BINNENLAND Geeft U op als Abonné. Ingezonden Stukken IEDER ABONNÉ GRATIS VRAAGT GRATIS PROEFNUMMER Gemengd Nieuws ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 16 DECEMBER 1933. 3 t; het is waarde tarwe-1 ermeel. i eogsels te ver- j geaan te veel ringen 0 K t), genieel goede 1.5-2, erken, n, kan ieneo, oohak ideljjk ten op ok het h. o. velen: geheel delen gst in arwe- zeme- ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten; Murwe ea halfz. Lijnzaadkoekjes Lijozaadschilfers Lijomeel Soyaschilfers Soyakoekjes 7-S'/2 vocht, dat is 5 vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. ratloneele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Letopoasoaueschonden LOODJE. IAJV.) en ger nd ten ver oor en 6D Ot en de an eD en en e- el ar al re r) r- r- id standsvermogen, is vroeg rijp en levert een goeden bout, terwijl, dank zij onzen onder- zoekingen op het gebied van pluimveeziek ten en haar invloed op de fokkerij, de pul- lorum-ziekte in ons laod krachtig bestreden wordt. Onze kuikens worden met het oog op den invoer naar België door de rjjks- seruminrichting van certificaten voorzien, wanneer op de betreffende bedreven de smet stofdragers verwijderd en de bedrijven ge saneerd zijn. En zoo liggen thans inNeder- landsche broedmachines duizenden eieren waarvan straks de kuikens aan Belgische pluimveehouders zullen worden geleverd. Deze winterbroed- en opfokperiode bloeit, dank zij de hulp van levertraan en de nieuwe vitamine D-preparaten. Ook deze voeding is wetenschappelijk opgebouwd. In Engeland heeft de regeering al de waarde van hetgeen in ons land in dezen bereikt werd, ingezien en in een keurige brochure beschreven. „HELPT UZELVE DOOR CRISIS HEEN." Door krachtige medewerking aan de uitvoering der crisissteunwetten. Betoog van Ir. Louwes voor Overijselschen Landbouw. „Ik kan mij voorstellen," aldus ving ir. S. L. Louwes in de heden te Zwolle gehouden win tervergadering der Overijselsche Landbouw-mij zijn rede over De Landbouw en de Crisis aan „dat velen zich hebben afgevraagd of het noodig was nu nogmaals de crisis te behan delen." Er is onder de buitenstaanders een steeds groeiende groep, die roept, dat het genoeg ge weest is met den steun aan den landbouw, dat het nu uit moet zijn. Hun refrein is, de levens middelen worden te duur, wij moeten ons aan passen. Wat zij willen komt in de practijk neer op een opofferen van den landbouw voor het problematische voordeel van een daling der loonen. Ik behoef slechts te wijzen op de rede van den heer Gelderman, voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers; op dr. Kortenhorst, secretaris van het R.K. Verbond van Werk gevers. Men is niet tegen den steun aan den landbouw, maar men wil niet zoover gaan. Het gaat nu te ver. Ik stel u, vergadering, de vraag, als het nu reeds te ver is, wat wil het Verbond dan met ons? Is dan niet het doel den land bouw op te offeren om de industrie de kans te geven door een dan misschien iets verder gaande loonsverlaging den strijd g makkelijker op te nemen? Als de landbom' -u nog wat moet missen, wat blijft er dan er? De meest demagogische acbe tegen den landbouwcrisissteun is die, welke zich kant tegen den steun aan den „rijken" boer. Het is een wonder, dat deze theorie nooit op andere categorieën wordt toegepari, De dwaasheid ligt er dus vermoedelijk te dik bovenop. Wordt er bij protectie, een goed deel van onze industrie is reeds, zij hel niet sterk, beschermd, op gelet of dit ook ten goede komt aan hen die het nog wei even kunnen uitzingen? Wordt er bij den ambtenaar gevraagd of hij persoon lijk gefortuneerd is of niet? Neen, natuurlijk, omdat dit te dwaas zou zijn, maar bij den land bouw mag deze vraag blijkbaar wel gesteld worden. Autarkie het slagwoord geworden. Voorzien in eigen behoeften, is het siagwr rd van dezen tijd. Autarkie noemt men het met een aan het Grieksch ontleend woord. Er zit aan deze kwestie een practische vast en wel die, hoever we moeten gaan om, desnoods met groote offers, onzen export in stand te houden. Wij worden dus gedrongen naar de autarkie. Nooit tot de volledige. Ergens komt een rus tpunt en dan gaat het misschien van dat evenwicht uit weer langzaam en zee rgelc-ide- lijk voorwaarts. Moet men dit aanpassingsproces nu ver laten aan den „natuurlijken" loop der dingen, of moet de regeering daarbij leiding geven? Natuurlijk moet direct ingrijpen in de drij ven zooveel mogelijk worden voorkomen; maar voor de rest is het m.i. gewenscht, dat de overheid de leiding geve, opdat de kleintjes, die in tijden als deze zoo dikwijls het icnt- offer zijn, zooveel mogelijk worden gespaard. Ik waarschuw in dit verband voor het ge scherm met het woord vrijheid. De vrijheid is niet aangetast als de boer 3 in plaats van 4 zeugen houdt, of 33V3 van zijn bouwland met tarwe mag bezaaien, in de plaats van de 40 die hij toch niet bezaaid had, maar wel als de boer geen geld heeft om voer voor de varkens te koopen of als de deurwaarder be slag legt op den mooien oogst vn de boer met vrouw en kinderen de hofstede moet verlaten. Nier meer vrij is hij die zijn schulden niet meer kan betalen. Toch eenheid in de steunmaatregelen. De crisis heeft zich niet als een geheel aan gekondigd. Dan kwam dit, dan dat onderdeel, leder onderdeel stelde zijn eigen eischen. De overtuiging dat deze crisis van structureelen aard is, heeft zich slechts langzaam baan ge broken. Wij moeten dan ook niet de vraag stellen of de regeeringsmaatregelen van den aanvang af den doelbewusten opzet hadden den landbouw in een bepaalde richting, die zich beter aanpast bij hetgeen men van de toe komst verwacht, te leiden, dan wel of zij uit eindelijk het resultaat kunnen boeken. Wij zijn, wat onze zuivelproducten betreft, zonder eenigen twijfel over de grens, daar we een deel van onze boter in de margarine stop pen, d.w.z aan het Nederlandsche volk tegen lagen prijs leveren. De exportmogelijkheden zijn nog niet geheel afgesneden. Engeland is nog vrij voor boter, maar het vooruitzicht is vrij donker. Op deze mogelijkheid mogen wij geenmuizen bouwen. Op mij maakt het zeer sterk den indruk, dat e.n industrie, die zoo sterk exportin dustrie is als onze zuivelindustrie, geen goed gefundeerde bouw heeft. Wii hebben in den bloeitijd, die achter ons ligt, allen wel een beetje uit het oog verloren, dat iedere gezonde industrie den export slechts als nevenbedrijf, nimmer als hoofdbedrijf, inag uitoefenen. De industrie, die dit uit het oog verliest, krijgt daarvan vandaag of morgen de lasten te ondervinden. Daarnaast is nog een reden die dwingt tot een regeling op dit terrein en dat is de vleesch- voorziening. Het is nu wel heel fraai, dat de regeering tienduizenden koeien uit de markt neemt, en zelden is een regeeringsmaatregel bij de boeren in beter aarde gevallen, maar het is op zichzelve onjuist, dat de regeering op deze wijze moet optreden. Die overtollige koeien moeten niet meer worden geproduceerd. Het zijn de koeien die wij meer hebben dan nor maal en normaal was onze rundvleeschproduc- tie zoowat in evenwicht met de consumptie. Er is van exportmogelijkheden op dit gebied geen sprake. Hardheden en critiek. Onloonende graanprijzen zouden in het vol gend jaar aanleiding hebben gegeven tot braak land. De algemeene richtlijn voor onze crisis wetgeving is de m.i. eenig mogelijke, maar deze geeft natuurlijk hardheden Dit te willen ont kennen ware dwaasheid. De varkenshouderij moet worden ingekrom pen. Deze inrkimping is een gevolg van de vermin derde exportgelegenheden. Er moeten in 1934 dus minder varkens zijn, nog weer vrij wat minder dan in 1933. Er zullen dus minder big gen mogen zijn. Bij een loonenden prijs, dien wij hopen te houden, zal er dus veel aandrang zijn om varkens te mesten, d.w.z. zeer liooge biggenprijzen. Alle voordeelen zouden dus gaan naar hen die tot nu toe fokkers waren. Wat zouden de mesters hiervan zeggen? Wat zou de positie zijn voor hen die die hooge big genprijzen niet kunnen betalen? Er moest dus iets gedaan worden om dit te voorkomen. Het is geen integreerend deel van de regeling als de regeling der fokkerij. Wie dus vindt een beter middel, dat hij het zegge. Over den graansteun is dikwijls de opmer king gemaakt, waarom die ingewikkelde rege ling, die gelegenheid tot fraude geeft, en niet veel liever heffing aan de grenzen? Dit lijkt logisch. Evenwel mag men toch zeker als eisch stellen aan de steunmaatregelen, dat niet de eene groep van bedrijven meer wordt belast dan noodig is ten bate van de andere, of liever dan met het oog op de geheele landbouwpoli tiek noodig is. Dit zou dan wel geschieden, afgezien nog van de meerdere belasting van den consument. Wij leven nog steeds in een uiterst moeilij ken tijd. Het bestaan van den landbouwer hangt af meer dan ooit van de regeerings maatregelen, Achter de regeering. Zullen wij er doorkomen, dan dient de land bouw als een geheel de regeering bij haar poli tiek te steunen en niet het oor leenen aan aller lei critici die zich bij voorkeur in vaagheid hul len. Wij eischen nu voor alles klaarheid. Als iemand zegt een beteren weg te weten, is hij er niet af met te zeggen, dat de ander het niet goed doet. Hij moet den weg wijzen en dezen bloot stellen aan de critiek. Steunt daarom uwe organisatie en weest er trouw aan. De splitsing in drieën is er nu een keer. We kunnen dit betreuren, we aanvaar den het. De drie organisaties hebben goed sa mengewerkt en uit deze samenwerking is voor den landbouw veel goeds geboren geworden. Zij hebben niet alleen de nooden van den land bouw geklaagd, zij hebben meestal ook den weg uit die moeilijkheid gewezen. Misschien kan dit laatste den industrieelen organisaties ten voorbeeld zijn. SPORT! Koning Winter is verschenen, Heeft nu alles in zijn macht, Bakt de breede waterstroomen Tot één massa door zijn kracht. Nu de voetbal opgeborgen, Eo de schoenen aan den kant, Nu de schaatsen dan gebonden, Ijsvermaak ligt voor de hand. Ieder wil en kan genieten, Hoe men 't r(jden ook verstaat, d' Een al krab'lend, d' ander zwierend Op de roeden steeds paraat. Zie de dames nu eens glund'ren, Met de heeren aan haar zij, Zwierend, gierend, zwaaiend, draaiend, Profiteerend z(j en bij. Op de gladde ijsbaan rijden 'tls voor ieder een vermaak, Groot en klein, een salto makend, Ongetwijfeld wel eens raak. Koning Winter is verschenen, Brengt vermaak voor iedereen, Maar ook koude en armoe mede Voor hem die niet weet waarheen! Sommelsdijk. M. V. „VARIATIES." Sinterklaas blies weer den aftocht. Ging naar Spanje weer terug, Met zijn goud-gekruiste mijter, Op des schinimel's sterken rug. Vele mooie dingen gaf hij Aan het beste, brave kind; Dat van vele mooie klazen Sinterklaas de mooiste vindt. 't Is dan ook een beste kerel, Die zoo gul geschenken biedt; Maar, we zullen hier eens nagaan, Bij wien hij ze achter liet. Fijne schoentjes, hooge laarzen, Aan de flanken van den haard; Opgevuld tot aan de boorden Met het hooi voor Sint z'n paard. Wachtend op het blij gebeuren, Dat de Sint des nachts verricht, Gaan de kinderen naar bed toe, Met een vreugdevol gezicht. Want, de kinderen, zij weten Dat het hooi verwiss'len moet, Voor cadeautjes, zelf gekozen; Ja, die Sinterklaas is goed. 't Briefje zal hij ook wel vinden, 't Is ook in den schoen gestopt; En de goede Sint weet zeker. Dat het kinderhartje klopt... 's Morgens, voor de dag nog aanbreekt, Gluren open oogjes, blij... 't Kinderhartje is tevreden, 't Jagend kloppen is voorbij. 't Gaat nog boven de verwachting, 't Kon niet alles in de schoen, Ook niet in de hooge laarzen, Piet moest er een kist bij doen. Volle zakken pepernoten, Groote stukken marsepein; Doozen vol met prachtig speelgoed, Mooie poppen, groot en klein. Treinen en mecanodoozen, Auto's, wonderlijk van bouw; Liet de goede Sint maar zakken, Door de welbekende schouw. Klompjes met een blikken bandje, Tot papier-dun afgejakt, Worden voor het paard van Sinter Vol met zemelen gepakt. Wachtend op het blij gebeuren, Dat de Sint des nachts verricht; Gaan de kinderen naar bed toe, Met... vertwijf'ling op 't gezicht. Want, de kinderen, zij weten Dat het paard de zeem'len lust, Maar, wat daarvoor in de plaats komt, Daarvan zijn ze on-bewust, 'n Briefje, dat is overbodig, Sinterklaas weet zelf heel goed, Hoe hij 't kloppend kinderhartje, Stillen, en verzaden moet. 's Morgens, voor de dag nog aanbreekt, Knielen zij bij 't klompje neer, 't Kinderhartje is tevreden 't Angstig kloppen, is niet meer. Hun' vertwijf'ling was voorbarig, Waarom Sint ook onderschat? 't Klompje kan den last niet torsen, Wat een beste Sint is dat 'n Peperhuis vol pepernoten, En een mooie, taaie vent; Sakkerloot, en in dat doosje 'n Trekpop, van wel... zeven cent. Hazel- en ook olienoten, Suikerbeestjes nog in kluis... Liet de goede Sint maar zakken, Door zoo'n nauwe schoorsteenbuis. JaSint kent de variatie Tusschen arm en welgesteld; Weet zijn gaven goed te geven, Van... Papaatjes wisselgeld. Dirksland, Dec. '33. B. L. G. OPHEFFING VAN DE GEZONDHEIDS COMMISSIES. Eerste Kamer keurt ontwerp goed. Dr Wibaut oppert bezwaren. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec, De Eerste Kamer heeft hedenmorgen het wetsontwerp tot wijziging van de Gezondheidswet, waarbij de gezondheidscommissies worden opgeheven, met 27 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen stemden de sociaal democraten en prof. van Embden (v. d.) Bij de discussies bestreden alleen dr. Wi baut ((s.d.a.p.) en mr. Mendels (s.d.a.p.) de voorgestelde opheffing der gezondheidscom missies. Eerstgenoemde betoogde dat door het voorstel een blijvend nadeel aan de volksge zondheid zal worden toegebracht en meende dat de minister niet beseft wat deze gezond heidscommissies voor het platteland beteeke- nen, De heer Mendels had een staatsrechterlijk bezwaar. Het voorstel tast volgens hem het zelfbestuur aan. Bij de uitvoering van 's lands wetten moet de medewerking der burgerij niet afgesneden worden. De gezondheidscommissies vormden een lichtend voorbeeld in ons land voor wat betreft het seif-government-principe. In zijn antwoord verklaarde de minister van Sociale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine, dat het platteland niet zoo algemeen met de gezondheidscommissies is ingenomen als de heer Wibaut beweert. Dit is hem uit tal van adressen gebleken. Het verwijt van den heer Mendels over het afsnijden van de medewer king der burgerij noemde de minister niet bil lijk. Met het oog op de bittere noodzakelijkheid heeft de minister het voorstel zeer ernstig j overwogen. Het is onmogelijk het bidget slui- i tend te maken door maar steeds de belastin gen op te voeren. Doot dit voorstel wordt het minst schade aan de volksgezondheid toege bracht. GESLIPT IN „DOODENBOCHT BIJ DE VURIGE STAART. Auto in volle vaart tegen boom.— Twee Amster dammers gewond. 1LPENDAM, 13 Dec. Twee Amsterdam- sche kooplieden, vader en zoon, zouden zicli gistermorgen per auto naar de markt te Pur- merend begeven. In de beruchte bocht bij den Vurige Staart, tusschen llpendam en P ur merend, in den volksmond meer als „de doo- denbocht" bekend door het zeer groote aan tal ongevallen dat daar heeft plaats gehad, slipte de auto ten gevolge van de gladheid van den weg. De auto botste daarbij in volle vaart tegen een boom, waardoor de beide in- z.ttenden lichamelijk letsel opliepen. De va der bekwam een bloedende hoofdwonde, de zoon was er erger aan toe, want deze moest met ingedrukte borstkas naar het Gemeente- Ziekenhuis te Purmerend worden overge bracht. De auto werd zwaar beschadigd. Waarschu wingsborden, witte strepen op de hoornen en een afrastering aan iederen kant van den weg, vestigen op duidelijke wijze de aandacht op deze gevaarlijke bocht, welke er zoo onschul- dit uitziet. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE UTRECHT. UTRECHT, 13 Dec, Omstreeks kwart over twaalf is bij de Museumbrug een per sonenauto, waarin 3 heeren en 1 dame gezeten waren, die met zeer groote snelheid uit de richting De Bilt naderde, tegen een boom ge reden en daarna in brand gevlogen. Een der inzittenden werd uit den wagen geslingerd en kwam in de Biltsche Grift terecht. Door in middels toegeschoten voorbijgangers werd hij gered. Hij had een ernstige beenbreuk be komen. Ook de andere inzittenden hadden verwondingen bekomen, waarvan die van de dame zeer ernstig waren. Men vreest voor haar leven. De gewonden zijn alle per zieken auto naar de Rijksklinieken overgebracht. De politie en brandweer waren spoedig ter plaatse. De auto is totaal vernield. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. GEEN FEESTEN TEN HOVE. Ook dezen winter niet. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. In verband met de blijvende moeilijke tijdsomstandig heden heeft H. M. de Koningin besloten weder om gedurende dit winterseizoen geen officieele feesten en maaltijden Te doen plaats hebben. Voorts ligt het niet in de bedoeling van H. M„ dat aanvragen voor eerbiedige opwachting en dankbetuigingen zullen worden ingediend, t DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Jongeman te Dalfsen onder het ijs geraakt. Zijn zuster uit het water gered. DALFSEN, 13 Dec. De heer L. N. Fran- kena te Dalfsen, zoon van den notaris M. Fran- kena, aldaar, reed met zijn zuster en zwager op het ijs in de Vecht, om een tochtje per schaats naar Ommen te maken. De zwager van den heer Frankema reed voorop, daarna volgde de heer F. en vervolgens zijn zuster. De heer F. zakte bij den Reggemond plotseling door 't ijs, terwijl zijn zuster eveneens in het water terecht kwam. De heer F. schoot onder het ijs, en was niet meer te redden. Bovendien had zijn zwager de handen vol om zijn vrouw op het droge te brengen. De heer Frankema was ongehuwd en slechts 19 jaar oud. De deernis met het diep getroffen gezin is groot. Naar wij vernemen is tot dusver het lijk van den heer Frankena nog niet gevonden. POOLSCHE GESCHENKEN AAN H. M. DE KONINGIN. Herinneringen aan Koning Willem I. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. Gisteren heeft de Poolsche gezant, onder overhandiging van een persoonlijk schrijven van den president der Poolsche republiek, namens dezen aan H. M. de Koningin eenige geschenken aan geboden, afkomstig van liet kasteel Racot, thans toebehoorende aan den Poolschen en oorspronkelijk eigendom van Koning Willem I. De merkwaardigste van deze geschenken zijn: verschillende familieportretten, een borst beeld van Koning Willem II, eenige miniatu ren, zegelringen en een schilderij, voorstellen de het vertrek uit Scheveningen in Januari 1795 van Prinses Wilhelmina, hare schoon dochter en kleinzoon Willem, BEDWELMD DOOR KOLENDAMP. Man, vrouw en kind bewusteloos. ROTTERDAM, 11 Dec. - Een ernstig ge val van kolendampvergiftiging is heden morgen ontdekt in de woning van de familie v. d, Laar, gelegen op de tweede verdieping van pand 62 in de Van der Sluysstraat. De zes en twintigjarige broodbezorger v. d Laar, zUn zeven en twintigjarige vrouw en een meisje van twee jaar zijn vanmorgen in oewusteloozen toestand in hun Blaapkamer gevonden. ORGELDRAAIER DOOR DE KOUDE BEVANGEN. ROTTERDAM, 11 Dec. - Een alhier zeer bekende straatfiguur, de 77-jarige orgel draaier, J. Randolfi, is Zaterdagmiddag, toen n(j met zUn orgeltje in de Westeretraat, stond, door de koude bevangen. De man werd in een waning binnengebracht, waarna hl) later door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuisaan den Coolsingel werd over gebracht. Later kon Randolfi weer naar zijn woning terugkeeren. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Aan den WelEd. heer HEIME VERMAAS, Agent der Van Vollenhovem Bieren te Middelharnis. Mijnheer In de eerste plaats mijn hartelljken dank, voor Uw waardeerende woorden, welke ik be treffende m(jn zaak, Dinsdagavond 1.1. mocht lezen in bet verslag van den Gemeenteraad van Middelharnis. Dat doet een menscb weer eens goed, vooral in dezen tegenwoordigen tijd, daar meestal onder collega's of concur renten minder mooie woorden gebezigd wor den. Maar Vermaas schijnt van het beter hout gesneden. Want ik mag toch Vermaas zeker wel als een collega en niet als een concurrent beschouwen. Vermaas levert zfln bier aan winkeliers of misschien ook aaD particulieren liefst zoo veel mogelijk, en ik meer aan de personen zelf, maar tenslotte het is allebei bier, en het heeft dezelfde be stemming. En weet je nou wat mijn plicht is, louter uit vriendschap natuurlijk, want geldelijke verplichting heb ik aan Vermaas oiet, ik denk dat ik voortaan mijn bier van Vermaas betrek, dat is nog eens bier, ge maakt uit zware grondstoffen. Dus Vermaas, kom voortaan iedere week maar even com missie opnemen, dan kunnen w(j tevens eens gezellig praten. Wat is eigenlijk beginsel, tenminste het zuivere, zooals U datdemon- streert?Uw broer, de zuivere wereldsche man komt wel in de café commissie opnemen, niet waar? U zelf gaat de Christelijke men- schen af, of de menschen die onder u zitten, en dat zijn er heel wat. Zoodoende heeftU alles. Is dat beginsel? U alles en een ander niets. Neen, dan een Koesse, geen winkelier, maar toch een man die ieder vrij laat. Weet je wat je moet doen Vermaas, de crisis op lossen, geen menschen dupeeren die nog zoo veel belasting betalen, daar één werklooze een geheel jaar van leven kan. Van beginselen gesproken. Koote b.v. Gedenk den Sabbatdag dat gij dien heiligt. Wat is Koote? Een ge- pensionneerde post, die voorheen gewoon op Zondag dienst deed, en daar nu de vruchten van plukt. Ook gedeeltelijk ten koste, van de verdiensten van andere menschen. Zoo is er nog veel meer, maar dat komt wel. Ik zal U nog een raad geven. Kooptvan mij die zaak billijk, sluit haar, of maakt er een winkel van, dan ben ik geborgen. Maar gaat niet heen om een persoon, die minstens zoo netjes of zoo eerlijk is als U te ruïneeren. Of denkt D, dat zoo iets Christelijk is? heeft geld genoeg, eerlijk verdiend vooral gedurende 1914—1918, nou dan, niets belet U dat te doen, maar zoo iets doe je niet. Neen, gewoon sluiten, zonder te kijken naar de slachtoffers die je maakt. En wat is dan het einde? Stel eens voor dat ik op straat kom, zonder geld, zonder betrekking, met een vrouw en 2 kinderen, ik sleep dan nog mee mijn moeder, die zoo goed was mij te helpen. Wat is dan het einde? Weet jij het? Ik nog niet. Waarschijnlijk voor U en voor mij een treurig einde. Want arm door U, dan zijn we er nog niet. Inmiddels teeken ik Hoogachtend, L. GOUSWAART C zu„ alias machinegeweer Kelly. DIE ZICH HEDEN OPGEEFT ALS ONTVANGT ONS BLAD TOT 1 JANUARI 1934 U KUNT U OPGEVEN BIJ ONZE ADMINISTRATIE, BIJ H.H. COR RESPONDENTEN EN AGENTEN steken, dat dadelijk weer in een donkeren nacht versterft Met Kerstmis hoort men vaker en dringen der dan anders de roep,,Vrede op Aarde". Helaas, nog nooit te voren waren die kansen van een werkelijken vrede zóó gering als op het oogenblik. Toch mogen we niet versagen. Neen, dat het zóó ontzettend donker is op velerlei gebied, moeten wij trachten met alle kracht, welke in ons is, de duisternis, die de menschheid om nevelt, te doen optrekken. Laat dit de bood schap zijn, van het Kerstfeest van dit jaar W eekpraatje. DE DONKERE DAGEN. Wij bevinden ons in de donkere dagen vóór Kerstmis. We voelen ons ernstiger dan anders, keeren tot ons zelf in, trachten goed te maken, wat wij het afgeloopen jaar verkeerd hebben gedaan. Maar toch schijnt ook in deze donkere dagen het licht, zoowel in letterlijken als in figuur lijken zin. De winkels baden in een gloedjvan overdadig licht, de étalages zijn feestelijk ver sierd met groen, met rood, met zilverglanzende bollen. Lichtjes tintelen vroolijk en vriende lijk door de winterlucht en al mocht de koude nog zoo groot zijn, toch blijkt er warmte in onze harten te zijn. In deze donkere dagen, nu de zon laat rijst en vroeg daalt, de tijd kort is, trachten we nog véél goed te maken. Wij hebben er niet veel doch juist genoeg tijd voor. Laten we echter geen minuut ongebruikt laten. Het jaar is nog maar kort en er is mis schien nog zoo veel te doen, zog zoovee! goed te maken. We mogen ons niet laten wiegen om de somberheid van dit jaargetijde, mogen niet de koude, welke in de natuur heerscht ons hart binnen laten dringen. Integendeel. Juist nu moeten we zooveel mogelijk warmte, zooveel mogelijk hartelijk heid naar buiten dragen. Zoo heel velen hebben het noodig, voor wie niet alleen de dagen vóór Kerstmis, maar ook vele dagen hieraan vooraf gaande donkere dagen waren. Die menschen kunnen we heel veel goeds bereiden, licht brengen in hun donker bestaan, ja, waarschijnlijk kunnen we hen ook aan den lijve helpen, kunnen we hun den warmen maaltijd bereiden, dien zij reeds zoo lang hebben ontbeerd. In deze donkere dagen voor Kerstmis moe ten we ons voorbereiden voor het feest van het licht. Het is niet voldoende enkel de Kerstdagen licht en vreugde te schenken, op deze dagen een tintelend, sprankelend vuurwerk af te ZEILSCHIP VERGAAN BIJ NORFOLK. Met de bemanning in de diepte verdwenen. LONDEN, 13 Dec, Gevreesd wordt, dat een driemaster van 500 tot 600 ton met man en muis tijdens den storm op de kust van Norfolk is vergaan; er bevonden zich tien of twaalt man aan boord. Personen, die op de rotsen van Aldeburg meteen verrekijker naar het schip keken, zagen het plotseling overhellen en direct daarop verdwijnen. Een reddingboot, die direct is uitgevaren, heeft geen spoor meer van het schip gevonden. Ook de Finsche viermaster „Lawhill", die de vorige week uit Londen naar Australië was vertrokken, om daar graan in te nemen, heeft het zwaar te verduren gehad. Ter hoogte van Deal moest het schip voor anker gaan en bleef tot op 350 meter van de kust liggen tot een sleepboot uit Dover den vier master uit zijn benarde positie kwam ver lossen. Vooral iD het Kanaal heeft de storm zwaar gewoed, Eenige Kanaalbooten koDden niet uitvaren, terwijl vrachtbooten nietzijn vertrokken. Verschillende visschersbooten zijn Diet op tijd in de havens teruggekeerd, terwijl op vele plaatsen de reddiogbooten moesten uitvaren om hulp te verleenen. ZWENDEL MET SUEZKANAAL- AANDEELEN. Stradmeyer tegen borgtocht in vrijheid gesteld. PARIJS, 12 Dec. In den afgeloopen zomer hebben, zooals men zich zal weten te herinne ren, eenige personen getracht een Parijsche bank op te lichten door als onderpand voor een te openen crediet van twaalf millioen francs, 100 vervalschte aandeelen van de Suez Kanaal Mij, te deponeeren. De Neder landers Stradmeyer en Haakman werden ge arresteerd terwijl tevens aan de Spaansche regeering een verzoek tot uitlevering werd gedaan Voor een zekeren Calimbert, die in Spanje was gearresteerd. Daar Calimbert on langs bij een poging tot ontvluchting beide beenen heeft gebroken en hij zich bovendien nog voor verschillende andere delicten voor de Spaansche redhtbank te verantwoorden heeft, heeft de Nederlandsche advocaat voor Strad meyer en Haakman voorwaardelijke invrijheid stelling gevraagd, omdat hij voorzag, dat het nog wel" eenigen tijd zou duren alvorens de zaak zijner cliënten zal voorkomen. Alleen Stradmeyer was in staat de voor zijn invrijheid stelling benoodigde cautie te storten. DE LINDBERGHS OP TRINIDAD. Zij willen met Kerstmis thuis zijn. LONDEN, 13 Dec. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw zijn met hun watervliegtuig te Port of Spain op Trinidad aangekomen na een vlucht van ca. 1600 K.M. over het Braziliaansche oer woud. Zij legden het traject ManaosPort of Spain zonder incidenten in negen uur en 39 minuten af, Lindbergh, doch vooral zijn vrouw, verlange er naar, met Kerstmis weer thuis te zijn. Zij vertrokken op 9 Juni j.l. van huis met de be doeling een studievlucht van 5 of 6 weken te maken over de noordelijke helft van den Atlan tische Oceaan naar Europa. Deze vlucht is echter uitgedijd tot een studievlucht over een groot gedeelte van Europa en een nieuwe oceaanvluclit uit Afrika over de zuidelijke route van den Atlantische Oceaan. (V.D.) TANKBOOT VERBRAND. 35 Slachtoffers? SAN FRANCISCO, 13 Dec. —(Bij een storm in dc nabijheid van Point Pinos is een olie- I tankschip in vlammen opgegaan. De naam van 1 liet vaartuig is niet bekend, doch men vreest, dat vijf en dertig menschen om het leven zijn gekomen. (United Press).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3