ji sjeshoeden ;0laas geschenken iUinUIKS. Irteering cadeaux GINDEWEIJ Wz., EERSTE BLAD WERKELIJK Ibelangruke ERMINDER1NGEN [E ADRES BLIJFT B. KOSTER EL MIDDELHARNIS ZAAIJER jatesse op Uw tafel N Klii 'T HARINGVLIET Landbouwmachines VELE KOOPJES ZATERDAG 2 DECEMBER 1933 TALMI. Hierop letten! MERCURIUS HAVERMOUT 25 ceni per pondspak fc ALS LEDERWAREN TOILET-ARTIKELEN SPEELGOEDEREN IK 297-298 MIÜDELHARN1S nstaande Feestdagen bevat een I collectie waardevolle artikelen als: llpenhouders, (allen met garantie) }uze Luxe doozeit postpapier Sehrijfétui's, vele Lees- en noeken. Kleurboeken, enz. gd leesboek wordt door ons om- i en direct U van de uitgevers ook Bultenlandsche uitgaven 48 WESTDIJK B 311 IN BANKETBAKKER |ng - Middelharnis le lange winteravonden kwaliteit Spoorbanket, rs, Speculaas, Appelbol» lelbroodjes enz. IJFT JE ADRES voor ENZ. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,075 ADVERTENT1ËN van 16 regels„1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f l,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 10 LAATSTE NIEUWS VAN DE OOftLOGSMARKT. Modeshow der bewapeningsindustrie. In schier alle landen van Europa, evenals in andere werelddeelen hebben de laatste maanden legers en vloten groote manoeu vres gehouden, die in de wereld der po litiek en vooral in de wereld der spionnage, meer dan gewone belangstelling genoten. Met de mogelijkheid van een spoedigen oorlog wordt allerwegen ernstig rekening gehouden, een Volkenbond ten spijt. Van ontwapening, of zelfs maar van beperking der bestaande bewapeningen geen spoor! Ja, de bewapeningen worden overal ge- perfectionneerd. Bij de laatste manoeuvres moet vooral de tank op den voorgrond zijn gekomen, een wapen, waarover men zeer gemengde ervaringen bezit, en dat zeventien jaar geleden voor het eerst aan het Westelijk front werd gebruikt, als we ons wel meenen te herinneren, was het een Engelsche uitvinding en ook door de Engelschen het eerste in het veld gebracht. In deze zeventien jaren heeft de bewa peningsindustrie niet stil gezeten, is ondanks ontwapeningsconferenties zelfs enorm uitgebreid, en ook de tanks zijn voorzien van de laatste snufjes der techniek. De laatste oorlogservaringen, welke men met deze strijdwapenen bezit, dateeren van het begin van dit jaar uit het „geschil" Japan-China. Maar dit zijn, beschouwd vanuit het standpunt van den oorlogs technicus zeer droeve ervaringen. Op één dag werden in Noord-China 7 tanks door geschut vernietigd, terwijl er twee tanks op landmijnen liepen en in de lucht spron gen. Op een anderen dag wist het Chi- neesche geschut op duizend meter afstand 2 tanks te doorboren. Hieruit blijkt, dat men tegenover de tanks niet meer zoo onmachtig is als vroeger, doch ditverandert niets aan het feit, dat de tank een geducht aanvalswapen is gebleven en daarom ook in vele landen geconstrueerd wordt. In het middelpunt van de belangstelling staan de lichte tanks en de bekendste daarvan is de Engelsche Garden Lloyd VI, die men een verbetering heeft doen onder gaan, waardoor het mogelijk is, dat de beide pantsertorentjes, welke eerst niet draaibaar waren, nu zijn vervangen door een grooteren pantsertoren, die 360 graden kan draaien, waardoor de geschutswerking veel grooter is. Op een gebaanden weg bedraagt de snelheid 50 K.M. per uur, op ongebaande terreinen 35 K.M per uur Men betreedt deze tank door den toren. De hoogte van het geheel bedraagt slechts 1.60 M. De Franschen hebben dit Engel sche palent aangekocht en meer dan 60 wagens van dit soort vervaardigd. Ook Polen is met het bouwen van tanks vol- f tUILLÊTON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQU1ST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 43) De dokter had verzekerd, dat haar man vol komen in staat was om te werken, dat hij zich slechts verbeeldde zoo weinig mans te zijn, en zich daartegen moest verzetten. Het was dus ook in het belang van Janzén zelf, dat de firma voet bij stuk hield en hem niet aanmoedigde in zijn zelfvertroeteling. Toen Karin met dit bescheid thuiskwam, moest zij van haar man de noodige verwijten hooren, omdat zij zijn pleidooi niet krachtig genoeg ge voerd had. Hij had van haar bezoek bij zijn chef zulke hooge verwachtingen gekoesterd. Immers deze was een Don Juan, die nooit een verzoek van een paar mooie vrouwenlippen had kunnen weigeren. Karin had lief en vriendelijk moeten zijn, hem wat moeten vleien en een beetje coquet- teeren; iets moet men toch voor zijn man over hebben. Waarom was zij niet. in haar roodbruine, zijden japon gegaan? Die stond haar zoo goed. Karin wierp hem een blik vol minachting toe, doch zeide niets. Zij verwonderde zich niet langer over de laagheden, klein en groot, die zij telkens bij haar echtgenoot ontdekte, vooral na zijn ziekte, die zijn geheele innerlijke wezen omgewoeld scheen gens het Garden Lloyd-patent begonnen. De prijs, welke hun Fransche bondge- nooten voor deze strijdwagens berekenden, bleek le hoog. De Italiaansche lichte tank is iets zwaar der dan de Garden Lloyd, daarvoor heeft ze ook een grooter stijgvermogen 45° tegen 25 bij de Engelsche tank alsmede een grooter evenwichtsvermogen, dit alles in verband met bergachtige streken. In Engeland werd als een nog lichtere strijdwagen de Vickers M I en M II op een Garden Lloyd-onderstel ingevoerd. De afmetingen zijn 3,5 M. lang, 1,9 M. breed, 1,62 M. hoog, snelheid 40 K.M, per uur, stijgvermogen 30°, pantsertoren 360" draai baar, bewapening één 3,7 K.M. kanon met saamgekoppeld mitrailleur. Het nieuwste zijn de Garden Lloyd Whippets, die bij een proefneming in Noord Wales 60 K.M. per uur hebben gehaald. De firma Vickers- Armstrong beheerscht de geheele inter nationale „tankmarkt". In Frankrijk is de nieuwe Renault N.T. 27 zoo veranderd, dat ze een pantserdoorborend wapen ge koppeld met een zwaar machinegeweer voert. Het nieuwste model N. C. 31 heeft ingrijpende veranderingen in de aandrij ving, het heeft evenals de N. C. 27 een metaal-gummi-ketting. Verdere bijzonder heden worden geheim gehouden. (Adv.) De lichtste Italiaansche strijdwagen af komstig uit de Fiatfabrieken heeft een 16 mm. vanadium stalen pantser, de be wapening bestaat uit een 3.7 c.M. geschut of 2 machinegeweren. Stijgvermogen 40. Ook in Amerika heeft men proeven ge nomen met lichte strijdwagens en heeft men tenslotte een model T.l.E. 4 gecon strueerd, dat een wegsnelheid van 24 K M. kan ontwikkelen; de bewapening bestaat uit een 7.5 of 3.7 c.M. kanon gekoppeld met een machinegeweer in een draaibaren toren. Bijzonderheden zijn bekend geworden over een Zuid-Slavische tank. Daar dit land geen eigen oorlogsindustrie heeft kan men met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zeggen, dat erhier sprake is van een Fransch model en waarschijn lijk juist dat model, waarover men bij de laatste Fransche manoeuvres zulk een groote geheimhouding betrachtte. Deze tank zou zelfs in bergachtige streken een snelheid kunnen ontwikkelen van 72 K.M. per uur, de motor moet vrijwel geruischloos zijn, ook de kettingen maken geen lawaai. De tank kan 500 K.M. rijden zonder van nieuwe brandstof voorzien te worden. te hebben en allerlei aan de oppervlakte had ge bracht, dat hij vroeger wijselijk en met zelf- beheersching op den bodem had verborgen. Het waren lange maanden, die nu volgden. Karin was niet gewend haar man zoo lang thuis te hebben en daarbij nog geheel zonder bezigheid. Dat werkte niet gunstig op haar humeur, noch op de huiselijke eendracht. Meestal zweeg Karin; zij iiet hem dreinen en kijven, tegen de meid uit varen, ruzie zoeken met moeder en zelfs tegen over Einar onredelijk en prikkelbaar zijn; zij kon gedurende dezen tijd slechts aan één ding denken: hoe zij zich en de haren moest redden van den economischen ondergang, die reeds op den loer stond en na intrekking van het traktement van Janzén onfeilbaar zou intreden, indien zij niet iets deed om hun hoofden boven water te houden. Zij voelde, dat hun lot nu geheel en al van haar afhing. Met ingang van Juli had Janzén, ofschoon nu weer heclemaa! gezond en sterk, nog geen enkele reis gedaan en zijn traktement zou dus ophouden. Het eerste, wat Karin nu deed, was de huur opzeggen. Zij nam een ander huis, dat juist leeg stond naast het hunne, met zes kamers en ver schillende ingangen, en verklaarde, dat zij van plan was, te beginnen met den herfst, kostgangers te nemen. Dat scheen haar verstandiger dan samen te kruipen in een kleinere woongelegenheid en de overbodige meubelen te verkoopen. In de drie mooiste kamers zouden de pensionnalres wonen, moeder zou het meidenkamertje, Janzén en Einar de slaapkamer krijgen; zij zelf wilde in de keuken slapeneen dienstbode konden zij zich niet meer permitteeren. Zij kon best het eten koken, zóó dat allen tevreden waren, en moeder kon een handje Men heeft ook al tanks, welke met een vliegtuigmotor zijn uitgerust, en die op den beganen weg een snelheid van 179 K M. kunnen bereiken. Op ongebaand terrein kan 96 K.M. per uur gereden worden, terwijl dan nog het wagengestel vrij rustig ligt, waardoor men betere tref kansen heeft. Deze tank kan ook springen. Bij een snelheid van 80 K.M. per uur maakte deze tank achter elkaar drie spron gen van 10.7 M. Deze wagen is zoo ge maakt, dat hij door een vliegtuig meteen draagkracht van 5 ton opgeheven kan worden en dan een „vliegende" tank wordt. Poeders en tablttien zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt, Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. (Adv.) Een van de laatste snufjes op het gebied van de zware tanks is een Vickers-creatie met een gewicht van 32 ton. De snelheid bedraagt 25 K.M. per uur. Frankrijk heeft geen nieuwe zware tanks noodig, daar de „Char de Rupture D" een wandelende vesting gelijk en 70 ton zwaar, jgeen ver betering behoeft. Of het met deze wande lende vesting gemakkelijk manoeuvreeren is, staat nog niet voldoende vast. Bij leger- oefeningen zijn de toestanden altijd uiter mate gunstig en geheel anders dan in een werkelijken oorlog. Op de ontwapeningsconferentie spreekt men in de technische afdeelingen over tanks. Niet over de afschaffingervan. Wei neen. Slechts om vast te stellen, dat de tank een verdedigingsmiddel is, ook al bedraagt het gewicht 70.000 kilogram. De dood op wielen zal straks een ge duchte plaats innemen op het slagveld, in een oogwenk over groote breedten en lengten menschenlevens wegmaaiend en stervenden verpletterend onder het stoom walsgewicht van zijn zwaarte. Doch de tank is nog maar een klein onderdeel van den technischen oorlog, een schrijnend voorbeeld slechts uit den tuin der moderne folteringen. (Nadruk verboden.) Binnenlandsch Overzicht. Het Nederlandsch handelsverkeer met Sovjet-Rusland. Een ernstige klacht tegen de crisis zuivel-centrale. Wijziging van het reglement van orde van de Tweede Kamer. De omzetbelasting zaï met 1 Januari 1934 in werkingtreden. Op denzelfden dag verdwynen twee rechtbanken en tal van kantongerech ten Groote knoeieryen by de levering van rundvee aan het RLjk. ContigenteeriDg van den invoer van veekoeken. De Am- sterdamscbe gemeenteraad heeft de alge- meene beschouwingen over de begrooting gesloten. De Tweede Kamer werkt zich snel door de begrootingen heen. De heer Lievegoed benoemd tot chef van den Regeeringspersdienst. De tweede groep helpen met het overige werk, wanneer zij wilde; anders zou Karin dat ook wel alleen klaarspelen, zij was immers jong en sterk; voor bet ruwe werk zou zij eens in de week een schoonmaakster nemen. Dit plan, dat zij op een goeden dag na het eten op den kalmsten en stelligsten toon te kennen gaf, stootte op den hevigsten tegenstand. Janzén en Vrouwe Von Dahti hieven een duet aan van woedende protesten; zij spraken beiden tegelijk, zoodat Karin hooren en zien verging. Nadat zij zich moe geschreeuwd hadden, zonder eenig ant woord te krijgen, verschanste moeder zich op de salonsofa, stijf en stram, met beide handen, als bootshaken, den rand van de tafel beetpakkende en niet een gezicht alsof geen macht ter wereld haar uit deze stelling zou kunnen verdrijven. Ferdinand zat aan het raam te huilen. Toen ver brak Karin eindelijk het stilzwijgen. Zij ging op haar man toe, legde haar hand op zijn schouder en zcide zoo kalm en vriendelijk mogelijk: „Ik heb jelui met geduld laten uitrazen; ik wist, dat het noodig was, dat jelui je gemoed eerst eens zoudt luchten. Maar laat ik je nu zeggen, dat niets mijn besluit kan veranderen, wat je ook doet om mij tegen te werken of bedenkt om mij van gedachten te doen veranderen. Van nu af aan ben ik hier de baas, aangezien niemand anders daartoe in staat is. Ik kan niet met mijn handen over elkaar toezien, hoe wij met den stroom afdrijven regelrecht in een draaikolk van armoede en ellende. Nu neem ik liet stuur over en wie niet verhongeren of in het armhuis te land wil komen, moet zich aan mijn wil onderwerpen. Het is mijn plicht tegenover Einar, mijn uiterste best tc doen om ons boven water tc houden. Hij heeft een beklaagden uit het proces over de mui terij op „De Zeven Provinciën" voor den Zeekrygsraad te Soerabaja. In Cheribon is een samenzwering ontdekt. De he- handeling en verwerking van het crisis rundvee te Beverwyk. Kolonisatie-mo gelijkheden op Nieuw-Guinea? Het Nederlandsche handelsverkeer met Sovjet-Rusland is nog altijd zorgenkind van de Nederlandsche Regeermgen eerlijk ge zegd ook van den Nederlandschen handel. Er is nu een comité gevormd, dat verruiming wil nastreven van de uitvoermogelykhedeD van Nederland naar Sovjet-Rusland. Voor- loopig bemoeit de regeering zich niet onmid dellijk met de geste van bedoeld comité, maar wel kijkt de regeering aügstig alle katten uit den boom. Naar onze meenirg volkomen terecht Wat toch is het geval? In het handelsverkeer tusscben Nederland en Sovjet-Rusland valt in de jaren 1929-32 een nvoer-saldo te coastateeren van 192.000 000 Nederlandsche guldens. In drie jaren voerde Rusland dus dat bedrag meer naar Nederland uit dan de invoer van Nederland in Sovjet- Rusland bedroeg. In wezen heeft Nederland dus in die jaren 192 millioen gulden goud aan Rusland moeten afstaan. Daar komt Dog iets anders by Voor zijn uitvoer eischt Rusland van Nederland con tante betaling, soms zelfs voorschotten. Maar voor den invoer van Nederlandschen pro ducten in Rusland vraagt dat land aan Neder land credieten op lange termyöen. Iüdien een deel van het bedrag van 192 millioeD gulden zou gebruikt zijn om in Nederland bestellingen voor Rusland bij de Nederland sche ny verheid te plaatsen, kan het niet anders, of de werkgelegenheid in de Neder landsche fabrieken zou zijn bevorderd, en de werkloosheid in Nederland zou minder zijn geweest. Derhalve overweegt de Neder landsche regeering op het oogenblik, of het geen overweging verdient zoogenaamde retorsie-maatregelen tegen RuslaDd toe te passen. Dat komt hierop neer, dat Rusland wel naar Nederland mag uitvoeren, onder voorwaarde, dat een geiyk bedrag, als de Russische uitvoer naar Nederland bedraagt, in Nederland door Rusland bii Nederlandsche fabrieken wordt gekocht. Gevolg daarvan zou natuurlijk zyn, dat beide landen elkaar met gesloten beurzen konden betalen. Wat op den duur beteekent, bescherming van Nederland voor wegvloeiing van Nederlandsch goud naar Rusland. In een vorig artikel hebben wij geschre ven, dat de invoer van Russische boter in Nederland tusschen 1 Januari 1933 en medio November meer dan een half millioen K.G. heeft bedragen. De Voorzitter van de Rot- terdamsche Vereeniging van groothandelaren in boter heeft dit evenzeer opgemerkt en is oaar aanleiding daarvan tegen de Crisis- zuivelcentrale met ernstige beschuldigingen komen opdagen, waarby by allerminst heeft geschroomd man en paard te noemen. Deze centrale werkt den invoer van boter tegen en heeft zich niet ontzien volkomen eigen gerechtigd op de buiteDlandsche boter driemaal een bedrag van 10 cent per K G. boter te leggen, zoodat op het oogenblik de buitenlandsche boter met 20 cent meer per KG. is belast dan de binnenlandsche boter De Crisis Zuivelcentrale spriDgt op wille keurige wijze met de importeurs van bui tenlandsche boter om en zoodoende zyn die flink hoofd om te leeren, past op school goed op en zal geen ambachtsman worden, zoolang zijn moeder het verhinderen kan. Het zal met hem nooit gaan als met... zooveel andere arme jon gens, als jelui dat maar weet." Haar stem begon te beven, zoodat zij even moest zwijgen om een beetje op verhaal te komen. Janzén zat hulpeloos vóór zich op den grond te staren en trok een gezicht, alsof hij het diepste medelijden met zichzelf gevoelde, omdat hij zulke gruwelijkheden moest aanhooren. Moeder plantte haar handen nog steviger tegen de tafel, zoodat haar knokkels wit werden en volgde haar dochter met blikken, die vonken schoten. Na een poosje ging Karin voort: „Ik zal jou gecncrlei verwijten doen, Ferdinand, omdat je ons zoo in den steek laat, maar wanneer ik nu op mij neem wat jij behoordet te doen, wanneer je ambitie hadt en'de oude waart, dan moet je mij tenminste beloven, het niet nog moeilijker voor mij te maken dan noodig is. Ik wil maar zeggen je kunt kijven en mij dreinen zooveel je wilt; als je daa.' lust toe gevoelt, zal ik je niet tegen houden, maar meng je niet in de huishoudelijke aangelegenheden, daarvan neem ik de leiding op me. Anders loopt het hier spaak, dan neem ik Einar met mij mede en ziet jelui ons nooit terug, als je dat maar weet. Heb je me verstaan?" Janzén zat te kijken, alsof hij zijn laatste oortje versnoept had en stamelde zenuwachtig: „Lieve Karin, jij bent zoo flink en zoo goed. het zal natuurlijk heclcmaal gebeuren zooals jij het wilt... Ik arme, zieke stakkerd zou waar achtig niet eens de kracht hebben om je het opperbestuur te ontnemen." „Je belooft me dus, om van jouw kant te doen NEDERLANDSCH FABRIKAAT (Adv.) importeurs eenvoudig een speelbal van de luimen van bedoelde centrale. De uitlatin gen van den Voorzitter van de Rotterdam- sche Vereeniging voor zyn rekening latende, kan het niet anders, of de wenscheJijkheid blijkt duideiyk, dat naar deze ernstige be schuldigingen een ondeizoek wordt inge steld. Blijken de beschuldigingen bewezen, dan dient de minister by de crisis-zuivei- centrale schoonschip te maken, blijken ze onbewezen, dan zal de aanklager dit hebben ie ondervinden 1 Maar doodzwegen zal nu niet meer baten. De verschillende zoogenaamde burgeriyke fracties van de Tweede Kamer hebben een voorstel ingediend het reglement van orde voor die Kamer te verscherpen met het ver- leenen van meerdere bevoegdheden aan den Voorzitter dier Kamer. Kenneiyk is daar van het doel den heer Ruys de Beerenbrouck meer vryheid te geven tegen communisti sche ordeverstoorders op te treden Dat deze onderstelling gewettigd schijnt, moge biyken uit het verzet tegen de voorgestelde wyzi- ging dat in het blad der communistische party, „de tribune", tot uiting komt. Met ingang van den lsten Januari 1934 zal de nieuwe omzetbelastingwet in werking treden, wat het leven natuurlijk weer iets duurder zal maken. Op denzelfden dag ver dwijnen de rechtbanken te Tiel en te Win schoten, benevens tal van Kantongerechten, waarmede een Diet onaanzienlijke bezuini ging zal worden verkregen. Zoo moet minis ter Oud op alle mogelijke manieren trachten de einden van de touwtjes der Nederlandsche staatsbegr-ooting aaneen te knoopeD. De levering van drachtig rundvee in de gemeenten Valkenburg en Sittard is plotse ling stop gezet, wijl daarbij groote knoeieryen zyn gepleegd, doordat vele veehandelaren in België minderwaardig drachtig vee opkoch ten, dit met honderdtallen over de Nederland sche grens smokkelden en het vee vervolgens aan de regeering aanbodeD, waarmede groote bedragen gemoeid zyn, die in de zakken van de bedoelde veehandelaren verdwenen. Ook naar Brabantsche gemeenten, zooals 's-Hertogenbosch, moet uit België dit minder waardige drachtige vee worden vervoerd, zoodat binnen korten tyd ook daar wel een stopzetting van den aankoop van vee door de regeeriDg zal volgen. Men tracht nu door nauwlettend toezicht aan dit euvel den kop in te drukken. De eene contigenteering volgt op de andere. Thans zijn de zoogenaamde veekoeken of lijnkoeken aan de beurt gekomen. Invoer zal voortaan slechts mogelijk zyn meteendoor den minister af te geven vergunning. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft zich vry snel door de Algemeene Beschouwin gen over de begrooting voor 1934 heen ge slagen. Maar bij de eindstemming kwamen de moeiiykheeen voor het College vaD Bur gemeester en Wethouders opdagen. Wel is wat je kunt, om bij te dragen tot onderhoud van het gezin? Je gaat den vijftienden Augustus op reis naar Smaland, zooals gewoonlijk?" „Ik zal 't probeeren." „Dan zijn we het eens en behoeven over deze zaak geen woord meer te verliezen." Maar nu verrees moeder van de sofa en, de tafel loslatende, nam zij een uitdagende houding aan. „Zoo-oo? en heb ik dan geen woord in te bren gen?" barstte zij uit niet schelle stem, „kom ik dan in het geheel niet in aanmerking?" „U zult geen klagen hebben," antwoordde Karin kalvn. „Wat Ferdinand en ik u beloofden bij ons trouwen, daaraan zullen wij ons houden. U zult bij ons fatsoenlijke verpleging hebben zoolang u leeft." „In de meidenkamer! Neen, merci!" „Wij hebben u nooit een salon beloofd. En in uw meidenkamer, zooals u het blieft te noemen, zult u dezelfde meubels hebben, die u nu hebt. Ik dacht, dat u het liefst een eigen kamertje zoudt willen hebben, maar wanneer u verkiest op de sofa in onze toekomstige eetkamer te slapen, dan heb ik daar niets tegen." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1