IEDER A B O IV IV VRAAGT GRATIS PROEFNUMMER R STOOMBOÖTDIENST Vraagt ons Adyertentie-tarlef EERSTE BLAD GRATIS eningen, Circulaires» t best en mooist PELS, 40, Middeiharnis Dienstregeling ZATERDAG 20 JANUARI 1934 TALMI. water- CHT. d lieeft tpartt) Cus- '-jari- r zijn token, arten, n ging -aarop twee lactat- over- erche "EN n ge- oys- ngen, 'eeld. 3 met Hat- Boys hter- bliek ptre- uiten te de voor Dit het hun epen uwe- "deis elers huis trijd de hoogte. Zij hebben dan ook Zondag ge wacht, tot alle huiagenooten, mitsgaders de hond, uit waren. Eenuiaal binneu, hebbeu zl) alles onderste boven gekeerd. Laden waren uitgeschoven en den Inhoud had men over den grond verspreid. Doozen had men open gebroken, iD de hoop do „Pelikaan"-envelop- pen in handen te krijgen. Doch alles was vergt efsch. Men vond alleen 4ü in een geldkistje, bestemd voor de huishouding. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 17 JANUARI 1934, Vei ling in Café Kejjzer te Den Bommel. Op WOENSDAG 24 JANUARI 1934, Afslag in Café Van der Plaat aldaar, beide dagen te drie uur 's namiddags, van een Huis, Schuur, Tuin en Erf, a3n den Straat! Uk te Den Bommel, bewoond door en in huur bij M. van der Slutjs en M. A. van der Sluijs; en een Schuur aan den Straatdijk aldaar, ged in huur bij PI. Fluit, ten ver zoeke van den heer L. Raap te Middeiharnis. Op DONDERDAG 18 JANUARI 1934 Veiling in Café Osseweljer te Nieuwe Tonge; Op DONDERDAG 25 JANUARI 1934 Afslag in Café Schipper aldaar, beide dagen te drie 's middags van esn Huis, Schuur en Tuin aan den Ring te Nieuwe Tonge, in 3 perc,, en 4.41.60 H.A. Bouwland in Noordland te Oude Tonge, in 5 perc. B(j den afslag afzonderlijk en in combinatie, ten verzoeke van de Erven Mej. M. Lukaart. Notaris VAN ISPELEN. "ten aan ben den ing, buit ken reet en lde- g is is. ?op DIE ZICH HEDEN OPGEEFT ALS ONTVANGT ONS BLAD TOT 1 FEBRUARI 1934 U KUNT U OPGEVEN BIJ ONZE ADMINISTRATIE, BIJ H.H. COR RESPONDENTEN EN AGENTEN EN ryeer JLEN uwen- -|~ r flacon, flacon. de 'omloop zekerd. nder volle DAM. r brief, en door Hen, een pillen. N.V. Rotterd. Tramweg Maatschappij Gevestigd te Rotterdam MIDDELHARNIS-ROTTERDAM y.y. via VLAARDUNGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 1 Not. 1933 van Middeiharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middeiharnis 4.30 vm. A.VIurd. 7.0# tb.' 1. Rotterdam 8.00 Tm. Overige dagen f beh. Zon- en Pees tl.) V.Hliielbamis 6.40 vm.A.VIaard.9.!0vm i. Ratterdam 10.00 to. A. Brlelle 10.30vra.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen 7. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3,ÖOnm. *f A. Middeiharnis 5.30 cm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) Van 1 November t/n» 3 Februari V. Rotterdam 2-15 nm. V. Vlaard. 3.00 nm. t V. Brielle 1.25 A. Middeiharnis 5.30 nm. Vanal 7 Februari. V. Rotterdam 3.15 nia. V. Viaard. 4.00 nm ft V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middeiharnis 6.30 In aansluiting op den trein van 7.24 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), f In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.51 (2.51 nm.) te Viaar- f dingen (Station). |t ln aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.52 (3 52 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Ata Feeotd4g«d zijn ia baichonwefl Mtarwjaandsgi Qr Pnggchd*g, Haaolvaarladag la Ptnkatardae an 4* bdda Kar.itdflsan. Ligplaats Boompjes tegenover Reederljstraaf. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,— 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels» elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middeiharnis. 16E JAARGANG. - N°. 22 DE DOODSTRAF. De executie van Harinus van der Lubbe, den onevenwiebtigen, over geen normale geestvermogens beschikkenden Leidschen metselaar, tegen wien, wegens het in brand steken van het Duitsche Rijksdaggebouw de doodstraf werd geeischt, een eiscb, die door het vonnis bekrachtigd werd en niet door gratie te niet werd gedaan, heeft het probleem van de doodstraf weer midden in de belangstelling gebracht, Marinusvander Lubbe heeft zfju hoofd ouder den valbijl ge laten, na den dood door den kogel in Duitsch- land de meest humane executiemethode. W|j willen ons op deze plaats niet bezig houden met het bespreken van deze execu tie, welke tot een ernstig protest van de Nederlandsche regeering aanleiding heeft ge geven. Wat wij willen doen, is ons bezig houden met het probleem van de doodstraf zelf. In vele landen, waar gedurende langen tijd de doodstraf was afgeschaft, is men weer tot het invoeren van deze straf overgegaan. Het weer aangrijpen van een methode, die reeds in de vroegste oudheid op de meest uiteenloopende misdrijven werd gezet en toen ook heel dikwijls werd toegepast om poli tieke tegenstanders onschadelijk te maken, wijst o.i. niet op een voortschrijden van de beschaving, eerder op het tegendeel. Het geweld wordt tegenwoordig weer aange beden en geldt hooger dan de geest. De wederinvoering van de doodstraf in ver schillende landen berust hoofdzakelijk op politieke, niet op rechts-overwegingen. Zijn het niet juist de landen, waar de dictatuur heerscht iu meer of minder open lijken vorm, waar de doodstraf het meest wordt toegepast? Kort geleden is Oostenrijk weer gevolgd in de rij van landen, die de doodstraf kennen en toepassen. De terecht- gestelden van den laatsten tijd zijn niet veel anders dan zoenoffers op het altaar van een chaotiscben tijd. Het zijn de nieuwe prikkels, welke sommige volken schijnen noodig te hebben om zekere nationale ge voelens aan te wakkeren en fioancieele ellende te vardoezelen. Ook in Nederland gaan er zoo nu en dan stemmen op tot wederinvoering van de dood straf. De argumentatie luidt dan meestal, dat men eindelijk eens paal en perk moet stellen aan een verhoogde criminaliteit. Is deze argumentatie gerechtvaardigd, is ons volk de laatste jaren misdadiger geworden dan het voorheen was, komen er meer moor den en roofmoorden voor dan vroeger? Wij meenen dit alles ontkennend te kunnen be antwoorden: de misdadigheid neemt in ons land zeker niet toe, ook al moge het er zoo nu eu dan de schijn van hebben, omdat de kranten in hun berichtgeving dikwijls den nadruk leggen op deze gebeurtenissen. De voorstanders van den doodstraf denken door de wederinvoering hiervan de crimi naliteit te doen afnemen. Het mag echter als een vaststaand feit worden aanvaard, dat geen enkele misdadiger b(j het ten uitvoer brengen van een misdaad ooit is afgeschrikt door de hoogte van de straf, welke er op is gesteld. Het voornaamste en grootste bezwaar, dat FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQU1ST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 55) En zoo hadden de beide echtgenooten elkaar voor 't oogenblik niets meer te zeggen aangaande dat thema. Karin ging naar Einar, die op haar bevel in de andere kamer was gebleven, om hem te vertellen, dat vader hem permissie had gegeven, om morgen bij oom Oiof op bezoek te gaan. De knaap keek eenigzins verwonderd; hij had er geen oogenblik aan gedacht, dat die toestem ming noodig was. Toen Karin zich dien avond ter ruste had gelegd cn het licht uit was, kon zij het gebeurde van dien dag niet uit haar hoofd zetten, zij pro beerde het niet eens. Zij lag daar te genieten van de Weldadige kalmte, die na de ontmoeting met Olof over haar was gekomen. Hij was goed en vriendelijk jegens haar geweest. Die gedachte was als een behaaglijk, lauwwarm had, waarin haar moede, pijnlijke ledematen konden rusten en zich uitstrekken. Zij hadden geen woord over het ver leden gerept, maar zijn welwillende stem, de kalme en ernstige wijze, waarop hij haar had aangekeken en zijn vriendelijkheid tegenover den jongen had den duidelijker dan woorden gezegd, dat de wond, die zij hem had toegebracht, genezen was, dat men tegen de doodstraf kan aanvoeren is, dat men na de voltrekking ervan niet meer in de gelegenheid is een eventueel gemaakte fout te herstellen. Is een naderhand geble ken onschuldige eenmaal geëxecuteerd, dan is geen rechtsherstel meer mogelijk. Wil men een misdadiger onschadelijk maken voor de samenleving, dan kan dit op andere wijzen geschieden, ooor levenslange opsluiting in een gevangenis bijv. Zoo'n ge vangenisstraf spreekt weliswaar niet zoo duidelijk tot de primitieve rechtsromantiek van het volk, waarin het oog om oog en tand om tand nog altijd niet is gestorven, ondanks vele eeuwen beschaving, maar is minstens even doeltreffend, zoo niet doel treffender dan de doodstraf. De doodstraf draagt in vele gevallen de kiem in zich van wraak, van bloedwraak. Dit komt vooral sterk tot uiting als de dood straf wordt uitgesproken jegens een opstan dige tegen de overheid, tegen de staat. Laten we eens een voorbeeld nemen. In Duitsch- land worden op het oogenblik tientallen communisten geëxecuteerd wegens hoogver raad, of politieke aanslagen. In Rusland daarentegen, waar de communisten de baas zijn, gaan menschen van een gezindheid als die de Duitsche overheid huldigt bij het minste geringste tegen den muur. In Rus land is men niet zuinig met' de doodstraf. Daar worden zelfs doodstraffen uitgesproken in zaken, die men in ons land met enkele maanden gevangenisstraf zou moeten boeten. Maar noch in Duitschland, noch in Rus land, noch waar of ook ter wereld heeft men de menschen kunnen verbeteren of een door hen aangehangen levensbeschouwing ongedaan maken door met den dood te be dreigen. Zekere godsdienstige en politieke bewegingen zijn juist groot geworden dank zij de doodstraffen over hun volgelingen uitgesproken, De ter dood gebrachten wer den de martelaren I DRAISiflA-vAnVALKEnBURC'S- (Adv.) Door misdadigers te straffen tracht men ze te verbeterden, ze opnieuw geschikt te maken voor de samenleving; ze ervan te weerhouden nogmaals een misdaad te begaan. Afgescheiden van de vraag of deze verbete ring met het huidige strafstelsel wordt be reikt, is bij een doodvonnis deze verbetering ten eenen male onmogelijk. Als we tenslotte een korte samenvatting van onze opmerkingen over de doodstraf mogen geven, dan deze: Door de eeuwen heen hebben menschen andere menschen ter dood veroordeeld. Men heeft het altijd, tot op den huidigen dag, heel gewoon gevonden over het leven van anderen te de rechts- voltrekking niet gestorven, want de doodstraf wordt in verreweg de meeste landen, welke ze huldigen, met een, zij het soms geringe marteling voltrokken. Menschen van groote innerlijke beschaving zullen nimmer voorstanders zijn of worden hij niet langer haat of wrok jegens haar koesterde, ja, dat hij misschien zelf inzag, dat hij haar eens in zijn toorn te*hard beoordeeld had en behoefte gevoelde dat goed te maken. Het korte samenzijn buiten in Ladugardsgardet had al het bittere en pijnlijke van het verleden weggenomen, meende zij; het schrikbeeld, dat haar al deze jaren had vervolgd zijn bleek, door woede verwrongen gezicht met de gezwollen aderen op het voorhoofd en de dreigende, vlammende oogen zou nu misschien verdwijnen en haar met rust laten. In 't vervolg zou zij hem in ge dachten slechts voor zich zien als den geklameer- den, bezadigden, ietwat weemoedigen, beproefden, vergevensgezinden, door en door gocdhartigen man, die hij vandaag getoond had te zijn.met een effen, ernstig gezicht en oogen, die begrijpen en vergeven. En dat hij zóó terug was gekomen, het haar vergund was geweest hem in haar leven nog eens zóó weder te zien, daarvoor was zij hem o zoo dankbaar. Zij werd het nu werkelijk eens met zichzelf: ja, zij had zich verheugd over het weer zien, doch het was een stille blijdschap, waarvan zij zich niet dadelijk bewiist was geweest, waar van zij langzaam was doordrongen, maar die be stendig zou blijken te zijn, een zonneschijn op haar levenspad. Hoe heerlijk, dat zij nu aan het verleden zou kunnen terugdenken zonder daarbij een ijskoude rilling over haar leden te voelen! Hoe troostrijk dat bewustzijn van vrij op aarde te kunnen leven en ademen, hoe zij jegens hem ook had gezondigd te kunnen hopen op vergiffenis, op ccn stille ver zoening vanuit de verte... weer vrij te kunnen en ademen, hoe zij jegens hem ook had gezondigd; van de doodstraf, omdat ztf weten, dat zij er de menschheid niet mee zullen kunnen verbeteren. Binnenlandsch Overzicht. De burgemeester van Alkmaar, Mr. Wendelaar, neemt afscheid. - Donker Amsterdam. Tien duizend gulden voor het Nationale Luchtvaartfonds. De nieuwe burgemeester van Utrecht. De Indische Volksraad verwerpt met 27 24 stemmen de heffing van crisis-opcenten. Ook in Alkmaar een nieuwe burge meester. Regeeren in crisistijd. Bezoek van den Antwerpschen Burge meester aan Amsterdam. Nog steeds „De Zeven Provinciën". De Rijks inkomsten over 1933 vallen mee. De burgemeester van Alkmaar, Mr. W. O. Wendelaar, die als Voorzitter van de Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond", en als lid van de Tweede Kamer, zich te 's-Gra- venhage gaat vestigen, heeft afscheid ge. nomen van den Gemeenteraad en de burgerij van Alkmaar, waar hij veertien jaren de teugels van het gemeentelijk bewind in handen heeft gehouden. Aan waardeering heeft het den scheidenden magistraat aller minst ontbroken, tal van sprekers hebben hem als burgemeester gehuldigd voor het vele goede, dat hij te Alkmaar wist tot stand te brengen. Zoowel de leden van de oppositie, als van de meerderheid van den raad, waren het eens over de hooge opvattingen, die Mr. Wendelaar altijd getoond heeft bij de uitoefening van zijn ambt te bezitten. Op hem is van toepassing het woord, vermeld op den zonnewijzer, die op de binnenplaats van het Alkmaarsche stadhuis staat: „Wie zonder zonne naar mij ziet", „Die krijgt van mij het antwoord niet!" Te Renkum was eenigen tijd geleden in gebroken, waarvan een Amsterdammer werd verdacht, die daarom door een paar recher cheurs zou worden gearresteerd. De man wilde de politiemenschen met een mes te lijf gaan, waarna een revolverschot op hem werd gelost, dat rakelings langs 's mans oor ging, dooh hem niet trof. Tenslotte is de verzetpleger met eenige politieagenten ge grepen en geboeid weggeleid, waarbij de menigte zich tegen de agenten keerde, zoo dat deze van den gummistok moesten ge bruik maken. Amsterdam-West was een relletje rijker geweest! De Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft het Pelikaan-Comité, dat zich bezig houdt met het organiseeren van de inzame ling voor een Nationaal Luehtvaartfonds, onlangs verblijd met een gift voor dat fonds van het ronde getal van tienduizend gulden. Wel een afdoend bewijs hoezeer de groote groep Koninklijke-Shell er van overtuigd is geweest, dat een goede luchtverbinding tusschen Nederland in Europa en Nederland in de tropen van groot belang is. De vroegere gemeente-secretaris van 's-Gra- venhage1 Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwffk, heeft in een overvollen statenzaal te Utrecht het ambt van burgemeester der gemeente Utrecht aanvaard, waarbij alle sprekers den vorigen burgemeester, Dr. Fockema Andreae, hebben herdacht, die thans het ambt van Commissaris der Koningin in de provincie Groningen bekleedt. Over de ontvangst kan de vroegere secretaris allerminst klagen, openbare gebouwen, tal van particulieren vlagden en aan goede wenschen voor zijn komend bestuur ontbrak het allerminst. Het UtrechtBche Studenten Corps, dat in de hoofdstad van het Sticht zoo'n bijzondere piaats inneemt, als waarschijnlijk geen ander corps in Nederland, had voor een eerewacht van de Utrechtsche Studentenweerbaarheid gezorgd, die op het Btadhuis was opgesteld en die de nieuwe burgemeester met den senaat van het corps inspecteerde. Het voorstel van de Indische regeering tot heffing van crisis-opcenten op de Indische inkomsten-belasting is door den Indiscben Volksraad met 27 tegen 24 stemmen ver worpen, Reeds in 1933 bestond deze tijdelijke crisis-heffing, die in 1934 door een volledige herziening van de inkomstenbelasting zou komen te vervallen. Daar de Volksraad die herziening verwierp, kwam de regeering met een verlenging van de heffing van crisis- opcenten ook over 1934. Maar ook daarvoor was de Volksraad niet te vinden, uit over weging, dat de middelen op andere wijze dienden te worden gevonden. Pas was Mr. Wendelaar als burgemeester vau Alkmaar uitgeluid, of reeds stond de gemeente klaar den nieuwen burgervader, Jhr. Mr. P. H. van Kinschot te ontvangen. Dertig vereenigingen met vlaggen en vaan dels, de Kennemer Rysocieteit te paard, hebben den nieuwen magistraat een harte lijke ontvangst bereid, gelijk die later in de raadszaal van de zijde van den gemeenteraad en nog later door alle mogelijke Alkmaarsche corporaties is herhaald. Voor de vrijzinnig-democratische vereeni- ging te Amsterdam heeft de minister van financiën, Mr. P. J. Oud, gesproken over het regeeren in crisis-tijd. De minister begon met de erkenning, dat in de tegenwoordige financieele en economische omstandigheden de volledige uitvoering van het werk-pro- gramma der vrijzinnig-democraten, zelfs als die party de meerderheid in het parlement zoude hebben, voor Nederland noodlottig zou worden. Het verzaken van den vrijhan del door de verschillende staten noemde de minister de hoofdoorzaak van de huidige crisis. Wij moeten terug naar een lager levenspeil, maar tot eiken prijs zal de re ree- ring den gouden standaard handhaven. Wie het geneesmiddel zoekt in het loslaten van den gaven gulden verwart oorzaak en gevolg. Waar bij de directe belastingen het uiterste reeds zoowat is bereikt, moet men wel tot invoering van een reeks verbruiksbelastingen overgaan. Wat de toekomst betreft is de minister van oordeel, dat hij niet het pessi misme deelt van hen, die gelooven, dat er nooit betere toestanden zullen terugkeeren. Er z(j n nog steeds toenemende mogelij k heden van stoffelijken welvaart. De verwachting op betere tydeu behoeven wij nog allerminst prijs te geven, maar eerst moeten wij zor gen in de tegenwoordige crisis staande te blijven. Wjj dienen een vasten bodem te vinden voor den wederopbouw van den Ne- derlandschen welvaart! De burgemeester van Antwerpen, Kamiel Huysmans, heeft in gezelschap van vgf Schepenen der stad Antwerpen, de heeren P. Somers, J. Somers, J. Wilms, A. de Bruyne en W. Eeckelers, een kort bezoek aan Amster dam gebracht, met het doel voor de komende uitbreiding van de stad Antwerpen kennis te nemen van verschillende oplossingen, die te kunnen hopen op vergiffenis, op een stille ver zoening vanuit de verte... weer vrij te kunnen denken en ontslagen te zijn van dat zware kruis: de noodzakelijkheid voortdurend afleiding te moe ten zoeken in hard werk, haren geest in boeien te leggen, te verstompen door haar lichaam af te beulen. Nu zou werken een enot worden in plaats van een bittere medicijn! In stilte zegende zij hem en kuste zijn handen. cn vóór de slaap haar overmande, zag zij hem nog eens vóór zich.zijn forsche, brecde gestalte, de lange, lichtblonde snor en de donkere, weemoedige oogen. Hij scheen uit de verte op haar toe tc komen, een lichte, vriendelijke gedaante tegen ccn donkeren achtergrond. Hij was niet alleen, hij had een knaap aan de hand en die knaap was Einar. Plotseling verdween hij en nu was het alleen Einar, dien zij zag, vroolijk, ondeugend cn trouw hartig, zooals zij hem in haar droomen steeds placht tc zien, en zij hoorde hem zeggen met zijn iieider, vastberaden stemmetje: Nu weet ik, wat ik wil worden, wanneer ik groot ben.ik zal den armen cn verdrukten recht verschaffen.dat zal fijn wezen! Zij glimlachte tegen haar dierbaren jongen, en met dien glimlach op het gelaat sliep zij in. Midden in den nacht schrikte zij wakker door cell stem, die zij vlak naast haar hoorde zeggen: ..Heb je hem nog lief?" Verschrikt kwam zij overeind en luisterde. Fer dinand ademde zwaar cn regelmatig naast haar in het donker, een tcekeii, dat hij een gezonden slaap genoot. Die vraag was dus niet van hem uitgegaan. Het was zeker verbeelding geweest. Of was het een stem uit iiaar eigen binnenste? Heb jc hem nog lief? 't Was heel natuurlijk, dat zij zichzelf nu die vraag stelde; liet was vreemd, dat zij dat niet eerder had gedaan. Zij voelde dat het bloed haar naar de wangen steeg en legde haar hoofd weer op het kussen, om den draad barer gedachten op te nemen, waar die haar was ontglipt, eu te trachten die vraag te beant woorden. ,.Hcb je hem nog lief?" Zij sloot haar oogen en deed haar best wat orde te brengen iu den chaos van gedachten en gewaarwordingen daar binnen. Nu immers kon zij het wagen zichzelf te polsen. Maa hoe zij ook haar best deed, haar gedachten tot een ordelijk geheel te rangschikken, het was en bleef ccn verward kluwen zonder begin of einde. Zij haalde zich Olof's gezicht voor den geest, maar een nevel bedekte het en zij zag niemand anders dan Einar, altijd weer Einar, zoo als zij hem in haar laatsten droom had gezien, even vóór de stem haar had gewekt, Einar, ge zeten op een reusachtige fiets, in groote cirkels over een lichtgroene vlakte rijdende, lange, ge bogen lijnen beschrijvende, die een groote acht en altijd weer dezelfde groote acht vormden. Zoo ging zij den heeleti nacht door met van Einar te droomen en toen zij laat in den morgen ont waakte, herinnerde zij zich niets meer van de vraag, die zij zichzelf gesteld had. Olof had ccn étage gehuurd van vier kaniers en een keuken in de Hamnstraat, waar hij in de nabijheid was zoowel van het Centraal-lnstituut als van zijn vriend Telow aan wiens inrichting men te Amsterdam op dat gebied beeft ge vonden. Het pompstation, het abattoir, ver schillende schoolgebouwen en woonwijken en tuindorpen z(jn door de gasten uit de eerste Belgische havenstad bezocht, hetgeen meer dan iets anders bewijst hoezeer ook in het buitenland Amsterdam zich op al die verschillende gebieden van stedelijke voor- ziening in een voortreffeltjken naam mag verheugen. De Zeekrijgsraad te Soerabaja heeft vonnis gewezen in de zaak van de 82 schepelingen, die als zoogenaamde „meeloopers" betrokken z(jn geweest in de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën. De straffen wisselden af van 12 jaar, 10 jaar en daar beneden tot 3 jaar gevangenisstraf, waartoe 34 beklaagden zijn veroordeeld. Een tiental kwamen er met veel mindere straffen af. Thans is bekend gemaakt hoeveel de Rijks inkomsten over het jaar 1933 bedragen. Ofschoon 18 millioen minder dan in 1932 waren zij toch 10 millioen boven de geraamde inkomsten. Mogen wfj hieruit concludeeren, dat het ergste geleden is en dat ook het einde van de crisisheffingen in zicht is?Laten we het hopent Buitenlandsch Overzicht. De Fransche oud-mini9ter De Selves overleden. Komende toenadering tus schen Frankrijk en Sovjet-Rusland? De „held van Fasjoda" overleden. Ambtenaren van de Swiss Control Com pany op last van de Sovjet-Regeering gearresteerd. Nieuwe stakingen te Havana. - De regeering van Foukien afgetreden. San Martin afgetreden. Het snelle Fransche vliegtuig Eméraude verongelukt. De gouverneur-generaal van Indo-China onder de dooden. De Vol kenbondsraad in de 78e zitting bijeen. De Saarkwestie op den voorgrond. Nieuw schandaal in Frankrijk. - Duitsch land weigert te Genève te komen, om te spreken over de kwestie van het Saargebied. Op den patriarchalen leeftijd van 85 jaar is de vroegere Fransche minister van buiten- landsche zaken, later voorzitter van den Senaat, De Selves, te Parys overleden. In 1911 was hij minister op de Quai d'Orsay, van 1919 1923 voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken, in 1924 weer minister, vervolgens voorzitter van den Se naat, in welke hoedanigheden hty de Natio nale Vergadering te Versailles presideerde, waar de autonome aüossingskas in de grond wet werd opgenomen. Tijdens het bezoek van President Paul Kruger was hy als Prefect van het Seine-departement hoofd van Par|js. Als minister van buitenlandsche zaken was hij aan het bewind toen Keizer Willem II de Duitsche kanonneerboot Pauther naar Agadir stuurde, juist op het oogenblik, dat President Fallières, vergezeld van De Selves, op bezoek was naar Nederland. Iu November sloten Parijs en Berlijn toen de overeen komst, waarbij Duitschland een stuk van de Congo kreeg en Frankryk de vrye hand werd gelaten in Marokko. Daarmede werd in 1911 de oorlog vermeden! Een jaar geleden sloten Frankrijk en Sovjet- Rusland een niet-aanvalsverdrag. RuslaDd deed lief tegen den Volkenbond, waarvoor Frankrijk zich zeer gevoelig betoonde, een hij al zijn vrijen tijd wijdde. Dokter Telow was intusschen na Olofs terugkomst weer tamelijk op krachten gekomen en kon zijn instituut zelf leiden, zoodat Olof middags betrekkelijk weinig te doen had. De avonden bracht hij steeds in gezelschap van zijn vriend door. Zijn huishouding werd op Italiaansche wijze ge leid door de oude Assunta, die hij mee had moeten nemen naar Zweden. Toen hij haar had mede gedeeld, dat hij van plan was naar zijn vaderland terug tc keeren, was zij voor hem op de knieën gevallen, in tranen weggesmolten en had hem bij de madonna en alle heiligen bezworen haar niet in den steek te laten; zij kon niet scheiden van haar direttore, dien zij liefhad als een zoon; zij verlangde geen loon, als zij hem maar mocht, dienen, zoolang haar krachten het toestonden, Olof gaf haar in bedenking, dat zij het koude. Noordelijke klimaat en de totale verandering in levenswijze niet zou kunnen verdragen, zij, die al bij de zestig was; maar zij verzekerde om zijnentwil graag kou te lijden en zich alle wederwaardig heden in het ketterland te willen getroosten, als zij maar niet achter hoefde te blijven. Zij beloofde al haar gebreken af te leggen, nooit meer op te spelen, wanneer hij haar met de maaltijden liet wachten, zij zou zich iederen dag kammen en nooit slordig gekleed door het huis loopen, zij be loofde haar hebbelijkheid van knoflook kauwen af te wennen en nooit zou hij ook maar een schim van een kapucijnermonnik 'in haar keuken ont dekken. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1