Mieitesit in „Ome Eiland»" :F ZOON - Middelharnis ire Hypotheekbank BRIEVEN a 99% PREDIKBEURTEN. Kantoor -Voorstraat 5 -lïliddelhainis Zierikzee WOENSDAG 4 OCTOBER 1933 LANDBOUW en VEETEELT TALMI. VERSLAGEN |ingen hebben aangenomen, dat de luilp de militaire troepen moest worden itt- lepen. Ille post-, telefoon- en telegraafverbindin- Iin de Riviera zijn verstoord en sinds gister- Igen is er geen brief uit het Noorden aan- Ind. Het is al evenmin mogelijk in ver- lling te komen met de dorpen in de bergen, lis zeven uur gisteravond was tie telefoon I tegraalverbinding defect. Daar de storm hier met ongekende hevigheid wordt, hkt men zich ernstig bezorgd over het lot (er Alpen-plaatsen. re Frontignan nabij Montpellier is de blik- ingeslagen in een hut, waarin drie arbei- |s beschutting hadden gezocht tegen een Jkbreuk. De hut was gelegen in een steen- leve en diende tot bergplaats voor dyua- pt. De 50 K.G. springstoffen, die er waren eslagen kwamen tot ontploffing, waardoor geheeie gebouwtje met een geweldigen werd opgeblazen. De drie arbeiders zijn Erbij natuurlijk om het leven gekomen. jTe Montpellier is de regen twintig uur lang (stroomen neergedaald. De beide riviertjes, door het stadje stroomen zijn daardoor tot Iveldige stroomen aangezwollen, waardoor Tscheiden wijken onder water kwamen te lan. De soldaten, die hulp verleenden had- li groote moeite 0111 alle bewoners der over- |oomde huizen in veiligheid te brengen. Door kele straten der stad" stortte zich een wer pende waterstroom, die zich als een stortzee er alles heenwierp. Een vrouw wist ternau- Irnood aan den verdrinkingsdood te ont luien door ijlings in een boom te klauteren, lar zij wachtte tot zij werd gered. (in het dorp Barques nabij Montpellier, dat |k onder water staat, zijn zeven leden van familie van negen verdronken, terwijl een louw aan de overzij van de rivier eveneens lor het water is meegesleurd. (Te Avignon, waar de orkaan heviger is ge lest dan de laatste vijftig jaar het geval is (weest, is de Rhóne meer dan twee meter ge- Tgen. De vlakte van Cavaillon is gedeeltelijk jider water en de treindienst tusschen Avig- bn en Marseille is geheel ontwricht. Verschei en huizen zijn ingestort en een boer is onder brokstukken zijner ineenstortende hoeve bdolven. In vele dorpen zijn door bliksem slagen branden ontstaan. Zondag 1 October 1933. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. iddelharnis, vm. en 's av. dhr. Wildschut uit Rotterdam. lommelsdijk, vm. en 'sav. ds. v. Asch. irksland, vm. en 'sav. ds. v. d. Wal. erkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. elissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. tellendam, vm. en 's av. dhr. Bouman. oedereede, nam. ds. Kleijne. luddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Bouw. 'ieuwe Tonge, vra. leeskerk ea'sav. ds. Verkerk, ude Tonge, vm. ds. Verkerk en'sav.leeskerk. oltgensplaat, vm. ds. Kleijne en'sav.leeskerk. angstraat, vm. dhr. Vetter, en Bommel, vm. en 'sav.'dhr. Dijkman van Rijssen. j Tad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Polhuijs EREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN, iommelsdijk (Langeweg), vm. 10 uur ds. Mej. W. S. Wiardi Beekman uit Den Haag. GEREFORMEERDE KERK. diddelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. «Ielissant, geen opgaaf. "tellendam, geen opgaaf, uddorp, vm. ea nam. leeskerk. oltgensplaat, vm. en 'sav. leeskerk. ien Bommel, v.m. en 'sav. ds. Schaafsma. tad a.'t Haringvliet, vm. en'sav. ds. deGraaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN, iddelharnis, vm. en 's av. leeskerk. tirksland. vm. en 'sav. ds. de BJois. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. peek an een ioopen cblad". DAM—C. MG I. >eien weken. NUTSSPAARBANK Middelharnis Sommelsdlfk Geopend van v.m.9— 12en n.tn.2—4 uur ZATERDAG v.m. 9—1 uur. MAANDAG n.m. 6-7 uur. DONDERDAG n.m. 6-7 uur. Rente vergoeding 3%. TELEFOON No. 12 LIKEUREN, ADVOCAAT, ENS, BOERENMEISJES CONCURREERENDE PRIJZEN Prijs per kwartaal 1, Losse nummers 0,075 ADVERTËNTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f I,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 93 Rundvleesch voor steunbe- hoevenden. Conserveering onder strenge controle. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Nadat de centrale landbouworganisaties volledige mede werking hebben toegezegd, bij de uitvoering van door de regeering te nemen maatregelen ten behoeve zoowel van de inkrimping van den rundveestapel als van regelingen, door welker toepassing het door de beperking verkregen evenwicht zul moeten bewaard blijven, zal de Crisis-Rundveecentrale weldra haar hoofd werkzaamheid kunnen aanvangen. Een stelsel wordt overwogen, waarbij het vleesch van een gedeelte of van alle runderen, welke voor consumptie geschikt zijn, ten goede zal kunnen komen aan de steunbehoevenden in het land. Deze dieren worden geconserveerd om langs anderen weg tot een bestemming te komen, een en ander onder de strenge controle, welke geldt voor alle vleesch, hetwelk als men- schelijk voedsel zal hebben te dienen. Onge acht, op welke wijze de over te nemen dieren tot waarde zullen worden gebracht, dient vóór alles het vleesch van dit buiten de normale binner.landsche consumptievleeschmarkt te worden gehouden, ter voorkoming van ont wrichting van die markt. Op verschillende, tijdig nader bekend te maken marktplaatsen zat gelegenheid worden geboden vee aan de crisis-rundveecentrale te leveren in de soorten, zooals die voor elke leveringsgelegenheid zullen worden gevraagd. In de provinciën zijn commissie's van overname, bestaande uit een veehouder en een veehande laar, ingesteld, terwijl in ieder gewest de crisis- rundveccentrale wordt vertegenwoordigd door een vertrouwensman, evenals de leden der overnamecommissiën benoemd na reeds gerui- men tijd geleden gepleegd overleg met den ge- organiseerden landbouw. De bedoeling is ook aldus het contact tusschen de crisis-rundvee centrale en de veehouders te vergemakkelijken. De aangeboden dieren zullen door de overna mecommissies worden ingedeeld in verschillen de kwaliteitsklassen, voor welke voor iedere leveringsgelegenheid prijzen naar levend ge wicht op grond van klassewaardeering worden vastgesteld. Deze worden tijdig te voren be kend gemaakt, evenals de soorten vee, welke geleverd kunnen worden. Na overname ge schiedt de betaling naar levend gewicht, op grond van klassewaardeering en basisprijs. De overname-commissie merkt de overge nomen dieren en houdt toezicht op de weging, waarbij zooveel mogelijk de provinciale ver tegenwoordiger aanwezig is. Na afloop der weging ontvangt de leverancier een leverings bon, waarop alle noodige gegevens omtrent het overgenomen dier worden vermeld. Deze bon wordt onderteekend door dengene, die het rund heeft geleverd en namens de crisis-rundvee- cenfrale door den vertegenwoordiger of een der leden van de overname-commissie. Levert een handelaar, dan moet de naam van den vee houder van wien hij betrok, worden vermeld. Na ontvangst en weging worden de dieren on derverdeeld naar de bestemmingsplaatsen, waarheen ze gezonden zullen worden. Het ligt in de bedoeling te trachten zooveel mogelijk FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 26) En er kwam er werkelijk een kort na Nieuwjaar. Toen de brievenbesteller hem bracht was Karin juist in de Trebackarlangstraat en zij zag dadelijk aan het gezicht van Hilma, dat hij van Olof was. Hij was geadresseerd aan den politieagent, maar zijn vrouw opende hem zonder aarzelen en las hem aan het venster, waar het nog een beetje licht was. Karin zat als verlamd in haar hoekje van de sofa; zij had niet de kracht om zich te verroeren of om een woord te zeggen, zoo hevig had de angst haar aangegrepen. „Wil je hooren wat hij schrijft?" vroeg Hilma. „Het zijn slechts weinige regels." Toen zij geen antwoord kreeg begon zij te lezen „Waarde vriend! Er is niets, dat ik meer ver afschuw dan gelei ieenen, maar nood breekt wet. Wanneer je vijftig kronen voor onbepaalden tijd kunt missen, stuur ze mij dan onder adres General Post Office, East, poste restante, Londen, Enge land. Mijn dankbaarheid zal even groot zijn als mijn nood dringend is. Hartelijke groeten aan Hilma." Dat was alles. Nood breekt wet... dus was hij in nood! dieren welke daarvoor geschikt zijn en voor zoover daar vraag naar is, levend uit te voeren naar het buitenland op gelijke wijze als tot dusver reeds meer is geschied. Van de te dien opzichte genomen maatrege len is sinds eenigen tijd de uitwerking reeds merkbaar. Overigens zullen de dieren, welke voor uit voer of consumptie ongeschikt zijn, dienen te worden verwerkt in de destructie-inrichtingen. INKRIMPING RUNDVEESTAPEL. Met 200.000 stuks. In verband met de beperking van onzen rundveestapel komt het Corr. Bur. nog ter oore, dat men zich voorloopig op het stand punt heeft gesteld onzen rundveestapel met tweehonderdduizend stuks in te krimpen. Dit wil echter geenszins zeggen dat deze beper king voldoende zal blijken te zijn. Thans staat reeds vast dat de Rundveecentrale tot verder gaande maatregelen zal overgaan, indien de wenschelijkheid daarvan mocht blijken. De Vrijheidsbond tegen het Fascisme. Den 28 September 1933 is door de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" eene open bare vergadering gehouden, waar aan den Heer H. Groenewout de gelegenheid is gegeven zijn debat tegen de Fascisten voort te zetten. De vergadering werd gehouden in Hotel Meijer te Middelharnis en was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord memoreerde Voor zitter Dorrenboom in het kort de reden, dat deze bijeenkomst werd gehouden: den 21 Sep tember 1933 werd den Heer Groenewout op een Fascistenbijeenkomst zoo kortstondig (een kwartier) gelegenheid tot debat gegeven, dat hij lang niet datgene kon zeggen, wat hij op het hart had. Thans was hij in de gelegenheid, zonder aan tijd gebonden te zijn, het betoog te vervolgen. De Heer Groenewout ving zijne rede aan met te memoreeren, hoe door den Fascist Baars met vele grappen en grollen eene matelooze kritiek werd geleverd op alles en allen. Het Neder- iandsch Parlement sinds 1848 geeft niet het recht, aldus te spreken, en wie zulks toch doet verraadt een belangrijk tekort aan studie en verstand. De liberalen zijn de mededragers van een oud beginsel, dat Nederland ten zegen is ge worden. Nederland neemt een zeer voorname plaats in de wereld in, omdat wij liet hebben gewaagd met de vrijheid. Dat komt vooral op geestelijk gebied tot uiting. Het is met deze vrijheid evenwel gesteld als met de gezond heid, degene die deze geniet, waardeert haar niet, doch dit des te meer, als hij haar moet missen. De Heer Baars heeft van deze vrijheid niet alleen gebruik, doch zelfs schromelijk mis bruik gemaakt. In Italië en Duitschland wach ten gevangenis of concentratiekamp dengene, die ook maar in de minste mate zijn stem tegen het heerschend gezag durft verheffen. Zelfs aan de z.g. volksvertegenwoordiging geeft Mussolini geen recht tot kritiek. Deze vrijheid, die nog steeds onze wetgeving be- heerscht is een specifiek Nederlandsch goed. Het zwarte hemd, de fascistengroet, het sol daatje-spelen van de bruinhemden, al deze zaken zijn import. Het Fascisme is geboren uit ontevredenheid. Aristoteles zei reeds: „Ais het de burgers goed gaat, klagen zij niet over den Staat." Het Fascisme is uit wanhoop geboren, men verwacht alles van de Regeeringjookjwat deze niet geven kan en ook, wat de Fascisten nooit zouden kunnen geven. Onze moeilijk heden liggen immers op internationaal gebied en hoe zouden Kamer en Regeering er debet aan kunnen zijn voor wat in dc geheeie wereld geschiedt. Veeleer is reden tot dankbaarheid aanwezig nopens onze wetgevende macht, voor al wat zij ter leniging van den nood heeft volbracht. Zij doet alles en niemand zou het haar verbeteren, om hen die buiten eigen schuld ten onder dreigen te gaan, te redden. Inderdaad zitten in onze Volksvertegenwoor diging nog de beste mannen, die het volk op alle mogelijke gebied heeft voortgebracht. Als voorbeeld haalt spreker de landbouwafgevaar- digden aan, wie kan in ons land betere des kundigen, dan in de Kamer zitting hebben, aanwijzen? En dan een figuur als Dr. Colijn, die op alle internationale conferenties tusschen de vertegenwoordigers der diverse mogend heden als een der meest vooraanstaanden uit blinkt! Al deze personen doen in geen enkel opzicht onder voor de adviseurs, die Hitier en Mussolini ter beschikking hebben. Het is poli tieke verwaandheid, dat alle sieraden der volksvertegenwoordiging en regeering door een enkeling, die zelf nooit getoond heeft iets te kunnen presteeren, met een stortvloed van woorden worden neergehaald en door het slijk gesleurd. Alle politieke partijen hebben inder daad liet beste van hunne richting afgevaar digd. Nog nooit heeft in ons land een Fascist het tot Kamerlid kunnen brengenhet Fascis me, dat de eenheid wil geven, is in zicbzelve verdeeld. Eigenaardig is, wat de Fascisten over de positie van de Koningin verkondigen. In Italië is de Koning niet meer dan een instrument in handen van den Dictator, dat zoo noodig, evenals het geheeie volk, zoo nu en dan eens mee mag werken tot de glorie van den almach- tigen dwingeland. Ieder kent den naam van Italië's Leider, doch wie weet zoo maar te zeg gen hoe de Koning heet? En hadde niet de Duitsche Rijkspresident een grootsch ver leden achter den rug, dan ware hij een onbe kende en| ongenoemde persoonlijkheid. De Fascisten hangen in hunne bijeenkomsten het portret van de Koningin, doch zij deden beter, dit met een zwart hemd te bedekken. Men durft in Duitschland zelfs te zeggen, dat Adolf Hitler's zending een Goddelijke is. In dat land hebben de Christelijke jeugd organisaties geen reden van bestaan meer, alles wordt dienstbaar gemaakt aan den „Total- staat". Doch wie in dat land nadere connecties heeft weet, dat aldaar binnenkamers, als de deuren veilig op slot zijn, zeer wordt geklaagd over de onderdrukking der geestelijke vrij heid. Op straat is men wel zoo wijs den fascisten- groet te brengen. Reeds in vroeger jaren dweepte men in Duitschland met het militai risme, men vond niets heerlijker dan in een uniform te loopen. Zooiets ligt geheel buiten den Nederlandschen volksaard, ook al willen wij desnoods ons iand met hand en tand ver dedigen. Spreker wekt alle aanwezigen op, zich bij een der bestaande parlementaire par tijen aan te sluiten, hij wenscht dezen avond geen propaganda voor de Liberale Partij te voeren, doch liet is noodig dat allen, van welke richting of geloof ook, zich verzetten tegen de dwingelandij, die het leven saai maakt en alle initiatief doodt. Het is een ramp, zooals velen tegenwoordig, in ongunstige economische om standigheden te verkeeren, doch de loop der Duurder dan een Kuishouding Wanneer muizen zich toegang welen te verschaffen tot Uw provisiekast, slinken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet. Muizen zijn tevens verspreiders van besmettelijke ziekten, zoodat het niet alleen eigenbelang maar ook een plicht is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val 1S '.n ,tSJaa* vUftig muizen in één nacht te vangen, doch met één doosje Rodent verdelgde de Heer A. te K. in 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan en reeds het eerste hapje is doodelljk. Koop dus nog heden een enkele doos 50 ct. of een dub bele doos 'd 90 ct. en morgen zult U van dit on gedierte bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Melndersma, Den Haag. B46 (Adv.) In een oogwenk waren de sluimerende levens geesten in Karin ontwaakt. Zij sprong op, en met een energieke handbeweging de schrikbeelden van de ellende eener wereldstad, die haar voor oogen wilde komen, van zich afwerende, vroeg zij Hilma op scherpen, opgewonden toon: „Hebt jelui geld?" „Dat zal niet veel zijn," antwoordde Hilma bitter. „Wij hebben pas de huur en de maand rekening van den kruidenier betaald en dan nog de dagelijksche uitgaven voor de kinderen, aan schoenmaker en wat al niet meer. „Dus... jelui hebt het niet?" „Ik zal er Berger over spreken, wanneer hij van middag thuiskomt, doch hij klaagde er nog gisteren over, dat hij niet de middelen had om nu een halven vaam hout te koopen, zoodat wij zoolang cokes moeten stoken..." „Dan zal ik met geld komen. Wanneer is Berger thuis?" „Tegen vier uur." „Vraag herrt dan, niet weer uit te gaan vóór ik hier ben geweest met het geld..." En meteen was zij verdwenen. Bijna op een draf liep zij naar de Tyskbagar- straat. Onderweg maakte zij geen bespiegelingen, dacht niet aan den brief of wat die misschien voor haar persoonlijk te beduiden had; haaivge- heele levenskracht was nu krampachtig geconcen treerd om dit eene doel: zich geld te verschaffen. Het was bijna donker en geheel stil thuis. Moeder was uit. Karin stak haar lamp op cn keek op de pendule in dc groote kamer; vijf minuten over tweeën. Zij trok de laden van haar bureau open, telde den inhoud van haar portemonnaie, die slechts historie leert dat geestelijke onvrijheid veel zwaarder nog te verduren is. Hiervan getuigen alle vrijheidsoorlogen. Den Mensch ligt het geestelijke nader dan het stoffelijke. Bewaren wij onzen eigen Volksaard, dan zal de Neder- iandsche energie, die zich slechts in gepaste vrijheid kan uiten, ook in de toekomst ons land een eereplaats doen innemen. Doch deze vrijheid eischt gebondenheid en verantwoor delijkheidsgevoel en bij werkelijk misbruik hiervan (b.v. bij het gebeurde in leger en vloot) toont de Regeering metterdaad te willen in grijpen. Deze rede werd met veel talent voor gedragen en maakte een diepen indruk door de klemmende argumentatie van den spreker, die mede waardeering toonde te hebben voor het goede in andere partijen, leder werd tot de zaal toegelaten, er was gelegenheid tot vrij debat en vragen stellen, waarvan enkele per sonen gebruik maakten. Een der aanwezigen stelde de vraag, wat de oorzaak is, dat het fascisme jn Nederland zoo toeneemt. De spreker herhaalde hierop, dat hieraan de economische nood niet 'vreemd is. Men zoekt datgene in de Regeering wat deze niet geven kan. Steunmaatregelen brengen vanzelfspre kend controle van hoogerhand en dit vindt men onaangenaam. Vooral zij, die los staan van eenigerlei Kiesvereeniging en daardoor veelal onvoldoende politiek georiënteerd zijn, raken in de huidige omstandigheden somtijds hunne bezinning kwijt en zijn dan geneigd een sprong in het duister te doen, zonder de ge volgen te beseffen. Een andere aanwezige twijfelde, of het libe ralisme thans niet uit de oude doos is en nu nog wel zin heeft. Hij voegde hieraan toe, dat nog niet valt te zeggen, welke groote daden Hitier nog zal tot stand brengen. Dit laatste 1 kon de Heer Groenewout natuurlijk ook niet 'weten. Overigens antwoordde hij, dat juist op dezen avond wel is gebleken, hoe noodig nog in dezen tijd de liberale gedachte is, waar hier het vrije woord is toegestaan. Het liberalisme doortrekt nog min of meer als zuurdeesem alle andere politieke partijen, onze Grondwet is nog naar liberale denkbeelden vervaardigd. Op de Handelsconferentie van 1927 te Genève werd nog unaniem de liberale vrijhandels gedachte als eenige oplossing genoemd. Tot slot kwam nog een revolutionnair socia list aan het woord, die tot groote hilariteit der aanwezigen liberalisme en fascisme over één kam schoor en beiden een gevolg noemde van het kapitalisme. Slechts in revolutie zou het heil te vinden zijn. Alhoewel deze revolutionnair eenigszins bui ten het kader van de stof viel, werd ook hij door den debater volledig beantwoord. Jammer was het, dat geen enkel fascist zich meer in liet debat mengde. Te half één 's nachts werd deze vergadering besloten; van de vele aanwezigen is de over- groote meerderheid tot het einde toe gebleven, wel een bewijs hoe de weldoorwrochte en be schaafde redevoering van den Heer Groene wout heeft geboeid. een paar kronen in zilver bleek te bevatten en zocht haar armzalige sieraden bij elkaar: een paar waardelooze broches en den armband, dien zij op haar verjaardag van den groothandelaar 'had gekregen talmi! Alles bij elkaar zou nog geen vijf kronen opleveren. Zij wierp een blik op den zilveren armband van Olof, dien zij steeds om haar pols droeg. Neen, zij had beloofd dien haar hcele leven te dragen en bovendien had hij geen geldswaarde van betcekcnis. Zij nam haar zomermantel uit de kleerkast, een paar japonnen, een hoed stond een poos te rekenen en te peinzen, maar schudde toen haar hoofd, nam de lamp cn ging naar dc kamer van haar moeder. Het bureau was gesloten. Karin probeerde haar eigen sleutels, maar geen er van paste. Trouwens hier zou ook wel geen geld zijn; zij hadden ook pas de huur betaald en dc twee duizend, die op dc bank hadden gestaan, had moeder immers voor haar lijfrente gebruikt en het eerste kwartaal daarvan zou niet voor Maart vervallen. Terwijl zij zoo voor het bureau stond na te deuken, kreeg zij in den spiegel haar gezicht te zien, door de lamp op het bureau schel verlicht, bleek met vlammende oogen, het haar verward, de hoed geheel scheef. Maar het was haar, alsof zij het gezicht van een vreemde zag, zij had nu geen tijd om aan zichzelf tc denken. Daar hoorde zij een zacht getik en haar blik viel op den horloge- standaard van moeder, tusschen cenige toilet flacons, met het gouden horloge, haar kerstcadeau van Janzén. Moeder had het dus gewaagd, het op den eersten Kerstdag mee naar huis tc nemen! Maar aan Karin vertellen, dat zij het gedaan had, dat had zij niet gedurfd. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente NIEUWE TONGE, op( Vrijdag 29 September, des namiddags vier uur. Voorzitter Burgemeester Sterk. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter ging allereerst over tot het beëedigen van het nieuw benoemde raadslid, den heer W. A; van Alphen. ir^ handen den voorzitter werden de bij de tfetvereischte eeden afgelegd. Voorzitter feliciteerde den heer van Alphen met deze benoeming en hoopte dat hij nog vele jaren aan de belangen van deze gemeente mag mede arbeiden, en behar tigen daar waar het behoort. W. A. VAN ALPHEN dankte den voor zitter voor de woorden tot hem gericht en hoopte het in hem gestelde vertrouwen zich waardig te maken, door alleen de belangen dezer gemeente te dienen. Daarna opende de voorzitter de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten over de gemeenterekening 1931. Een verzoek van J. Verwy Jz. en anderen, om de speelplaats vroeger te doen sluiten, daar de aldaar spelende kinderen de omwo nenden grooten overlast aandoen. VOORZITTER zeide dat het daar een ideaal oord voor de jeugd was, dat waar kinderen nu spelen we allemaal wel eens hinder daar van hebben. Waar echter geregeld gezorgd wordt dat de sluiting vroegtijdig plaats heeft, kan die overlast niet zoo groot zijn dat we die kinderen dat genot mogen gaan onthouden. B. en W. zijn er dan ook niet voor op dit verzoek in te gaan. Er is steeds af en toe politietoezicht, zoodat dit verzoek wel uit wat opschroeverij ontsproten zal zijn. TIJL meende dat men het terrein niet kan gaan sluiten. De kinderen zijn daar goed be zorgd en spelen er gaarne. Wanneer wij dat nu moeten gaan sluiten hadden wij beter dat geld kunnen besparen. VISBEEN meende dat er te weinrg politie was, en de sluiting meermalen te laat ge schiedde. Ook wordt er veel te diep gegraven door de kinderen, hetgeen bij regen een ware modderpoel veroorzaakt, wat ook weer niet aan de kinderen ten goede kan komen. A. VAN ALPHEN zeide, dat hij altijd op het standpunt heeft gestaan, dat dit terrein gehouden moet worden voor de speelkwartier- tjes van de schoolkinderen en geen terrein dat algemeen wordt opengesteld. De omwonenden, dat meest oudere menschen zijn, hebben daar van veel hinder. BREESNEE zeide dat die overlast inder daad zoo erg niet is. Overal waar kinderen spelen heeft men wel eens wat, doch daarom Karin nam het horloge en bekeek het bij het lamplicht. Het had vijf en zeventig kronen gekost, dat wist zij, moeder had haar dat op dien kerst avond verteld en ook waar het gekocht was. De juwelier, die het verkocht had, zou het wel Het was alsof het horloge in haar hand brandde; haastig hing zij het weer op. Hetzelfde oogenblik sloeg de pendule half drie. Over een paar uur reeds moest de aangeteekende brief op de post. Het horloge was immers van haar! Niemand zou kunnen tegenspreken, dat het haar eigendom was, cn zoowel moeder als de groothandelaar zou den blij zijn, wanneer zij wisten, dat zij het had teruggenomen. Bovendien was het de cenige uit weg om geld te krijgen. Zij blies dc lamp uit, tastte in het donker naar het horloge en stopte het in haar zak. Weinige minuten later sprong zij in de tram naar de stad. Op slag van vieren was zij bij de familie Berger. De agent was thuisgekomen en zijn vrouw bad hem er over gesproken. Neen, hij kon werkelijk in dezen tijd van het jaar geen geld missen, hoe graag hij het ook zou willen, en bovendien, wie weet of hij het wel ooit terug zou zienwanneer hij het had kunnen leenen. Immers Olof scheen geheel en al in den put te zitten. Karin nam een bankje van vijftig uit Jmar notitieboekje cn legde liet op tafel vóór haar ver wonderde bloedverwanten. „Ik heb wat van mijn bezittingen verkocht," zeide zij. „Schrijf nu den brief..dan zal ik hem dadelijk naar de post brengen. Het behoeven slechts een paar woorden te zijnik zal dicteeren, dan gaat het gauwer." En nadat papier en inkt voor den dag waren gehaald, dicteerde zij: „Waaide vriend, Hiernevens het gewenschte geld. Bericht spoedig hoe het je gaat, wij ver langen er erg naar van je te hooren. Hilma bedankt voor je groeten en draagt ze mij wederkeerig aan je op. In haast Je vriend J. A. Berger." Zij noemde opzettelijk niet haar eigen naam, opdat iiij niet op het idee zou komen, verband te zoeken tusschen deze geldzending en haar. En zoo ging zij met den brief naar de post. Eerst toen dit afgedaan was, voelde zij, dat zij doodmoe en erg hongerig was. Het was nu vijf uur en na vanmorgen had zij geen stukje gegeten. Zij ging een melkinrichting binnen en gebruikte wat ntelk cn brood, waarna zij weer met de tram naar de Ladugardstraat terugging. Zij stak geen licht aan, hing haar mantel en hoed weg en ging toen op de sofa in haar kamer liggen. Haar ledematen waren als verlamd van vermoeidheid en nu die onnatuurlijke spanning weg was, voelde zij haar hoofd licht en leeg als een droge spons. Zij trachtte haar oogen open te houden en in het donker te staren, zij deed haar best een gedachte te vormen uit den verwarden chaos in haar hersenen, maar tevergeefs; in minder dan geen tijd had de slaap haar overmand. Zij werd wakker toen de pendule in de groote kamer negen uur sloeg. Zij ging overeind zitten op de sofa doch het duurde eenige oogcnblikken voor liet tot haar doordrong waar zij zich bevond en wat er gebeurd was. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1