K?PUROL Hulp bij IJsongevallen. WOENSDAG 20 December 1933 16e jaargang. VERSLAGEN TALMI. bksland, vui- Us. v. d. Wal eu's u.v.leeskerk li kiugeii, vm. ea's av. dhr. Overweel. Ilissant, vm. en 'sav. ds. Bonw. llleud&m, vm. eu 's av. dhc. Boumau. (edereede, nam. da. v, ft1» ddorp, vm. ds. van Asch en uaui leeskerk. luweTonge, viu- leeskerk eu's av. ds.Polhujja. lde Tooge, vui. leeskerk en's av.ds. Verkerk. Itgi'Dspiaat, viu- en 'sar. ds. Kleyne. pgstraat» vui. en 'sav. dhr. Vette Bommel, vm. ds. Verkerk en's av. leeskerk. Id aan't Haringvliet, vm.ds- Polhuijsen'sav. Teeskerk. GEREFORMEERDE KERK. bdelharnis, vm. eu 'sav. ds. Zeilslra. (lissant. vm. en 's av. leeskerk. en da 111, vm. eu 's av. ds. Sap. jJdorp, vm. en nam ds. Reenders. Itgensplaat.vm. leeskerkens'av. ds Reenders. Bommel, vm. eu 'sav ds. Schaafsma. |d a. 't Haringvliet, vm. en's a v. ds. deGraaiV. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Jldelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Iksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. pkiugeu, vm., nam. en 'sav. leeskerk. jldorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. |delharnis, vm. en 's av. ds. Lainan. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bdorp, vm. ds. Foppema. ■Begeef U nooit op ijs, dat onbetrouwbaar lis, en tracht te verhinderen, dat anderen |dit doen. Gooi ook geen steenen of zand op het ijs, voordat gy er op kunt gaan, ■anderen kunnen daar over vallen en zich ernstig verwonden. |Wanneer hulp verleend moet worden, Degeef U dan alleen op het (js, als het Slachtoffer niet te bereiken is met red dingshaken, bezemstelen, planken, een das, een jas, enz. fDdien ?U hulp moet verleenen door op vrak jjs te gaan, doe dan een touw om uw lichaam, en zorg dat dit vaststaat, of vast gehouden wordt op den kant. Begeef U in liggende houding over op het (js geschoven ladders, plankeD, ma trassen, enz. naar het wak, waar een llrenkeling in ligt. Trek als het eenigszins Iran de schoenen uit, op kousen kunt ge gemakkelijker loopen over het gladde ijs Ban op schoenen, en zakt ge er door, pan zullen de zware schoenen U bet neeste moeite geven om snel er weer bit te komen. Indien gij door het ijs z3kt, steun dan lp de ellebogen op het ijs, en buig de jmderbeenen naar achteren, dus vooral lorgeD, dat die niet onder het ijs schieten, lloet gij u voor hulpverleening onder het Is begeven, alleen in uiterste gevallen en loor zeer goede zwemmers, plaatst dan lerst eeD stok of ladder in het wak, opdat lij gemakkelijk het wak kan vinden en Ir uit komen. Vergeet vooral geen touw lm het middel te doen, en dat dan liefst lastgehouden wordt door een zeer be trouwbaar iemand. van onder het (js te kunnen komen, >et U als er geen sneeuw ligt. de kerste plek boven U zoeken, als er tel sneeuw op het ijs ligt, dan de lichste lek. Ireng een uit het ijs geredden drenkeling "ewusteloos of niet bewusteloos, niet rekt in een sterk warm vertrek, maar frtjf het slachtoffer eerst droog en warm een beschutte plaats. Geef vooral aan bn bewusteloozen of half bewusteloozen fonkeling geen vloeistof te drinken, zij unnen Dog niet slikken, en de vloeistof bat dan in de luchtpijp, leef liever warme koffie, lis zij weer bil pn, dan alcohol-houdeDdedranken, tenzij dokter natuurlijk er bp is en cognac, hz. noodig beeft. Faarschuw steeds een dokter, indien er In bewusteloozen drenreli; g uitgehaald |ordt en eventueel leden der E.H.B O. Beddingbrigade. Breng een natte dren- lling en redder ODdergeieide naar huis. broep aan de Auto-houders. Idien gij getuige zijt van een ongeval, lem dan de drenkeling mee naar het ïrp. Oogevallen gebeuren zelden vlak bij kt dorp, en een natte drenkeling heeft spoedigste hulp, -n drooge kleeren lodig. M. BOOMSMA, Instructeur Flakkeesche Redding Brigade. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overllakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel enden GRATIS TOEGANKELIJK. Desge-enscht geeft de tuinman alle inlicht! rtgen. die mochten worden ver- 1 «npd jLEEST EN ADVERTEERT I IN ONZE EILANDEN Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07" ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting» Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. N°. 15 Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente STELLENDAM, op Vrijdag 15 December des nam. te 3 uur. Voorzitter Burgemeester Charbon. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van de kasopname bij ge meente-ontvanger waaruit bleek dat in kas was een bedrag van 1073,— overeenkom stig boeken en beseheiden. Van Ged. Staten de goedkeuring over het raadsbesluit tot den verhuurjvan tuintjes, de verordening op de personeels belasting inzake café's. Een schrijven van Ged. Staten waarinde gevoelens van den Raad werden gevraagd inzake de korting op dejaarwedden van den Burgemeester, Secretaris, Gem.-Ontvanger, Wethouders en den Ambtenaar van den Bur gerlijken stand. B. en W. stelden de korting van 5 te handhaven en dit Ged. Staten te berichten. Alzoo werd besloten. Van het Bestuur van de Btjz. school met den Bijbei om twee postjes schoolgeld van C. van Oostenbrugge, die de gemeente in middels heeft verlaten, als oninbaar af te schrijven. Hieraan werd voldaan. Een verzoek van de Landarbeidersbonden om een steunregeling in te stellen met toe slagen op de uitkeeriügen van de werkeloo- zenkassen. De voorzitter zeide dat daartoe reeds be sloten was en stelde voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Holleman vroeg, of hier niet beschikbaar gesteld kan worden de goedkoope margarine en vleesch in blik. Voorzitter zeide, dat het vleesch welver- strekt kan worden en dat daartoe reeds maatregelen waren genomen doch dat dit voor margarine niet gaat. Holleman vroeg of er dan totaal niets aan te do" up^om ook de margarine hier te daaraan nog meer behoefte gevoeld wordt dan aan vleesch. Zouden wij den Minister dit nog niet eens uitdrukkelijk verzoeken. Voorzitter zeide dat de Regeering goed koopst vleesch kan verstrekken en daarom met de margarine een beperking heeft in gesteld. Blokland vroeg waarom in andere ge meenten op het eiland dan wel de margarine beschikbaar gesteld kan worden. Voorzitter zeide dat dit alleen kan ge schieden in die gemeenten welke hetgeheele jaar door werkeloozen hebben en dat is hier niet het geval geweest. Riemens meende dat de praktijk wel anders geeft Er zijn hier inderdaad wel het geheele jaar door werkeloozen geweest. Voorzitter zeide dat Stellendam het geheele jaar door geen steuntrekkenden heeft gehad en daarom dit niet mogelijk zal zijn. Hij zeide echter dat hij er niet tegen was het alsnog te verzoeken. Vogelaar vroeg of B. en W. het wettelijk FEUILLETON. Roman uit het leveD te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 48) Je kunt je mijn blijdschap voorstellen toen ik ie brief ontving, die mij de onvoorziene verhinde ring brengt en mij uit de pijnlijke geschiedenis redt. ik zal haar op het laatste oogenblik doen weten, dat ik naar Zweden terug moet om er voor goed te blijven. Zij zai dan glimlachen en haar leed wezen betuigen, zooals dat een dame van de groote wereld past, maar afgezonderd in haar eigen kamer, zullen heete tranen haar hartstochtelijke oogen ontvloeien, zij zal wellicht in haar woede eenige kanten zakdoekjes in flarden scheuren of haar kamermeisje slaan, maar wat zij niet zai doen is mij nareizen, want zoo er iets op de wereld is, wat een ftaiiaansche dame haat, is het reizen... dat is maar bij nacht en ontijd opstaan en je teint bederven voor niets. Ik ben uit mijn hachelijken toestand en heh geen vrouw hard behoeven aan te pakken. Donna Fulvia, verwacht ik, zal zich spoedig weten te troosten, ik heb in deze mijn hoop gevestigd op een jongen Duitschen baron, die ook geïnviteerd is om de maand Juni op het Castel Trevignano door te brengen. Hij is bijna even lijntje niet te atrak hielden. Spreker meende dat men als regel niet alt(jd mag proflteeren om wat door de mazen van de wet te krui pen, doch voor de werkeloozen moet men wat door de vingers zien Ook vroeg spreker of die vleeschdi8tributie nog lang zou duren. Voorzitter antwoordde dat die vleeschver- strekking vlug kan afkomen. Riemens meende dat men den Minister eens moest overtuigen van de plaatselijke noodzaak. Wanneer men den toestand van de menschen nagaat zou ik haast zeggen is het steunen nergens zoo noodig als hier. Vooral de visschers lijden veel gebrek, die hebben het nog slechter dan de arbeiders, die hebben een deel van het jaar nog wat verdiend, doch de visschers totaal niets en daarenboven wordt voor die menschen nog het minst gedaan Laten wij alles doen wat mogelijk is om te trachten het leed te verzachten. Voorzitter persisteerde er bij dat de mar garine hier niet verstrekt zal kunnen worden, doch is bereid alles te doen wat ook maar mogelijk is. Vogelaar: Ik meen dat toch de visschers ook in de steunregeling zyn opgenomen en zou die goedkeuring al vlug te wachten zijn? Wanneer dit nog lang duurt zullen de men schen de premie der bonden waarin ze ge organiseerd zijn niet meer kunnen betalen en dat zou jammer zijn want wy gaan juist met de organisatie zoo goed vooruit. Voorzitter bevestigde de vraag vanVoge laar, ook de visschers zyn in de steunregeling opgenomen en ik heb alle vertrouwen dft de goedkeuring vlug zal afkomen. Holleman: Ik geloof graag dat U alles in het werk stelt om gedaan te krijgen wat mogeiyk is, doch ik meen dat wij er toch goed aan zouden doen als wjj onze meening uitspraken inzake de steunverschaffing, ver strekking van Margarine en Vleesch, en ons met dit verzoek tot den Minister wenden. Voorzitter zeide dat hij daarentegen geen bezwaar had. Daarna werd alzoo besloten. De Voorzitter zeide dat de Landarbeiders bonden nog gevraagd hadden doorbetaling van de wachtweek, verstrekking van een kolenbon en de aftrek voor gezinsinkorasten te stellen op ƒ4,- inplaats van op ƒ2, Hoek meende dat op andere plaatsen de kolenbon met subsidie van het Rijk werd verstrekt en vroeg of dit hier niet mogeiyk was. Voorzitter zeide dat het Rijk voor 1934 slechts 35 van de werkverschaffing en steungelden betaalt en dit is een klein be drag, zoodat de gemeente daarvoor een groot bedrag noodig zal blijkeD te hebben Opalies kunnen wij nu eenmaal jammer genoeg niet ingaan, wy kunnen niet verder springen dan onze stok lang is. Riemens meende dat Nieuye Tonge de wachtweek doorbetaalde met subsidie van het Rijk. Spreker meende dat deze gemeente dat ook moest probeeren, dat is gelijk een aansporing om tot organisatie over te gaan Voorzitter zeide dat er geen geld voor was. Tenslotte werd hierop afwyzend beschikt. Voorzitter deelde mede dat vorige verga dering een schryven was behandeld om reductie te geven aan de leden van de Ver- eeniging van Onroerende goederen ingevolge de Landarbeiderswet. B. en W. stelden thans voor de pacht met 10,— te verminderen betgeen een bedrag van 770,— van de gemeente vordert. Vogelaar vroeg of Ged. Staten dit zouden blond als ik en heelemaal geen signor Chiaccio. Dus.morgen loop ik naar de Banca d'Italia hier schuin tegenover en neem mijn geld op. Dat is het eenige toekomstplan, dat ik op 't oogenblik helder voor oogen heb, of neen, er is nog een: wanneer ik weer in Stockholm ben, wil ik het Centraal-Instituut ordentelijk volgen, gedurende de voorgeschreven twee jaren om dan later met volle wettelijke bevoegdheid jouw opvolger te worden. Het zal een sinecuur pro forma voor mij zijn dat Centraal-Instituut, na bijna negen jaar hier Signor Rircttore te zijn geweest, maar de wet moet geëerbiedigd worden. Het zal mij in geen geval afhouden om dadelijk als je eerste assistent al het werk van je arine, vermoeide schouders te nemen, terwijl het jou wel zal afhouden van wat je eens in een somber oogenblik bebt gedreigd te doen, namelijk wanneer je je rust gingt nemen, te ontvluchten naar Trosa of Skanör, ver van het gewoel der wereld. Twee jaren zal ik dus dagelijks in jouw gezelschap zijn! Ik voel ine weer jongeling opnieuw en kan bijna de verleiding niet weer staan, d: pen neer te gooien en haasjeover te springen over mijn oude Assunta, die 1111 juist binnenkomt om te zeggen, dat het eten is opge daan. ik durf haar soep niet koud te laten worden, want zij zou in staat zijn morgen den geileden dag tc mokken en dan heerscht er een stemming in huis als bij den vreeselijksten scirocco. De pan toffel van mijn oude Assunta is niet vaii het zachtste leer.en toch geioof ik, dat zij het zai zijn, die ik het meest en het (angst van alles hier in Italië zal missen. Zoodra ik een beetje orde heb gebracht in dat mierennest van gedachten, dat je brief in inijn goedkeuren. Voorzitter meende dat het wel gaan zou. Vogelaar zeide niet tegen het vooratel van B. en W. te zyn, doch vroeg of er wel vol doende toezicht op die landbouwbedryfjes was, zoodat er uitgehaald wordt wat moge lijk is. Spreker zeide dat het noodig was, by had er ook met Riemens over gesproken en die gaf my daarin ook gelijk. Voorzitter zeide dat het te uitgebreid is om daarop voldoende toezicht te houden. Was die laatste uitbreiding er niet gekomen dan waren er ook alleen die menschen voor in aanmerking gekomen waarvan ten volle kon verwacht worden dat zij alles in het werk zouden stellen te doen wat noodig was, By die laat9te groep zijn menschen, die het niet tenvolle waardeeren. Riemens zeide dat in slechte omstandig heden men gauwer geneigd is den moed te laten zakken. Tot heden konden die men schen ook niet proflteeren van tarwe- of suikerbietensteun. Zou daaraan niets te doen zyn? Vogelaar zeide dat dit op Melissant wel gegaan is, doch dan had men dat vroegtydig moeten aanvragen by Ir. Huysman.Dankan men evengoed in combinatie 1/3 tarwe zaaien. Riemens: Ik denk dat de Voorzitter van de vereenigtng dat dan niet geweten heeft. Roon meende dat van dat in combinatie werken niets kan komen, de een zyn land is in beter conditie dan de andere. Riemens dacht, dat wanneer men het land eik jaar wisselde daartegen geen bezwaar gemaakt kon worden. Van Oostenbrugge vroeg of men de aflos singen niet kon opschorten? Voorzitter zeide dat men daarvoor nimmer de goedkeuring kan krygen. Spreker zeide dat het ook niet te bezien is of volgende jaren die reductie wel gegeven kan worden. Daarna werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dan kwam aan de orde de vaststelling van de verordening op de beschikbaarheid van drinkwater. B. en W. stelden voor de ontwerpver ordening zoo vast te stellen. Riemens zeide dat hij daar zijn goedkeuring niet aan kan geven omdat een ander het besluit heeft genomen en er thans vele menBchen zijn, die het water niet zullen kunnen betalen. Spreker zeide, dat hy de menschen die niet kunnen aansluiten toch niet kan laten verplichten. Voorzitter zeide dat dit een verlengstuk is van het eenmaal genomen besluit. Zondei verplichtingsverordening kan die waterlei ding hier en ook nergens anders worden aangenomen. Het valt niet te ontkennen dat de tijden slecht zijn. Doch nochtans zul len velen als men er aan gewend is hel water niet willen missen. Nu reeds zyn ei weer die watergebrek hebben en wanneei wy nu zien dat men in deze tijden nog tot stichting van waterbedrijven overgaat zoo als in Zeeuwsch Vlaanderen, dan kan men toch niet anders verwachten dan dat hei bedryf een uitkomst voor het eiland zal zijn Deze verordening is ook maar de stok achter de deur voor de absoluut onwilligen, vooi hen die wei kunnen doch niet willen aan sluiten, omdat men er nu eenmaal maar tegen is. Dat is geen standpunt. Dan zouden wanneer wij die verordening niet aannemen de armere menschen nog moeten gaan be- ■alen voor dien enkeling welke zonder reden hoofd in beweging heeft gezet, zal ik nog eens schrijven, maar dat is dan ook voor het laatst, want 1111 zit ik hier op heete kolen.ik zal geen nacht rustig slapen, vóór ik mijn koffers gepakt heb en weer op weg beu naar liet Noorden. Ik voel mij als een trekvogel, die te lang in het Zuiden is achtergebleven en er alleen aan denkt, hoe nu zijn andere kameraden reeds lang bezig zijn in de Zwecdsche bosschen hun nestjes te houwen. Ik zou gelachen hebben, als iemand mij had voor speld, dat ik eens zoo sterk zou verlangen afscheid te nemen van Italië, mijn bemind Italië, land van schoonheid, vreugde, geluk.Italië, dat ik eeuwig dankbaar zal blijven, omdat het de gapende wond in mijn borst heeft genezen... Nu hoor ik in de eetkamer Assunta de machten der duisternis oproepen en moet ik Jiaar gaan kalmeéren. Arivedcrci! Hoe klinkt dit woord vanavond als heerlijke muziek! Ik omhels je in gedachten als een onvergelijken- lijken ..grooten broer", die je mij bent... Je Olof. V. Dc dood barer moeder had de plannen van Karin eenigszins gewijzigd. Einar kreeg „groot moeders kabinet", zoodat Karin nu dc slaapkamer met haar man kon dcelcn, wat ook daarom het beste was, omdat hij 11a zijn herfstreis sukkelende btccf en zelfs hulpbehoevend werd. In dc keuken zwaaide een dienstbode haar scepter, wat Karin eigenlijk niet had gewild, maar waartoe zij toch was besloten, ter wille van moeder. ook maar weigerachtig blyft. Riemens: Ik blijf er tegen. Die waterlef ding is geheel niet noodig geweest. Wan neer wy die verordening aannemen en de menschen kunnen het gebruik ervan niet betalen, dan loopen wy het risico dat men die gelden van het loon zal gaan afhouden en de huishoudens komen er dan voor te kort. Vogelaar meende dat waar het besluit door de meerderheid eenmaal genomen is, daarvan ook de gevolgen te dragen heeft. Blokland drong aan dat de dwangmaat regelen soepel toegepast moeten worden. Voorzitter zeide dat dit ook zou geschieden Van Oostenbrugge vroeg of de nieuwbouw nu vrygesteld werd van den bouw van een regenbak. Voorzitter antwoordde bevestigend. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen van Rie mens en Hoek tegen. Besloten werd de begrooting dienst 1934 te wpzigen in verband met de verlaging van de steunuitkeering voor de werkloozen- zorg. De commissie tot wering van schoolver zuim werd op voorstel van B en W. uit gebreid tot 7 leden. De aftredende leden werden herbenoemd en twee leden toege voegd t.w. de heeren Brooshoofd en Van Eek Daar niemand meer het woord verlangde werd de vergadering gesloten. LiLMtVzrj I r^J el lit fi I r.ij rf1! k'ji: ll 1 Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apothekers en Drogisten (Adv.) VERSLAG van de Vergadering van den Gemeenteraad van DEN BOMMEL, op Vrijdag 15 December 1933. Voorzitter Burgemeester J. Donkersloot. Aanwezig alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. ingekomen is een schrijven van het Prov. Bestuur van Zuid-Holland, waarin de meening gevraagd wordt van den Raad over den maat regel van het Prov. Bestuur om over te gaan tot voorloopige continueering van de jaarwed den van Burgemeester en Wethouders, van den secretaris en den gemeente-ontvanger, en van den Ambtenaar van den Burg. Stand. B. en W. stellen voor met het besluit van het Prov. Bestuur accoord te gaan. Aldus wordt besloten. ingekomen zijn enkele goedkeuringen van raadsbesluiten, welke voor kennisgeving wor den aangenomen. Ingekomen is de exploitatierekening van de Mabeg en de staat van geleverd gas over de maanden Juli en Augustus. Er is een verlies geleden in deze maanden van 1486, Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is bericht van Ged. Staten, dat liet beroep van J. v. d. Zande, wagenmaker alhier, tegen het raasdbesluit tot afwijzing van diens verzoek tot algeheele vergoeding van de reiskosten voor zijn kind, dat de openbare Ulo school te Middelharnis bezoekt, niet ontvanke lijk verklaart en het besluit van den Raad handhaaft. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De VOORZITTER deelt nog mede, dat de heer v. d. Zande nu nog in beroep kan gaan bij de Kroon. Ingekomen is een schrijven van den advo caat van den heer Mijs, waarin deze den Raad mededeelt, dat nog steeds geen bericht is in gekomen van het gemeentebestuur van Den Bommel i. z. het uitdoen van de sloot van den heer Mijs. De advocaat heeft den heer Mijs geadviseerd tot dagvaarding over te gaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. ingekomen is een schrijven van den Moder nen, den Christelijken en den R.K. Land- arbeidersbond, afd. Den Bommel, waarin ver zocht wordt bij de werkloozenkasuitkeering een bijslag te geven. De bonden meenen een achterstelling te zien van de georganiseerde bij de ongeorganiseerde arbeiders, aangezien de ongeorganiseerde arbeiders in de werk verschaffing kunnen blijven. Terwijl de ge organiseerde naar de werkloozenkas gezonden worden. De VOORZITTER deelt mede dat deze zaak straks behandeld zal worden. Ingekomen is bericht van den ontvanger der Dir. Belastingen te Middelharnis, dat voor Den Bommel gewetensgeld is binnengekomen tot een bedrag van 89,40. Voorts is door den inspecteur meegedeeld, dat voor de gemeente Den Bommel de volgende bedragen aan be lastingen meer zijn ontvangen dan geraamd is, n.l. 242; ƒ81,30; 7,50 en nog enkele bedragen van verschillende soorten belasting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is bericht van den Minister van Sociale Zaken, dat de rijksbijdrage in de werk lozenzorg niet 75 maar 40 zal bedragen. Indien de raad de begrooting 1934 aldus sluitend maakt, ie. dat zooveel mogelijk be zuinigingen zijn toegepast, 2e. dat de hoofd som op de personeele belasting met 50 op centen worden verhoogd, 3e. dat het pensioen- verhaal op de ambtenarensalarissen verhoogd wordt, 4e. dat een straatbelasting wordt in- I gevoerd, 5e. reinigingsrechten worden geheven, j de rijkssubsidie op 51 °0 zal worden gebracht. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. bezwaar maken tegen het onder ten vierde en ten vijfde genoemde, omdat de lasten te zeer zouden drukken op de dijk- en wegbewoners. Dit komt B. en W. absurd voor en daarom komen B. en W. niet met die voorstellen. Wel stellen B. en W. voor om de verhooging van 5 te ontvangen, ie. de opcenten op de personeele belasting van 150 op 200 te brengen; 2e. de steunregeling tijdelijk langer te laten loopen (de steunregeling is voordeeliger dan de werkverschaffing) niet tot 11 Mei maar tot half Aug.3e. het pensioenverhaal te verhoogen van 3 op 81 en 4e. de opbrengst van de havengelden te stellen op 160, Er is voor 1934 een tekort van ƒ5.000,— dat door bovengenoemde maatregelen weg gewerkt wordt. De heer HOUTHUIJZEN zou een tusschen- voorstel willen doen i. z. de verhoogingen van het pensioenverhaal. Spr. is er voor 0111 het pensioenverhaal voor salarissen beneden ƒ1000 op 3 te houden, aangezien dit een aan merkelijke loonsverlaging beteekent van 40 per jaar, of i,per week. Misschien kan men het zoo voor deze ambte- Sedert namelijk de oude dame er niet meer was, maakte Karin er zich gewetensbezwaren over, dat zij niet genoeg voor haar had gedaan, toen zij nog leefde. Indien moeder af en toe in de huiselijke aangelegenheden haar zin had gekregen, zou wel licht dat vreeselijkc nooit gebeurd zijn. En had zij in haar krankzinnige overspanning liever den dood gezocht, dan haar dochter „vernederd" ge zien, dan zou haar offer tenminste niet tevergeefs gebracht zijn. Wanneer moeder Iron nu kon zien en met hen kon medeleven, zou zij weten, dat men haar wcnschen vervulde, waar dat doenlijk was. Dat was een kleine schadeloosstelling, maar liet was alles wat Karin kon doen. Overigens gold het nu alle gewetenswroeging zoo gauw mogelijk van zicji af tc zetten.liefst niet denken, niet voelen.zij moest handelen en wei flink en vastberaden. Zij moest nu eenige jaren lang zichzelf verloochenen, wilde zij opgewassen zijn tegen dc moeilijke taak: hun huis van een economischen ondergang redden en Einars jeugd te vrijwaren voor dc ellende der armoede. Het verleden met al zijn herinneringen, gedachten, wilde zij liefst in een donkere kamer opbergen, de deur afdraaien en den sleutel zoodanig ver stoppen, dat zij hem zelf nooit terug zou kunnen vinden. Eerst dan kon zij haar weg vervolgen met vasten tred en helderen blik, een practische, nuch tere werkezel, want dat moest zij nu voor alles zijn. Een werkezel zijn, juist, en toch tegenover dc wereld nog fijne dame blijven; zoo wilde moeder het. Talmi had Karin gekregen, maar het ver guldsel mocht er niet afgaan en het grove koper niet te voorschijn komen. Zoo lang mogelijk mooie kleeren... en af en toe ook een avond „uit", zooals vroeger, opdat hun kennissen niet zouden vermoeden, hoe het eigenlijk stond. Zij wist. dat moeder het niet anders zou willen. Het kostte wel wat meer, doch dan maar wat harder werken nu zij niet zelf in de keuken hoefde te staan, had zij volop tijd om voor Bikupan te borduren. In het begin had zij veel kostgangers en het geldelijk resultaat was nog zoo kwaad niet; dc familie was er tenminste door verzorgd, al schoot er ook geen Sre op over. Nog gingen zij allen netjes gekleed en geen van de eetklanten had eenig vermoeden, dat achter het gladde voorhoofd hunner knappe en vroolijke hospita zulke zwart gallige gedachten spookten, wanneer zij ook maar één blik in de toekomst wierp. Want zou het werkelijk op den duur gaan? Ztm zij werkelijk met pensionnaires en kostgangers hun dagelijksch brood verdienen en daarbij Einar op school kunnen houden tot hij student was? Ja. misschienwanneer er niets tusschenbeide kwam. Wanneer zij voortdurend sterk en gezond was, zooals nu. Maar als zij zich eens overspande? Wat. ais op een goeden dag haar krachten te kort schoten? Zij zag zichzelf in gedachten op het ziekbed, maand in. maand uit, met de rolgordijnen half neer, dc medicijnfleschjes op liet nachttafeltje, cn de angst sloeg haar om het hart. Of wanneer zijskostgangers kreeg, die niet betaalden? Of wan neer. Neen, liever niet aan dat alles denken! Ongeveer een jaar hield zij het zoo vol met veel verdriet en in weerwil van duizenderlei moei lijkheden, maar toen kwam in den nazomer die ellendige geschiedenis met juffrouw Lund en dat bedierf alles. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1