s OORSTELLING EERSTE BLAD STGOMBÖÖTDJENST nfilm, Amsterdam SECRETARESSE ORSTELLING ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 Binnenlandsch Overzicht. TALMI. Buitenlandsch Overzicht. Sen fycmtte Uoudc l/hipdrcuril'V/xder MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak NEDERLANDSCH FABRIKAAT oplevert, mogen we waarlik niet langer verkondigen, dat dit gewas geen stikstof noodig beeft I Wanneer, naai we hopen, decichoreiprOzen mogen et()geo, kuonen onze landbouwer» hun voordeel doeu met den uitslag van dit mooie proefveld. G SPUIJBROEK. Landbouwonderwijzer. OUDÜORP VERKOOPINGEN. Op VRIJDAG 24 Nov. 1983. v m 11 uur, in hotel van Engelen te Hellevoetsluis ten overstaan van notaris A. D. van Bergepk te Zuidlaod publiek verkoopeu van: Do FABRIEKSGEBOUWEN met complete extrabeerinrichtiog der N.V. Extractie Industrie, op erfp. terrein, groot 91 31 Are, a/h. Voornsche Kanaal te Heilevoets'uis; eigen aanlegsteiger. Bez. Woensdag 2—4 uur en op aanvraag. Aanvaarding direct nk gunning. Betaling koopp 3 Januari 1934. Nk afslag, verkoop vau diverse Losse Goederen. Inlichtingen geelt genoemde Notaris en Fa. de Vlaming en Backer te Amsterdam. Netaris A. D. VAN 8ERGEIJK te ZUIDLAND. Op WOENSDAG, 29 November 1933, bQ iDzet in het Café Keizer; Op WOENSDAG, 6 December 1933, by Af slag in het Café Van der Plaat, telkens des namiddags 3 uur. Twee Huizen met Tuin, aan de Voorstraat te Den Bommel, plaatselijk geteekend A 74 en A 75, res pectievelijk verhuurd voor 2,50en ƒ3,— per week. In twee koopen en Gombinatie. Ten verzoeke van den heer J. Woudstra te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door v. d. Graaf Co., Afr deeling Handelsinformaties). Opgeheven: Rotterdam, 17 November. Chr. Poort vliet Gzn., te Dirksl3nd. EMBER a.s. des avonds om half LAND. e sprekende en musiceerende film van de Bre8sart, Herman Thimig e.a. ENORM SUCCES achtig voorprogramma met andsch sprekende nieuws Entree 60 cent 5 cent vanaf heden aan de Zaal. F VIJF MMA. Entree 10 cent in 11 in 11 D- all 7 N.V. Rotterd. Tramweg Maatschappij Gevestigd te Rotterdam M1DDELHARNIS-R0TTERDAM y.Y. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 1 Nov. 1933 van Middel harnis op Maandag er Dinsdag (behsivY r«;,;dagen f. Middelbands 1.30 ra X. Vlaard. 7.0# A. Rotterdam 8.00 rm. Overige ■iisgeo (beb. Zon- cd Pees-l) V Middelbands d.4C nn.A. Vlaard 9.10 vm." X. Rotterdam 10 00 vin. A. Biielle 10.30 vna.§ van Rotterdam op Maandag: Dinsd® (bcJiafye Feestdagen V. Rotterdam 2.16 om V. Vlaard. 3.00nu,. j A. ttiddelbarnis 5.30 na. Overig* iagsn (beb. Zoo- en Feesti.) Ven 1 November t/m 3 Febmail V. Rotterdam 2 15 am. Y. YUard. 3 Oo nm. t V. Brie/Ie 1.25 4. Vliddeibarnls 5.30 nm. Van «if 7 Februari. 'f. Rotterdam 3.15 am V. Vlaard. 4.00 om f-f V Bridle 2.25 nm.§[ A. Middelbands 6 30 Ia aansluiting op den trein van 7.24 vtn. en 7.11 vm van Vlaardingen (Staiion). 'n aansluiting op den trein van 9.20 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), t ln aansluiting op den trein van H 38 (2 38 n m.) en 14.51 (2.51 nm.) te Vlaai- dingen (Station). In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en lo.52 (3 52 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n m. Ij Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Alt Feestdag®" HJo i« D«*ciiouw«D Hl«aw|agri(Ug, 3a Paaachdag, Hamtlturtadat PlakoAarda* 4» holde «f «nitdspan Ligplaats Boompjes tegenover Reederllstraat. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. N°. 8 De Duilsche motorboot Kreuzzee is op de Noordzee gekapseisd. Komende electrificatie van de l(jn Rotterdam- Dordrecht. De St Servatiusbrug te Maas tricht voor het geheele verkeer geopend. De Postjager zal eerst in December naar Batavia vertrekken. De zaak tegen den commandant van „De Zeven Provinciën". Een veel voorkomend euvel, ter verkor ting van de rechten van schuldeischers. Het Rapport van de Commissie Schouten verschenen. De zee heeft vlak bij de Nederlandsche kust weer een tiental slachtoffers geëischt. De Duitscbe motorboot Kreuzsee, op weg van Hamburg naar Londen, is in de buurt van het Borkumerrif gekapseisd. Van de elf opvarenden zijn er tien aan de golven ten offer gevallen en slechts één man, die over een ontzettend sterk gestel beschikte, is de eenig overlevende van de ramp. Opgepikt door de „Egeria", toebehoo- rende aan de Neptun-ljjn te Bremen, is de geredde te Rotterdam aan wal gebracht en daar in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zoo blijft de zee haar offers eischen en zonder de uiterst toevallige redding van den laten machinist uitBremerhaven,had van het vergaan van de Kreuzsee niets gebleken, dan dat Lloyd's het scheepje van maar 618 ton als vermist zou hebben vermeld, wat dan na verloop van korten tjjd met vergaan door onbekende oorzaak gelijk staat. Ter verdere electrificatie van de lijn Am sterdam-Rotterdam in Zuidelijke richting, was het noodig de Moerdtjkbrug, de brug over de Nieuwe Maas en het viaduct dwars door Rotterdam aanzienlijk te versterken. Als laatste onderdeel van dat groote werk is nu ook de nieuwe spoorbrug b(j Barendrecht gelegd. Evenals andere belangrijke onder deelen van dit werk is de laatste moeilijk' heid ook nu weer glad en zeker van stapel geloopen, wat pleit voor het doorzicht van ons Nederlandsch corps ingenieurs. Met in gang van den nieuwen zomerdienst, in Mei 1934 derhalve, zal dan eerst het traject Rot terdam-Dordrecht electrisch worden bereden. Vervolgens komt het traject naar den Moer dijk aan de beurt, waarna het laatste deel Moerdijk-Roozendaal (grens) zal worden ge- ëlectrificeerd. Dat al die nieuwe bruggen gelegd zijn, zonder noemenswaardige stoor nis in den treindienst te veroorzaken, is zeker wel de vermelding waard. Een andere brug, de St. Servatiusbrug, die W(jk met Maastricht verbindt, is even eens voor het geheele verkeer open gesteld. De Burgemeester van Maastricht, Mr. Van Oppen, heeft het gebruikelijke lint doorge knipt, in tegenwoordigheid van den Commis saris der Koningin in Limburg, Mr. Baron van Hövell tot Westerflier, tal van wereld lijke en kerkelijke autoriteiten. Wijk en Maastricht zijn nu weer nauw vereend! Met den Po3tjager, het bekende Pander vliegtuig, wil het maar niet vlotten. Eerst was het vertrek nu op 25 November vast gesteld, doch ook die datum zal niet de eerste luchtsnel-dienst Amsterdam-Batavia zien vertrekken, zoodat het nu waarschijn lijk wel begin December zal worden, aleer Geysendorffer en Asjes in luttele dagen zul len trachten de verre reis te volvoeren. Voor de beide vliegers en den kundigen construc teur, den heer Slot, wel een groote teleur stelling, nu men met den Postjager van het eene uiterste in het andere vervalt I Nu alle verhooren, die in Indië hebben plaatsgevonden, in het bezit zijn van het Hoog Militair Gerechtshof te's-Gravenhage, zal de zaak tegen den commandant van „De Zeven Provinciën, den Kapitein-Luitenant- Ter-Zee, P. Eikenboom, nog in den loop van de maand December voor het Hoog Militair Gerechtshof een aanvang nemen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is men van oordeel, dat de behandeling voor iie Kerstdagen zal zijn afgeloopen, waarna in het begin van Januari 1934 het vonni3 zal worden gewezen. DRAlSfflAvAN-VALKEMBURC'S- A -'i LEVERTRAM (Adv.) Bij de vervolging van schuldeischers stuit men tegenwoordig vaak, zoo men tot execu tie wil overgaan, op het aanwezig zijn van zoogenaamde acten van bruikleen, of opeen huurkoopacte. Door deze feitelijke „schijn- acten" blijft er voor den deurwaarder, die het vonnis, dat ten voordeele van den schuld eiseher is gewezen, komt executeeren, niets anders over dan zich terug trekken, omdat beslaglegging dan niet kan geschieden. Daar in dergelijke gevallen faillissement evenmin baat kan brengen en lijfsdwang niet meer wordt toegepast, zal er Diet veel anders overblijven dan het bestaande euvel van de zoogenaamde „schijnacten"onmoge- lijk te maken, door uitbreiding van het be slagrecht en verplichte inschrijving der acten in het handelsregister. Verschenen is het rapport van de commis- Bie Schouten, die tot het bestaan van groote verschillen tusschen de bezoldigingsregelen van de lagere openbare lichamen is geko men. Zonder uitgewerkte bezoldigingsregelen voor te stellen, heeft de commissie zich be> paald tot het stellen van atgemeene toe' latingsnormen, waarbij de commissie reke^ ning heeft gehouden met het noodzakelijk verband tusschen de overheidsbezoldigingen onderling en een juiste samengang met salarissen in het particuliere bedrijf. De gemeenteraad van Amsterdam is Dins dagmiddag begonnen met de behandeling van de gemeente-begrooting en het lijdt wel geen twijfel, of de hoofdstedelijke Raad, die breedvoerig van stof pleegt te zijn, zal wel tot de Kerstdagen toe zwelgeD in begroo- tingsdebatteD, die men in Amsterdam einde loos weet te rekken, zeker niet tot genoegen van het College van Burgemeester en Wet houders, die op die manier vele weken van hun eigenlijke bestuurstaak zien verslonden door langdradige besprekingen, die gemeen lijk plegen te eindigen met aanneming van de volkomen kapot geprate begrootiog. Hier voor een geneesmiddel te vinden dat is FEUILLETON. helaas nog geen mensch, in of buiten den Amsterdamschen Raad, gelukt. Uit de jongste aflevering van handelsbe richten blykt, dat de invoer van Russische boter ongestoord verder gaat, zoodat van 1 Januari af al meer dan een half millioen K.G. boter uit Rusland in Nederland is in gevoerd, terwijl de invoer uit andere landen hard is achteruitgegaan. Oorzaak daarvan is het opkoopen door de Russische regeeving tegen zeer lage prijzen van boter in Rusland, die dan nog met voordeel in Nederland is van de hand te doen. Binnen korten tijd zal het voorstel worden gedaan het vliegveld te Rotterdam, Waal haven, te verplaatsen naar een terrein in de gemeente Delft, waar dan het gemeen schappelijk vliegveld voor Rotterdam en s-Gravenhage zal worden gesticht. (Nadruk verboden,) Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUiST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 41) En nu drukte zijn arm haar steviger tegen zich aan, en zij lag zoo warm, zoo veilig in zijn armen, dat er een rilling van genot door al haar leden ging.- Maar daar hoorde zij een stemmetje vanuit de kinderkamer; zij sprong op en zag slaapdronken om zich heen. De deur van de kinderkamer werd geopend en daar stond in het schijnsel van de lamp Einar op den drempel; Jiij sprong op haar toe en riep: „Mama! niet langer slapen.winkeltje spelen met Einar l" Zij nam hem op haar arm, knuffelde hem harts tochtelijk en fluisterde nog slaapdronken: „Mijn lieveling! God zij dank, dat ik jou heb!" Twee jaar lang na het huwelijk van Karin was Oiof in Stockholm gebleven, maar gedurende al dien tijd had zij hem slechts twee keer gezien. De eerste maal was ongeveer zes weken na hun laatste ontmoeting. Karin deed boodschappen; het was 's middags en de Drottningstraat was vol menschen. Zij liep juist te denken aan een zomer- In België is van gelijkstelling tusschen het Fransch en het Nederlandsch nog heelemaal geen sprake. FransGh bljjlt overheerschend. In de Borinage raken de steenkoollagen uitgeput. De Dinaso's klagen een Belgischen senator aan. Hen derson trekt zgn ontslag-aanvrage als Voorzitter van de ontwapenins-confe- rentia in. Italië dreigt wel, maar blijft in den Volkenbond. Duitschland aan de winnenda hand. De Koning van Enge land opent het Parlement. Twee nieuwe ambassadeurs te Moskou en te Was hington. In België blijft het met de uitvoering van de taalwetten één groote narigheid. In leger- kringen houdt men met de rechten van de Vlamingen zoowat geen rekening. Zelfs in de Vlaamsche regimenten blijft het Fransch btj de leger-administratie en bjj het verkeer tusschen de officieren, zelfs tusschen deze en de onderofficieren, schering en inslag. Bij de ministeries en bij de groote staatsinstel lingen, zooals de spoorwegen en de poste rijen, telegrafie en telefonie, is Fransch de aangewezen taal en de meeste hoofdamb tenaren kennen geen Nederlandsch. Bij het Brusselsche Gerechtshof is een Vlaamsch- onkundige griffier benoemd en de belofte, dat een Nederlandsch-sprekende substituut griffier zou worden benoemd, is nog steeds niet ingelost. In de combinatie van ver schillende gemeenten, die sam6n groot- Brussel vormen, is het onderwijs grooten- deels op Franschen leest geschoeid. Overal beschouwt men de Vlamingen als een soort tweede klasse burgers van België. Wil ooit België waarlijk één worden, daD kan het wel haast niet anders, of men zal Belgischeregeeringskringen moeten besluiten de taalwetten nu niet langer een doode wets- letter te laten blijven, doch den Vlamingen te geven, waarop deze ongetwijfeld recht hebbende Nederlandsche taal in Vlaanderen. Nu W(j ons overzicht toch met Vlaanderen, het stamverwante land, zijn begonnen, kun nen wjj niet nalaten nog een paar Belgische feiten van den dag te vermelden. In de Borinage, waar de kolenlagen uitge put raken, kondigt men regelmatig de sluiting van de een of andere mijnschacht aan. Thans ztln weer twee putten van het steenkolen bekken der Borinage gesloten, waardoor op nieuw het aantal werklooze mijnwerkers met 800 man is vermeerderd. In het socialistisch dagblad Vooruit (Het Belgische blad wel te verstaan, niet het Nederlandsche) heeft de sociaal-domocrati- scho senator voor Gent, de heer A.Vercam- men, eenige artikelen geschreven, waarin h(j aan de Dietsche nationaal-solidaristen onder meer verwjjt, dat de leiding van de Dinaso's door geld van de Duitsehe nazi's zou zijn omgekocht. De Dinaso's hebben nu tegen den senator Vercammen een proces op touw gezet, dat den 25sten November zal dienen voor de Rechtbank te Gent. De brave, vroegere Engelsche Minister, Henderson, die nog steeds Voorzitter is van de ontwapeningsconferentie, heeft inzooverre eenig succes gehad met zijn dreigement ontslag als voorzitter dier conferentie te zullen nemen, dat de groote Fransche en Engelsche mannen naar de Volkenbondsstad zijn ge sneld en nu alles weer zoo'n beetje koek en ei is geworden. Als immer heeft men een vriendelijk midden-weggetje ingeslagen, zoodat nu het bureau zal voorstellen de zitting van de algemeene Commissie van de conferentie, die tegen den 4den December zou pla; vinden, pas te doen geschieden tegen begin, waarschijnlijk echter pas midden Januari van het volgend jaar. is spoedig verdreven met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Adv.) (Adv.) hoed, dien zij zooeven gezien had, toen hij plot seling uit een winkel, slechts eenige passen van haar af, kwam en in haar richting liep. Zij zag hem dadelijk en bleef staan met een gevoel, alsof zij tusschen de spoorrails stond en nu plotseling den bliksemtrein zag, die haar het volgende oogen- blik zou verpletteren. Ook hij bleef staan, toen hij haar in het oog kreeg. Zij waren slechts een armlengte van elkaar verwijderd. Hij was bleek en afgevallen; zijn oogen staarden haar even drei gend aan als bij hun laatste ontmoetingen hielden de hare als met magnetische kracht gevangen. Nu wendde hij zijn hoofd af, zijn blik magneti seerde haar niet langer, maar zij was toch niet in staat aan hem voorbij te gaan. Zij boog haar hoofd en trachtte een scheur in het asphalt van het trottoir te fixeeren. Toen zij weer opkeek, was hij weg. Zij wist niet, of zij daar eenige sekonden of een half uur had gestaan. De tweede maal was in de lente twee jaar na haar bruiloft. Het was op het Karei Xlll-plein, bij de fontein. Karin zat op een der banken, vóór haar stond haar dienstmeisje het dekentje in den kinderwagen te schikken, waarin de kleine Einar klaarwakker, met groote, verwonderde oogen om zich heen lag te kijken. Toen kwam hij voorbij. Hij wierp slechts een vluchtigen blik op de kleine groep, maar zij zag, dat hij haar herkend had. Toen zij zijn stappen in de oostelijke laan hoorde wegsterven, voelde zij, dat zij een flauwte nabij was. Zij verzocht het meisje een glas selterswater te halen aan de ververschingskiosk tegen den muur van het kerkhof, maar kreeg ten antwoord, dat mevrouw zelf moest gaan, aangezien de ver- verschingen aan de kiosk gebruikt moesten wor den. Hot waren maar een paar stappen en Karin Er ia een gerucht gegaan, dat Italië het voorbeeld van Duitschland zou willen volgen en zich uit den Volkenbond zou willen terugtrekken. Dat kon men nu juist heele maal niet meer hebben, want het gezag van den Volkenbond is al zoo erg aan het tanen, dat men geen enkel zieltje meer kwijt kan raken, zonder zich in 's werelds oogen nog meer belachelijk te maken. De dood van den Italiaanschen afgevaardigde ter vergadering van den Volkenbond, Scialoja, was dus een prachtige gelegenheid voor Avenol, den secetarig-generaal van den Vol kenbond, naar de begrafenis van den beken den Italiaanschen afgevaardigde te tijgen en Mussolini te bezweren toch niet aan den Volkenbond den rug toetekeeren.Menziet, men doet alles om de „klanten" bijeen te houden Voor Duitschland is de verdaging van de ontwapeningsconferentie een gunstig teeken en een bevestiging van de juistheid van Hitler's politiek uit den Volkenbond te treden. Zonder Duitschland's aanwezigheid heeft de conferentie weinig zin en bedriegen ons alle voorteekenen niet, dan zal Mussolini wel er in slagen Duitschland te bewegen nog eens over de genomen beslissing na te denken, desnoods terug te keeren. Mocht dit aan den machtigen „Duce" gelukken, dan heeft hij een groot succes behaald, zoowel voor Italië als voor zich persoonlijk. Ja, er kunnen voor het midden van de eerste maand van het nieuwe jaar nog vreemde dingen ge beuren, die van verstrekkende gevolgen kunnen z\jn voor de geheele Europeesche politiek. De Koning van Engeland, vergezeld van de Koningin en van den Prins van Wales, heeft met de gebruikelijke pracht en praal weer de nieuwe zitting van het parlement geopend. Met alle middelen wil by den wereldvrede handhaven. DeBritsch-Indische grondwetsherziening, de bevordering van den Britschen handel, de werkloozen-ver- zekering, de verbetering van de volkshuis vesting; ze staan allemaal op het programma voor de komende zitting. Een afgevaardigde van de arbeidersparty, die reeds in 1930 wegens wangedrag uit het Lagerhuis was verwyderd, zorgde voor een incident by de opening door den Koning toe te schreeuwen, dat deze zich moest schamen en denken moest aan de werk- loozen, die van honger omkomen. Twee nieuwe ambassadeurs zLjn, of op hun standplaats aangekomen, of benoemd. De Duitsehe ambassadeur te Moskou, Nadolny is in het Kremlin door Kalinin ontvangen en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. De nieuwe ambassadeur te Washington, is al aangewezen en wel in den persoon van Trojanowski, die vroeger ambassadeur te Tokio is geweest. In Japan is diens benoe ming met vreugde begroet, omdat Troja nowski natuurlijk volkomen op de hoogte ia van den toestand in het Verre Oosten, wat gunstig is voor de verbetering van de betrekkingen tusschen Japan, Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Men kan bemerken, dat Kerstmis op komst is en dat de vredesengelen ai door het lucht ruim zweven. Den llden December van dit jaar zal de nieuwe luchtlijn Moskou Wladiwostok wor den geopend. In ongeveer 4£ dag hoopt men de 8000 K.M. af te vliegen. Voorloopig drie maal per maand in beide richtingen. Maar de vliegtuigen zullen toch maar niet boven Mantsjoekwo gaan vliegen. Zeker is zeker! Vooral in de lucht! En een verdwaalde kogel van een Japansch afweerkanon kan veel kwaad aanrichten by een eerzaam postvlieg tuig! Tja, die Kerst-vrede schijnt toch niet zoo heel erg zeker te zyn, als men wel zou begeeren (Nadruk verboden). ging er dus zelf heen. Toen zij terugkwam, stond hij voor den wagen en bekeek haar kind, Hij stond met zijn rug half naar haar toegekeerd, zoodat zij zijn gezicht niet zien kon. Karin bleef op eenigen afstand staan, in de verwachting, dat hij zich dadelijk zou verwijderen. Toen zag het kinder meisje haar en zei iets tegen den vreemden heer, waarschijnlijk, dat daar de moeder van het kind aankwam, want hij draaide zich haastig om, nam zijn hoed voor haar af met een onbewegelijk gezicht cn verdween in dezelfde richting, vanwaar hij gekomen was. Eenige maanden later hoorde zij van haar moe der, dat hij Stockholm verlaten had en naar het buitenland vertrokken was. Moeder toonde een opmerkelijke belangstelling in haar neef Olof, van het oogenblik af, dat haar sympathie voor den schoonzoon zoo bedenkelijk bekoeld was. Behalve haar teleurgestelde ver wachtingen van een verbeterde maatschappelijke positie, door het huwelijk van Karin, was er eigen lijk geen bijzondere aanleiding voor dc stille vijand schap, die Vrouwe Von Dahn haren „goeden groot handelaar" nu toedroeg. Deze bejegende haar altijd met achting of, wanneer hij in een goede bui was, met zijn gewone, schertsende vertrouwe lijkheid. Maar zij moest toch iemand hebben om haar gal over uit te braken en daar zij Karin niet verantwoordelijk kon stellen voor deze „me salliance", zooals het nu heette, waartoe zij zelf haar had verlokt cn overgehaald, moest Janzén het offerlam zijn. Iemand anders was er niet. Haar gramschap uitte zich echter nooit in directe vijandelijkheden immers zij had een zorgeloos en makkelijk leventje in het huis van Janzén cn zou voor niets ter wereld gevaar willen loopen, (Adv.) dat hij kwaad op haar werd en haar misschien in het oudevrouwenhuis deed maar wanneer zij met Karin alleen was, maakte zij hatelijke toespelingen op „de wanhopige pogingen van som mige mensehen om gentleman te spelen, terwijl zij slechts lompe botterikken zijn zonder eenige verfijning, dan die bij den kleermaker gekocht. Zij sprak met sybillistische raadselachtigheid over „sentimenteele humbug" en „witgepleisterde gra ven vol doodsbeenderen en alle onreinigheid" en op een avond, toen zij in haar bijbel zat te lezen, wat zij zich nu op haar ouden dag tot gewoonte had gemaakt, riep zij met een schellen, sarcasti- schen lach uit: „Saul ging een ezel zoeken en vond een konink rijk, maar met mij is het net andersom: ik ging uit om een koninkrijk te zoeken en vond een ezel!" Eigenlijk was het een andere scheldnaam, dien zij voor haar schoonzoon had uitgedacht, ten minste te oordeelen naar haar gewoonte om af en toe, dikwijls op de meest ongemotiveerde wijze cn zonder dat het in het gesprek te pas kwam, met een vcelbcteckcnendcn blik op Karin, te verklaren, dat „zij niets erger vond dan oude apen". Het woord „aap" gebruikte zij graag, als haar schoon zoon aanwezig was, cn wanneer de familie Tivoli bezocht, gebeurde het herhaaldelijk, dat zij Janzén met zich medetrok naar het tïpenhok en hem daar liet staan, terwijl zij zich, triomfantelijk lachende, verwijderde. Hij begreep er natuurlijk niets van en keek haar na, alsof hij dacht, dat zij gek ge worden was. Vrouwe Von Dahn placht nu meer dan vroeger den politieagent Berger en zijn vrouw op te zoeken. Daar moest zij wel een bijzondere reden voor hebben, want met deze eenvoudige menschen had zij vroeger nooit veel opgehad. Wanneer zij van deze visites thuiskwam, vergat zij nooit, zoodra zij met Karin alleen was, haar op geheimzinnigen toon te vertellen, wat zij bij de familie over Olof te hooren had gekregen. Hij woonde natuurlijk niet meer bij hen, sedert hij zoo'n deftig heer was geworden, doch af en tóe kwam hij er en vertelde dan vrij uit hoe het hem ging. Den eersten keer had Karin grooten lust haar moeder te verzoeken te zwijgen, doch eigenaardig genoeg, behield haar nieuwsgierigheid de overhand en zij luisterde met ondoorgrondelijke, kalme ge laatstrekken, zonder een woord te antwoorden. Op die manier kreeg zij het voornaamste omtrent OIof's doen en laten te hooren. Dokter Tclow had zijn belofte, om voor Olof te doen wat hij kon, gehouden. Dadelijk na zijn terugkomst van Engeland, was onze vriend als leerling van het beroemde Instituut voor Heil gymnastiek en Massage van den dokter opgenomen en zijn leeraar scheen van het begin af aan zeer tevreden over hem te zijn, tenminste hij kreeg al spoedig een klein traktement, dat verder met ieder kwartaal opgeslagen werd. Het duurde niet lang, of Olof mocht, op verantwoording van den dokter, verscheidene van zijn patiënten, die thuis behan deld werden, overnemen en liet honorarium hier voor mocht hij houden. De dokter was een door en door nobele man, bijzonder intelligent, maar een beetje zwaarmoedig; hij was weduwnaar zon der kinderen en had zich, met Jiet oog op zijn minder goede gezondheid, van allen omgang terug getrokken. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1