RUWE HU/D ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1933. van de verordening op de beschikbaarheid van 'r B. en W. stelden voor het navolgende besluit De Raad der Gemeente M1DDELHARN1S, Gelet op de bepalingen der woningwet; Gehoord de Gezondheidscommissie, BESLUIT; vast te stellen de volgende Verordening; VERORDENING betreffende de beschik baarheid van drinkwater In woningen. Artikel 1. Het in de Bouw- en Woningverordeiiuig dezer Gemeente bepaalde omtrent beschikbaar heid van drinkwater in geheel of voor ee gedeelte te vernieuwen of nieuw te bouwen woningen, in als woning in gebruik.tei nemen sebouweti of gedeelten van gebouwen en in bestaande woningen is, na het in werking treden dezer Verordening, niet meer van toe passing op voornoemde woningen, voor zoover daarop deze Verordening van toepassing is. Artikel 2. 1 De eigenaar van een als woning in te richten, nieuw te bouwen of geheel of.ged«"f- liik als woning in gebruik te nemen of te geven aebouw of gedeelte van een dergelijk gebouw, hetwelk met eene dienstleiding van met langer dan 100 Meter aan de drinkwaterleiding van de Stichting „De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee" aangesloten kan worden, is ver plicht vóór het in gebruik nemen of geven dier woning, zorg te dragen, dat deze woning, voor dat zij in gebruik wordt genomen aan voor noemde Drinkwaterleiding aangesloten is en dat in deze woning water uit die Drinkwater leiding kan worden geleverd, een en ander op de door Gedeputeerde Staten van de Prov'"c'® Zuid-Holland, goedgekeurde of vastgestelde Voorwaarden voor aansluiting en water- 5e in het eerste lid geregelde verplich tingen gelden ook voor de eigenaren van woningen, welke slechts aangesloten kunnen worden met eene dienstleiding langer dan 00 Meter, indien de Stichting „De Drinkwater leiding Goeree en Overflakkee zich bereid heeft verklaard de dienstleiding naar het des betreffende gebouw aan te leggen, zonder eenige vergoeding te eischen voor het leggen van het gedeelte der dienstleiding boven de 100 Meter. Artikel o. 1 De eiBenaar van eene op het oogenblik van het in werking treden dezer Verordening bestaande en niet ondetartikel 2 dezer Ver ordening vallende woning welke zich bevindt in een gebouw, hetwelk met eene dienstleiding van niet langer dan 100 Meter aan de drink waterleiding van de stichting „De Drinkwater leiding Goeree en Overflakkee aangesloten kan worden, is verplicht zorg te dragen, da deze woning aan voornoemde Drinkwater leiding aangesloten is en dat in deze woning water uit die Drinkwaterleiding kan worden geleverd, een en ander op de door Gedeputeerde Staten van de Provincie Zuid-Holland goed- aekeurde of vastgestelde Voorwaarden voor aansluiting en waterlevering. 0 De in het eerste lid geregelde verplich tingen gelden ook voor de eigenaren van op het oogenblik van het in werking treden dezer Verordening bestaande woningen, welke slechts aangesloten kunnen worden met eene dienst leiding langer dan 100 Meter, indien de Stich- tino "De Drinkwaterleiding Goeree en Over flakkee" zich bereid heeft verklaard de dienst leiding naar het desbetreffende gebouw aan te leggen, zonder eenige vergoeding te eischen voor het leggen van het gedeelte der dienst leiding boven de 100 Meter. 3 Burgemeester en Wethouders kunnen, de betrokken Gezondheidscommissie gehoord, on der de door hen te stellen voorwaarden, voor een door hen te bepalen termijn, telkenmale; van ten hoogste twee jaar, vrijstelling ver- leenen van het in de hierboven omschreven leden van dit artikel bepaalde, voor zooveel betreft eene op het oogenblik van het in wer king treden dezer Verordening bestaande woning, waarin of waarbij zich een middel tot watervoorziening bevindt, in staat om te allen tijde voor die woning deugdelijk drinkwater in voldoende hoeveelheid te verschaffen. Bij het verzoekschrift tot vrijstelling legt de aanvrager over eene verklaring van een deskundige, waaruit volgens een ingesteld chemisch en bacteriologisch onderzoek blijkt, dat een der gelijk middel tot watervoorziening zich in ot bii de woning bevindt en dat de bewoner van de woning daarover de beschikking heeft. Eene gegeven vrijstelling vervalt, indien het zich in de betrokken woning bevindende middel tot watervoorziening geheel of gedeeltelijk ver nieuwd wordt, in welk geval opnieuw vrijstel- lino kan worden verzocht. 4 Bij weigering der vrijstelling hetgeen zoo'spoedig mogelijk bij een met reden om kleed besluit geschiedt kan de aanvrager binnen een maand na de weigering, in beroep komen bij Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland. De vrijstelling wordt geacht te ziin geweigerd, wanneer de beslissing van Burgemeester en Wethouders niet binnen twee maanden na het indienen van het verzoek schrift tot vrijstelling aan den aanvrager is medegedeeld, Artikel 4. 1 Onder eigenaar wordt mede verstaan de beheerder en voorts ieder, die krachtens eenig zakelijk recht, bezit daaronder begrepen, be schikking heeft over eenig onroerend goed, ot naar burgerlijk recht bevoegd is met betrek king tot eenig onroerend goed de voorschriften dezer Verordening na te leven. 2. Het bepaalde in de vorige artikelen sluit voor den eigenaar van de woning de ver plichting in, voor zooveel van hem afhangt, te zorgen dat van de waterleiding door de bewoners te allen tijde kan worden geiruik gemaakt. Artikel 5. Overtreding van eenige bepaling van deze Verordening wordt gestraft niet een hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. VROEGINDEWEIJ vroeg of dit een ont werp was van de gemeente. VOORZITTER zeide dat dit in overleg met Ged. Staten is samengesteld. VROEGINDEWEIJ; Er staat reeds in de gewijzigde bouwverordening dat aansluiting verplichtend is, daarbij is evenmin ais in elk besluit een datum genoemd, dus is die ver plichting er b.v. over 60 jaar nog. Volgens dit ontwerp kunnen B. en W. ontheffing ver kenen wanneer goed drinkwater beschikbaar is, docii volgens uitlating van den Burgemees ter van Mclissant is er geen regenwater dat aan de te stellen eischen voldoet, zoodat die bepaling weinig steek houdt. Men geeft ook voor, dat het met de aansluiting zoo vlot gaat, doch ik zou dan daartegenover willen vragen, waarom is het dan zoo noodig dergelijke be sluiten te moeten nemen, waarom moeten wij onze goede burgers bij weigering van iets waar ze geen behoefte aan hebben een straf van 2 maanden gaan opleggen of een boete van 350. Wanneer wij dergelijke besluiten gaan nemen is de tijd nog gevaarlijker als in den inquisitie- tijd. Hoevele menschen sterven aan gebrek aan water en wie komt met deze verordening het meest in liet gedrang, de ambachtsman, die huizen verhuurt. Ik heb me afgevraagd, hoe is het mogelijk een dergelijke verordening de gemeente te durven voorleggen en ik begrijp niet dat er enkele gemeenten zijn die dit zoo maar hebben geaccepteerd. Ik dring dan ook ernstig aan, deze verordening af te stemmen. VOORZITTER: U zou alle menschen en leden beangstigen met uwe voorstelling. U vraagt echter waarom die verordening noodig is. Wij achten het gewenscht dat wij de macln hebbeii om hen, die onwillig blijven en wel kunnen betalen, te dwingen tot aansluiting en betaling. Er zijn menschen die zoo weinig gemeenschapsgevoel hebben dat hun dat op een dergelijke manier moet worden bijgebracht. Het is treurig dat er zooveel menschen alleen maar aan Imn eigen belang denken. Ais ze zelf maar niet te kort komen dan geeft het niet, hoe een ander soms maanden in een jaar moet sleepen met water dat duur betaald moet worden, daaraan hebben zij lak. Wij hebben het volle vertrouwen dat het met den.tegen- stand wel los zal loopen. Over 't algemeen hebben wij nu zoowat 50 van de aanslui- bare perceelen en hier in Middeiharnis 30 Tegenover deze verordening behoeft men ech ter niet zoo angstvallig te zijn, want wij zullen heusch niet overgaan na de eerste de beste weigering zoo maar zonder meer te verbali seeren. Men zal de rechtsmiddelen zoo soepel mogelijk toepassen en dan hebben wij het ver trouwen dat 70 tot 80 zal aansluiten. Het is jammer dat het bedrijf juist in dezen crisis tijd geopend moet worden, doch daaraan ont komen wij nu eenmaal niet. Waar echter in de stichtingsacte dit besluit eigenlijk al ge nomen is, verwacht ik dat de leden daarvan de gevolgen zullen dragen en deze verordening vaststellen. DOORNBOS: Maar waarom al die drukte als de aansluitingen nu al zoo vlot loopen. Waarom wordt er nu nergens een datum ge noemd waarop alles aangesloten moet zijn, dan weten wij tenminste waaraan wij toe zijn. VOORZITTER; Wij kunnen en willen geen datum stellen, doch die gemeenten welke deze verordening niet aannemen, loopen het risico dat zij den aanslag voor de niet aangesloten perceelen te betalen krijgen. DOORNBOS meent dat er voor straf bepalingen geen toepassing te vinden zal zijn als er geen datum genoemd wordt. Ik kan er tenminste mijn medewerking niet aan ver- leenen. VOGELAAR: Mag ik daaruit dan conclu- deeren dat de verordening Doornbos niet scherp genoeg is? Wanneer er geen datum in genoemd wordt kan de toepassing toch soepe ler zijn. DOORNBOS: Wij willen ons niet weer door de stichting laten verleiden. VERMAAS; ik meen dat het Burgerlijk Wetboek ieder Nederlander het recht geeft zich vrij te wanen in zijn doen en laten en acht dit in strijd met de betrokken artikelen van die wet. VOORZITTER zeide dat hoogst bekwame menschen die verordening hebben samen gesteld, dat zij reeds in andere gemeenten is beproefd, zoodat wij den vollen waarborg hebben dat wij kunnen eischen wat wij be oogen. KOOTE: Ik sluit mij aan bij de vorige spre kers en meen dat de voorzitter de bloemlezing op de toepassing van die verordening wel wat te licht laat voorkomen, wij worden in eik geval gedwongen iets te koopen wat wij niet wenschen of niet noodig hebben; dat gaat naar een Russischen toestand. Er is altijd door Prof. Visscher en den heer Schepen van de Prov. Griffie gezegd dat men 5 jaar tijd heeft, al vorens de verplichting wet zou worden en ik adviseer daarom, laten wij die strop niet nemen. C. VAN DER MEIDE: Ik ben van mcening dat wij als raadslid een eenmaal genomen besluit, al valt het ons in dezen tijd hard, niet mogen saboteeren, doch kan de boete bepaling niet wat soepeler gesteld worden en de beslissing aan den rechter overgelaten? VOORZITTER: Er staat ook duidelijk dat 350,de maximumboete is en die moeten wij aangeven. VERMAAS: Kunnen wij, nu de tijden zoo slecht zijn voor liet bedrijf, geen rijkssubsidie krijgen zooals meerdere anderen, en zooals in Zeeuwsch-Vlaanderen, een ontheffing van de verplichting krijgen. Zelfs de Kamerleden dur ven in dezen tijd geen beslissing te nemen om I de menschen te verplichten tot aansluiting -! aldaar. j VOORZITTER; Op steun van liet Rijk be hoeven wij niet te rekenen, wel is dc commissie bezig de leening te converteeren, waardoor de exploitatie guedkooper wordt. Wij mogen ech ter nimmer uit het oog verliezen dat een dergelijk bedrijf weer de mogelijkheid schept voor klein-industrie. Wij weten dat de tijden moeilijk zijn, doch wij moeten ook voor oogen houden dat deze verordening slechts geldt voor den enkeling, die om geen enkele reden, als mogelijk een klein finantieel offer, weiger achtig blijven zal. VERMAAS: Voor klein-industrie is geen kas hier, dat is toekomstmuziek. DOORNBOS persisteert er bij dat als de toestand is zooals de voorzitter zegt, het niet noodig is. VOORZITTER; De tegenstand zal komen van menschen die een groot huis hebben, alle gemakken zouden willen hebben en voor een arbeider willen betalen. KOOTE; Mogelijk is er kans voor een zeep industrie, want met dat water wassclien kost veel zeep. VROEGINDEWEIJ: ik ben het niet met Doornbos eens. Ik ben bang dat de verordening zoo goed is opgemaakt dat elke vervolging ingesteld zal worden. 5 jaar geleden zijn wij bedrogen en wij zullen nog wel meer bedrogen worden. De landbouwers vragen water, doch volgens prof. Visscher was er water genoeg voor huishoudelijk gebruik doch niet voor het vee. Als het vee dan nu zooveel water zal gaan gebruiken,dan denk ik dat het niets geeft al sluiten alle menschen niet aan, want dan zai er geen water genoeg meer zijn. De Directeur van de Mabeg heeft zelf verklaard, dat er slechts voor 50 jaar water is en daarom geloof ik niet dat er zooveel boete voor gevraagd zal behoeven te worden. Stel de maximumboete op 50 cent of 3 dagen hechtenis, 20 dagen zitten is veel te lang; zoolang kan ik niet uit mijn werk en inet mij velen die ook van dat water niet gediend zijn. Zelfs 1 dag hechtenis is lang genoeg. Laten wij nu eens zoo dom zijn die verordening af te stemmen. VOORZITTER; Er is onomstootelijk vast komen te staan dat er voor geslachten water genoeg is, dus daarover behoeven wij ons geen zorg te maken. Ik meen echter dat er nu lang genoeg over gesproken is en stel voor de verordening in stemming te brengen. Deze werd aangenomen met 6 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren Vermaas, Koote, Doornbos, Vroegindeweij en Koese. Wijziging Ambtenarenreglement. B. en W. stelden voor daarin op te nemen, dat de ambtenaren zich hebben te onthouden van politieke revolutionaire neigingen en ook het dragen van insignes, die kennelijk het doel hebben daarmede uiting te geven van hun politieke gezindheid. KOOIJ meende dat dit overbodig was. VROEGINDEWEIJ achtte dit wel ge wenscht. KOOIJ meende dat de heer Vroegindeweij dan niet consequent was, om de een geen en de ander wel verplichtingen op te leggen. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Kooij stemde tegen. B. en W. stelden vervolgens voor, daarin tevens op te nemen de mogelijkheid om door georganiseerd overleg kleine geschillen af te aoen. Dit voorstel werd verworpen, met 5 tegen 4 stemmen. De heeren Vogelaar en J. van der Meide hadden intusschen de vergadering verlaten. Daarna werden de deuren gesloten voor de behandeling van het punt Verlaging pachten. Na heropening deelde de Voorzitter mede dat de leden er de voorkeur aan gaven, wegens het vergevorderd uur, de rest van de agenda aan te houden tot een volgende ver gadering. Daarna sluiting. Aangehouden zijn de navolgende punten; Vaststelling Pensioengrondslagen. Wijziging Oemeentebegrooting dienst 1933. Wijziging Gemeentebegrooting dienst 1934. Wijziging Steunregeling. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE, op rijdag 8 December, nam. 2 uur. Voorzitter Burgemeester Sterk. Afwezig met kennisgeving wegens ongesteld heid de heeren Prince en Nelisse. De VOORZITTER opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering werden gelezen en onveranderd vast gesteld: Ingekomen Stukken: Een schrijven van Ged. Staten inzake de salariskorting over 1934 voor den Burgemees ter, Gcm.-Secretaris Gem.-Ontvanger, ambte naar Burg. Stand en de wethouders. Bericht werd, voor dat jaar eenzplfde korting geraamd moet worden als in 1933 en daarmede door te gaan tot een nadere regeling is afgekomen. Besloten werd hieraan te voldoen. Van den Modernen en Chr. Bond van Land arbeiders een verzoek om toeslag op de uit- keering van de werkloozenkassen. B. en W. stelden voor de wachtweek door te betalen en een kindertoeslag te verstrekken van 50 cent per kind per week tot een maxi mum van 5 en de ongeorganiseerden de wacht week niet uit te betalen. TIJL zeide zich hiermede te kunnen ver- ecnigen doch verwachtte dat een verschil in de uitkeering zal worden gemaakt voor de ongeorganiseerden als de werkloozenkassen trekken. VOORZITTER zeide dat dit vanzelf uit de steunregeling voortvloeit en de minister daar anders geen goedkeuring aan kan hechten. TIJL vroeg of er ook nog niet een kolcubon verstrekt kon worden. VOORZITTER zeide dat de toeslag op de' uitkeering al geheel voor rekening van de gemeente komt, dat zulks met de koleilbon ook het geval is en dat de gemeente die kosten "ll*njL"zeide^ér zicli dan bij te zullen neer leggen, alhoewel het hem zeer gewenscht voor- kWDe"vOORZITTER deelde nog mede dat bij de L'emeente-begrooting de opmerking is ge maakidat de subsidie™, het Rijk b,j werk verschaffing en steun zeer gering zal zijn, dit wordt geregeld naar het aantal werkloozen, dat een gemeente in het vorig jaar heeft gehad en de opbrengst van de belastingen. In 1933 hebben wij voor werkverschaffing een geringe uitgaaf gehad, omdat wij in de gunstige om standigheden verkeerden met de werkzaam- lieden aan den nieuwen weg en de water leiding. Ik zal echter trachten op het Ministerie duidelijk te maken, dat 1933 een jaar is geweest, door die omstandigheden Dat jaar als maatstaf te nemen is voor deze ge- mCrnTwefrdnehet voorstel van B. en W aangen°was komen de goedkeuring van Ged. Staten over de gemeente-rekening 1932 Procesverbaal van de kasopname bij den Gemeente-Ontvanger waaruit bleek dat in kas was een bedrag van ƒ996,93, overeenkomstig hoeken en bescheiden. De VOORZITTER deelde mede dat vorige vergadering besloten is de R.T.M. te ver- zoeken de overeenkomst inzake het pad nabij het tramstation te doen beëindigen, nu dit geen zin meer heeft, na den aanleg van den nieuwen weg. Hierop is thans bericht ont vangen dat de R.T.M. daarmede accoord gaat Van Ged. Staten een schrijven waarin B. en W. werden gemachtigd de pachten van he Burgerlijk Armbestuur te verlagen van 71, 0„ °r so welke pachtsom gedurende de eerste 7 jaren gehandhaafd kan worden met ingang van het pachtjaar 1932—1943- Tl IL zeide dat dit ook billijk was, want de pachten waren inderdaad veel te hoog voor dL Vaststelling verordening inzake beschikbaar- hCDeVVOORZlTTER zeide dat deze verorde ning eigenlijk een gevolg is van het reeds in 1926 genomen besluit tot stichting van een drinkwaterleiding met verplichte aansluiting. A. VAN ALPHEN: Voorzitter, hoe gaat dat nu met de menschen die absoluut onmachtig zijn de kosten van de waterleiding te betalen en die toch verplicht zuilen worden aan te sluiten, zooals ik zelf zoovelen ken. VOORZITTER: Eerst zal uit een grondig onderzoek moeten blijken dat beslist me kunnen want velen die het nog wel heel goed kunnen betalen blijven ook we'SeF^ 'g en het is treurig dat zoo weinig gevoeld wordt voor het algemeen belang dat er mee gediend wordt Het geld moet er echter komen, het is het algemeen belang dat die exploitatie zoo vlug mogelijk sluitend komt. Hoe het ecbtor aaan zal voor die menschen welke geheel onmachtig zijn, dat is nog niet geregeld en kan ik zoo beslissend met zeggen. TUL- ls het waar dat zij die aansluiten ook uiteindelijk nog zullen gaan betalen voor d^ genen welke blijven weigeren, om welke reden dan ook, als dat over de belasting verhaald moet worden via de gemeente? VOORZITTER; Dat weigeren van de men schen kan toch eigenlijk met door den beugel. Het gemeentebestuur, door ben gekozen, heeft in 1929 het besluit tot aanleg getolereerd nu het op aansluiten komt zou het P"b haar vertegenwoordigers in den steek laten Het publick mag zich in deze niet terug trekken en heeft te aanvarden wat men eenmaal heeft besloten. Het valt natuurlijk niet te ontken nen dat bet inderdaad voor velen ongelegen komt, doch anderzijds komt Flakkee juist in dezen tijd aan een goedkoope waterleiding, die met lage tarieven rendabel gemaakt en gehouden kan worden Dat is een voordeel voor de toekomst van bhjvenden aard. Wan neer wij zien naar dergelijke stichtingen rond om ons, b.v. Tholen en Schouwen en Duive-, land daar zijn de tarieven veel duurder VAN ALPHEN; Wanneer ik echter de tarieven in Oud- BeijerlandI vergelijk, dan zijn "voorzitter!'Mogelijk is er nog een be- drijf met lager tarieven te vinden, doch men moet de omstandigheden bezien In Oud- Beiicrland is een klein buizennet met een flink aantal aansluitbare perceelen eutuer hebben wii een lang buizennet. U moet de, bedrijven vergelijken die ongeveer eenzelfde aantal aansluitbare perceelen hebben met een biikans even groot buizennet, dan vindt u er geen die lager is, uitgesloten b.v. Utrecht, dat heel gunstig is omdat die bet water voor het grijpen beeft vlak bij huis. Flakkee moet echter dankbaar zijn dat bedrijf zoo goedkoop gemaakt is kunnen wor- deDaama werd het voorstel B. en W. in stem ming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. A. van Alphen stemde bnder ^Vaststelling nieuwe bouwverordening. Till zeide dat hij van dien boel niet veel begreep, echter meende hij dat de voorwaarden voor stallen te zwaar waren en te veel kosten 7°BREESNEE vroeg een advies van den SL VOORZITTER zeide dat dit er bijgevoegd was toen liet ter circulatie bij de leden is afgEeTpdaCar leden hadden dit gezien, anderen I WCV00RZ1TTER zeide dat met dc wenschen van d»n opzichter rekening gehouden zal wor den waarna het ontwerp-verordening werd vastgesteld. Op verzoek van den Pensioenraad werden de grondslagen van den Gem.-Ontvanger en veldwachter opnieuw vastgesteld. Op verzoek van Oed. Staten werd gewijzigd het amblenaren-reglenient niet verbod van uiting geven van revolutionaire gezindheid en liet dragen van uniformen en insignes met kennelijk doel daarmede uiting te geven aan een politieke overtuiging. Van den Minister van Economische Zaken was terug ontvangen de verordening regelende de afwijkingen van de winkelsluitingswet met de bemerking dat art. 3 gewijzigd moet worden, waardoor de mogelijkheid wordt gegeven op den Zondag de inelk af te halen tot voormid dags 9 uur. Gedurende den zomertijd dc sluitingstijden van de winkels te doen aan vangen in den ouden tijd, dit naar de om standigheid van plaatselijk algemeen gebruik. Aan dit verzoek werd voldaan. De gemeente-begrooting dienst 1933 werd met af- en overschrijvingen gewijzigd. Rondvraag. TIJL: Besloten is aan Timmer een toeslag te geven voor de kinderen die de Chr. School te Herkingen bezoeken. Waar mij echter ge bleken is dat die kinderen in geen maand de school bezoeken, stel ik voor die vergoeding in te trekken of niet meer uit te betalen dan voor die dagen, waarop de kinderen inderdaad op school zijn geweest. Het schijnt op een Chr. school nogal ge makkelijk te zijn de kinderen thuis te houden. Op de Openbare had men ai lang aanmaningen gehad en zou men met den kantonrechter kennis maken. VOORZITTER: Wij betalen per afgelegde kilometer, zoodat wij de opgaaf van het hoofd dier school afwachten, alvorens tot betalen over te gaan. A. VAN ALPHEN; Het gaat toch niet aan de school te verzuimen? Wordt daar de ab sentielijst niet bijgehouden? BREESNEE: Daarmede schijnt men op de Chr. Scholen nogal eens de hand te lichten, daarom is het noodzakelijk dat de opgaaf van het hoofd wordt gecontroleerd alvorens tot betaling over te gaan. VOORZITTER zeide onderzoek toe, waarna de vergadering in gesloten zitting overging. Schrale Lippen Gesprongen Handen DE ESDERS' PUZZLE. Een prijsvraag, waarbij de inzenders alle kunsten te pas brachten. De jury, die de inzendingen voor een prijs vraag te beoordeelen krijgt, kan het daarbij dikwijls niet makkelijk hebben. Als het echter een jury wel heel lastig gemaakt is door de deelnemers, dan is dit zeker wel het geval bij de prijsvraag, die Esders' Kleedingmagazijnen te Rotterdam eenigen tijd geleden hebben uitgeschreven. Vele duizenden enveloppen, doozen en pakken kwamen er binnen, zoodat een vijftal groote kamers moest worden ont ruimd om dit alles te gaan sorteeren èn te keuren. Toen kwam men, na dagen arbeiden, tot de verrassende ontdekking, dat niet minder dan 6372 goede oplossingen waren binnen gekomen. Dit bijzonder groote aantal goede inzendingen wijst er wel heel duidelijk op, dat de deelname aan de Esders'-kruiswoordpuzzie massaal is geweest. Wat evenwel nog verras sender was, is de enorme zorg, die de inzenders en inzendsters besteed hebben aan den vorm, waarin zij de oplossingen hebben gekleed. Daarbij zijn alle kunsten en is elke tak van huisvlijt te pas gebracht. Omdat nu wel bijzonder jammer zou zijn, als de één niet .zou kunnen zien, wat de ander er van gemaakt beeft, besloot de directie de fraaiste" oplossingen te exposeeren. Vanaf hedenavond zullen deze in de etalages aan den Middensteiger te pronk staan, terwijl er dan tevens de- lijsten met de prijswinnaars bijgehangen worden. Het zijn een paar etalages, waaraan bijzondere zorg is besteed en die vooral door de tentoongestelde inzendingen ongetwijfeld veel belangstelling zullen trek ken. Na de bezichtiging zal iedereen het er mee eens zijn, dat de jury inderdaad geen gemakkelijke taak heeft gehad. En tevens zal men dan begrijpen, dat de directie van Esders' Kleedingmagazijnen er toe besloot, om bij de reeds uitgeloofde prijzen nog ecu flink aantal troostprijzen te voegen. Want dót hebben de inzenders vooral ook zij, die er zooveel werk van maakten, maar die door een klein foutje feitelijk buiten de przijen zouden moeten vallen zeker wel verdiend. De resultaten van deze prijsvraag leeren, dat er nog altijd heel wat menschen zijn, die de huisvlijt en ook de edele kunsten, als teekenen, schilderen en dichten, met succes beoefenen. Zoo kwamen er niet minder dan twee duizend gedichten, en daarbij zeer geestige, bij de jury binnen. Voorts zijn de inzenders zóó aan liet timmeren, zagen, plakken, lijmen, kleuren en teekenen geweest, dat het een lieve lust mag heeten; er zijn er zelfs, die bijna ontilbare boeken in leer bonden; die zilver gingen smeden en die miniatuurtjes met de loupe vervaardigden, om nog tc zwijgen van hen, die hun brein hebben afgepijnigd om met iets bijzonder origineels voor den dag te komen. En in dit alles is men, zooals de expositie in de etalages duidelijk aantoont, dikwijls bij zonder gelukkig geslaagd. Deze puzzlc-prijsvraag mag dan ook voor de firma Esders én voor de deelnemers een buitengewoon groot succes worden genoemd.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2