Ifit IÉ Let vooral op dit adres. EERSTE BLAD I Oud- [PING MIMOSA-DROPPELS, ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 Binnenlandsch Overzicht. TALM I. Buitenlandsch Overzicht. MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak NEDERIANDSCH FABRIKAAT Bagen Jije te ■B het lwerd [lagen llsdijfc Itraat |f 5,— nhem egle- subs. I'onge bswet lbs. 30 werd pagen |Bom- 1 werd pagen lonen- Japen- Ir toe- fdver- Lpen. Iddorp t werd |l dag In het regens Trdeeld tnis. regens gevon nist met f3,— boete subs. 2 d. hechtenis. J. -de W., 20 jaar, chauffeur te Nieuwe Touge wegens overtreding Motor- en Ry wiel- reglement werd veroordeeld tot f3,- boete subs. 2 dagen hechtenis. J. H., 26 jaar, zonder beroep teOoltgens- plaat werd veroordeeld wegens het rijden zonder licht tot f 5^- boete subs. 3 dagen hechtenis. A. v. d. K., zonder beroep te Wassenaar, wegens overtreding der Jachtwet, werd ver oordeeld tot f 20,— boete subs. 10 dagen en f2,— boete subs. 1 dag hechtenis. J. H., 18 jaar, dienstbode te Den Bommel wegens het rijden zonder licht, werd ver oordeeld tot f 5,— boete subs. 3 d. hechtenis. J. G., 22 jaar te Ooltgensplaat voor het zelfde feit, eveneens tot f6,- boete subs. 3 dagen hechtenis. G. L17 jaar, arbeider te Dlrksland, we gens overtreding art. 460 wetb. van straf recht, werd veroordeeld tot f3,- boete subs. 1 week tuchthuisstraf. Mej. Wed. B., 63 jaar te Sommelsdijk wegens overtreding der Arbeidswet werd ver oordeeld tot 3 maal f3,— boete subs. 3 maal 2 dagen hechtenis. Een zaak tegen C. de M. te Sommelsdijk werd tot de volgende zitting aangehouden. HOOGE RAAD. Arrest gewezen. De politierechter te Rotterdam heeft C. B., J. B., A. van V., J. van E., S. van E. en Th. van E., alle uit Oude-Tonge, wegens diefstal van aardappelen, veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf. Het Hof bevestigde deze vonnissen. De 22-jarige A. van der H. uit Zwarte- waal was door den politierechter te Rotter dam wegens mishandeling veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. 29 No- bij Inzet er; |G, 6 De- bij Afslag der Plaat, |fgs 3 uur. DEN BOM- leekend A 74 plijk verhuurd per week. |n combinatie. den heer J. leuwe Tonge. IN BUUREN. ïtc. £N, lis. N.V. Rotterd. Tramweg Maatschappij Gevestigd te Rotterdam STOOMBÖÖTDIENST MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.ï. via VLAARDliVGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 1 Nov. 1933 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelharnis 4.36 vm. A. Vlaard. 7.09 vn.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V. Middelharnis 6.40 vra.A. Vlaard. 9.10vm.** A. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.30 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V.Rotterdam2.15nra. V.Vlaard.3.0Oma. y A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (heb. Zon- en Feestd.) Van 1 November t/m 3 Februari V. Rotterdam 2 15 nm. V. Vlaard. 3.00 nm. f V. Brielle 1.25 A. Middelharnis 5.30 nm. Vanaf 7 Februari. V.Rotterdam3.15nm Y.Vlaard.4.00nm tt y. Brielle 2.25 nm.§[ A. Middelharnis §.30 In aansluiting op den trein van 7.24 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.20 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 nm.) en 14.51 (2.51 nm.) te Vlaar dingen (Station). tt in aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.52 (3.52 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n.m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Als feestdagen xljn te Dexchoawsn Mtea^Isarsdag, 2e Paaschdeg, Hemelvaartsdag 2e Ptakfterdsg en de beide Kerstdagen. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. BREUKBANDEN I alle soorten meten zonder veer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE 12,25 per flacon. INJECTIE f 1,per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. ■^"Let op het adres: DE SALAMANDER Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. Prijs per kwartaal Losse nummers L- 0,07® ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. N°. 6 De berechting van de muiters van „De Zeven Provinciën". De nood in den tuinbouw, ontstellende cijfers inzake de overproductie. Het waterschap „Vollenhove" en de verlaging van den d(jk van het meer Fievo. Snelle Kerstvluchten van de K.L. M. met de P. 20. Concurrentie met Pander's Postjager? Ketelontploffing te Rotter dam. Een ruïne aan den Groenen Hille- dflk. De Zeekrijgsraad te Soerabaia heeft vonnis gewezen in de zaken van de eerste groep Inlandsche schepelingen. Van de 19 be klaagden zijn er 11 conform den eisch ver oordeeld, maar aan acht der beklaagden heeft de Zeekrijgsraad nog een hoogere straf toegekend dan de eisch luidde. Alle 19 be klaagden hebben hooger beroep aangeteekend. Op den 28sten November zal nu de Zee- krflgsraad in behandeling nemen de zaken tegen 8 Europeesche schepelingen. En men kan er verzekerd van zijn, dat er weer zware eischen zullen vallen, te eerder, om dat men uit den aard der zaak van oordeel zal wezen, dat muiterij van Europeesche schepelingen zwaarder dient gestraft dan muiterij van inlanders. Men zou toch mogen vermoeden, dat by een gemengde bemanning het voorbeeld diende gegeven te worden door de Nederlandsche, blanke opvarenden, die dit toch wel tegenover den „bruinen broeder" verplicht waren. ,De Indische Courant" te Soerabaia heeft gemeend, dat hetwen8cheiyk zou zijn voortaan niet meer zooveel aandacht te wyden aan deze betreurenswaardige muitery. „Men kan deze verhouding begrypen", zegt het blad, „maar behoeft er zich nochtans allerminst mede t8 vereenigen Hoezeer men de muitery moge betreuren, openbaarheid is het eenige middel voor de toekomst zoo iets, indien maar eenigszins mogeiyk, te verhinderen en te voorkomen. Als nu straks de comman dant van het schip in Nederland zal ver schijnen, om zich te verantwoorden, mag alleen als eisch gesteld, dat de berichtgeving over eisch tegen en vonnis over den com- mandandant op gelijke breedvoerige wijze in de pers zal worden geboek8taafd. Juist door de berechting van de muiters niet uitvoerig in de dagbladen te behandelen, kon zoo gemakkelijk het denkbeeld post vatten, dat er iets verheimelykt zoude zijn. Dat is allerminst het geval, welnu, dan ook ronduit vermeld, hoe de vork in den steel zit en welke straffen zijn geëiscbt, welke straffen zyn uitgesproken I" De Nederlandsche Tuindersbond, met on geveer 3.000 leden, verkeert in den grootsten nood. Een executie-verbod, ten aanzien van landelijke eigendommen is op het oogenblik eerste eisch van de tuinders. Gaat men hun landeryen wegens hypotheekschuld verkoo- pen, dan is het voor hen in de toekomst onmogeiyk, breken betere tyden aan, zich van de thans ontvangen slagen te herstellen. De oprichting van een rijkshypotheekbank is driDgend van noode. Hetzelfde kan getuigd van een moratorium voor de loopende be- dryfscredieten. Voor het jaar 1932 was een steunbedrag FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 39) Na de groote scène met Olof was het denk vermogen van Karin als verlamd geweest, haar gejici Ie gevoelsleven scheen stil te staan. Zij voelde zich vertrapt, beschimpt, verstooten, veroordeeld en wist niet waarom. Af en toe wilde zij haar versufte hersenen forceeren om een oorzaak te vinden, waarom zij zoo was behandeld, doch tever geefs; uitgeput en moede moest zij die gedachten laten varen. Met inspanning riep zij alles, wat hij haar gezegd had, in haar geheugen terug; nu viel het eene woord haar in, dan het andere, doch zij vonden bij haar geen weerklank. Haar ziel was nog te vol van de opofferingstheorieën, die zij zich de laatste maanden zóó vast had ingeprent, dat er geen ruimte was voor de lijnrecht tegen overgestelde redenecringen van Olof. Het was het oude liedje; zij deed eerlijk haar best om hem te begrijpen, maar zij kon niet, zijn ideeën vonden bij haar niet de goede aarde om wortel te schieten en zich te ontwikkelen. Het kwam echter niet in haar op om trotseerend tegen hem in te gaan. Hij was immers in verstand, karakter, beschaving, in alles, zoo ver haar meer dere; zij veronderstelde geen oogenblik, dat hij van 5.000.000 gulden ter beschikking van de tuinbouwers gesteld, maar reeds thans is het volkomen zeker, dat voor 1983 aan steun voor dezen tak van het Nederlandsche bedrijfsleven minstens een bedrag van tien millioec gulden noodig zal zyn. Ontstellend is het te vernemen, dat dit jaar op de verschillende veilingen in Neder land een groot aantal tuinbouw-producten de vastgestelde minimumprijzen niet konden opbrengsn, zoodat al die onverkoopbare pro ducten naar de vuilnisbelt moesten gaan. Een paar cijfers mogen volstaan om de nood van de tuinbouwers te kenschetsen. Naar de vuilnisbelten gingen: 25.000.000 K.G. sluitkool; 88.000.000 K.G. vroege aardappe len; 3.000.000 stuks bloemkool; 3.000.000 stuks komkommers6.000.000stuks andljvie 14.000.000 kroppen sla; benevens tal van andere groenten. DRAlSltlA-vANVALKEMBURQ'S- ft A mLEVERTR/ (Adv.) De gevolgen van het tot stand komen van den groeten afsluitdyk van Wieringennaar Friesland doen zich reeds gevoelen. Het Waterschap Vollenhove, dat het beheer over tieDtallen kilometers Zuiderzee-dijk heeft, ongeveer van Zwartsluis tot de Overyselsch- Friesche grens by Kuinre, wil tot verlaging van den ouden Zuiderzee-dyk, die nu dijk is geworden van het Meer Flevo, overgaan. Verbreeding van de wegverharding op den dijk tot ongeveer 9 of 10 Meter breedte, waarvoor verlaging van de kruin van deD dijk noodig is, zoodat dan het peil van den dyk zou komen op 3.90 Meter plus NAP. tegen vroeger 4 60 Meter plus N.A P zou het dljkdek voor een veilig snelverkeer ge schikt maken. By een dtjkhoogte van 3.90 plus N.A.P. is ieder gevaar voor overstrooming buiten gesloten, daar bij een onverhoopte doorbraak van den afsluitdyk gedurende een storm van langen duur als die van het jaar 1896 is geweest, toch geen hoogeren waterstand is te verwachten dan 3 25 Meter plus N.A.P., waarop ook de Moerdijk van het Zwolsche diep zich bevindt. Men ziet dus, het groote, geniale plan van nu wyien den Minister van Waterstaat, Dr. Lely reeds bezig is vruchten te dragen, want wat het aanleggen van afsluitdyk en het droogleggen van de polders heeft gekost en zal kosten, komt op geheel andere wyze voor aan de bevolking van Nederland ten goede. De Koninkiyke Luchtvaart Maatschappy koestert het voornemen om tegen Kerstmis een snelle vlucht naar Indië te ondernemen, waartoe de nieuwe Fokker, gemerkt F. No. 20, zal moeten dienen, met als bestuurders aan boord de heeren Smirnoff en Soer. Het plan is de 14.000 K.M., die Amsterdam door de lucht van Batavia scheidt, in den tyd van 5 dagen te vliegen. De F. 20 loopt een kruis snelheid van 260 K.M. per uur, zoodat per dag gemiddeld een elftal uren noodig zyn om het traject van vyf dagen af te leggen. ongelijk kon hebben. Htt lag slechts aan haar, die dom en traag van begrip was. Hij was wreed jegens haar geweest o, zoo wreed 1 en de wonden, die hij haar had toegebracht, zouden wei nooit genezen, maar natuurlijk was hij in zijn volste recht. In gedachten boog zij haar hoofd en kuste zijn hand daarmede was de zaak voor haar afgedaan. Peinzen en tobben lag niet in haar natuur. Zij had een jaar lang niet anders gedaan; nu wenschte zij daar een eind aan te maken en weer zichzelf te zijn. Haar praktische, levens lustige aard wilde tot zijn recht komen. Al die ellende met Olof was onherroepelijk gebeurd; voor haar was het nu zaak zich te schikken in de nieuwe omgeving, die zij zich had geschapen, en het zich zoo goed mogelijk naar den zin te maken, opdat niet ook dc toekomst uit haar verband werd gerukt. Zij wilde door het verleden een schrap zetten en een nieuw leven beginnen. Toen haar geschokte levensgeesten langzamer hand begonnen te herleven, wiidc zij zich dan ook met koortsachtigen ijver aan haar huishoudelijke bezigheden wijden. Het bleek echter, dat'Janzén in zijn overdreven bezorgdheid, alles" zoo gemak kelijk mogelijk voor haar had geregeld en er bijna niets te doen overbleef. Haar besluit was gauw genomen; uit eigen be weging zeide zij het meisje den dienst op en nam haar werkzaamheden over. Ferdinand protesteerde hier tegen; zijn eigen, lief, bemind vrouwtje mocht geen mcidenwerk doen en misschien ruwe handen krijgen. Maar Karin hield voet bij stuk. Gewend te werken, zou ze lastig en onuitstaanbaarworden, wanneer zij gedwongen werd stil te zitten. Hoe zou zij anders den tijd doorkomen? Haar man liefkoozen kon zij toch niet den iieelen dag en in De vraag ryst natuurlijk dadely'k by den onbevooroordeelden lezer van dit bericht, of met deze snelle vlucht door een toestel van de K.L.M. wellicht een zekere concurrentie met den nieuwen Pander-Postjager is be doeld. Ten deze kan echter opgemerkt wor den, dat het nooit de bedoeling van Pander's postjager is geweest, iets anders dan post stukken te vervoeren, terwyi de vliegtuigen van de K.L.M. op het vervoer van post en passagiers zyn ingericht. Trouwens, wie de Pander-Postjager van dichtby heeft gade ge slagen, er zelfs in is geklommen, weet maar al te goed dat er amper plaats is voor de beide vliegers en den marconist. Maar niettegenstaande dat alles, doet het bericht weinig prettig aan, omdat er wel licht een verholen concurrentie-geest uit zou blijken, die wij in Nederland op Luchtvaart gebied juist onderling allerminst van noode hebben. Concurrentie, uitstekend! Maardan tegen het Buitenland. Nimmer echter tus- schen de Nederlanders. Aan den Groenen Hillendijk te Rotterdam, gelegen aan de overzyde van de Maas, is op het terrein van een wasschery een stoom ketel ontploft. Hoewel zich een aantal per sonen in de onmiddellyke nabijheid bevon den, hoewel een paar gebouwen totaal ver woest zyn, hoewel een ware regen van stee- nen, yzer, dakpannen, puin en kalk op straat viel en overal in de buurt de ruiten sprongen en de vensters uit de sponningen zyn ge slagen, is slechts één man zwaar gewond en in het ziekenhuis opgenomen. De gesprongen stoomketel, die 16 tot 18 jaar in gebruik was geweest, was den afge- loopen zomer nog gecontroleerd. Nu is toch de vraag gerechtvaardigd, wat heeft men aan zoo een voortreffelyke instel ling als die van het Stoomwezen, indien een soortgelyke ontploffing van een stoomketel, die nog zoo korten tiid geleden is gecontro leerd, mogeiyk blijkt? De ruïne aan den Groenen Hilledyk te Rotterdam zal wel spoedig tot het verleden behooren, maar het is toch zaak, dat de be voegde justitiëele autoriteiten eens een gron dig onderzoek instellen, of hier soms van laakbaar verzuim sprake kan zyn. (Nadruk verboden.) De uitslag van dejVolksstemmingen van de Ryksdagverkiezing in Duitsch- land. De verhouding tusschen de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Sovjet-Rusland. Het waarschijnlijke aftreden van Henderson als Voorzitter van de ontwapeningsconferentie. De Roemeensche Kabinets-crisis. Mandel spreekt in de Fransche Kamer van Af gevaardigden. Nog steeds de brand in den Rijksdag. Van der Lubbe toont zich menschelijker. Van de 45.000.000 stemgerechtigden in Duitscbland hebben 43.500.000 deel genomen aan de Volksstemming van 43 000.000 aan de Rijksdagverkiezing. Ongeveer 40.500.000 hebben zich verklaard voor de door Adolf Hitler gevolgde buiten- en binnenlandsche politiek, dat is dus 93.5% van het aantal opgekomen kiezers. Ongeveer 39.500 000 heb ben gestemd op de nationaal-socialistische lijst van de Rijksdag-afgevaardigden, dat is dus 92.2 van het aantal opgekomen kiezers. lezen had zij tegenwoordig geen plezier meer zij haatte zelfs alles wat roman heette, want de theo rieën, die men daaruit putte, hielden geen steek in de werkelijkheid; dat had zij wel het meest ondervonden. Piano spelen kon zij niet en het gezelschap, waarop Janzén haar trakteerde, ver veelde haar. Het groote diner, van te voren reeds zoo druk besproken, was telkens uitgesteld, tot eindelijk de zomer was gekomen en de families, die gevraagd zouden worden, naar alle kanten verspreid waren. In den herfst had Karin belet, want toen was zij in blijde verwachting. Zij had echter in het begin van haar huwelijk de kennissen van Janzén ontmoet en er was er niet één onder, met wie zij omgang wenschte te hebben. De heeren waren voor het grootste gedeelte handelsreizigers of kooplui tweede rang, een opsnijderig soort, dat op hinderlijke manier vertrouwelijkheid aan den dag trachtte te leggenhun vrouwen waren dikwijls uit sigarenwinkels of andere dergelijke etablisse menten en binderden Karin met haar ruw gelach en de ongegeneerde wijze, waarop zij alle heeren, die in haar nabijheid kwamen, trachtten in te palmen of zich door hen lieten inpalmen. Zij was zeker niet jalocrsch wat Janzén betrof, maar toen een van deze vrouwen eens in haar valsche, naïeve sche/machtighcid zóó ver ging, dat zij op zijn schoot ging zitten in bijzijn van Karin, jïaar moe der en verscheidene vreemde mcnschen, maakte zij onmiddellijk een einde aan dezen omgang. Beter geen kennissen, dan kennissen waarover men zich slechts moest ergeren. Het was eigenlijk dit gebrek aan voornamen omgang, 't geen Vrouwe von Dahn 'zoo in haar verwachtingen had teleurgesteld en hare jeremia den over de ongerechtigheid van dit leven, die Werkelijk, Dr, Goebels, de Ryks-propagan- da-minister, kan tevreden zijn over het ver kregen resultaat! Vooral waar het in wezen om ging, was goedkeuring te hechten aan Duitschlands uittreding uit den Volkenbond en het ver laten van de Ontwapeningsconferentie. Vol gens Berlijn was op het spel, eer en recht van het Duitsche Volk te Genève. Ondub belzinnig heeft het Duitsche volk hierop ge antwoord. De Rijkskanselier staat nu eens zoo sterk, geruggesteund door 93,5 van zyn landgenoten. Dat is de winst van den 12den November 1933 voor Adolf Hitler en z(jn trouwe aanhangers. Voor de rest van de wereld is er van winst evenwel heelemaal geen sprake meer. Die boekt alleen verlies, omdat Qenéve een slag heeft gekregen, die voor Volkenbond en Ontwapenings-conferentie in wezen diep en diep te betreuren valt. Nadat Japan aan Genève den rug heeft toegekeerd, is nu ook Duitschland gevolgd en het is aan geen twijfel onderhevig, dat een plebisciet in Japan geiyke resultaten zou hebben, als in Duitschland. Tokio en Berlijn zijn beu van het gekonkel te Genève, dat feitelyk alleen is geschapen ter consoli deering van vruchten van de overwinning van November 1918 voor de mogendheden van de vroegere Entente. Zoolang men aan het Lac Leman niet be geert te beseffen, dat Genéve geen gezellig onder-onsje behoort te wezen van een paar groote mogendheden, die de lakens uitdeelen, waarna de kleinere mogendheden slechts instemmend ja en amen mogen knikken, zal Genéve zijn en blijven een plaats, waar men aardig praat en weinig doet. Minister Goebbels heeft, onmiddellijk na het bekend worden van den uitslag der beide stemmingen, verklaard, dat de strijd voor Duitschland allerminst ten einde is. De nationaal-socialistische regeering denkt er niet aan nu op haar lauweren te gaan rusten. De binnenlandsche politiek zal verder in den zin der regeering dienen ontwikkeld te wor den en ook voor de buitenlandsche politiek openen zich weldra nieuwe vergezichten. Veilig kan men zoeken, dat er op het huidige oogenblik geen regeering ter wereld zoo stevig in den zadel zit, als juist de Duitsche regeering. Dit moet voor Europa met zyn weinig stabiele regeeringen tot na denken stemmen. Liefde en vrede kunnen niet van één kant komen. Het zal dus zaak zijn, dat anderen in dezelfde richting de richting van vrede wel te verstaan meer toenadering vertoonen, dan gedurende de laatste jaren. In de richting van verzoeningsgezindheid werken op het oogenblik Litwinof en Presi- crent Roosevelt te Washington. Maar zoo van ganscher harte schijnt het in de omgeving van het Witte Huis ook niet te gaan. De Amerikaansche President heeft laten weten dat hy, aleer Rusland door Amerika te laten erkennen, een regeling wenscht te zien, die de voornaamste verschilpunten tusschen beide staten moet omvatten. De Russische minister van buitenlandsche zaken heeft steeds op het bekende standpunt gestaaü: eerst Rusland erkennen, daarna gaan wij verder onderhandelen. Tot nu toe het dient ronduit erkend is Litwinof, of diens voor gangers, er steeds in geslaagd het Russische standpunt te laten zegevieren. Hieruit put Liwinof natuurlijk moed, misschien zelfs de gedurende den tijd, dat Janzén nog aspirant schoonzoon was, verstomd waren, weer opnieuw en met verdubbelde kracht deed beginnen, en wel reeds kort na de bruiloft. Zij had zich voorgesteld op schitterende partijen te kunnen presideeren, zich omgeven te zien door louter rijke, voorname menschen, die voor haar zouden buigen met een eerbied, als ware zij op zijn minst een koningïn- weduwe. Maar toen zij begon te merken, met welk soort hofhouding Janzén haar omgaf en dat zij in deze weinig aristocratische kringen niet eens de eerste viool speelde, doch integendeel stil en vergeten in een hoekje moest zitten, terwijl een paar van die kakelende sigarenjuffrouwen zich nonchalant op dc salonsofa lieten vallen, verzeker de zij, dat zij diep berouw bad over haar mede werking tot dc mésalliance, die Karin gedaan had. Nu jubelde zij eerst recht over haar besluit, door haar omgeving zoo gehekeld, om haar bakkers- naam af te leggen en zich Vrouwe Von Dahn te laten noemen. Dat zou haar in ieder geval ver heffen boven de proleten, waarmede haar schoon zoon haar in aanraking bracht. Het was wel heel mooi en goed, dat zij niet meer hoefde te werken, dat zij van die burgerlui's woning in de Tysk- bagarstraat had kunnen verhuizen en nu haar eigen gezellige kamer had met bediening, koffie 's morgens op bed en lekker eten bij haar schoon zoon aan tafel, doch dat alles was nóg in de verste verte niet de vergoeding, die zij van Jiet noodlot meende te kunnen eischen; haar gezicht werd al langer en langer, en wanneer een hunner kennissen de weelde prees, die in het huis van Janzén heerschte, er van sprak, dat Karin zoo'n goede partij had gedaan en het in ieder opzicht zoo benijdenswaardig goed had, kon Vrouwe Von Dahn (Adv.) zekere overtuiging ook ditmaal zijn haan koning te laten kraaien. Maar er zyn zoo tal van gewichtige geschilpunten en Amerika is zoo machtig, Rusland ten overvloede zoo geweldig op de erkenning door Amerika ge steld, dat het nog onzeker schynt, of Litwinof niet geneigd zal biyken voldoende water in zyn sovjet wyn te doen. Berichten uit Washington en New-York melden nameiyk eenparig, dat men daar zeer gereserveerd blijft tegenover de onderhan delingen van Roosevelt en Litwinof. Men betoogt, dat in Rusland slechts ongeveer 1.600.000 communisten een dictatoriaal be stuur uitoefenen over 160.000.000 Russen, zoodat één procent van de bevolking de overige 99% onderdrukt. Erkenning van het Sovjet-bestuur door Amerika zal dus voor dat bestuur een prachtige propaganda be- teekenen, want de bestuurders zullen natuur- iy k zeggen, dat zy zelfs instemming hebben gevonden bij h6t machtige Amerika. Men vermeent zelfs, dat de houding van Rusland tegenover Japan wordt beinvloed door een dingen naar de gunst van Amerika, maar dat Rusland heelemaal geen plan heeft tegen Japan, op tienduizenden kilometers van de Russische basis, een oorlog te gaan beginnen. Nog een andere moeiiy'kheid duikt op. Na de Czaristische regeering, voor die der bols jewisten, heeft nog eenige maanden Kerenski, de Russische Troelstra, het bewind gevoerd. De door zijn regeering aangegane schulden Amerika zullen de leiders van Sovjet- Rusland moeten erkennen, wenscht Amerika, omdat Rusland krachtens het verdrag van Rapallo dan ook de schulden van de regeering Kerenski in andere landen aange gaan, zou moeten erkennen. Men ziet, er zyn ook te Washington nog haken en oogen genoeg. Maar, dat er een overeenkomst tusschen Rusland en Amerika zal volgen en dat Amerika straks Rusland de Jure et de facto zal erkennen, wel daaraan is geen twijfel meer mogelijk. Bieden en loven, af pingelen en naar beneden halen accoordl maar het einde zal onvermydeiyk zyn, dat op de nationale politieke markt de handen van Roosevelt en van Litwinof op elkaar zullen klappen, dat het klinkt als een klok. De Amerikaansch-Russiche koop is natuur- lyk reeds bedisseld, maar gesjacher om de pry zen duurt nog wat voort! De goede, brave Henderson, de voorzitter van de Ontwapenings-Conferentie, heeft er biykbaar genoeg van gekregen en wil als zoodanig bedanken. Geen mensch zal het hem euvel duiden! Hy heeft gewerkt en geploeterd, zoolang het dag was vaak ook des nachts en zelfs voor dagen dauw.Maar met de onwillige honden van allerlei ras is het slecht hazen vangen. Zoo wordt thans Henderson de dupe van den onwil iets tot stand te brengeD, waar van men zoo duidelijk sporen kan bemerken by de landen van de kleine Entente, by haar schouders ophalen, terwijl haar zuur, ver schrompeld gezicht nog meer samenkromp van de diepste minachting, en zij tusschen haar tanden mompelde: „Puh!Talmi!" Karin had dus de huishoudelijke bezigheden op zich genomen; ofschoon zulk werk niet gewend, verrichtte zij het met een belangstelling, vlugheid en handigheid, die bij Janzén de levendigste be wondering verwekten. Wanneer Karin er dan wer kelijk plezier in had spiegels en glaswerk af te stoffen en te wrijven of het zilver te poetsen, dan nam hij er verder genoegen mede en was trotsch zoo'n degelijke huisvrouw te hebben. Had Karin over dag gezwoegd, dan wilde zij zich 's avonds amuseeren en ook daarin gaf hij haar volkomen gelijk. Het was inderdaad verrukkelijk, dat hij zijn vrijgezellengewoonten niet hoefde af te leggen en daaronder had steeds een glas punch 's avonds in een of ander Variété behoord. Gedurende den eersten zouter was de familie Janzén dan ook bijna dagelijks te vinden in Circus, Alhambra, Hassel- backen of Novilla en Janzén verkneuterde zich in het opzien, dat zijn mooie, elegante vrouw overal verwekte. Chic en kostbaar gekleed wilde Karin zijn en zij maakte er geen gewetenszaak van, dat baar toilet groote sommen verslond. Had Janzén haar gekocht, dan zou hij dc koopsom ook tot dc laatste öre toe betalen; zij bad immers volgens recht twaalf duizend kronen te eischen, dat vergat zij nooit. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1