(ëst^,OnzeEilanden,f heel EUROPA EERSTE BLAD Radio-Centrum - Wliddelharnis PUROL eten rooien onder Uw dak ZATERDAG 28 OCTOBER 1933 Showroom, Voorstraat A 253 TALM!. Smokkelarij van Rogge. [Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidvervvondingen ver zacht en geneest men snel met en 60 ct. (Adv.) eer deskundigen te staan en zoo kwam ig tentoonstellingswezen onder leiding vu heer Riedel, bUgestaan door den ftremer. Het geheeld teutoonstellings- werd gereorganiseerd, de indeeling Iisen, de prüsuitdeeling, alles en alles iniform voor alle tentoonstellingen in k geregeld. Er begon een frissche wind lien op pluimveegebied, oude en ver- ,e instellingen verdwenen. Het eerste Iiat was de Duitsche inzending in Rome. unnen gerust zeggen dat Engelands ariteit van jaren her totaal gebroken door deze Duitsche inzending en dat nners van allerlei landen der wereld urend weer bij de Duitsche inzending fwamen en ze bleven bewonderen. Deze same klap die hier de Duitsche inzen- ,an vrijwel alle landen der wereld toe- l was niet malsch en in Avicultura dr. Timmers uit Harderwijk, een spe- ■_ip het gebied van de pluimveerassen, llerlandsche fokkers dan ook krachtdadig de uiterste krachtsinspanning, want j(j: Nog stond Holland bovenaan, maar |hoelang nog? de Duitsche fokkers dit hebben kunnen seren hebben ze voor een groot deel aan 'an bovenaf doorgevoerde eenheid te ra. Dr. te Hennepe. iniiiiiiiiiJiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiuiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiuii |eunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land bestrijdt gij de werkeloosheid. Al haar schatten brengt ze mee 1 Al haar programma's zijn voor U. De Philips 634a zorgt voor feillooze weer gave. Vraagt dit onovertroffen toe stel eenige dagen gratis op proef 1 Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,— 0,07= ADVERTENT1ËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verscb" Woensdag- en Het wordt-nscl"acht' d° iaan. Ten opzich N.V. Uitge1" 2ich wel 1 punten. »°nzeEig!7gu p/iSonv o, Prijs slechts: Fl. 220.- Vraagt demonstratl® zonder verplïcfitlMg* Oiiicieel Philips Reparateur JE ADRES voor Goeree Overflakke Week-revue. Buitenland. De wijzen trokken vanuit het Oosten naar het Westen, helaas, ze bleven daar niet. Wat heel erg jammer is, want zoowel in het Westen als in het Oosten zou een flinke dosis wijsheid meer dan ooit hard noodig zijn, het heelt er veel van of het Westen met het Oosten wedijvert in verdwazingen verblinding. In het Oosten, om daarmede te beginnen, is men het Westen altijd nog eenige leng ten voor, in verdwazing dan altijd, daar pakken de vele dreigende wolken zich samen tot oen onheilspellende bui. Het is de geschie denis zonder eind, de Japanners, kunnen niet tot rust komen, ze voeren een indu- strieelen oorlog tegen Europa en Amerika en bereiden zich tegelijkertijd voor op een gewapend conflict tegen de Russen aller eerst. Wie daarna aan de beurt komt is van later zorg. En de Japanners nemen geen halve maatregelen, ais de intelligentie leer lingen van het onwijze Westen zetten ze alles op alles, het gaat er op of er onder, er bestaat voor hen blijkbaar geen middenweg. De Japansche industrie overstroomd sinds maanden de wereldmarkten met een steeds grooter aantal artikelen, als regel voor prijzen die ver beneden de kostprijzen liggen der Europeesche en Amerikaansche industrie. De Japanners staan voor de moeilijke taak hun bevolkingsoverschot aan brood en werk te heipen. Japan als landbouwstaat kan zulks niet bereiken, de Japanner is hokvast van aard en geen enkele staat is op een groote invasie van Japanners gesteld. De in China verkregen gebieden zijn blijkbaar niet in staat voor de noodige opluchting te zorgen en dus is Japan ep een snelle expansie van industrie aangewezsn.In deze richting wordt ---.dan ook in koortsachtig tempo gewerkt, geen offer is Japan te zwaar om de wereld markt te veroveren. Dit stelt aandeJapan- SGhe schatkist hooge eisohen en omdat dit middel nog niet voldoende was, is volgens verschillende berichten het loonpeil tot een ongekend iaag peil gedrukt, in verschillende fabrieken moet er zelfs van een loonpeil geen sprake meer zijn, worden enkel wat voedingsmiddelen verstrekt. Deze vreedzame strijd van Japan op in> dustrieel gebied, hoewel zeker Diet zonder gevaar, veroorzaakt niet de mee3te zorgen Daarvoor is aansprakelijk het geweldige op. drijven van uitgaven voor militaire doel einden. Dit alles ondanks den slechten eco- 'nomi3chen toestand van Japan. De Japansche minister van financiën heeft er zich met hand en tand tegen verzet, doch het pleit verloren. De militaire invloeden, ook al aanhangers der nationaal-socialistische leer, deelen in Japan de lakens uit. De minister van oorlog en van buitenlandsche zaken zijn door den Japanschen keizer ontvangen en na afloop dezer bespreking werd bekend gemaakt, dat de nationale verdediging zonder beperking moet worden uitgebreid, aangezien de toe stand in Azië en in den Stillen Oceaan het instandhouden van een sterke weermacht eischt. Deze uitdrukking „zonder beperking" voor spelt weinig goeds. In snel tempo brengt FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. (Nadruk verboden.) 33) Hij was bij tante Jeremias in drie stappen boven en trok aan de bel met zoo'n kracht, dat het een wonder was, dat hij ze niet in zijn hand hield. Maar er werd niet opengedaan. Hij belde nog eens en nog eens en toen dat niet hielp, begon hij met zijn vuist op de deur te bombardeeren. Toen werd er een deur geopend een eind verder in de gang en een heesche vrouwenstem vroeg, wat dat leven te beteekenen had. „Zou de familie hier niet thuis zijn?" riep hij. „Neen, ik zag de oude vrouw een uur geleden uitgaan." „En Karin dan?" „Die woont hier niet meer." „Woont hier niet meer? Wat wil dat zeggen? Waar woont zij dan?" „Weet ik het, bij haar man." En tegelijk werd dc deur toegeslagen. He'' lerd donker in de gang, donker als in den nacl' Hij voelde, dat hij met zijn rug tegen den i uur geleund stond en dat zijn knieën knikten JHij hoorde niets dan een kanarie, die ergens n< de verte zijn schel gezang liet hooren en een kind, Japan z£jn vlootsterkte op peil, het is in dit opzicht nog gebonden aan de verdragen van Washington en Londen, het „zonder beper king" zal dus in de eerste plaats betrekking hebben op een geduchte legerversterking en die der luchtmacht. De Russen, die zeer veel over hun kant hebben laten gaan om een gewapend conflict met Japan tot eiken prijs te vermeden, heb ben inmiddels ook niet stil gezeten. Wladi- wostok moet geducht zijn versterkt en er moeten massa's troepen via Siberië naar het Oosten zijn gezonden. Vadertje Stalin heeft dreigend gegromd: „Geen duimbreed grond verlangt Rusland van anderenmaar ook geen duimbreed grond zal het zich door anderen laten ontnemen". Dit klinkt dreigend genoeg, de Russen zijn blijkbaar aan het einde van hun geduld en passen er verder voor zich door de Japanners als voetveeg te laten gebruiken. |DRAl5!flAvANVALKEMBURG'S- e A -'i LEVERTRAM LEEUWARDEN (Adv.) In Europa is men na den eersten schrik over de zonderlinge capriolen der Duitsche regeering tegen Genève volledig bekomen. In Berlijn zelf is men na het wegsterven van het eerste gedaver ook heel wat kalmer geworden, Adolf Hitler zit weer midden in de verkiezingsdrukte, de Duitschers worden met eea stroom van verkiezingsredevoerin gen volgepropt. Hitier zelf beijvert zich in het lanceeren van vredelievende klanken. Na zijn mislukte en al te plompe lonk aan Parijs heeft hij tegenover persmenschen verzekerd, dat Duitschland berust in het vsrlies van Elzas-Lotharingen en dat hij om den corridor geen geval een oorlog zal voeren. Wat Hitier op het beleid van Duitschlands vroegere vijanden heeft aan te merken en op hst ver drag van Versailles is opvallend tam. In zijn boek „Mein Kampf" valt een heel andere toon te beluisteren. Heeft de van God gezon den leider zich bekeerd? In het buitenland zal men van deze bekeering niet zoo spoedig overtuigd zijn. Maar men voelt zich in het buitenland wel opgelucht door het feit dat de Duitsche regeering niet tot een openlijke herbewapening i3 overgegaan. Men heeft te Berlijn heel goed begrepen dat zulks onver biddelijk de kanonnen in actie zou brengen. 9 Mac Donald, de Engelsche premier, heeft in een dezer dagen gehouden redevoering Duitschlands houding becritiseerd. Engeland kan, aldus Mac Donald, Duitschland in het gelaat zien zonder te moeten blozen of ver ontschuldigingen aan te bieden. De Europee sche volken moeten een geest van goede nabuurschap ontwikkelen, er kan in Europa geen oplossing worden bereikt, zoolang niet alle Europeesche naties op voet van rechts gelijkheid zich rondom dezelfde tafel kunnen scharen. Duitschland moet het den anderen landen mogelijk maken zich aan zijn zijde te plaatsen zonder vrees in het harten zon- dat achter een van de deuren zijn catechismus opdreunde. Doch boven dat alles uit klonk nog de heesche, afschuwelijke vrouwenstem: „Weet ik het, bij haar man." Hij keek in dc richting vanwaar dc stem ge komen was, maar er was niemand meer te zien. Hij deed eenige passen voorwaarts, doch moest zich aan den muur vasthouden om niet te vallen. Uit welke deur waren die woorden gekomen? Waar moest hij kloppen om ze weer tc hooren? Hij wist het niet. Hij wist slechts, dat het hem was alsof er duizenden kanarievogels om hem heen aan het schreeuwen waren en hij het gegons en gebrom van een heele bewaarschool hoorde in plaats van het eene kind, dat zijn catechismus opzei. Een kwartiertje later ging hij dc trap weer af, maar nu moest hij zich aan de leuning vasthouden en voorzichtig loopen éér» trede tegelijk. Hij had het uit zijn hoofd gezet daarboven aan die deur te kloppen. Hij wilde geen schandaal veroorzaken. Hij sloeg den weg in achter het schoolgebouw en ging tegen het staketsel van den moestuin staan. Daar wilde hij blijven wachten tot tante Berger thuiskwam. Maar dat duurde lang, en on gestoord zou hij niet blijven. Er kwam een kind aan en bleef naar hem staan gapen. Er kwamen een paar wagens hout voorbij, op weg naar of van den houtzaagmolen, daar ginds in de krom ming van den weg, en dc voerlui namen hem zoo vreemd op. Of zij dachten, dat hij dronken was? Toen nam hij een ander besluit. Hij .verzamelde al zijn krachten en deed eenige passen. Werkelijk, zijn becnen droegen hem. Hij zette koers langs de Esplanade en bereikte goed der dat het wantrouwen zich in hun be wapening weerspiegelt. De Britsche regeering geeft haar pogingen niet op om haar ont wapeningsplan in veilige haven te brengen. Wy zullen die maatregelen nemen, welke wij het meest geschikt achten om resultaten te verkrijgen en een van de methoden zal zeker niet zijn om weg te loopen. Wij over wegen een gedachten wisseling, die niet tegen Duitschland maar op de internationale ont wapening is gericht. Ik aanvaard de door den Duitschen kanselier ten gunste van den vrede gesproken woorden. Maar is de handel wijze van Duitschland om de overige wereld aan haar moeilijkheden over te laten een middel om den vrede naderby te brengen en Europa het vertrouwen terug te geven? Neen! Ik hoop dat Duitschland de eerste de beste gelegenheid zal aangrypen om door zijn daden te bewijzen, dat het een politiek des vredes voert en vurig wenscht weer tot samenwerking met de andere volken te ko men, die het niet noodig maakt, dat het zijn eer of de achting voor zichzelf verliest. Tot zoover deze rede. Of Berlijn deze wijze les sen ter harte zal nemen, wagen wy te be twijfelen. In Frankrijk is het ministerie Daladier geduikeld bij de stemming over haar finan- cieele saneeringsplannen, speciaal als govolg van het verzet der socialisten tegen de in artikel 37 aangekondigde verlaging der amb tenaarssalarissen. Deze kabinetscrisis komt op het meest ongelegen moment. Daladier voorde een doelbewuste en gematigde poli tiek, of zijn opvolger zulks ook zal doen is geenzins zeker. KEBT JE, ZOOVEEL MOGELIJK, ZELF. DA'3 GOED BEKEKEN Weet ge wel, dat er door den Nederland- schen landbouw nog voor millioenen guldens aan veevoeder uit het buitenland betrekken wordt, die met eenig overleg heel goed in ods land, althans voor een goed deel, konden blijven. Alleen aan veevoederkoeken wordt voor ons vee uit het buitenland ongeveer 4 millioen kg. betrokken, terwijl voor het bereiden van lijnkoeken hier te lande nog ruim 400 millioen kg. lijnzaad ingevoerd wordt Vroeger, toen we veel bodemproducten naar het buitenland leverden, had het min der zin om in dezen invoer wijziging te brengen. Nu het buitenland op de rij af ver klaart onze producten niet meer noodig te hebben of alleen maar in een minder be- teekenende hoeveelheid, is het wel tijd om eens na te gaan of wij ook onze gedragslijn niet ietwat kunnen veranderen. Wij kunnen, daarvan zijn we overtuigd, voor een belangrijk deel onze eigen veevoe derfabrikanten wel zijn. En dat wel opeen goedkoopere wijze dan door onze tegen woordige aanvoeren van buiten af. Wanneer wij onze graslanden tot productie van veel en van voedselrijk gras dwingen en wel den hoek van dc Nybrostraat. Vandaar nam hij dc tram naar dc Trebackar- langstraat. Berger cn Hilma moesten hem op heldering geven. XV. Den volgenden ochtend was Karin bezig den rijken voorraad van haar prachtige linnenkast eens op te nemen en in orde te brengen. Eigenlijk was zij, toen haar man dien morgen voor zaken uitging, tot deze inventarisatie besloten om de vrees te verjagen, die haar geregeld iederen mor gen bekroop, wanneer zij wakker was geworden inct de gedachte: vandaag komt Olof misschien. Maar toen zij zoo bezig was met liet fijne, kost bare linnengoed, wekte dal langzamerhand haar levendige belangstelling op. Het verheugde haar te zien, dat haar inrichting zoo rijk en degelijk was ook in zaken, die niet voor uiterlijk vertoon hesteind waren, en zij moest van juffrouw Lund zoo heette de vroegere, onzichtbare huishoud ster getuigen, dat zij haar zaakjes voorbeeldig in orde had gehad, Alles in de linnenkast was sneeuwwit, frisch en keurig gevouwen, en er man keerde zelfs geen keukenhanddoek of kussensloop aan, wat gemakkelijk tc constatccren was door een vergelijking met dc inventarislijst, die netjes van binnen op de kastdeur zat geplakt. Karin had zich in lang niet zoo opgewekt gevoeld. Zij betrapte er zicji zelfs op, dat zij een liedje neuriede, doch ging er met een vroolijk glimlachje mede door, tciwijl zij een paar lakens uithaalde om de buitengewoon mooie kanten tusschenzctsels tc be wonderen. en dat kunnen wij dan hebben we niet zooveel krachtvoeder uit het buitenland noodig. Meerdere boeren hebben dit reeds in de practjjk gezien en ondervonden hoe veel besparing dit geeft. Maar, dan moet er ook met overleg ge handeld worden, wat trouwens een eisch van dezen tijd is. Er moet gezorgd worden, dat heel het jaar door er veel jong, dus voedselrijk, gras ter beschikking is, dat in het vroege voorjaar op stal gevoederd wordt, in den zomer doelmatig afgegraasd en verder tot kuilvoeder en hooi van prima kwaliteit verwerkt wordt. Dat kost wel wat meer werk en wat meer aan bemesting, doch op geen stukken na zooveel als het aanschaffen van evenveel voedereenheden in „krachtvoeder". 'n Flinke stikstofbemestinggoed, maar dan ook en daarop moet met na druk gewezen worden flinke giften phos- phorzuur en kali. Door de tot voor kort hooge prijzen der kali is op deze onontbeer lijke meststof op veel gronden teveel be zuinigd. Dat kan nu weer goed gemaakt worden. Grasland is uitmuntend geschikt om het kalizout 20% te geven. Deze is thans buitengewoon goedkoop te verkrijgen. Onge veer de helft van den prijs van drie maan den geleden. Men moet hiermee zijn voordeel doen. Men moet in deze tijden overal zijn voor deel in zoeken en toonen zijn bedrijf als economisch bedrijf, goed te Centraal Bureau uit het Nederiandsch Landbouwcomité. Aan het verslag over 1932/'33 van de Coöp. Aankoopvereen. „Centraal Bureau uit het Ne deriandsch Landbouwcomité" G.A. alhier is het volgende ontleend: Het eerste lustrum van het in 1928 her schapen bureau is met dit jaar bereikt. Een in menig opzicht belangrijk tijdperk is daar mee afgesloten. De laatste jaren zijn voorbijgegaan onder den druk van een aanhoudenden oeconomischen nood van ongekenden omvang. Oprichting van nieuwe vereenigingen kwam onder de huidige omstandigheden slechts sporadisch voor. Het bedrijf heeft echter ook in het afgeloopen boekjaar met den druk daarvan niet in hooge mate te kampen gehad. Hoe zeer ook mag worden aangenomen, dat het gebruik van voerartikelen en van diverse meststoffen dit jaar is gedaald, de achteruit gang van den omzet, welke daaruit van nature moest volgen, werd voor een groot deel opgeheven door vollediger afneming door de leden en uitbreiding van afzetge bied, wederzijds. Aan het einde van het boekjaar 1932/'33 bedroeg het aantal als lid aangesloten ver eenigingen 402. De omzet, welke in het boekjaar 1931/'32 was gestegen tot 897.934 tonnen, ging met pl.m. 10 pCt. achteruit. De omzet in de diverse meststoffen ge zamenlijk, welke het vorige jaar 380.808 tonnen beliep, bedroeg thans 260.595 ton nen, vertegenwoordigend een waarde van 11.136.896 (vorig jaar 11 838 312). Inclusief zaai- en pootgoed werd in voer artikelen een omzet van 449.607 (499.126) tounen geboekt voor een waarde van 19.794.392 24.946 684). De eerste maand van bet boekjaar bracht nog geen kleinen voorsprong, doch daarna ging bet aldoor achteruit. Vergelijkt men het importover- 'L schot der 4 voorei mais, gerst, roggn voor geheel Nedei bij 1931/'32 achterfg 10 pCt. voor de v.- gegeven omstandighi nomen, zeker norma. Ondanks de buiteng de belangstelling der Ie* afdeeling „Landbouwzad§ afneming zaai- en pootg^ anderd. In de aan deledel bouwzaden werd een voo^ 64 pCt. geboekt. De afz' Lochow's Origineele Petl liep belangrijk achteruit. 5 was ook wel allerminst i aan bet einde van het boek maakte steunmaatregelen aok hier eenige uitkomst breng., hand genomen verkoop van zaaita. liep bevredigend. De omzet in brandstoffen heeft zi geheel gehandhaafd. Door de slee] standen in Aalsmeer en het Westla levering van kweekerskolen noga achteruitgeloopen, maar een verhoogd' in huisbrandkolen maaks zulks groott weer goed. Bij het begin van het nieuwe kolenja:. (1 April) werden de coöperaties plotselini voor een voldongen feit geplaatst, zonde ergens in gekend te zijn. De Bond van Ne derlandsche Handelaren in Brandstoffen had de Kolenconventie en ook de Verkolim het voorschrijven van kleinhandelsprijzen en te vens een bevriezingssysteem afgedwongen. Daarmede tastte men twee grondbeginselen der coöperatie aan. Hierover is het laatste woord nog niet gesproken. Voor terugbetaling aan de leden resteert 121.007 in het geheel (vrig jaar ƒ34.034). Op dat oogenblik gidg de bel. Het dienstmeisje was om een boodschap en Karin ging dus zeif naar dc deur. Hef was het meisje van Jonsson, dat een brief overhandigde, een „knix" 'maakte en weer ver dween. Karin stond als versteend van schrik en dc hand, waarin zij den brief hield, was ijskoud en beefde. Zij ging terug naar de kamer, ging bij Jict raam zitten cn scheurde dc enveloppe open. Zij bevatte twee velletjes papier. Op het eene stond, met de hand van moeder: „Kom dadelijk, inliggcnd briefje vond ik zoo even in mijn brievenbus." Het andere velletje was blijkbaar uit een no titieboekje gescheurd, en er stond met welbekende hand op geschreven: ,,lk kom om twaalf uur en zou het liefst Karin alleen spreken. Olof." Karin zat een poos als verbijsterd, zonder zich tc verroeren. Een blik op de hangklok bracht haar tot bezinning. Over eiven! Zij stond met moeite op en begon met vliegende haast de stapels linnengoed, die om haar heen op tafel en stoelen lagen, op te ruimen. Daarna snelde zij naar Jtaar slaapkamer en stak haar portcmonnaie, met dc zes honderd kronen, in haar zak. Toen de klok van den kerktoren half twaalf sloeg, ging zij de deur uit, cn vond gelukkig dadelijk een leege taxi, waarin zij zich naar haar vroeger tehuis liet rijden. Moeder zat te wachten. ,,'t Is goed, dat je hier nog bijtijds bent," zcidc zij. „Hoe gelukkig, dat ik dat papiertje in dc bus in het oog krecgi Verbeeldt je, dat hij mij Leemte in de wet doemt de douane tot machteloos tüjzien. TERNEUZEN, 24 Oct. - Als men op straat een streep trekt en 5 uitlooft voor wie er over heen springt, zal het storm loo pen van menschen, die best wat geld kun nen gebruiken. Nu, zoo'n streep loopt door Zeeuwsch-Vlaanderen. Wie er over gaat heeft 5 verdiend, mits hij 100 K.G. rogge bij zich heeft. Aan de eene zy'de van deze streep is België. Da^r kost de beste rogge 2.15 de 100 kilo. Op het duurte-eiland, dat Nederland heeft, aan de andere zijde van de streep, kost dezelfde hoeveelheid 7.15. Want Va dertje Staat legt ten bate van den rogge- verbouwer een heffing van 5 op elke 100 K G. van dit graan. De zweep van de crisis geeselt zoowel Zeeuwsch-Vlaanderen als het Belgische land. Vol van werkloozen, vol van striemenden nood. Wat is natuurlijker dan dat heel wat menschen probeeren, met de rogge over de streep te komen. De winst lokt. En een mensch is nu een maal een mensch. Daarbij komt nog wat. Het is verboden, rogge in te voeren, zonder dat de crisisheffing is betaald. Maar er is geen verbod om deze rogge te vervoeren. Een hiaat in de desbetreffende wetgeving, dat de taak van de douane zeer bemoeilijkt en dat de eigeniy'ke oorzaak is van het rogge- hier alleen had aangetroffen. Ik zou geen raad hebben geweten! Maar laat ik nu gaan en je verder met rust laten." Zij zette haar hoed op, deed haar mantel aan en was in een ommezien verdwenen. Karin stond aan liet venster en plukte werk tuigelijk verwelkte bladeren van het klimop, dat tegen het huis groeide. Zij wist zelf niet precies, wat er nu allemaal in haar omging; zij was na tuurlijk verbazend opgewonden, maar het scheen, dat dat gevoel van beklemdheid haar geheel ver laten had; zij voelde geen vrees meer, zij her innerde zich zelfs niets van die ellende en angst der laatste maanden; zij vergat, dat zij de vrouw van een ander was en plotseling kwam er een overweldigende, jubelende vreugde over haar: hij was haar nabij, hij zou nu eindelijk komen, zij zou zijn lief gezicht weerzien, zijn stem hooren, zijn handen drukken, die arme, eeltige handen, die zoo hard hadden moeten zwoegen, maar die nu nooit andere werktuigen meer zouden behoeven tc hantecrcn dan de pen en het boek! Ja, God had alles ten beste gewend; hadden zij niet alle reden blij te zijn, zoowel hij als zij? Daar werd gebeld.en het volgende oogenblik stonden zij van aangezicht tot aangezicht in het oude, hun zoo goed bekende huis, waar de lentezon tusschen het klimop door naar binnen scheen. „Ben je daar dan eindelijk, Olie! O, wat ben ik.Blij, had zij willen zeggen, maar het woord bestierf op haar lippen en een ijzige rilling ging door al haar leden. Hoe was hij teruggekomen? Wat beteekende dat koude gezicht niet de drei gende oogen? (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1