UIJS PIET m oen BERCH - EERSTE BLAD IEDER ABONNÉ GRATIS VRAAGT GRATIS PROEFNUMMER meningen. Circulaires» tt best en mooist tO, Middelharnis Fa. Ir. C. KOOPMAN Zelka Schokker ZATERDAG 27 JANUARI 1934 v 0i Belastingveelvuldigheid. TALMI. Verbeterd veevervoer per auto. Geeft U op aU Abonné, lor bun |i tbuna hun jmoge- apoor- nakeii. s, dat nooit Ig" van |oor de delljke akelijk veilig aee te Igetast ftegen dat de I.W.B., resteld fuikera Inde te jezen In een lomis- Id. En Ischie- ldeerd pt na- vordt, londer leven een Ifslag prnel, luis, Itdijk Ibuur der Itdijk 1 ver kruis. |fslag i uur Tuin lerc., Iland [slag peke de der- Ur. pent lene 1119 en lest, Vervolgens worden door den Secretaris den heer A. de Geus de notulen der vorige vergadering gelezeD, die onder dank worden goedgekeurd en geteekend. Hierna volgt jaarverslag 1933 door den Secretaiis, wat met algemeeue instemming eveneens bV) acclamatie wordt goedgevonden. Vervolgens was het woord aan den Pen- I ningmeester de heer J. Witvliet, die voor las de ontvangsten en uitgaven over het afgeloopeu jaar. Hieruit bleok dat er een batig saldo was van 70,51. Aan de beurt van periodieke aftreding als bestuurslid was de heer J. van Wageningen. Bü gehouden stemming verkreeg deze 36 stemmen. Uitgebracht was nog een stem op W. Kievit en 2 blanco. De heer vaD Wage ningen gekozen zijnde nam deze benoeming onder dank voor het in hem gestelde ver trouwen aan. Vervolgens bracht de Voorzitter ter sprake een bestuursvoorstel ter wijziging van art. 7 van het huishoudelijk reglement, waarb(] bepaald is dat de jaarvergadering moet plaats hebben in de eerste helft van Maart. Voor gesteld wordt dit nu te doen in de eerste helft van Januari. De heer Stout zegt dat de statuten Koninklijk zijn goedgekeurd en een wijziging daarvan niet zoo gemakkelijk gaat. De Voorzitter antwoordt dat het hier betreft het huishoudelijk reglement, wat geen bezwaar heeft. De heer Munters stelt voor de geheele maand Januari in het regle ment voor het houden der algemeene ver gadering te bestemmen, dan heeft het Be stuur meer vrijheid, hetgeen algemeen wordt goed gevonden. Hierna hield de Eere-voorzitter, de heer J. Overweel een lezing over de carricatuur van neutraal onderwijs, wat zeer in den smaak viel. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering met zingen van Ps. 105 vers 5 en dankgebed door den Eere voorzitter gesloten. DIE ZICH HEDEN OPGEEFT ALS ONTVANGT ONS BLAD TOT 1 FEBRUARI 1934 U KUNT U OPGEVEN BIJ ONZE ADMINISTRATIE, BIJ H.H. COR RESPONDENTEN EN AGENTEN lts U kwelt, dan is er maar één middel, dat nim- jioeders van Dr. J. B. MEENK. ets. per poeder, ■an Dr. J. B. MEENK bij Uw Apotheker en Drogist, lpoeder. Per doos van 25 stuks f 1.75. PTS.. l'and, in half II Inge, in I half II teMID- tvan half Is van 7 HAmttnifiocA?/.. Gedurende de U1TVEKOOP op Kleeding naar Maat 10 KORTING MEENT, ROTTERDAM ZIERIKZEE. geeft ongekende opbrengsten. Stond zonder uitzondering op alle proefvelden No. één Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTÊNTIËN van 16 regels„1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. IANDE.fi Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 24 Op de schoolbanken hebben we iets geleerd van de tiende penning, welke in de tweede helft van de zestiende eeuw door Alva van de bewoners der lage lan den werd geheven. Het is nog niet zoo tientallen jaren geleden, dat men de hef fing van zulk een bedrag ontzettend hoog en vrijwel ondragelijk vond. Tegenwoordig echter zouden we gaarne dien goeden ouden tijd van Alva terugwenschen. De belasting welke wij tegenwoordig moeten opbrengen, zoowel direct als indirect, is veel en veel hooger. Over de noodzakelijkheid van zulke hooge belastingen willen we het hier niet hebben, nademaal wij waarschijnlijk zeer spoedig in een dicht net van politieke voetangels en klemmen gevangen zouden zitten. Waar we het echter wel over willen hebben is de wijze van belasting-inning. Er is thans bijna geen enkel product, dat niet op de een of andere wijze voor de Staat of namens de Staat belast is. Zelfs de meest noodzakelijke levensmidci„en als: vetten, meel, vleesch, boter,zout, sui ker enz. zijn min of meer zwaar belast. Dit zijn de onontbeerlijke artikelen, maar daarnaast zijn vrijwel alle, andere denk bare artikelen belast. Niet alleen echter producten, maar ook vele handelingen zijn belast. Over financieele manupilaties moet zegelrecht betaald worden, bij erfenissen moet successie-rechten betaald worden, verschillende officieele stukken, contracten zijn aan zegelrecht onderhevig. Kortom op alle gebieden des levens komen wij den fiscus tegen, openlijk of vermomd Het heffen van belastingen is ai zeer oud, zoo oud als er reeds een primitieve gemeenschap en een primitieve overheid bestond. In die oude tijden, ver vóór de Christelijke jaartelling geschiedde de in ning van de belasting nog op zeer primi tieve wijze. Toen waren er nog geen legers ambtenaren en een ingewikkelde admini stratie om voor de inning zorg te dragen, de belastingbetalers van de oudheid be taalden veelal in natura of verrichtten ten bate van de gemeenschap zelf arbeid, wijzen van belastingbetalen, welke tot in den huidigen tijd hier en daar ook in ons land zijn blijven voortbestaan. Zoo primitief en zoo eenvoudig het be talen en innen van de belastingen vroeger was, zoo ingewikkeld is het tegenwoordig geworden. Juist de allerlaatste jaren is ondanks pogingen om vereenvoudiging tot stand te brengen, de belasting-inning hoe langer hoe ingewikkelder geworden. Een groot leger ambtenaren is dag aan dag bezig met het bijhouden van een in gewikkelde administratie, rnet controle, het tegengaan van ontduikingen, het in zamelen van gegevens, enz. enz. FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door f. lahr Jr. (Nadruk verboden.) 57) Behalve gedurende vacanties, kon Einar alleen af en toe 's middags zijn oom een uurtje bezoeken, wanneer hij voor den volgenden dag niet al te veel huiswerk had. Na het examen echter was hij geheel vrij en nu zag men overal in de omstreken van Stockholm hoe een forsche, blonde heer en een voortdurend lachende knaap, met donkere oogen, langs de wegen fietsten, naast of achter elkaar, met een dichte stofwolk achter zich. Olof had er liefhebberij in den knaap, die nog weinig ervaring van de wielrijkunst had, in alle geheimen daarvan ijl te wijden, en zoo werd dc vriendschap steeds inrtiger. Zij spraken over alles wat hun juist te binnen schoot. Einar babbelde er steeds lustig np los, zonder in het minst verlegen te zijn en Olof voelde zich opnieuw als een jongen, of liever gezegd, hij maakte nn begecrig aanspraak op dc jongensvreugde, die hij in zijn sombere, eentoonige jeugd had moeten missen. Wanneer zij moe van het fietsen waren, gingen zij languit op hun rug in het bosch liggen en vertelden elkaar allerlei anekdoten uit hun schoolleven, of Olof verhaalde van zijn reizen; soms begon Einar over de toestanden thuis, maar dan werd oom altijd Elke nieuwe belasting en daaronder mogen we gerust ook rekenen de vele crisismaatregelen, welke den laatsten tijd genomen worden, eischt nieuwe krachten, zoodat het leger ambtenaren met deze diensten belast voortdurend grooter wordt en vele der van overheidswege beoogde bezuinigingen weder teniet doet. Waarom voor de vele crisisdiensten niet op wacht geld gestelde personen uit andere staats bedrijven genomen? Nu hooren we vóórt- durend, dat personen uit particuliere be drijven met succes solliciteeren naar een plaats bij crisisbureaux en daar een hoogere salarieering genieten dan zij gewend waren. Na deze wat uitvoerige inleiding komen we tot de wonde plek, welke in het huidige belastingsysteem is gelegende onkosten voor inning, enz. enz. zijn te hoog in verhouding tot de opbrengst. Er is geen eenheid in de belasting-inning. Voor een fiets betalen we belasting en we krijgen daarvoor een metalen plaatje, de sigaren en sigaretten-belasting wordt verrekend door middel van een speciaal zegel, kwi tanties, effecten en andere stukken eischen weer afzonderlijke zegels en al deze belas tingen hebben weer speciale administra ties en afzonderlijke menschen. Inkomsten-, personeele-, vermogens-, grond- en wegen belasting hebben grootendeels aparte administraties. De accijns op suiker en gedistilleerd wordt weer zonder zegels geheven, de omzet- en weeldebelasting gedeeltelijk met, gedeeltelijk zonder zegels. DRAlSttlAvAN'VALKEMBURG'S- A M LEVERTRAM (Adv.) Een lawine van papier wordt verslonden door het belasting-inningsmonster met zijn vele armen, die alles aangrijpt wat binnen zijn bereik is. Juist door het ontzaggelijk ingewikkelde belastingapparaat zijn de belastingen hoo ger dan ze eigenlijk wel behoefden te zijn. De ingewikkeldheid brengt ook mee, dat er van een object verschillende malen dezelfde belasting betaald wordt. Wat wij nóódig hebben, is méér eenheid in de belastingheffing, een grondige, niets ontziende rationalisatie en concentratie. Hetgeen we hier in een paar woorden voorstellen is niet zóó eenvoudig en onschuldig als het er uitziet. Want als we dit plan nader zouden uitwerken, zouden we op de woelige zee der politiek terecht komen en zouden onze goede bedoelingen wellicht stranden op de scherpgekante politieke rotsen. Want ons ingewikkeld belastingstelsel is nu eenmaal gegroeid uit politieke verhoudingen van verschil lende schakeeringen en waar de verwarring stil en modigde hem nooit aan door vragen; dat onderwerp scheen hem niet te interesseeren en de knaap ging er dan ook niet op door. Het gebeurde wel, dat zij zich op een van hun uitstapjes ver traagden en, hongerig geworden, ergens in een boerenherberg avondeten bestelden, om daarna in vliegende vaart huiswaarts te rijden, opdat Karin zich niet ongerust zou maken over haar jongen. Tegen het einde van Juni echter werd de school kameraad, wiens fiets Einar te leen had, beter en verlangde zijn eigendom terug. Diep bedroefd vertelde Einar zijn vriend dit nieuws. „Drommels, ik ben een boon als dat niet juist van pas komt," zei Olof vroolijk in de school jongenstaal, die hij onbewust van Einar had over genomen. „Ik heb juist dezer dagen mijn moppen eens geteld, omdat ik verkikkerd was op een nieuwe kar van geheel nieuwe, allerleukste con structie. Ik zal jou mijn oude rammelkast geven en zelf die nieuwe fiets koopen. Dan rijd ik jou glad voorbij, oude jongen!" Het nieuwe rijwiel werd nog denzelfden dag gekocht en 's avonds, na een spannende race op den weg naar Ulriksdal, trapte Einar op een eigen fiets triomfantelijk naar de Stora Nijstraat. Na dien dag was de jongen met lijf en ziel aan Olof verknocht. Karin was tegelijk verwonderd en blijde toen zij zag, dat haar telg een enthousiastischc genegen heid voor iemand kon koesteren. Van Einav's prille jeugd af was haar grootc zorg geweest, dat hij zich tot een koude, egoïstische natuur zou ont wikkelen. Hij had nooit getoond een werkelijk warm gevoel te bezitten. Uit den aard der zaak hield hij van haar, maar dat was meer natuurlijke tanleg, een instinctmatig gevoel, dat op den bodem op dit gebied altijd zeer groot is, is het niet te verwonderen, dat het met ons belastingstelsel evenzoo gesteld is. Laten we hopen, dat eens, in een verre toekomst misschien, de menschen ver standiger zullen worden en voor eigen bestwil de gemeenschap op een goed- koopere wijze aan de noodzakelijke geld middelen zal helpen dan thans. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ot. Bij Uw drogist (Adv.) De Commissie voor Verbeterd Veevervoer, „Coveve", waarvan indertijd de oprichting werd gemeld, heeft haar voorbereidenden arbeid geëindigd en haar denkbeelden in den vorm van inlichtingen en aanwijzingen neer gelegd in een brochure, welke binnen enkele dagen aan belanghebbenden wordt toege zonden en voorts op aanvraag door het secre tariaat der Commissie wordt verstrekt. In de brochure, die een verzorgden indruk maakt en door de indeeling, zoowel als door de foto's, welke den tekst afwisselen tot lezen verlokt, wordt gezegd, dat ver- eenigingen met zeer uiteenloopende doel stellingen op maatschappen) k gebied tot overeenstemming zijn gekomen op het stuk van veevervoer. Zoowel de organisaties, die meer in het bijzonder door commercieele overwegingen worden geleid, als zij die ethi sche beginselen als richtsnoer hebben en voorts zij, die de algemeene verkeersbelan- gen voorstaan, hebben zich tot volledige samenwerking bereid verklaard. Daarmede is werkelijk niet te veel gezegd, als men ziet, dat in de „Coveve" z(jn vereenigd de Bond van Bedrtjfsautohoudersin Neder land; het Comité uit de Centrale Landbouw organisaties de Commissie van Overleg, bestaande uit den Ned. Slagershond, den Ned. R. K. Hanze- bond van Slagerspatroons en den Ned. Gros- siersbond voor den Vleeschhandei de Vereeniging van Nederlandsche Expor teurs van Vleesch en Vleeschproducten; de Ned. Bond van Paardenhandelaren; de Ned. Bond van Paardenslagers en Paar- denvleeschhouwers; de Ned. Bond van Vee-expediteurs; de Ned. Bond van Veehandelaren; de Ned. Huiden- en Lederbeurzen; de Ned. VereenigiDg tot Bescherming van Dieren. Dat in „Coveve" bovendien zitting hebben vertegenwoordigers van het Departement van Waterstaat en van het Veeartsentjkundig Staatstoezicht, is voor haar aanzien en het resultaat van haar arbeid uiteraard van niet geriDge beteekenis. Na een overzicht te hebben gegeven van hetgeen op het stuk van veevervoer geluk kig reeds bereikt.is, constateert „Coveve", dat er nog veel te verbeteren is, maar dat men hoopvolle verwachtingen meg koeste ren, omdat de Nederlandsche carrosserie- van zijn hart sluimerde en misschien heel zijn leven op den achtergrond bleef en geen behoefte had zich te uiten. Tegenover zijn vader en groot moeder had hij zich steeds volmaakt onverschillig getoond. Onder zijn speelkameraadjes had hij nooit een vriend gehad; hij kon het met hen allen goed vinden, doch er was er geen onder iien, die hem bijzonder aantrok en volgens zijn eigen verklaring zou hij niet óón van hen in het minst gemist hebben, wanneer hij-bijvoorbeeld van school had moeten gaan of naar een andere stad verhuisd was. Karin kon zich over haar eigen zoon ongerust maken, wanneer zij aan dit alles dacht. Het cenige, dat haar troostte, was de herinnering aan Fido, een jongen poedel, dien Einar op zijn zevenden verjaardag van Janzén cadeau had gekregen en waaraan hij zicli hartstochtelijk had gehecht. Hij kon 's nachts niet slapen als hij den hond niet naast zicli had, was verstrooid en kon geen letter in zijn abcbock Iccrcn, wanneer Fido niet op zijn schoot of naast hem zat; hij kon het dier innig kussen, wanneer hij meende, dat niemand hem zag hij, die zijn moeder uit eigen beweging nooit een zoen gaf en toen liet na een jaar aan dc hondenzickte stierf, treurde Einar in stilte zóó diep, dat hij met den dag vermagerde en was zoo onverschillig voor alles om hem heen, dat men een tijd lang vreesde, dat hij weg zou kwijnen en ook zou sterven. Maar dit was ook het cenige levende schepsel geweest, waarvoor hij ooit werkelijk warme, inten sieve gevoelens van teederheid had getoond. Nu echter was Karin in dit opzicht gerustgesteld. Zij behoefde slechts te zien hoe zijn oogen schit terden wanneer hij thuiskwam van zijn uitstapjes met oom Olof en te hooren met welke geestdrift bouwers een goeden naam hebben als vak lieden en dat het er maar op aankomt, hun de noodige aanwijzingen te geven voor dit speciale doel. De brochure beoogt, deze aan wijzingen te verstrekken. En niet alleen aan de carrosseriebouwers aan dezen wat de inrichting van speciale vee-auto's betreft maar ook aan de vervoerders met betrek king tot de wijze van laden en lossen, het plaatsen der dieren en de zorg er voor, als mede ten aanzien van oordeelkundig vervoer en veiligheid op den weg. De vraag is gesteld, of verbetering moet worden verkregen door te bevorderen, dat wettelijke regelingen in het leven worden geroepen. „Coveve" beantwoordt deze vraag in volstrekt ontkennenden zin, van oordeel zijnde, dat de door haar gestelde doeleinden beter zullen bereikt worden door het parti culier initiatief en de medewerking van de bij het veevervoer betrokkenen, omdat alle belanghebbenden onmiddellijk moeten in zien, dat zjj het meest gebaat zijn met het volgen van de richtlijnen, die „Coveve" in haar brochure aangeeft en uitvoerig toe licht. Zij gaat daarbij uit van deze drie over wegingen: 1Verbetert Veevervoer verhoogt de han delswaarde; 2. Verbeterd Veevervoer voorkomt die renkwelling; 3. Verbeterd Veevervoer geeft meer waar borg voor de verkeersveiligheid op den weg. In de ontwikkeling van haar denkbeelden worden dan achtereenvolgens behandeld de technische inrichting, de eischen van hygiêDe, de zorg voor het te vervoeren vee en de veiligheidsvoorschriften op het transport zelf. Elke bladzijde van de brochure legt bewijs af van de veelzijdige deskundigheid van „Coveve". De behandeling der stof is kort, zakelijk en eenvoudig, zoodat de bro chure bevattelijk is voor al degenen, die „Coveve" er mede wensebt te bereiken. Na de uiteenzetting van zoogenaamde normale eischen betreffende technische in richting, enz. volgen de administratieve maatregelen, samengevat in een plan van uitvoeriDg. Hierin zijn opgenomen de voor waarden der inschrijving,keuring, tusschen- tijdsche controle, herkeuring, enz. De auto's, die door „Coveve" zijn goedgekeurd, ont vangen een geëmailleerde plaat „Goed voor Veevervoer", ter bevestiging op den wagen. Het zal spoedig genoeg blijken, dat zij, die vee te vervoeren hebben, de voorkeur zullen geven aan de door „Coveve" goedgekeurde wagens. Bovendien zullen de organisaties, die bij goed veevervoer belang hebben, in eigen boezem en naar buiten zooveel moge lijk bevorderen, dat aan auto's, uitgerust met de „Coveve''«plaat, de voorrang wordt toegekend. „Coveve" heeft met haar arbeid een groo- ten dienst aan de gemeenschap bewezen. Wij twijfelen niet aan het succes van haar streven en gelooven stellig, dat het resultaat reeds spoedig merkbaar zal zijn. Het Secretariaat van „Coveve", gevestigd ten kantore van den B.B.N., Bond van Be- drijfsautobouders, Groot-Hertoginnelaan 16 te 's-Gravenhage, verstrekt desgevraagd gaarne inlichtingen. hij diens lof zong. Getrouw aan zijn gewoonte den knaap te sarren,"maakte Janzén allerlei smadelijke opmerkingen en haalde zijn schouders op voor „dien wondcrmensch", zooals hij dan Olof placht te betitelen. Tot antwoord kreeg hij slechts een blik vol grcnzelooze minachting van den knaap, die later tegenover zijn moeder verklaarde, dat hij thuis nooit, meer den naam van oom Olof zou noemen; zij kenden hem niet, wisten hem niet te waardeei'en en daarom was reeds het noemen van zijn naam in gezelschap van zijn weinig inge lichte menschen heiligschennis. Karin lachte om zijn kinderlijken toorn, maar inwendig was zij tevreden en blij. Dat Olof van het begin af zijn best deed Einar in te palmen, berustte op zijn voornemen om Karin te toonen, dat hij nu jegens haar en degenen, die haar omringden, welwillend en verzoenend ge stemd was. Hij kon haar persoonlijk geen vriend schap bewijzen, want alle omgang tusschcn hen was natuurlijk om allerlei redenen onmogelijk; zeer waarschijnlijk zouden zij in dit leven geen woord meer samen wisselen, doch de knaap moest indirect een soort vredcsparlcmentaire zijn. Daarna begon hij van Einar ter wille van zijn eigen per soontje te houden. De jongen was weliswaar eenigszins verwend en onbesuisd, zeidc ook dik- ecnigszins verwend en onbesuisd, zeide ook dik wijls dingen, die een z.g. welopgevoed kind voor zich houdt, doch cv was een goede kern in hem. Hij was waarheidslievend, rechtvaardig, ridderlijk jegens zwakkere kameraadjes en vol ambitie. Fijn gevoelig was hij minder, doch wel had hij de gave helder en vlug te denken en hij was moedig eti ondernemend wanneer het op handelen aankwam. Maar dat, wat Olof in Einar het meest aantrok, Binnenlandsch Overzicht. Met Duitschland ia principieele over eenstemming bereikt over den transfer van rente. - De K.L.M. in 1933 en de plannen voor 1934. Dr. M. van Blan- kenstein jubileert. De vergaderingen gemeenschappelijke maaltijd van de Buitenlandsche Pers in Nederland. Mr. L. J. A. Trip over onze economische positie. Een verzekeringsagent, die ontvlucht en zichzelf weer aanmeldt. De V.A.R.A. hestraft. Aan de wereld tentoonstelling te Brussel in 1935 zal Nederland niet deelnemen. Te Berlijn zijn onderhandelingen gevoerd tusschen een Nederlandsche commissie met de Duitsche autoriteiten, ten aanzien van de besluiten, die in December van het vorig jaar zijn genomen, in verband met den transfer van rente van Duitsche schulden, in het bezit van Nederlandsche beleggers. Het Duitsche trausfermoratorium was ook voor de Nederlandsche schuldeischers aan zienlek slechter geworden. De thans uit Berlin in Nederland teruggekeerde commis" sie schijnt principieele overeenstemming te hebben bereikt met de vertegenwoordigers van de Duitsche regeering, waardoor een alleszins bevredigende regeling voor de vader- landsche crediteuren is verkregen, die even wel niet in het minst zou schaden aan de belangen van de andere buitenlandsche schuldeischers van Duitschland. De beslis sing zal nu vallen op de conferentie te Berlijn tusschen de Duitsche autoriteiten en de in ternationale crediteuren van de verschillende landen, die vorderingen in rente op Duitsch land hebben loopen en dus allen door de vermindering van het over te maken per« centage ztfn getroffen. De directeur van de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij de heer A. Plesman, heeft aan tal van vertegenwoordigers van de pers op een conferentie te 's-Gravenhage een ver slag uitgebracht over de resultaten van de K.L M. in het jaar 1933, waaraan hij toe gevoegd heeft een overzicht van de plannen, die de K.L.M. voor het jaar 1934 in voor bereiding heeft. Op de langste lijn, die van Amsterdam naar Batavia, zijn regelmatig alle vluchten volbracht, zonder schade aan het materiaal. Gemiddeld duurde de heenreis;9.9, de terug reis 9.2 dag, Geleidelijk zal men tot nach telijk vliegen op de Indische route overgaan. Een reisduur van zes dagen, met twee af vaarten per week zal wellicht spoedig zijn te bereiken. Nieuwe vliegtuigen met 16 en 10 plaatsen zijn reeds in aanbouw, zij zullen in het voorjaar gereed komen. Ook de exploitatie van de luchtlijnen in Europa stemt tot tevredenheid. In het jaar 1934 zullen de diensten op Londen tot vier vluchten in beide richtingen worden uitge breid. Verder drie diensten op Parijs met aansluiting naar Zuid-Frankrijk. Vervolgens twee diensten op Kopenhagen-Makrö, met aansluiting naar Stockholm en Oslo. De dienst op Böriyia blijft op twee per dag gesteld. Maar een geheel nieuwe verbinding is ont worpen naar Hull, met doorverbinding naar Manchester en Liverpool. Ook het binnen- landsche luchtverkeer zal in 1934 uitbreiding ondergaan, daar op het programma staan; Amsterdam -Twente, Amsterdam-Vlissingen, Amsterdam-Groningen, Amsterdam-Eind- was zijn steeds vroolijk en opgewekt humeur. Zei was hij sedert jaren een onverbeterlijk pessimist ofschoon hij zich daartegen verzette en zichzelf trachtte wijs te maken, dat hij op de keper be schouwd een vroolijke snuiter was. De voort durende omgang met den beschaafden, fijngevoeli- gen en ervaren Dr. Telow kwam zeer zeker zijn intellect en hart ten goede, doch hij was minder geschikt om hem vroolijker van aard te maken. In liet gezelschap van Telow werd hij wellicht een beter mensch, rijper, verfijnder, maar ook ouder.En jonger te worden was juist datgene waaraan Olof het meest behoefte gevoelde. Na deze donkere, moeilijke jaren van verdriet door geworsteld te hebben, was het een verkwikkend bad, om in echte, gezonde, jongensachtige levens vreugde de zwartgallige, zelfkwellende gedachten af te schudden en weer naïef te zijn, weer jongen te worden en van de jeugd te genieten met kinder lijke vergenoegdheid zoolang het nog niet te laat was; daarnaar verlangde hij vurig, als naar iets, dat buiten zijn bereik was. Het bleek niet buiten zijn bereik te zijn. Wan neer onze twee vrienden samen uit waren op hun zwerftochten, 's zomers op de. fiets, 's winters op sneeuwschoenen, schaatsen of sleden, viel liet voor een toeschouwer moeilijk uit te maken, wie van die twee, de dertienjarige knaap of de dertigjarige man, het meest opging in den sport, het vinding rijkst was, als het gold nieuwe kunstjes te ver zinnen en liet hardst genoot van hun vroolijke kwinkslagen en dc echt jongensachtige, uitgelaten scherts. Olof hoefde zicli volstrekt geen dwang aan te doen, om tot het kinderlijk niveau van zijn kameraadje af te dalen; het ging als van zelf. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1