eert in Onze Eilanden PREDIKBEURTEN? WOENSDAG 27 September 1933 TALMI. club „Ons Genoegen" Land- en Tuinbouw Registratie der Tuinbouwbedrijven jrtschap Horstbroek. Aldaar sloeg de blik- in een hooiberg van H. Breedenhof. De riberg brandde geheel af. Door het flinke treden van de vrijwillige brandweer, die redig met materiaal ter plaatse was, werden belendende gebouwen, hooibergen en rogge- jten behouden. Voorts sloeg de bliksem in bij H. H. Kamp- isl De bliksem, die door een raam binnen- hoot, trof in de kamer de vrouw met een ichtertje dat, op haar schoot zat. Beiden erden bewusteloos tegen den grond geslagen. De toestand van beiden is thans naar 0111- andigheden redelijk te noemen. De bliksem trnielde bovendien alles wat op de tafel stond, irwijl de gordijnen schroeiden. Verder sloeg de bliksem nog in bij H. J. v. I. Berg in de buurtschap Horstbroek. Hier lerd het dak en een vensterbank beschadigd, lender dat evenwel brand werd veroorzaakt, (.ichtleidingen werden gestoord. Bij den landbouwer T. Houtjes werd een (;oe door het hemelvuur getroffen en gedood, ïveneens werd een koe in de weide van den andbouwer H. J. van Hattem in het Klooster inder Wapenfeld getroffen en gedood. Zondag 24 September 1933. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Vermaas nit Rotterdam. Sommelsdjjk, vm. leesfeerk en 'sav. ds. v. Asch. Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en's av. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 'sav. dhr. O verweel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en nam. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. Bouw. Ouddorp, vm. ds. v. Asch en nm. leeskerk. NieuweTonge, vm.leeskerk en's av.ds. v. d. Wal Oude Tonge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en'sav.ds. Klejjne. Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Kleijne en 'sav.leeskerkt Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Polhuys] GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. leeskerk en's av. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 'sav. leeskerk. iStellendam, vm. en 'sav. ds. Sap uitNunspeet. Ouddorp, vm. en nam. ds. Westerhuijs uit Hel- levoetsluis. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en nam. ds. Zeilstra. Den Bommel, v.m. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a. 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. .Ouddorp, vm. ds. Foppema. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 91 |S een wet tot beteugeling van het Cadeauxstelse! wenschelijk? Wij troffen in liet Engelsche vakblad „To bacco" van 1 Augustus j.l. een uittreksel aan van het rapport, dat een ook in Engeland in gestelde Commissie tot onderzoek naar liet cadeauxstelsel kortelings heeft uitgebracht. Daar door verschillende iniddenstandsvereeni- gingen ook hier te lande wordt aangedrongen op een wettelijke regeling tot beteugeling van liet cadeauxstelsel, lijkt liet ons wel interes sant de conclusies weer te geven, tot welke de Engelsche commissie gekomen is. De vertaling van liet bovenbedoeld uittreksel luidt als volgt: CADEAUX COUPONS Een waardevol middel tot verliooging van omzet De commissie voor cadeaux coupons en handelsbonnen, ingesteld door de Kamer van Koophandel, heeft geconcludeerd, dat liet cadeaux-couponstelsel, aan haar oordeel onder worpen, niet nadeelig is voor de publieke be langen. Tot een overeenkomstige conclusie werd gekomen ten aanzien van de organisaties met handelsbonnen, inzooverre deze loyaal ge leid worden, ofschoon er wel door één lid van de commissie een reserve gemaakt werd ten opzichte van handelsbonnenmaatschappijen. De Commissie bestond uit den Heer Geof frey Kelsall Petro, lid van het Parlement (voorzitter), den Heer Fred. H. E. Branson, Mevrouw H. A. L. Hutchison Macgregor en den Heer William E. Rootes. Zij werd be noemd ten einde te overwegen en te rappor teeren of naar haar inzicht de handelsprak tijken, die door het in October 1932 aan liet Parlement voorgelegde „ontwerp-wet op ca- i deaux-coupons" onwettig verklaard zouden moeten worden, nadeelig zijn voor liet publiek belang. In haar rapport constateert de commissie, dat de couponsystemen, welke zij onderzocht heeft, te rangschikken zijn onder twee belang- i rijke hoofden, n.l. a. de uitgifte door den oorspronkelijken fabrikant van geschikte goederen van coupons, die inwisselbaar zijn voor goederen, die voor het grootste deel niet door den uitgever van de coupons worden vervaardigd; b. de uitgifte door een kleinhandelaar van handelsbonnen aan zijn clientèle naar ver houding tot de inkoopen van allerlei aard, iwelke handelsbonnen dan inwisselbaar zijn bij den kleinhandelaar zelf, bij een groep van jkleinhandelaren, die zicli tot dit doel ver- leenigd hebben, of bij een liandelsbonnen- ^maatschappij. Ten opzichte van cadeaux-coupons waren geen nauwkeurige cijfers verkrijgbaar betref fende den totalen omvang van den omzet in coupons of van de totale waarde van uit gegeven geschenken. Echter werden wel in lichtingen verstrekt, die aanduidden, dat op verschillende verkoopen van goederen, waarbij ioupons werden gegeven, en waarvan de totale vaarde in 1931 11.611.000,beliep, de kos- en van de uitgegeven geschenken 805.000. ledroegen, dit is 6,93 Het kan echter naar et inzicht van de commissie niet als een vast- taand feit worden aangenomen, dat dit per- entage noodzakelijkerwijze toepasselijk is op pn geheelen couponhandel. Er werden b.v. pk inlichtingen verstrekt, dat de totale kos- •n van uitgegeven cadeaux in 1932 een bedrag FEUILLETON. ifoman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) Idelharnl»Sommelsdijk :pt deelnemers op aan den jaarliikschen for het Schaakkampioenschap van 'edstrijd wordt gehouden a.s. winter bij den Heer MIDDELHARNIS. Inleggeld voor niet club- :elname aan den Heer G. H. TIEMENS, Voorstraat, I vóór 1 October. kunnen worden ingeschreven en ontvangen zoo les. Schaakavond eiken Dinsdagavond half acht ,50 per maand, beneden 18 jaar 0,25 per maand. DE SECRETARIS. Nu was hij het, die een electrische schok scheen te krijgen. Haar handen loslatende, riep hij uit met minder omzichtigheid dan misschien zijn be doeling was: „Als van een vader! Neen, dank je wel hoor, zoo was het niet gemeend; dat zou ook Wel wat al te weinig voor mijn twaalf duizend zijn. Neen, wanneer ik op mij neem om voor de toekomst voor den jongen Rijde te zorgen, dan is dat onder de voorwaarde, dat jij mijn vrouw wordt." Zij kromp ineen alsof een adder haar gestoken had en staarde hem aan. Heel haar vreugderoes was verdwenen, even plotseling ais hij gekomen was, en een ijzig koude reactie was ingetreden. Zij stond op, ging aan het andere venster staan, uit zijn nabijheid, en rook werktuigelijk aan een hyacint, die daar stond. Toen keerde zij zich naar hem om en lachte halfluid. Het was een sarcasti sche, hoonende lach, die heni onbeschrijfelijk kwelde. Hij wrong zijn handen in wanhoop als een verdoemde, veegde zijn voorhoofd af en keerde 7-ich om om haar niet te zien, maar nu lachte zij wecr, luider dan zooeven, zoodat hij het liefst zijn •toren had toegestopt. van 5.000.000.niet te boven gingen. In het voorhanden bewijsmateriaal was de totale omvang van den kleinhandel in 1932 geschat geworden op 1.700.000.000.en hierbij ver tegenwoordigen de kleinhandelprijzen van de uitgegeven geschenken in hetzelfde jaar (aan genomen op 10.000.000.of wel 2 maal haar geschatten maximalen kostprijs) een fractie van 1 Het grootste aantal cotipon- cadeauxsystemen staat in verband met den verkoop van voedingsmiddelen, zeep en siga retten. Cadeauxartikelen worden betrokken uit industrieën van zeer groote verscheiden- heid. Zij omvatten porselein en aardewerk, I galvanische- en messenmakersartikelen, alumi-1 riiumgoederen en ijzerwaren, fietsen, radio toestellen, electrotechnische artikelen, gramo- foons en gramofoonplaten, vulpennen, came ra's, textielgoederen en kleedingstukken, schoe nen, parfumerieën, speelkaarten, galanterieën enz. In het algemeen staan de artikelen, die als geschenken worden uitgegeven, niet in ver band met de artikelen, waarbij de coupons worden verpakt. De commissie constateert: De conclusie tot welke wij gekomen zijn na de wederzijdsche argumenten overwogen te hebben, is, dat het coupon-cadeauxstelsel niet nadeelig is voor het publiek belang. Naar ons inzicht is het sterkste argument, dat tegen dit stelsel naar voren gebracht is geworden, de als niet twijfel achtig beschouwde verplaatsing (bedoeld is verplaatsing van omzet in de bedoelde artike len. Vert.) en onzekerheid, die het stelsel zou kunnen veroorzaken aan den handel, die ge woonlijk goederen, die als geschenken worden aangeboden, distribueert. Wij gelooven echter niet, dat de veroorzaakte schade zoo groot is, als soms wordt beweerd, noch dat de terug werking op het gewone publiek waarschijnlijk belangrijk is. Wij meenen, dat de spaarder van cadeaux coupons inderdaad met het cadeau iets verkrijgt, dat hij anders niet vér- kregen zou hebben. Of dit „iets" juist om schreven is met het woord „cadeau" schijnt ons van weinig belang te zijn en wij zien geen reden tot de veronderstelling, dat eenig belangrijk gedeelte van het publiek misleid wordt om te gelooven, dat liet iets krijgt, dat niet begrepen is in den prijs, dien het betaalt. Van het standpunt van vele fabrikanten is het coupon-cadeauxstelsel een waardevol mid del tot verhooging van omzet en wij hechten bijzondere beteekenis aan het argument, dat het systeem in sommige gevallen de eenige overgebleven en practische methode is voor een beginneling om een eenigszins vasten voet te krijgen in de concurrentie met gevestigde concerns. Naar onze meening zou liet tegen het publiek belang zijn, door wetgeving methodes van zaken doen uit te zonderen, die vooral voor nieuwe fabrieken bijzonder nuttig zijn. Wij overwogen de mogelijkheid van een compromis tusschen voor- en tegenstanders van het couponstelsel op de basis van cadeaux- coupons die, naar keuze van den spaarder, in wisselbaar zouden zijn voor cadeau zoowel als voor geld. Bij inwisseling tegen geld zou liet bedrag natuurlijk den prijs vertegenwoordigen, dien cle fabrikant voor het cadeau betaalt en niet dïSi winkelprijs. Wij vonden echter niet, dat dit voorstel aanneembaar zou zijn en wij zien geen reden om aanneming hiervan af te dwingen. Als een algemeene conclusie voegt de com missie hieraan nog toe: Wij zijn tot de con clusie gekomen, dat zoowel wat cadeaux co'u- Maar zeggen deed zij niets. Waarom, in 's he mels naam zeide zij niets? Dit zwijgen werd on draaglijk; daar moest een einde aan komen, hoe dan ook. „Je begrijpt wel, Karinlief," zeide hij, „dat ik niet zoo rijk ben, dat ik twaalf duizend voor niets kan weggooien. En wat voor belang zou ik in den jongen Rijde eigenlijk stellen? Het liefst zag ik natuurlijk, dat hij daar ginds in Engeland bleef en dat jij noch ik ooit meer iets van hem tc hooren kreeg. Je zult dan begrijpen hoe lief ik je heb, wanneer ik, alleen om jou tot vrouw te krijgen, er genoegen mede neem, hem naar Zweden terug te zien komen, weer in jouw na bijheid dat is onvermijdelijk om hem dan op den koop toe voor mijn eigen geld beschaving en een maat schappelijke positie tc verschaffen, aanzienlijker dan de mijne en die later aanleiding zou kunnen geven, te mijnen nadcclc, tot vergelijkingen tus schen hem en mij. Ja, het is een waagstuk, dat ik onderneem, dat weet ik wel, maar ik weet ook. dat jij een deugdzaam en goed meisje bent, en dat je er niet toe in staat zoudt zijn mij te be driegen, wanneer je mijn vrouw waart geworden. Wist ik dat niet, en vertrouwde ik je niet door en door wat dat betreft, dan zou ik waarlijk nooit met dit voorstel voor den dag zijn gekomen. En nu moet jij er eens goed over nadenken, Karin. Ik verwacht je antwoord niet vandaag of morgen; ik wil niet voorbarig te werk gaan. Jc hebt een maand bedenktijd. En wanneer jc dan, zooals ik hoop, zult inzien, dat het. je plicht is, mijn aanbod aan tc nemen, zoowel tegenover Olof en Rijde en mij als tegenover jc moeder en jezelf, dan weet je wel, dat je een tccderdcr, liefhebbender man dan mij nooit zoudt kunnen krijgen, want ik ben. pons als handelsbonnen betreft, het cadeaux- couponstelsel niet* schadelijk is voor het pu blick belang en geen wettelijke inmenging be hoeft. Het rapport is geteekend door alle leden van de commissie, maar Professor Macgregor maakt hierbij de opmerking, dat hij de alge meene conclusie niet accepteert, voor zoover liet handelsbonnenmaatschappijen betreft, ten zij ze gevormd worden door kleinhandelaren. Hij is beducht, vo.^ hij hieraan toe, dat de groei van onafhankelijke maatschappijen der mate sterk zal zijn, dat deze op kleinhandela ren de kosten van een cadeaux-stelsel zullen laten drukken, waarvan de voordeelen aan anderen ten goede komen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwomd nsiuiten en blad vermelden. Nieuwe gegevens over Verlamming Naar aanleiding van een vraag wil ik, hoe wel ver van het vaderland verwijderd, toch even het nieuwste over de beruchte verlam mingsziekte in een artikel beschrijven. Deze ziekte neemt op het Congres een groote plaats in en rapporten zijn uitgebracht door Canada, Duitschland, Engeland (twee) en Italië. Daar uit zien we dus meteen hoeveel belang men in verschillende landen heeft bij deze ellendige ziekte. De aan mij gezonden vraag luidt: Wij heb ben jonge Barnevelders hennen, geboren 22 Maart van dit jaar (de brief is gedateerd 31 Sugustus). De dieren hebben zich geduren de den zomer goed ontwikkeld doch er zijn er onder die lam worden, d.w.z. niet kunnen loopen. De toom telt 85 stuks. De achter blijvers vertoonen die lamheid en enkele die reeds liggen of eerstdaags van plan zijn dat te doen. Ze zijn opgefokt met standaard ochtend- voer en kuikenzaad en nu verder met ochtend- voer dat door de coöperatie wordt gemengd met krijt, traan, gist, enz. Ze kunnen vrij rondloopen in grasland, hebben steeds friscli drinkwater en grit. Wat tegen die kwaal te doen? Op het oogenblik lijden er 7 stuks aan. Voor veertien dagen werden de eerste ver schijnselen waargenomen. Enkele zijn reeds gestorven, sommige schijnen iets.op te leven. Kunt u mij misschien zeggen waaraan de dieren gebrek hebben en of we er iets tegen kunnen doen? Zoo heb ik in de laatste jaren honderden klachten ontvangen, alle verschillend in onderdeelen, alle gelijk in de hoofdzaak, n.l. dat de jonge hennen tegen den leg verlamd raken, zich niet meer van de plaats kunnen bewegen en uitteren en sterven als ze niet kunstmatig gevoed worden. De ziekte is nog slechts enkele jaren bij de pluimveehouders bekend, althans zoo, dat zij zicli ernstig ongerust maken. De eerste be schrijvingen er over, die toen nog slechts enkele gevallen betroffen, zijn al ongeveer 25 jaren oud. Tot voor enkele jaren smeulde de ziekte min of meer zoo hier en daar, thans komt zij vrijwel in alle landen voor, waar men veel pluimvee houdt en neemt een meer dreigenden vorm aan. Eerst een en ander over de ver schijnselen. Zij komt het meest voor bij de jonge hennen tegen dat zij - legrijk worden. Zij is echter al gevonden bij kuikens van 40 dagen oud en bij hennen van over de 12 maanden, doch liet meest komt ze voor bij dieren van 3 tot 7 maanden, dieren die heel wat aan voer en op fok gekost hebben en zich door najaar- en wintereieren rendabel moesten maken. De ziekte breekt plotseling uit zoodat de dieren opeens geheel verlamd zijn, of zij be gint langzamerhand en ziet men eerst een stijven gang, daarna wankelen, trekken met één been, neervallen met de pooten trappend. Meestal liggen de dieren op örj zijde, de eene poot vooruit en de andere aelueruit gestrekt. Soms hangen ook één of beide vleugels ver lamd slap langs liet lichaam neer. Naast de eigenlijke zenuw-verschijnselen (de verlamming) treedt heel vaak op: gapen en blind worden. Het gapen berust waar schijnlijk ook op een zenuwziekte, de blind heid berust op een ziekte van liet regenboog vlies, die zich langzamerhand over de lens en het hoornvlies uitstrekt. De oogen worden geheel grijs, vandaar de Amerikaaiische naam: parel-oogziekte. De ziekte komt voor zoowel bij hennen als hanen en bij allerlei rassen. Alleen heb ik opgemerkt dat in ons land de Barnevelders in verhouding tot de andere ras sen het meest van de ziekte te lijden hebben. In den beginne heeft men gedacht dat voed- selfouten de oorzaak der ziekte waren en heeft men aan van alles en nog wat de schuld ge geven. Hiervoor was reden, want bij kuikens kénnen wij verschillende vormen van verlam ming die op een gebrek aan bepaalde vita minen of mineralen berusten. Over het alge meen zijn kippen gauw zwak in de beenen en zou ik haast zeggen dat bij de kippen been zwakte een kwaaltje is als hoofdpijn bij den menscli. Door honderd en één oorzaken heb ben de menschen hoofdpijn en door massa's oorzaken hebben de kippen beenzwakte. Maar daar gaat het bij deze ziekte niet om. Ik kan daar thans niet over uitweiden, ik kom daar wel op terug. Moderne onderzoekingen hebben uitgemaakt dat deze speciale ziekte met het voer niet veel te maken heeft. Ja zelfs hebben sommigen opgemerkt dat de best gevoede dieren het meest last van de ziekte hadden. (Onze briefschrijver vormt daarop een uitzondering, daar bij hem de achterblij vers het eerst ziek worden.) Alen heeft ook gedacht aan coccidiën en lintwormen in den darm en deze parasieten- theorie heeft zich tot heden toe taai vast gehouden. Toch is thans naar mijn meening ook haar einde gekomen. Meer en meer blijkt dat de ziekte door een smetstof veroorzaakt wordt en wel een filtreerbare smetstof, net als de diphtherie, mond- en klauwzeer, varkenspest, enz. Men is er in tal van labora toria in geslaagd kuikens door inspuiting met weefsels van lamme kippen ziek fe maken en zelfs heb ik ook verscheidene proeven in die richting gedaan. Het schijnt dat de kuikens het gevoeligst zijn gedurende de eerste levens weken en tegen den leeftijd van vijf maanden houdt de gevoeligheid op. Verder duurt liet maanden eer na de besmetting de ziekte uit breekt, de smetstof heeft dus langen tijd noo- dig om liet lichaam ziek te maken. En mi iets vreemds. De smetstof werkt niet direct op de zenuwen doch de smetstof prik kelt bepaalde cellen in het lichaam tot ver meerdering en gezwelvorming. Vormen zich dergelijke celophoopingen in de zenuwen dan worden de kippen lam, zetten de cellen zich in de oogen af dan volgt blindheid. Vandaar de wetenschappelijke naam neurolymhomato- sis galliiiarum, dat wil zeggen: gezwellen op gewekt door lymphocythen in de zenuwen bij kippen. Is me dat even een prachtig geleerd woord De ziekte schijnt zelfs van de ouders op de kuikens over te gaan door de eieren, hetzij dat alleen de aanleg overgeërfd wordt of dat de smetsof zelf overgaat. De ziekte is ongenees baar op bet oogenblik, afmaken is het eenige en niet fokken van koppels waaronder de ziekte voorgekomen is. Op liet oogenblik is er sprake van dat in Engeland een entstof gevonden is. Als het zoo is zullen mijn lezers er spoedig meer van hooren. Dr. te hennepe. ROGGE- EN GERSTVERBOUWERS Er is een steunregeling in voorbereiding, waarbij den verbouwers van Nederlandsche Rogge en Gerst bij verkoop dezer producten een toeslag zal worden betaald. Naar ons werd medegedeeld, zal deze rege ling voor Rogge omstreeks 1 October en voor Gerst omstreeks 7 October a.s. worden bekend gemaakt. In verband hiermede worden Rogge- en Gerstverbouwers in eigen belang aangeraden, in afwachting dezer regeling, nog niet tot ver koop over te gaan. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland. open en eerlijk bekend, een door en door edel mensch; ik zal je op de handen dragen en het je in alle opzichten naar den zin maken, je zult rijkelijk kleedgeld hebben en in het huishouden zal je je niet moe behoeven te maken, wanneer je daartoe geen lust gevoelt.en wanneer je je moeder bij jc wilt hebben, dan kan zij de kamer rechts van het portaal krijgen, die nu verhuurd is; dat heb ik haar trouwens al beloofd." Karin liet nogmaals dien akcligcn, ijzigen lach hooren en zich naar de sofa omkecrendc, was zij in het geheel niet verwonderd, moeder daar over eind en klaar wakker te zien, niet onrustig spie denden blik iedere beweging van haar gezicht volgende. „Zóóóó, dat is dus mijn moeder, die geholpen heeft dit mooie plannctjp in elkaar tc zetten?! dat dacht ik wel," zeide Karin met bijtenden hoon in haar stem. „Ze is hier telkens verslag komen brengen, nu begrijp ik het. Maar zij had zich die moeite kunnen sparen. Ik ben niet zoo gemakkelijk te lokken als jelui denkt, en ik ben niet tc koop. voor twaalf duizendniet eens voor een milliocn Daar hebt jelui mijn antwoord." „Neen, neen, neen," barstte Janzen haastig uit niet afwerende handbeweging, „ik wil vandaag nog geen antwoord, heb ik immers gezegd, dat zou slechts overijld zijn. Denk over de zaak na, kalm en verstandig, weeg liet voor en tegen, en wanneer je rechtvaardig wilt wezen, zal jc nog inzien, wanneer dc 25c Januari gekomen is, dat mijn voorstel goed is, omdat het aan alle betrok kenen dat geeft, wat zij het liefst willen..behalve natuurlijk aan jou, maar wat jij nu verlangt, dat is iets onmogelijks, want jc ku nt den jongciiRijdc nooit tot man krijgen, dat weet je wel, voor zoover Bij artikel 9 der landbouwcrisiswet 1933 heeft de Regeering de bevoegdheid verkregen om de voortbrenging van z.g.n. crisispro ducten te beperken, te verbieden of voor waardelijk toe te staan. Alvorens eenigen maatregel voor een be paald product te kunnen nemen is het echter ncodig, om den omvang der productie en vooral den aard der bedrijven te leeren kennen. Omdat naar alle waarschijnlijkheid ook voor verschillende tuinbouwgewassen de Regeering van bovenbedoelde bevoegdheid gebruik zal moeten maken, zal nu door tus- schenkomst van de veilingen een inventari satie plaats vinden van de oppervlakte, be- teeld met groenten en fruit. Teneinde hiermede zoo spoedig mogelijk gereed te zijn is onder leidiDg van de Pro vinciale Commissie voor elk der veilingen een bepaald rayon gevormd. De betreffende veiling heeft dan tot taak om van alle, binnen haar rayon woonachtige verbouwers van tuinbouwgewassen, dus ook van niet-leden hunner organisatie, een biljet in te zenden, waarop de omvang en de aard der bedrijven staan vermeld. Daar de inhoud dezer biljetten by de verder ten aanzien van de verbouwers van tuin bouwgewassen te nemen maatregelen den grondslag zal vormen, waarop deze worden uitgevoerd, is het van het grootste belang, dat een ieder, die wenscht voort te gaan je tenminste hem en jezelf niet tot armoede en ellende wilt brengen. Overigens weet zelfs niemand waar hij uithangt en het getuigt niet van diepe gevoelens bij hem, dat hij..." Hij zweeg plotseling, want juffrouw Berger trok hem waarschuwend aan zijn mouw. „De groothandelaar heeft niets meer te zeggen," viel deze hem in de rede. „Karin zal zeer zeker de goede bedoeling en de edele onbaatzuchtigheid van het gedane voorstel inzien en zij zal er in haar binnenste ook dankbaar voor zijn, zoodra zij tot bedaren is gekomen. Geloof mij, wanneer het zoover is, dat zij er rustig over na kan denken, eens ernstig met zichzelf tc rade kan gaan en zich dan afvraagt, wat onder deze omstandigheden haar plicht is, dan zal zij zeker toegeven, dat er niemand op dc wereld is, die het beter met haar voorheeft, dan wij beiden en dan komt alles in orde. Geloof je ook niet, Karinlief?" Karin lachte luidkeels en deed een paar stappen naar haar moeder, waarbij zij haar gebalde vuisten dreigend schudde. Zij was doodsbleek en haar oogen schoten vlammen. Juffrouw Berger gaf een gil: precies zoo had haar man zaliger er uitgezien, wanneer hij zijn betere helft sloeg, en zij retireerde ontsteld achter de tafel. Haar vrees was echter geheel overbodig. Karin had haar reeds weer den rug toegekeerd en het zelfde oogenblik vielen de portières achter haar dicht. Zij hoorden haar met vluggen tred dc eet kamer uitloopcn. „Waar gaat zij heen?" fluisterde Janzén ver schrikt. „Stil!" Juffrouw Berger sloop naar dc deur, sloeg de portières op zijde en luisterde. „Zij is in het spreekkamertje... zij doet zeker haar mantel aan." „Maar in 's hemels naam, loop haar dan ach terna!" „Neen, het is het beste haar te laten loopen. hier wordt zij er niet kalmer op. Voor vandaag is er met haar niets meer te beginnen." Nu werd een deur met harden slag dichtgegooid. „Die is er van door," zei juffrouw Berger. Zij slopen beiden naar het spreekkamertje. Het was leeg, en toen zij de huisdeur voorzichtig open den, hoorden zij nog haar vluggen tred op dc trap. „Wat een kerstfeest!" zeide Janzén sentimen teel, de handen in elkaar slaande. „Het volgende wordt anders," zeide juffrouw Berger droogweg. „Dan is u al een half jaar ge trouwd." „God geve het." Toen zij weer in dc eetkamer kwamen, zagen zij iets op het tafelkleed schitteren. Het was het gouden horloge. „Zij haat mij!" zuchtte Janzén. „Over een maand zal zij liet terugnemen als een verlovingsgeschenk." Janzén was niet ontvankelijk voor deze troost woorden. Hij zag er geknakt en verouderd uit en liad zijn elastische, zelfbchaaglijke houding geheel verlorenhet was alsof er in hem een veer gespron gen was. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1