van de LAGING Voor allen die Sukkelen WOENSDAG 29 NOVEMBER 1933 elling van de mobiel Fabriek de reeds lage er j.l. voor de rlaagd worden. O D U C T I E PACITEIT R F E C T I E E IN LUXE CHTWAGENS RAAG ie dit mogelijk eze lage prijzen. DEALER ARNIS - Telef. 73 LANDBOUW ERF el. TALMI. Mijnhardt's Laxeertabletten ^rd Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. N°. 9 eeftLincoln-pres- 1925— rijzen en-Service 2500 betrouwbare 1600- nog zuinigeren Q'°'. bineerd doel e voor taxibedrijf FORDSON TRUCK CHASSIS (z. cabine) isch, duurzaam, nl U opgewas- 1575 de feestdagen ^qq r VANAF e in tngeland 5 s Sedans (2- of en 4-cyl. motor EL FABRIEK - AMSTERDAM GEWESTELIJKE AARDAPPEL-ORGANI SATIE VOOR ZUID-HOLLAND. DISTRICT I. Verhooging minimumprijs aardappelen. Ter voorkoming van moeilijkheden,zoowel voor den kooper als voor den verkooper, achten wij bet onzen plicht, om belang hebbenden er op attent te maken, dat de minimumprijs voor aardappelen met iDgang van 1 December 1933 met een bewaarloon van 0,10 per 100 k.g. wordt verhoogd. Om ons tot de eigenheimers te bepalen, wordt de minimumprijs met ingang van 1 December a.s. dus, 2,10 per 100 k.g., of 1,47 per mud, welke prijs onveranderd blijft tot en met 28 Februari 1934. Het be waarloon a, 0,10 per 100 k.g. geldt ook voor de andere groepen. De heffing, administratiekosten en1/1w&n den minimumprijs, door den kooper te betalen bij het in ontvangst nemen van het vervoer- bewijs, blijft ongewijzigd, m.a.w. in totaal 1,75 per 100 k g. Indian de wijze van betaling bestendigd blijft, vloeit hieruit dus voort, dat de teler per 1 December niet meer 1,05 doch ƒ1,12 per mud rechtstreeks van den kooper ont vangt. liet ingang van 1 Maart 1934 wordt dit 1.19, met ingang van 1 April 1,33 en met ingang van 1 Mei 1,47 per mud. Met nadruk willen wLj er nogmaals op wijzen, dat men niet beneden den gestelden prijs koopt of verkoopt. Weliswaar zijn er reeds enkele slachtoffers gevallen die beneden den minimumprijs hebben gekocht, waarvooreen rechtvaardige straf wel niet achterwege zal blijven, doch wij hopen van harte, dat dit aantal niet grooter wordt. Het kan en mag nimmer onze bedoeling zijn om slachtoffers te maken. Wij beoogen alleen een stipte uitvoering van de steun regeling, dit in het belang van kooper en verkooper. Wy beseffen ten volle, dat de geld- schaarste zeer groot is, doch men bedenke steeds, dat verkoop beneden den minimum prijs de kwaal slechts verergert en de con- trolekosten aanmerkelijk verhoogt, m a.w. het rolt aan beide zijden van U af. v. H. zifter, dat hij dan maar naar huis moest gaan. De Voorzitter antwoordt alleen te hebben opgemerkt dat de lieer van Kralingen niet op zijn vraag heeft geantwoord. De heer v. Kra lingen heeft gezegd, dat de Voorzitter niets anders gedaan heeft dan de commissie be- leedigen, terwijl de Voorzitter het verloop der zaken heeft weergegeven. U heeft geweigerd te antwoorden op mijn pertinente vraag. Spreker heeft evenwel geen bezwaar om de opmerking in de notulen op te nemen. De lieer Nijgh merkt op, dat de Voorzitter zich in de vergadering van 30 October niet zoo sterk heeft uitgedrukt^ Er staat: „Deze houding is niet correct." U Heeft gezegd: „Het is niet juist." De Voorzitter vraagt of het maar niet beter is de zaak zoo maar te laten en te vergeten. Z.h.s. worden de notulen van de vergade ringen van 17 en 30 October vastgesteld. Ingekomen Stukken. 1. Diverse rapporten betreffende onder zoekingen van verschillende watermeters van de gemeente Nieuwenhoorn, van den Direc teur-Administrateur der Waterleiding en de N.V. Eerste RotterdamscheMeetinstrumenten en Apparatenfabriek, v/h. Elster Co. te Rotterdam. 2. J. Haaij bericht zijn verzoek d.d. 3 October 1933, inzake ontslaan verplichting tot het wonen in een gemeente-woning, in te trekken. 3. Ged. Staten zenden goedgekeurd terug de raadsbesluiten d.d. 15 September 1933, tot wijziging en af- en overschrijving van en op uitgaafposten der gemeente-begrooting, dienst 1933. 4. Ged. Staten berichten de verdading der beslissing omtrent het raadsbesluit, tot op heffing der o. I. school A. 5. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaar- dingen, inzake toepassing der Personeele ber lasting en heffing daarvan. 6. De heer van Engelen vraagt per tele gram toegelaten te worden tot de raadsver gadering, 30 October j.l. gehouden. 7. De Gezondheidscommissie te Brielle zendt de begrooting voor 1934 toe, alsmede een staat van verdeeling der kosten, ten laste van de gemeenten komende. 8. De heer J. G. Riedijk zendt dankbetui ging voor de hem verleende gratificatie. 9. De heer J. van Engelen vraagt terug betaling van 12,50, wegens volgens hem te veel betaald vergunningsrecht. 10. Circulaire van Ged. Staten, betreffende aanvulling ambtenarenreglementen der ge meenten, met bepalingen inzake politieke ger zindheid enz. 11. Schrijven van Ged. Staten, inzake op heffing der o. I. school A. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente HELLEVOET- SLUIS, op Dinsdag 21 November, n.m. 2\ uur. Voorzitter: de Burgemeester. Secretaris: de heer F. J. Swart. Alie leden zijn aanwezig. Notulen. De beer v. kralingen merkt op in de vergadering van 17 October te hebben gezegd bereid te zijn de waarheid te zeggen, maar dat hij niet gekomen is om ruzie te maken. Spreker mist het antwoord van den Voor- Rieten dak door ratten vernield Het rieten dak van een boerderij in de buurt van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groote gaten, die door ratten werden veroorzaakt. Ten einde raad nam de eigenaar een proef met Rodent, met het ge volg dat hij 's morgens tal van doode ratten vond en nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rodent heeft hem voor honderden guldens j reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maak voor goed een eind aan de rattenplaag door aanwen- I ding van Rodent. Het trekt ratten en muizen on- I weerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en morgen, zult 1 U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle dro gisten. imp.Fa. B. Meindersma - Den Haag.' B 47 (Adv.) f-fcUiLLt TON. CadvÊ^eË^MJ^I i ONZE^I^NDENj Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 42) Hij scheen soms bijna menschenschuw, maar aan Olof bleek hij zich met warme genegen heid te hechten. Zij scheelden vijftien jaar in leeftijd en zoowel in kennis als in maatschappelijke positie stond Olof bij hem ten achter. Toch gingen zij zeer vertrouwelijk met elkaar om en Olof voelde zich met hem erg op zijn gemak, want dokter Telow was eenvoudig, natuurlijk en boven alle voofoordeelen verheven en had hem van het begin af aan als een jongeren broeder behandeld. Er was eenige malen sprake van geweest, dat Olof het Centraal-Instituut te Stockholm zou door- loopen, om gelegitimeerd Iceraar der heilgymna stiek en masseur tc worden en later een eigen inrichting te kunnen openen, doch het bleek al dadelijk, dat de dokter hem niet kon missen; in geen van zijn assistenten stelde hij zoo'n groot vertrouwen als in Olof, zeide hij, en het Centraal- Instituut werd niet verder aangeroerd. Twee jaren later werd Olof aangeboden een patiënt naar Italië te vergezellen. Deze was een der aanzienlijkste bewoners van Stockholm, ge wezen minister, graaf en millionnair, en moest voor zijn gezondheid een jaar in het Zuiden doorbren gen. Hij was gewoon dagelijks op het Instituut van Dokter Telow behandeld te worden en voelde zich niet gezond, wanneer hij eens een keer moest overslaan. Het kwam dan ook niet in hem op, om naar Italië te reizen zonder liefst dokter Telow zelf, of, wanneer dat niet ging, een van zijn be kwaamste assistenten mede te nemen, en hij stelde zelf den jongen Rijde voor, die hem dikwijls had geholpen en over wiens behandeling hij zeer vol daan was. De aangeboden voorwaarden waren schitterend en bovendien beloofde hij Olof Jiem patiënten te bezorgen onder den hoogen adel van Rome en de cosmopolitischc groote wereld daar, die hij nog van een vroeger verblijf in Italië zeer goed kende. Zijne Excellentie legde eerst zijn voor stel aan dokter Telow voor, en deze gaf, na eenige overweging, zijn toestemming, altijd onder voor waarde, dat Olof er zelf idee in had. Nu, daaraan ontbrak het Olof niet, doch het scheen hem on dankbaar dokter Telow's Instituut tc verlaten, juist nu hij zich verdienstelijk begon te maken. Na eenige hevige discussies tusschen de beide mannen, zegevierde de dokter. Zijn geweten ver bood hem Olof tc verhinderen gebruik te maken van zoo'n gelegenheid, die van onschatbare waarde voor zijn gehcele toekomst kon worden, en zoo zette Olof in den herfst, twee en een half jaar na zijn terugkomst van Engeland, koers naar het Zuiden, in gezelschap van Zijne Excellentie en diens familie. Sedert dien tijd had Vrouwe Von DaJin niets over haar neef gehoord, want vanuit Rome, waar hij na de terugreis van zijn voornamen patiënt was gebleven en een eigen Instituut voor Heil gymnastiek had geopend, stuurde hij Hilma en haar man alleen met Nieuwjaar een briefkaart 12. Adres van de Afd. Voorne en Futten van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restaurant houders en Slijters, inzake den druk der per soneele belasting. De nos. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 11 worden z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. De nos. 5, 9 en 12 worden aangehouden tot het eind der vergadering. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten no. 10 eerst in comité te behandelen. Ten aanzien van no. 6 vraagt de heer Nijgh of in het de bedoeling ligt den heer van Engelen voortdurend den toegang tot de tri bune te weigeren. De Voorzitter antwoordt, dat het een maat regel van orde is, die hij, helaas, genoodzaakt was te nemen. De heer van Engelen doet dit niet voor het eerst, maar meerdere malen heeft hij zich aan onhebbelijkheden schuldig ge maakt. Als men erkennen wil, dat men fout is, dan 'zal spreker de eerste zijn om dit ver bod op te heffen. Ten opzichte van no. 11 zegt de Voorzitter, dat de Hoofdinspecteur van het L.O. Ged. Staten heeft voorgesteld de school reeds op te heffen m.i. van 1 Januari 1934. Dit zou volgens diens advies aan dat college kunnen gebeuren zonder nadeelen voor 't onderwijs, terwijl er dan nog voordeelen voor de gemeente waren. Ged. Staten hebben ons toen gevraagd of B. en W. bereid zijn den raad een dergelijk voorstel te doen. Noch op de griffie, noch bij den Minister heeft spreker den indruk gekregen, dat men dergelijke maatregelen wil doen laten nemen. Van den chef der betrokken afdeeling van de griffie is zelfs een schriftelijk bewijs aanwezig, dat met het voorstel tot opheffing m.i. van 1 September 1934 acoord werd gegaan. De Minister heeft spreker zelf gezegd, dat niet zonder noodzaak in het midden eener cursus tot opheffing zou worden overgegaan en dat elk geval op zich zelf zou worden beoordeeld en met bijzondere omstandigheden rekening zou worden gehouden. Als er een bijzonder geval is, dan is 't toch zeker met onze gemeente, die door de verschillende regeeringsmaatregelen achteruitgaat en ge gaan is. Ook wordt er geen rekening gehouden met het feit, dat in den loop van 1934 er leer lingen bijkomen, hetgeen zal kunnen plaats vinden. Moet er dan een leerkracht bijkomen, dan krijgt de gemeente die niet van het rijk vergoed en komt die leerkracht voor rekening van de gemeente. Een en ander hebben B. en W. Gedeputeerde Staten bericht. Gedeputeerde Staten hebben wel de bevoegdheid zelf tot opheffing eener school over te gaan, maar dit zullen zij toch zoo maar niet doen, gezien het hiervoren medegedeelde. De heer Nijgh vraagt of B. en W. dus nu voorstellen om, hangende deze zaak, de brief aan te houden. De Voorzitter antwoordt, dat de brief af is. Het is een brief, bestemd voor B en W. en deze hebben er antwoord op gezonden, n.l. dat zij niet bereid zijn een dergelijk voorstel te doen. B. en W. hebben evenwel gemeend den raad hiermede in kennis te moeten stellen, waarom de brief bij de ingekomen stukken is overgelegd. De heer v. Kralingen vraagt of de gemeente niet aan een opzeggingstermijn is gebonden bij liet ontslaan van liet personeel. Spreker merkt op, dat er nog slechts 6 weken resten voor 1 Januari 1934. De Voorzitter deelt hierop mede, dat het personeel, dat ontslagen wordt, direct op wachtgeld komt. De heer Blind is van meening, dat toch in elk geval 6 weken van tevoren hiervan mede- deeling aan de betrokkenen moet worden gedaan. De Vóorz. antwoordt hierop ontkennend. Voorts merkt de Voorzitter op, dat, indien men de school 1 Januari 1934 zou willen op heffen de toestand anders wordt. De heer Gebraad heeft er wel in bewilligd de school op te doen heffen met ingang van 1 September 1934, maar niet met ingang van 1 Januari van dat jaar. Hierna wordt z.h.s. goedgekeurd de rekening van de Gezondheids-Commissie te Brielle, over het jaar 1932. Door B. en W. wordt voorgesteld de in 1932 met de N.V. Nede. Thermochemische Fabrieken gesloten overeenkomst inzake de destructie van vee en vleesch, als niet gesloten te beschouwen'. De Voorzitter deelt mede, dat genoemde N.V. hiertoe bereid is. De N.V. heeft het door de Regeering verleende crediet niet gekregen, aangezien de Tweede Kamer het wetsvoorstel niet"heeft aangenomen. Tot oprichting van de destructor te Woerden kan nu niet worden overgegaan. De heer van Kralingen vraagt hoe?het dan verder geregeld moet worden, waarop de Voor zitter antwoordt, dat men den ouden weg zal volgen, n.l. het vleesch onbruikbaar maken. Volgens de wet moet het in een inrichting worden vernietigd. De termijn, die de gemeen te besturen hebben gekregen om zich hierop voor te bereiden, is onlangs nog met 5 jaren verlengd. Te zijner tijd, zal dit een punt van overweging kunnen uitmaken voor gezamenlijk overleg met de gemeenten in den omtrek. De heer van Kralingen merkt op dat te Overschie toch ook een dergelijke inrichting is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat deze van de gemeenten meer vergde. De heer Nijgh merkt op, dat de overeen komst toch 'niet eenzijdig verbroken kan worden, waarop de Voorzitter meedeelt, dat de N.V. zich zelf er toe bereid heeft verklaard. Z.h.s. wordt hierna conform het voorstel van B. en W. besloten. Door B. en W. wordt ter vaststelling aange boden een ontwerp eener verordening, rege lende het aantal, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging der agenten van politie. De heer Nijgh "zegt met waardeering het keurige werk van B. en W. te hebben bezien, 't Onderwerp zelf is nog niet voldoende duide lijk. Spreker zou het prijs stellen, als het voor stel aangehouden werd tot een volgende ver gadering. Als de Voorzitter eens eenige door slagen wil laten circuleeren, kan ieder het eens op "zijn gemak bekijken. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. (Adv.) en de laatste jaren was zelfs die uitgebleven. Maar Vrouwe Von Dahn hield het er voor, dat Olof he rijk en in alle opzichten goed had, en bedacht hoe anders alles kon wezen, wanneer Karin nu daar ginds in Rome zat, als de vrouw van een gevierden en misschien spoedig schatrijken Direc teur-Masseur, met rijen hoogst deftige equipages voor haar deur en de wachtkamer wemelende van markiezen en Engelsche Ladies. En Olof zou zijn oude tante niet in Zweden hebben achtergelaten. Doch helaas, het noodlot wilde anders. Wanneer men, zooals Beate von Dahn, een heel regiment booze feeën om zijn wieg heeft gehad en voorbestemd is om zijn geheele leven lang de rampzaligste misstappen te doen, dan heeft het immers geen doel om nog op gerechtigheid te hopen.Het noodlot gunde haar niet eens, dat het Karin nu een rijke weduwe liet zijn, want Janzén had wel een beroerte gehad, maar was natuurlijk weer geheel opgeknapt! Zulke ramp spoeden kon ook alleen zij hebben! III. Ja, Ferdinand was werkelijk nog gespaard ge bléven en had Karin niet tot weduwe gemaakt, doch het was ovcrdieven te zeggen, dat hij weer geheel opgeknapt was. De gevolgen van zijn be roerte zou hij nooit geheel en al tc boven komen. Gedurende verscheiden maanden moest hij op een ruststoel blijven liggen en als een klein kind ge voerd en verzorgd worden en ofschoon hij lang zamerhand weer zoover kwam, dat hij zich vrij onafhankelijk kon bewegen, was en bleef zijn wils kracht geknakt. De Voorzitter antwoordt dit mogelijk te willen maken, maar men moet niet vergeten, dat we op 't oogenblik in het drukst van den tijd zitten. We zitten met beperkt personeel en beperkten tijd. Daarenboven heeft het stuk ter visie gelegen. De heer Nijgh zal het Natuurlijk had hij zoowel van de voorjaars- als van dc herfstrcis moeten afzien en toen Kerstmis voorbij was en de groote winterreis tegen Nieuw jaar moest aanvaard worden, verklaarde onze 'held, die uiterst laf en kinderachtig geworden was, dat hij zich niet alleen op zoo'n lange reis durfde wagen. Zijn patroons werden ontevreden, en nadat zij ruggespraak met zijn dokter hadden gehouden en deze gezegd had, dat Groothandelaar Janzén zeer goed op reis kon gaan, wanneer hij maar een beetje moed wilde verzamelen, kreeg Ferdi nand op' Oudejaarsavond de boodschap van de heeren, dat zij verplicht zouden zijn gebruik te maken van hun recht, volgens contract, om hem tegen het volgende halfjaar zijn ontslag te geven, wanneer hij niet intusschen zijn gewone reizen wilde doen.' Bleek het daarbij, dat hij niet meer hetzelfde succes van vroeger had, dan kon hij nog wel in dienst der firma blijven, doch zou zijn traktement vervallen en hem slechts zijn com missie uitgekeerd worden. Zijn antwoord werd binnen twee dagen verwacht. Het waren moeilijke oogenblikken voor Janzén, toen Jiij een beslissend antwoord moest geven. Karin bood aan, hem gedurende de eerste weken op zijn winterreis tc vergezellen, tot Jlij zich over tuigd zou hebben, dat hij best alleen verder kon, doch hij durfde het niet aan. Het koude zweet brak hem uit bij de gedachte, alleen in een coupé opgesloten te zitten, hij, die ieder oogenblik een nieuwe beroerte kon krijgen en in weerwil van alle beden, alle pogingen om hem over te halen, en ten slotte zelfs verwijten, bleef hij bij zijn besluit om te wachten en het nog eens aan tc zien. Misschien zou hij geheel hersteld zijn voor de reis in Maart. toch toegeven, dat het resultaat de vrucht van de besprekingen en gedachtenwisseling in den raad zelf moet zijn. De heer Nijgh is dit met den Voorzitter eens, maar zou 't toch prettig vinden een stuk thuis te hebben om het eens gemakkelijk te bekijken. Z.h.s. wordt besloten het voorstel tot een volgende vergadering aan te houden. Hierna wordt z.h.s. vastgesteld het 1ste suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1933, tot een bedrag van 34,50. Vervolgens wordt z.h.s. aangenomen een voorstel van B. en W., tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1933. De Voorzitter merkt op, dat de post voor ondersteuning met 750,moet worden verhoogd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten met de gemeente Brielle een gemeenschappelijke regeling aan te gaan, inzake toelating van kin deren uit die gemeente tot de u.l.o. school alhier. Hierna worden aangeboden de begrooting voor de waterleiding en de gemeente-begroo ting, dienst 1934. De Voorzitter merkt op dat dit slechts een formaliteit is. Hierna spreekt de Voorzitter als volgt: Bij de aanbieding van de begrooting voor het dienstjaar 1934, hebben wij het genoegen te kunnen constateeren dat,"ondanks den ongunst der tijden en in weerwil van de bij zondere maatregelen door de Regeering ge nomen ten aanzien van de opheffing van de Rijkswerf alhier, de gezonde financieele toe stand onzer gemeente in tegenstelling met zoovele anderen ons veroorlooft om met een gewone begrooting voor het volgend jaar te komen. Belastingverhooging is hier voor- loopig in geen geval noodig, niet alleen, maar de cijfers wijzen er op dat, wanneer zich langzamerhand dé normale toestand weer her stelt, dit ook in de toekomst zal blijken niet noodig te zijn. Het voorzichtig financieel beheer, gedurende een reeks van jaren met Uwe medewerking gevoerd, draagt thans duidelijk zijn goede vruchten. Abnormale maatregelen waardoor de burgerij zwaar belast, en aan het nuttige werken op velerlei gebied door instellingen en^ vereenigingen, ook hier met eenigen steun van de overheid in den loop der jaren mogelijk geworden, behoeft niet door intrekking van dien steun of subsidie op drastische wijze een eind te worden gemaakt. Bij het onderzoek van deze begrooting zal u blijken dat de uitgaven op de meeste dien sten 'geleidelijk verminderenzonder dat, zoo als u bekend kan zijn, die diensten vemraar- loosd worden. Integendeel is het bij de vaststelling van de jaarrekening van de gemeente over het dienst jaar 1932 zelfs nog mogelijk gebleken om van het batig saldo daarvan 4.000,in het Algemeen Reservefonds te storten, waaruit in mogelijk nog komende moeilijke jaren, geput kan worden om de begrootingen in de naaste jaren, indien noodigsluitend te maken zonder belastingverhooging. Immers bevat het reservefonds voor algemeene doeleinden thans reeds 10.000,"een bedrag hetwelk tot groote voldoening stemt. Daarbij dient opgemerkt te worden, dat in de laatste jaren de belastingen evenmin zijn verhoogd geworden en wij in de 'tweede klasse van de gemeentefondsbèlasting kunnen ge handhaafd blijven, in tegenstelling met zoo vele zustergemeenten, die zelfs, wat sommige Toen intusschen het uur der beslissing gekomen was en Janzén nog talmde met het antwoord, dat van hem verwacht werd, verzamelde Karin al haar moed en ging naar zijn patroons om hen zoo mogelijk tc bewegen het ontslag nog een half jaar uit te stellen. Zij pleitte voor de zaak zoo goed zij kon: de arme kerel was werkelijk nog niet geheel hersteld, het gebruik van zijn rechter arm was en bleef, op zijn minst gezegd, moeilijk, en het ergste was het nog met zijn hoofd.... Janzén was bijna een beetje kindsch geworden en hij vertrouwde zichzelf niets toe. Het bleek echter, dat zij voor doove ooren praatte. De pa troon verklaarde, dat hij in deze geen andere belangen dan die der firma mocht behartigen: de scherpe concurrentie liet niet toe, dat hij reizigers bezoldigde, die niets uitrichtten. Janzén had bovendien verscheiden keeren tegen de orders van. zijn patroons in gehandeld, zijn rcisonkostcn wa ren, vooTal gedurende dc laatste jaren, in geenerlei verhouding geweest tot de orders, die hij had ingezonden, en.kortom, Karin kreeg den indruk, dat de hooge gunst, waarin Janzén bij zijn meer deren meende te staan, iets was, dat hoofdzakelijk in zijn eigen verbeelding bestond. Hbewel in strijd met haar eigen gevoelens, kreeg zij het over haar hart, er op te duiden, dat Janzén een gezin had en het toch in naam der gerechtigheid niet aan ging, dat men hem met zijn vrouw en kind broode- ioos maakte, omdat hij het ongeluk bad gehad ziek te worden, wat maar tijdelijk was en alleen een beetje geduld vercischtc. Hierop kreeg zij slechts ten antwoord, dat wanneer Janzén zijn plicht deed, de firma niet in gebreke zou blijven de hare te vervullen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1