ivermoeid ge- ERF Vraagt ons Advertentle-tarlel ZATERDAG 14 OCTOBER 1933 EERSTE BLAD TALMI. - Zware storm met orkaankracht. 25- nig cete het een :ast eld op \kt. am )in- an- een Het die ten, ruk hij de Hen 1 der. bei- )od- •s hij Hij be- aan Ben tige van niet der de aren Liurt GEMENGD NIEUWS. ÖPGESLOTEN IN EEN BRANDEND HUIS. Te Winchester werden de bewoners van Thurmond-Crescent uit hun slaap gewekt door angstig gillen, dat uit een huis kwam en dat in lichter laaie stond. Toen men de voordeur opengebroken had, vond men in de gang den bewoner dood liggen. Naast hem lag een pistool, terwijl het gas, dat uit een be schadigde pijp stroomde in groote vlammen hem omhulde. Het was de 31-jarige loodgieter Evans, die zelfmoord gepleegd had. In de andere kamers had hij echter zijn vrouw, tante, twee jongens en een baby opgesloten met de bedoeling hun aan de vlammen over te leveren. De brandweerlieden moesten bij hun reddingspogingen van zuurstofapparaten gebruik maken. De baby, die met groot ge vaar door een moedig brandweerman gered werd, had verwondingen aan het hoofd, waar uit men meent te mogen opmaken, dat Evans eerst nog getracht heeft het kind uit den weg te ruimen. Hoe de man tot deze wan hoopsdaad gekomen is, is onbegrijpelijk. VRIJWILLIGE SCHEIDING. Omdat de man, eens worstelaar en wereld kampioen, nog slechts kort te leven heeft. Gus Sonnenberg, eens wereldkampioen worstelaar heeft zich van zijn vrouw laten scheiden, omdat zijn doktoren hem verzekerd hadden, dat hij hooguit nog maar zes maan den te leven had. Zijn yrouw zou met een zoo ongelukkig man niet verder kunnen leven, zoo verklaarde hij. Sonnenberg, die ongeveer 30 jaar is, heeft te Reno de fabriek van echtscheidingen aan de loopende band, een verzoek om echtscheiding ingediend op grond van ongeschiktheid. Hij trad in Maart 1931 in het huwelijk met Judith Allen met wie hij zeer gelukkig leefde. „Ik vind het vreeselijk haar te moeten opgeven," zoo zeide hij, „maar het is nu eenmaal niet anders. Waarom zou zij aan mij gebonden blijven? De doktoren geven nog zes maanden, ze ver tellen, dat mijn hart door het worstelen zoo slecht is geworden, dat het nietmeer mee kan". Ook in de sport zijn er dus Phyrrus- overwinningen. lichaam juist die stoffen phos phorus en geconcentreerd melk» eiwit toevoeren, die bloed, ze nuwen en spieren noodig hebben om nieuwe kracht uit op te bouwen, „Sanatogen is het beste verster kingsmiddel. Het wekt den eetlust op en doet zwakken en herstel lenden in krscht toenemen," schreef Dr. J. C. van E., te L. Reeds na een kortstondig gebruik van Sanatogen zult ge bemerken dat ge U krachtiger voelt, het werk U minder in spant en 't gevoel van oververmoeidheid 'aavonds U (tiet langer bekw'Rfe, OGEN eend Voedsel sten vanaf/f,® per bua lei. nuBinniiiHiinraiiniiiatniiiiiiiiiniiiiiinniiiiiiiwniniiiiinBiiiiniiiinn Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. mm }»m NZL Dit blad verschijnt iederer Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. JAARGANG. - /°Uj 96 Week-revue. Buitenland. Het merkwaardige van vr(j wel iedere groote internationale conferentie is, dat iedere deel nemer vaak precies weet wat anderen moes ten doen en dat zulks dan steeds datgene is wat hj) voorloopig zelf niet aandurft. Daar om levert iedere conferentie steeds overvloed van vrome wenschen en wjjze raadgevingen, doch zoodra het er om gaat de te berde ge brachte wenschen en raadgevingen toe te passen loopt het hopeloos mis. Tot nu toe zijn de meeste belangrijke conferenties aldus gesneuveld. Er worden kostbare maanden verpraat over mooie theo rieën, de praktische uitvoering blijft geheel of gedeeltelijk achterwege of komt hinkend achter de inmiddels gewijzigde omstandig heden aan en noodzaakt weer opnieuw te beginnen. In December 193-2 werd in principe aan Duitscbland rechtsgelijkheid op het gebied der bewapening erkend, van een uitvoering dezer principieele erkenning is niets geko men en inmiddels is de internationale poli tieke constellatie grondig gewijzigd. De be loften van December 1932 in Genève werden gegeven aan een niet-Hitleriaansch Duitscb land, dat zich met groote moeite en nog grooter geduld een voldoende dosis vertrou wen had verworven. Deze beloften van 1932 zijn nog van kracht, er bestaat evenwel geen land ter wereld dat het Duitschland van Hitier volledig vertrouwt, allo onschuldige en voor het buitenland bestemde redevoe ringen ten spijt. De huidige leiders van Duitschland, aldus dezer dagen de „Times", prediken naar buiten den vrede, doch naar binnen oorlog: „moreele herbewapening is de kern van de nationaal-socialistische op voeding." Deze opmerkingen van de „Times" raken meteen de kern van het ontwape ningsprobleem, verklaren waarom landen als Frankrijk en de kleinere bondgenooten hier van onder geen voorwaarde tot de geringste concessie zjjn te bewegen. Het gaat een voudig om bet eigen hachje en vooral de landen als Tsjecho-Slowakije voelen zich nog meer bedreigd dan de Franschen. De Fransche oostgrens is dermate zwaar gepantserd dat van een overrompeling geen sprake kan zjjn. De geweldige oorlogspropaganda welke in velerlei vormen schier alle dagen in Duitsch land valt te constateeren, dit gevaarlijke koketeeren met sabelgerinkel werkt inhevige mate verontrustend en is des te gevaarlijker, omdat de Duitsche pers volledig is gemuil band en niemand binnen de Duitsche gren zen zijn eritiek mag stellen tegenover een ge vaarlijke oorlogspropaganda zonder weerga. De Franschen hopen en streven er naar Duitschland in toom te kunnen houden door de vorming van een maGhtig eenheidsfront, tot heden met groot succes. Amerika en Engeland zijn op het oogenblik trouwe bond genooten van Parijs en Italië toont zich be klemmend koel tegenover Berljjn. De wen schen en verlangens van Italië gaan ineen riohting, welke Berlijn niet kan bevredigen, de andere zjjn daartoe wel in staat. Musso lini buldert en fulmineert niet meer in dave rende redevoeringen, hij is nog steeds voor stander van revisie der vredesverdragen, FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 29) Zoo gingen de dagen voorbij en langzamerhand geraakte zij meer en meer onder den indruk van die aanlokkelijke opofferingstheorie. Zij zag er ernstig en bleek uit, en er kwam een gevoel over haar, tegelijk bedroefd en plechtig, een gevoel, dat zij, met haar anders meer prozaïschen en wereldschen aanleg, vroeger nooit gekend had. Zij vergeleek haar stemming met wat zij meende, dat een bekeerde heiden moest gevoelen, wanneer Jiij de hemelsche genade had ontvangen. Het was iets heerlijks achting voor zichzelf te kunnen hebben en te weten, dat men buitengewo ti goed handelt, edeler dan waartoe de meeste menschen in staat zouden zijn. Zij was verbaasd over zichzelf. Zij had nooit geloofd, dat zij zóó groot z u kunnen wezen. Zij beproefde herhaaldelijk of zij nu vast in Jiaar schoenen stond, door zich het beeld van Janzén voor den geest te roepen, en zij vond Jiet niet meer afschrikwekkend. Zij nam zijn portret, dat onder in een lade had gelegen sedert dien heuglijken kerstavond; zij kon er nu zonder tegenzin naar kijken. Dat kwam zeker, omdat zij zelf een ander, beter mensch was geworden, omdat het edele in maar denkt daarbij in de eerste plaats om de Italiaansche belangen. Berlijn heeft in dit opzicht aan Italië niets aan te bieden. Duitschland ondervindt aan den vooravond van de ontwapeningsconferentie nergens ook maar de geringste steun, het ziet overal on vriendelijke gezichten en wordt van alle kanten onder hevigen druk geplaatst. Als Berlyn nog niet heelemaal door fanatisme blind en doof is zal het te Genève een wat verstandiger houding gaan aannemen. De Engelschen toonen een opvallende haast om tot resultaten te komen, nu Duitschland van alle kanten murw wordt gemaakt en teeke nen van verslapping gaat geven. Duitschland heeft zich zelf door een on doordachte politiek in een volsaligen isole ment gebracht, het wordt daardoor min of meer als het zwarte schaap in de staten gemeenschap nagewezen, het moet het zich laten welgevallen van alle kanten vinnig te worden gekapitteld. Te Birmingham ver klaarde Baldwin o.m.: Wanneer een dei- landen bewust voorkomt, dat een accoord tot stand komt, door eischen te stellen, die over eenigen tijd wellicht aannemelijk zpn, maar op het oogenblik niet, dan zal dit land geen enkelen vriend in de beschaafde wereld hebben. DRAlSlflA-vANVALKENBURQ'S-- A --iLEVERTR/ (Adv.) Dit dreigement is duidelijk en werd nog duidelijker, doordat de Engelsche regeering officieus heeft laten mededeelen, dat de door Baldwin op het congres der conservatieve party gesproken woorden, opgesteld waren in overleg met de Engelsche regeering. De spanning nadert dus wel het hoogte punt nu 16 October voor de deur staat. Wanneer het noodig mocht blijken zal de alsdan bijeenkomende commissie onmidde- lijk voor eenige weken uiteengaan. Er wordt dus zoo weinig mogelijk geriskeerd en alles gedaan het maken van brokken te voorkomen.' Berlyn is reeds zoo verstandig geweest een achterdeurtje voor een mogelijken terugtocht open te houden en zal vermoedelijk daar door ook graag ontsnappen. Het zou voor Duitschland en voor de geheele wereld een zegen zijn als er een spoedig%inde komt aan de oorlogsopzweeping naar binnen. Maar daarvoor zal ook noodig zijn den door Mus solini gegeven raad, een einde te maken aan de macht der „Unterfuhrer" op te volgen. En ook dat zal voor Hittler niet erg ge makkelijk zijn en heel wat strijd kosten. Terwijl er met pijjzenswaardigen Ijver wordt gewerkt een herhaling van 1914 te voorkomen, zulks met medewerking en steun van Amerika, gaat Roosevelt de indu strie werk verschaffen, door het Amerikaan- sche vlootprogramma in versneld tempo af te werken. Dit is wel een heel zonderlinge methode van werkverschaffing en het is maar te hopen dat andere staten een minder ge vaarlijke manier van werkverschaffingblljven haar natuur gezegevierd had, zoodat zij alles als het ware van een verhevener standpunt bekeek. Wanneer zij daar zoo zat met het portret van Janzén voor zich, zag zij daar in de eerste plaats den man in, die in ruil voor haar offer den grond slag zou leggen van het geluk van haar Ólof. Alles scheen samen te werken om haar in dit besluit te doen volharden. Zoo bijvoorbeeld die geschiedenis met het gouden horloge, eigenlijk toch zoo'n kleinigheid. Nu zij besloten was de vrouw van Janzén te worden,, zag zij haar handel wijze van toen in een heel ander daglicht. Nu was immers het horloge werkelijk haar eigendom, waar mede zij met het volste recht had kunnen doen wat zij wilde, want Janzén zou er nu voor beloond worden, dat hij het haar had gegeven. Het gevoel van een schuld, die zij op zich had geladen, ver dween geheel, en stemde haar welwillender jegens Janzén. Den 24en Januari, 's avonds onder het eten ver telde juffrouw Berger haar dochter, schijnbaar terloops, dat de groothandelaar van zijn reis uit Varrrtland was teruggekeerd. Zij was zooeven voor bij zijn woning gekomen, op den weg naar huis, en had gezien, dat er licht was in de kamers. Karin antwoordde niet. Juffrouw Berger.mon- sterde haar met een onrustigen blik, doch baar dochter zat daar met een ondoorgrondelijke kalme uitdrukking op het gelaat. „Hij zal morgen wel komen, denk ik, het is dan de 25e. Ben je al besloten wat je zult antwoorden?" „Ja, ik heb juist vanmiddag eens verzonnen hoe ik mijn woorden zal kiezen," antwoordde Karin, haar leeg theekopje van zich afschuivende. „Nu, zal het hem blij maken?" Deze vraag werd voorzichtig en polsend, angst- toepassen. In Duitschland wordt aan jeugdige werkeloozen ook al te veel aan militaire gymnastiek gedaan, in Engeland gaan voort durend stemmen op om de Engelsche vloot krachtig te gaan versterken en in Tokio volgt men den versnelden aanbouw in Ame rika heel erg wantrouwig. De diplomaten zijn getraind om de meest onwaarschijnlijke uitvluchten met een beminnelijk gezicht aan te hooren, doch de militaire staven trekken de onverbiddelijke conclusies en nemen, wat hun harde plicht is, de vereischte maat- De Spanjaarden kunnen hun hart weer eens ophalen aan een heftige verkiezings strijd. De regeering Lerroux heeft het veld moeten ruimen en is opgevolgd door het kabinet Barrios. Dit kabinet is begonnen met ontbinding van het parlement en het aankondigen van nieuwe verkiezingen op 19 November. w De zenuwen worden in Oostenrijk wel voortdurend aan groote spanning onderwor pen. Nauwelijks van den schrik over de op Dollfuss gerichte revolverschoten bekomen, komt de regeering in scherp conflict met de sociaal-democraten. Op grond van overtre ding van een noodverordening van Maart is de oudste socialistische zangvereeniging te Weenen ontbonden (wegens het voeren van politieke propaganda op de viering) en voorts verbood de regeering de verspreiding van de Arbeiter Zeitung anders dan door middel van de post tegen dubbel tarief. Dit alles heeft te Weenen heel wat opwinding veroorzaakt en de politie genoodzaakt uit gebreide maatregelen te treffen. LfjMBANDEN. Wintervlinders verschijnen, zooals uit den naam valt af te leiden, teg6n den winter. Zoodra het flink koud is geweest (eind Octo ber begin November) komen zij uit den grond te voorschijn. In den loop van den winter leggen de wijfjes haar eitjes, meestal aan de fijnere takjes, dichtbij de knoppen. Uit deze eitjes komen in het voorjaar de rupsen, trekmaden gebeeten, die de knoppen, bladeren, bloemen en jonge vruchten ernstig kunnen beschadigen. Een eigenaardigheid is, dat de mannelijke vlinders vleugels hébben en kunnen vliegen, maar dat de wijfjes vleugelloos zijn. Om in de kroon haar eitjes te leggen, moeten deze wijfjes tegen den stam opkrui pen. Dit kan haar belet worden door om den stam een ring van lijm aan te brengen. Door het omleggen van lfimbanden voor komt men dus, dat de wintervlindereitjes gelegd worden en waar geen eitjes zijn, kunnen in het voorjaar geen rupsjes ver schijnen. De Ujm mag niet direct op den boom ge smeerd worden. Op een vlak gedeelte van den stam, ±1M. boven den grond, bevestigt men met twee touwtjes, één boven en één vallig gesteld. Karin stond op. „Dat kan ik van te voren onmogelijk weten," ze iele zij. Daarop wenschte zij goeden nacht en ging naar bed, en juffrouw Berger werd niets wijzer. Den volgenden dag bleef de oude vrouw thuis. Zij had haar klanten doen weten, dat zij dezen dag voor familieaangelegenheden vrij wenschte te houden. Na het ontbijt was Karin naar haar kamer gegaan. Zij scheen de uitdrukking van kwellende onrust, die hel kreeftsschaargezicht tegenover haar zenuwachtig deed trekken, niet bemerkt te heb ben, anders bad zij moeder wel een kalmeercnd woord toegesproken. Op haar kamer nam zij een borduurwerkje ter hand, alsof het een heel gewone dag was. Tegen elf uur werd er gebeld. „Dat zal hij zijn," fluisterde juffrouw Berger; zij was zóó opgewonden, dat zij klappertandc. „Ja, vermoedelijk," zeide Karin en legde haar werk neer. En zoo stonden zij nu tegenover elkaar, deze drie menschen, die elkaar niet hadden ontmoet na de groote scène op den eersten Kerstdag. Janzén was erg bleek en onder den indruk, groette minder luidruchtig dan gewoonlijk en wendde zijn oogen niet van Karin af. Niemand dacht er aan hem een stoel te geven. Eerst werd er geen woord gesproken. Juffrouw Berger stond zenuwachtig met haar vingers het stof van het bureau af te nemen. Karin ontmoette den blik van Janzén kalm en onverschrokken. „Ik weet het doel van je komst, Ferdinand," zeide zij eindelijk, „en mijn antwoord is gereed. beneden, een strook perkamentpapier ten breedte van 15 cM. Op deze strook papier wordt de z.g. rupsenlijm, d.i. een lijmsoort, welke maandenlang kleefkrachtig blijft, uit gesmeerd. De beschadiging door trekmaden kan, be halve door lijm banden, voorkomen worden door een goed uitgevoerde late carbolineum- bespuiting. De fruitkweekers, die van plan zijn hun boomen in Februari met carbolineum te be spuiten, kunnen derhalve het omleggen van lijmbanden nalaten. Lymbanden dienen uitsluitend om winter vlinders te vangen, niet om wormstekig heid te voorkomen of andere rupsen dan trekmaden te bestrijden. Men raadplege voor de bestrijding van wintervlinders Mededeeling No. 3 en voor die van wormstekigheid Mededeeling No. 20 van den Plantenziektenkundigen Dienst. Nadere inlichtingen worden kosteloos ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door ambtenaren van dezen Dienst, alsmede door de Ryks- tuinbouwconsulenten. De minimumprüzen voor pootaardappelen, De exporteurs van pootaardappelen te Lan- gendijk hebben aan den minister van oeco- nomische zaken een verzoekschrift gericht met betrekking tot de minimum-verkoop, prijzen voor pootaardappelen, welke regeling een groot fiasco is gebleken naar de meening van adressanten. Herinnerd wordt aan een te Rotterdam gehouden vergadering van de Nederlandsche Vereen, van Pootaardappel- Exporteurs, waar de leiders van die organi satie, welke met de uitvoeriDg van 's minis ters besluiten zijn belast, elkaar publiekelijk beschuldigden van het doen van immoreele handelingen bij inkoop, verkoop, reclame enz. Aan het licht gekomen is daarbij ook, dat een kleine groep van exporteurs het heeft klaar gespeeld om onder voorwendsel van „betere prijzen voor de boeren", den minister over te halen tot het nemen van de huidige maatregelen. Daar de minimumprijzen veel te hoog zijn, kunnen de boeren hun poot aardappelen niet verkoopen, maar worden de handelaren, die groote contracten heb ben, in de gelegenheid gesteld hun voorraden te spuien. Bovendien bestaat er gevaar, zeg gen adr., dat de markten, welke met veel moeite voor de Nederl. pootaardappelen ge wonnen zijn, weer verloren gaan. Met Dame denken zij hier aan Italië, dat goedkooper in Duitschland kan koopen en Brazilië dat nu in Argentinië koopt. Als de minister den exporteur voorschrijft op een wagon aard appels van 250 65 netto te verdienen, zal deze hiervoor alleen dan erkentelijk zijn, als voor hem ook de mogelijkheid bestaat te verkoopen. Echter de tijd, dat groote winsten worden gemaakt is voorbij en een exporteur, die deze al of niet met steun van de regeering wil handhaven, wordt van de markt verdrongen. Bovendien wordt door het stilliggen van den export ook schade gedaan aan vervoerondernemingende werkgelegen heid wordt belangrijk kleiner b.v. voor em ballagefabrieken. transportarbeiders enz. Adr. verzoeken den minister hun den vrijen handel terug te geven, en zoo dit onmoge lijk is, in ieder geval een einde te maken aan de bestaande wantoestanden. Van Olof houd ik evenveel als vroeger en ik zal nooit een ander liefhebben. Maar wanneer je mij op je eerewoord belooft voor zijn toekomst te zullen zorgen in overeenstemming met onze be spreking op den eersten Kerstdag en hem nooit zult laten voelen, dat hij in eenig opzicht je schul denaar is, dan wil ik ter wille van Olof, maar ook uitsluitend zijnentwege, je vrouw worden." Janzén verwisselde van kleur en zijn lippen trilden: hij wist blijkbaar eerst niet of hij beleedigd of blij moest zijn. Maar ten slotte was het de vreugde die zegevierde. „Stem je dus werkelijk toe?" barstte hij triom fantelijk uit. Karin knikte werktuigelijk. Maar toen hij een ongearticuleerd geluid uit stootte en een paar stappen naar haar toe deed. om zijn armen om haar heen te slaan en haar te kussen, draaide zij haastig liet hoofd om, zoodat de verlovingskus op haar oor te land kwam. XIII. Juffrouw Berger was er op voorbereid, dat de engagementstijd een zware beproeving zou wor den. vol twisten, nukken en met moeite tot stand gebrachte verzoeningen. In het begin vroeg zij zich in stilte af, wanneer zij 's morgens den ver lovingsring op de hand harer dochter zag blinken, of die er 's avonds nog zou zitten. DocJi haar vrees bleek ongegrond te zijn. Karin was er namelijk op uit correct jegens haar aanstaanden man op te treden. Zij zorgde er altijd voor de -weliswaar niet zeer drukkende plichten te vervullen, die zij op zich had ge- rm GEDUPEERDE VARH -,ƒ'•>/ ,/"N. Verzoek aan den rnf S'°.' °J uitkeer De Nea. Bond van bij request aan den jf/j, '"j u ;lie Zaken verzocht or ''o 4'Jo#./.«dan ƒ150.000 te steller/"i&S 0/ x uit keer] ngen aau g|:},r S''ojelaren. i Er ziju, aldus dir'cftly1200H varkenshandelaren, wier iLï? en ~zTtH__ge^ decimeerd door het geheel of g'rootendeels~t niet gaan van hun handelsemplooi ten ge-1 volge van de maatregelen der Nederl. Varkens- Centrale. Bij aldien het volle bedrag van 150.000,over l932/'33 aan uitkeeringep zou worden besteed beteekent dit per hoofd (gezin) gemiddeld een bedrag van 125, Hieruit, aldus het request.'valf met één oog opslag te constateeren, het tekort aan voo ziening in den noodtoestand bij de varken handelaren. Bij de toekenningen van ui keeringen wordt gevraagd, dat te rade won gegaan in de eerste en voornaamst- - "r naar bedrijfsmotieven, opdat het k3Jn?Yer tegemoetkomingen niet moge afg V dat eener gunstverleening, waarpf? a rechtmatige toekenning wordt gev?kPan^. -u algemeenen zin ook werd erkend. Bij het request is een motie gevt Ld, die', unaniem in alle gewestelijke afdeelingeii van den Bond werd aangenomen en waarbij tot uitdrukking wordt gebracht een communis; opinio omtrent de bezwaren tegen de behande- ling van zaken t. a. v. de uitvoeringsmaat regelen dér Crisis-Varkenswet 1932 (Regee- ringsbureau en Ned. Varkens-Centrale), in het bijzonder tegen de onvoldoende tegemoet komingen als gevolg daarvan. Het bestuur vraagt een audiëntie aan voor mondelinge toelichtingen. il JONGMENSCH GEDOOD. Met daverend geweld heeft de herfstzon intrede gedaan. Aan het mooie weer is een even onverwacht als gewelddadig einde ge komen. Donkere wolken trokken zich tegen den middag samen. Uit de sombere dreiging van de luchten kwam de wind te voorschijn, vergezeld van zware regenvlagen. Eerst piepte en floot hij zachtjes over de straat. Hij schudde de boomen flink heen en weer en deed duizenden bladeren her- en derwaarts stuiven. Reclameborden klapper den, fietsers schoven scheef over de straat, kleeren wapperden en menige hoed verloor zijn eigenaar. Maar dit alles was nog maar een prélude. Het zou erger worden. Even na het middaguur klonk het zware geschut, dat de wind nog in petto had ge houden. Het goedmoedige stormpje verdween en er voor in de plaats kwam een orkaaD, die mensch en dier verschrikte. Dreunend klonken de zware windstooten. Huilend gierde de Zuidwester op de stad. Een warwinkel van vallende voorwerpen. Antennes, dakpannen, borden, tabken.Hier en daar konden wandelaars en fietsers het geweld niet weerstaan en sommigen vielen neer. Het was een vreesaanjagend schouw spel. Menigeen schuilde in een portiek en zag van daar uit hoe de storm charges uit voerde. Weinig scheen gespaard te blijven. Met. buitengewone kracht beukten de wind stooten op huizen en hooge gebouwen. Boo nomen van het oogenblik af, dat zij den ring van Janzén op haar vinger had gevoeld. Zij was tegen over hem steeds vriendelijk, zelfs toegevend" en deed alles wat zij kon om hem te behagen. Nu de teerling eenmaal geworpen was, vond zij het het verstandigst, zoo goed mogelijk de rol te spelen, voor welke het noodlot haar bestemd had. Janzén deed van zijn kant zijn best om liet haar zoo draaglijk mogelijk te maken. Den ver- standigen raad van zijn toekomstige schoonmoeder opvolgende, behcerscjite hij zoo veel mogelijk zijn vulkanische gevoelens, wanneer hij met Karin samen was. Juffrouw Berger moest van hem ge tuigen. dat 11ij uiterst matig was in zijn Iiefkoozin- gen. Hij vergenoegde er zich mede af en toe zijn arm om het middel van zijn bruid te leggen of haar hand te aaien, maar dat had hij reeds vroeger wel gedaan, vóór er sprake was van een verloving, en Karin had het laten passeeren,' omdat hij nu eenmaal zoo klitterig van aard scheen te zijn en zelfs moeder dikwijls het twijfelachtige genot zijner tecderc aanhalingen verschafte. Karin be greep heel goed, dat zijn bezadigd optreden slechts het uitvloeisel was van de vermaningen van haar moeder, maar was hem er desniettemin dankbaar voor. Niet eens toen eT sprake was van aanteekenen en bruiloft verzette Karin zich daartegen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1