Ingezonden Stukken RECHTZAKEN. ABONNÉ GRATIS VRAAGT GRATIS PROEFNUMMER Gemengd Nieuws ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933. iten verantwoordelijkheid der Redactie.) \KKEE, LET OP JE BELANGEN! HET VLIEGVELD. leden week is er een vergadering ge- van de Centrale S B Z. vereeniging, 'schoon er weinig uitgelekt is, is toch d, dat er niets tot stand is gekomen, rdt het niet hoog tyd, dat dit eens van rider standpunt wordt bekeken?Tot nu ordt de vliegerij alleen beoordeeld van- n standpunt van liefhebberij of nood, oit vanuit het standpunt, dat de vliegerij wel eens uit ztjn isolement kan ssen. e regelmatig de kranten leest, zal weten, en vliegtuig, één persoons, aldus „De raaf" van de laatste dagen, reeds 1300 een ander cijfer, eerverleden week md, was voor een Duitsch D.K.W.- uig 2500, lgens de N.R.C. zou een vlieguur met erstgenoemde vliegtuig slechts ƒ2,— n. de advertentiekolommen van het En- he Maandblad, Popular Plying (Novem- 933) wordt o.a. te koop aangeboden een de-hands-vliegtuig, pas nagezien voor 0, en een Gipsy Moth, geheel metaal, slechts 21 vlieguren voor 275. Engeland wordt voor het huren van liegtuig per uur £l betaald, (nu ƒ8,— jl in Holland nog 40,wordt ge- d. Waar een vliegtuig toch minstens K.M. per uur vliegt, zou dus volgens ngelsche rekening, aan benzine, olie, rijving, verzekering en winst, per K.M. nt moeten worden betaald, aangenomen een van 12, Menige auto is per duurder. deze cijfers komt een vliegtuig onder bereik van hen, die gebaat zullen z(jn snelvervoer, vooral, omdat een vlieg- per K.M. niet meer zou kosten dan een arom moeten zijdie een vliegveld willen ten ook eens er aan gaan denken, dat oor alle Eilanders goed bereikbaar moet dus niet aan achterwegen, slecht in er en najaar berijdbaar en dat niet de teur voor een plaats, maar beter een kkeiyk punt voor allen bereikbaar, den ang verdient. M. BOOHSMA. Geachte Redactie! zult mjj verplichten, wanneer U het rstaande een plaats in Uw blad wilt auto heeft in weinig jaren tijds een e omwenteling in het verkeer gebracht, vegen, die door spoor en tram van secun- belang waren geworden, hebben op eens nieuwe en hoogst belangrijke beteekenis het verkeer verkregen, llioenen worden voor wegverbetering geven en bruggenbouw is, ter bevor- ig van werkverruiming, aan de orde den dag. den loop der jaren hebben alle grootere -Hollandsche en Zeeuwscbe eilanden hun inding met den vasten wal gekregen; m Goeree en Overflakkee niet. ker, de kosten van een brug, die Flak- een verbinding te land geeft, zullen hoog, hoog zLjn. Maar hiertegenover staat, het oogenbiik gunstig is, nu ter ver ing van werkverruiming tal van wer- in het bijzonder bruggenbouw, worden evoerd, waaraan anders niet zou worden ,cht. aarom zit Flakkee in dit opzicht stil? verbinding met den vasten wal kan niet rs dan aan den'opbloei van het eiland aderlijk zijn en, in de tegenwoordige tandigbeden is dit zeker van het grootste Dg. geef dadelijk toe, dat het aan grooten fel onderhevig is, of men direct zal slagen. men echter het oog op de toekomst ht houden en overtuigd zijn dat de emde verbinding eenmaal moet komen, wat in den aanvang onmogelijk scheen, ,ter wel mogelijk gebleken, ilzittsn brengt ons nooit verder. Waarom een Commissie in het leven geroepen, tracht te bevorderen, dat althans van eeringswege wordt onderzocht waar en welke kosten overbrugging mogelijk zou. akkee beschikt toch immers over genoeg gie om deze zaak met frisschen moed te vatten. Wie tracht met de toekomst niog te houden, zal zich dit nooit be en en ook hier zal het zoo zijn! geachte Redactie, beleefd dankend voor erleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. Ulbo J. Mijs. ijswijk, Z.-H.21 November 1933. fat zouden wij anders kunnen zeggen, na deze woorden van den oud-Burge ster van Middelbarnis die Dog zoo mee tnet de belaDgen van de streek waar meer dan een halve eeuw lief eD leed -deelde, moge deze aanw(jzing om ge- k te maken van een mogelijkheid aan- ikt worden door Flakkee. f(j hebben vele plannen hooren verkon- om Flakkee uit diens isolement te gen, de tunnelplannen van een aspirant erlid - die niet veel aanhang kreeg de „veerverbinding", een plan, waarvan je niets meer hoort, vliegveldplaatsen, die niets opleverden, terwijl Schouwen wel zyn vliegverbinding kreeg! 'n Auto-veerpont- dienst, om het halfuur Hellevoetsluis-Mid- delharnis en nu herinnert oud-Burgemeester Mijs aan de oude, maar wel zoo degelyke oplossing om het te zoeken in 'n brug. En waarom zou het niet kunnen 1 Als de knappe Hollandsche ingenieurs bruggen bou wen over 't Hollandsch Diep, waarom dan niet b.v. ever het Haringvliet van Den B< m- mel b.v. naar Tien gemeten en dan een Hefbrug van Tien Gemeten naar den Hoek- schen Waard I Wtj kunnen de onmogeiykheid van 'n der- geiy k plan niet zien en wy voor ons zouden geen beter middel kunnen vinden als werk-verschaffing aan een plan, dat een streek, met lastige verbindingen vooruit helpt. Mogen wij deze plannen van practisch en vooruitstrevend werk, doorgeven aan hen, die zich geroepen voelen onze eilandsche belangen te behartigen van welke politieke richting of kleur zy ook mogen zjjnl Red. Siam (Bangkok), gewone mail 6 Dec., luchtpost 20 Dec. Straits Settlements (Siugapore), gewone mail 6 Dec luchtpost 20 Dec. Suriname (Paramaribo), gewone mail 11 Dec., luchtpost 15 Dec. Syrië (Aleppo), gewone mail 28 Dec. Urugay (Montevideo),gewonemail 16Dec., luchtpost 21 Dec. Vereenigde Staten van Amerika (New York), gewone mall 20 Dec. Zuid Afrika (Kaapstad, Johannesburg), gewone mail 6 Dec, luchtpost 19 Dec. De overtochtsduur is berekend tot de plaat sen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid gewenscht. Mijnheer de Redacteur. Tot myn groote verwondering las ik in uw nummer van 18 dezer: „Woensdagmid dag waren alle besturen van S B.Z. op het „eiland in hotel Zaaper te Middelharnis in „vergadering byeen. Onder andere werd be sproken het aanleggen van een vliegveld, „waarvoor plannen zijn ontworpen. De zaak „verkeert nog in een beginstadium. Er moe „ten nog verschillende onderhandelingen „gevoerd worden. Nadere mededeelingen kon „men ons niet verstrekken." Hierdoor gevoel ik my verplicht een waar schuwend woord te richten tot de Besturen van S.B.Z. Algeheels vrijheid van bewegiDg liet ik aan mijn gemachtigde, den heer H. Grooten- boer, met mpn weiland aan de Dirkslandsche Haven, genaamd Kraaienstein. Niemand anders dan de heer Grootenboer belde in Februari 1929 Dr. van Gelder te N. Tonge op en bood gratis een terrein aan om den heer Nieuwenhuizen per vliegtuig te ver voeren. Nadat het terrein, vrijwel in het centrum van het eiland, na enkele aan te brengen veranderingen, zeer geschikt scheen, werden verdere onderhandelingen met den heer Gr. gevoerd, totdat deze mij op zekeren dag vertelde: ik heb een overeenkomst met S.B.Z. gesloten,, doch geheel gratis; ook Notaris Van der Sluys wil gratis het contract op maken. Hoewel de heer Grootenboer in deze geheel zelfstandig mocht handelen, besloot ik toch, gezien de houding van S.B.Z., toen ik op 't eiland kwam, even bij Notaris Van der Sluijs aan te loopen. Deze bevestigde woor delijk hetgeen Gr. mij had meegedeeld, ook de heer Van Beek en leden van S.B Z. be vestigden dit en keuren sterk af de houding van den heer de Wilde, die schijnbaar alles in het werk stelt om aan de afspraak te ontkomen, zelfs zich niet ontziende den heer Grootenboer te blameeren. Dit beeft echter in zoo'n sterke mate myn afkeuring, dat ik ten stelligste besloten ben, zoolang niet door S.B Z. met mijn gemachtige opeeneerlpke, reëele manier bf tot bevestiging bf tot ont binding van de overeenkomst is besloten, ik de overeenkomst aanhoud en te gelegener tijd hiervan zal gebruik maken. Gedane zaken nemen geen keer, en zeker niet op zoo'n wijze. Ik meen voldoende met de Flakkeesche toestanden en de bevolking bekend te zijn, om te mogen veronderstellen dat men daar toch wel een weinig waar deering zal gevoeld hebben voor de geheel belangelooze wijze waarop de heer Gr., die dan toch algeheele volmacht had om deze zaak te behandelen zooals hij goeddacht, hierin de Besturen van S.B.Z. was ter wille geweest. U, M. de R, dankend voor de verleende plaatsruimte, met achting, C. DE KROES. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Uitspraken. L. B., 26 jaar, landarbeider te Ooltgensplaat, is van meineed, verdachte zou in Juni j.l. in een mishandelingszaak tegen T. K. en A. B. voor het gerechtshof te 's-Gravenhage als getuige h décharge onder eede valsche verklaringen hebben afgelegd, vrijge sproken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. M., 23 jaar, landbouwer, uit Sommels- dijk, wegens poging tot diefstal in vereent ging verdachte had in den nacht van 18 Juli j.l. met zekeren L. F. zich bevonden in het pakhuis van A. de Gans aan denOostdljk in hun woonplaats, na eerst de deur te heb ben geforceerd tot een boete van 25,— subs. 10 dagen hechtenis; den 21-jarigen lossen werkman L. F. tot een gevangenis straf van 1 maand. cachet van ernstig willeu, en nog meer, dat perspectieven begint, een prachtig en krach- in een eerlyken strijd de overwinning te be er geoefend is. tig bestaan toe. j halen. Laat je by een achterstand nietont- Leentje Renaud en Wim Hoogwater zijn] Als laatste punt de voetballery. Flakkeemoedigen en strijdt tot het einde. Als jullie dat doen, zyn de supporters tevrêe, al is de de volgende artlsten. De innig-fijne liedjes2 moet naar Oostvoorne toe, en aan den van Manna de Wys-Mouton worden ten -oever van de Noordzee zal zij een zwaren NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE. Om de hieronder vermelde bestemmingen nog vóór 1 Januari 1934 te bereiken, kan de correspondentie als volgt worden ver zonden vanaf de plaatsen op Goeree en Over flakkee: Australië (¥revas.nüe, Adelaide, Melbourne), gewooe mail 30 Nov luchtpost 1 Dec. Brazilië gewone mail (Pernambuco, Bahia), 13 Dec., (Rio de Janeiro) 14 Dec., luchtpost 1 Dec. Britsch Indiê, gewone mail 14 Dec lucht post 20 Dec. Canada (Montreal), gewone mail 20 Dec. Ceylon (Colombo), gewone mail 14 Dec., luchtpost 15 Dcc. China (Shanghai), gewone mail 23 Nov., luchtpost 15 Dec. Cuba (Habana), gewone mail 15 Dec., lucht post 19 Dec Curasaoi Willemstad), gewone mail 11 Dec luchtpost 13 Dec. Egypte, gewone mail (Alexandria), 23 Dec., luchtpost (Kaïro), 27 Dec. Iraki Mesopotamia) (Bagdad), gewone mail 23 Dec., luchtpost 27 Dec. Japan (Tokio), gewone mail 13 Dec. Mexico (Mexico stad), gewone mail 15 Dec. luchtpost 18 Dec. Nederlandsch Indië (Meden, Batavia), zee post 30 Nov., gewone mail 6 Dec., luchtpost 20 Dec. Palestina, gewone mail (Jerusalem) 24 Dec., luchtpost (Gaza) 27 Dec. De bonte avond van den H.B.S.-Bond, 17 jaar geleden werd de H.B.S.-bond op gericht, merkwaardigerwyze door de samen werking van leerlingen van de H.B.S.ende leeraren, in de eerste plaats den toenmaligen direkteur, den heer Pool. DeH.B.S.-ers wensch- ten op deze wijze de harmonie en vriendschap onderling te verbeteren en te versterken, en ook de leeraren begrepen, dat via de samenwerking met den H.B.S.-Bond de onderlinge verstandhouding tusscben leerling en leeraar slechts kon winnen door mede werking aan dien Bond. Zoo waren in de eerste jaren de uitvoeringen van dien Bond een feest voor de geheele school, geen enkele leerling ontbrak, elke leeraar was aanwezig. En op het podium waren het H.B.S.-ers zelf, die optraden, H.B.S.-ers zelf moesten zorgen dat hun avond een glanspunt werd en zy zelf moesten zorgen voor die duizend en-één dingen, die nu eenmaal een avond doen slagen. Natuurlijk hielden direkteur en leeraren achter de schermen een waak zaam oogje in het zeil, maar zij huldigden nu eenmaal den stelregel: dat het optreden van die jonge menschen hun initiatief aan kweekt, verantwoordeiykheid oplegt en vooral moed geeft om op te kunnen treden. Vandaar dat de eerste jaren zoo'n groot succes waren, en het succes steeds steeg. Helaas heeft de heer Witsenburg absoluut niet begrepen, wat het doel en streven van den Bond was. Ruw hoeft hij ingegrepen, doodde elk initiatief van de leden, ver vreemdde de oud-leerlingen van de H.B.S., en wat erger was, de belangstelling voor de H.B.S. ging verloren. Deze direkteur heeft veel kwaad gedaan en de erfenis, in dit geval, 68n Bond die niets presteerde, en een H.B.S. die niet geteld werd, ziedaar wat Dr. Van der Pol aanvaardde, toen hij hier Direkteur werd. En na dien bonten avond van 22 November kunnen wy met genoegen, zelfs veel ge noegen konstateeren, dat de H.B.S.-Bond weer dien goeden ouden weg is opgegaan, weer moeten de leerlingen het programma verzorgen, weer moeten zij zelf optreden, weer zijn zij verantwoordelijk voorden goeden gang van zaken, werkelijk, dit stemt tot vreugde. Want dat dit weer wordt aange wakkerd kan alleen voortkomen uit de over tuiging, dat de leerlingen in staat zLjn zelf iets te presteeren, dat de leeraren vertrouwen hebben in bun discipelen, en wy hopen van ganscher harte, dat de H B.S. het verloren terrein moge terugwinnen, vooral, omdat steeds maar weer op Flakkee vergeten wordt, dat de H B S. gesticht is door Flakkeeënaars, omdat er behoefte was aan een school, die aansluiting gaf op Hooger onderwijs, en dat is nog steeds alleen de H.B.S,, die voor de hoogere opleiding de jongeren klaar maakt, al heeft onjuiste en unfaire propaganda anders verspreid. Over den avond zelf, veel goeds. Het was de tweede avond, die de jongeren mochten verzorgen, en al missen de meesten nog routine, toch kunnen zij dankhaar over hun debuut terug zien. Voorzitter, Han Slis, opent de bijeenkomst, roept de clementie in voor eenige verkoudeD art.isten, en dan klinkt, de K.L.M.-marsch van de H.BS.-band. Deze is bekend, maar zij moet optreden zonder haar vorige „eerste viool", die nu in Haarlem studeert Al is dit laatste goed, het eerste niet, want zijn plaats is nog niet vervuld, en in een kleine band wordt dit gemis gauw merkbaar. Maar ook voor hen geldt, wat voor ieder en zonder uitzondering kan worden, hun werk droeg het gehoore gebracht. Zy moeten vier keer op treden, en telkens wordt dit optreden beter, vooral na de pauze hadden ze geen last meer van plankenkoorts. Ontegenzeggeiyk hebben zy goede kwaliteiten, maar indien zij wat leiding kunnen krygen, wat meer de muziek volgen, zullen zij hun zang aanmerkeiyk verbeteren Overigens, zou op eiken volgenden H.B S. bonten avond hun niet-optreden een gemis zyn, want zy hebben zich zeer ver dienstelijk van hun taak gekweten. Piet de Wilde speelt op de piano klassieke muziek, maar zyn laatste stuk, Wals 15 op. 39lijkt verreweg het beste. Het publiek waardeert terecht zijn prestatie. Paul Kerling en Leen Donkersloot volgen, de eerste doet alles uit zijn hoofd, een kranige prestatie, de laatste leest een ernstig Btuk voor Van Selma Lagerlöf Jammer dat de accoustiek in de zaal niet zoo goed is als het optreden van de jonge menschen zelf. Pauze. Waar auders de H.B.S.-ers met retorten werken, en zuurkast terecht noodig is, daar is nu thee gezet, weer zyn het H.B.S.-meisjes die helpen, de aanwezigen zyn het er allemaal over eens, dat er zeer veel te waardeeren valt van dezen avond. Na de pauze zien we o.a. Hoorbare en zichtbare gedichten. Dit nummer, met het laatste wel het glansnummer van den avond. Bij het eerste reciteerden Kees van Gelder en Paul Kerling gedichten, en in schaduwbeeld zagen we de personen uit die gedichten de handeling in schaduw verrichten. En Arie Kievit's Hel den-epos met plaatjes van Adrie Jansen was geestig, elkaar aanvullend, en het was een genoegen dit te zien. Aan het slot vanzyn helden-epos geeft hij een slotzang, maar menigeen heeft misschien niet gemerkt, dat dit waardig stukje zeer ernstig en waardee- rend was over ztjn hoofdfiguren, de Water geuzen. Voorzitter Slis spreekt het slotwoord maar vooral mogen de H.B S.-ers uit de laagste klassen zich zijn woorden aantrekken en gehoor geven aan zyn oproep om de „Band" te versterken. M. B. dobber hebben om O.V.V. party te geven Gelukkig is Korteweg weer hersteld, wat een belangrijke verbetering zal geven op den rechtervleugel. Er zijn diverse wyzigingen in het elftal aaDgebracht, waarvan de elftal commissie hoopt dat ze een ploeg-verbetering brengt. Op den veteraan Korteweg na be staat thans de heele voorhoede van Flakkee 2 uit heele jeugdige spelers, de hoop van Flakkee, die we veel schotvaardigheid toe- wenschen en durf om te doelpunten. Flakkee 1 ontvangt S.M.V. 1, een ploeg waarvan ze den uitwedstrijd won met 2-5. S M.V. voert een heele vreemde tactiek uit, ze speelt op den buitenspel-val, een tactiek die niet zoo erg fraai is, maar bp goede toepassing veel onheil voorkomt. Het eenige aardige van deze tactiek is wel, dat telkens doorbraken plaats hebben en de wedstryd altijd een spannend karakter krygt. Op dit punt zal a.s. Zondag het publiek kunnen rekenen, af en toe even tam, maar opeens een heftig moment als de Flakkee-voor- hoede, doorbreekt! Momenten, waarin je je hart vasthoudt! Donateurs worden verzocht om de dona- teurskaarten mede te nemen, daar deze gecontroleerd zullen moeten worden!Houdt de kaart definitief in den binnenzak van Uw Zondagsch pak, voor de Flakkee-controle is het wel zoo gemakkeiyk als de kaart telken male getoond wordt I Moge we dit bestuurs- verzoek met allen nadruk even doorgeven I Accoord. „Sparta-Hygiëa". We beginnen ons wekelpksch sportpraatj met een jubileum, onze gymnastiek-vereeni- gingen Sparta en HygiSa vieren de volgende week hun vijf en twintig-jarig jubileum. Dat is vau de week wel de belangrijkste gebeurtenis, omdat vijf en twintig jaren sport op Flakkee hiermee een feit wordt. Het is niet zoo moeilyk om 10 enthousiasten te vinden om een vereeniging op te richten. Dat gaat zoo'n beetje vanzelf, maar veel moeilijker is het om een vereeniging blij vend te houden. Als het eerste enthousiasme over raakt, dan komen de lastige kwesties, dan komen voor een bestuur moeilijke oogenblikken om den goeden weg te kiezen, waarover het vereenigings-pad zonder al te veel klippen en voetangels kan loopeD. Een vereeniging, die haar vijf en twintig jarig bestaan mag vieren,;mag dit met vollen trotB doen, zij bewijst dan om een gebruikelijken term te noemen haar be staansrecht. Sparta en Hygiëa mogen hun feest met opgewektheid vieren. De vijf en twintig jaren zijn voorbij gegaan, het ging niet altijd voor den wind, pas in de laatste jaren trad zij met succes naar buiten op. Maar in al die jaren heeft ze veroverd bij Meneersenaren on Sommerdiekers het predikaat, een bij uitstek nuttige vereeniging voor de lichaams-ontwikkeliDg vooral voor jongeren. Ouderen meenen al te vaak, dat zij geen lichaamsoefening meer noodig heb ben, maar allen erkennen het nut van de gymnastiek voor rechte ruggen en harmo nieuze lichaams-ontwikkeling. Op dit punt kan er niet genoeg gedaan worden aan gymnastiek, en het eenige wat haar tegengaat is het Hollandsche klimaat, dat zoo weinig toelaat dat de gymuastiek, gelijk in Duitschland en Zwitserland een bij uitstek openluchtsport is waar men turnt in de vrije lucht op het sportveld, wat haar populairiteit zeer ten goede komt. Voor de algemeener bekendheid is dat. natuurlijk heel jammer, maar we hopen dat dit verdere ontwikkeling van de gymnastiek niet tegenhoudt. We wenschen de jubileeren den vereenigitgen van harte geluk met hun 25 jarig bestaan en hopen dat we bij het vijfiigjarig bestaan mogen opmerken dat z(i niet alleen in sportieve piestatie maar ook in ledeutal veel gewonnen zullen hebben. De receptie heeft van de besturen dan niet plaats Woensdagavond in de zaal, maar in hotel Meijer van half zeven tot half acht Een zeer verstandige maatregel, omdat daar mee ontgaan wordt het noodeloos wachten op de uitvoering van het feestprogramma. Wanneer we eerst gesproken hebben over de oudste sport-vereeniging, dan roeren we als tweede Dummer de joDgste vereeniging aan, de wielrennersclub de Pendaalrenners, die haar bestaan hiermede mag aankondigen. Er waren direct 20 leden, er was veel enthousiasme, de heer R. Koert is gekozen tot voorzitter en de heer A. Overweel is de man waar men vich aan kan melden voor het lidmaatschap, of donateurschap. We hopen dat velen tot hen toetreden, en wen schen de jongste sportclub, die met goede DIE ZICH HEDEN OPGEEFT ALS ONTVANGT ONS BLAD TOT 1 DECEMBER a.s. U KUNT U OPGEVEN BIJ ONZE ADMINISTRATIE, BIJ H.H. COR RESPONDENTEN EN AGENTEN zege dan ook niet voor jullie. Doch jongens, het kan, dus?? Hellevoetsluis 2 moet te Slikkerveer op bezoek by Olivio 3 en is zeer zeker in staat te winnen, hoewel wy geen overwinning durven voorspellen, daar het tweede nogal is met een inzinking of met anderen tegen stand te kampen heeft. Jongens laat je daarom niet ontmoedigen. Na een nederlaag volgt een overwinninggeef het eerste Zondag een voorbeeld en zorgt voor beide puntjes. Succes! Voor Hellevoetsluis 3 en 4 staan thuis wedstrijden op het programma. Hiervan zal er wel één vervallen of omgezet worden. Met het derde gaat het niet etg en heeft tegen S.V.V. dan ook geen kans op één der punten. Het vierde staat ongeslagen bovenaan en kan van D.D.C. 5 ook beide punten wel in de wacht slepen. Er zitten bij deze jonge roodbroeken eenige aardige doorzetters, waar van het toch komen moet. Houdt steeds vol en doet voor het eerste niet onder. BURGERLIJKE STAND. NIEUWE TONGE. Overleden: Maria Lukaartongehuwd,62j. OOLTGENSPLAAT. Getrouwd: Hendrik Tiggelman, oud 23 j. en Dingena Lijntje van der Welle, oud 21 j. Overleden: Simon van Putten, oud 74 j weduwnaar van Adriana Kamp, DEN BOMMEL. Ondertrouwd: Hugo van Rumpt en Jan netje Kreeft. OverledenA. Rosmolen,W. Hameeteman. HELLEVOETSLUIS. Sport. Voetbalwed strijden: Zondag 26 Nov. '33. K.N.V.B. 4e klasse. Flakkee S.M.V. V.N.D.-D.J.S. F.S.V.—Schiedam. Hellevoetsluis S.F.C. R.V.B. 3e klasse. 48. ZuidlandSpido. 49. Nieuwenhoorn Hekelingen. 50. Abbenbroek—Vierpolders. 51. Nieuw-Helvoet—Vidar. 52. P.F.C. Dirksland. R.V.B. Res. Ie klasse. 79. Olivio 3—Hellevoetsluis 2. R.V.B. 2e klasse. 113. Hellevoetsluis 3 S.V.V. 7. R.V.B. Res. 4e klasse. 167. Hellevoetsluis 4—D.D.C. 5. Uit liet Rood-Witte kamp. A.s. ZoDdag is het de dag, dat Hellevoet sluis I zal moeten bewijzen of zij werkelijk een goede gooi kan doeD naar het kampioen schap der 4e klasse K.N.V.B. Voor Zondag is n.l. op het Hellevoetsluis- terrein vastgesteld de wedstrijd Hellevoet sluis I S.FC. I. Dit is debig-match, want S.F.C. staat ongeslagen aan den kop van d6 afdeeling, terwijl Hellevoetsluis met even veel gespeelde wedstrijden met 1 punt ach terstand volgt. Voor beide elftallen is deze wedstrijd dus zeer belangrijk. Een geiyk spel breDgtgeen verandering in den stand, terwijl bij een over winning van S.F.C. deroodbroeken3 punten achterstand op de leiders krijgen, waardoor de papieren zeer dalen. Het zal dus begrijpe'yk zijn, dat Helle voetsluis al haar krachten zal inspannen om een nederlaag te voorkomen niet alleen, doch zelfs om beide punten te bemachtigen, waar door S.F.C. de leiding aan Hellevoetsluis zou moeten afstaan. S.F.C. daarentegen zal trach ten de leiding te behouden, zoodat er dus een strijd te wachten is om de bovenste plaats, waarbij beide ploegen alle krachten zullen moeten geven om elkaar een vlieg af te vangen. Aan spanning zal het dus wel niet ontbreken. Als we de gemaakte doelpunten zien blijkt dat S.F.C. 1 doelpunt meer heeft gemaakt dan Hellevoetsluis, terwijl de roodbroeken daarentegen weer 1 maal minder tegen zich gescoord zagen. S F.C. voor 25 tegen 8. Hellevoetsluis voor 24 tegen 7. Met dit al, op papier gelijkwaardige tegen standers. Wat zal dit in het veld zijn. Zon dag valt hierover de beslissing. Roodwitten, je trouwen aanhang ziet met spanning naar het resultaat uit. Geeft je geheel en tracht MILLIONNAIR WORDT BEDELAAR EN BEDELT ZICH RIJK. De bedelaar Edgar Elart, die kort geleden te Pittsburg stierf, was voor den oorlog een van de rijkste mannen van Amerika; ge durende de oorlogsjaren kon hij ztjn ver mogen nog verder uitbreiden, doch toen was het afgeloopen. Het ging bergafwaarts en steeds sneller. Het eene stuk grond na het andere moest worden verkocht, en het was al spoedig bekend, dat Elart door ongeluk kige speculaties zijn geheele vermogen ver loren had. Zijn positie werd met den dag bachelyker, en ten slotte moest hij zijn vrouw en kinderen medsdeelen, dat hij ze niet meer kon onderhouden. Zijn vrouw liet zich daarop van hem scheiden en nam haar intrek met de kinderen bij een familielid. Eenige jaren later kon men Elart, in lom pen gehuld, door de straten der stad zien loopen en van deur tot deur bedelen. Zyn vroegere vrienden hadden diep medeiyden met den ex-millionnair, en zoo dikwijls hij bij hen aanklopte, werd hem altijd een groote gift geschonken, Des te grooter was de verbazing der Pitts- burgers, toen zij vernamen, dat Elart was overleden en een reusachtig vermogen had nagelaten. Behalve een groot bezit aan schil derijen, waaronder zich verscheiden oude meesters bevonden, bezat bij nog een zeld zame verzameling muziekinstrumenten. Een onderzoek in de kamer, waar Elart tot aan zpn dood geleefd had, leverde nog meer ver rassingen op. Men vond onder den vloer een safe, geld en papieren, welke een waarde van 1| millioen dollar vertegenwoordigden! RUSLANDS STRIJD TEGEN DE GOUD-HAMSTELAARS. Nachtelijke invallen bij verdachten. MOSKOU, 18 Nov. De Gepeoe, de ge heime Russische staatspolitie, voert op het oogenbiik een krachtige actie tegen personen die goud of andere edele metalen,juweelen en buitenlandsche valuta oppotten. Dit op potten is bij de wet verboden. Elkeen die goud of voorwerpen van edel metaal bezit, moet deze aan den staat afdragen, die drin gend geld noodig heeft voor den aankoop van machines en goederen in het buitenland. Personen die er van worden verdacht goud op te potten, worden des nachts in huis door de beambten der Gepeoe overvallen, gewoon lijk om twee uur nadat zij zich ter ruste hebben begeven. Nadat een huiszoeking is verricht, worden zij meegenomen naar de gevreesde gevangenis der Gepeoe, de Loe- bianka, waar hun wordt gevraagd, waarzy het goud hebben verbolgen. Weigeren zjj dit mede te deelen, dan worden zy opge sloten en hun familie wordt aan haar lot overgelaten. Een man die bleef weigeren de schuil plaats van zijn goud te verraden, werd door de agenten op de volgende wijze om den tuin geleid. Hil werd naar zijn woning gebracht, waar een agent der Gepeoe aan tafel goud stukken zat te tellen. Hij zeide den ver dachte dat zijn vrouw hem de schuilplaats had genoemd en dat hij nu ook maar moest vertellen waar de rest zich bevond. De man onthulde de schuilplaats en kreeg van den beambte daarop tot zijn ontzetting ten ant woord: Dank u, dat wilden wij weten, want het goud dat u op tafel ziet, hebben wy hier zelf heengebracht. Vinden de Gepeoe-beambten gouden mun ten met de beeltenis van den tsaar, dan vormt dit feit een extra redeii tot verdenking.

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 3