Tandarts BIJIJS PREDIKBEURTEN. JENGELMAN 5EIEN. AMANDER JL ZITDAG Kantoor -Voorstraat 5-Middelharnis La dv e rteertin WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933 TALMI. Wjvtha&it's J>Mder :hn oil. De rnil- ikaat uit rnaamsts door ban- ird op zyn w en twee >r hadden len mond ver in de de brand- gesn tjjd onderzoe- arzakken rook'a ge- den tabri- ai in den iK.M.van tsleuteltj een groep het ding de voeten, ruggevon- ng uit het n h(j met dat hij bij zit vol gens is hij eenige in. en hem is advocaat at bevatte larde. JG IN Het wets- rinkwater- mogelijk telling van ïatkist aan moette bij er blijkens bezwaren, ook niet in dezen ;e bewerk- it van het d in deze werd op deze zaak en. Indien Ibaaft, zou sningover- erklaarden voorstel te ten in haar luitingaan memen. REIN. iwyk. iddag heeft da-Tilburg k ongeluk ituurd door rbers, met lburg mee. nde van de le inzitten- en op slag ernield. EN KOP an rijksweg 1 is heden- adheid van den kop ral over den en kwam echt. Zwaar beschadigd bleef hij in een weiland terzijde van den weg staan. De bestuurder van den wagen, zekere Sassen, veehandelaar, wonende te Sittard, werd hierbij ernstig gewond aan arm en hoofd. Hevig bloedend werd het slachtoffer door een passeerend automobilist meegenomen naar den dokter te Sittard. De oorzaak van het ongeval is vermoede lijk gelegen in het feit dat de auto te groote snelheid had. Op dit weggedeelte, dat een lengte van plus minus 500 meter heeft, en dat vooral by nat weer zeer glad is, zijn binnen de veertien dagen al vier auto's over den kop geslagen. Het schijnt dat tijdens de asfalteering van den weg in den winter het bovendek hard en glad als een spiegel is geworden. Deze plaats staat by vele automobilisten als ge vaarlijk bekend. BRUTALE VEEDIEFSTAL TE ZALTBOMHEL. Daders rijden brugafsluiting omver. ZALTBOMHEL, 2 Nov. Een buiten gewoon brutale veediefstal is in den afge- loopen nacht alhier gepleegd. Uit een weide, gelegen aan den nieuwen verkeersweg, zijn twee hitten, toebehoorende aan den groenten- koopman R. en een hit, welke eigendom was van den koopman Van B., gestolen. Het een veeauto zyn de dieven, komende uit de richting 's-Hertogenbosch den nieuwen verkeersweg opgereden. Hoewel de nieuwe brug over de Waal pas 18 November voor het verkeer zal worden opengesteld, is zij toch reeds, evenals de toegangswegen, na genoeg gereed en alleen door hekwerk af gesloten. De dieven, die ter plaatse zeer goed bekend schynen te zyn, hebben nabij de brug halt gehouden en hier de dieren tegen den hoogen berm opgedreven en in den auto geladen. Dat de brug nog niet voor het ver keer geopend was bleek, evenmin als de afsluitingen een bezwaar. Het hek is een voudig omver gereden, evenals enkele krui wagens die op de brug stonden. De auto moet daarbij vermoedelijk nog tegen een der zymuurtjes gebotst zijn. Deze botsing is evenwel niet zoo ernstig geweest, althans de auto is in de richting Utrecht verdwenen en hoewel de politie reeds den geheelen dag werkzaam is, mist men tot op heden van deze eerste bruggebruikers elk spoor. \ac -tt. Vossepad 16a TEKAARTEN LEVERD DOOR 2 ROTTERDAM IT (alles 100 stuks) \NTE HOEKEN 11.25 11.35 11.35 11.10 emetje 11.50 nste kaartjes. 12.— ngen te zenden aan resonder bijvoeging irna toezending binnen 8—1 GENEZING gste Aambeien binnen enkele weken. it 59, R'dam Zondag 5 November 1933. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, Tm. en 'sav. dhr. Wildschut uit Rotterdam. Sommelsdijk, vm.leeskerk en 's av. ds. van Asch. Dirksland, vm. en 'sav. ds. v. d. Wal. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en nam. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. Verkerk (doop). Ouddorp, vm. ds. v. Asch en nam. leeskerk. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds.Bouw. Oude Tonge, vm. ds. Verkerk (doop) en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Kleijne. Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en's av. ds.Polhuijs. Stad aan't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en nam. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, vm. en nam. ds. Sap. Ouddorp, vm. en nam. dhr. Kersten. Ooltgensplaat, vm. en nam. leeskerk. Den Bommel, vm. en 'sav ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en'sav. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. dhr. Stuivenberg uit Rotterdam. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. Onddorp, vm. en nam. leeskerk. - CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. houdt Donderdags te Dirksland, in Hotel Polderman vanaf half 11 tot 4 uur. Vrijdags te Oude Tonge, in Hotel Van Veen vanaf hall 11 tot 4 uur. Die dagen SPREEKUUR te MID DELHARNIS,'s morgens van half 9 tot 10 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. NUTSSPAARBANK Middelbarnl? Sommelsdijk Geopend van v.m.9—12 en n.m.2—4 uur ZATERDAG v.m. 9—1 uur. MAANDAG n.m. 6-7 uur. DONDERDAG n.m. 6-7 uur. Rente vergoedïoS 3%. ONZE EILANDEN Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen, en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meef 15 cent. Verslag van de vergadering van den ltaad der gemeente OUDDORP op Vrijdag 3 November des namiddags halt drie uur. Voorzitter Burgemeester Gobius du Sart. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een verzoek van de gemeente Ooltgens plaat om adhaesie te betuigen aan een be sluit van den Raad dier gemeente inhoudende een verzoek aan de Regeering om de Ge zondheidscommissie op te heffen, daar zfj geen nut afwerpt tegenover de kosten die daaraan verbonden zyn. B. en W. adviseerden aan dit verzoek niet te voldoen, eerstens omdat men uit principe geen adhaesie mag betuigen aan voorstellen aan de Regeering en tweedens omdat reeds- een ontwerpwet dienaangaande is of spoedig zal worden ingediend bij de Tweede Kamer. Alzoo werd besloten. A. Padmos meende dat het toch nog wel gewenscht was, het inzicht van den Raad over die zaak bij de regeering kenbaar te maken. Voorzitter: Dat is geheel overbodig. Van de gemeente Dirksland was ingeko men een begrooting van den Vleescbkeu- ringsdienst voor 1934 Deze sloot in ontvang en uitgaaf met 4546,50. Werd conform het ontwerp vastgesteld. Een verzoek van C. Tanis om verplaatsing van een straatlantaarn. B. en W. meenden hieraan niet te moeten voldoen. Het is een moeilyk punt geweest reeds by het plaatsen van de nieuwe lan taarns, doch by verplaatsing komen daar ter plaatse weer andere bezwaren naar voren. Werd goedgevonden. Van J. Hierop was een verzoek gekomen om een lantaarn weer te ontsteken naby zijn woning. De Voorzitter zeide dat B. en W. willen trachten een andere lantaarn te dooven en die by Hierop te ontsteken, zoodat geen uitbreiding plaats heeft van het aantal. Westdijk noemde een punt waar nu 2 maal zooveel lantaarns staan als vroeger en meende dat er daar wel een gedoofd kon worden, Spreker drong aan om daar nu eens aan dacht aan te schenken, daar het reeds de I derde keer was dat hij daarop attendeerde, temeer waar ze op een andere plaats drin gend noodig zyn. Besloten werd dit verzoek in te willigen. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug ontvangen de Gemeente Rekening dienst '32. Ged. Staten hadden enkele opmerkingen, meest van administratieven aard, doch maak ten ook bezwaar dat een post op den Kapi- taaldienst was geboekt, die in den gewonen dienst thuis behoorde. De Voorzitter merkte op dat deze wyziging een tegenvaller was voor het saldo van 1932, dat ook weer als begin voor het dienstjaar 1934 geldt. Besloten werd aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. Van Ged. Staten was een mededeeling FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadrulc verboden.) 36) Toen zij de poort achter hem hoorde dichtslaan, deed zij een paar stappen de kamer in met doffe, strakke oogen. Haar blik viel op het bankpapier, dat over het vloerkleed verspreid Jag. Zij bukte en raapte het werktuigelijk op, streek het glad en legde het op tafel. TWEEDE DEEL. I. Het was Tweede Paaschdag 1893. De Variétés in Stockholm waren gedurende twee dagen gesloten geweest, maar nu scheen het pu bliek zijn schade te willen inhalen. Reeds tegen zeven uur stonden buiten deze tempels van ont spanning lange rijen genotzuchtigcn en velen van hen moesten onverrichter zake naar huis terug- keeren of een schouwburg voor lief nemen. In Sveasalen was bij het begin der voorstelling geen plaats onbezet. ontvangen, waarin in overweging werd ge geven De Openbare School II te doen opheffen! Ged. Staten waren van oordeel dat dit voor de leerlingen geen bezwaar was, daar met de Gemeente Goedereede een overeen komst kon worden gemaakt, dat de leerlin gen van de Openbare School II uit den Oostdijk, daar het onderwijs konden genieten. De Voorzitter deelde mede dat een ver gadering door de ouders vau die schoolgaande kinderen is gehouden en dat ook B. en W. daarbij tegenwoordig zijn geweest. Op die vergadering werd unaniem aangenomen dat die school niet opgeheven kan worden. Ook B. en W. hebben met leedwezen dit plan vernomen van Ged. Staten. 50 jaar lang heeft die school in een behoefte voorzien en is in het buurtschap een cultureel punt geworden en men zou die school noode zien verdwenen. B. en W. stelden dan ook voor met den meesten aandrang bij Ged. Staten op het behoud te pleiten. De Voorzitter zeide dat wanneer dit besluit unaniem genomen werd men in den Haag het feit zelve ook in ern stige overweging zou nemen. A. Padmos vroeg daarop het woord en sprak aldus: M. de V! Naar aanleiding van dat ver zoekschrift vraag ik daarover het woord, om in de le plaats mijn bevreemding uit te drukken, over het verloop van deze aange legenheid. Tot nu toe dragen w(j als Raadsleden slechts maar officieuze kennis van het betrok ken schrijveD, dat reeds wel meer dan 50\ dagen in bezit is geweest van Uw college. Het is mij gebleken, dat dit schrijven als van zulk een ernstigen aard is opgevat, dat mondelinge samenspreking met de ouders van de betrokken kinderen door Uw college gewenscht scheen. De uitwerking van die samenspreking heeft zoodanig gewerkt op de bewoners van den Oostdijk dat, ofschoon ook zy doordrongen waren van de noodzakelijke bezuinigings plannen der overheid, zij geen middel onbe proefd laten om deze school voor hun afge legen buurtschap te behouden. Wij als Raad kunnen ons dan ook zoo in denken wat de gevolgen voor die burgers onzer gemeente zouden zijn wanneer deze school onverhoopt verdwenen moest; de saamhoorigheid als burgers van éénzelfde plaats zou zeker te loor gaan, want ingeval dit plaats had zouden de leerlingen niet naar Ouddorp op school komen, maar zeker naar het dichtstbu gelegen Goedereede. Het spreekt dus vanzelf, dat wij met deze ouders samen naar een andere oplossing zoeken, die naar billijkheid en traditie toch het beoogde doel der Regeering nadert n.l.: bezuinigen. Het is onze ernstige roeping als Raad, zijnde dan maar een gering onderdeel van de Hoogere bestuursorganen, om de Regee- riDg niet te dwarsboomen bij aangekondigde bezuinigingsplannen. De onvermijdelijke bezuinigingsplannen die van Regeeringszijde loskwamen, hebben wij te aanvaarden net als lawinen in de bergstreeken die lang te voren teekeuen van loslating hebben getoond, en den bewoners tot groote ramp kunnen worden indien zij niet tijdig worden afgeleid naar veiliger bedding. Ja toch, een van de loges links van de estrade was nog vrij, maar de stoelen stonden omgezet tegen de marmeren tafel, en de kelners verklaarden aan een ieder, die daar toch een plaatsje trachtten te veroveren, dat dit voor „abonné's" was. Zulks verwekte gemor en ontevredenheid, doch er was niets aan te verhelpen, en het eenige, dat men kon doen, was zich overtuigen wie de gélukkige abonné was, door het visitekaartje te lezen, dat op de tafel lag en den naam „Ferdinand Janzén, groothandelaar" droeg. Eerst tegen acht uur kwam de familie Janzén aan en nam haar plaatsen in: de groothandelaar zelf en zijn schoonmoeder namen de stoelen, die naar het tooneel gekeerd waren, mevrouw Karin ging tegenover hen zitten en naast haar de kleine Einar op het mooiste plaatsje tegen de balustrade, vanwaar hij zoowel het publick als het tooneel kon zien. De familie was laat, want schoonmoeder was de laatste jaren steeds voornamer geworden en vond het uiterst burgermansachtig om waar dan ook vroeg te komen. Het was vandaag een groote feestdag voor de Janzéns: de groothandelaar vierde zijn naamdag, mevrouw haar twee en dertigsten verjaardag; bovendien waren zij vandaag tien -jaar getrouwd en herdachten, volgens Janzén, hun „nieuwzilveren bruiloft". Hij was eerst van plan geweest den dag te vieren met een soupertje thuis in de Frcds- straat, maar daar Karin vond, dat hun kennissen zonder uitzondering allervervelendst waren en zij zich hunnentwege geen moeite en kosten getroos ten wilde, was er ten laatste besloten den avond in Sveasalen door te brengen, in weerwil van de protesten der schoonmoeder, die zich met zoo'n eenvoudig arrangement niet vereenigen kon. De Hoe hebben wij nu te handelen in deze? Als het moet, dan het dreigend gevaar goed onder de oogen te zien, en als mannen be zield met burgerplicht, van twee kwade kansen, de minst kwade te kiezen. In de eerste plaats beginnen wij een onder zoek in te stellen naar het aantal leerlingen van die scholen welke in aanmerking zullen komen tot opheffing. Hebben wij dat gedaan, dan blykt ons, dat de Openbare School in den Oostdijk in aantal sterker is dan haar gelijke hier op het dorp. Dit is dus voor ons al een eerste vingerwijzing wat ons te doen staat. Voorts gaan wjj zien in hoeverre wjj de ouders naar recht en billijkheid het meest en in het uiterste ter wille mogen zijn, en ons plaatsende op het neutrale standpunt door Zijne Excellentie Minister Marchantzoo volg baar geteekend. bedaart spoedig met een Pei stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Adv.) De historie van een paar jaar terug heeft met onuitwischbaar schrift ons opgeteekend, dat de ouders in dsn Oostdyk zich zoo ver knocht gevoelden aan hun school, dat zy de poging die aangewend werd van vrienden van het Bijzonder Onderwijs, om aldaar die school in een Christelijke te doen omzetten, hebben laten mislukken. Het is voldoende bekend met welk een razia de voorstanders van het Openbaar Onderwijs, als vurige pro pagandisten, hier van het dorp, naar den Oostdyk zijn getogen, om op een en denzelf den avond door beiegde vergaderingen met medeweten van B. en W. de mogelykheid hebben gesmoord tot omzetting in een Bij zondere School. Dit is dus een feit van be- teekenis geworden, waaraan de volle aan dacht dient gewijd, zoodat op ondubbelzin nige wijzo gebleken is, dat de Oostdyk aan haar school gehecht is. Nu doet zich een ander en niet minder merkwaardig verschijnsel hier op het dorp voor. Nog maar kort na die Oostdijk3che strub beling, kwam hier door vertrek van den nog steeds gewaardeerden heer Tichelman, als Hoofd der le Openbare School, deze plaats vacant en moest door het Dagelijksch Be stuur worden omgezien naar een ander Hoofd. Na eenige mislukte pogingen, zyn B. en W. er in geslaagd, om zulk een persoon voor Ouddorp te vinden, waarin zy meenden, dat zij overeenkomstig de mentaliteit van het overgroote deel van het centra der dorps bevolking, waren geslaagd in het thans tegen woordige Hoofd den WelEd.HeerBrussaart. Bij de voordracht door B. en W. aan den Raad gedaan werden de hoedanigheden als onderwijskracht naar voren gebracht, als mede zijn voorliefde voor onderwys in Chris- telijken geest. Gij zult U herinneren Hynheer de Voor zitter, dat ik voor deze benoeming, de op merking nog heb gemaakt, dat het Open baar Onderwys het beste gediend wordt door neutrale leerkrachten, en dat wij als Raad zonder eenige partydigheid of voorliefde van Janzéns waren hier trouwe klanten en amuseerden zich altijd uitstekendvanavond zou het boven dien een extraatje zijn met de vertering, naar aanleiding van den gewichtigen dag. Ais inleiding van de feestvreugde had de groot handelaar een verrassing voorbereid. Het kleine gezelschap had nauwelijks plaats genomen of er kwam een kelner met een reusachtig bouquet lichtroode rozen, die hij Karin overhandigde. „Van wien is die?" vroeg zij verwonderd. De kelner en Janzén wisselden heimelijk een blik van verstandhouding. „Misschien staat het op het visitekaartje," zeide dc eerste en verwijderde zich met een buiging. Inderdaad, er was een kaaitje tusschen de bloe men gestoken en daarop stond: „Ferdinand Janzén Groothandelaar aan de nieuwzilveren bruid, uit dankbaarheid voor dc afgeloopen, gelukkige jaren. „Dank je wel, lieve Ferdinand, je bent toch altijd een beste man," zei Karin, en zij, die anders toch njgt zoo weekhartig en vriendelijk was, zag er bepaald tecdcr uit, toen zij haar man over tafel heen haar hand toestak. Dc groothandelaar kreeg groote tranen in zijn vioolblauwe oogen, zooals gewoonlijk wanneer hij over zijn eigen goedheid geroerd was; ook dc Jeremias-physionomie van zijn schoonmoeder hel derde een beetje op en zij moest toegeven, dat het een charmant bouquet en een ridderlijk idee van haar schoonzoon was. Einar, die er dol op was, en bijna den geheelen avond met zijn neusje in dc rozen begraven zat, terwijl hij, met zijn ellebogen op het fluweel van gezindheid, hst beste voor dat onderwys hebben te zoeken, n.l. neutraal bekend staan de persoonlijkheden. Zonder dat ik thans hier van deze plaats een oordeel zal vellen over den persoon als zoodanig, wil ik wel m(jn meening zeggen over die personen die deze benoeming hebben tot stand gebracht en zy die daarin geen actief deel hebben genomen, maar zonder protest hebben goedgevonden, dat deze be noeming is goedgekeurd. Wy hebben dus hier in de Openbare School een onderwijzer die zich niet bedekt uitlaat over zyn Godsdienstige gevoelens, maar openlijk laat zien, welke Godsdienstige be grippen hy is toegedaan. Nogmaals ik spreek geen woorden van afkeuring uit over iemand die voor zyn Godsdienstige gevoelens uitkomt, maar ik constateer thans slechts, dat de Ouders van zyn schoolgaande kinderen in het minst geen bezwaar maken voor het onderwys dat door dien geest gedrenkt wordt. Wy zyn dus genoegelijk genaderd biel te Ouddorp aan het moment, dat het neutrale Openbare onderwijs niet meer van beteekenis worde begeerd en dat wij als Raad tot de conclusie moeten komen, dat hier de Open bare School meer gemist kan worden als in den Oostdijk. Dit een en ander wordt nog sterker geïl lustreerd, dat de besproken onderwyzer zich beij vert voor den doelbewuste Zondagsschool- arbeid, en dat de Ouders van verschillende schoolgaande kinderen zonder eenig bezwaar hun kinderen toevertrouwen aan zijn hoede. Bij eventueele opheffing van deze Open bare School, die nu al reeds in de windselen ligt om zich als een Christelijke te gaan ontpoppen, behoeft het voor het betrokken Hoofd toch geen bezwaar te zyn om dan in die School hier of elders nog eerlang het vrye Christelijke onderwys naar hartelust aan de kinderen te mogen toedienen. Ziehier Mynheer de Voorzitter myn meening, die ik aan den Raad voorleg en hoop dat men my daarin terzyde staat. J. Westhoeve zeide dit met Padmos eens te zyn. De oplossing zou ook voor de ge meente voordeeliger zijn. Wie huurt daar het schoolhuis, immers niemand, en het huis hier op het dorp kan wel verhuurd worden. Hameeteman zeide dat men hier alleen beslissing voorgelegd wordt over de ophef fing van de school in den Oostdijk, en waar wij hier zitten om het belang van alle in gezetenen te behandelen moeten wjj alle middelen aanwenden om die school te hou den. Het opheffen zou een ramp voor het buurtschap zyn. Grinwis: De Regeering wil bezuinigen, dat zit voorop, en waar wij van meening zijn dat er een van de Openbare Scholen zal moeten vallen stellen wij voor de school op het dorp te sluiten. HameetemanDat punt is heelemaal niet aan de orde. Ons wordt advies gevraagd inzake school II, en daar moeten wij ons bij houden. Voorzitter: De heer Hameeteman heeft gelijk. Wy moeten de zaken niet vooruit loopen en trachten beide scholen te behou den, waaraan ik me dan ook met alle krach ten aan zal geven. Ik kan niet medewerken aan een plan tot opheffing van een school, zoolang de noodzaak er niet is. T. Tanis: Ik heb vernomen dat dit stuk reeds 1 Augustus is ingekomen, den 30sten Augustus hebben wy vergadering gehad, en zie geen reden waarom de voorzitter dit stuk toen reeds niet ter tafei heeft gebracht, dan hadden wy de zaak van alle kanten reeds kunnen bekijken. Ik verwonderde me er verder over dat dit, zoo belangryke stuk, van morgen nog niet by de stukken heeft gelegen, die terinzage zyn gedeponeerd.dat dit niet in de lyn van de Regeering ligt, en krijg dan ook den indruk dat men dit heeft willen verduisteren zoolang de Voorzitter dit noodig achtte. Voorzitter interrumpeert: Dergelyke uit drukkingen heeft U voor U te houden, U weet daarvoor de reden niet. Tanis: De stukken die aan den Raad ge richt zyn moeten op de eerstvolgende ver gadering ter tafel gebracht worden, dat recht geeft ons de Gemeentewet. Voorzitter: Dit stuk is ingekomentydens myn vacantie. Na myn thuiskomst stelde de wethouder mij dat ter hand. Ik heb ge meend die zaak eerst grondig te moeten onderzoeken en het had geen zin dit eerder ter tafel te brengen. De opheffing van de school op het dorp er by te gaan betrekken heeft geen zin, dat is niet aan de orde. Ged. Staten hebben gemeend dat, waar de school van Goedereede niet zoover van de Openbare School II gelegen is, dat die leerlingen geen hinder zouden ondervinden, wanneer ze iets verder moeten loopen. Ik meen echter uit het gesprokene te Stegen opmerken, dat allen voor het behoud van de school in den Oostdyk zyn. Het onderwys dat aan school I gegeven wordt voldoet aan de gestelde eischen en de ouders gaan er ook mede accoord, wy hebben daar dus verder niets mee te maken hoe en wat het hoofd dier school doet of niet doet. Hastenbroek: Aan een Openbare School moet neutraal onderwys gegeven worden, door onderwijzers die zich ook geheel daar aan kunnen geven, wat we aan het Hoofd dat er nu is hebbeu weten wij niet. Wat hy is, is onbekend, misschien wel Godlooche naar. Voorzitter: Wat die man is geweest doet niets ter zake. Toen wy hem hebben be noemd wi3ten wy dat hy by het bijzonder onderwijs geweest was, doch wat doet dat er toe, als het endarwys maar goed is. Met het plan dat geopperd is om de school op het dorp op te heffen loopen wij de regeering vooruit op haar plannen, dat is allerminst noodzakeiyk. Het Ryk kan gerust zelf zyn peultjes wel doppen, dat behoeven wy voor hem niet te doen. Verder kan men gerust '.zijn dat de gemeente er geen bezuiniging 1 in kan vinden. T. Tanis: Dat weten wy ook wel, doch de Regeering wil bezuinigen, dat heeft Zyne Excellentie minister Marchant duideiyk te kennen gegeven. Voorzitter: Als wy nu maar voor onze gemeente zorgen, dan is het voldoende, het Ryk kan dat heusch wel voor zichzelf. Ik trek verder sterk in twyiel of alle ouders van de leerlingen der Openbare School I voor de opheflling zullen zyn. Er biy ven inwoners die hun kinderen openbaar onderwys willen laten genieten en dat kan men niet zonder meer over het hoofd zien. By opheffing zouden die kinderen dan naar den Oostdijk moeten gaan. T. Tanis: Dat is toch geen bezwaar, dat de balustrade, zijn aandacht afwisselend schonk aan wat er op het tooneel voorviel en aan twee witte poedels, die sprekend op elkaar geleken en bezig waren bij het publiek van tafeltje tot tafeltje klontjes suiker te bedelen. Karin zag er allervoordeeligst uit in een rood bruine fluweelen japon. Zij was gedurende de tien jaren van haar huwelijk belangrijk dikker gewor den en haar blanke huid had een vastheid en glans, die aan elpenbeen deed denken. Haar heldere, grijze oogen keken rond met een zelfbewuste, ge noeglijke uitdrukking, die te kennen gaf, dat zij gewoon was zich in liet publiek te vertoonen en blikken op zich gevestigd te zien. Zij was in stem en houding meer vrouw, in haar bewegingen zekerder geworden, maar overigens tamelijk we! dezelfde gebleven; alleen de aardige kuiltjes in haar wangen, die een pikant toevoegsel aan haar schoonheid hadden uitgemaakt, waren zoo goed als verdwenen en opgevuld. Zij kwamen nog slechts uit wanneer zij lachte, bepaald hard lachte, en dat deed zij nu nog maar zoo zelden. Zij had een paar van dc grootste rozen op haar zwaar gewelfdcn boezem gestoken en zat met haar stoel eenigszins opgewipt om beter op het tooneel te kunnen kijken, waar Spaanschc balletdanseres sen om elkaar heendwarrclden in een chaos van lange, dunne bccncn en roodc tule rokjes. Dc groothandelaar had ondertusschen op de hem eigen majestueus-vertrouwelijke manier de vervcrschingen besteld: thee voor de dames, cho colade voor den kleine, Apollinaris en een heele flcscli prima Gederlunds (Zweedsche punch). Hij was erg verouderd, zijn maneschijntje was nu geheel en al door de schaarsche, donkerroode haren gebroken, in zijn bakkebaarden vertoonde zich reeds hier en daar een grijs haar, zijn ver magerd gelaat had diepe rimpels gekregen en de lange, gele vooitanden schenen nog meer dan vroeger vooruit te steken. Hij zag er ultra-modern uit in zijn gekleede jas met geweldige panden, wit zijden das met diamanten speld en een chrvsante- mum in zijn knoopsgat. Toen hij dc punch in schonk, beefde zijn hand zoo erg, dat hij over de glazen heen morste en de hulp van den kelner moest inroepen. Jeremias deed haar naam meer dan ooit eer aan. Haar gezicht leek een zure, onrijpe, gerimpelde appel. Zij was verongelijkt geboren, had veronge lijkt geleefd en nu naderde zij haar graf meer verongelijkt dan zij in geheel haar leven was geweest. En toch ging zij gekleed in zijde zoowel door dc week als 's Zondags en heette Vrouwe Von Dalin, want toen zij met den herfst na de bruiloft bij haar dochter en schoonzoon was komen inwo nen, had zij een kloek besluit genomen en zich op eigen initiatief „laten scheiden" van haar man zaliger, den bakker, die nu negentien jaar lang in zijn graf lag en bijgevolg in deze niet kon worden gehoord. Zij had toch zeker het recht haar eigen familienaam te dragen; toen zij de kamer naast de woning van haar schoonzoon in de Freds- straat betrokken had, mocht er op dc deur een deftig bordje met „Vrouwe Beate von Dahn", onder adellijke kroon, niet mankeeren. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1