A LANDBOUW en VEETEELT ONZ EILANDEN VAN ZATERDAG 16 DECEMBER 1933. „Dritte iui Bunde", ten aanzien van een direct contact mat Duitschland. Verder staat nog op het programma een bespreking der betrekkingen dier drie landen tegenover Sovjet-Rusland. In dit geval is het merkwaardig kennis te nemen van een bericht, dat ons uit Boe karest bereikt, als zouden er oneenighedeu zj)n ontstaan tusschen het nieuwe liberale ministerie-Duca en Titulescu. Het zou hier b|] gaan om de opvatting tusschen de meeste ministers en Titulescu, daar laatstgenoemde straffe maatregelen tegen de extremistische elementen in Roemenie zou begeeren te nemen, waarvan de meerderheid der nieuwe liberale ministers niet zou gediend zjjn. Ge loove, wie bet wil, maar voor ons persoon lijk staat het onomstooteltjk vast, dat men Titulescu nooit ofte nimmer z 1 laten val len. Hij heeft juist in de allerlaatste maan den, zoo voortreffelijk werk geleverd op internationaal gebied, ten bate van Roeme nie, dat niemand hem gaarne zou zien ver trekken, nu hij doende is de uitwerking van al zQu reizen eu trekken in bepaalde ver dragen te consolideeren. Van één ding kaD men zeker zijn: Titulescu blijft I Na zijn gesprek met Titulescu is Benesj, de groote man als minister van Buiten- landsche Zaken in Tsjecho-Slowakyeopuit- noodiging van de Franscbe regeeriug naai Parijs getogen, waar hij natuurlijk metzijr Franschen ambtgenoot, Faul Bancour, heel wat te bepraten zal hebben. Daar het een officieel bezoek betreft, zal niet alleen Bon- cour hem ontvangen, doch ook de Minister president Cbautemps en de President van de Fransche republiek, Lebrun. Men ziel daaruit duidelijk, hoezeer Frankrijk zich lang zamerhand een weinig geïsoleerd in Europe gaat gevoelen en dus de banden met di leiders der Kleine Entente, die wel eensdt vazal-staten van Frankrijk zijn genoemd, nauwer zal toehalen. In het groote proces over den brand in den Rijksdag te Berlijn komt nu de ont- knooping nader en nader. Woensdag 6 Dec. is het eindelooze getuigenverhoor bestoten en Woensdag den 13den December zal hel Openbaar Ministerie met zijn requisitoir aan vangen. Dan komen vermoedelijk een week later de verdedigers aan het woord, waarna einde van dit jaar, ol anders begin 1934 het vonnis zal vallen, tegen welk vonnis ieder beroep is uitgesloten. Aan het einde van de gewone ontvangst van buitenlandsche journalisten heeft de Fransche minister van buitenlandsche ZakeD, Paul Boncour, verklaard, dat Frankrijk niets gevoelt voor een wijziging in het statuul van den Volkenbond. Op de eigenlijke grond slagen van het handvest van den Volkenbond en van den Volkenbond zelf zal Frankrijk geen wijzigingen toelaten. Van hervorming van den Volkenbond wil Paul Boacour niets eu niéts weten. Dat was het standpunt, dat men van te voren van Frankrijk kon verwachten, dat Volkenbono en vredesverdrag van Versailles uit den aard der zaak niet begeert te scheiden. Trouwens Paul Boncour zal het niet bij deze woorden laten. Hij gaat nu ook op reis en zal een bezoek brengen aan Moskou Verder wil hi. Praag, Boekarest en Warschau bezoeken, natuurlijk om de relaties van Frankrijk en de landen van de kleine Entente stevig vasi te houden, wat ook al het doel was van dt uitnoodiging aan Benesj even naar Parijs over te wippen. Ministers van Buitenland sche Zaken zijn nu minder dan ooit honkvast. Litwinof is over Berlijn naar Moskou terug gegaan. Ta Berlijn zou hij den nieuwen Amerikaanschen ambassadeur te Moskou, Bullitt, aantreffen, maar daar deze eeu dag vertraging had, is Litwinof alleen door gereisd. JHtj zal haast hebben gehad de machthebbers in het Kremlin te vertellen wat zijn halve wereldreis heeft opgeleverd voor Sovjet-Rusland In ieder geval is Litwinol nu onbestreden de groote man in Europa! De anarchistische federatie heeft in tal van plaatsen in Spanje onlusten verwekt Talrijke arrestaties hebben plaatsgevonden, er zyn bommen ontploft, maar de regeering bfljft den toestand volkomen meester, aldus melden de Spaansche regeeringsbericbten Wie had van eenige regeering ooit anders verwacht? De ongeregeldheden in Spanje. Het kabinet Chautemps heeft in de Fransche Kamer een beslissende overwinning be haald. In Palestina hebben botsingen plaats gevonden tusschen de politie en een Joodsche menigte. Het Bulgaar- sche vorstelijke echtpaar hartelijk ver welkomd. Het onderhoud tusschen Benesj en Titulesco. De moeilijk heden van den Volkenbond. De Fransche ambassadeur bij Adolf Hitler. De President van den Senaat te Dantzig op bezoek bij Pilsudski. Benesj tracht de Hongaarsche bevol king in Slowakije gunstig te stemmen voor de Praagsche politiek. De nieuwe Rijksdag bijeen. In een persgesprek heeft de Spaansche Minister-president, Barrios, zijn hart lucht gegeven over de anarchistische woelingen, die op 't oogenblik Spanje teisteren. Communisten, Anarchisten, syndicalisten zouden financieel gesteund worden door geheime tegenstanders van de tegenwoordige republikeinsche regee- rjng. Want het schijnt, dat de onregeldheden, die zoowat overal in Spanje woeden, uitgaan van anarchi-cyndicalistische kringen. Spanje is steeds door hevige reacties heen en weer geslingerd. Nadat Primo de Rivera van 1923I93Ö ais dictator had geregeerd, inet volkomen instemming van den Spaansclien Koning, heeft men de Spaansche republiek uitgeroepen en had Koning Alfonso afgedaan. Zoowel Primo de Rivera, de dictator, als Zomora, de President van de Republiek, hebben tal van nuttige hervormingen tot stand gebracht. Nu komt liet rechtsche feodale, clericale Spanje blijkbaar weer eenigszins tot macht. En hun boudgeiiooten zijn op liet oogenblik de anarchisten, die niet hebben willen stemmen, doch van een recht sche meerderheid nog veel minder moeten hebben, dan van de tegenwoordige republiek. Hoe dit alles zal eindigen, schijnt vooralsnog onzeker. Op tiet oogenblik is de regeering den toe stand nog mééster. Maar voor hoelang nog? In Frankrijk heeft Kabinet-Chautemps in de Kamer van de Afgevaardigden een beslissende overwinning behaald. Met 280 tegen 175 stemmen heeft men in het Paleis Bourbon het regeerings-voorstel tot saneering van de Fransche Financiën aangenomen. Daardoor is de positie van het Kabinet-Chautemps veel steviger geworden en kunnen Paul Boncour, als minister van Buitenlandsche zaken, en Frangois Poncot, ambassadeur van Frankrijk te Berlijn, met meer gezag, wijl gesteund door een betrekkelijk krachtige regeering, tegen anderen optreden. Een paar Joodsche kolonisten, die zich onrechtmatig in Palestina hadden gevestigd, zouden door de politie te Til Aviv uit het land worden gezet. Een groote menigte Israëlieten portesteerde tegen de arrestatie, waaruit ernstige ongeregeldheden zijn voortgekomen, die tot geregelde gevechten zijn opgeloopen, waarna pantser-auto's uit Jaffa te hulp zijn geroepen. Na een gevecht van drie uur, bleef, e politie, die zes gewonden te betreuren had meester van het terrein. Het Bulgaarsche Koninklijk echtpaar is te Belgrado aangekomen en in de Yoegoe- Slavische hoofdstad zeer geestdriftig ontvange. Op weg van het station naar het Koninklijk Paleis zijn Koning Boris en Koning Alexander zóó door de menigte gehuldigd, dat beide vorsten er door onder den indruk geraakten en men in politieke kringen aan deze ontmoeting groote gevolgen gaat toeschrijven, nu de bevolking van de Zuid-Slavische hoofdstad zich op dergelijke wijze tegenover den Bul- gaarschen gast heeft geuit. Alles wijst in de richting van een Bulkan-pact, waaraan alle Balkan-staten zullen deelnemen en waardoor een eeuwige twistappel in het Zuid-Oosten van Europa eens en voor altijd van het politieke tapijt zou zijn weggevaagd. Ook te Kaschua hebben Benosj en zijn Romeenschen ambtgenoot van Buitenlandsche zaken Totulosco, over de toejuichingen niet te klagen geha.d Volgens oud gebruik bood men den gast te Kachau brood, zout en water aan. Titulesco prees het werk, dat Benesj voor de Tsjecho-Slowakijë in de afgeloopen 15 jaren, na den wereldoorlog, heeft verricht. Hij toonde zich een ijverig voorstander van de bestaande vredesverdragen, waarvan hij iedere herziening verre van zich wierp. Revesio dier verdragen beteekende volgens den Ro meenschen minister van Buitenlandsche Zaken niets anders dan oorlog! En daar Titulesco géén oorlog begeerde, kon er dus van herziening niets en nog eens niets komen. Voor het totaal verminkte Hongarije is dit niet prettig om te hooren. Maar op het oogenblik valt niet te ontkennen, dat de kleine Entente stevig in elkaar zit, wat den Franschen slechts genoegen zal kunnen doen. Ten vervolge op het bezoek van den 24sten November heeft cie Rijkskanselier, Adolf Hitler, op Maandag 11 December, een tweede be oek ontvangen van den Franschen ambas sadeur te Berlijn, Franqois Poncot, doch dit maal was de Duitsche Minister van Buiten landsche Zaken, Von Neurath, bij het onder houd tegenwoordig. Op hetzelfde oogenblik legde de Duitsche ambassadeur te Parijs, Dr. Koester, een bezoek af bij den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Boncour, in diens ambtswoning op de Auai d'Orsay. De beteekenis van beide weder- zijdsche bezoeken laat zich gemakkelijk raden, gedeeltelijke bewapening door Duitschland, terugkeer tot den Volkenbond. Onderwerpen ten over, maar eerst zal de argwaan te Parijs tegen alles wat Berlijn doet en tegen datgene wat Verlijn niet doet, dienen te smelten, anders maakt men zich in Europa toch slechts blij met een doodgeboren wicht. Tegelijkertijd is ook de President van den Dantzigschen Senaat, Rauschning, naar War schau gereisd, waar hij de hangende Dantzig- Poolsche economische kwesties lieeft besproken en ook door Maarschalk Pilsudski is ontvangen, Maar de secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, wierp te Londen roet in het smakelijk pruttelende vredes-soepje, door zicli met nadruk tegen iedere hervorming van den Volkenbond te verzetten. Het zal den opvolger van Sir Eric Drummond niet baten, ook hij zal eieren voor zijn geld hebben te kiezen. Doet Avnol dit niet, dan staat er al een Italiaansche secretaris-generaal van den Volkenbond klaar hem aan de Quai du Mont Blanc te Génève op te volgen. Neen, dan is Benesj verstandiger, die de Hongaarsche bevolking in Slowaijkije door een groote verzoeningsgezinde redevoering te Nove Zamky voor de Praagsche politiek trachtte te winnen. Deze stad, die zeer sterk Hongaarsch gerint is, wist Benesj in te palmen door de verzekering te geven, dat ook de Hongaren het volle recht hebben op een eerbiediging van hun nationale gedachte, maar teruggave van Bratislava, Nova Zamky en Kachau aan Bocda pest kon hij bezwaarlijk beloven, al is dat juist eisch van de Magyanon! Voor de pas-gekozen natinnaal-socialistisclie Rijksdagleden, die zich in het Gebouw van den vroegeren Pruisischen landdag haafdden ver zameld, heeft de leider van het Derde Rijk een rede gehouden, die natuurlijk de zegepraal der nationaal socialisten met 'vreugde herdacht, doch overigens zeer gematigd van toon was, wat voor het politieke inzicht van den redenaar meer pleit dan goedkoope, holle en dikke woorden zouden hebben gedaan. DECEMBER. De drukke „rust '-mannd. Kerstmaand en Maand der Heilige Geboorte noemt men de laatste maand van bet jaar. Karei de Groote noemde deze maand zelfs de „Heilige maand" en op het platteland-leeft deze naam nog hier en daar voort. Maai de landbevolking heelt eveneens tat van pro zaïsche naampjes ervoor Omdat er iu deze maand veel geslacht wordt, noemt men do Decembermaand onder de boeren nog de slachtmaand, de bloedmaund, of de zwijns maand. Nog steeds geldt de oude boeren spreuk „Als met Kerstmaand hetoudejaaratloopt, De warme kachel ons tot rusten noopt. Dan gaan wij in den hof, de vette zwjjnen [slachten, En met geroosterd vleesch ons te verzorgen [trachten I" December brengt ons, volgens de kalender, Jen Winter, maar in deze laatste maand van net jaar, laat deze zich gewoonljjk nogniei iU te sterk gelden! Wel is er dikwjjlsreeds sneeuw mter dan in November maar toch schijnt December meer een soort voor- winter, een winter, die zijn heerschappij zeer mild doet voelen, te zijn Een winter die zijn macht eerst voorzichtig wil toetsen aan de ,.rakt(jk I Nog steeds zijn er vele Europeesche steden, waar de temperatuur in December niei inder het nulpunt komt. Weliswaar hebben sommige Noordelijke steden een gemiddelde Decembertemperatuur van 1,7 graden vorst, neeft Moscou 8,2 graden koude te verwerken, is de Siberische temperatuur iu Jakoetsk gemiddeld 40,6 graden, in Wortsjojansk, de Siberische koudepool, 47 graden, in Groenland (2,2 graden - maar de tegenhangers zijn laarvan ook talrijk: Napels9,5graden boven nul, Lissabon 10,2 graden, Athene 10,5 gra den, Cairo 14,4 graden, Belgrado 15,1 graden, s venals op deAzoren en tenslotte op Madeira 16,3 graden. De Decembermaand is niet alleen de laatste maand van het jaar, maar ook die waarin le Natuur schijnt uit te rusten. De laatste oladeren zijn van boom en struik gevallen, ruiten is het stil geworden. Alsof zij iéder verband met dorpen en steden hebben ver oren, liggen daar Btil en verlaten de bos- schen en weiden. Eenzaam liggen de plassen en de beekjes daar, wachtend op de strenge vorst, die hen opnieuw tot eeu middelpunt van leven en drukte zal maken voor de uchaatsenvrienden. Hier is het leeg en stil in December, maar overigens is deze maand een tijdsbestek, dat veel in zich herbergt; iedere maand schjjnt in December weer spiegeld te worden, de zonneschijn van voor laar en zomer, de heldere frischheid van den nerfst en de ruwheid van den winter, even goed als de luimigheid van een Aprilmaand De du,sternis schijnt eindelijk de overwin ning op het licht te hebben behaald, maar ook is er weldra een wending te bespeuren, een wending, die de voorbode van de waar heid is, die voorspelt, dat weldra het lichi weer over de duisternis zal heerschen.Maai soms wordt het op den dag niet meer goed licht, hangt de mist drukkend boven de straten en wegen, ons allen in een melk achtig waas verhullend... Erg groot is weliswaar de afname der daglengten in December tot aan het kortste punt niet meer. Deze verkleint namelijk tusschen 30 November en 20 December slechts 27 minuten, op den voormiddag 23 en in den namiddag 4 minuten. De lengte dei dagen verkleint zich in dat genoemde tijds vak van 8 uur, 6 minuten tot 7 uur en 39 minuten. Tegen Kerstmis gaat het dan - zij het ook langzoam weer omhoog, het geen de eerste dagen alleen 's middags te oemerken is. Tegen den 20sten December heeft de zon weldra veld gewonnen, zoodat op 31 De cember de zon weer acht minuten langer schijnt, hoewel z(j drie minuten later opgaai als op 20 December. Maar dan slapen we meestal nog... in de steden tenminste. Evenals over de andere maanden van het jaar, zoo ztjn ook over December tal van weer-regelen ontstaan. In het algemeen zien le boeren het liever, dat December reeds sneeuw en ijs, zoowel als zonneschijn brengt, dan dat December zacht en regenachtig is Want: „Als in de Decembermaand de vorst niet komen wil, komt die toch beslist in dt maand AprilI" Of: „December koud, mei sneeuw en ijs, geeft rijkelijk koren onder de zeis I" „Een koude December eu een vrucht baar jaar, die hooreu tezamen, dat is waai t" „Is December vochtig en nat, dan is de schuur leeg en geen draDk in het vat!" „Een groene December met regen veracht, wat de landman met ijver tot stand heeft gebracht!" en „Is December zacht met vee! regen, dan rust op het komende jaar weinig zegent" HOE THANS GOEDKOOP TE VOEDEREN? Rijksveeteeltconsulent ir. P. Verhoeven, secretarie van het Veevoederbureau voor Zuid.-Holland, te 's-Gravenhage heeft weer een prijsvergelijking opgemaakt van verschil lende voedermiddelen. Van de eiwitarme is thans het roggemeel het goedkoopst; het is n.l. met 5 6 cent per K.G. s.v.zetmeelwaarde een cent goedkooper dan maïs, gerste-tarwe. meel en 3 5 cent goedkooper dan havermeel. Men zul daarom goed doen in de mengsels voor varkens een deol van de maïs te ver vangen door dezelfde hoeveelheid rogge; aan jonge varkens geve men echter niet teveel roggemeel teneinde spljsveitoringsstoringen te voorkomen. Bij varkens boveu 50 K.G. kan men zonder bezwaar 30 pet, roggemeel in mengsels verwerken, het levert goede kwaliteit spek. Melkkoeien kunnen 1.5 2, mestkoeien tot 2 K.G. roggo verwerken. Werkpaarden die veel werk verrichten,kan men 1—8 K.G. rogge naast haver toedienen, doch by voorkeur vermengd met stroohak- sel. Men moet er echter de dieren geleidelijk aan wennen, terwijl men dient te letten op do aanwezigheid van moederkoren. Ook het gebruik vau gerst en gerstemeel is m.h.o. den 100 K G. prijs weer sterk aan te bevelen: gerst kan in veel gevallen de maïs geheel vervangen. Van de matig eiwitrijke voedermiddelen is de pr(js per voedereenheid het laagst in cocospalmpit en paardeboonenin tarwe- gries en tarwegruit is deze 1, in tarwezeme len 1.5 cent duurder. Van de eiwitrijke voedermiddelen loopt de prijs per K.G. verteerbaar zuiver eiwit sterk uiteen: van grondnoten en soja draagt deze slechts 10, in sesam 12, in vetarme lijnkoek 14.5 en in vetrijke lijn koek 15 cent. De veehouder zal dus goed doen zijn eiwittekort zooveel mogelijk met eerstgenoemde veevoedermiddelen te dekken. Uit het bedrijf mogen de aardappelen, in verhouding tot het handelsvoeder, thans kosten: aardappelen J 1.05, voederbieten 0 36 en suikerbieten 0 81 per 100 K G Met het oog op de waardevolle amidenzijn ze misschien nog iets meer waard. Vooral suikerbieten, die voor 0 50 k 0 60 per 100 K.G. worden aangeboden, zijn thans een zeer goedkoop voer. Melkkoeien geve men er niet meer dan 15 k 20 K G. per dag van, omdat grootere giften eer vet dan melk aanzetten. Mestvee kunnen er tot 30 K.G. per dag van verwerken, voor jongvee bepale men zich tot kleinere hoeveelheden De sui ker werkt altijd eenigszins laxeerend. Waar bieten en aardappelen arm zijn aan kalk, denke men aan wat fosforzure voederkalk en wat geslibt krijt. SUIKERBIETEN ALS VEEVOER. Een matig gebruik zeer aanbevolen. De rijksveeteeltconsulent C. Zwagerman in Zeeland schrijft in het Zeeuwach landbouw blad dat niet gekopte suikerbieten tot laat in bet voorjaar bewaard kunnen worden. Ge kopte gaan echter spoedig tot rotting over, terwijl schimmel optreedt, waardoor de voe- derwaarde belangrijk daalt In dunne hoopen, mits beschermd tegen vorst, zal het mis schien gelukken ze tot ongeveer half Januari goed te houden, evenals bietenkoppen.Liggen ze droog en warm, dan zal veel spoediger bederf optreden. Men beschikt in ons land betreffende de bewaring van suikerbieten over weinig of geen ervaringen. Wie over meer gekopte bieten beschikt dan hfl voor nalf Januari kan vervoederen, kan ze in een moesmolen fijn maken en inkuilen, hetgeen een voedzame pulp levert, al zal een groot deel van de suiker op deze wijze verloren gaan; het zal nl. niet wenscheljjk zfln de sapafvloeiing onmogelijk te maken. Men kan ■ie suikerbieten in beduidende hoeveelheden geven aan schapen, varkens, runderen en paarden .Door het hooge suikergehalte krij gen de dieren groote hoeveelheden suiker in ge- combineerden vorm te verwerken en hoewel deze suiker buitengewoon licht verteerbaar is, heeft dit toch ztjn bezwaren. Men zal daarom bi) voorkeur suikerbieten met andere voedermiddelen (voederbieten, pulp.kuilvoer) vermSDgen, bijv. de halve hoeveelheid suiker bieten tegen de andere genoemde voeder middelen. Doch men moet de hoeveelheid zeer geleidelijk opvoeren, want wie ineens groote massa's voert, wordt teleurgesteld. Zweedsche proeven leerden, dat men aan werkpaarden tot 15 h 20 K.G. goed schoon gemaakte suikerbiet kan voeren; dezekun- neD een deel van de haver (4 1 K.G. suiker biet tegen 1 K.G. haver) vervangen, indien men 100 gram sojameel toevoegt met het oog op het eiwittekort. Bij jongvee en mestvee kan men in de gewone rantsoenen de helft van voederbieten, pulp of kuilvoer door suikerbieten vervan gen Suikerbieten passen overigens beter voor jongvee en mestvee. Fokzeugen kunnen goed 6 tot 8 K.G.suiker bieten per dag op, heel of gesneden. Als men ze snijdt, liefst met wat haverkaf er door. De hoeveelheid te verminderen tot de helft van ongeveer drie weken vóór tot ongeveer 10 dagen na het biggen. Mestvarkens geve men 2 a 3, hoogstens 4 K.G. gesneden suikerbieten per dag. Hier voor bleek 1 K.G. gerst gel(jk aan 4 2 K.G suikerbieten. WAARDE VAN VOORLICHTINGSDIENST De Noord-Hollamlsche blauwen een levend bewijs. Men schrijft ons: Wie nog aan de ontzaglflke waarde van den landbouwvoorlichtingsdienst, twijfelen, mogen het volgende lezen. In Belgisch Bra bant bestaat al vele jaren een zeer belang rijke „teelt" van poulardes. Met die teelt ging het de laatste jaren niet naar wenSch: de pullorumziefete heeft ginds leeljjk ook onder de Mechelsche hoenders huis gehouden. Nu heeft men Mechelaars in Noord-Holland gekruist met Rhode Islands, Plymouth Rocks en andere rassen. De Noord-Hollandsche blauwe, die zoodoende ontstond, heeft weer- ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten! Murwe en halfz. Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmeel Soyaschilfers Soyakoekjes 7-8Vo vocht, dat is 5% V0CDt minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Lel op ons ongeschonden LOODJE. IAUV.) standsvermogen, is vroeg r(]p en leverteen goeden bout, terwyi, dank zij onzen oudere zoekingen op het gebied van pluimveeziek ten en haar invloed op de fokkerij, de pul- lorum-ziekte in ou8 land krachtig bestreden wordt. Onze kuikens worden met het oog op den invoer naar België door de rijks- seruminrichting van certificaten voorzien, wanneer op de betreffende bedrijven de smet stofdragers verwijderd en de bedrijven ge saneerd zijn. En zoo liggen thans in Neder- landsche broedmachines duizenden eieren waarvan straks de kuikens aan Belgische pluimveehouders zullen worden geleverd. Deze winterbroed- en opfokperiode bloeit, dank zij de hulp van levertraan en de nieuwe vitamine D-preparaten. Ook deze voedingis wetenschappelijk opgebouwd. In Engeland heeft de regeering al de waarde van hetgeen in ons land in dezen bereikt werd, ingezien en in een keurige brochure beschreven. „HELPT UZELVE DOOR CRISIS HEEN." Door krachtige medewerking aan de uitvoering der crisissteunwetten. Betoog van Ir. Louwes voor Overijselschen Landbouw. „Ik kan mij voorstellen," aldus ving ir. S. L. Louwes in de heden te Zwolle gehouden win tervergadering der Overijselsche Landbouw-mij zijn rede over De Landbouw en de Crisis aan „dat velen zich hebben afgevraagd of het noodig was nu nogmaals de crisis te behan delen." Er is onder de buitenstaanders een steeds groeiende groep, die roept, dat het genoeg ge weest is met den steun aan den landbouw, dat het nu uit moet zijn. Hun refrein is, de levens middelen worden te duur, wij moeten ons aan passen. Wat zij willen komt in de practijk neer op een opofferen van den landbouw voor het problematische voordeel van een daling der ioonen. Ik behoef slechts te wijzen op de rede van den heer Gelderman, voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers; op dr. Kortenhorst, secretaris van het R.K. Verbond van Werk gevers. Men is niet tegen den steun aan den landbouw, maar men wil niet zoover gaan. Het gaat nu te ver. ik stel u, vergadering, de vraag, als het nu reeds te ver is, wat wil het Verbond dan met ons? Is dan niet het doel den land bouw op te offeren om de industrie de kans te geven door een dan misschien iets verder gaande loonsverlaging den strijd gemakkelijker op te nemen? Als de landbouw nu nog wat moet missen, wat blijft er dan over? De meest demagogische actie tegen den landbouwcrisissteun is die, welke zich kant tegen den steun aan den „rijken" boer. Het is een wonder, dat deze theorie nooit op andere categorieën wordt toegepast. De dwaasheid ligt er dus vermoedelijk te dik bovenop. Wordt er bij protectie, eén goed deei van onze industrie is reeds, zij het niet sterk, beschermd, op gelet of dit ook ten goede komt aan lien die liet nog wel even kunnen uitzingen? Wordt er bij den ambtenaar gevraagd of hij persoon lijk gefortuneerd is of niet? Neen, natuurlijk, omdat dit te dwaas zou zijn, maar bij den land bouw mag deze vraag blijkbaar wel gesteld worden. Autarkie het slagwoord geworden. Voorzien in eigen behoeften, is het slagwoord van dezen tijd. Autarkie noemt men het met een aan het Grieksch ontleend woord. Er zit aan deze kwestie een practische vast en wel die, hoever we moeten gaan om, desnoods met groote offers, onzen export in stand te houden. Wij worden dus gedrongen naar de autarkie. Nooit tot de volledige. Ergens komt een rus tpunt en dan gaat het misschien van dat evenwicht uit weer langzaam en zee rgeleide- lijk voorwaarts. 'Moet men dit aanpassingsproces nu over laten aan den „natuurlijken" loop der dingen, of moet de regeering daarbij leiding geven? Natuurlijk moet direct ingrijpen in de bedrij ven zooveel mogelijk worden voorkomen; maar voor de rest is het m.i. gewenscht, dat dc overheid de leiding geve, opdat de kleintjes, die in tijden als deze zoo dikwijls het slacht offer zijn, zooveel mogelijk worden gespaard. Ik waarschuw in dit verband voor het ge scherm met liet woord vrijheid. De vrijheid is niet aangetast als de hoer 3 in plaats van 4 zeugen houdt, of 33'/3 van zijn bouwland met tarwe mag bezaaien, in de plaats van de 40 die hij toch niet bezaaid had, maar wel als de boer geen geld heeft om voer voor de varkens te koopen of als de deurwaarder be slag legt op den niooicn oogst en dc boer met vrouw en kinderen de hofstede moet verlaten. Nier meer vrij is hij die zijn schulden niet meer kan betalen. Toch eenheid in dc steunmaatregelen. De crisis beeft zich niet als een geheel aan gekondigd. Dan kwam dit, dan dat onderdeel, leder onderdeel stelde zijn eigen eischen. De overtuiging dat deze crisis van structureelen aard is, heeft zich slechts langzaam baan ge broken. Wij moeten dan ook niet de vraag stellen of de regeeringsmagtregelen van den

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2