo lang geleden, dat wij elkaar nadsr kenden. Wij zijn elkaar nu geheel vreemd." „Het is dus vast en zeker, dat u niet boos is op moeder? Kunt u dat zweren?" „Ja, dat kan ik." „Dan is het goed," zeide de knaap, zichtbaar gerustgesteld. „Er is dan toch niets tegen, dat ti haar af en toe eens bezoekt? Moeder heeft niets geen plezier, u moest haar eens met uw verhalen komen opvroolijken. Wanneer vader maar eens van dc vloer was, zou*ik belet voor u vragen. Hij is niets aardig en' van hem zotidt u zeker niet houden." „Ik zal wel eens komen bij gelegenheid." „Ja... wanneer vader uit is." Er volgde een pauze. - „'t Is maar jammer, dat hij nooit uitgaat. Hij zit altijd thuis, omdat hij zichzelf niet mooi genoeg gekleed vindt om op straat tc verschijnen. Dat vind ik echt flauw. Moeder gaat ook wel uit al heeft zij al in jaren geen nieuwe kleeren meer gekregen. En ik ben ook iederen dag op si raat, ofschoon ik in de afgedragen kleeren van een ander rondloop, die moeder bij den uitdrager voor Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente DEN BOMMEL op Vrydag 26 Januari des namid dags te half drie uur. Voorzitter: Burgemeester Donkersloot. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter: Allereerst wensch ik deleden harteiyk welkom op deze eerste vergadering in dit jaar, dank allen voor de blyken van belangstelling bij de wisseling des jaars on dervonden en hoop dat God U schenke dat het U voorspoedig ga, zoowel voor Uw per soon, Uw gezin, als in zaken. Ik hoop dat U de krachten gegeven mogen wor den, U ook in dit jaar wederom aan de gemeente te mogen geven. De wisseling des jaars is een mylpaal in ons leven en wan neer wij dan even omzien mogen wij dank baar zijn. Twee onzer hebben een langen tijd aan het ziekbed gekluisterd gelegen en thans hebben wij ze weer in ons midden. 1933 bracht U een wisseling in Uwen voorzitter, toen mijn ambtsvoorganger elders is benoemd geworden. Ik had het genoegen hier als op volger benoemd te worden. Aanvakelyk zag ik tegen die benoeming op, gezien de ge ruchten die er liepen dat Den Bommel geen gemakkelijke gemeente was en waar mijn voorganger het niet gemakkelijk had. Wij zullen daarover niet verder spreken en het laten voor wat het is geweest. Den Bommel had waarschijnlijk liever een burgemeester gehad die aileen deze gemeente had te die nen. Het is anders beschikt geworden en heeft men te aan vaarden, zooals ook in het heb aanvaard zij het dan ook met eeuigen schroom. Ik geloof echter dat wij mogen constateeren, dat de wijziging wederzijds is meegevallen Ik heb alle mogelijke steun genoten en ben daar zeer dankbaar voor. Toen ik mijn ambt hier aanvaarde waren de tijden reeds moeilijk en het ziet er naar, dat 1934 nog drukken der en moeilijker zal zijn. Dez6 gemeente die zijn hoofdbestaan vindt in den landbouw, welke heeft te kampen met een crisis als nimmer gekend, en die door de geheeie wereld zich laat gevoelen, en met zich mij heeft gekocht." Dit scheen OIof's gedachten in een andere rich ting tc bréngen. Hij nam het uiterlijk van zijn kameraadje eens nauwkeurig op en nu voor het eerst zag hij, dat deze er povertjes uitzag. Toen zij elkaar den volgenden dag weer ont moetten, vroeg Olof: „Geloof je, dat je ouders het kwalijk zouden nemen, als ik een nieuw pak voor je kocht? Wat je nu draagt is al min of meer versleten... en als je oom meen ik zekere voorrechten te genieten. Wil je het hen eens vragen?" Den dag daarop had Einar het gevraagd. „Moeder neemt het niet kwalijk; ik moest u de complimenten doen cn bedanken, maar zij vindt het zonde, dat u geld voor mij uitgeeft.mocht u een afgedankt pak hebben, dat u zelf niet meer draagt, dan zou moeder liet dankbaar aannemen om het voor mij tc veranderen. Zij naait al mijn kleeren zelf." Olof antwoordde niet; hij wendde zich af en beet op zijn snor; zijn oogen waren vochtig. Hij aarzelde lang wat. te doen, doch haalde ten slotte een blauw cheviotkostuum voor den dag, dat hij zelden droeg, maakte er een pakje van en gaf dat aan Einar toen hij de volgende maal kwam. Nu het ijs eenmaal gebroken was, nam Olof langzamerhand op zich geheel en al voor Einar tc zorgen. Hij verschafte hem kleeren cn schoeisel, liet hem al zijn schoolboeken voor zijn rekening koopen en betaalde zelfs het schoolgeld. „Je ouders zijn er toch niet boos om?" vroeg hij nog af en toe. „Neen, integendeel.moeder is blij, dat u haar die zorgen van de schouders neemt, en vader, hij." brengt, dat de werkeloosheid onder de land arbeiders onrustbarend groot is en de zorgen voor het gemeentebestuur steeds grooter worden zoodat zy werkelijk angst gaat baren. Ook mede doordat het Ryk de kosten steeds meer voor rekening der gemeente laat komen, wij hebben dit reeds vorige vergadering medegedeeld welk percentage in de werk verschaffing aan ons wordt toegekend. Moge wy met Gods hulp de lasten die zyn opgölegd dragen en al het onze doen om de waarachtige belangen van de ge meente te dienen. Daarna werden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een rekening van de Mabeg voor verrichte werkzaamheden over de maanden Juli en Augustus tot een bedrag van 136, De goedkeuring van Ged. Staten over de vastgestelde instructie voor den Gemeente Secretaris, een wyziging in de begrooting dienst 1933, de verhuur van grond aan de dorschvereeniging. Een schrijven van den Rijksdienst voor werkeloozenverzekering, dat deze gemeente over het 4e kwartaal 1933 heeft by te dragen 175,-. Van Ged. Staten een schrijven dat de goed keuring van de Gemeente begrooting dienst 1934 is verdaagd, met een machtiging over welke bedragen uitbetaling kan door gaan. Proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger en den boekhouder van het algemeen armbestuur. Een verzoek van den Ned. Bond van Bouw vakarbeiders, waarin werd verzocht de steun- uitkeering te verhoogen. De voorzitter zeide dat de steunregeling reeds was vastgesteld in de vorige vergadering en men van oordeel was dat geen verschil gemaakt moet worden. Werd derhalve voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van M. van St. Annaland om alsnog een volledige vergunning te geven daar hy in de uitoefening van zijn beroep daardoor wordt belemmerd. De voorzitter deelde mede dat zy mogelijk tegen het verleenen van een vergunning geen bezwaar zouden maken. Waar echter in 1931 reeds besloten is voor 5 jaar het aantal vergunningen vast te stellen op drie voor deze gemeente, kan men niet tot uit breiding overgaan. Dit is, op voorstel van den Raad, besloten en door H.M. de Koningin bekrachtigd. Ik voor mij heb liever een volledige vergunning als een verlofzaak, omdat het smokkelen in verlofzaken gauwer plaats heeft dan in een zaak waaraan een vergunning is. Men kan er echter niet aan wyzigen voor eind 1935 en ingaande 1 Januari 1936. B. en W. stelden voor ook dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd besloten. Een verzoek van A. Vervloet te Acht huizen om eenige vergoeding ingevolge art. 13 der L. O.-wet. B. en W- stelden voor hierop afwijzend te beschikken, aangezien door Minister Mar- chant de afstand van school naar huis is bepaald van 4 op 5 K.M. en adressant geen 5 K.M. van de school afwoont. Alzoo besloten. Van de commissie van Toezicht der Gas- centrale Oost-Flakkee een verzoek om in williging van een verzoek van de N.V.E.M.G.O. betreffende een afwijking van art. 21 der Gemeenschappelijke regeling. Een veelbeteekenende grimas voleindigde den zin. Naderhand informeerde Olof er niet meer naar hoe de ouders het opnamen; hij begon zich in zijn volle recht te voelen. Wanneer soms een van zijn collega's op het Centraal-Instituut hem vroeg, wat dat voor een knaap was met wien zij hem altijd samen zagen, antwoordde hij: „Dat is mijn pleegzoon." En als zoodanig had hij hem dan ook reeds lang beschouwd. Èinar was hem onontbeerlijk geworden. Gedu rende den schoolcursus, wanneer de jongen niet veel vrijen tijd had, wist hij geen voorwendsel, waaronder hij hem tot zich kon lokken. Doch hij verzon er wat op. Wanneer Einar 's avonds bij hem zijn lessen wilde leeren, kon hij hein daar een handje aan helpen, door overhooren enz.; zelf zou hij dan tegelijk zijn schoolkennis vernieuwen en Eiiiar zou zijn lessen gauwer in het hoofd hebben. Zoo werd OIof's voorkamertje in een studeer kamer herschapen. In het schijnsel van dc koperen Italiaansche lamp staken onze beide vrienden de hoofden bij elkaar om zich met vereende krachten in Xenophon en LiviuS te verdiepen, terwijl de oude Assunta gehurkt zat tc luisteren en van plezier in de handen klapte telkens wannneer ee van dc latijnsche termen haar bekend in de ooren klonk of tevreden glimlachte, wanneer zij zag, dat de jongen zijn hand uitstrekte om een greep te doen in dc zakjes met vijgen en gekonfijte pijnappelpittcn, die zij binnen zijn bereik op liet tafelkleed had uitgestald. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1