Cftlimfwu11'* Leest„OnzeEilanden" ONZE EILANDEN TWEEDE BLAD NIEUWS A CATALANE KOOPMAN No. 16 23 Dec. 1933 Plaatselijk Nieuws ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 23 DECEMBER 1933. S Schoonrijden voor paren. 1 Kommy Koert met Frans Bik; 2 Leentje Renaud met Leen Donkersloot; S Janna de Haas v. Dosser met Kees v. Gelder. Bi) het bestendigheidsrjjden won van de meisjes Janie van Nieuweuhuyzeneeu prjjs, van de jongens Ben v. d. Velde, Jaap Lujjen- dijk en Piet Oomens. Daar verschillende winkeliers enkele prij zen beschikbaar hadden gesteld, konden er aardige prijzen uitgereikt worden. EEN OUDE MOORDZAAK OPGEHELDERD? Een te Aken aangehouden Dultscher heeft bekend, te Rotterdam een moord te hebben gepleegd. Op 13 April van dit jaar is in een sloot langs den Smeetlandschen dijk alhier het lijk ge vonden van den 38-jarigen makelaar in huizen J. A. Don, oud inwoner van Middelharnis, ge woond hebbende aan den Linker Maasoever. Aanvankelijk dacht men aan een geval van zelfmoord, omdat geen sporen van geweld op het lijk werden aangetroffen. Eerst geruimen tijd later kwam de politie er achter, dat Don op den dag, voor dat zijn lijk werd gevonden, in het gezelschap was geweest van den 20-jarigen Duitscher J. R. en dat hij met genoemden R. kwestie had gehad. Deze R. bleek onvindbaar te zijn, waarna zijn sig nalement in het Algemeen Politieblad werd gepubliceerd, met een verzoek tot aanhouding en voorgeleiding van dezen R. Eenigen tijd later kreeg de politie te Heerlen bericht uit Aken, dat daar een zekere R. was aangehouden. Deze R was, naar nader bleek, tevoren in België aangehouden, waar hij zonder middelen van bestaan en zonder papieren rondzwierf. De Belgische politie heeft hem deswege over de grens gezet en overgegeven aan de politie te Aken, De Heerlensche politie stelde zich daarop in verbinding met haar collega's te Aken, welke vervolgens R, aan een streng verhoor onderwierp. Aanvankelijk ontkende'R. iets met de zaak uitstaande te hebben, maar tenslotte is hij door de mand gevallen. Hij bekende den heer Don te dezer te hebben gedood. Hij was. zoo vertelde hij, des avonds met hem gaan wandelen en onderweg hadden de beide mannen twist gekregen. R. is toen driftig geworden en hij heeft den heer Don twee slagen op het hoofd gegeven. De heer D. zakte ineen en viel, aldus het verhaal van R„ voorover in de sloot, welke langs den weg loopt. R. is er toen vandoor gegaan en zoo snel mogelijk heeft hij Nederland verlaten. Hij is in België gaan 'zwerven,' totdat hij werd opgepakt. R. ontkende den heer Don te hebben be roofd, maar naar uit het onderzoek van de Rotterdamsche politie destijds is gebleken, moet het niet uitgesloten geacht worden, dat de heer Don van een min of meer aanzienlijk bedrag is beroofd. In verband met deze zaak is een rechercheur van den justiteelen dienst van de 5e afdeeling te dezer stede naar Aken vertrokken. niiiiiinmmniiiiiiiniiniiiniiniiiiiiiiiminnnnir liWHmnHmnnmiHwn d brood bij uw glaasje •s 'd oeuvre Sorteering enz,, enz. EFFE WAT!!! smekken Vader? nmorgen een stuk Kerstkrans van koffie. Dat was fijn Moeder!! KERSTDAGEN geopend, DEJAARSDAG gesloten Aanbevelend, D. F. JACOBI 329 MIDDELHARNIS, Tel. 65 ERIKZEE schokker (vroeger No. 466). uwe ras op alle proetvelden '0 meer opbrengst boven Manshoit's hokker. In 1933 een slecht schokker- rengsten van Manshoit's schokker hokker overal sterk gedrukt werden gewoon weerstandsvermogen door L. opbrengst per H.A. te geven en meer opbrengst van 15 dere rassen te bereiken, aanvraag gaarne monsters en gewestelijke aardappel-organi- satie voor zuid-holland. District I. Iu de week vau 11 tot en met 16 December werden uit ons district FJakkee de volgende hoeveelheden aardappelen verladen, bestemd voor: Consumptie105.170 k.g. Pootgoed3.670 Veevoeder 3.895 Totaal 112.635 k.g- MIDDELHARNIS. Door de alhier be staande vier Zondagsschoolvereenigingen zal aanstaanden Dinsdag het Kerstfeest worden gevierd, en wel: door de Ned. Herv, Zon dagsschool „Timotheüs" in de Ned. Herv. kerk, des avonds 6 uur, onder leiding van den consulent ds. E. van AschuitSommels- dijk; door de Geref. vereeniging „Jachin", des middags 2 uur, in „Rehoboth", onder leiding van ds. P. A. Zeilstra; door de kin deren van de Christ. Geref. kerk, in het kerkgebouw aan de Hoflaan, des middags 2 30 uur, onder leiding van ds.W. F. Laman; door de kinderen van de Gerei, gemeente, in de kerk aan de Christiaan de Vrieslaan, onder leiding van den kerkeraad. - Hoewel de kwestie van de steunver laging voor landarbeiders en zeevisschers nog niet is opgelost (het wachten is nog op antwoord van den Minister van sociale zaken), hebben Burg. en Wetb. dezer gemeente be sloten de Kerstuitkeering aan steuntrekken- den te verstrekken, ook op de kasuitkeering. In het gebouw „Rehoboth" is Maandag avond, onder leiding van den heer Maaskant uit Hendrik Ido Ambacht, opgericht een Christelijke Mannenvereeniging met aanvan kelijk 20 leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: H. Maan, J. C. Snelleman, J. van der Waal, L. Weeda en W. Witvliet. HET IJS. Het is de R.T.M. door het veledrijfysdat thans van de bovenrivieren komt onmoge lijk geworden de verbinding van het eiland met den vasten wal nog regelmatig te onder houden. Sinds de laatste dagenis de laatste dienst, n.l. die van 8 uur uit Middelharnis, vervallen. Woensdagmorgen zijn de Minister van der Siejjden en de Schelde uit Helievoet vertrok- ken om te trachten Middelharnis nog te be reiken. Na een tocht van 3} uur, een tocht die zeer werd bemoeilijkt door den zwaren mist, is hun dit beide gelukt. Dien dag is er van hier slechts een boot vertrokken n.l. om 4 uur. Deze boot kwam eer3t om 8 uur te Hellevoetsluis aan. Donderdagmorgen is de Scbelde aangeko men (na een tocht van 4 uur) om 12 uur en de Vlaardingen V (na een vrij vlotte tocht) om half twee. De Minister van der Sieijden is om 3 uur van Hellevoetsluis vertrokken en na minstens een uur voor het havenhoofd te Middelharnis te hebben gekruist, om 6.30 uur binnengekomen. De Schelde die vanhier om 2 uur is ver rokken heeft den overkant niet kunnen halen en is gelijk met de Minister van der Sieijden om half 7 weer in de haven gearriveerd. Daar de diensten uiterst zwaar beginnen te worden zijn er scholen die een dag eerder vacantia gekregen hebben om het personeel de gelegenheid te geven het eiland nog te verlaten. Voor de eerst komende dagen is de toe stand nog zeer onzeker en verdient het aan beveling voor reizigers die naar ons eiland komen geen lateren dienst te nemen dan dien welke aansluit op den trein welke om 9 uur 80 uit Rotterdam naar Hellevoetsluis ver trekt. Gisteravond zflu voor „de Boeren combinatie" een tweetal zeebooten binnen gekomen, n.l. de „Martin", een boot van de Rotterdam-Cardiff Lijn en de „Theems", een boot van de Dordrecbt-Londen Lijn. Daar er met 25 vrachtauto's de uien aan gevoerd werden, heerschte er een ongekende drukte. De lading van de „Theems"is hedennacht gaan verschuiven, zoodat zij slagzij is ge vallen naar stuurboord. Op bevel van den Kapitein moet thans de zeeboot, die reeds geheel geladen was, weer gelost en overge laden worden. De loods, die reeds aan boord was, is hedenmorgen weer naar Hellevoetsluis terug gekeerd. Centrale Veiling voor Goeree Overllakkee te Middelharnis. Veiling van Dinsdag 19 December 1933, Roode kool 1,60 tot 6,40 per lOOstuks. Armgaarden 7,80 tot 10,50 per 100 K.G. Bellefleurs 9,20 tot 11,— Campagners 8,20 Courpendu 10.60 Bergamotten ƒ9,— tot 10,— Gieserwildem. 10,10tot ƒ14,70 Peen 2,80 tot 2,90 Spruiten 10,50 tot 16,— Boter 1,60 tot 1,66 Veiling vau Donderdag 21 December 1983 EIEREN. Kipeieren 48-50 K.G. 2,40 tot 2,75. idem 56-60 3,20 4,26. idem bruin 58 3,45 4,35. Eendeieren 4,05. Per 100 stuks. Aanvoer 6.750 eieren. In verband met de Kerstdagen groenten- veiling op Woensdag en Vrijdag. SOMMELSDIJK. Op Donderdag 28 Dec. a.s. dss n.m. 2 uur zal ten huize van Dr.Knöps gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en hei-inenting. Deze week vertrokken twee ingezetenen naar een der Ziekenhuizen te Rotterdam, ten einde aldaar een operatie te ondergaan. - Bu' den agent der Arbeidsbemiddeling dezer Gemeente stonden de vorige weekin- geschreven; 131 landarbeiders, 6 transport arbeiders, 6 landbouwknechts, 5 metselaars, 4 schilders, 3 opperlieden, 1 pakhuisknecht, 1 typograaf, 1 machinist groote vaart, 1 be tonwerker en 1 schippersknecht. „De predikbeurt van ds. Burger op Zondag a.s. is nog twijfelachtig. Als deze niet doorgaat, wordt het den leden nog be kend gemaakt. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente SOMMELHDIJK op Donderdag 21 December des n.m. 2 uur. Voorzitter: Burgemeester den Hollander. Afwezig de heeren Slis en Korteweg. 1 va cature. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna direct aan de orde kwam een verzoek van J. de Korte om het stempel lokaal beschikbaar te stellen voor de uitbe taling van de werkeloozensteun van den Bond aangezien te zijnen huize daartoe geen ge legenheid was. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, omdat het lokaal geregeld en ongeregeld in gebruik is. Van Es stelde voor aan dit verzoek wel te voldoen, doch op de uren dat de gemeente daarover de beschikking niet noodig heeft, dit in overleg met den correspondent. Dijkers meende dat dit moeilijkheden zou geven. Van Es: Zaterdagmiddags wordt er toch niet gestempeld en kan men het toch af staan, dan hebben zij het ook juist pas noodig. Het voorstel van Es werd daarna aange nomen. Van Es stelde voor punt 1 van de agenda aan te houden tot de behandeling van de begrooting, dit was gewijzigd verhaal van de pensioen premies. B. en W. stelden voor de rflwielvergoeding te verlagen van 50,- op ƒ30,-waartoe werd besloten. Op voorstel van de commissie van beheer der Gasfabriek stelden B. en W. voor de winst over 1931 en 1932 van het bedrijf uit te keeren aan de gemeenten. Deze beliep een bedrag van 7124,36. Hiertoe werd be sloten. De commissie van onderzoek der begroo ting van bet "Weeshuis en het Armbestuur adviseerde bij monde van den heer Van Es de subsidie van de Wijkverpleging en Groene Kruis opnieuw op te nemen. Verder kon de commissie zich met de begrooting vereenigen. Voorzitter zeide dat B. en W. van oordeel' waren, dat die instellingen beter van ge meentewege kunnen worden gesubsidieerd Dijkers zeide dat bet buiten de bevoegd- beid van den Raad was, die posten op de begrooting te brengen. Van Es vroeg waarom de Regenten wel de posten er op mochten brengen en B. W. ze afvoeren. Dijkers; Dat is een geheel andere ver houding. Van Es stelde voor den Raad te laten be- sluiten ze alsnog op de begrootiDg te brengen of het Armbestuur dit te verzoeken. Dijkers meende dat het niet noodig was dat de Gemeente en het Armbestuur beiden subsidie geven, het tekort van het Armbe stuur moet de gemeente toch aanzuiveren. Van Es vond het toch beter dat het Arm bestuur subsidieerde. Voor Dr.Knöps wordt wel een post uitgetrokken voor armenzorg en waarom moet de wijkzuster dit gratis doen. Indien het Armbestuur niet subsidieert zal de Wijkverpleging moeten overgaan een rekeniDg te sturen voor hulp by armlas tigen, anders kan de W(jk wel opdoeken. Dijkers meende dat ook deze vergelijking niet opging. Tenslotte werd besloten de Regenten van het Armbestuur te verzoeken die post voor wijkverpleging alsnog op de Begrooting te plaatsen, zonder verhooging van subsidie der Gemeente aan het Armbestuur. Daarna kwam aan de orde de behandeling van de vragen van het Raadslid van Es, inzake de straatverlichting, welke we reeds in ons blad hebben gepubliceerd. Van Es stelde voor van de rekening der E.M.G O. 15% in te bouden, althans niet te betalen omdat da E.M.G.O. niet haar con- tractueele lichtsterkte levert. De stroom spanning is hier 220 volt, in de straatlan taarns heeft men 230 volt lampen geplaatst, welke 15% minder licht geven; evenals een 210 volt lamp bij een spanning van 210 volt. Spreker toonde dit lichtsterkte-verlies aan met gegevens uit de Technische Kalender, welker redactie wij toch volledig bevoegd moeten achten. Tusschen den Voorzitter en Van Es ont spon zich een langdurig gesprek. De Voorzitter meende dat aan de hand van het rapport van den Directeur der E M G O. dit niet waar was en de gemeente niet be nadeeld wordt. Tenslotte werd het voorstel in stemming die 5150,—minder aan ontvang gafzonder gebracht en verworpen met 7 tegen 1 stem, j belastingverhooging sluitend te krijgen B, die van Van Es Vau Es stelde vervolgens voor de ge- bluschte lantaarns te betalen met ƒ7,— per jaar inplaats van 14,-. Spreker meende aan te kunnen toonen dat de E.M.G.O. bij ƒ7,— per jaar nog 15% winst maakte. Mjjs meende dat dit genoegzaam behandeld is bij de vorige begrooting en daar niet over kunnen blijven spreken. Van Es had dit dan destijds moeten zeggen, opdat wij er niet ingevlogen waren, als er van invliegen sprake is. Van Es zette nog een lange verdediging daarover op. Le Comte bestreed die beweringen. Knape meende dat de raad een dergelijk besluit niet kon nemen, wel een dergelijk verzoek doen. M(JsIk wil niet weten dat ik beetgenomen ben en ik zwijg liever ook over. Daarna kwam het voorstel in stemming om de E M.G.O. te verzoeken diens prijs te verlagen tot ƒ7, Hierbij staakten de stemmen. Tegen stemden de wethouders, Van den Doel en Le Comte. Vervolgens kwam aan de orde de vast stelling van de Gemeentebegrooting. De commissie van onderzoek stelde voor bij monde van den heer Joppe.de salarissen van den Burgemeester, Secretaris, Gem.- ontvanger en veldwachters te verlagen met 10 Le Comte meende dat dit slecht gaan zou daar men juist gisteren bssloten had de 5 korting te continueeren. Voorzitter merkte op dat dit zeer juist was, waarna die zaak gelaten werd zooals was besloten. De commissie stelde voor den post straat verlichting te verlagen met ƒ500, omdat het contract der straatverlichting spreekt van een maximum bedrag van 3500, bij gemiddeld 1000 branduren per lantaarn, Dijkers meende dat dit niet kan.Die tech nische uiteenzetting van Van Es daar kan ik niet tegen op, doch wjj kunnen het anders regelen. Van Es: Daar zit modder an. Voorzitter zeide dat men niet elk jaar tot verlaging kan overgaan, mede omdat alle berekeningen daarop gebaseerd zijn. Het voorstel tot verlaging werd daarna verwor pen met 5 tegen 3 stemmen. De Commissie zaglgaarne den post voor de Gezondheidscommissie vervallen wegens op heffing van dat instituut. Voorzitter zeide dat dit niet ging voordat de opheffing definitief heeft plaats gehad. De commissie stelde voor een post voor de schoolreisjes te handhaven die B. enW. hadden afgevoerd, temeer daar de onvoor ziene eigenlijk nog te hoog was. Dijkers merkte op dat die door verschil lende aangelegenheden reeds ƒ1000,- lager was geworden en dan niet meer te hoog was. Het voorstel der commissie kwam in stem ming, ook hierbjj staakten de stemmen. Mjjs zeide dat hjj uit principe eigenlijk moest tegen stemmen, omdat het niet voteeren van' B. en W. afkomstig was, alhoewel hij zich toch eigenlijk met het voorstel der commissie ook kon vereenigen. Daarna werd het aan genomen met 6 tegen 2 stemmen. Bij den post arbeidsbemiddeling stelde de commissie voor dat de volontair daarvan 25,— zou ontvangen, omdat die er zeer dikwjjls aan helpt. Ook dit voorstel werd door Dijkers be streden, waarna het werd verworpen met de stem van Van Es voor. Den post haven-personeel wenschte Le Comte verhoogd te zien met ƒ400, opdat B. en W. de mogelijkheid zouden kunneD bezien een vasten havenmeester te benoemen. Djjkers meende dat men eerst de moge lijkheid beter kon bekijken, alvorens het salaris tevoren vast te stellen. Besloten werd B. en W. dit punt te laten onderzoeken en het salaris nader eventueel vast te stellen. Le Comte drong aan de bijdrage in de kosten der H. B S. verlaagd te krijgen. Spr. zeide dat ook Numansdorp daarmede bezig is. Djjkers zeide dat aan de hand der wet niet anders geraamd mag worden, doch er was wel een verzoek tot den Minister te richten daarover. Voorzitter meende dat dit niet zoo maar zal gaan, daar de Regeering wel juist in de andere richting wil gaan, door de lasten steeds meer op de gemeente te schuiven. Le Comte meende dat de kosten per leer ling, n.l. 7,— per week, te hoog zjjn en getracht moest worden te voorkomen dat veel leerlingen, die het onderwjis toch niet met vrucht kunnen volgen, er af te houden. Voorzitter: Daarop hebben wjj niet den minsten invloed uit te oefenen. Met algemeens stemmen werd besloten den Minister aldus te verzoeken. In het ontwerp begrooting stelden B. en W.l voor, pensioenverbaal toe te passen op alle ambtenaren, die meer dan 1000,- belooning al dan niet bjj cumulatie van be trekkingen ontvangen, of zoo zjj minder aan belooning genieten van hetgeen zij boven de ƒ500,— verdienen. De commissie stelde voor inplaats van 1000,— in dit voorstel te lezen ƒ1500, Knape zeide dat hjj zich steeds zou ver zetten tegen elke verlaging van de mindere ambtenaren als de boogere ambtenaren,als Ministers en Kamerleden daarmede eerst geen voorbeeld geven. Van Es zeide dat 4 salarissen met het voorstel van B. en W. te zwaar worden getroffen. Djjkers zeide dat het B. en W. veel zorg en overleg heeft gekost om de begrooting en W.'s voorstel is noodig. Aan dit punt zit een principieeie kwestie Ik zou er eerder voor zjjn het salaris te verhoogen om de pensioenstorting te kunnen verhalen. Het voorstel van de meerderheid der com missie van onderzoek werd daarna verworr pen. Tegen stemden de heeren van Es, Knape en le Comte. Joppe vroeg waarom de post dividend E.M.G.O..promemorie geraamd was. Voorzitter zeide dat men dat niet kon ramen. Le Comte; de E M.G.O. zal|over'31 en'32 3J% dividend geven. Joppe: Ik heb gehoord dat de ambtenaren van de E.M.G.O. die goede salarissen hebben ook nog vrjj stroomgebruik genieten. Spreker vond dat niet in orde. Voorzitter: Dat punt behoort niet tot de competentie van den Raad. Knape: De commissie wilde op dezen toe. stand toch wjjzen. Knape: Ik heb ook vernomen dat een monteur veel overwerk heeft en daardoor een bjjkans dubbel salaris geniet. Spreker drong aan indien dit veel voorkomt een monteur er bjj te nemen. Le Comte: Ik heb juist vernomen dat er niet meer overwerk betaald wordt dan noodig is, er was juist een verschil met een monteur over slechts een half uur overwerk. Dit is echter niet geheel te voorkomen, daar storing op de meest ongelegen tijden optreedt. B. en W. stellen nog voor de kleeding voor den veldwachter door de gemeente te laten verzorgen en daarvoor geen vast bedrag meer uit te keeren aan die functionaris. Alzoo werd besloten. Daarna werd de begrooting vastgesteld met een ontvang en uitgaaf van ƒ123.930,67 in gewone dienst en in kapitaaldienst met ƒ854,56 ontvang, uitgaaf 800,—, batig saldo 54,56, Tot regent van het Weeshuis en Armbe stuur werd herbenoemd de heer J. A. Slis. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O., de heer Boerboom. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden allen herbenoemd. B. en W. stelden nog voor de Kerstgave in meer algemeenen zin te verstrekken en vroegen macbtigiDg daartoe en overschr jj ving op de begrooting te doen van ƒ500, Koape stelde voor de verordening op de beschikbaarheid van drinkwater te behande len. Voorzitter zeide dat dit niet kan, omdat hij geen vergadering meer heeft kunnen honden. Wel kan dit in Januari geschieden, want dan hebben wij wederom vergadering. Daarna sluiting. Bij Apoth.-emDrogistsn (Adv.) DIRKSLAND. Naar we vernemen heeft ook de S B.Z. van Oude Tonge zich bereid verklaard haar aandeel in het vliegveld te betalen. In de spoedeischende vergadering van den Raad op Woensdag j.l. werd aan den onderwijzer aan de Openbare school, den heer A. C. Preem, eervol ontslag verleend, op grond van art. 14, eerste lid der wet van 30 Dec. 1932 (Vermindering van het aantal leerlingen.) Op het verzoek van de afd. Dirksland van den Ned. Bond van arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf om uitkeering van steun gedurende de wachtweek aan geor- ganiseerden, werd afwjjzend beschikt. Deze, en de vorige week zijn hier be langrijke partyen uieD per zeeboot naar Engeland vervoerd. De prijs was 1,50 per 60 k.g. Door den invallenden doo iis echter de prjjs teruggeloopen op 1,30 per 60 k g. Deze prj(s werd alleen betaald voor onbe vroren uien. Dat de R.T.M. goed voor het reizend publiek zorgt in tijd van Ijsgang moge blijken uit hetgeen j.l. Donderdag gebeurde. Laat ons op den voorgrond stellen dat natuurljjk de tflden van vertrek der tram niet versnderd mogen worden, maar dan moet men toch zorgen dat de reizigers die met de bootar- riveeren daar niet de dupe van worden. Zoo kwam de boot, die slechts eens per dag den overtocht van Hellevoetsluis naar Middelharnis onderneemt, 10 min. over een uur aan het veer toen de tram ongeveer een half uur was vertrokken. De reizigers, en dat waren er h°el wat, moesten toen wachten totdat de R.T M. het beliefde een vervoer middel te zenden. Of deze nog gearriveerd is weten we niet maar toen men al 20 minuten had gewacht was er nog niets. Die daarvoor het geld hadden moesten zich per particuliere auto naar hun plaatB van bestemming laten brengen en de anderen konden in de kou, want er is nergens een wachthuis, Dadenken over het feit dat de R.T.M. als zjj het monopo lie heeft, de reizigers niet bepaald vriendelijk gezind is. Het is ergerlijk temeer omdat de menschen hun reeds betaald reisgeld nog eens moeten betalen indien zy niet konden wachten. -Wegens de stremming van den overtocht is de opvoering van het tooneelspel „Hanen gevecht", door do Zierikzeesche tooneel ver eeniging, voor onbepaalden tjjd uitgesteid. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door v. d. Graaf Co,, Af deeling Handelsinformaties). Opgeheven: L. A. Baart, Dirksland. HERKINGEN. Het Keratieest der kinderen van de Zondagsschool zal gehouden worden op 2de Kerstdag des avonds 6 uur in de Ned. Herv. kerk alhier. Tot opzichter by het te Battenoordte plaatsen electrisch watergemaal is benoemd de beer T. Jansen te 's-Gr&venhage. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van lidmaten der Ned. Herv. kerk werd de heer C. J van Wezel (aftr.) als ouderliDg herkozen, terwj|l in de plaats van J. van der Wende, die voor herbenoeming bedankte, tot diaken werd gekozen, do heer R. Witvliet. Vermoedelijk door vuur uit de kachel ontstond in de woning van C. Heerschap een begin van brand, welke met eigen mid delen kon worden gebluscht. Eenige meube len en een vloerkleed bekwamen brandschade wat eebter door verzekering wordt gedekt. Aangezien in deze gemeente zich vele personen bezig houden met figuurzaagwerk ligt het in de bedoeling om dezen winter een zoogenaamde huisviyt-tentoonstelling te houden op nader aan te duiden tjjd en plaats. Voor deze gemeente is vastgesteld een steunregeling voor werklooze arbeiders die uitsluitend zal gelden voor het landbouw bedrijf. Door den Burgemeester dezer gemeente is bekend gemaakt dat personen, geboren in 1915, zich voor den dienstplicht moeten aanmelden in Januari a.s. In het byzonder zal daartoe gelegenheid worden gegeven op Maandag 1 Januari voorm. van 10 tot 12 uur. STELLENDAM. Door beurtschipper v. d. Maas werd deze week met de motor bet jjs in de haven opengebroken, 's morgens 7 uur werd begonnen en het was bjjna donker voordat men kon zeggen, dat er weer door de haven gevaren kon worden. De garnalenvisschers zyn vorige week niet één dag uitgevaren vanwege de vorst periode, zoodat het geheele visscbersbedrjjf stil ligt. Ouders, welke hun kinderen le Kerst dag wenschen te laten doopen, kunnen hier van aangifte doen a.s. Zaterdagavond van 7—8 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Dinsdag kwam de heer A. Roon met zyn vaartuig op sleeptouw bjj A. Brinkman, welke schipper is op een motor van den heer Jansen, van IJmuiden gevaren, doch nabjj de Goereesche haven kwam er een zoodanig stuk drjjfijs aan, dat het eerste vaartuig er tegen liep en bleef zitten, maar het vaartuig van R. schoot voorbjj dat eerste en stootte lek op de schotsen en liep het water het vaartuig in. Met man en macht werd er gepompt en geschept, om het vaartuig boven te houden en kon spoedig de Goereesche haven bereiken waar het vaartuig op een bank werd gezet en by laag water bet gat gemaakt werd, welke nogal meeviel.Geluk kig kwamen geen persooniyke ODgelukken voor. Als ouderlingen in de Geref. Kerk waren aftredend de heeren L. v. d. Vlucht en J. Jelier (niet herkiesbaar) en werden gekozen W. van Seters en L. Klink, en als diakenen waren aan de beurt van aftrediDg de heeren Adr. de Later en D. Kievit en werden gekozen D. Kievit en B. v. Seters. GOEDEREEDE. Woensdag 13 en Zaterdag 16 December j.l. gaf de Muziekvereeniging Apollo" alhier, haar jaarlyksche uitvoering in de gemeentebewaarscbool. Precies half acht opende de Voorzitter de beerM.Brug- geman den feestavoDd. Spreker heet de aan wezigen harteljjk welkom, inzonderheid de besturen der Zustervereenigingen die de uit- noodiging om dezen avond by te wonen hebben aanvaard. Dan dankt hjj B. en W. van Goedereede, die even als vorige jaren zoo welwillend waren dit lokaal aan „Apollo" af te staan. Spreker zegt verder dat men het afgeloopen jaar op het Groot Nationaal Concours te Nieuwerkerk a/d IJssel een 2e prys behaalde in de le afdeeling, „doch het had een le kunnen zjin." Na allen een ge- noegeiyken avoDd te hebben toegewenscht, geeft hji de leiding over aan den Directeur den heer T. van der WeDde. Onder genoemden Directeurs leiding worden een vyf-tal mu zieknummers ten gehoore gebracht. Deze klinken niet onverdiensteiyk, vooral het nummer „Dageraad in 't Geuldal" met zyn dierlyke geluiden als haan, kater, koekoek, enz., viel bij het publiek zeer in den smaak. Na de pauze volgt een tooneelstuk getiteld: „Truusje Mejjer", vrooiyk spel in 3 bedrjjven. Ondanks bet vóóroordeel van dit siuk, heeft het menigeen een genoeglyken avond bezorgt. De lapjesman en zjjn vrouw en dochter van het rageboldersplein zullen op een deftigen singel gaan rentenieren. Mama verbeeldt zich een dame te zyn van hooge afkomst, omdat haar vaders groot vader de zoon was van een hofschoenmaker. Meneer Mejjer daarentegen is één en al ge moedelijkheid, het echte type vaD een zaken man. Deze twee verschillende karakters leiden nog al eens tot oneenigheid tusschen de beide echtlieden. Vooral alB de dochter Truusje uit gehuwelijkt moet worden. Mama zweert bjj een ambtenaar, Papa daarentegen geeft de voorkeur aan een zakenman. Beiden nemen zjj een huwelijksmakelaar in den arm. Deze menschen hebben aan hun taak voldaaD en zullen Zondags met hun candidaat-schoon- zoon komen dineeren. Het toeval wil eebter dat de beide candidaten Van Donk heeten.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 5