VROUWENHOEKJE Hulp bij IJsongevallen. <r Geeft II on al A bon^é. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1933. Wij zitten hier midden in een overgangs tijdperk en dat is niet het geschikte oogen- blik voor Nederlanders, geheel onbekend met de toestanden hier, om nu te beginnen." Natuuriyk z|jn er allerlei adviezen te krygen, b.v. vau het departement van Land bouw en van gevestigde boeren. Deze zijn meestal goed bedoeld en een boer met er varing van de streek kan er wel nut uit slaan. Anderen zullen desniettegenstaande in moeiiijKheden geraken. „Toch zijn er enkelen, onder wie ook ik, van meening, dat, als er een grondige studie gemaakt woidt van de bedry ven, die ondanks de slechte tyden, toch nog winst opleveren, we dan zullen vinden, dat hier nog wel degeiyk ruimte is voor boeren uit Nederland. Er zal echter met zeer veel voorzichtigheid en overleg te werk moeten gegaan worden." „Veel zal er van afhangen, hoe de dingen zich in de naaste toekomst zullen ontwik kelen." Het lijkt dat de goudmijnen zich sterk zullen uitbreiden. „Dan zal er meer vraag komen naar boerderij producten (maïs, vlersch, boonen, enz), voor rantsoenen voor de kaffdrs, die in de mijnen werken." „Werkeloosheid zal sterk afnemen en daar door de koopkracht toenemen," „In een land als Zuid-Afrika, met hooge invoer rechten en maar betrekkeiyk gering over schot aan landbouw- en veeteeltproducten, kan dat een geweldig verschil in prijzen beteekenen. Dan is er nog een heel groote factor. Het is gebleken, dat vleesch in gekoelden toe stand, hier in het binnenland geslacht, in uitstekende conditie in Londen op de markt gebracht kan worden. Op het oogenblik is die uitvoer nog niet goed loonend, maar het is niet onmogelijk, dat de vleeschpriizen in Engeland wat zullen oploopen en daarby geniet de Unie voor keurrechten, die vastgelegd zijn op de Ortawa-confereDtie. Ook is het zeer wel uiogeiyk, dat wij onze productie kosten naar oeneden kunnen orengen." Ia den tweeden brief begint de heer Ten Cate Hoedemaker met te constateeren, dat do Unie een „derderangs" landbouwlaDd is. Hy somt dan tot staving daarvan allerlei bezwaren en nadeelen op, als langdurige droogten, die in sommige streken het be drijf tot een loterij makenlange afstanden, derhalve hooge transportkosten;onbetrouw baarheid, „ODgeleerdheid" en luiheid van het kafferwerkvolk; onregelmatige kunstmatige watervoorziening, insectenplagen (sprink hanen en commandoworm), nachtvorst en tenslotte wildschade. Ondanks deze nadeelen, zegt de heer Hoedemaker, „zal ik liever in Zuid-Afrika weer een bedrijf beginnen, dan in Neder land. Waarom?" „Omdat op ae bezwaren, die voor het overgroote deel van de Unie gelden, enkele uitzonderingen bestaan. Bovendien komen er telkens, door mis-oogsten over groote gebieden in de Unie, tydelyke oplevingen in de prijzen van sommige landbouw- en veeteeltproducten, zooals b.v. dit jaar. Op de plekjes, die door hun ligging, of door andere omstandigheden 3an die seba- deiyke invloeden geheel of gedeeltelijk ont komen, kan men zoo'n jaar behoorlijke winsten maken. Een vooruitziende blik is echter noodig om daar ten volle van te kunnen profiteeren. De meeste Afrikaansche boeren hebben één groote fout, ze zorgen niet voor de toekomst. Ondanks het feit, dat elke boer nu toch wel langzamerhand kan weten, dat er telkens jaren komen, waarin hun plaats oiet genoeg oplevert om hun vee voldoende voedsel te verschaffen voor melk- of Weesch- productie, erger nog, om het zelfs in het leven te houden, zorgen ze niet voor een voldoenden voorraad hooi of persvoer Resul taat: geen of zeer geringe melk-en vleesch- productie 7oor een geheel jaar en sterfte onder de dieren. Déar ligt de kracht van den Nederland- schen 'ooer. BH weet, door eeuwenoude ervariDg, dat één van de voornaamste zoigen moet wezen een voedselvoorraad voor den winter te verzamelen. WelkeNederlaDdscbe boer zal niet trachten zooveel hooi te win- oen, dat hij aan het einde van den staltijd een half of heel vak over beeft, opdat, als volgenden zomer de hooioogst tegenvalt, hy niet genoodzaakt is duur bij te kooperj?"' De scbryver meent, dat de Afrikaansche boer nalatig is in deze dingen eD dat daarin de periodiek weerkeerende voerscbaarste is toe te schryven- 1° dergelijke tyden sprin gen de prijzen vaak met 100% naar boven en dan komt de gouden tyd voor hem, die wat bewaard heeft voor deD slechten tijd. Men ziet hef- de oude politiek van Jozef, d6n vreemdeJiog iQ het land der Parao's. De scbryver neemt verder de moeite om de oorzaak van deze toegeschreven nalatig heid op te spoten en leidt die terug tot den tyd toen de boeren aog koDden trekken en er wintet- eD zomerweideD op na hielden. Bovendien zorgden de vele veeziekten, die nu met zooveel succes bestreden worden er wel voordat riekudden niet te groot waren. Voort3 spoelt het eemakkelfik opnemeD van geld 00 eeD z®k«r fatalisme ook een rol in het drama Zoo vertelt hij van een boer, die vj3k Da den reeen, toeD het ve]fj dus eindeiyk ploegbaar werd, aan den passerenden dok ter v-rklaarde» Bja dokter, die hand des 0eeron druk waar op ons, ons ban nie een kaffer kry om vir ons te werk nie" en rus tig zfjn koffie door bleef drinken. Wij laten d'f giapj* geheel voor rekening van den heer Hoeoemaker, zijn vorige opmerkingen laten rmis duidelijk genoeg zien, dat de voor zichtige became Nederlandsche boer, die de toekomnt aandurft nog wel degeiyb kans van slagen heeft en dat menige boer, wan neer hij destyds het voorbeeld van den heer Hoedemaker en anderen gevolgd had en zien in Zuid-Afiika had gevestigd mindei dau thans te ïyden zou hebbeu van invoer verboden, contingenteering, bedryfs-inper- king, hooge invoerrechten en wat dies meer zy, die in West-Europa schering en inslag zyn. Maar nog is er kans, zooals de heer Hoedemaker ons verzekert en zooals wy meeueu te mogen oomaken uit onderstaand bericht uit het Hollandsch Weekblad Zuid- Afrika van 9 Sept. 1933, van den heet E Engels, daar gevestigd, dat wy hier onver kort laten volgen. Hollandsche nederzetting op Woiiderfoutein. „Niettegenstaande het droge seizoen 1932— 1933 is de toestand op Wonderfontein be vredigend te noemen. De melk-pioductie neemt gestadig toe. Verwerkt is: le boekjaar (8 maanden) 33591 gallon melk, 2e 56460 Be 83883 Het aantal leden-melkleveranciers bleef onveranderd. Hoewel het economisch minimum, wat betreft het dagkwantum meik, nog niet geheel is bereikt, is toch het resultaat vaü het 3e boekjaar, dat het melkbedryf geen nadeel meer oplevert, zooals gedurende de eerste twee bedrijfsjaren onvermljdelyk was. Onze kleine coöp vereeniging, die slechts 11 leden telt, heeft het aangedurfd om een moderne koelinrichting op te stellen, waar door voorkomen zal worden, dat de warme zomermaanden oorzaak zijn van minder goede kwaliteit kaas. Wij vertrouwen volkomen, dat we nu in staat zyn het geheele jaar door 1ste graad te leveren. Zeer zeker is een boer verplicht onder de tegenwoordige omstandigheden zooveel mo gelijk te bezuinigen op uitgaven, maar daar tegenover staat, dat alleen een 1ste klas product hem kan helpen om weerstand te bieden aan deze moeilybe tijden. Voor bezichtiging van de fabriek gelieve men zich te wenden tot een der bestuurs leden. Gevraagd wordt 6en nieuwe huurder voor het pension, dat de wel wat grootsche naam van Oranje Hotel draagt. Waar het aantal vaste gasten zeer klein is, zijn de inkom sten gering en is het eigenlijk alleen geschikt voor een dame alleen of voor een klein gezin waarvan de man kans ziet ander werk te vinden. Zeer geschikt is de plek om er b.v. een hoendeiboerdery te expioiteeren. Volledige inlichtingen zijn te verkrijgen bij ondergeteekende. Datum van aanvraag nader te bepalen." Zooals bekend beschikt de Nederlandsch Zuid-Afnkaansche Vereeniging over tal van gegevens over den landbouw in Zuid-Afrika en is zy graag bereid, die aan belangstel lenden te verstrekken. Adres: Keizersgracht 141, Amsterdam C. (Zuid-Afrika.) WINTER VOEDERING VAN VOGELS. Nu het tijdstip weer gekomen is, waarby vogelvoedering door het invallen van strenge koude nooazakelyk is, webken de onderge- teekenden, namens het Comité voor wintei- voedering van vogels, allen, die er toe willen by dragen een zoo uitgebreid mogeiyken vogelstand gedurende het ongunstige jaai- getyde in het leven te houden op, hunnt maatregelen daarvoor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de commissie de aandacht op de brochure over ditondei- werp, waarin aanwyzingen voor zeer een voudige wintervoederiDg, die door iedereen uitvoerbaar is, te vinden zyn. De brochurt is op aanvrage kosteloos verkrygbaar bij het secretariaat der NederJandscbe VereenigiDg tot Bescherming van Dieren, Prinses Marie straat 40, 's-Gravenbage, bij het secretariaai der Nederlandsche VereenigiDg tot Beschei- miDg van Vogels, Heerengracht 640, Amste» - dam en by het secretariaat van de Nedei- laadsche Natuurhistorische Vereeniging, Westerlaan 7, Aardenhout. De Commissie zal ook gaarne gelden in ontvangst nemen van hen, die zich niet persooniyk met de voedering kunnen bezig houden, maar bereid zyn, een bijdrage voor het goede doel te verstrekken. De binnen komende gelden zullen volledig en op de meest practische wyzevoorde wintervoede riDg aangewend worden. Zy, die bljdragei hiervoor willen geven, worden verzocht deze zoo spoedig mogeiyk te doen toekomen, met de bijvoeging: „voor de vogelwintervoede ring", aan de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Prinses Marie straat 40, 's-Gravenhage, PostrekeniDg No. 25685 of aan de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengracht 540, Amsterdam, Postrekening No. 29213. De Commissie, IR. N. VAN POETEREN, InspecteurHoofd van den Plantenzi.ektenkundigen Dienst. JHR. L. J. QUARLES VAN UFFORD, Eer e-Voorzitter van de Neder landsche Vereeniging tot be scherming van Dieren. J. DRIJVER. Secretaris van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Vogels DR. JOH. J VAN RURKOM, Voorzitter van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging PARIJSCHE MODEBRIEF DE VELE MANIEREN, WAAROP MEN BONT BENUTTEN KAN. Bonten vestjes, mouwen, zakjes, strikken en knoopen. Ik trof mijn vriendin in een eigenaardigen toestand aan. Of liever, de eigenaardigheid betrof meer de kamer dan mijn vriendin zelf. Toen ik daar, na een bescheiden klopje binnen trad, zag ik het eerste oogenblik niets anders dan bont, de divan vol bont, de tafel en zelfs den grond... Stukjes zwart astrakan, zijig apenhaar, luipaardenhuidjes, skunks, smalle bandjes bever, de wonderlijkste verzameling van bont in allerlei kleuren en in allerlei af metingen. „Het schijnt er goed bij je aan te zitten, dat je je in dezen duren tijd zoo'n bont luxe kunt veroorloven", merkte ik op, terwijl ik intusschen een stoelpuntje vrij maakte om te gaan zitten. „Weet je, hoe ik aan die collectie kom?" verklaarde mijn vriendin lachend. „Zelf opge spaard. Al vanaf mijn kinderjaren. Ik kon er nooit toe besluiten bont weg te gooien. Oude moffen en bonten, zelfs van moeder en groot moeder, elke garncering van japon of mantel of hoed ik pakte alles zorgvuldig in kamfer, borg het in een koffer weg en vergat het. En eiken keer als ik bont noodig had, kocht ik nieuw. Maar nu, in dezen malaisetijd, be dacht ik plotseling, of ik mijn oude bontschat niet op de een of andere manier nuttig te pas kon brengen. Het is toch zonde al dat mooie bont maar ongebruikt te laten liggen." „Wel, je had geen geschikter oogenblik kun nen uitkiezen," antwoordde ik. „Als er ooit een tijd was, dat elk bontrestje dienst kon doen, dan is het dezen winter. Laten we samen maar eens overleggen. Dat bruine bontmantel tje b.v. is niet mooi genoeg meer om op straat te dragen. Als je daar nu de mouwen eens uit- tornt en er een aardig vestje van maakt, zonder kraag, van voren ver over elkaar ge sloten en op zij met drie metalen knoopen dichtgeknoopt. Op je bruin zijden japonnetje van verleden jaar zal het heel chic doen het is meteen heerlijk warm voor den winter. En dat aardige zwarte bont zal juist voldoende zijn om een paar mouwen op te leveren voor je zwart lakensche winterjapon. Bontmouwen zijn heel modern op het oogenblik. Of ze prac- tisch zijn, is een andere vraag. En of ze je goed staan wederom een andere. Een paar epaulettes op de schouders staan bijna ieder een, die niet al te forsch is. Die kunnen zelfs van de kleinste bontrestjes nog vervaardigd worden, evenals driehoekige zakjes op rok of mantel, een bonten strik aan een ceintuur of boven aan het corsage. Lange einden smal bont kunnen dienen om er een rok van onderen mee af te zetten en er tevens de mouwen mee te versieren, b.v. een band om den pols, 8 c.M. hooger een derde band. Dit zwarte astrakan „Houd op," onderbrak me toen plotseling mijn toehoorster," „je overstelpt me met raadgevingen. Ik heb niet eens genoeg kleeren om al dat bont aan op te gebruiken. Daar moet je een uitgebreide garderobe voor heb ben." „Nu, dan bewaar je maar een gedeelte voor het volgend jaar of doet je kennissen en vriendinnen pleizier met een kleine bont- gave. Maar laat ik je nog even iets over moffen vertellen. Ik zag bij de nieuwste Parijsche modellen zelfs gróóte moffen, doe dus dat groote bontstel van je grootmoeder vooral niet weg. Alleen behoort tegenwoordig de kraag kleiner te zijn dan vroeger. Men vindt het te zwaar, een groote mof en een omvangrijke halskraag. Maak een kraagje zooals ik hier even voor je teeken en sluit het met een groote metalen knoop. Wil je echter liever dat mooie langharige bont tot een mof verwerken, neem dan een fluweelen mof en zet deze met bont af terwijl je hetzelfde bont langs de schouders van den mantel brengt, waarbij de hals moet vrij blijven." Het was intusschen vrij laat geworden en ik stond op om heen te gaan. „Als je den vol genden keer terugkomt, zul je een keurig nette kamer vinden en mij in een japon met „toe gepaste bontgarneering", zei mijn vriendin bij het afscheid. W1LHELM1NE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- sclien Ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practische Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken ln alle genres, ls bij de uitgevers dezer courant tegen sterk geredneeerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad, 2 maal per maand verschij nende ln 24 bladzijden met telkenmale 2 gratis knlppatroaenbladen, bedraagt slechts 1 1,20 per kwartaal, franco per post f 1,50. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente D*N BOtiMEL op Vrydag I December 1933, des avonds 7 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester Donkersloot. Secretaris is L. G. L. Lemkes. Nadat de Voorzitter de vergadering met g-bed heeft geopend, wordt besloten de vast stelling van de notulen der vorige vergade- rmg aan te houden. De Voorzitter zegt dat by als eenigpunt op de agenda heeft vermeld „Steunregeling werkloozen". De in de vorige raadsvergadering vastge stelde steunregeling ontmoet bij den Minister van Sociale Zaken in zooverre bezwaar, om dat hij de Rijksregeling onverkort voor deze gemeente zou wenschen te zien toegepast. Hy adviseert de steunnormen als volgt vast te stellen: 1. Uitgetrokkenen: ƒ6,— per week plus 0,40 per gezinslid boven de twee personen (kostgangers 4,50 per week). 2. Reglementair nog niet rechthebben den, dubbel-uitgetrokkeneD en ongeorgani seerden 5 50 per week plus 0,40 per ge zinslid boven de twee personen (kostgangers ƒ4,— per week) De Voorzitter zegt in verband hiermede dat B en W. voorstellen op het advies van den minister in te gaan. In verband met een circulaire van ge noemden minister stellen B. en W. tevens voor te bepaien dat georganiseerden ƒ1,— per week minder zullen ontvangen dan uit getrokkenen. Aldus wordt besloten. Voorts wordt besloten aan den minister goedkeuring te vragen om de bedragen van den steun in verbaDd met de verdienste- percentages te verhoogen tot 80% en ook, ie hierboven vermelde uitkeenngsbedragen te verhoogen. Tevens wordt besloten een kolenbon te verstrekken in geld 1,-). Daarop stelt de heer Hokke voor om ook lan de kastrekkenden een kolentoeslag van ƒ1,— te verstrekken. Aan B en W. wordt opgedragen ten spoe- lijfste daartoe de toestemming te vragen en daaraan toe te voegen het verzoek om een '•ykabedrage in de bosten daarvan. De Voorzitter leest voorts een circulaire voor, waarin wordt bepaald dat onder de steunregeling vallende personen geen lid der idvies-commissie inzake de steunregeling mogen zijn De heer Hokke zegt het te betreuren dat de Minister geen goedkeuring beeft verleend ian het in de vorige vergadering genomen hesluit om aan werkloozen die zich sinds 23 October als werkloos hebben gemeld als iog een uitkeering voor de gemelde dagen te geven Hij meent dat dit dringend noodig was geweest, voor de betrokken werkloozen. Daarna sluiting der openbare vergadering VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 13 DECEMBER 1933, in het Café Van der Plaat bij Inzet, Op WOENSDAG 20 DECEMBER 1933, in het Café Keijzer, bij Afslag, telkens des namiddags 3 uur, Huis met Schilderswerk plaats en inventaris, 3 peiceelen grond belast met erfpacht van 15017,25 en f 77,90 te Den Bommel; benevens eerie hypothecaire schuldvordering ten aste van L. de Jong aldaar. Ten verzoeke van den heer C. Bakker, thans te Rotterdam. Notaris VAN BUUREN. Op VRIJDAGEN 8 en 15 DECEMBER 1933, telkens 's avonds 7 uur, te Nieuwe Tonge, resp. ter herberge van Wed. 1. de Witte en P. M. Schipper, veiling en afslag, van: a. Zes Huizen met erf en grond, te Nieuwe Tonge, op het Dorp; en b. Een arbeiderswoning met hofland (erf pacht), te Oude Tonge, aan den Oudeland- sclien Dijk. Breeder bij biljetten omschreven. In eigendom toebclioorend aan den heer I. J. van den Broek. Notaris VAN DER SLUYS. VOETBAL. We zouden in plaats van een voetbal praatje misschien beter een ys-praatje kun nen houden, waüt, al dooit het momenteel, de wind zit in den oosteniyken hoek en de kans dat we Zondag eer op het ys staan of rfjden dan niet, is groot. Gaan we niet schaat8enryden, zoo kuDnen we voor de radio luisteren naar wat de heer Hau Hollander zal vertellen over den wedstrijd Holland- Oostenrijk, die in het stadion gehouden wordt, waarin onze Hollandsche keurvoet- ballers onder dr. Van der Meulen, die zijn afscheidsstryd dan speelt, tegen de meester- voetballers uit Oostenryk zullen spelen, een wedstrijd, die veel belangstelling heeft by hen, die zich voor voetbal interesseeren In verband mét dezen wedstryd heeft de K.N.V B., als gewoonlyk besloten dat geen enkele K N V.B-wedstrijd doorgang "vindt, omdat de Hollandsche voetballers gelegen heid kry gen dezen wedstrijd bij te wonen en van het gebodene zullen profiteeren, een maatregel, die zeer toe te juichen is, omdat op deze manier het spelpeil omhoog gebracht kan worden. Ook van Flakkee I zijn spelers van plan a.s Zondag in Amster dam te gaan zien, wat de Weensche voet ballers ons tp leeren hebben. Het moet veel zijn! Laten we tot de Flakkeesche werkeiykheid terugkeeren en geven we de staatjes van de afdeelingen, Flakkee 1 staat op plaats num mer 4, en heeft dus een achterstand gekre gen. Boven haar staan S F C. en V.N D. De laatste vereeniging is geweldig omhoog ge klommen, misschien ook wel door haar ter rein waarop zij alleen kan spelen. In ieder •=reval, het is een sterke ploeg, al speelde Flakkee beter dan V.N.D. in den wedstrijd in „de Zandbak", die overigens zijn dienst wèl doetHellevoetsluis staat stevig nummer 3, ze doet het keurig in de nieuwe omgeving en het feit, dat zij nog maar 8 tegen-punten heeft pleit voor den kracht van haar achter hoede! En een goede achterhoede is veel gewonnen voor een ploeg, al moet de rest naar rato zijn. Maar in ieder geval, die 8 goals geven heel veel te denken en wyzen er op dat Hellevoetsluis met een grondig vertrouwen in de toekomst mag kijken en nog ongetwijfeld een belangrijke rol zal spelen in de verdere afwikkeling van de competitie. De stand in de K.N V.B. 4e klasse E is: Vereeniging SFC. V.N.D. H V.V. Flakkee F.S.V. S.M V. u.s.c. D.J S. Schiedam 10 Doel punten Flakkee heeft veel te afwisselend gespeeld, en onze geelblauwen zyn grillig als het weer Je zult denken ziezoo we krijgen een pracht wedstrijd en hit lijkt naar niks, en omge keerd. Gelukkig hebben zij weinig slechte buien, maar als ze het hebben is het ook heel leelijk. Hebben ze goede buien, dan kan de tegenparty zijn huid wel opbergen, want ze kennen geen pardon. Dit onberekenbare Heeft zoowel Flakkee 1 als Flakkee 2, en juist dit feit is oorzaak dat ze te allen tijde als een zeer gevaarlijke tegenstanster op voetbalgebied kan genoemd worden. Wi; het nu wat beter vlotteD, welnu dan krijgen we nog een pittige tweede helft en is her laatste woordje nog lang niet gesproken wie de afdeelingskampioen zal worden. Want wij achten Flakkee, in een goede bui heuseh m staat alle hare tegenstandsters met een nederlaag af te slaan. Maar dit is zooiets als een dubbeltje op zijn kant, als een zwemtocht over het Eogelsc.he Kanaal heen, de beroemde zwemtocht, die 20 prestatie en 80% geluk is! Er zijn heusch nonderden iu staat om dit te doen, als ze maar ad 1 geld hebbeu voor dien tocht (wordt geschat op 1500 gulden, met inbegrip van booten en loodsenhuur). ad 2 tijd hebben om te wachten op het juiste moment om te starten ea ad 3. het geluk hebben in de goede stroo men te koraeu, om dan met een snelheid 'an K.M. per uur gedurende 14-20 uren te zwemmen en zoo de 32 K M. breede zee- engte af te leggen! ad 4. Het voornaamste, 'oldoende physieke kracht om uren in een zaamheid en donkerte tegen een golfslag te zwemmen Ter zake, over het voetbal. De onderste regionen roeren zich geducht U SC. heeft versterking gekregen, er moeten niet minder lan 6 nieuwe spelers in dit team gekomen zfin, Hellevoetsluis was het eerste slacht offer hiervan, S.F.C. Jis het volgeDde en Flak' tree zal op moeten passen wil ook haar scalp niet. aan de U S C-er gordel hangen! Deze uitwedstrijd zal een zware worden en als F.akkee die wint, welnu dan beteekent, dit. alweer een overheenkomen van de crisis. D J.S. heeft de twijfelachtige eer de kam- pioensrlub te zijn van de meeste t.egengoals. 42 stuks, het is niet mis. Gemiddeld 4 in een wedstrijd 1 Koeper is een lastig haantje en heel ondankbaar, vooral by de Jonge Spartaan schijnt het Ten slotte de rangiyst van Flakkee 2 Het 1. Begeef U nooit op ijs, dat onbetrouwbaar is, en tracht te verhinderen, dat anderen dit doen Gooi ook geen steenen of zand op het Ijs, voordat gy er op kunt gaan, anderen kunnen daar over vallen en zich ernstig verwonden. 2. Wanneer hulp verleend moet worden, begeef U dan alleen op het Ijs, als het slachtoffer niet te bereiken is met red dingshaken, bezemstelen, planken, een das, een jas, enz. 3. Indien gy hulp moet verleenen door op wrak ys te gaan, doe dan een touw om uw lichaam, en zorg dat dit vaststaat, of vast gehouden wordt op den kant. 4. Begeef U in liggende houding over op het ys geschoven ladders, plaokeD, ma trassen, enz. naar het wak, waar een drenkeling in ligt. Trek als het eenigszins kan de schoenen uit, op kousen kunt ge gemakkeiyker loopen over het gladde ys dan op schoenen, en zakt ge er door, dan zullen de zware schoenen U het meeste moeite geven om snel er weer uit te komen. 5. Indien gy door het Ijs zakt, steun dan op de ellebogen op het ys, en buig de onderbeenen naar achteren, dus vooral zorgen, dat die niet onder het ys schieten. 6. Moet gy u voor hulpverieening onder het ijs begeven, alleen in uiterste gevallen en voor zeer goede zwemmers, plaatst dan eerst een stok of ladder in het wak, opdat gij gemakkelijk het wak kan vinden en er uit komen. Vergeet vooral geen touw om het middel te doen, en dat dan liefst vastgehouden wordt door een zeer be trouwbaar iemand. 7. Om van onder het ys te kunnen komen, moet U als er geen sneeuw ligt, de donkerste plek boven U zoeken, als er wel sneeuw op het Ijs ligt, dan de lichste plek. 8. Breng een uit het ys geredden drenkeling bewusteloos of niet bewusteloos, niet direkt in een sterk warm vertrek, maar wrijf het slachtoffer eerst droog en warm op een beschutte plaats. Geef vooral aan een bewusteloozen of half bewusteloozen drenkeling geen vloeistof te drinken, zfi kunnen nog niet slikken, en de vloeistof gaat dan in de luchtpijp. Geef liever warme koffie, als zy weer by zijn, dan alcohol-houdende dranken, tenzy de dokter natuuriyk er by is en cognac, enz. noodig heeft. 9. Waarschuw steeds een dokter, indien er een bewusteloozen drenkeling uitgehaald wordt en eventueel leden der E.H B O. of Reddingbrigade. BreDg een natte dren keling en redder onder geleide naar huis. 10. Oproep aan de Auto-houders. Indien gij getuige zijt van een ongeval, neem dan de drenkeling mee naar het dorp. Ongevallen gebeuren zelden vlak by het dorp, en een natte drenkeling heeft ten spoedigste hulp, en drooge kleeren noodig. M. BOOMSMA, Instructeur Flakkeesche ReddiDg Brigade. is nog nimmer gebeurd dat een Flakkee- ploeg aan de onderste plaats hing te bengelen van een staatje Onze jongeren zullen dit ook begrypen en we verwachten dat ze deze plaats zullen verlaten. Ze zullen versterking krijgen, een der beste spelers van Flakkee I heeft terugzetting gevraagd naar bet tweede elftal, omdat zijn gezondheid hem tot voor zichtigheid noopt. Krijgt hij geen last van zijn kwaal, den zal hy teruggehaald worden oaar het eerste elftal, maar voorloopig, met het oog op dit zeer gerechtvaardigd verlangen om te probeeren in het tweede elftal of het verder nog gaan zal, zal deze speler bet tweede o.i. geducht verstel ken. Voor Flakkee I is het natuurlijk een verlies, maar voor onze reserve's is het een groote winst, omdat we u verwachten dat Flakkee 2 gauw van deze onderste plaats af zal gaan. De stand in de K N V.B R^s 3pklas°eEis: T3 c c Doel Vereeniging V Cu c O 0» O 5 "n pin ten a u O O O 3 CL O M 3 Traosvaha II 11 9 0 2 18 89 17 Musschen II 10 7 0 3 14 26 13 K F 0. III 10 6 0 4 12 19 14 D H S. II 7 0 2 10 17 10 C V.V III 9 5 1 3 11 29 21 0 V V. II 10 e 5 10 29 27 V.OC III 8 2 1 5 5 13 21 Coal II. 9 1 3 5 5 16 29 St, Volhard II 9 2 0 7 4 20 40 Fiakkee II 9 1 1 7 3 14 29 J B. FLAKKEESCHE VOETBALBOND. Dezer dagen is opgericht d^F.V B.. waar aan aanvankelijk acht vereenigingen zullen deelnemen. Het bestuur is samengesteld als volgt: M. VERBIEST, -Voorz. L. FAASSE Secr D LODDER. Peöningm. W FUN en J v. d NIEUWENDIJK, Leden. Inlichtingen gratis aan het Secretariaat Dubbele Ring, Sommelsdfik Vanwege de vorst is ook de compelftie R.V.B. afgelast. IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUllllllllllllllillllllllllllllllllOllllllllRllllll

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3