EERSTE BLAD SPUROL IEDER ABONNÉ GRATIS VRAAGT GRATIS PROEFNUMMER leningen» Circulaires» best en mooist iO, Middelharnis »L STOOMBÜÜTDIENST ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 Binnenlandsch Overzicht. TALMI. MERCURIUS HAVERMOUT 25 cenf per pondspak NEDERLANDSCH FABRIKAAT Buitenlandsch Overzicht. llder Ivat. Iloo- DIE ZICH HEDEN OPGEEFT ALS ONTVANGT ONS BLAD TOT 1 JANUARI 1934 U KUNT U OPGEVEN BIJ ONZE ADMINISTRATIE, BIJ H.H. COR RESPONDENTEN EN AGENTEN VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG, 6 December 1933, b(j Af- 'slag in het Café Van der Plaat, telkens des namiddags 3 uur. Twee Huizen met Tuin, aan de Voorstraat te Den Bommel, plaatseiyk geteekend A 74 en A 75, res pectievelijk verhuurd voor /2,50en/3,— per week. In twee koopenen combinatie. Ten verzoeke van den heer J. Woudstra te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 13 DECEMBER 1933, in het Caié Van der Plaat bij Inzet, Op WOENSDAG 20 DECEMBER 1933, jn het Café Keijzer, bij Afslag, telkens des namiddags 3 uur, Huis met Schilderswerk plaats en inventaris, 3 peiceelen grond belast met erfpacht van 150: 17,25 en f 77,90 te Den Bommel; benevens eene hypothecaire schuldvordering ten aste van I L. de Jong aldaar. Ten verzoeke van den heerC. Bakker, thans te Rotterdam. Notaris VAN BUUREN. Op VRIJDAGEN 8 en 15 DECEMBER 1933, telkens 's avonds 7 uur. te Nieuwe Tonge, resp. ter herberge van Wed. I. de Witte en P. M. Schipper, veiling en afslag, van: a. Zes Huizen mt: :rf en grond, te Nieuwe Tonge, op het Dorp; en b. Een arbeider;'.oning met hofland (erf pacht), te Oude Tonge, aan den Oudeland- schen Dijk. Breeder bij biljetten omschreven, in eigendom toebehoorend aan den heer I. J. van den Broek. Notaris VAN DER SLUYS. N.V, Rotterd Tramweg Maatschappij Gevestigd te Rotterdam MIDDELHARN1S-R0TTERDAM V.Y. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 1 Nov. 1933 van Middeibartiis op Maandag -en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelharnis 4.30 vu A Vlaard. 7.00 vm.* K. Rotterdam 8.00 xm. Overige dagen (beb Zon- en Feestd.) V Middelharnis fi 40 vm.A. Vlaard 9.10vm.** A. Rotterdam 10 00 vin. A. Brielle 10.30 vm.§ ▼an Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feeaidagen V. Rotterdam 2.15 am V. Vlaard. 3.00did. f I A. Middelbarais 5.30 om. I Ovetjge dagen (beb. Zon- en Feestd.) t Van 1 November t/m 3 Februari I V.:erdam 2 15 nm. V. Vlaard. 3 00 nm. f V. Brielle 1.25A. Middelharnis 5.30 ara, Vaa tl 7 Februari, Rotterdam }.15ura V. Viiard.4.00nm ft V. Brielle 2.25 nro.§[ A. Mlddelmmis 30 In aansluiting op den trein van 7.24 vm. en 7.11 vm van Vlaardlngen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20vm. en 9.38 vm. van Vlaardinnen (Station), f In aansluiting op den 'r-ir. van 14,38 (2 38 ID.I en 14.51 (2 51 nm.) te Vlaar dlngen (Station). ft In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.l en 15.52 (3.52 nm.) te Vlaar- dingen (Starion) I Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Al* FiUlhiftn zijo u oenchoawtii NltD«|Mn4tR 'aatehdag, HemelaaaHadag I0 Pltihit-nlif an ha'd* RwitdMtn. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 12 De Staatscommissie brengt rapport uit over den ongunstigen toestand in het stoomvisscherijbedrljf teIJmuiden.- AccLjnsverhooging voor sigaren, cigaril- los en sigaretten.-Het radio-vraagstuk.- Gouverneur van Slobbe weer naar Cura sao vertrokken. - Prof. Mr. J. A. v, Hamel spreekt te 's Gravenhage over den inter nationalen toestand en den Volkenbond - De Voorzitter van de Tweede Kamer, Jhr. Mr. Ch. J. N. Ruys de Beerenbrouck, jubileert - De Pander-post jager aan het studiecomité Snelpost Nederland lndiö overgedragen. - Het slachtoffer van den roofoverval is overleden. - Het veertig jarig bestaan van de Nederlandsche Ver- eeniging De Rijwiel- en Automobiel industrie.- Herdenking van Albert Vogel in de Haagscde Kunstkring. - De plotse linge, vroege ingezette vorst brengt lage temperaturen en nu al stagnatie in bet scoeep vaart-verkeer -Instelliüg vaa een Autobusdienst tusscben Rotterdam en Antwerpen. - Vier lezingen over Neder land te Stockholm - Een handelscom missaris van de Unie van Zuid-Afrika op bezoek in Nederland, aleer zich te Batavia te gaan vestigen, als vertegen woordiger van de Unie van het Verre Oosten. Er is een rapport verschenen van de Staats commissie inzake den ongunstigen toestand in het stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden. Het bedrijf is afhankelijk van den wisselen den rijkdom der vischgronden en van de grillige marktverhoudingen. Inkrimping eD uitbreiding van de varende vloot is ieder oogenblik te constateeren. De goed gefun deerde ondernemingen te IJmuiden lijden hieronder bet meest De reederijen, die te hooi en te gras worden opgericht, gaan ge meenlijk zeer spoedig te gronde. Ook de aankoop van oude, buitenlandsche schepen werkt in boom mate belemmerend. Ten overvloede berekent het Staatsvisschevs- havenbedrijf veel te hooge tarieven. Het bedrijf is ook te veel gespecialiseerd op het vangen van de allerbeste kwaliteitsvisch in de Noordzee, hoewel ook voor andere visch afnemers zouden te vinden zijn. De commis sie oordeelt het dus wenschelijk bet bedrijf in hoogere mate aan banden te leggen. Oude schepen mogen niet meer worden gebruikt, de onkosten van bet havenbedrijf dienen verminderd, voortdurend toezicht op defioan- cieele eo technische inrichting der reederijen is noodzakelijk. Eerst dan oordeelt de commissie is op den langen duur ver betering te verwachten. Voor sigaretten, cigarillos en sigaren zal de accijns worden verhoogd. Voor sigaretten van 38$ tot 50%; voor cigarillos van 10 tol 17$ voor sigaren van 10% tot 12£ Het zal verder verboden worden in het klein te verkoopen tegen een lageren prijs dan dien, vermeld op de aangebrachte zegels. Daardoor wil de minister van fiaan- ciën een einde maken aan den zeer ongezon den toestand van de zoogenaamde valuta winkels, die tegen boks-prijzen verkoopen. Dit kan niet anders, dan aan den bonafideD handel ten goede komen en men zal minister Oud moeten toegeven, dat op die manier tal van ongewenschte toestanden op den duur zullen verdwijnen. Men raamt de ver hooging van den accijns op ongeveer 23 000 000 gulden. De conferentie tusschen den minister van binnenlandsche zaken en de vier groote om- roepvereenigingen, die Vrijdag te's-Graven- hage heeft plaats gevonden, heeft een blijk baar afdoend resultaat gehad. Daar de keuze slechts bestond tusschen een staatsbedrijf en een gemengd bedrijf, aan welk laatste bedrijf de regeering de voorkeur geeft, moes ten de vertegenwoordigers van de vier groote omroepvereenigingen kiezen of deelen. Drie van deze vereenigingen sloten zich bij dit standpunt aan, slechts de A.V R O. had ernstig bezwaar en verklaarde, alleen te zul len medewerken, omdat geen andere uitweg werd gelaten. Eindelijk is dan de rust, zij het dan ook gedwongen, in den aether in Nederland hersteld. Met het stoomschip Simon Bolivar van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij is Vrijdagmiddag, den lsten Decem ber, Gouverneur van Slobbe weer naar Cura- Qao vertrokken. Wie dezen bewindman hier ie lande heeft mogen ontmoeten, beseft zijn moeilijk werk, dat hem ginds wacht, maar weet ook, dat hij er de man naar is dat werk op de juiste manier tot een goede op lossing te brengen. Voor de Haagsche afdeeling van de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede heeft Vrijdagavond Prof. Mr. J. A. van Hamel een rede gehouden over den internationalen toe stand in den Volkenbond. DRAlSfiiA-vANVALKEriBURQ'S- e A ••iLEVERTRAM (Adv.) FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 45) Toen kwam moeder met een ander voorstel. Zij zou zich naar alle wenschen van Karin schikken, zij wilde er zelfs genoegen mee nemen, om bij hen te blijven wonen in het meidenkamertje groot moeders kabinet, zooals het bij voorbaat genoemd werd als Karin van haar kant beloofde vanaf den lsten October een flinke keukenmeid in dienst te nemen, zoodat een moeder het hartverscheu rende verdriet, van haar eenige dochter haar jeugd te moeten zien doorbrengen met voor een hoop vreemde kerels eten te koken, bespaard bleef. Voor het loon zou zij zorgen, daarvoor zou haar lijfrente van honderdvijftien kronen toereikend zijn; aangezien zij bij haar dochter en schoonzoon alles vrij had, had zij immers geen ore voor zich zelf noodig. Nu soebatte en smeekte zij Karin op dit voorstel in te gaan, indien zij nog een greintje genegenheid voor haar oude moeder voel de; zij zou wegkwijnen, van verdriet en schande sterven, wanneer zij genoodzaakt werd haar fiere, mooie, beminde dochter zoo vernederd te zien, met ruwe, vuile handen en de keukenlucht aan haar kleeren Karin antwoordde, dat zij noch een keukenmeid Ziet daar nu een der menschen, die een zeer hooge functie bij den Volkenbond heb ben bekleed de Heer van Hamel was Hooge Commissaris voor den Volkenbond te Dantzig en die toch in wezen het geloof in den volkenbond schijnen te hebben ver- loreri. Hoe anders zijn woorden te verklaren, dat Genève in den drukken tijd een mieren hoop van staatslieden is en dat daarginds de woorden „intriges" en „manoeuvre" aller minst vreemd waren? Als zoo de vrienden van den Volkenbond spreken, hoe moeten de vijanden zich dan wel uitdrukken? De voorzitter van de Tweede Kamer, Jhr Mr. Charles J. M Ruys de Beerenbrouck, beeft den lsten December, zijn zestigsten verjaardag herdacht, waarmede hij op den voorzittersstoel door alle Ministers en leden van de Kamer is gelukgewenscht. Driemaal Minister-President, elf jaren aan de regeering, tweemaal voorzitter van de Tweede Kamer en dan pas zestig jaren oud te zijn metterdaad, de heer Ruys kan op een welbesteed leven terugblikken, waar van voor ons land nog veel Is te verwachten Op Zondagmorgen heeft de Firma Pander den Pander-Postjager, die op Zaterdag, 9 December, de verre luchtreis zal aanvaarden, aan het Studie-comité Snelpost Nederland Indiö overgedragen. B(j deze korte plechtig heid heeft de Heer Pander Jr. de papieren voor de luchtvaardigheid, uitgereikt door het Ministerie van Waterstaat, aan den Voorzit ter van dat comité, den Heer Bronsing, overhandigd. Het is een zéér intieme plechtigheid ge weest in Hangar C op Schiphol, waarbij vrijwel alle leden van het comité de familie Pander, de constructeur, de Heer Slot, de vliegers, de Heeren Asjes en Geyssendorffer, allen met hun familieleden, tegenwoordig waren. De aanslag op de 73-jarige Mevrouw A. Harmsen, die Zaterdagmorgen tusschen half negen en half elf in de Joan Maetsuycker- straat te 's-Gravenhage moet zijn gepleegd, heeft den dood van deze beklagenswaardige vrouw tengevolge gehad. Zondagavond is het slachtoffer van deze lafhartige mis daad, die door een goed gekleed jong mensch van ongeveer achttien jaren moet zijn ge pleegd, in het Haagsch Ziekenhuis aan den Zuidwal overleden. De overledene had haar moordenaar vroeger nooit gezien. Doordat deze laffe misdadiger een doos bij zich had, die hh haar wilde overhandigen, en niet door het raampje van de huisdeur kon geduwd worden, had de gestorvene de deur geheel opengedaan, waarna de aanrander onmiddel lijk haar te lijf was gegaan met het bekende droevige gevolg. Het onderzoek in de woning he9ft uitge maakt, dat een hevige worsteling moet heb ben plaats gevonden. Het is te wenschen, dat de residentioneele politie er ditmaal in zal slagen, den moordenaar, die met mede neming van contant geld en verschillende sieraden het huis heeft kunnen verlaten, doch die vermoedelijk zelf bij de worsteling bebloed of gewond moet zijn geraakt en wiens kleeding waarschijnlijk is gescheurd of gehavend, op het spoor te komen. Dezer dagen is het veertig jaar geleden, dat de thans zoo gunstig bekend staande Nederlandsche Yereeniging De Rijwiel- en Automobiel-Industrie werd opgericht. Wie den naam van dezejubileerende vereeniging noemt, denkt tevens aan den voorzitter, den Heet J. Loonard Lang, die al sedert het jaar 1897 voorzitter is. Oprichter was 40 jaar geleden de Heer Bayer, een Rotterdammer, als eerste voorzitter trad op den HeerP.J Stokvis te Arnhem, die spoedig door den Heer Lang is vervangen. Aanvankelijk hield men de tentoonstelling in de groote zaal van het thans verbrande „Paleis voor Volks vlijt", doch in 1922 stichtte deze vereeniging een eigen gebouw n.l. „R.A I." Aan de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam. Dat de ten toonstelling ook voor de gemeente Amster dam van belang kan zijn, moge blijken uit het feit, dat aan belasting per jaar ongeveer een bedrag van 100 000 gulden in de gemeente kas vloeit, ongeacht de somen, die de be zoekers van de expositie in Amsterdam ver teren. Op even sombere als plechtige wijze heeft men in de Haagsche Kunstkring Zondag middag den oud-voorzitter en eerelid var die kring, A'bert Vogel herdacht, Jan Ubbink voorzitter van de letterkundige afdeeling, leidde de bijeenkomst, die door mevrouw Ellen Vareno, Vogel's weduwe, met hare kinderen, is bijgewoond. Eduard Veterman heeft daarna den overledene als heroïschen en klassieken geest gekenschetst. Hij ver geleek Vogel bij Napoleon, van wien de ge storvene een groot vereerder was Tenslotte heeft van der Hout van Vogel getuigd, dat de woorden over Joban van Oldenbarnevelt geschreven ook op Albert Vogel van toe passing waren; beiden waren: „Singulier in alle dingen". Onverwacht en hevig heeft de winter op eens zijn intrede in ons land gedaan Reeds Zaterdag is de vorst begonnen, maar eerst Zondag daalde de temperatuur haast tien graden onder het nulpunt. Dit is in de laatste jaren in Nederland, zoo vroeg in December een te ongewoon verschijnsel om er niet even bij stil te staan. Merkwaardig is vooral, dat de koude zoo scherp is geweest sinds dien korten tijd, dat nu reeds van alle kanten ons de berichten bereikendat de scheep vaart is gestremd. Uit Friesland, Groningen, Den Helder, Hoorn, Woudrichem.Schellingwoude, van overal komen dezelfde tijdingen, die niet véél goeds voorspellen. Uit Alkmaar bevroren door de strenge vorst vele gas leidingen, die daarna sprongen, zoodat scholen en particuliere bedrijven sloten, terwijl b v de courant te Langendyk niet kon verschijnen. Nu wij dit overzicht schrijven is de felle Oostenwind wat gaan liggen, waardoor de allerergste koude weer is geweken. Laten wij ons allen troosten met het bekende woord: „Strenge Heeren regeeren niet langl" Op Woensdag, den 20sten December, zal een autobusdieDSt tusschen Rotterdam en Antwerpen opengesteld worden. Een aantal Nederlandsche journalisten zullen de reis van Rotterdam naar Antwerpen meemaken en waarschijnlijk door het college van Bur gemeester en Schepenen ten stadhuize van de groote handelsstad aan deSehelde worden ontvangen! !H j Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apo+hekers en Drogis+en (Adv.) (Adv.) Amsterdam en Rotterdam begeven, teneinde daar te beraadslagen met de firma's die zaken hebben te Batavia en elders in Inaië. wilde hebben, noch haar moeder van haar arm zalig beetje geld wilde berooven. Eens had zij gesmeekt, het haar voor een ander doel te leenen en wanneer moeder toen haar verzoek had inge willigd, zou het er met haar beider leven nu waarschijnlijk heel anders uitzien. Maar vanaf het oogenblik, dat moeder van het kantoor der Maat schappij Svea thuiskwam en vertelde, dat zij een lijfrente had gekocht, opdat Olof nooit aan haar geld zou kunnen komen, had Karin zich vast voorgenomen, dat zij voor zichzelf nooit een Ore van dit geld zou aannemen, al zou zij gebrek en kou lijden. Zij herinnerde moeder daar nu alleen aan, opdat deze zou inzien, dat het geen doel1 had verder een woord hierover te verliezen. Vrouwe Von Dahn barstte in een hysterisch gelach uit en jammerde: „Daar heb je het nul 't Is mijn verdiende loon! Waarom heb ik ooit naar den raad van dien akeligen aap geluisterd! Want het was natuurlijk Janzén, die dat plannetje met de lijfrente bedacht, om Olof onschadelijk te maken... zelf zou ik nooit op dat idee gekomen zijn! O, die kerel heeft mij zooveel schade berokkend, dat ik het hem nooit zal vergeven, in dit leven noch hiernamaals!" Na dit vergecfschc gesprek bleef Vrouwe Von Dahn meer dan ooit in zichzelf gekeerd. Gedurende de maaltijden zat zij stil en hield haar hopclooze, angstige blikken nu op Karin, dan op den jongen gevestigd. Zij liet geen gelegenheid voorbijgaan om Karin hard de hand te drukken of om Einar te liefkoozen, en deze liet haar, zeer tegen zijn gewoonte, haar gang gaan, hij „had het met groot moeder te doen", zeide hij op een keer tegen Karin, al wist hij niet precies waarom. Wanneer er besproken werd, hoe men het in het nieuwe huis zou hebben, schudde Vrouwe Von Dahn haar hoofd en herhaalde hardnekkig haar verzekering, dat „zij dat God zij dank niet zou bijwonen". Zij was erg godsdienstig geworden den laatsten tijd; wanneer men in haar kamer kwam, zat zij steeds in den ouden familiebijbel de" Von Dahns te lezen; den geheelen herfst was zij druk in de weer met het bezoeken van allerlei kerkelijke bij eenkomsten en Karin verdacht er haar bijna van heilsoldaat te willen worden, ook omdat zij nog gc.enerlei aanstalten maakte om ander werk te vinden. Zoo kwam de laatste avond vóór den dag der verhuizing. De kamers waren zoo goed als leeg, zooveel hadden Kaïin en Einar 's avonds wegge bracht. Gedurende het avondeten, dat op de eenige overgebleven tafel gebruikt werd, was Vrouwe Von Dahn bijzonder ernstig geweest, bijna plech tig, maar Karin had het nauwelijks opgemerkt, zóó moe was zij van haar werk. ,,'t Is koud in mijn kamer," zeidc de oude vrouw eindelijk, terwijl zij van tafel opstond, dc buiten deur heeft verscheiden uren opengestaan, terwijl dc meubels naar buiten gedragen werden." „Dan zullen wij een vuurtje aanleggen," zeide Karin en wilde wat hout gaan halen. „Neen, dat zal ik wel doen," riep haar moeder haastig, „jij bent tc moe. Ga jij rust nemen, kind, die heb je hard tioodig. Ik zal het vuur aanleggen." Karin viel half slapende in haar stoel terug en was te ver weg, om er zich over te verwonderen, toen zij voelde, hoe moeder een langen, harts tochtelijken kus op haar voorhoofd drukte, maar zij beantwoordde dien toch door de arme, oude Jercmias op haar knokigen schouder te tikken. Zij had werkelijk medelijden met de goede ziel; De Vereeniging Nederland in den vreemde heeft in vier instellingen van Middelbaar Onderwijs te Stockholm lezingen laten houden 'ioor Dr. Ambjoern, waarbij ook de bekende film over Nederland is afgedraaid. Tal van leeraren en een groot aantal leerlingen dier scholen hebben de lezingen bijgewoond en •ie vertoonde film met belangstelling gevolgd. Het ligt in het voornemen van de nuttige en werkzame vereeniging Nederland in den Vreemde in dezen winter nog een héél^ reeks van lezingen over Nederland in d«- verschillende groote Zweedsche steden te laten houden. De tegenwoordige assistent-handelscom- raissaris van de Unie van Zuid-Afrika t.e Londen, Brannan, die handelscommissaris voor de Unie in het Verre Oosten zal worden, met zetel te Batavia, komt den lOden De cember te 's-Gravejhage aan, met de be doeling overleg te plegen met den Neder- landschen Minister van Koloniën. Colijn. hoe de handelsbetrekkingen tusschen Zuid-Afrika en Nederlaudsch Oost-Indië het best zijn te reeelen. Na afl >op dezer conferentie te 's-GraveDhage, zal de heer Brannan zich naar Bij de verkiezingen in Ulster is de Iersche minister-president, de Valera, gekozen. Hess en Roehm zjjn benoemd tot Rijksministers zonder portefeuilles. De verdwijning van de werkgeversor ganisaties uit het Duitsche bedrijfs leven. Debatten over de Engelsche luchtmacht in Hooger- en Lagerhuis. Wat zullen Mussolini en Litwinof te Rome samen bespreken President Roosevelt komt straks in een netelig parket De Pan-Europeescbe Conferen tie te Weenen. De Pan-Amerikaansche conferentie te Montevideo. Ongere geldheden bij de herstemming van de Kamerverkiezingen in Spanje. Over geheel Spanje de staat van Preventie afgekondigd. De Fransche regeering doet finantieele voorstellen tot dekking van het tekort op de begrooting. Op Hawai vertoont de Mauna Leo ver hoogde activiteit. Hendrik Conscioneo te Brussel herdacht. De onderhande lingen tusschen Engeland en Ierland. Is de Valera voornemens een onafhan kelijk Iersche Republiek uit te roepen? In Noord-Ierland, in Ulster, dat niets met de rest van Ierland te maken wil hebben, zijn verkiezingen gehouden, die een meer derheid voor de unionisten heeft opgeleverd. Deze hebben 33 zetels verworven, de andere partjjen samen slechts 15 zetels. Maar onder de gekozenen behoort ook de candidaat van Fianne Fail, de groote partij van Zuid-Ierland en dat is toevallig De Valera Men is nu ten zeerste benieuwd, of de Valera zal trach ten zjjn mandaat in het hem vijandige Noord- Ierland, uit te oefenen? Teneinde de eenheid tusschen de Nationaal- Socialistiscbe Duitsche Arbeiders Partij en ■ie leider der tegenwoordige Duitsche regee ring nog beter te verzekeren, heeft men Rudolf Hess, den plaatsvervanger van Adolf Hitler in de partij en Ernst Roehm, den chef van den staf der Nazi's, twee zetels als Rijksminister toegekend, doch zonder, dat aan die zetels het beheeren van een por tefeuille is verbonden zoodat beiden al hun krachten kunnen blijven wfjden aan de party ler "Nazi's, maar toch tegel y kert ij d alle ver gaderingen van de regeering van het Derde Rilk kunnen meemaken. Een ander bewijs, hoezeer het bewind der Nazi's zich in het naburiee Duitschland ont wikkelt, is wel, dat daar te lande de organi saties der werkgevers zijn verdwenen. Nu de vakvereenigingen reeds lang geleden wa ren opgeheven, had het bestaan der werk geversorganisaties geen zin meer. De gel dende loonen worden nu door een staats- zij had baar den laatsten tijd verwaarloosd, maar dat zou beter worden, zoodra zij goed en wel in het nieuwe huis waren.zij zou dan den mooien, nieuwen schommelstoel op haar „kabinet" zet ten Den volgenden ochtend was Karin heel vroeg op, want zij verwachtte de bestellers reeds om zeven uur. toen zij in de eetkamer kwam, rook zij daar een zonderlinge, scherpe lucht, doch zij nam daar verder geen notitie van en zette alleen i het raam open. Toen zij echter de buitendeur opende, om dc bestellers in te laten, merkte zij, dat het in het portaal evenzoo rook. Aten zou eerst de meubels uit hot kamertje van Vrouwe Von Dahn nemen, opdat deze zoo gauw mogelijk op orde in de nieuwe woning en uit den weg zou zijn. Karin klopte op haar deur, doch kreeg geen antwoord. Zij draaide den knop om en het slot weigerde niet; moeder had dus gisteren avond vergeten van binnen te sluiten... dat was tocb vreemd! Maar zij was dan ook erg zenuwachtig geweest Toen Karin de deur opende, om naar binnen te gaan, deinsde zij met een gil terug, zoo'n ver stikkende, dikke rook kwam haar tegemoet... De hcelc kamer was in de door dc vensters naar binnen komende donkere morgenschemering als het ware in een lichtblauw waas gehuld.op het bed lag moeder, dood, geheel gekleed, met dc handen saamgevouvven over haar borst, en op het nachttafeltje naast haar lag de oude familiebijbel. Dc klep van dc kachel was dichtgeschoven, maar de deurtjes stonden open en in den vuur haard was nog hout, dat niet geheel verbrand was. Moeder had woord gehouden, zij zou „dat niet meer bijwonen".... IV. Dokter Telow aan Olof Rijde. Stockholm, den 5den Mei 1895. Beste vriend, Mijn dank voor je laatste schrijven! Het ver heugt mij, dat het je goed blijft gaan in de Eeuwige Stad. Maar heb ik goed gelezen? Ligt er tusschen de regels van je brief niet een flauw begin van heimwee? Jij, die altijd zoo vol lof bent over Italië, vooral gedurende de lente, verliest nu geen enkel woord over al die heerlijkheid, die je om ringt. Is het voorjaar dit jaar minder mooi in het Zuiden? Strekt zich dc Campagna met haar lange golven van maankop niet meer als een eindelooze zee van vurigen wijn voor de poorten van Rome uit? Vlechten de rozen dit jaar geen dicht, welriekend kleed over dc muren in Monte Pincio en Villa Malta? En heeft de bedwelmende, verleidelijke atmospheer die je vroeger inademde en die je vasthield met de fluweelzachte armen eener meermin, haar macht over je verloren? Ik had verwacht een van je mooie, geëxalteerde lof liederen op de godin Primavera Romana te lezen 1 te krijgen, en je noemt haar niet eens; in plaats I daarvan vraag je of de berken a! beginnen uit tc komen in dc Zweedsche bosschen en of het bloemenvrouwtje, dat aan mijn deur pleegt te zitten, reeds sleutelbloemen en meibloemen in baar l mand heeft, of alleen nog maar anemonen! j Als dit geen Jieimwee-symptoon is, wil ik nooit in mijn leven meer een diagnose maken. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1