Tandarts BU1JS rrUDIE-WATERVERF EERSTE BLAD PREDIKBEURTEN. .eest „Onze Eilanden". uw voordeel voor de |ng in werking treedt ZITDAG ;t Beste! ZATERDAG 30 December 1933 TALMI. Zondag 24 December 1933. ÜERLANUSCH HERVORMDE KERK. elharnis, vm. en 's av. dhr. Wildschut uit tterdam. ^ïielstlyfe, vm.ds. van Asch en 's av. leeskerk. land, vm. dhr. Baart en 's av. ds. v. d. Wal. ingen, vm. en 's av. dhr. O ver weel. isaut, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. indam, vm. en 's av. dhr. Bouman. ereede, vm. ds. v. d Wal uit Dirksland. (porp, vm. leeskerk en nam. ds. Kleyne uit ltgensplaat. we Tonge, vm. leeskerk en 'sav. ds.Bouw uit lissant. Touge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. ,ensplaat, vm. ds. Kleyne en's av. leeskerk. ;straat, vm. en 'sav. dhr. Vette-. Bommel, vm. leeskerk en 's av. ds. van Asch Sommelsdijk. aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds.Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. lelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. ssant, vm. en 's av. leeskerk. .endam, vm. en 's av. ds. Sap. dorp, vm. leeskerk en nam. ds. Sap. geusplaat, vm. en s'av. ds. Reenders. Bommel, vm. en 'sav <ls. Scbaafsma. a.'t Haringvliet, vm. en's av. ds. de Graait". GEREFORMEERDE GEMEENTEN, lelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. :sland, vm. en 'sav. ds. de Blois. kingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. dorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. delharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, dorp, vm. ds. Foppema. Maandag (le Kerstdag). [EDERLANDSCH HERVORMDE KERK. delharnis, vm. en 's av. dhr. Wildschut uit Rotterdam. imelsdijk, vm. leeskerk en 's av. ds. van Asch. island, rra. dhr. Baart en's av. ds. v. d.Wal. •kingen, vm. en 's av. dhr. Overweel. issant, vm. en 's av. ds. Bouw. Uendam, vm. (Doop) ds. v. d. Wal uit Dirks- ind en 'sav. dhr. Bouman. Kdereede, vm. ds. v. Asch uit Sommelsdijk. dorp, vm. leeskerk en nam. ds. Verkerk uit ude Tonge. uwe Tonge, vm. ds. Kleijne uit Ooltgensplaat n 's av. leeskerk. de Tonge, vm. ds. Verkerk en's av. leeskerk. tgensplaat, vm. leeskerk en's av. ds. Kleijne. igstraat, vm. dhr. Vetter. i Bommel, vm. leeskerk en's av. ds. Polhuijs it Stad aan 't Haringvliet, d aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuys en av. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Idelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. lissant, geen opgaaf, illendam, vm. en 's av. ds. Sap. ddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Sap. ltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Reenders. n Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. .d aan 't Haringvliet, vm en 's av. ds. de Graaf GEREFORMEERDE GEMEENTEN, ddelharnis. vm. en 's av. leeskerk. •ksland, vm. en 's av. ds. de Blois. rkingen, vm. en 's av. leeskerk. ddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. ddelharnis, vm. en 'sav. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, ddorp, vm. ds. Foppema. [Voor het hoog militair gerechtshof te •tavia is de behandeling aangevangen van rechtzaak tegen de eerste groep muiters m „De Zeven Provinciën", i9inbeem- he schepelingen omvat. Evecals de fiscaal aren zy allen in hooger beroep gegaan zake het veroordeelend 7onnis van den sekrygsraad te Soerabaja. Onbekende bij- mderheden zijn bij de behandeling in hoo- beroep niet aan het licht gekomen. (rs bij iE i iin kee :weg) igstel- LIJK. alle ver- houdt Donderdags te Dirksland, in Hotel Polderman vanat half 11 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanaf half 11 tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID- DELHARNIS, 's morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. in eiken boekhandel. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt ieder en Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 17 Wegens invallende Nieuwjaars dag zal ons blad op WOENSDAG 3 JANUARI niet verschijnen. De Uitgeeisler. Het jaar 1933. Het jaar 1933, begonnen onder omstan digheden dat velen een sprankje hoop op kentering ten goede gewettigd achtten, heeft in velerlei opzicht slechts diepe teleurstel ling gebracht. We zijn 1933 binnengetreden met de hoop, dat de economische wereld conferentie te Londen een einde zou maken aan den waanzin van den heerschenden eco< nomischen oorlog, doch deze hoop is tj del gebleken. Ongeveer half Juni op plechtige wijze geopend, volgde tegen het einde van Juli reeds de slotzittingen was de volslagen mislukking een voldongen feit. Wy hebben nimmer een zoo slecht voorbereide confe rentie gezien en ook nimmer trad de kort-1 zichtige verdwazing zoo duidelijk voor het voetlicht als hier. Onmiddellijk na deze mis lukking is de tijdelijk wat getemperde eco nomische strijd weer in alle hevigheid aan alle fronten hervat en er zyn scherpe oogen en een flinke dosis speurzin voor noodig om de laatste resten van wat eens een zich vrij ontplooiend goederenverkeer was, te ontdekken. Heel het internationale goederenverkeer zit geperst in een welhaast wurgend harna3 van protectionistische maatregelen, iedere week, iedere maand brengt nieuwe belem meringen en als om de maat te doen over- loopen dragen ook de op de valuta-baren heen en weer zwalkende van hun goudbasis losgeslagen munteenheden er het hunne toe bij om de wanhopig knarsende economische machinerie nog meer vast te doen loopen. In een groot deel der wereld heeft de oude wijsheid, dat er met ziek geld geen gezond zakenleven is op te bouwen, afgedaan, wordt althans overstemd door het kermisachtig lawaai van hen die in muntverzwakking, dit is eigenlijk een veel te zachte en fat soenlijke uitdrukking, heil verwachten. Eenmaal op het hellende vlak aangeland is het in 1933 steeds verder bergaf gegaan, lokt de eene maatregel weer andere uit en zien de verschillende regeeringen zich ge dwongen via de openbare kassen aan steeds meerdere takken van bedrijf door middel van subsidies in een of anderen vorm het verder voortbestaan te verzekeren, dan wel door contigenteering eeD afzet binnen de eigen grenzen te verzekeren. Zoo tracht men overai met kunst en vliegwerk den econo- mischen molen draaiende te houden in de hoop, dat eindelflk een einde zal komen aan dezen vicieusen cirkel. Is het te Londen niet gelukt de econo mische problemen ook maar één stap nader tot oplossing te brengen, ook te Genève is men er niet in geslaagd het niet minder belangrijke vraagstuk der ontwapening op den goeden weg te brengen. Deontwapenings- conferentie beeft dit jaar onopgemerkt een jubileum gevierd, het werkte namelijk zes jaren aan de voorbereiding van het probleem, doch Henderson, de eeuwige optimist met zijn onverwoestbaar en onuitputtelijk geduld begint het zachtjes-aan te vervelen en.heeft dit jaar zelfs met aftreJen als voorzitter gedreigd. Als men te Genève in hetzelfde tempo blijft doordraaien zullen onze kinds kinderen het misschien nog eens beleven dat er van ontwapening iets zal komen, w(j hebben in dit opzicht niet veel vertrou wen, vooral niet nu schier overal in een koortsachtig tempo alle krachten en een belangrijk deel der nog resteerende geld middelen worden aangewend voor de uitrus ting van legers en vloten. De vredesduif heeft in 1933 dus niet kun nen uitvliegen, 'zij bleef al te veilig opge sloten in een kooi van wantrouwen. Ook in andere opzichten is het geen gelukkig jaar voor Genève of juister gezegd voor den Vol kenbond geweest. Twee der leden, Paraguay en Bolivia, trokken tegen elkaar ten oorlog, de Japanners gingen voort met zich in-het Verre Oosten te gedragen alsof er geen Vol kenbond bestond; Duitschland gaf het Vol kenbondsinstituut een geduchten trap door voor het lidmaatschap te bedanken en door zich van de ontwapeningsconferentie terug te trekken. Daarna kwam het sensationeele besluit vau den Grooten Pascistischeu Raad te Rome, waarin een radicale en principieele wijziging van het Volkenbondsinstituut werd geëischt, natuurlijk in fascistische richting, welke alle vrienden van den op democrati- schen grondslag gevestigde Volkenbond den schrik om het hart deed slaan. De dreigende wolken boven Genève zyn nog niet wegge trokken, men kan er slechts het beste van hopen. (Adv.) FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQU1ST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 50) Maar wanneer zij een boodschap in de stad had, was de armoedige werkezel vlug herschapen in een nette, welgestelde dame. Karin bezat het talent om de oude' statickleeren uit haar goede dagen zoodanig te verstellen en te mnderniseeren dat zij er als nieuw uitzagen en zij wist haar hoeden te métamorphoseeren, dat men geloofd zou hebben, dat die kortelings bij een dure modiste gekocht waren. Wanneer me" haar statig drwr de Urottningstraat zag stappen, netjes gekleed, met de zelfbewuste houding van een dame, die weet of zich verbeeldt, dat zij elegant is en een goed voorziene beurs in den zak heeft, zou men niet gegist hebben, dat zij op weg was om luttele penningen te innen voor haar naaiwerk, en met de opbrengst zuo dadelijk een malschen biefstuk zou gaan koopen voor baar zoontje, wanneer het uit school kwam. Voor Janzén echter was zij nooit netjes genoeg. Hij kon uren lang zitten denken over haar smaak volle toiletten van vroeger weet je nog wel die roodbruine, fluweeien japon, Karinlief? En het hoedje met de bronskleurige kant? 't Was ver rukkelijk mooi! Hij smakte met de lippen en keek In een beknopten terugblikjgaat allereerst onze belangstelling naar Europa en wel in bet bjjzonder naar Duitschland, waar zich de meest ingrijpende gebeurtenissen in een razend tempo voltrokken. Op 28 Januari trad het ouder Von Schleicher staande kabinet af, opgevolgd door Hitier als rijkskanselier, met Vod Papen, Hugenberg en Von Neurath zoo'n beetje als toeziende voogden. Dit bracht een radicale wijziging in den regeeringskoers. On middellijk volgde ontbinding van den Rijks dag, uitschrijven van nieuwe verkiezingen op 5 Maart, waardoor Duitschland al aan stonds in een zeer ongewoon hevigen ver kiezingsstrijd werd getrokken. Om het heel zacht uit te drukken, er werd met de zoo genaamde oppositie heel zonderling omge sprongen, elke mogelijkheid om een normale actie te ontplooien werd hun eenvoudig ont nomen en de door Van der Lubbe met z(jn helpers gestichte brand in het gebouw van den Rijksdag was het sein voor een onver biddelijk neerslaan van communisten en socialisten. De verkiezingsuitslag wees een dusdanige vooruitgang der nazi's aan, dat ze over een volstrekte meerderheid beschikten en was voor Hitier een gereede aanleiding de teugels nog eens extra aan te halenalle politieke partijen werden ontbonden of ge dwongen tot ontbinding over tegaan,arbei. ders- en patroonsorganisaties werden even eens tot ontbinding gedwongeD, heel Duitschr land werd in koortsachtig tempo gelijkge schakeld. Met politieke tegenstanders werd op buiten gewoon ruwe w(jze omgesprongen, duizenden kregen ongevraagd logies in concentratie kampen en de Joden ondervonden aan den lijve de gevolgen van een onzinnigen rassen haat. Het Duitsche volk werd gelukkig ge maakt met een overvloed van mooie be loften, of deze in vervulling zullen'gaan zal de tijd leeren, en werd verder onthaald op een reeks schitterende en kostbare festivi teiten. Duitschland ban zich deze weelde ver oorloven, het heeft daar de noodige gelden, het buitenland dat vele milliarden in goed vertrouwen aan Duitschland heeft geleend, heeft dit niet, het mag op een houtje byten en moet zich tevreden stellen met het weinige dat Duitschland aan zijn schuldeischers kwijt wil zijn. Dr. Schacht is een bekwaam finan cier, verstaat de kunst van uitkleeden dus in de puntjes en trekt er zich niets van aan dat de buitenlandsche schuldeischers hevig verontwaardigd protesteeren. Volgens oud- Pruisisch recept heeft hij zelfs den treurigen moed zijn verdediging in den aanval te zoeken en kapittelt hij de buiteniandsche schuldeischers nog bovendien. In de buitenlandsche politiek is de regee ring Hitier minder fortuinlijk, het heeft zich door zijn zonderliDg optreden min of meer geheel geïsoleerd en hierdoor weten te be reiken, dat het schier overal met groot wan trouwen wordt aangezien. De Duitschers zijn nimmer handige diplomaten geweest, ze heb ben altijd op plompe manier in de inter nationale politieke porceleinkast rondge sprongen en de regeering Hitier maakt daarop geen uitzondering. Het optreden van Berlijn tegenover het kleine Oostenrijk, wat voor Italië, Frankrijk en Engeland aanleiding werd te Berlijn op matiging aan te driDgen, is hiervan een markant voorbeeld. In Engeland heeft de Engelsche regeerin; al evenmin een gemakkelijk jaar achter den rug. In economisch opzicht zijn de zorgen wat minder drukkend, er is een merkbare vermindering der werkeloosheid te bespeu ren, doch daarnaast komen de politieke zor gen van binnen- en buitenlandschen aard. Dat by de tusschentijdsche verkiezingen de Gandidaten van Labour met de winst gingen strjjken was voor de regeering heel onaan genaam, terwijl de algeheele politieke wereld- constellatie al heel weinig geschikt is om Londen met zijn wijdvertakte belangen van zorgen te vrijwaren. De wrijving metlerland, waar De Valera op een volledig losscheuren der rijksbanden aanstuurt, is evenmin prettig voor de Engelsehen, zulks temeer, omdat men daar heel goed begrijpt er weinig of niets tegen te kunnen doen. In Frankrijk zijn de finantieele zorgen funest gebleken voor het leven van een drie tal kabinetten. Het ministerie Boncour dui kelde 28 Januari en werd opgevolgd door het kabinet Daladier, dat in het laatst van October sneuvelde over de ingediende bezui nigingsplannen. Daarna heeft het kabinet Sarraut nog een poging ondernomen, dit kabinet heeft slechts een drietal weken ge regeerd en werd opgevolgd door Chautemps( erg sip. Ja, dat waren andere tijden! Wanneer zij hem een enkelen keer voorstelde mee te gaan naar Berns of het Sveatheater, zuchtte hij, schudde het hoofd en zcidc neen. In het begin begreep zij zijn motieven niet, doch later kwam zij er achter, dat hij haar en Einar niet fijn genoeg gekleed vond, om zich met hen in liet openbaar te vertoonen. Immers wanneer hij bij kas was Karin gaf hem maandelijks zakgeld had hij er niets tegen om zelf deze lokalen te bezoeken en er op zijn eentje een glas punch te drinken. Maar ook die gewoonte legde hij af, toen zijn eigen plunje mettertijd in verval ger akte en Karin met den besten wil geen geld had 0111 hem een nieuw costuum te verschaffen. Hij dreigde weliswaar bij ceil kleermaker, dien hij kende, op krediet te gaan koopen, doch Karin verzekerde toen op steliigen toon, dat zij nooit een ürc aan zijn kleermakersrekening zou betalen. Hij wist, dat geen smeeken en bidden hielp en Jraar besluit onwrikbaar was, wanneer zij zoo iets had gezegd. Het gevolg was, dat Janzén hoe langer hoe honk vaster werd; alleen in den schemer waagde hij het nog een straatje om te loopen. Niemand mocht hem zien in zijn vernedering. Toch zorgde Karin er voor, dat hij steeds fat soenlijk voor den dag kon komen; was een nieuw pak een absolute noodzakelijkheid geworden, dan kocht zij het voor hem in een winkel van tweede hands heercnklecding. Den eersten keer bewoog hij hemel en aarde en zwoer, dat hij liever zijn eigen oude lompen wilde dragen dan een kiceding- stuk dat vroeger om het lichaam van wie weet wieti had gezeten; maar Karin liet hem kalm uit razen en toen een dag of wat later haar echtgenoot in het versmade pak pronkte, deed zij alsof zij dat er in geslaagd is de begrootingsmoei- Hjkheden door te komen. In de leiding der buitenlandsche politiek brachten deze al te talryke kabinetswisse lingen geen wyzigingen. Paul Boncour bleef hier den scepter zwaaien en stuurde aan op verbetering der Fransch-Italiaansche ver houdingen, de gebeurtenissen in Duitschland brachten Parys en Londen ook dichter b(j elkaar, doch waren vooral van invlqed op de Fransch-Russische betrekkingen. In de verhoudingen tot de kleinere Fransche vrien den kwam weinig of geen wyziging, alleen de Polen hebben het Parys erg kwalijk ge nomen, dat het zich liet vinden voor het door Mussolini ontworpen viermogendheden- verdrag, (Italië, Engeland, Frankrijk en Duitschland) dat kort daarop door het op treden der Duitschers te Genève werd ge torpedeerd. In het zonnige Italië zelf ondervindt men zeker even erg de gevolgen der crisis als in de parlementair geregeerde landen. Ook hier stijgende lasten en geweldige tekorten. In de internationale politiek is Mussolini ook dit jaar heel actief geweest, doch met weinig of geen succes. Rome heeft over belangstel ling der diplomaten anders niet te klagen gehad. Er zijn heel wat diplomatiek bezoe ken te Rome gebracht, vooral verschillende Duitsche ministers zijn meerdere malen aldaar de gast geweest. Voor Spanje is 1933 een moeilyk jaar ge weest, moeilyk zoowel in economisch als in politiek opzicht. Vele stakingen en woelingen hebben het land in voortdurende onrust ge houden en vonden hun hoogtepunt in de anarchistische woelingen in begin December, welke alleen door zeer krachtige maatregelen waren te onderdrukken. In het kleine Oostenrijk weet de regeering van Dollfuss ook over moeilijkheden mee te praten. Het totaal verarmde Oostenrijk heeft reeds uit dien hoofde de grootste moeite om het hoofd boveD water te houden en de binnenlandsche politieke spanningen maakten deze taak nog eens extra zwaar. Vooral de vanuit Duitschland gesteunde nationaal- socialisten hebben de Oostenrijksche regee ring heel wat zorgen gegeven en de heeren maakten het zelfs zoo bont, dat een verbod en ontbinding der S.S. en S A. en daarna van de nationaal-socialistische partij niet kon uitblpven. Dollfuss zelf was byna het slachtoffer geworden van een misdadigen aanslag, gepleegd dooreen nationaal-socialist. Als gevolg van de herhaalde stappen der groote mogendheden heeft de Oostenrijksche regeering wat meer de handen vrij gekregen, wat ook meer dan noodig is, omdat de leni ging der economische zorgen daar alle aan dacht vragen. Van den Balkan valt gelukkig goed nieuws te melden. Tegeu het einde van het jaar valt daar een verheugende toenadering tus- schen de verschillende landen te constateeren. Materieel gaat het geen dezer landen naar den vleeze, zooals trouwens nergens ter wereld. Maar hier moet een politieke toe nadering den weg effenen voor het treflfeD van economische maatregelen tot verbetering der vaak zeer treurige toestanden. De Russen hebben geen redenen om over 1933 ontevreden te zyn. In politiek opzicht heeft de Russische regeering niet over succes te klagen gehad, Litwinof heeft belangrijke resultaten weten te bereiken en de belang rijkste hiervan was de erkenning der Sovjet- Unie door de Vereenigde Staten. Rusland bouwt rusteloos verder aan zyn industrieele ontwikkeling en niets zou dan ook de Russen kunnen verontrusten, ware het niet dat Japan in het Verre Oosten nog altyd niet tot rust kan komen en allereerst voor de Russische belangen aldaar een groot gevaar biyft. Tot slot nog een stapje over Amerika. In Zuid-Amerika is heifin het afgeloopen jaar betrekkelijk rustig geweest, uitgezonderd Bolivië en Paraguay en Cuba. Cuba heeft het afgeloopen jaar een drietal presidenten versleten, voor Zuid-Afrikaansche normen is dat wat rykelijk veel, vooral omdat het niet by het aan den dyk zetten dezer hoogste functionarissen is gebleven, doch tevens aanleiding gaf tot hevige gistiLg en geweld dadige uitbarstingen, waarbij rykelijk veel bloed heeft gevloeid. In het land van Uncle Sam heeft Roosevelt getracht met krachtige hand de zaak weer op gang te brengen. Op 5 Maart heeft Roose velt de leiding van Hoover aangenomen en reeds voor zyn ambtsaan vaar ding is Roosevelt te Miami op gelukkige wijze aan een op hem gepleegden revolveraanslag ontkomen. Dit eerste jaar is voor Roosevelt wel buiten gewoon moeilijk geweest. Wy kunnen hier niet treden in het pro en contra van d6 door hem getroffen maatregelen om het in elkaar stortende bedrijfsleven weer op gang te krijgen. Hy is voor geen enkel paardemiddel teruggedeinsd, men had in Amerika trouwens ook weinig of geen keus, onmiddelUjk han delen was een gebiedende eisch en by het scheiden van dit jaar kan hy er met vol doening op terugzien, dat hij er althans gedeeltelijk in geslaagd is den geesel der werkeloosheid wat te verzachten en daardoor weer aan millioenen menschen een riem onder 't hart heeft gestoken. Voor het eerst na vele jaren kan de Amerikaan de jaar wisseling weer vieren met een borrel, wat, de geheelonthouders vergeven my deze uit lating, de populariteit van Roosevelt nog heeft verhoogd, niet alleen in Amerika, maar ook in Schiedam. Wij hebben getracht in dit overzicht de belangrykste gebeurtenissen nog eens de revue te laten passeeren. Veel moois viel er niet te boekstaven, maar desondanks zyn er benydenswaardige en biymoedige opti misten, die de eerste teekenen van herstel meenen te bespeuren. Wij hopen dat deze kleine lichtstraaltjes in 1934 zich mogen ontwikkelen tot felle lichtbundels, die de donkere crisiswolken tot een snelle vlucht dwingen. het niet merkte. Nu Einar harder begon te groeien en zijn kleeren maar steeds te klein werden, moest zij ook wat hem betrof haar toevlucht nemen tot denzelfden uitweg, jioewel haar dat ter harte ging. Deze behelpevij met de kleeren verdroot haar het meest van alles; hoe zij ook zwoegde, dikwijls tot laat in den nacht, kon zij toch nooit zooveel geld bij elkaar krijgen, dat er behalve in de dagc- lijkschc behoeften nog in iets anders voorzien kon worden. Toch was er geen werk zoo ruw of zij nam het gaarne op zich om hulp te sparen. Wan neer de grond geboend moest worden, greep zij zelf naar borstel en dweil. De wascli deed zij geheel alleen, dat kon de patrouiiieerendc politie agent getuigen, die haar gezien had al de keeren, dat zij 's morgens om vier uur zware, vochtige stapels waschgoed sjouwde, om die bij dc brug achter liet raadhuis te drogen te leggen, in liet begin had zij schik in die uitstapjes in de vroegte, het leek haar iets avontuurlijks, al was het maar om het gevaar van gezien te worden; doch nader hand beschouwde zij ook dit als een drukkende noodzakelijkheid. Wanneer haar zware dagtaak geëindigd was en zij tot rust kwam in het groote bed, waar Ferdi nand gewoonlijk reeds uren lag te snurken, hielden .vaak sombere gedachten haar wakker, hoe moe zij ook was. Gedurende haar drukke bezigheden kon zij ze van zicli afhouden, doch zoodra het donker en stil om haar heen werd, kwamen ze aansluipen, eerst één Voor één, daarna in groote getalen. Zij trachtte ze van zich af tc zetten, telde tot honderd, zei het alphabet op van a tot z, nog eens en nog eens, docli telkens dwaalde zij af en I zag zij weer voor zich die akelige gedachten, als Oud en Nieuw. De grens is scherp. De streep is duideiyk. Tusschen oudejaarsavond-laat en nieuwjaars- morgen-vroeg ligt die gewetensvolle ïy'n van; toen en nu. Het groote geheim Op den oudejaarsavond zitten we allen ge vangen in de greep van de herdenking en de sentimenteele beschouwing besluipt ons. De sterkste onder ons raakt lichtelijk de kluts kwijt en hoe trager en zekerder de groote wyser naar de dreigende twaalf op de ove rigens zoo ronde klok wijst, des te benepener wordt het ons rondom ons hart. Zoo is het telkens gegaan, èlk jaar. Daar waren zorgen, moeiiykheden en verdrietig- beidjes waar we zoo maar niet langs-heen konden loopen, doch het is allemaal mee- grijnzende, doodsbleeke gezichten. Soms moest zij licht opsteken om die visioenen kwijt te raken. Zij had gemerkt, dat zij den volgenden avond nog talrijker en spookachtiger terugkwamen, wan neer zij te zwak was geweest, zich aan hun macht te onttrekken. Zij vocht er daarom met alle kracht tegen en menige nacht weende zij zich in slaap uit hopeloos verdriet, omdat zij tegen deze onge- noode gasten niet opgewassen bleek Haar eenige ontspanning was om 's Zondags namiddags met Einar een wandeling te maken naar Djurgarden of een ander park in de omgeving van Stockholm. Zij durfde niet alleen tc gaan, want dan zouden de gedachten weer komen.en bovendien was dit immers het eenige oogenblik van dc week, dat moeder en zoon beiden tijd hadden om zicl^ aan elkaar te wijden. De verhouding tusschen hen was steeds ver trouwelijk en teeder, ofschoon zonder vleierij of sentimentaliteit. Einar was nu twaalf jaar, gezond en levendig, een vroolijke snuiter, die er veel toe bijdroeg, om zijn moeder den moed niet geheel te dóen verliezen, door alle kleine misères thuis, die haar strenge waakzaamheid niet voor hem kon verbergen, van den vroolijken kant op te nemen. Door een enkel gebaar kon hij haar soms doen proesten van het lachen, haar, die anders nooit een spier vertrok. Zij wist heel goed, dat het tusschen hen beiden spoedig een spotternij zonder einde zou zijn over alles, wat Janzén zcide en deed, wanneer zij dat slechts een enkele maal aanmoedigde. Menigen keer zag zij hoe de jongen zijn uiterste krachten moest inspannen oin zijn lachspieren in bedwang te houden. Dat mocht natuurlijk nooit tot een uitbarsting komen. Karin ontmoette zijn lachlustige oogen met een blik zoo waardig en kalm, alsof zij van den prins geen kwaad wist en hij was verstandig genoeg om haar te begrijpen en beteugelde onmiddellijk zijn lach lust. De vader had nooit eenig vermoeden van deze kleine schermutselingen, die tusschen moeder en zoon naast hem met de oogen werden uitge vochten. Wanneer hij voor de zooveelste maal met een van zijn afgezaagde reisverhalen voor den dag kwam, zooals hij dat kon doen, zonder zichzelf in het minst bewust tc zijn, dat hij vroeger al eens hetzelfde had verteld, besefte hij geenszins, dat het niet om de anekdote was, dat Einar zoo overdreven zat te lachen, maar dat hij zijn schade inhaalde voor al die keeren, dat moeders hypno- tiseerendc blik hem had verhinderd aan zijn ge prikkelde hilariteit den vrijen loop te laten. VI. In het voorjaar leerde Einar fietsen. Hij had een rijwiel te leen van een schoolkameraad, die ziek tc bed lag en het dus zelf niet kon gebruiken. Daar Einar alleen 's Zondags tijd bad om te oefenen, was hij nog niet al te zeker op het zadel. Op een Zondagnamiddag tegen het einde van Mei waren Karin en hij op pad in de richting van Ladugardsgardet. Einar reed een eind voor zijn moeder uit en deze volgde zoo vlug zij kon. Zoodra de afstand tusschen hen tc groot werd, keerde hij om, deels om zich te oefenen in het draaien, deels opdat moeder hem niet uit het oog zou verliezen. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1