x Plaatselijk Nieuws 0 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1933. naren veranderen, dat de pensioenverhaal- verliooging wel toegepast wordt maar op andere wijze gezorgd wordt, dat deze loons verlaging weggewerkt wordt. De VOORZITTER zegt dat dit een punt van bespreking bij B. en W. is geweest. Het is echter onmogelijk, om de 46 °0 rijkssubsidie verhoogd te krijgen tot 51 °0 indien niet alle pensioenverhalen worden verhoogd. Misschien is er een andere mogelijkheid van deze ader lating te compenseeren. Aan het eind van het jaar kan men dan altijd nog het salaris ver- hoogen. De heer MAST heeft respect voor de prestatie van B. en VV. om de begrooting sluitend te krijgen. Spr. betreurt het echter, dat de op centen op de personeele belasting verhoogd moeten worden. Is dat het maximum 200 opcenten? De VOORZITTER: Neen, er is geen maxi mum. We kunnen ze nog op 300 brengen. De heer MASTEen kleine gemeente als deze moet toch maar weer 1500 gulden meer opbrengen. De VOORZITTER: Eén geluk is, dat niet de'menschen met de kleine huizen, maar de menschen met de groote luxueuse huizen spe ciaal die belastingverhooging gevoelen, hoewel ik weet, dat zij het ook moeilijk kunnen betalen. Maar weelde moet nu eenmaal be taald worden. Kijk nou eens naar den secre taris met zijn groote huis en pas gebouwd. (Vroolijkheid.) De voorstellen van B. en W. worden daarop m.a.s. aangenomen. Aan de orde is de vaststelling van de ver ordening betreffende de beschikbaarstelling van drinkwater aan woningen. De VOORZITTER licht toe, dat de gemeente in 1926 de verplichting op zich genomen heeft bij de gemeenschappelijke regeling deze ver ordening vast te zullen stellen. De heer VAN DER MAST vraagt naar den aard van deze verordening. De VOORZITTER zegt dat dit een straf rechterlijke verordening is, welke door de civielrechtelijke verordening, de bouwverorde ning geëischt wordt. De "heer MAST: Is het geen boeman? De VOORZITTER zegt, dat het de bedoeling is, dat de burgers zullen betalen, niet dat ze vervolgd worden. Ze is een uitvloeisel van de bouwverordening en op juridische gronden is: er niets tegen in te brengen. Daarbij is ze' opgesteld in overleg met Ged. Staten en het waterleidingbestuur. De heer MASTZoo zachtjes aan heeft de Raad niets meer te commandeeren, zoo als de heer Hokke zeer terecht heeft opgemerkt. De VOORZITTER: Dat moet u hier niet zeggen. Deze verordening is een uitvloeisel van een besluit door den Raad in 1926 ge nomen. Spr. leest het betreffende artikel in de algemeene regeling voor, waaruit dit duidelijk blijkt. De heer MAST vraagt of de perceelen, die verder dan 100 Meter van het buizennet liggen ook verplicht kunnen worden aan te sluiten. Spr. leest dit duidelijk in het contract. De VOORZITTER wijst erop: stel, dat Weth. Lokker wil aansluiten, dan moet de Raad dat eerst goedkeuren! Heeft de heer Lokker echter eerst gezegd dat hij aan wil sluiten en zou de Raad zijn goedkeuring daar aan gegeven hebben, dan kan de heer Lokker na dien niet meer terugkrabbelen, maar dan rust de verplichting tot aansluiting ten volle op hem. Dat wordt met deze bepaling bedoeld. De heer MAST: Ik beschouw het anders. Als de heer Lokker geen waterleiding wil hebben dan kan de waterleiding hem op grond van dit artikel toch verplichten. De VOORZITTER: Neen, ten eerste moet Lokker het zelf willen en ten tweede moet de Raad het goedkeuren. Wethouder JONGELING zegt, dat hij heeft nagegaan, dat geen enkel gemeenteraadslid op Flakkee indertijd gewezen heeft op artikel 2 van het contract. Ook spr. heeft het bevreemd, omdat hij het een eigenaardige formuleering vond. Dit artikel geeft een groote uitbreiding van macht aan de waterleiding, zelfs buiten het 100 Meter-terrein. Zoo dacht ik er, aldus spr., ook over en in B. en W. hebben we deze zaak ook besproken. We hebben toen den directeur van de Mabeg opgebeld en die heeft mij toen gezegd, dat het artikel niets om 't lijf had, elk geval zal op zichzelf worden bezien. De uitvoering daarvan is opgedragen, zooals de voorzitter reeds op merkt, aan B. en W. en den Raad. De VOORZITTER deelt mede, dat land bouwer van Vught aan het „noodveer" om aansluiting aan de waterleiding heeft ver zocht. Hij woont buiten de 100 Meter. De stichting nu zal zich bij het behandelen van deze aanvraag afvragen is dat rendabel. Is dit zoo, dan legt de stichting de dienstleiding en van Vught behoeft dat niet te betalen. Op verzoek van dien man en gehoord den Raad van Den Bommel zal de stichting daartoe overgaan, want de gemeenteraden zijn verant woordelijk voor de renten en aflossingen. De heer BUTH vraagt of de Chr. School ook aangesloten kan worden. Deze ligt ook 100 Meter van het buizennet. Wij hadden gedacht dat de stichting gratis 100 M. buis zou aan leggen en dat wij de rest moesten betalen. Wethouder JONGELING: De school staat niet op de lijst van de verplichte aansluiting. Wij hebben er al over geschreven. De VOORZITTER zegt dat nog geen bericht is ontvangen. Spreker is echter van meenjpg, dat e€n school één van de eerste gebouwen is die uit hygiënisch oogpunt aangesloten moet worden. In de bestuursvergadering van de stichting zal ik het punt in kwestie echter ver dedigen, dat beloof ik u! De heer HOUTHUIJZEN vraagt of in Achthuizen, waar de circulaire van de water leiding nog niet afgehandeld is en de menschen nog niet zijn bezocht, nog de gratis-aansluiting geldt. De VOORZITTER antwoordt, dat inder daad de menschen die nog niet bezocht zijn, nog steeds gratis aan kunnen sluiten. beheer HOKKE wijst erop, dat er in alle raden zoo gevochten wordt tegen deze ver- ordening, maar volgens de laatste gegevens staat Oen Bommel al boven aan wat het aantal aansluitingen betreft. De VOORZITTER: Het is al over de 50 Als men niet kan betalen dan is er nog wel zooveel ruimte gemaakt voor den termijn, waarin geen vervolging zal plaats vinden. De heer MAST vraagt of men dus vrij stelling kan verkrijgen wanneer men geen goed water heeft. De VOORZITTER: Ja dan komt een ambte naar een flesch water "halen, die verzegeld en opgezonden wordt naar een laboratorium, waar een bacteriologisch onderzoek plaats vindt. Maar kans dat het goedgekeurd zal worden is heel erg gering. Verdunde afval van vogels zal er niet mee door kunnen. De heer MASTDus dat bestaat practised niet? De VOORZITTER: Ja, het zal wel lang duren voor u die goedkeuring binnen hebt. (Vroolijkheid). De heer MASTDan moet u den gemeente veldwachter maar eens sturen 0111 bij mij een monster te nemen. (Vroolijkheid). De verordening wordt daarna, evenals de bouwverordening goedgekeurd met algemeene stemmen. Het voorstel van B. en W. tot aanvulling van het ambtenaren-reglement met bepalingen inzake politieke gezindheid enz. in overeen stemming met de rijksregeling wordt m.a.s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot verhuur van de gemeentewoning B 34 aan den heer Seegers ondervindt enkele bespreking. De heer MAST is er voor om voor dezen man de aansluiting aan de waterleiding te betalen en zoodoende dezen man gelijk te be handelen als de bewoners van Tuindorp. De VOORZITTER: Daar hebben we reke ning gehouden met de menschen. De kosten voor den volkswoningbouw komen voor 75 Op voorstel van B. en W. besluit de Raad tot verlaging van de personeele belasting voor café's. De aanslagen zullen met één derde worden verlaagd. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. voorstellen evenals vorig jaar een reductie toe te passen op de pachten van het Burgerlijk Armbestuur. Vorig jaren was die korting 15 voor alle pachters. Thans stellen B. en W. voor op de pachters van ƒ115,20 reductie toe te passen, en op de pachten van 90,en 95,— 15 Den hoogen pachters willen B. en W. in ver) band met de tijdsomstandigheden een iets grootere korting geven. Aldus wordt besloten. De VOORZITTER bracht tenslotte nog in bespreking het voorstel van den heer Hokke om de georganiseerden arbeiders een kolenbon te verstrekken van 1,Officieel bericht van goedkeuring door den Minister nog niet ont vangen, maar spr. heeft reeds vernomen, dat de Minister dit goedkeuren zal. Volgens den Minister moet elk geval op zichzelf beoor deeld worden. De noodzaak en de behoefte moet er zijn. Maar het Rijk zal in de kosten ervan niet bijdragen. Ze komen geheel ten laste van de gemeente. Spr. persoonlijk staat op 't standpunt, dat geen toeslagen gegeven moeten worden op de werkloozenkassen. Eerst moet er maar een wetswijziging komen. Toch is het voor spr. en de wethouders geen bezwaar, om gezien de omstandigheden waarin de menschen verkeeren en gezien het feit, dat er iets over zal blijven van het geraamde steunbedrag over 1933, dezen kolentoeslag te geven tot 1 Maart 1934, alleen aan kostwin ners en niet aan kostgangers, deze week te beginnen. De heer HOKKE zegt dat er ongeveer 50 werkloozen zullen zijn. De heer HOUTHUIJZEN: In Achtthuizen denk ik wel 30. De VOORZITTER: Wij hebben ook op een getal van 80 gerekend. Over 1933 zullen wij hiervoor noodig hebben 250,hetwelk gedekt wordt door de rest van den steun over 1933. Over 1934 hebben wij tot I Maart ongeveer 1.440,noodig, dat niet gedekt is en dat het afgesloten jaar verleend aan de leiding van de gemeente. i Hiermede sloot spr. de vergadering. Indringers dood gevonden In de fouragepakhulzen van den lieer Jellesma te Si. Nlcolaasga wemelde liet van ratten, die den eigenaar srootc schade toebrachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rpdenl en liet resultaat was verrassend. „Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde heer ons daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver nielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en mor gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct., dubbele doos 90 ct. Importeurs: Fa. 3. Melnderstna - Den Haag. B 44 (Adv.) De voortdurende belangstelling voor de ramen der etalages van Esders' Kleeding- magazijnen aan den Middensteiger te Rotterdam, waarin de bekroonde inzendingen op haar prijsvraag zijn geëxposeerd. van het Rijk. Dat is heel wat anders! De heer MAST zegt er toch voorte zijn dat deze man ook de kosten van de waterleiding vergoed krijgt, omdat deze man het ook niet rooskleurig heeft. Er zijn in Tuindorp aldus spr. die het beter kunnen betalen. De VOORZITTER: Dan moeten we ook de andere huurders van gemeentewoningen zoo behandelen, als den secretaris, den dokter en de hoofden van de scholen. De Wethouder JONGELING: We moeten een algemeene lijn trekken. De heer MASTAls de gemeente ƒ3,- krijgt mag ze haar handen dicht knijpen. De VOORZITTER: Er is nog een andere huurder voor drie gulden, maar die heeft de waarborgsom van 50,niet. De heer BUTH: De huur kan altijd nog besproken worden, maar 't is zooals de Voor zitter zegt, dan moeten we de verschillende ambtenaren ook vfijstellen van watergelden. De VOORZITTER: Ja, dan zou ik altijd nog meer voelen voor Ituurverlaging. De heer HOKKE: En als hij de waarborg som niet kan betalen? De VOORZITTER; Dan kunnen we het huis niet verhuren. Maar de huurder weet van die waarborgsom af, dus zal hij dat wel kunnen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Goedkeuring wordt vervolgens een wijziging van de begrooting 1934 van liet Burgerlijk Armbestuur. Ook worden de pensioengrondslagen van verschillende personen vastgesteld. De heer MAST zegt, in verband met het vele werk, dat hieraan voor den secretaris verbonden is geweest, dat deze weet wat zijn werk is. De VOORZITTER: Dat is dus een pluimpje voor den secretaris! Ook de verordening op de heffing betreffende besmettelijke ziektegelden wordt goedgekeurd. van het steunbedrag over 1934 af zal moeten. De heer HOKKE wijst er nog eens op, dat de georganiseerde arbeiders een heel eind achter staan bij de ongeorganiseerde arbeiders. De VOORZITTER vraagt of het beter is steun te verleenen in geld of natura. De heer HOKKE vindt geld beter. Het voorstel van den heer Hokke wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer G. v. d. Made de voorzitter van de voetbal- vereeniging „Vios" verzocht in de week na kerstmis een fancy-fair te mogen houden op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in de Open bare School. Spr. vraagt de meening van den Raad er over. Persoonlijk zeg ik; laten we de jonge menschen het lokaal geven, hoewel ik den tijd er nu niet direct geschikt voor acht, maar het is per slot van rekening voor hun eigen verantwoording. De heer TROOSTLaten we de sport maar steunen! De heer MAST; Welja. De bevolking heeft wel behoefte aan een verzetje. De bevolking is kalm en u zult het wel gemerkt hebben, voor zitter, heelemaal niet verward. Het verzoek van de voetbalvereeniging wordt ingewilligd. De heer HOUTHUIJZEN vraagt nog of een lantaarn die dag en nacht behoort te branden en die in Achthuizen nu al dagen uit is, niet gerepareerd kan worden. De VOORZITTER zegt toe de Mabeg te zullen waarschuwen. Aan het slot van de vergadering houdt de Burgemeester nog een toespraak tot de raads leden. Het is vermoedelijk de laatste keer, dat we van 't jaar vergaderen, aldus spr. Spr. sprak den wenscli uit, dat hij de raadsleden volgend jaar weer in gezbndheid zou mogen ontmoeten opdat gezamenlijk weer de belangen van deze gemeente behandeld mogen worden. Spr. dankt de raadsleden voor den steun VERSLAG van de Raadsvergadering van DIRKSLAND op Vrijdag 15 Dec. 1933. Na opening worden de Notulen voorgelezen waarvan de duur ruim 20 minuten bedraagt. Van de ingekomen stukken vermelden we goedkeuring van de uitgifte van eeuwig durende erfpacht aan den heer M. de Roon. Van de minister van Sociale Zaken was bericht gezonden dat 1,toeslag voor brandstoffen verstrekt mag worden. Indien li H.L. cokes verstrekt wordt en de prijs daarvan 75 cents bedraagt, mag echter geen 25 cent bijgegeven worden. Medegedeeld wordt dat de werkeloosheid- uitkeeringen geheel voor rekening der gemeente zijn. De thans werkende regeling is geldig tot 30 Dec. a.s. Tot bestuursleden van het ziekenhuis wor den gekozen: J. C. de Bonte, J. Buth Gz., C. v. d. Poel, Joh. Roodzand K.Pz., L. v. d. Sluijs, G. C. M. Smit en C. Zoeteman. De cursus Fransche taal wordt met alge meene stemmen met ingang van 1 Jan. a.s' opgeheven. Het reglement, betreffende lezing van boeken uit de Bibliotheek der Gemeente, wordt ingetrokken. Het voorstel tot intrekking van de regeling betreffende het verleenen van subsidie aan de winteravondcursus wordt aangenomen en in verband daarmede wordt ook de subsidie aan de Bijz. School voor deze cursus ingetrokken. Tot lid van de woningbouwvereeniging wordt met 6 stemmen gekozen den heer Adr. v. d. Sluijs. Voor een kind van C. Kardux wordt ƒ20, gegeven voor bezoek der M.U.L.O. te Middel- harnis. De politieverordening wordt aangevuld met de bepaling dat het verboden zal zijn dat bezuiden de Trantbrug geen schepen gelost mogen worden met bakken waarvan de inhoud ut wagens wordt gestort. Voorstel tot aanvulling van het ambte narenreglement met een bepaling waarbij het voor ambtenaren in dienst der gemeente ver boden zal zijn van hun politieke gezindheid te doen blijken uit het dragen van insignes en het uitsteken van vlaggen uit hunne woning, andere dan de nationale vlag. Tevens moge deze ambtenaaren geen lid zijn van ver- eenigingen die agitatie bedoelen. DE BONTE (S.D.A.P) zegt dat het niet zal baten al verklaart hij zich tegen dit voor stel en moet daarom volstaan, met te protes teeren. Ergerlijk is het, dat zelfs broodroof zou kunnen worden toegepast. Waarom moet aan enkele ambtenaren een cachet van minder waardigheidheid worden opgelegd? Een serieus ambtenaar doet zijn werk goed, onverschillig wat zijn politieke gezindheid is. Hij zal daarom tegen stemmen. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van de Bonte en Hagens tegen. Op voorstel van Ged. St. wordt met algem. stemmen besloten, 5 te korten op de loonen van Burgemeester, Wethouders, Secreataris, Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerl. Stand. Idem van de andere gemeente-ambtenaren eveneens 5 zulks in overeenstemming de regeling die over 1933 geldt bij de korting van 3 De Voorzitter deelde mede dat hierover de bonden waren gehoord Aan den 2den ambtenaar ter secretaris wordt met ingang van 1 Jan. a.s. een verhoo ging van 200,— toegekend. De subsidie aan het Groene Kruis wordt teruggebracht van 200,op 50,per jaar. In verband met het vervallen der Rijks subsidie voor steunverleening en verhooging van de vermindering op de uitkeering uit de gemeentefondsbelasting wordt de geineente- begrooting over 1934 hiermee in overeen stemming gebracht. Bij het voorstel tot vaststelling van de ver ordening der drinkwatervoorziening ver klaarde van 't Geloof (St. Ger.) tegen te zullen stemmen, omdat hij tegen de gedwongen aan sluiting is en'ook meent, dat in dezen tijd het geld voor water niet betaald kan worden omdat er talrijke arbeiders en kleine boeren minder inkomen hebben dan ƒ400,Hij vraagt of hij niét aansluiting deze menschen gerechtelijk vervolgd kunnen worden. Overigens is spreker niet tegen de waterleiding. De VOORZITTER antwoordt, dat liet voor deze gezinnen slechts kleine bedragen zijn en daar deze toch veelal water moeten koopen, zullen zij misschien wel goedkooper uit zijn, B. en W. hebben op zich genomen aan de verplichting, bij de oprichting der waterleiding te voldoen. Men moet bovendien niet vergeten dat, bij niet aansluiting, door de gemeente betaald moet worden. Waar zou de gemeente een bedrag van 800,a 1000,— vandaan moeten halen, dat betaald zou moeten worden voor de onwilligen. VAN 'T GELOOF acht zich met verant woordt voor besluiten die vroeger zijn ge nomen hoewel hij de moeilijkheden erkend. DE BONTE onderschrijft de bezwaren van 't Geloof maar we moeten ons gegeven woord gestand doen. Wat van 't Geloof wil is niets anders als reactie op 't geen zijn partij bij de oprichting heeft gedaan. De VOORZITTER zegt nog in antwoord aan van 'f Geloof dat de mogelijkheid van gerechtelijke vervolging buiten de competentie van B. en W. ligt. Als de Raad onverhoopt de verordening niet zou aannemen dan zou toch Ged. Staten daar geen genoegen mee nemen. HAGENS sluit zich bij de woorden van de Bonte aan waarna het voorstel met de stem van van 't Geloof tegen, wordt aangenomen. lil antwoord op een verzoek van den Bond van Bouwvakarbeiders voor een steunregeling zeide de Voorzitter dat de tijd daarvoor nog niet gekomen is omdat slechts één bouwvak arbeider werkeloos is. DE BONTE vindt dat geen reden, want een regeling moet klaar zijn, voordat de werke loosheid er is. Hij vraagt of deze dan toch ondergebracht wordt bij de werkelooze land arbeiders. De VOORZITTER zegt, dat dit niet mogelijk is, omdat alleen steun wordt ver leend aan crisiswerkloozen en daarvan is door dat eene geval niets gebleken. We kunnen nu nog niets aan de minister vragen en zullen later wel zien. Op het verzoek van de Flakkeesche bestuur- dersbond om een brandstoffentoeslag stellen B. en W. voor evenals het vorige jaar te handelen. De ongeorganiseerden vallen hier niet onder die hebben een andere regeling. De georganiseerden krijgen maximum 7,20 en 1,80 toeslag 9,en de ongeorg. 7,50 en- 0,75 kolentoeslag is 8,25. Deze laatste hebben dus, met de kolentoeslag, nog minder als de georganiseerden. Hierna volgde een onduidelijke discussie waaruit we niet 'de juiste toepassing tëbnden opdiepen. Door den Bond van Landarbeiders alhier, werd om een toeslag van ƒ1,50 verzocht op de Kasuitkeering en het uitbetalen der wachtweek. De VOORZITTER zeide dat nu een toeslag a I, - en 20 cent per kind tot een aantal van vier, wordt uitgekeerd en niet verder gegaan kan worden en dat de wachtweek niet mag worden uitbetaald volgens ministerieele cir culaire. HAGENS zeide dat nu toch de allergrootste gezinnen gedupeerd worden. DE BONTE zegt, dat hem door het bestuur der landarbeidersbond is meegedeeld dat dit volgens de circulaire wel kon. De VOORZITTER acht het dan mogelijk dat hij den inhoud van de drculaire van ver leden jaar in het hoofd heeft. De BONTE meent dat de landarbeiders practisch allen reeds een wachtweek hebben gehad, maar als zij niet stempelen is het hun eigen schuld. De VOORZITTER stelt alsnu voor deze zaak aan te houden om de inhoud der betrok ken circulaire te bestudeeren. Nadat de Bonte hoopt, dat van uitstel geen afstel komt wordt de vergadering gesloten en in geheime zitting overgegaan om de aanvragen tot" pachtverlaging te bespreken. zt, dau Het Vliegvétd. Zooals wjj reeds in ons vorig nummer schreven, is in Dirksland een comité opge richt, dat zich tot taak had gesteld, in elk geval te trachten zekerheid te verkrijgen dat onze zieken per vliegtuig in noodgevallen kunnen reizen naar een der ziekenbuizen aan de overzij. Vrijdagavond heeft dit comité met bet bestuur van S.B.Z. te Dirksland een vergadering gehouden, met het resultaat, dat zij bereikt heeft de schakel te zijn tus- schen S. B. Z. te Dirksland en den heer Grootenboer, beheerder van het Kraajjen- steflnsche gors. Daarop beeft het bestuur van S.B.Z. te Dirksland een huurovereen komst aangegaan voor den duur van 5 jaar, zonder eenige huursom te betalen. Daar tegenover heeft S. B. Z. zich verbonden een subsidie te geven om het terrein in orde te maken, dat de eigenaar zal uitvoeren. Zaterdagmorgen is het bestuur van S.B.Z. te Dirksland de andere afdeelingen op het eiland af geweest, om te verzoeken mede te subsidieeren, waardoor ook die afdeelingen het recht verkrijgen daar te allen tijde hun patiënten vervoerd te kr(jgen per vliegtuig. Deze speurtocht bracht niet veel mede daar het Dag. bestuur van de Centrale S.B.Z. tegen Zaterdagmiddag een vergadering had uitgeschreven om eveneens over die zaken te spreken, 's Morgens wenschten de be trokken afdeelingen zich dus gereserveerd te houden, omdat men eerst de geest van het Centraal bestuur wenschte te vernemen. Op die middagvergadering heeft hetCen- traalbestuur besloten het ziekenvervoer per vliegtuig over te laten aan het comité dat zich te Dirkslaud had opgeworpen. De Cen trale S.B.Z. heeit hiermede afgezien van haar plannen te geraken tot een vliegveld. In het vervolg van die vergadering heeft het comité van Dirksland gesteund door de S.B.Z. van Dirksland zich tot de afeeelingen gewend met een verzoek om subsidie, ten einde Grootenboer in staat te stellen het terrein in orde te maken, waardoor ook goedkooper vliegen mogelijk wordt gemaakt, omdat de assurantiepremie zooveel lager wordt b(j een goedgekeurd terrein voor alle vluchten. Staande ter vergadering zegden de afdee lingen Dirksland, Stad aan 't Haringvliet, Nieuwe Tonge, Melissant en Ooltgensplaat een subsidie toe overeenkomstig hun leden aantal, naar een vastgestelde norm. Thans komt men nog 275,— te kort doch het comité heeft het volle vertrouwen dat de andere afdeelingen het restant ge makkelijk bijeen zullen brengen, waardoor die misère van geen vliegveld te hebben voor 5 jaar van de baan zou z(jn. Ziekenvervoer dient nu gemeld te worden aan S. B Z. te Dirksland, die verder overal voor zorgen zal. W(j achten het een gelukkig feit dat die zaak eindelijk, na 5 jaar sleepende te zijn geweest, ie opgelost in den geest zooals wD reeds in one vorig nummer hebben naar voren gebracht. Voor het comité is het een voldoening, dat zij het zoover in enkele dagen heeft gebracht en nog is het ons een raadsel dat de Centrale S.B.Z. dit in geen 5 jaar heeft gekund of gewild. MIDDELIiARNlS. In de gehouden ver gadering van de Bestuurdersbond werd onder staande motie aangenomen: De leden van de moderne arbeidersbeweging onder leiding van hun besturen in vergade ring bijeen inde „Harmonie" te Sommelsd(jb op 15 December 1933, gehoord de besprekingen, nemen met groote ontstemming kennis van de steunverlaging voor verschillende groepen arbeiders, door het Orgaan van steun verleening te Middelharnis ingevoerd, welke varieeren van 2,15 tot ƒ6,- per week, en de toeslagen op de werkloozenkas welkezfjn teruggebracht van 2,80 op 1,40; van oordeel: dat zoo er geen productief werk kan worden verschaft, de steunnormen zooals deze tot voor kort golden, voor georganiseerde ge huwden en kostwinners ƒ8, per week en ƒ0,50 per gezinslid boven 2 personen, onge- huwden 1,— minder, en van deze bedragen nog voor 2/, in mindering worden gebracht alle inkomsten uit arbeid, verkregen van vrouw en of kinderen, andere inkomsten geheel worden afgetrokken dat dergelijke steunbedragen beschouwd moeten worden als minimum bedragen om op de soberste wjjze in het gezinsonderhoud te kunnen voorzien, dat hierdoor dus ook noodig is, de toeslag op de kasuitkeering onverkort te handhaven, dringt er met de meeste klem op aan b(J het Steunorgaan (B. en W.) om de steunbedragen op dezelfde hoogte te brengen als tot voor kort, eveneens den toeslag op dés werkloozenkas, spreken hun volste verti ouwen uit in het beleid van de besturen der organisatie's in deze, besluiten deze motie aan te bieden aan het Orgaan voor Steunverleening, den Ge meenteraad en te publiceeren in de pers. DE BESTUREN. Middelharnis, 16 December 1933. IJs-ongevalIen. Met het schaatsenrijden had mej. N. Wielaard-Borstlap alhier het ongeluk te vallen en haar pols te kneuzen, zoodat ze zich onder medische behandeling moest stellen. Ook de heer G. Ttemens alhier, die, eveneens op de schaatsen, het ongeluk had te vallen en daarbij met zijn kin op de punt van een andersmans schaats terecht te komen, wat een bloedende wond veroorzaakte en de geneesheer de wond moest krammen. Zondagmiddag zjjn twee zeebooten, tezamen geladen met ruim 15000 balen uien en een partij fruit, van het havenhoofd alhier met bestemming naar Epgeland vertrokken. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van Maandag 11 tot en met Zaterdag 16 Dec. 1933, hebben zicb b(j den Correspon dent der Arbeidsbemiddeling in deze ge meente 203 personen van verschillende vak ken als werkzoekenden doen inschrijven, t.w.: 115 landarbeiders, 11 timmerlieden, 13 metselaars,6 schilders, 1 smid, 4 opperlieden, 5 betonwerkers, 5 letterzetters, 1 boekbinder, 15 diepzeevisschers, 20 transportarbeiders, 1 borstelmaker, 2 pakhuisknechts, 1 koop vaardijmatroos, en 3 schippersknechts (bin nenvaart). Voortaan zal uitsluitend des Dinsdags middags en Vrpagsmiddag de boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur van 4 tot 5 uur in het stempellokaal in de Nieuw- straat zitting houden om de verzoeken voor ondersteuning in ontvangst te nemen. Centrale Veiling voor Goereo Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Dinsdag 15 December 1933. Savoye kool 3.70 tot ƒ-,- per 100 stuks Roode kool 8,80 tot ƒ-,- Peen 3,80 tot 4,- K.G. Bergamotten 7,50 totyiO,- Brederode 8,50 Bellefleurs 8,70 Courpendu 9,20 Boter 0,76 tot 0,81 per pond. SOMMELSDIJK. Door B. en W. dezer gemeente is aan den architect J. L. Kok te Rotterdam vergunning verleend tot het bou wen van een landbouwwoning met schuur en warenhuis, aan het Korte Wegje nabij Dirksland, voor rekening van den Heer M. de Haas te Rotterdam. Vrijdagavond j.l. had in hotel Spee de opening plaats van de tentoonstelling van konijnen en pluimvee, georganiseerd door de leden Van S.K.V. „Nut en Sport". Ingezonden waren 80 stuks konijnen van verschillende rassen, 7 kooien met pluimvee ep een zeer mooie collectie opgezette dieren, eigendom van den Heer Geldhof. Als keurmeesters traden op: de heer Grauwmans uit Goes voor konijnen en de heer Pleyth uit Oostvoorne voor pluimvee. op I hee:- H bou de geit valll oplil gini van ker I in tl mitl een I diell We I lil is li den 11 2.1 8,1 Her doo;l is hl Roel wee mot Hel geit volg I van I Ook I hee: Krga plat dooi ganf ver' I balei een bela| heb zaï p. (i met Hocl 11 afge ker] van V baal neet 3 koo I sont Bchi na I gek vee I dinil N cafel zanl voel ges goe den uita sch „De het Tot van! hei Ko! I der I her: I vol der I Vla kin I dag Dir J wal kar wit af, I stin (fl Dirl eer sch ser we jart3 Ou. wa kot org leic I vol

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2