GROOT VERKOOPS - ONDERZOEK Hulp van Fifty-Fifty rookers wordt ruim beloond. RUIME BELOONING LANDBOUW en VEETEELT ONZE EILANDENJjVAN ZATERDAG 9 DECEMBER 1933. arbiter bepaald; ztyn uitspraak is bindend voor beide partyen. Zoowel in het Eogelsche Hooger- als in het Engelsche Lagerhuis is een scherp debat gevoerd over de tegenwoordige onvoldoende organisatie van de Engelsche militaire lucht macht. Baldwin, die namens de regeering antwoordde, was uiterst voorzichtig, maar kon toch niet ontkennen, dat Engeland zoo ver bij Frankrijk, Rusland, Amerika en Italië op luchtverdediging ten achter stond, dat uitbreiding van de Engelsche luchtvloot wel onvermijdelijk zal zyn. Arm Genèvel De besprekingen tusschen Litwinof en Mussolini te Rome zullen in hoofdzaak gaan over de volgende onderwerpenontwapening, vorming van een bloc voor het Oostelijk deel van de Middelandsche Zee, uitwisseling van Russische grondstoffen tegen Iraliaansche eind producten, hot vraagstuk van Rusland's buitenlandsche betrekkingen. Over de hervorming van een volkenbond, waaraan ieder thans denkt, doch waarover niemand spreekt, zal men niet praten, tenzy Litwinof deze moeilijke kwestie zelf te berde brengt. Nu, daarvan kan men wel verzekerd zijn. Doch reeds by voorbaat wijst Italiö de verantwoordeiykbeid voor het beginnen mei de behandeling van dat vraagstuk af. Maal ais Litwinof nu eenmaal wil... nu dan is Mussolini als gastheer, wel gedwongen er ook over te spreken Handig! Iq Januari komt het congres te Washing ton bijeen en daar zal President Roosevelt verantwoording hebben af te leggen, wat hy met de hem verleende vrywel onbeperkte volmachten heeft weten te bereiken. Het eenige antwoord zal W8l wezen, niets, niets en nog eens niets! Behalve een totaal ont wrichte Amerikaansche samenleving en een gekelderd betalingsmiddel. Voor Rosevelt breken dus bange dagen aan, die zyn vroe gere populariteit in Amerika danig zullen schokken, misschien zijn heengaan nood zakelijk zullen maken. Want, dat Roosevelt in de paar weken, die hem overblijven,nog veel zal kunnen tot stand brengen, gelooven zelfs zyn medestanders geea oogenblik Slechts één ding kan Roosevelt redden: er is geen enkel werkeiyk groot man om hem met kans op succes te vervaügen. Te Weenen is de Pan-Europeesche confe rentie, onder voorzitterschap van den Bonds kanselier, Dr. Dolfuss, geopend Gedachtig aan de mislukking van de Londensche econo mische conferentie heeft deze Weensche con ferentie slechts een beperkt programma opgesteld. In de eerste plaats is men te Weenen in veel kleiner gezelschap bijeen gekomen. Slechts twaalf landen, gelegen tusschen de Groote West-Europeesche Mo gendheden en Sovjet-Ru sJand, tusschen Oost zee en Middellandsche' Zee, zijn vertegen woordigd. Een zestigta personen, menscben uit de practyk voorn* meiyk, nemen aan de conferentie deel. Men is zoo verstandig ge weest de politici bu\ten de deur te houden, zoodat deze Heeren niets kunnen verknoeien. Men schat dat de co ferentie vier dagen zal duren Vier commissies zullen behandelen: de werkeloosheid, het valutawezen, douane vraagstukken en verkeerswezen. Over het vraagstuk van het bimotaiisme heeft Sir Henry Deterding een uiterst belangwekkend praeadvies ingediend. Te Montevideo is de Pan-AmeribaaDSche conferentie in het schitterende parlements gebouw geopend door den President van Urugay, Sabriel Terra. Maar reeds dadelijk gooide de Cubaansche afgevaardigde roet iD het eten door een motie voor te stelleD, waarin de conferentie uitsprak, dat zy pro testeerde „tegen de traditiODeele economische en politieke inmenging der Vereenigde Staten van Noord-Amerika in de Zuid-Amerikaan- sche, Midden Amerikaansche en Cubaansche aangelegenheden". Dat kon de Amerikaan sche Minister van Buitenlandsche Zaken Huil, natuuriyk niet op zich laten nemen en hij verklaarde nadrukkelyk, dat hy ter confe rentie was verschenen als een moderne vre- des-apostel, waaraan hij toevoegde dat Presi dent Roosevelt een politiek van vriendschap wenschte te voeren tegenover alle andere Amerikaansche Staten. Na dit weinig belo vend begin zyn de afgevaardigden in de commissies aan het beraadslagen gegaan. Hoewel de herstemming voor de Kamer verkiezingen in Spanje allerminst het be lang had van de éérste verkiezingen op deD 191en November, is het er toch wat al te lustig toegegaan. Naar men uit Madrid meldt, gaat de rechtstreeksche coalitie met de meeste zetels stryken. Dit was zoo weinig naar den zin van de aDarchistisch-Syndica- listische kringen, dat deze partyen in den nacht van Zondag op Maandag in geheel Spanje een gewapenden opstand wilden ont ketenen. De Spaansche Regeering was noch- thans tydig ingelicht en koüdigde over het algeheele land een staat van preventie af. Men verwacht een Ministerieels crisis in Spaoje, in ieder geval het aftreden van eenige ministers. De nieuwe Fransche regeering, het kabinet- Cbautemps, heeft flnancieele voorstellen in gediend, ter dekking van het tekort op de begrooting, welk tekort de lieflijke som van zes milliard Fransche francs bedraagt. Twee milliard zal men vinden uit bezuiDigingeD, een milliard door belastingontduiking tegen te gaan, anderhalf milliard door Dieuwe fiscale maatregelen en nog eens anderhalf milliard door buitengewone inkomsten. Op papier sluit dus de Fransche begrooting, de commissie uit de Kamer voor de flnan- cieele aangelegenheden heeft reeds haar werkzaamheden aangevangen en denkt,daar mee in 2 dagen gereed te komen. Dan komen de voorstellen in de Kamer, die wel ge- dwoDgen zal zyn de voorstellen goed te keuren, althans een paar voorloopige twaalf Met het doel om de waarde van de verschillende distributiemiddelen in Holland te onderzoeken, heeft de Verkooporganisatie van de fabrikanten het denkbeeld opgevat, om het boven afgebeeld Dollarteeken in diverse kleuren aan te brengen op verschillende 3U ets. Fifty Fifty sigaretten, die in ge heel Nederland meer en meer verkocht worden. Ten einde dit onderzoek te doen slagen moet iedere met een -teeken gemerkte Fifty Fifty sigaret zoo spoedig mogeiijk'bij ons terugkomen, met opgave van datum van verkoop aan het publiek. De fabrikanten verzoeken e?n ieder vqn hun geachte clientèle vriendelijk, hen met het bereiken van hun doel behulpzaam te willen zijn. U behoeft niet anders te doen dan elke, door U in Uw pakje Fifty Fifty sigaretten gevonden speciaal bedrukte sigaret per brief in te zenden aan: Goodwin Co., Postbus 2, Amsterdam Noord en daarbij te vermelden Uw naam en adres, alsmede naam en adres van Uw winkelier en datum van koop. U ontvangt dan voor Uw moeite een den te verleenen, daar alles vóór de Kerst dagen door Kamer en Senaat moet zijn :oedgekeurd, wil de geheele Fransche be grooting voor het jaar 1934 niet in het honderd loopen. Men ziet het is ook te Parys al weer kort dag geworden! Op den afgeloopen Zondag is het eiland Hawai geteisteid door een hevige aardbeving. De grootste actieve vulkaan ter wereld, die zich op deze eilanden bevindt, de Mauna Loo, vertoonde een sterk verhoogde werking, waarmede de vulkaan alle records sedert het jaar 1903 moet hebben geslagen. Wij ontleenen dit bericht aan een telegram uit Amerika en blijven dus in den sportieven styi van Amerika. Lavastroomen van meer dan een vierkanten kilometer oppervlakte zijn waargenomen, zoodat de bevolking bezig is de dorpen, in de buurt van dezen berg gelegen te ontruimen. Nu zal een Ameri- kaansch vliegtuig zoo laag over den krater vliegen, om den stand der uitbarstingen waar te nemen. Te Brussel heeft men in b8t Paleis der AcademiSD, in het bijzijn van Koning Albert, KoningiD Elizabeth, Prins Leopold, Prinses Astrid, Minister Lippens, den NederlaDdschen GezaDt Jhr. Tjarda van Starkenborch Sta- chouwer, en tal van andere autoriteiten, den öOsten verjaardag van het overiyden van len ook in Nederland zeer veel gelezen Vlaamschen letterkundige, Hendrik Con science, met groote plechtigheid herdacht Het is een schitterende huldiging geworden, ter eere van de nagedachtenis van den man, die het Vlaamsche volk heeft leeren lezen. Tusschen de Valera en de Eogelsche Re- geering is het minder botertje tot den boom geweest. Thans heeft de Valera aan de re geering te Londen gevraagd, wat deze zal doen, indien Ierland koos tusschen het lid blijven van het Britsche Gemeentefeest en het uitroepen van een onafhankelijke Iersche Republiek, waarby zéér vermoedelijk de keus zou zyn gevallen op een Iersche Republiek. Een commissie uit het Engelsche kabinet, bestaande uit Mac Donald, Thomas, Sir John Simon en Lord Hailsmaü, heeft thans het antwoord der Engelsche regeering geredi geerd. In dat antwoord zal de Engelsche Regeering verklaren, dat zy niet tot agres sieve bedreiging van Ierland zal overgaan, daar zij vriendschappeiyke betrekkingen met IerlaDd wenscht te onderhouden. Alleen vestigt de EDgelsche RegeeriDg er de aan dacht van de Valera op, dat op die manier de voordeeleh verloren zullen gaan. verbon den aan het lidmaatschap van het Britsche Gemeentebest. Weekpraat je Alles op één kaart Menigeen voelt onbestemd, dat hij slechts na een volkomen centralisatie en concen tratie van zyn geestvermogens en zijn be staansvoorwaarden geheel kan opgaan tot, het doel van zijn leven, maar steeds opnieuw betrapt hy zichzelf erop, op zijwegen af te dwalen, of zich wel te voelen by het ver richten van halfheden... Het is onze menscheiyke zwakheid, die ons steeds weer ertoe verleidt., meerdere Goden te aanbidden. Onze zwakheid is zoo groot, dat wij het benoodigde, onbegrensde, onbeperkte vertrouwen in den Bestuurder der Wereld, niet bil machte zijn in onszelf op te wekken, zoodat wy steeds een achter deurtje open houden, om hü'p te halen in geval van nood! Wy nemen dien grooten Bestuurder als onzen Leider, onzen Heer aan, maar houden rekening met de mogelykheid, dat Hy op een zeker oogenblik niet scnerp genoeg op ons let, zoodat een kleinere macht de gelegenheid krygt ons iets aangenaams te verschaffen. Met zoo'n hoop in het hart koopen wy bv. loteryloten. Om van den al- machtigen God te verwachten, dat Hy juist den boofdprys laat vallen op ons, dat is toch wel wat dwaas! Doen wij echter feiteiyk wel anders?. Daarin ligt toch eigenlijk wel de stille bekentenis opgesloten, dat wy ons zelf niet waardig achten, zoo'n geschenk te ontvangen. Wy... vergenoegen ons met de vaststelimg, dat het raadselachtig toegaat in de wereld en dat wij het niemand kwalijk nemen kun nen, als hij uit deze ongeregeldheid een voor deeltje weet te slaan! Doch deze zwakheid te overwinnen, schynt bovenmenschelijke kracht te vereischen. En toch is onze religie nog zeer eerbiedwaardig vergeleken bij die van vroeger tyden, waarby de wereldorde over een onnoemeiyk aantal goden en half goden was verdeeld zoodat wy biy zyn, dat wy ons niet met hun eigenschappen be hoeven bezig te houden. Wy verlangen juist Daar een eenheid van God en Wereld, maar lyden onder een groot gebrek aan evenwicht tusschen overgave aan ons levensdoel en het egoïsme, de zelfzucht, die ons beheerscht. Stryd is er in ons, voortdurende stryd, die ons niet gelukkig maakt, zooals ieder ver stoord evenwicht, funest inwerkt. Toetsen wij ons geweten, dan bestaat er voor ods slechts ééa God, slechts één keuze, één doel maar staan wy voor de keuze, voor de beslissing, dan zet het lagere instinct in ons zich onmiddellijk schrap tegen de goede erfenis onzer voorvaderen. Lied van de Week. NA dei» vijfden December. Guus Betlem Jr. Sint Ni'claas is alweer voorby, Heeft ouderwetsch gereden, Maar, ouderwetscher nog dan dat Heeft weer mijn beurs geleden... 'k Kreeg van m'n vrouw een wandelstok, Een dasspeld met opalen, Een rookstel en een boekenrek... Maar ik mocht het betalen! M'n oudste zoon verraste me Met vier paar dure sokken, De jongste met een nieuwe das Maar... vader mocht het dokken! M'n buurman links, die stuurde me Een fijne kist sigaren, Het kost den man zoowat geen cent, Hy handelt in die waren. Maar ik schryf versjes, en... nietwaar? Dikan 'k hem moeilyk sturen, 't. Gevolg is dus weer een cadeau Want daarvoor ben je buren. M'n tante breide me een das Gewoonweg niet te dragen, Maar zélf wist ze van „Sinterklaas" Een theeservies te vragen! Ik kreeg papieren vlechtmatjes Van fröbelende neven, En mocht er spoortreinen en zoo Liefst in "de plaats voor geven! Zeg, denk aan Zwart, zoo schrikt, m'n vrouw, Daar kun je heusch niet buiten... Ja vrouwtje, ja.ik wéét het wel, En... v èg zyn weer je duiten 1 M'n schoonmama zei: 't is een tyd Dat j' elke cent moet keeren, Dus geef maar niets... doch, ai, ik had Het eens moeten probeerenü Sint Ni'claas is alweer voorby, Heeft ouderwetsch gereden, Maar ouderwetscher nog dan dkt Heeft weer mijn beurs geleden! Nederlandsche Landbouwers in Zuid-Afrika. Zooals bekend, zyn er in den loop van de jaren, na 1925, verscheidene Nederlanders naar Zuid-Afrika vertrokken om zich, som migen hier en daar verspreid, anderen in eikaars nabijheid aan het landbouwbedrijf en de veeteelt te wyden. Zoo zyn er in het noorden van Transvaal enkele groepen Neder landers, die vee fokken en vetweiden en tabak, grondnoten, mielies, aardappelen enz, verbouwen. Ook in Lijdenburg wonen er enkele Hollanders, die zich op de boerdery hebben toegelegd. Verder is er de landbouwnederzetting op Wonderfontein, waarover hieronder verder. Eerst willen wij wijzen op een tweetal brieven in de Leeuwarder Courant van den heer H. ten Cate Hoedemaker, die in 1926 als eenige Hollander deelnam aan de, van Engeland uit georganiseerde, „farmer's tour" en zich daarna in het Pietersburgscbe ves tigde. Hy woont thans in de buurt van Port Elizabeth. Zyn opmerkingen onder den in vragenden vorm gestelden titel: „Landver huizing naar Zuid-Afrika?" geven wy bier onder weer. De schryver begint met te verwijzen naar zijn, boven reeds genoemdestudiereis. „Sinds dien zijn de vooruitzichten in den landbouw en veeteelt, zoowel hier als in Nederland, zeer gewijzigd. In de Unie zijn zy slecht, in Nederland lyken zy mij hopeloos." De schryver kan zich daarom voorstellen, dat jonge boerenzoons en ook gevestigde boeren, die steeds achteruit gaan, wel graag eens iets zouden willen weten van de vooruit zichten in de Unie. Hij wil daarom een indruk geven van den huidigen stand van zaken. „Wat ik schrijf", vervolgt hy, „is niet het resultaat van een langdurige theo retische studie, maar zijn de inzichten, ver kregen door iemand, wien het in Nederland te benauwd werd en toen in de Unie een bedryf is begonnen". Zijn mededeelingen zijn gebaseerd op eigen ervaring, vaklitera tuur en gesprekken met, andere Nederlanders De heer Ten Cate Hoedemaker begint met te memoieeren, dat de af«l. Landbouw van de Nederlandsche Vereeniging in Johan nesburg het niet raadzaam acht reclame te maken voor Zuid-Afiika. Hij wil dat daarom ook niet doen, maar slechts een inzicht geven in de verhoudingen. „Evenals in Europa zitten we hier in een groote crisis. Vooral landbouw en veeteelt hebben daar zwaar onder te lijden, eh er zullen maar zeer weinig boeren zyn, by wie de inkomsten de uitgaven dekken. Alle vroegere verhoudingen van prijzen zijn omver gegooid. Producten, die tot nu toe een goe den prijs opbrachten,zijn waardeloos gewor den Landprijzen zijn over het algemeen nog te hoog, hypotheeklasten vaak ondragelijk. Wy zitten hier midden in een overgangs tijdperk en dat is niet het geschikte oogen blik voor Nederlanders, geheel ODbekend met de toestanden hier, om nu te beginnen." Natuuriyk zyn er allerlei adviezen te ferygen, b.v. van het departement van Land bouw en van gevestigde boeren. Deze zyn meestal goed bedoeld en een boer met er varing van de streek kan er wel Dut uit slaan. Anderen zullen desniettegenstaande in moeiiykheden geraken. „Toch zyn er enkelen, onder wie ook ik, van meening, dat, als er een grondige studie gemaakt woi dt van de bedry ven, die ondanks de slechte tyden, toch nog winst opleveren, we dan zullen vinden, dat hier nog wel degeiyk ruimte is voor boeren uit Nederland. Er zal echter met zeer veel voorzichtigheid en overleg te werk moeten gegaan worden." „Veel zal er van afhangen, hoe de dingen zich in de naaste toekomst zullen ontwik kelen." Het lijkt dat de goudmynen zich sterk zullen uitbreiden. „Dan zal er meer vraag komen naar boerderij producten (maïs, vleesch, boonen, enz), voor rantsoenen voor de kaffers, die in de mynen werken." „Werkeloosheid zal sterk afnemen en daar door de koopkracht toenemen." „In een land als Zuid-Afrika, met hooge invoer rechten en maar betrekkeiyk gering over schot aan landbouw- en veeteeltproducten, kan dat een geweldig verschil in pryzen beteekenen. Dan is er nog een heel groote factor. Het is gebleken, dat vleesch in gekoelden toe stand, hier in het binnenland geslacht, in uitstekende conditie in Londen op de markt gebracht kan worden. Op het oogenblik is die uitvoer nog niet goed loonend, maar het is niet onmogeiyk, Uat de vleeschpryzen in Engeland wat zullen oploopen en daarby gemet de Unie voor keurrechten, die vastgelegd zijn op de Oitawa-confereDtie. Ook is het zeer wel mogeiyk, dat wij onze productie kosten naar beneden kunnen orengen." Iu den tweeden brief begint de heer Ten Cate Hoedemaker met te constateeren, dat de Unie een „derderangs" landbouwlaüd is. Hy somt dan tot staving daarvan allerlei bezwaren en nadeelen op, als langdurige droogten, die in sommige streken het be drijf tot een loterij makeDlange afstanden, derhalve hooge transportkostenonbetrouw baarheid, „ongeleerdheid" en luiheid van het kafferwerkvolk; onregelmatige kunstmatige watervoorziening, insectenplagen (sprink hanen en commandoworm), nachtvorst en tenslotte wildschade. Ondanks deze nadeelen, zegt de heer Hoedemaker, „zal ik liever in Zuid-Afrika weer een bedrijf beginnen, dan in Neder land. Waarom?" „Omdat op de bezwaren, die voor het overgroote deel van de Unie gelden, enkele uitzonderingen bestaan. Bovendien komen er telkens, door mis-oogsten over groote gebieden in de Unie, tydeiyke oplevingen in de prijzen van sommige landbouw- en veeteeltproducten, zooals b.v. dit jaar. Op de plekjes, die door hun ligging, of door andere omstandigheden aan die scha delijke invloeden geheel of gedeeltelijk ont komen, kan men zoo'n jaar behoorlijke winsten maken. Een vooruitziende blik is echter noodig om daar ten volle van te kunnen profiteeren. De meeste Afrikaansche boeren hebben één groote fout, ze zorgen niet voor de toekomst. Ondaoks het feit, dat elke boer □u toch wel langzamerhand kan weten, dat er telkens jaren komen, waarin hun plaats niet genoeg oplevert om bun vee voldoende voedsel te verschaffen voor melk- of vleesch- productie, erger nog, om het zelfs in het leven te houden, zorgen ze Diet voor een voldoenden voorraad hooi of persvoer Resul taat: geen of zeer geringe melk- en vleesch- productie voor een geheel jaar en sterfte onder de dieren. Déar ligt de kracht V3D den Nederland- schen boer. Hij weet, door eeuwenoude ervaring, dat één van de voornaamste zoi gen moet wezen een voedselvoorraad voor den wiDter te verzamelen.WelkeNederlandsche boer zal niet trachten zooveel hooi te win nen, dat hy aan het einde van den staltijd een half of heel vak over heeft, opdat, als volgenden zomer de hooioogst tegenvalt, h(j niet genoodzaakt is duur by te koopen? De schrijver meent, dat de Afrikaansche boer nalatig is in deze dingen en dat daarin de periodiek weerkeerende voerschaarste is toe te schryveD T° dergelijke tyden sprin gen de prijzen ?aak niet 100% naar boven en dan komt de gouden tyd voor hem, die wat bewaard heeft voor den slechten tijd. Men ziet he" de oude politiek van Jozef, den vreemdf',D8 in het land der Farao's. De schryver neemt verder de moeite om de oorzaak tran deze toegeschreven nalatig heid op tP3P°ren en leidt, die terug tot den tyd toen de boeren nog konden trekken en er winter- eD zomerweideD op na hielden. Bovendien zorgden de vele veeziekten-, die nu me' zooveel succes bestreden worden er el vcot, dat de kudden niet te groot waren. Voor'-" speelt het gemakkelijk opnemeD van geld "n eeD zetar fatalisme ook een rol in het drama Zoo vertelt, hij van een boer, die vlak na den regen, toen het veld dus eindeiyk pjpögbaar werd, aan den passeerenden dok ter verklaarde: nJa dokter, die hand des fleuren druk swaar op ons, ons kan nieeen kaffer kry oni vjr ons te werk nie" pd rus- ig zijn koffie door bleef drinken. Wij laten dit grapje gHieel voor rekening van den heer Hoedemaker, zyn vorige opmerkingen laten reeds duidelijk genoeg zien, dat de voor zichtige bekwame Nederlandsche boer, die de toekomst, aandurft nog wel degelijk kans van slagen heeft en dat menige boer, wan-

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2