ANDEL der „Casino" Boerenleenbank :voetsluis [veteranen ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD p. f. W. J. NIJGH ichte bezoekers een >edig 1934. Midddharnis-Somtnelsdijk D. JOPPE Cz„ te Sommelsdijk No. 17 30 Dec. 1933 VERSLAGEN J. MACKLOET Mr. Metselaar Stad a. 't Haringvliet, 1 Jan. 1934. P- A. ROOS Mr. Timmetman Stad a. 't Haringvliet, 1 Jan 1934. p. J. J. JUMELET Hofmeester Tramboot H'sluis, 1 Jan. 1934. p. W. M. v. d. LINDEN Correspondent „Onze Eilanden" N.-Helvoet, 1 Jan. 1934. p. f. J. SCHIPPER Bode op Rotterdam H'sluis, 1 Jan. 1934. p. f. J. B. WOUTERSE Tabak en Sigaren wenscht clientèle, vrienden en be kenden een voorspoedig jaar. Molenstraat Hellevoetsluis, 1 Jan. 1934. J. K. RIETDIJK Schoenhandel Reparatie-Inrichting H'sluis, 1 Jan. 1934. m. g. H. VAN NIEROP Bakker Straatweg 1 Jan. 1934. p. J. VAN WAARDENBERO lederen Zondag dansen Straatweg N.-Helvoet, 1 Jan. 1934. p. f. P. VAN LIEN De „Ober" van Jan Marzel N.-Helvoet, 1 Jan. 1934. p.). BEËEDIGD MAKELAAR MIDDELHARNIS - TEL. 98 voorspoedig Nieuwjaar. 11934. rSLUIS succes en vooruitgang. ïanuari 1934. wordt U toegewenscht door R" Expediteur j Stoombootdiensten tOTTERDAM. Tel. 57291-11376 I Qarnalen en alle Vischsoorten. tnsch doe ik in de Krant, Idoor 'tgansche land; Ir aller wegen, \uk en zegen. C. DE MOOIJ. A. MUNTERS Jr. Gem. Secretaris-Ontvanger Herkingen, 1 Jan. 1934 p.f. De bank leent gelden aan leden tegen 4.5 's jaars. Zij neemt geiden op tegen 3.36 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aan gevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1933. VERSLAG van lie vergadering van «ton Hand der Gemeente MIDDELU AltNIS op Donderdag 28 December des n.m. half drie uur. Voorzitter Burgemeester den Hollander. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opeDde de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Een verzoek van de bewoners van den OosteHjken Achterweg om plaatsing van een straatlantaarn. B. en W. stelden om finantieele reden voor hierop wederom afwijzend te beschik ken, alhoewel het mogelijk wel noodzake lijk is. J. v. d. Meide meende dat het zeer wen- scheljjk was daaraan wel te voldoen, doch door verplaatsing wat reeds een aanzienlijke verbetering zal geven. Voorzitter zeide toe dit te zullen over wegen. Van der Kooij merkte op dat verbetering wel mogelijk is, doch dat men dan niet zooals bj) de Brandsteeg de lantaarn moet dooven na verplaatsing. Voorzitter meende dat dit toch wel niet gebeurd zal zijn vlak na de verplaatsing. Van den Modernen Bestuurdersboud een schrijven inzake de steunuitkeering waarin opgenomen, de reeds in een onzer vorige nummers gepubliceerde motie dieaangaande. Van der Kooij zeide het treurig te vinden dat de door B. en W. vastgestelde wijziging is afgekondigd zonder daarvoor de commissie van advies te hooren. Wat is de aanleiding geweest deze verlaging toe te passen. Spr. zeide aan de hand van een schrijven van den Minister te kunnen aantoonen dat het niet is gedaan op aandringen van den Minister van Economische Zaken. Voorzitter zeide dat de Raad toch niet zal aannemen dat wij die regeling hebben ge maakt fonder daarvoor een gereede aanlei ding te hebben? Bij schrijven van 29 Nov. is ons door den Minister medegedeeld dat wij de steunbedragen moesten verlagen en het is niet juist hetgeen van der Koop' be weert. Las daarna de passage uit dat schrijven voor. Spreker meende daarmede te kunnen con- ciudeeren dat het schrijven, hetgeen van der Kool) toonde beslist op een vergissen moet berusten ten departemente. Van der Kooij zeide dat de aanleiding tot het schrijven aan B en W. beslist is voort gevloeid uit een eenzijdige voorlichting van een controleur, en nu niet meer te kunnen begrijpen waar de commissie van advies voor dient. Spreker zeide dat nimmer 1,50 als norm- loon gegolden heeft, doch ƒ2,— per dag. Voorzitter zeide dat door dien controleur ook bij B. en W. geen advies is ingewon nen doch dat die beeren dit zelf bij de land bouwers hebben gedaan. Koote zeide dat bet niet in orde was dat de commissie van advies niet gehoord is en de maatregel te ingrijpend is om geen kin dertoeslag meer te geven. Struik meende dat het in dit geval niets ter zake doet of de commissie gehoord is of niet. Ook wij zijn niet gehoord en de ge nomen maatregel komt tot ons uit Den Haag en die hebben wij tot uitvoering te brengen als wij geen risico willen loopen de subsidie van den Minister mis te loopen. Kooij zeide niet te kunnen aannemen dat vanuit Den Haag opgedragen is de steun bedragen alle gelijk te stellen. Vroegindeweli zeide dat heel die commissie een wassen neus is. Spreker, aannemende dat die brief werkelijk aan B. en W. is ge zonden door den Minister meende dat het nimmer de bedoeling van den Minister kan zijn geweest geen kindertoeslag te gaven, daar Z Ex. steeds rekening houdt bij alle bepalingen, met groote gezinnen. Deze maatregel is echter te ingrijpend en juist in dezen tijd. Middelharnis zou met deze maatregelen een uitzondering zijn Ik kan daarom niet aannemen dat de uitleg van B. en W. juist is. Er staat wel in het schrijven dat geen extra uitkeering aan groote gezinnen mag gegeven worden doch dat houdt niet in dat de gewone kinder toeslag niet gegeven mag worden. Van ƒ5,85 kunnen de menschen absoluut niet leven en dit dient door den Minister spoedig waar gemaakt te worden. Vermaas: De loonnorm is geen ƒ1,50 hé? Dat i3 2.50 hé? B. en W. konden niet anders doen dan zich aan de circulaire hou den hé? En daarom dienen B. en W. zich zoo spoedig mogelijk daarover te wenden tot het departement hé? C. van der Meide was het er ook mee eens dat 5,85 beslist te laag is en getracht moet worden het loonpeil vastgesteld te krijgen op 2,-, alhoewel het bij uitzon dering voorkomt dat 1,50 per dag betaald wordt. J. van der Meide zeide dat de huidige situatie ondeugdelijk is kunnen worden en stelde voor een bespreking te houden in Den Haag met het doel de regeling behoor lijk te maken voor Middelharnis. Struik zeide nogmaals dat gehandeld was overeenkomstig het Ministerieele schrijven. VroegindeweU; B. en W. leggen dat schrij ven verkeerd uit. Voorzitter: Dus dan weet ik het niet? Vogelaar zeide, dat het hem speet dat de uitvoering van B. en W. zoo becritiseerd wordt. Ik stel daarom voor, dat persoonlijk den Minister gewezen wordt op die omstan digheid en dan op verbetering aan te dringen. Slis: Ik pas er voor naar Den Haag te gaan. Bereiken wij niets dan hebben B. en W. weer verkeerd gedaan. B. en W. worden in deze gewantrouwd, dus dan moet een commissie uit den raad die zaak maar op knappen. J. van der Meide meende, dat er van wantrouwen geen sprake is geweest. Vermaas: Wij hebben toch kunnen corn stateeren dat B. en W. niet eigendunkelijk hebben gebandeld. Doornbos meende, dat men bU den Minister niet waar kon maken dat de loonnprm hoo- ger was dan 1,50. Spreker stelde voor op verhooging van het percentage aan te drin gen. Vroegindeweli meende dit niet juist was en ook weinig resultaat zal geven. Van der KooijWanneer de heer Slis denkt, dat ik B. en W. wantrouw, wil ik hem ver klaren dat dit niet het geval was. Daarna word besloten dat B. en W. die zaak in Den Haag zullen gaan bepleiten om spoedig tot de oude uitkeering te kunnen komen. Van A. Krijgsman en J. Timmers was een schrijven ingekomen, waarin werd mede gedeeld dat zU hun herbenoeming nietaan- nemeD tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Met 7 tegen 4 stemmen werd besloten de politieverordening te wijzigen met de bepaling tot algeheele sluiting van cafe's op den Zondag. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de hee- ren D. Jansen en J. P. Nieuwland. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van een strookje grond gelegen aan den Westelijken achterweg ter grootte van 46 M*. h f 1,25 per MJ. De gemeentebegroting dienst 1933 werd met af- en overschrijving gewijzigd, O a. de post straatverlichting met 450,— Dit gaf VroegindeweLj aanleiding tot de opmerking, dat de werkeloozen geen licht krijgen door het licht dat de gemeente zoo duur komt te staan, terwijl bet nog veel slechter is. Struik zeide niet te kunnen begrijpen, dat VroegindeweLj daarmede geregeld ter tafel moest komen, daar hij zelf heeft medegewerkt dat de straatverlichting op 7000, - is komen te staan en dat B. en W. nu al 1600,— verlaagd gekregen hebben. VroegindeweyTen koste van het licht. HU zeide dat daaraan door hem geen mede werking was verleend en hij altijd tegen de electrificatie is geweest. De Voorzitter deelde mede dat door de gemeente, armbestuur en kerkelijke instel lingen dit jaar totaal al 50.000,— aan armenzorg is uitgegeven. Dan kwam aan de orde de herziening van de gemeente-begroo ting dienst 1934. De Voorzitter zeide dat B. en W alle soberheid hebben betracht bij de herziening en dat er nu werkelijk niet meer af kan bü de uitgaven. Deze posten worden voorgelezen. Dan stelden Burg. en Weth. voor een ver goeding te vorderen voor de concessie van de Radiodistributie van 2,50 per abonné, betgeen 500,— zal opbrengen. Van der Kooij meende dat dit wel aardig bedacht is, doch dat het onbillijk is dit op één persoon te verhalen, daar de contributie niet verhoogd mag worden. Spreker zeide dat van de winst reeds Inkomstenbelasting betaald wordt en deze extra heffing onbil lijk is. Koese pleitte in eenzelfde bewoordiDg. J. Vroegindewey meende dat het er wel af kon. Wil h{j die centrale niet langer ex- ploiteeren dan moet hü er maar van afzieD en moet de gemeenie het maar zelf doen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Koese, Van der KooU, J. van der Meide en 0. van der Mejjde. Van der KooU zeide er tegen te ztjD, dat de subsidie voor de Lighal verlaagd wordt, omdat anders die inrichting ten doode staat opgeschreven. Haar exploitatie is lang niet sluitend. Voorzitter: WU mogen niet meer subsi dieeren, als wij door een rekening niet over tuigd worden dat de exploitatie niet sluitend meer te krijgen is. Besloten werd den post met 100,— te verlagen. De Voorzitter zeide dat na al deze ver hoogingen en verlagingen nog een bedrag van 1269,— ongedekt is, dat alleen gedekt kan worden door verhooging van belasting of verlaging van salarissen. Struik zeide dat overgegaan zal moeten worden tot het verlagen van de salarissen. VroegindeweU en Kooto meenden dat van de salarissen beneden 1000,niet gekort kan worden. Doornbos: dan loopen wij het risico dat Ged. Staten het niet goedkeuren, de verlaging moet over do geheele linie en wU moeten desnoods die ambtenaren, welke te veel ge troffen worden, schadeloos stellen door een j verhooging met hetzelfde bedrag. Voorzitter zeide dat Ged, Staten een salaris herziening in uitzicht hebben gesteld. Dat bet mogeiyk is de salarissen te korten, doch dan moet dit besluit vervallen als Ged. Staten een dergelUk besluit nemen, anders zou het tweemaal gebeuren. Na eenige discussie werd besloten de sala rissen van alle ambtenaren te verlagen met 5 waardoor de begrooting sluitend ge„ maakt werd. B. en W. stelden daarna voor het salaris van den boekhouder van het armbestuur te verhoogen met 50, wegens meerdere werkzaamheden. Alzoo werd besloten met 6 tegen 4 stem men; VroegindeweU stemde blanco. Vogelaar wilde het presentiegeld van de raadsleden schrappen. Van der KooU bostreed dit, omdat dan iemand die inkomen derft door het bezoeken van de vergaderingen en dit niet missen kan, het onmogelük wordt gemaakt raadslid te zUn. Voorzitter bestreed het voorstel Vogelaar ook, waarna|werd;besloten dien post te hand haven. De Voorzitter sloot deze vergadering met de beste wenschen voor het nieuwe jaar en hoopte dat de leden met evenveel lust en Uver de belangen dezer gemeente zullen blijven behartigen. I VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente HELLEVOET- SLUIS, op Dinsdag 19 Dec. 1933, des nam. half acht uur. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heer F. J. Swart. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vergadering van 21 Nov. j.l. worden z. h. s. onveranderd vastgesteld. Ingekomen S t'u k k e n 1. Ged. Staten zenden goedgekeurd terug1 besluiten van den Raad dezer gemeente, d.d. j 30 Oct. 1933, betreffende wijziging en af- en I overschrijving hegrooting, dienstjaar 1933. 2. Besluit van Ged. Staten, waarbij zij goedkeuring onthouden aan het besluit van j den Raad dezer gemeente, d.d. 15 September 1933, betreffende opheffing O. L. School A. 3. Schrijven van Ged. Staten, betreffende 5 korting jaarwedden Burgemeester, Secre taris, Wethouders en Ontvanger. 4. Verzoek van de gewestelijke Landstorm commissie „Monden der Maas", deel Voorne en Putten, om een jaarlijksche subsidie van 50,-. 5. Schrijven van afd. Hellevoetsluis, Nieuw- Helvoet der Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", betreffende het aantal leden uit deze gemeente. 6. Voorstel van den heer J. C. van Zetten, tot wederinvoering van de kermis. De stukken, betrekking hebbende tot de hegrooting, worden aangehouden tot de be handeling daarvan. Het besluit van Ged. Staten, inzake de opheffing der o. I. school A met ingang van I Januari 1934 wordt voor kennisgeving aangenomen. No. 1 wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer NIJGH merkt op te missen het reglement voor de politie. De VOORZITTER deelt mede, dat in ver band met de drukte deze zaak nu niet aan hangig gemaakt kon worden. De heer Nijgh heeft zelf voorgesteld in de vorige vergadering het stuk aan te houden. De heer NIJGH vindt het geen bezwaar dat het reglement er nu niet is, als eerst omtrent de beginselen der begrooting maar overeen stemming bestaat. De VOORZITTER merkt op, dat de be doelde verordening is onderworpen aan de goedkeuring van hooger gezag. De heeren moeten daarmede rekening houden. Vermindering landpacht. Voor het weiland achter het plantsoen is, evenals over 1932, voor dit jaar, door het rijk eene vermindering van pacht toegestaan ad 140,B. en W. stellen voor, evenals over 1932, aan den heer H. Luijendijk, die het weiland van de gemeente in huur heeft, een pachtvermindering toe te staan van 70, Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Verbetering weg Rockanje-Nieuwenhoórn- Kanaal door Voorne. De VOORZITTER deelt mede dat bespre kingen zijn gevoerd over dc verbetering en liet onderhoud van den weg Rockanje—Nieuwen- hoornKanaal door Voorne. In de kosten daarvan zullen de verschillende gemeenten en polders die er belang bij hebben, bijdragen, naar het belang, dat elk er bij heeft. B. en W. hebben gemeend, dat, hoewel onze gemeente geen direct belang heeft bij de verbetering van genoemden weg, tocli wel indirect belang heeft, aangezien verbetering en aanleg van goede verkeerswegen in den omtrek een streekbelang kan geacht worden te bevorderen. Ged. Staten stellen er prijs op, dat ook onze gemeente eene kleine bijdrage verleent. Deze is gesteld op f 50,per jaar. Hieraan meenen B. en W. de voorwaarde te hebben moeten verbinden om den Glasisweg in het provinciaal wegen plan te doen opnemen, waarvoor dan voor verbetering en aanleg een bedrag ad 600, per K.M. zal moeten worden betaald per jaar. 't Onderhoud daaronder begrepen. B. en W. stellen dan ook voor een besluit in dezen zin te nemen. De heer VAN KRALINGEN vraagt hoeveel het onderhoud van den Glacisweg nu bedraagt, per jaar, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het 't laatste jaar nogal veel is. 't Verkeer neemt toe, aldus de Voorzitter. De heer VAN KRALINGEN vraagt hoe j B. en W. er tegenover staan. De VOORZITTER antwoordt, dat men dit j uit het voorstel ziet. Oorspronkelijk was liet er niet voor, omdat Nieuw-Helvoet niet wilde 1 meebetalen. De heer VAN KRALINGEN vindt de ver betering zeer noodzakelijk. Hij juicht liet dan ook toe. Wanneer zal een begin worden ge- maakt? De VOORZITTER deelt mede, dat een be gin met betalen wordt gemaakt als de weg gereed is. Z. h. s. wordt tenslotte het voorstel van B. en W. aangenomen. Huur land voor standplaats voor woon wagens. Op voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. besloten van den staat der Nederlanden te huren een perceel land langs het Kanaal door Voorne, bestemd voor standplaats voor woonwagens. De huur zal 10,per jaar bedragen en aangegaan worden voor 5 jaren, ingaande 1 Januari 1934. Vaststelling pensioengrondslagen. Z. h. s. worden hierna vastgesteld eenige pensioengrondslagen voor mej, P. van Lien, als onderwijzeres bij het herhalingsonderwijs. Aanvulling ambtenaren-reglementen. Door Ged. Staten is bij provinciaal blad gevraagd over te gaan tot aanvulling der ambtenaren-reglementen der gemeenten, met bepalingen inzake politieke gezindheid enz. De VOORZITTER deelt mede dat een en ander in comité reeds is besproken, en dat gebleken is dat de meerderheid van den raad hiervoor niet voelde. B. en W. stellen thans voor Ged. Staten in dien zin te berichten over eenkomstig een aangeboden schrijven. Waar niemand het woord verlangt en ook geen hoofdelijke stemming, wordt het z. h. s. aangenomen. De heer VAN SINTMAARTENSDIJK merkt hierna op er tegen te zijn, d.w.z. hij is voor de aanvulling. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Van Sintmaartensdijk niets gezegd heeft en dat hieraan dus niets meer te doen is. Alleen kan in de notulen aangeteekend worden, dat de heer Van Sintmaartensdijk geacht moet worden tegen het te verzenden schrijven te zijn. 2e Suppletoir Kohier Hondenbelasting. Z. h. s. wordt vervolgens vastgesteld het 2e suppletoir kohier hondenbelasting, dienst jaar 1933, tot een bedrag van ƒ6, Wijziging gemeente-begrooting. Door B. en W. wordt ter vaststelling aan geboden een concept-besluit, tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1933, waartoe z. h. s. wordt overgegaan. Vervolgens stellen B. en W. voor het aantal te heffen opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting voor het belastingjaar 19341935, in verband met de vast te stellen gemeente-begrooting voor den dienst 1934 te bepalen op 25, evenals voor 19331934. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. De VOORZITTER deelt mede, zulks in ver band met de ingekomen adressen van de afd. Voorne en Putten van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurant-houders en Slijters, en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen en het in de comité-vergadering hieromtrent besprokene, dat B. en W. e«n verordening hebben ontworpen ex. art. 31, duodecies, par. 2, 2e lid, der personeele be lastingwet 1896, inzake de vermindering van den druk der personeele belasting voor ge noemde bedrijven voor den grondslag huur waarde voor zoover betreft het bedrijfsgedeelte, met een derde. Dit zal een vermindering van de opbrengst der hoofdsom met opcenten befeekenen van ongeveer 250, Z. h. s. wordt de aangeboden concept-ver- ordening vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat Ged. Staten 't gemeentebestuur op het dak gezonden hebben een besluit, waarbij zij de opheffing der o. I. school A bevelen m.i. van 1 Jan. 1934 en waarbij zij de goedkeuring onthouden aan 't raadsbesluit tot opheffing dier school met ingang van 1 September 1934. Er bestond een behoorlijk gefundeerde hoop, dat dit besluit zou worden goedgekeurd. De hoofdinspecteur staat er evenwel niet welwillend tegenover. B. en W. hebben gemeend aan het "verzoek van Ged. Staten om den raad te doen be sluiten de school m. i. van 1 Jan. '34 op te heffen, niet te moeten voldoen, aangezien juist deze gemeente door de van regeeringswege genomen maatregelen zeer is getroffen. B. en W. zijn van oordeel thans te moeten voor stellen de noodige maatregelen te nemen tot uitvoering van het bevel van Ged. Staten, tenzij de raad zich daarbij niet neerlegt en in j beroep gaat, hetgeen zij niet aanraden. Zij stellen derhalve voor den heer Gebraad, hoofd en mej. Sollaart en den heer Rosmolen, m. i. van 1 Jan. '34 eervol ontslag te verleenen,1 onder dankzegging voor de vele bewezen dien- j sten, wegens opheffing der school. De heer VAN KRALINGEN betreurt het ten zeerste, dat de gemeente genoodzaakt is dezen maatregel te nemen. Was Hellevoetsluis gebleven wat het was, dan was het niet noodig geweest. De vermindering is evenwel niet de schuld van de gemeente, maar van hooger hand. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. daarop hebben gewezen, n.l. dat deze"gemeente als een zeer uitzonderlijk geval moet worden beschouwd. Men kan echter niet tegen den bierkaai vechten. We hebben ons best gedaan om het te voorkomen. Z. h. s. wordt besloten aan genoemde leer krachten ontslag te verleenen. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat de leerlingen van school A naar school B moeten worden overgeplaatst. Aan school B komt nu ook een 7de leerjaar. Aan deze school moet men beginnen met 3 leerkrachten. Wettig heeft men geen recht op 4. Ged. Staten spreken in hun schrijven evenwel wel van 4 leer krachten. Dit is ook billijk, daar een en ander 't gevolg is van luin besluit. Aan school A en B waren gezamenlijk in 1933 voldoende kinderen voor de vergoeding van 4 leerkrach ten over 1934. In verband hiermede is overleg gepleegd met den Inspecteur van het L. O. Het rijk zal ,dej vierde leerkracht vermoede lijk wel voor "zijn rekening nemen. Het is in het belang van 't onderwijs dringend nood zakelijk dat een 4de leerkracht komt. Het moet echter gevraagd worden. Om geen risico te loopen moet deze [eerkracht voorloopig tijdelijk worden aangesteld. B. en W. zullen inmiddels den Minister er om vragen. De Bijz. School zal in dit geval geen rechten kunnen doen gelden. De heer BLIND vraagt of deze 4de leer kracht volgens de regeling Terpstra toegelaten is, waarop deVoorzitter bevestigend antwoordt. B. en W. stellen thans voor hem te mach tigen aan school B, met ingang van I Jan. '34, tijdelijk een vierden leerkracht aan te stellen. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Gemeente-begrooting en begrooting water leidingbedrijf, dienst 1934. De VOORZITTER vraagt of er zijn die algemeene beschouwingen wenschen te houden, waarop een bevestigend antwoord wordt ont vangen. De heer NIJGH verkrijgt het woord hiervoor. In de eerste plaats wil hij eenige opmerkingen van algemeenen aard maken, in de laatste maanden zijn de raad en B. en W. en om gekeerd op buitengewoon vriendelijke wijze met elkaar omgegaan. Spreker hoopt dat bij de nadere uiteenzettingen bij ieder het denk beeld zal voorzitten, dat ieder naar beste weten het belang der gemeente wil behartigen. Het heeft spreker getroffen, dat niet ge circuleerd heeft het Reglement voor de politie, hetgeen is toegezegd. Hij wil niemand daar een verwijt van maken. Maar spreker con stateert het feit alleen. 's Zaterdags heeft spreker den Secretaris om een begrooting gevraagd. Den Zondag daarop deelde deze hem mede er geen een te kunnen missen. Dit is geen gezond standpunt. Thans komt de heer Nijgh tot het zakelijk gedeelte, 't Heeft zijn aandacht getrokken, dat de Voorzitter zeer optimistisch is geweest en dat waardeert hij, al is hij 't daarmede niet eens. De een denkt zus, de ander zoo. Spreker is in deze jaren erg pessimistisch. Van den zomer heeft spreker van den Voor zitter echter een pessimistisch woord ver nomen. Op grond daarvan heeft het Dag. Bestuur den raad voorgesteld alleen dan con cessie aan de gasfabriek te verleenen, als deze ƒ500,retributie betaalde, 't Argument was, dat de gemeente het geld noodig had en achteruitging. Men spreekt over het overnemen van de werf. In den tegenwoordigen tijd bestaat de zucht bij de menschen, te spreken, alsof alles rozengeur en manenschijn is. Dit is geen goed standpunt. Daarom moeten we bezuinigen. Als spreker dit zegt, is hij in goed gezelschap. De grondgedachte van den Min. van Onder wijs, in zijn rede, onlangs voor de radio ge houden, is bezuinigen. Dit moet men ook doen, als de zaak er nu oogenschiinliik rooskleurig voorstaat. Als de spreker de cijfers neemt waarmede de begrooting aanvangt, kan hij niet zeggen dat de gemeente er zoo goed voorstaat. Er is een aanvangscijfer van 140.000,schuld. Er is een groote kas. Hoe is die er gekomen? Door de winst der waterleiding. De vraag rijst bij spreker, of Ged. Staten zullen goedvinden in de toekomst dat deze winsten gebruikt worden voor de gemeente-huishouding. Tevens rijst de vraag of het moreel gerechtvaardigd is dat onze gemeente-huishouding wordt mede- betaald door Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoorn. Men moet rekening houden met 't bedrijf zelf. Men weef niet wat gebeuren kan. Thans komt spreker aan de begrooting zelf toe. Min. de Wilde heeft onlangs in de Kamer gezegd „U weet niet welke machten de ambte naren hebben." Dit is overal; hier ook en dit is niets bizonders. Als men advies vraagt aan ambtenaren, wie er weg moet, en het gaat hun zelf aan, dan krijgt men ten antwoord dat er niemand weg kan. De raad moet echter uit eigen oogen zien. Spreker kan zicli voor stellen, dat ae man van de straat zal zeggen, dat hij met 6,naar huis moet en de eigen lijke huishouding 14.000,kost. De raad mag zich niet laten leiden door zijn gevoel, doch door zijn wetenschappelijk in zicht. Inzicht in de hoegrootheid der salarissen. De ambtenaren hebben geen verkregen rech ten. Spreker toont een 3-tal boekjes met sta tistische gegevens en vertoont' daaruit de koopwaarde van een gulden in verschillende jaren. Nu kan men er"meer mee doen dan in 1914. 't Komt spreker voor, dat van het secretarie- personeel de halve ambtenaar weg kan. Spre ker hoort 't bezwaar al, dat het niet kan. Volgens hem kan het wel. 't Zelfde geldt voor de politie. Op een ge meente met 1576 zielen zijn geen 2 agenten noodig. Dan heeft men de pensioenkorting. Spreker is van meening dat verhaald moet worden wat mogelijk is. Nu rest nog de armenzorg. Men moet den nood zooveel mogelijk lenigen. Spreker heeft de klacht wel eens gehoord" dat de Voorzitter dikwijls zoo lastig te spreken is voor de arm lastigen. Als dit zoo is, zou spreker gaarne •zien, dat de Voorzitter daarin verandering bracht. Wat betreft de souvereiniteit van den raad wil spreker nog opmerken, dat de Voorzitter volgens hem niet het recht heeft iemand van de publieke tribune te weren. De heer VAN SINTMAARTENSDIJK ver volgt de algemeene beschouwingen. De begrooting kan hem niet bevredigen. De gemeente is de laatste jaren geen stadje, maar een afgebroken dorp. Dit is niet onze schuld. De draagkracht der inwoners is nihil. Het gas is verdwenen, 't Komt hem voor dat niet voldoende is rekening gehouden met de inzinkingen achteruitgang der gemeente. Thans is er een batig slot. Hoe lang zal dit nog duren? Spreker is van meening, dat men beter dc

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 5