Tandarts BLIJS 11 UI SI IV Hl rol/ Visitekaarties* Trouw- en Rouwbrieven» Rekeningen» Circulaires» Uit ËMMIM Briefpapier» Envelloppen» enz* enz.» drukt liet best en mooist ESDERS' 1 Let vooral op dit adres. Boerenleenbank S T 0 0 M BOOT DIENST BE SALAMANDER Geeft op ah Abon^é. IV. V. FlakkeescSie Boek- en Handelsdrukkerij - Voorstraat A 24Q^ Middelharnis Mr.J.W.Höpink PRIJSVRAAG ENORM SUCCES! 6372 ESDERS' Kleedingmagazijnen Dienstregeling Vraagt ons Advertentie-tarief ZITDAG ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT HJtMitmifiocA?/.. WIL GEEN -ÉÊt ca OPRUIMING f '2j MEENT 7-9 PIET van den BERGH GIMBORN'S STUDIE-WATERVERF Het Beste! MIMOSA-DROPPELS, Middelharnis-Sommelsdijk D. JOPPE Cz. fe Sommelsdijk 4 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1933. Binnenlandsch Overzicht. Eeu wetsontwerp tot instelling vun een verkeersfonds. De maildienst van de Hollaad-Amerikaiyn kan de coupon, per 1 Januari niet oetalen. Besprekin gen der contact-commissie inheimyn- bedryf. De pleidooien voor de tweede groep muiters van de „Zeven Provin ciën" zyn gehouden. Een Nederlandsch crediet voor de Duitsche posteryen Nood lottige brand in de Daendelsstraat te 's-Graveuhage. Drie menschenlevens te betreuren. Later nog een vierde. Een betuiging van deelneming van HM.de Koningin. De Tweede Kamer heeft de korting op de Indische pensioenen goed gekeurd. Het ministerie Colijn biyft aan het Bewind. De oprichting van een tweede voetbalstadion te Amsterdam. Rede over den huidigen toestand van den handeldryvenden middenstand. Wets ontwerp, teneinde de gemeenteraad van Beerta uit al zyn bevoegdheden te ont zetten. Een nieuwe leerstoel voor het Friesch aan de gemeenteiyke Universi teit te Amsterdam door den Raad dier gemeente goedgekeurd. Uitlatingen van Dr. Philips bp zyn bezoek aan Oslo over Nederland en de toestand hier te lande. De Pander Postjager is Zaterdagmorgen vroeg van Schiphol vertrokken en heeft dien dag te Briodisi een noodlanding moeten maken. IJsvreugd overal iD Nederland. De arme toeschouwers bij den wedstrijd Oostenryk-Nederland. Ingediend is een wetsontwerp tot instel ling van een verkeersfonds. Het grootste verkeersbedrijf van ons land. de spoorwegen, leggen den Staat der Nederlanden zware verplichtingen op, ter aanzuivering van de regelmatige tekorten. Het te stichten ver keersfonds zal dienen ter versterking van het onderling verband der verkeersmiddelen te water, te land en door de lucht. Instel ling van het verkeersfonds brengt mede op heffing van het wegenfonds. De motor heeft in Nederland het oude monopolie van de spoorwegen doen tenietgaan Het spoorweg verkeer zal nog langen tijd onontbeeriyk biyken te zijn, want het wegverkeer kan alle vervoer der spoorwegen onmogelijk over nemen en verwerken. De verhoogde auto- en rpwielb9lasting zal naar schatting on geveer negen millioen gulden opleveren Deze belastingverhooging zal het autoverkeer niet erg schaden. Dat ingrijpende maatregelen noodig zijn, moge hieruit blijken, dat in 1934 voor de spoorwegen noodig zal zijn ongeveer 56 millioen gulden uit den gewonen diensten ongeveer 16 millioen gulden uit den kapitaal- dienst. De grondslagen van personen-auto's en van autobussen worden verhoogd, onder scheidenlijk van ƒ6,— tot ƒ8,— en van 8,— tot 10,—. Voor rijwielen wordt de verhooging gebracht van 2,50 op 3, echter eerst met ingang van den le Aug. van het volgend jaar. De minste belasting voor een auto zal voortaan bedragen 64, voor een vol jaar. Een ander verkeersmiddel staat er ook heel slecht voor. De maildienst van de Hol- land-Amerikalpn kan de coupon per 1 Jan. 1934 niet betalen. Obligatiehouders kunnen nu kiezen tusschen 30 in contanten en 20 in aandeelen van de gereorganiseerde Holland-Amerikaiyn, dan wel 60 in die aandeelen en een zakcentje van 1,20 per obligatie, als een soort troostprijs. De stoom schepen Statendam en Volendam worden vervolgens aan de gereorganiseerde Holland- Amerikaiyn overgedragen, waardoor de mail dienst practiscb gesproken zal zyn geliqui deerd. Geld natuuriyk weg, behalve dan de twee tientjes als pleister op de wondel De contactcommissie in het mijnbedrijf heeft met de verschillende betrokken orga nisaties langdurige besprekingen gevoerd, waarbp men eenstemmig oordeelde, dat be perking van den invoer van vreemde kolen in Nederland dringend noodzakelijk was Grypt de regeering niet in dan gaan de mijnen in ons land zoo langzamerhand het bedrijf stil leggen. Wat dit beteekent voor de werkloosheid in Nederland behoeft geen betoog. Heffing van een recht op buiten- landsche steenkolen is dus onvermijdeiyk. Verder zpn nog wijzigingen voorgesteld in zake de pensioenregeling der mijnarbeiders en in zake de bedrijfsradenwet. Voor de beklaagden in de tweede groep der muiters van „De Zeven Provinciën",zijn de pleidooien, te Soerabaja gehouden, ook de fiscaal, als openbaar aanklager, heeft, reeds gerepliceerd, waarna de Zeekrijgsraad de uit spraak heeft vastgesteld op Donderdag 14 December. Is deze groep muiters berecht, dan komt de derde groep, die der zooge naamde „meeloopers" aan de beurt voor den Zeekrijgsraad te moeten verschijnen. Het drama van het muitende schip der Nederlandsche Marine nadert dus zijn einde. Het zal tijd worden, dat het doek valt! De Duitsche posteryen hebben een crediet van20millioen mark gekregen,terfioaneiering van de met het werkverschaffiings-program- ma veiband houdende projecten. De Rotter- damsche Bankvereeniging zal dit crediet a pari verstrekken door beschikbaarstelling van register marken, hetgeen gegeven de grootte van het bedrag doet onderstellen, dat deze Nederlandsche bankinstelling samen zal werken met andere groote Nederlandsche Banken, die groote saldi in registermarken in Duitschland bezitten en die nu opeens een goede manier krijgen voor een aanzienlijk bedrag van die registermarken te spuien. De leening loopt tot 1943 en bedraagt iets minder dan 5 rente, hetgeen voor Duitsch land een lage rentevoet mag heeten. Het is dan ook voor de eerste keer, dat de Duitsche posteryen voor opgenomen geld een rente beneden de 5 behoeven te betalen, doch de groote geldgevers in Nederland zullen vermoedeiyk gedacht hebben beter iets dan niets En de registermarken gingen niet al te schieiyk van de hand en dan gemeeuiyk nog in kleine bedragen, waardoor geen zoden aan den dijk werden gezet! In de Daendelsstraat te 's-Gravenhage heeft in den vroegen ochtend van Donderdag 7 Dec. een noodlottige brand gewoed, die aan een achttienjaiig meisje en aan twee jongetjes van zes en drie jaar het leven heeft gekost Twee oudere personen sprongen omlaag en liepen zware verwondingen op, aan welke fiacturen een hunner later eveneens is over leden. Er zijn bij dit zeer droevige ongeval dus vier menschenlevens te betreuren. Naar aanleiding hiervan heeft H.M. de Koningin den Burgemeester van de gemeente 's-Gra venhage opgedragen de deelneming van Hare Majesteit aan de weduwe en moeder dei- overleden man en kinderen te betuigen, waaraan de burgemeester onmiddeliyk gevolg heeft gegeven. De Tweede Kamer heeft met 56 tegen 33 stemmen het wetsontwerp tot korting op de Indische pensioenen aangenomen, nadat de regeering een tweetal amendementen van de kamerleden Joekes en Bierema had overge nomen, die ten doel hadden de getroffen maatregelen ietwat te verzachten. Het on middeliyk gevolg van de aanneming van het wetsontwerp is, dat het Cabinet Colijn aan de regeering blijft, daar de Nederlandsche minister-president de kabinets-kwestie had gesteld, zoo het ontwerp door de Tweede Kamer werd verworpen. Zonder in de billijk- neid van het aangenomen wetsontwerp te treden, staat één ding wel vast, dat een regeeringscrisis in het huidig oogenblik kwa lijk zou stroken met het waarachtig belang van Nederland. Eerst als de oegrootingen zyn afgedaan en het nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan, zou een mogelijke aftreding van de regeering - gesteld de Tweede Kamer kwam m8t een motie van afkeuring b.v. van het regeeringsbeleid opeenigpunt minder onmiddellijk nadeeiige gevolgen voor ons land hebben. Het schijnt dus beter, dat men in ieder geval tot het nieuwe jaar het kabinet Colijn handhaaft, daarna kunnen de tegenstanders altijd nog zien, wat zij meenen, dat goed is voor het Nederlandsche volk. De oude leuze van de Romeinen, „Brood en Spelen" heeft in den jare 1933 nog niets van de vroegere kracht verloren, want te Amsterdam, dat reeds een groot stadion ryk is, komt een tweede stadion verrijzen, waar toe een groote Amsterdamsche voetbalver- eeniging, Ajax, de gelden bijeen heeft ge kregen, tot het bouwen van een stadion, dat liefst 20 000 bezoekers kan herbergen. Voor de gemeente Amsterdam zal de huurop brengst van het ter beschikking te stellen terrein een bedrag van 1,7000,- per jaar opleveren, on vermin oerd natuuriyk de te innen belasting voor publieke vermakelijk heden Aan kosten voor de verbreeding van den Middenweg, dwars door de voormalige gemeente Watergraafsmeer, zal noodig zyn een som van maar even 1.69 800, Men ziet, dat er voor de „spelen" nog geld genoeg aanwezig is. Te Rotterdam heeft de heer R J. Koop- meiners, secretaris van den Middenstands- vereeniging daar ter £tede, een groote rede gehouden over den beklagenswaardigen toe stand, waarin de Nederlandsche haadeldry- vende middenstand verkeert. Alles en ieder organiseert zich, arbeiders en werkgevers, dit moest de middenstand ook doen, wil hjj ooit iets kunnen bereiken. Van de 250U0 middenstanders alleen te Rotterdam is slechts een zeer gering percentage georganiseerd. Zoo is het overal in Nederland. Slechts or ganisatie kan hier uitkomst brengen. Ei is een wetsontwerp ingediend, den ge meenteraad van Beerta uit al zijn bevoegd heden te ontzetten, daar deze gemeenteraad er al vier jaren naar schijnt te streven het hooger bestuur van gedeputeerde staten en de Rljksregeering te miskennen, hetgeen gebleken is bij de begrootingen der ge meente Beerta over de jaren 1930, 1931, 1932 en 1933. Aan den burgemeester van de gemeente Beerta zal nu de taak opgelegd worden, die anders aan gemeenteraad en B. en W. van Beerta toekwamen. Tot nu toe is slechts tweemaal, namelijk in 1895, van deze ont zetting van een gemeenteraad uit zijn be voegdheden gebruik gemaakt. Curatoren van de gemeentelijke Universi teit te Amsterdam hadden aan B.en W. van de hoofdstad voorgesteld om den provincialen Onderwijsraad van Friesland toe te laten rot het vestigen van een bijzonderen leer stoel in de Friesche taal en ietterkunde aan de Amsterdamsche Universiteit. De gemeen teraad heeft zich daarmede vereenigd en binnenkort zal dr. G. Gosses te Amsterdam het bijzonder hoogleeraarschap in het Friesch aanvaarden. Dr. A. Philips heeft onlangs een bezoek, gebracht aan Oslo en zich daar uitgelaten over verschillende Nederlandsche toestanden nier te lande, waarbij hy o.a. betoogd heeft,1 dat de kosten van de levensonderhoud in Nederland, dat op één na het duurste land ter wereld is, zoo het niet het allerduurste mocht zijn, naar beneden moeten Had Neder- land zich eerder bij Engeland aangesloten dan zou veel anders en veel beter zijn. Het woord crisis voor den huidigen toestand is verkeerd, want er is geen crisis, doch een bestendiging van een lang bestaanden toe stand, waaraan een ieder zich zal hebben aan te passen. Een toekomst, die den ouden tijd terug zou tooveren, is nooit meer te verwachten. Wy moeten allen trachten van het leven te maken, wat er van te maken is! De Pander Postjager is Zaterdagmorgen in alle vroegte, onder buitengewone belang stelling, waarvan ook de Minister van Binnen- landsche Zaken, Mr. de Wilde, biyk gaf, naar Indië vertrokken, met medeneming van 271 KG. post, bestaande uit 151000 stukken, waaronder 21000 briefkaarten, Op denzelfden dag heeft de Postjager nabij Brindisi een noodlanding moeten doen. Wat verder ge beuren zal, ia onzeker. Overal is thans in Nederland de wintervorst aan het bewind. Ijsvermaak is algemeen, doch evenzeer de bittere ellende, die de koude voor de armen met zich brengt. Mogen de sportmenschen, die op het ijs zwieren, dit vooral niet vergeten en tot leniging dier ellende het hunne bijdragen. Te beklagen waren zeker de toeschouwers, die te Amsterdam naar den voetbalwedstryd tusschen de vertegenwoordigende elftallen van Nederland en Oostenryk waren gegaan. De k|jkers hebben het echter zelfgewild en er bovendien nog hooge prijzen voor betaald ook, koude te mogen lijden. Dan is tenslotte ieder medelijden misplaatst! De wedstrijd heeft echter zulk een mooi spel te zien gegeven, dat zy koude en vorst totaal ver- VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 13 DECEMBER 1933, in het Café Van der Plaat bij Inzet, Op WOENSDAG 20 DECEMBER 1933, in het Café Keijzer, bij Afslag, telkens des namiddags 3 uur, Huis met Schilderswerk plaats en inventaris, 3 peiceelen grond belast met erfpacht van 150; 17,25 en f 77,90 te Den Bommel; benevens eene hypothecaire schuldvordering ten aste van L. de Jong aldaar. Ten verzoeke van den heer C. Bakker, thans te Rotterdam. Notaris VAN BUUREN. Op VRIJDAGEN 8 en 15 DECEMBER 1933, telkens 's avonds 7 uur, te Nieuwe Tonge, resp. ter herberge van Wed. I. de Witte en P. M. Schipper, veiling en afslag, van: a. Zes Huizen met erf en grond, te Nieuwe Tonge, op het Dorp; en b. Een arbeiderswoning met hofland (erf pacht), te Oude Tonge, aan den Oudeland- schen Dijk. Breeder bij biljetten omschreven. In eigendom toebehoorend aan den heer I. J. van den Broek. Notaris VAN DER SLUYS. illlll]]iiii!iiiiilli]ii[|iiiiiiiiiiii!iiiilliiiiiiiiiiiiiiiillil[llllllni Dlllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiijii ■B Het KANTOOR van Notaris CHR. AKKERMAN te Ooltgensplaat, wordt sedert 7 December waar genomen door den Heer De Centrale Proelick voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel enden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle Inlichtingen, die mochten worden ver- 1 mgd. Overweldigend was de deelname aan onze groote prijsvraag. Niet minder dan goede oplossingen werden ingezonden. De fraaiste inzendingen zijn, mèt de namen der prijswinnaars(sters) in onze etalages geëxpo seerd. De prijzen werden heden toegezonden. Voor diverse troostprijzen hebben wij nog een extra bedrag van Fl. 150.— toegekend. Wij danken Jury-leden en de deelnemers(sters) hartelijk voor alle genomen moeite. Hoofdsteeg Rotterdam N.V. Rotterd. Tramweg Maatschappij Gevestigd te Rotterdam MiDBELHARNlS-KOTTERDAM v.v. Via VLAARDIiNGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 1 Nov. 1933 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Mlddelharots4.30 via A Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh Zoo- en Feestd.) V. Middelharnis 6.40 vm.A.Vlaard 9.10vm.#* A. Rotterdam 10 00 vm. A. Brielle 10.30 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Rotterdam 2.15 am V. Vlaard. 3.00mu. i A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) Van 1 November t/m 3 Februari V. Rotterdam 2 15 nm. V. Vlaard. 3.00 nm. f V. Brielle 1.25 A. Middelharnis 5.30 nm. Vaa<*l 7 Februari. V. Rotterdam 3.15 nm V. Vlaard. 4.00 nm ft V. Brielle 2.25 ora.§[ A. Middelharnis 6.30 In aansluiting op den trein van 7.24 vm. en 7.11 vm van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), f In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.51 (2.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). tt In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.52 (3.52 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Als feestdagen sl]D te beschouwen Nieuwjaarsdag, 2t Paeachdag, Hemelvaartsdag 9a Pinksterdag «n de belde Keratdagnn. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat, houdt Donderdags te Dirksland, in Hotel Polderman vanaï hall 11 tot 4 uur, Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanaf half 1! tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID DELHARNIS,'s morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 iot 8 uur. zijn onovertrefbaar: fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van af bet station Winterkleeding overhouden van alle HEEREN- EN JONGENSJASSEN VOORHEEN HOOFbCHEF BIJ BEP.VOF.TS Verkrijgbaar in eiken boekhandel. I BREUKBANDEN I I alle soorten met en zonder veer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. -INJECTIE f 1,per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden ondeT volle garantie verkocht. Let op bet adres: Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen De bank leent gelden aan leden tegen 4,5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3.36 's jaars, ook van niet-ieden. Voorschotten kunnen dagelijks aan gevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier Adverteert in „ONZE EILANDEN"

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 4