"PUROL BEiïilS Buitenlandsch Overzicht. gesprongen handen RECHTZAKEN VERSLAGEN Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. O ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 2 DECEMBER 1933. waar zUn de loonvooratellen van B. en W. door de meerderheid van den gemeenteraad aangenomen, doch de zoogenaamde kinder bijslag ie verworpen. Hoewel nu de meeste voorstellen van B en W. zijn aangenomen, heeft Burgemeester de Vlugt de vergadering toch tot Dinsdag 2S November geschorst, om B. en W. in de gelegenheid te stellen zich te beraden over de aangebrachte wijzigingen. Het Is voor de hoofdstad te wenschen, dat men Dinsdag tot overeenstemming zal kunnen komen, wil de gemeente niet onder voogdij vsn hooger bestuur komen te staan, waarmede de regeering reeds heeft gedreigd. Ook de Tweede Kamer werkt zich snel door de begrootingshoofdstukken van de Staatsbegrooting voor het jaar 1934 heen, zoodat het bijna zeker is, dal? de vroeger gebruikelijke avond- en nachtvergaderingen, om vóór de Kerstdagen met de begrootins gereed te zijn, dit jaar niet noodig zullen blijken te zijn. Als eerste chef van den persdienst der regeering aan het departement van buiten- landsche zaken, is benoemd de heer A. J. Lievegoed, thans redacteur voor Indischr zaken aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant, waaraan hij ook tusschen de jaren 1914-1916 als redacteur voor de rubriek Buitenland is verbonden geweest. In Indie is de heer Leviegoed in dejour- nalistiek werkzaam geweest als hoofdredac' teur van de Sumatrapost te Hedan en als hoofdredacteur van de Locomotief teSema- rang. Bovendien was hij docent aan de Leidsche Universiteit. Een welverdiende be noeming voor den heer Lievegoed; een ge lukkige keuze voor de Regeering! De Zeekrijgsraad te Soerabaja is Dinsdag, 28 November, met de behandeling begonnen van de strafzaak tegen de tweede groep be„ klaagden van de muiterij op „De Zeven Pro vinciën", onzaliger nagedachtenis. Thans zijn voorgekomen de Europeesche hoofdmuiters van dat oorlogsschip, die zich thans bijna allen in voorloopige hechtenis bevinden. Bin nen twee dagen zal men dus den eisch van den fiscaal kunnen verwachten, die vermoede lijk minstens even zwaar zal zijn als tegen de Inlandsche beklaagden. Immers men zou nog kunnen aannemen, dat de inlandsche beklaag: den de slachtoffers waren, tot muiterij aan gevuurd door de Europeesche schepelingen die thans voor den Zeekrijgsraa'd verschijnen. Zelfs is het zeer goed mogelijk, dat tegen de Europeesche schepelingen nog gestrenger wet ten zullen worden geëischt, omdat zij de men- schen zijn, die het voorbeeld aan de Inland sche schepelingen hadden behooren te geven. Dat het roerig is in Nederlandsch-Oost-indië blijkt wel het allerbest uit een telegram uit Cheribon, meldende, dat het Binnenlandsch Bestuur in het district Tjileboek een samen zwering heeft ontdekt, gericht tegen het Indisch staatsgezag. Het betrof in dit geval een slechts in schijn godsdienstige vereeniging, die nochtans een geheel ander doel nastreefde, namelijk het omverwerpen van het .bestaande gezag en het vermoorden van alle ambtenaren en Europeanen. De ontdekking van het complot heeft geleid tot de arrestatie van de drie hoofdleiders, Vladrais, Sarkam en Boelrahim, allen uit het district Tjileboek afkomstig. Daar het Binnen- landsche Bestuur den toestand volkomen be- heerscht en de bevolking rustig is gebleven, bestaat er op het oogenbiik geen onmiddellijk gevaar voor het leven van de Europeanen ter plaatse. Maar toch manifesteert een dergelijk verschijnsel duidelijk, dat er in Indië meer broeit dan men hier te lande vaak wil erkennen. De domme menigte, die alles van hooren zeggen beter weet, had zich laten opwarmen door verhalen over de verwerking van het crisis-rundvee in de Beverwijksche conserven- fabriek. De Directie dier fabriek heeft eenige courantenmenschen gevraagd eens te komen kijken en het resultaat van dat onderzoek willen wij nu even kenbaar maken. Eerst hebben wij de stallen bezichtigd en vervolgens een kijkje genomen in het modern ingerichte Beverwijksche slachthuis, toen kwam het bezoek aan de eigenlijke conserves fabriek, waar men het vleesch verwerkt. In de eerste afdeeling geschiedt de ontleding van het in het slachthuis geslachte vee, waarna de stukken vleesch verder machinaal in kleine stukken worden gesneden. Daarna wordt het vleesch gezouten én door vrouwelijk personeel in blikken van 1 K.G. gedaan, waarna die bussen met vleesch machinaal worden gesloten en later in ketels komen, die de met vleesch gevulde bussen verwarmen tot een tempera tuur van 115 graden. Per dag behandelt men in de fabriek te Beverwijk ongeveer 27.000 blikken vleesch, ieder van 1 K.G. De bereidingswijze liet niets te wenschen over en voldeed aan alle, zelfs de hoogste hygiënische eischen. De controle geschiedt door den Rijks Veterinairen Dienst en de Inspectie van de Volksgezondheid. Beide instellingen controleeren uiterst streng. De financieele con trole geschiedt door den Crisis-Accountants dienst. Wat wil men nog meer? Er is sprake van het werklooze bevolkings overschot aan nieuwe bestaansmogelijkheden te helpen door de kolonisatie van Nieuw- Guinea. Doel is dat weinig bekende en vrijwel onbewerkte landen, die reusachtige afmetingen hebben, door uitsluitend Nederlanders te laten koloniseeren, waarmede Minister Colijn zich in principe eens heeft verklaard, zoo hij slechts 'gunstige rapporten uit Indië dienaangaande van den Gouverneur-Generaal heeft ontvangen. Ook na de tegenwoordige crisis zullen er ongetwijfeld nog werkloozen zijn, die in het Nederlandsche gedeelte van het groote eiland, j dat 11 maal zoo groot is als Nederland en pen 191 H.A. precies één inwoner bezit (tegen I Nederland 382 inwoners per 191 H.A.) een j heel wat beter bestaan zullen kunnen vinden, dan hier te lande mogelijk is. De hoogvlakten zijn voor kolonisatie het meest geschikt. Litwinof uit Washington vertrokken. Alvorens naar Rusland te gaan, zal hij Mussolini te Rome bezoeken. De Engelsch-Russische onderhandelingen schieten hard op. Al Smith keert zich tegen President Roosevelt. Adolf Hitler gebruikt „Le Matin" om Frankrijk de verzoenende hand te reiken. De brand in den Rijksdag. Weer eens kabinets crisis in Frankrijk. Wat Berlijn denkt over het nieuwe kabinet Chautemps. Komt er toenadering tusschen Parijs en Berlijn? Met de „Conta di Savoia", een van de allergrootste luxeschepen, die Italië en Ame rika verbonden, is de Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, Zaterdag, '25 November, van New-York naar Europa vertrokken. Men zal hem te Moskou zonder twijfel ais zegevierenden held binnen halen. Maar eerst gaat hij nog eens even te Rome met een ander machtig man praten. De „Duce" zal hem ontvangen en het is wel zeker, dat uit het onderhoud van Litwinof met Mussolini weer iets van groot belang voor de Europeesche politiek zal voortvloeien. Een ieder, communist, of geen commu nist, zal moeten erkennen, dat Litwinof eeD staat van dienst heeft, waarop iedere mi nister van buitenlandsche zaken trotsch zou kunnen zijn. Ongetwijfeld geldt zijn reis naar Rome niet het brengen van een beleefd heidsbezoek aan Mussolini. Ernstiger pro- ölemen staan op het spel. Vermoedelijk zal hij, na Rome, ook Berlijn opzoeken, ook daar iets bereiken en met dat driedubbele succes van Washington, Rome en Berlijn zijn feeste- ijke intocht in het Moskousche Aremlin houden I De onderhandelingen te Londen over eeD handelsverdrag tusschen het Britsche Rijk en Sovjet-Rusland beginnen al aardig op te schieten. Men is het alleen nog niet eens kunnen worden over de kwestie van de Lena- goudvelden, maar ook dat onderdeel zal wel in orde komen. Oorspronkelijk had de maat schappij 13.000.000 pond Sterling gevraagd. Nu zijn de heeren al tot 3 500.000 pona SterliDg teruggeioopen. Sovjet-Rusland biedt 1.000.000 pond Sterling. Men ban dus veilig aannemen, dat het verschil geen bedrag vormt, om de onderhandelingen op te laten afspringenStraks zal de Russische regee ring vermoedelijk dadelijk met de directie van de Lena-goudvelden gaan onderhande len, zonder bemiddeling van de Britsche regeering en ais het stroefwerkende Engel- scha regeerings-apparaat is uitgeschakeld, de ambtelijke heeren van Downingstraat no. 10 hun zwaarwichtige bedenkingen niet meer kunnen uiten, moet alles weldra van een leien dakje gaan en kan de handel tusschen Engeland en Sovjet-Rusland opnieuw begin nen. Voor den handel zal men hoofdzakelijk Britsche schepen gebruiken en men zal het oeginsel van wederzijdschen handel toepas sen in de verhouding (zichtbaren en onzlcht- oaren handel samen genomen) van 1 1. Zoo goed als het op het oogenbiik met Litwinof gaat, zoo moeilijk heeft President Roosevelt het thans, want in den persoon van Al Smith, den vroegeren gouverneur van New-York, is een nieuwe tegenstander an Roosevelt's droevige economische poli tiek geboren. Dit is des te merkwaardiger, >mdat Al Smith tien lange jaren een van de /etrouwste aanhangers van Roosevelt is ge veest. In het bekende Amerikaansche tijd schrift, „New Outlock". heeft Al Smith een ■pzienbarend artikel geschreven tegen de valuta-experimenten van Roosevelt. Al Smitb -hecht aanjhetslot van zijn artikel den terug keer van Amerika naarden gouden standaard. Men beschouwt in politieke kringen te Was hington het artikel van den vroegeren gou verneur van New-York als een stormsein tegen President Roosevelt, waartegen deze op den duur niet bestaöd zal blijken te zijn. De Duitsche Rijkskanselier, Adolf Hitler, heeft aan een correspondent van het groote Par(jsche dagblad „Le Matin", een onderzoek toegestaan, dat in geheel Europa opzien heeft gebaard. Op het psychologisch juiste oogen biik openbaar gemaak't, vertelt Hitier aan den bekenden Franschen journalist, de Bri- non, dat het tusschen Frankrijk en Duitsch- land nu maar tot onderlinge directe onder handelingen over de bestendiging van den vrede moet komen en dat men daarvoor, noch te Berlijn, noch te Parijs, de bemidde ling van Geneve noodig heeft. Evenals de bekende Eageische journalist, Ward Price, krijgt ook de Brinon den indruk van de groote oprechtheid van Adolf Hitler. Op deze directe uitnoodiging van de Wilhelmstrasse aan de Quai d'Orsay is nu het woord aan de Fransche verantwoordelijke personen I Welgeteld 44 lange dagen duurt nu al het proces over den brand in den Rijksdag, dat thans weer te Leipzig wordt voortgezet. De groote verrassing is geweest, dat de Neder landsche beklaagde, Marinus vanderLubbe, opeens uit zijn verdooving is ontwaakt. Maar wie zich verdere illusies mocht hebben ge maakt, is volkomen bedrogen uitgekomen, want na de ontwaking van Marinus van der Lubbe is de slaap weer over hem vaardig geworden en opnieuw volhardt deze onbe grijpelijke jonge man in een hardnekkig stilzwijgen. Na 44 lange dagen zijn er tot nu toe voor den objectieven buitenstaander slechts drie conclusies mogelijk. Brandstichter is, krach tens eiren verklaring, ongetwijfeld van der Lubbe, afgescheiden van de vraag, die nog niet geheel opgelost is, of hij al dan niet helpers heeft gehad. Van de schuld van de communisten Torgler, Dimitroff, Popof eu Tanef is feitelijk nog niets met algeheele zekerheid bewezen. Dat de national-socialis- ten zelf den brand in den Rijksdag zouden hebben gesticht, is uit niets nog gebleken. Maar dat zijn ook de eenige drie conclusies, waartoe men na 44 dagen de verhooren te hebben gevolgd, als buitenstaander, kan komen. Het Fransche kabinet Sarraut is weer eens geduikeld op een belachelijk klein verschil met de meerderheid van de Fransche Kamer. Geen enkel Fransch staatsman heeft zin de erfenis te aauvaaiden. De tegenwerking van de Fransche Kamer is te groot en de moeilijk heden z(jn niet meer te overzien, maar zonder een sluitende begrooting kan ook Frankrijk niet leven. En op den langen duur zal, zonder een sluitende begrooting, zelfs al bet goud in de kelders van de Banque de France, niet in staat zijn de Fransche franc op peil te houden. En wat dan? Ja, wat dan! Herriot heeft voor de opdracht bedankt, Chautemps heeft deze nochtans aangenomen. Het nieuwe kabinet-Chautemps is te Berlijn met vreugde begroet, omdat men er in Duitsch- land een voorbode in ziet van de komende directe onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Men verwacht evenwel te Berlijn, dat in Frankrijk binnen zeer afzien- baren tijd nieuwe verkiezingen zullen plaats vinden en dat dan een coalitie van socialisti sche radicalen met groepen van de burgerlijke partijen aan het bewind zullen komen, waar door de directe Fransch-Duitsche onderhande lingen op breeder basis zullen kunnen geschie den. In dien geest heeft Adolf Hitler, de kanselier van het Derde Rijk, met den Franschen am bassadeur te Berlijn, Poncet gesproken, die Hitler's mededeelingen onmiddellijk naar de Quai d'Orsay te Parijs heeft doorgegeven, met vermoedelijk het advies het nu maar eens op de door Hitier gewenschte manier te probeeren. Francois Poncet, die vele jaren een der aller hoogste ambtenaren aan het Fransche Depar tement van Buitenlandsche Zaken is geweest, heeft te Parijs nog steeds een gewillig oor en het is dus te verwachten, dat het tot de ge wenschte directe besprekingen tusschen Parijs en Berlijn zal komen, wat den vrede slechts kan baten, nu men te Geneve hopeloos is vast- geloopen. Bedriegen alle voorteekenen niet, dan is er metterdaad een begin van toenadering tus schen Frankrijk en Duitschland te bespeuren, wat des te meer te waardeeren valt, daar een belangrijk deel van de Fransche Pers nog niets beters weet te doen dan wantrouwen te zaaien en op de Duitsche geheime bewapening te wijzen, terwijl toch ieder wel moet be grijpen, dat een dergelijke bewapening nooit aan het toezicht van de vroegere Entente- Mogendheden zou kunnen ontsnappen, te eer der niet, daar de binneniandsche vijanden van de tegenwoordige machthebbers in Duitsch land niets liever zouden willen doen dan die plannen van geheime bewapening tegen de nationaal-socialisten uit te kunnen spelen. Bij Apothekers en Drogisten (Adv.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De 28-jarige tuinder P. L. uit Dirksland heeft terecht gestaan wegens overtreding van artikel 225 van het Wetboek van straf recht: valschheid in geschrifte en het ge bruikmaken van de vervalschte schrifturen. Hij had op 16 Augustus j.l op naam van C. den Hollander vijf kilogram sn(jboonen (zaad) besteld bjj de N.V. Zaadhandel gebrs. van deD Berg te Naaldwijk. Verdachte bekende de feiten, maar zeide dat Den Hollander z(jn compagnon was. Uit het verdere verhoor kreeg men den indruk, dat er wel financieele baDden waren tusschen verdachte en Den Hollander, door dat z(j onderling en wederzijds elkaar geld hadden geleend, maar dat het nooit tot een compagnonschap was gekomen. Getuige Den Hollander bevestigde dezen indruk. De president: Hebt u zaken gedaan met verdachte? Getuige: Ik zou zaken met hem zijn gaan doen. De president: Maar jullie hadden toch wel samen gewerkt? Getuige: We hadden elk een bedrijf. Hij werkte wel eens in het m(jne en ik in het zijne. Op zekeren dag had verdachte tegen bem gezegd: „Je moet er niet van opzien als je dezer dagen zaad toegestuurd krijgt; dat heb ik besteld". De president, mr. H. de Bie: Was er te voren niets afgesproken? Hebt u L. geen permissie gegeven den brief te schrijven? Getuige zeide dat dat geenszins het geval was geweest. Hij had nog gezegd, dat dat zoo maar niet ging; ook tegen een tweeden brief dien verdachte onder zijn naam had geschreven, had hij geprotesteerd. Het OM, mr. Hoeffelman, heeft er in zijn requisitoir op gewezen dat verdachte in z(jn gemeente ongunstig bekend staat en heeft, het ten laste gelegde bewezen achtend, een gevangenisstraf van drie maanden geSischt. De verdediger, mr. W. C. J. A.Nijgh, be toogde, dat verdachte's tuinderij een bloeiend bedrijf is. Indien het O M. het niet noodig had geoordeeld verdachte zeven-en-dertig dagen in voorloopige hechtenis te zetten, zou L. thans niet welvarend maar zelfs bemiddeld zijn geweest; b(j zou aan al zijn verplich tingen tijdig hebben voldaaD, maar het OM. heeft hem toen voorloopig den nek omge draaid. Pleiter achtte het ook onjuist, dat Den Hollander, op wiens'aanstichten deze zaak aan het rollen is gebracht, als eenige getuige wordt gehoord) is deze er nu wel den man naar, om op z(jn woord te worden geloofd. Pleiter drong aan op een voorwaar delijke straf. De rechtbank zal 12 Dec. vonnis wijzen. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE op Dinsdag 28 November, des namid dags drie nur. Voorzitter, Burgemeester Charbon. Afwe zig wegens ziekte, wethouder Breen. Voor zitter wenschte den wethouder een spoedig herstel toe. De Voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen wer den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Procesverbaal van de kasopname bij den Gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat op 22 Sept. j.l. in kas was een bedrag van 2714,09, overeenkomstig boeken en be scheiden. Van Ged. Staten een goedkeuring over genomen raadsbesluiten. Van den Heer Glopper een schrijven dat hij zijn benoeming tot Hoofd der O.L. school aanneemt. Van de commissie van toezicht op het lager onderwijs een schrijven waarin werd verzocht te voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Lodder. Een verzoek van P. van der Wende om ontslag tegen 1 Jan. a.s. als gemeente op- zichter„en een toeslag te suppleeren opzijn pensioen zooals de polder dat heeft gedaan. B. en W. stelden voor aan dit verzoek te voldoen. De jaarlijksche kosten voor den toe slag zullen bedragen 45, Van P. van der Wende nog een verzoek om ontslag als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Ook dit verzoek werd ingewilligd. Een ministrieele missive waarin werd medegedeeld dat de aflossingstermijn voor een ontvangen voorscöot ad ƒ11025,— ge steld was op 75 jaar inplaats, zooals oor spronkelijk was bepaald, van op 50 jaar waardoor de annuïteit aanmerkelijk was gedaald. Een schrijven van Ooltgensplaat inzake opheffing van de Gezondheidscommissie. B. en W. stelden voor dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen, aangezien de Re geering reeds stappen in die richting heeft gedaan. Alzoo werd besloten. Van den Landarbeidersbond was een schrij ven ingekomen waarin werd verzocht om een steunregeling of werkverschaffing. De Voorzitter deelde mede dat dit stuk voor kennisgeving kan worden aangenomen, daar B. en W. hierover aan bet emde van de vergadering voorstellen ter tafel zullen brengen. Alzoo besloten. Een verzoek van K. Zoeteman om ver goeding van reiskosten te mogen ontvangen voor ztin kind dat de U.L.O.-school te Mid- delharnis bezoekt. B en W. stelden voor dit verzoek nog aan te houden voor onderzoek; waartoe werd besloten. Van Dr. Witkamp e.a. een verzoek om een rioleeriDg aan te leggen in de gemeente aangezien de inwoners straks als de water leiding in bedrijf is geen afvoer voor het water zullen hebben die ook maar aan re delijk te stellen eischen kan voldoen. Voorzitter zeide dat hem verbaasde dat op dit adres 4 handteekeningen van raadsleden voorkwamen. Waar reeds daarop vier leden hebben geteekend en dU3 een meerderheid in den raad vormen, doet het vreemd aan dat zij daartoe reeds vroeger geen voorstel len hebben gedaan in de raadsvergadering. Waarom nu gebruik maken van een buiten staander die nog wel ltjstvoerder is. B. en W. stelden voor dit st.uk te ren- voyeeren naar B. en W. voor onderzoek. Lodder zeide dat hij daarop niet als raads lid doch als ingezetene heeft geteekend. Voorzitter: Waar U een hoogere stem heeft als gewoon burger was het toch zeker beter hier ter tafel op zijn plaats geweest. Lodder: Zal dit onderworp daarmede weer op z(j worden geschoven? Spreker was er voor dit punt nu maar af te doen. Voorzitter meende dat dat absoluut niet ging, men moet zeker toch eerst die.zaak eeus bezien. Den Eerzamen meende dat het uitvoeren van een rioleering in deze gemeente zeer moeilijk zou zijn, omdat de afvoer door de haven zeer groote bezwaren met zich brengt. Ik heb mtln medewerking niet onthouden om dit adres hier ter tafel te brengen. Ech- De heer J. T. van Bergen te Beekbergen schrijft ons d.d. 6 Oct. '33 het volgende: Uw opfokvoer alsook de Ratio Super- standaard Kunstkorrel voldoen mij uitstekend. Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Het voederverbruik bedraagt 0.84 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels' Kunstkorrel. De kippen houden zich best en verbruiken 3/4 cent aan voeder per dier per dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor rel gaarne aan een ieder aanbevelen. OL1EFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM. (Adv.) ter voor werkverschaffing is het een zeer slecht object, aangezien de materialen-kosten te hoog zijn by het werkloon dat er mee gemoeid zal zyn. M.i.z. heeft de gemeente daaraan ook geen gebrek en dient men naar betere posten voor werkverschaffing om te zien. Van den Minister was een schryven in gekomen, waarin werd bericht dat het salaris van d9n veldwachter niet verlaagd kan worden en drong er op aan dat deze ambte naar geen neven-betrekkingen mag waar nemen. De Voorzitter zeide dat daarover door hem is gesproken, waardoor de politie enkele diensten kan biyven doen. B. en W. stelden voor de post op'den be grooting te brengen, zooals de Minister ver langt, waartoe werd besloten. Van de gemeente Dirksland was een verzoek ingekomen om het Vleeschkeurings- bedryf in een Vleeschkeuringsdienst om te zetten. De uitvoering blijft ongewyzigd, zoo dat deze maatregel uitsluitend van admi nistratieven aard is. Op voorstel van B. en W. werd besloten een verordening vast te stellen, inzake be schikbaarheid van drinkwater voor woningen. Hiermede is elke ingezetene verplicht zich bij de waterleiding aan te sluiten. Renaud vroeg nog of alle menschen, ook die goed drinkwater hebben, daartoe verplicht zullen worden. Voorzitter zeide dat iemand, die aantoonen kan dat zyn water goed is, daarvoor vry- stelling kan verkrijgen. Vaststelling gemeenterekening dienst 1932. De commissie van onderzoek rapporteerde btj monde van den heer Lodder tot goed keuring over te gaan. Daarna werd deze vastgesteld met een ontvaDg van 51 427,66 en uitgaaf van 41.855,31, alzoo met een batig saldo van 9 622,35 in gewoDen dienst; en met een voordeelig slot van 23,88 in kapitaaldienst. Daarna werd zonder eenige discussie de gemeentebegrooting dierist 1934 vastgesteld. De rekening van het algemeeD Armbestuur werd eveDeeüs vastgesteld met een ontvang van 3023,79 en uitgaaf vaD 604,53, alzoo een voordeelig saldo van 2319,26. B. en W. ftelden voor de gemeente gebouwen als doktershuis, onderwijzerswo ning en gemeentehuis aan te sluiten by de waterleiding. B. en W. vroegen daarvoor een crediet. Nog werd besloten het abonne ment van het water voor rekeniDg van de gemeente te "nemen, omdat de huurwaarden nog viij hoog waren. BenoemiDg 2 leden commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. zeiden er de voorkeur aan te geven de beide schoolhoofden te benoemen. Ook de Inspecteur achtte dit in het belang van het onderwys, omdat men dan beter voorlichting kan krijgen, dan dat leden van die commissie, los van het onderwijs, die zaken kunnen bekyken. Den Eerzamen zeide dat hy het beter achtte die heeren niet te benoemeD, al heeft hy geen enkel bezwaar tegen die candidaten. Spreker meende dat buitenstaanders ge makkelijker en soepeler zullen zyn in hun berechting, dan de onderwijzers. Spr ver wachtte dat de ingezetenen dan meer met den kantonrechter in aanraking zullen komen voor schoolverzuim. Wij kennen die nood- zabeiykheid van het gezin beter als de onderwijzers. Tenslotte werden by stemming benoemd de heeren Glopper en E. SDgder. B. en W. stelden voor de pensioengrond slagen van verschillende ambtenaren te wyzigen. Hiertoe werd besloten. B. en W. stelden voor in beginsel te be sluiten tot het instellen van een steunrege ling voor landarbeiders en visschers* Lokker vroeg of die steunregeling alleen voor de werknemers zou gelden, omdat het een moeiiyke kwestie is bij de visschers. Voorzitter zeide dat dit nader bekeken en geprobeerd zal kunnen worden. Menschynt in den Haag althans wat toegeefeiyker te zyn dan voorheen voor de visschery Spreker meende dat het wel lukken zou voor de geheele visschersbevolking een steunregeling klaar te krijgen. De flnessen zou spreker gaarne eerst in besloten zitting willen bespreken.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 2