inver moeid Onze Eilanden. EERSTE BLAD Leest„OnzeEilanden" ZATERDAG 23 September 1933 TALMI. TROONREDE. een molybdeenkern worden gewikkeld, weer onder vermijding van de geringste beschadi ging. Na een reeks van verdere bewerkingen en behandelingen moeten de twee molybdeen- kemen weer worden verwijderd, want alleen de ragfijne wolframdraad gloeit later in de lamp. De uitwerking van "een zeer speciaal zuur, dat het molybdeen oplost, was een scheikundige studie op zichzelf en het resultaat er van zou men wel „het superkoningswater van de Bi-Arlita" kunnen noemen, want dit zuur moet van de twee zeer verwante metalen wolfram en molybrjeen het laatstgenoemde restloos oplossen en mag het wolfram niet in het minst aantasten. Dit is maar een greep uit de vele problemen die waren op te lossen, te beproeven en weer te beproeven, alvorens tot een fabricage kon worden overgegaan. Honderdduizenden lam pen zijn reeds voor dit doel gemaakt en in de laatste twee jaren zorgvuldig beproefd. In dezen zomer is de fabricage van dit I'ül-I nieuwe product met voile kracht opgenomen, zoodat binnen korten tijd geheel Nederland van dezen nieuwen sprong naar betere kwali teit kan profiteeren. kip. look lap pen Ivan van Hon amp neer deld er Inder lita" lerug Incest leten- lische 1 ver- biraal mo- fhaar, 3000 Imag irden, plaat- zou Ier op AARDAPPELENLEED Klachten over de Ned Aardappelencentrale Te Zuid-Scharwoude is Vrijdag een ver gadering van tuinbouwers gehouden, die in felle bewoordingen zich hebben uitgelaten over de Ned. Aardappelencentrale. De ver bouwers van aardappels, die bijna allen den groven tuinbouw uitoefenen en als zoodanig reeds met de grootste financieele moeilijkheden te kampen hebben, hadden gemeend, als ge volg van de instelling der A. C., een behoor lijken prijs voor hun consumptie-aardappelen te ontvangen. De practijk leert echter, dat ze nu nog minder ontvangen dan zonder deze centrale, daar nog 25 procent van den vast- gestelden minimum-prijs wordt ingehouden, welk bedrag zal moeten dienen, om de mini- mum-prijzen uit te betalen aan hen, die niet in de gelegenheid zijn geweest, hun aardappels, wegens te groote voorraden in Nederland te verkoopen.Er werd aangedrongen op een on middellijke scherpe actie tegen de werking van de aardappelencentrale, opdat de verbouwers van consumptie-aardappelen nog niet erger .worden gedupeerd dan ze reeds zijn. lichaam juist die stoffen phos phorus en geconcentreerd melk- eiwit toevoeren, die bloed, ze nuwen en spieren noodig hebben om nieuwe kracht ui t op te bouwen, „Sanatogen is het bette verster kingsmiddel. Hetwekt den eetlust op en doet zwakken en herstel lenden in kracht toenemen." schreef Dr. J. C, van E., te L, Reeds na een kortstondig gebruik van Sanatogen zult ge bemerken dat ge U krachtiger voelt, het werk U minder in spant en 't gevoel van oververmoeidheid 'savonda U niet langer bekruip^. TOGEN vsterkend Voedsel Dfögisten vanaf/'?,— per bu» Prijs per kwartaal Losse summers ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 90 Week-revue. Buitenland Er wordt in deze schoone Septembermaand in de internationale politieke keuken onder bijzonder hoogen druk gewerkt, zulks in ver band met de komende gebeurtenissen te Genève. Te Parijs zijn begin dezer week reeds de voorbereidende besprekingen begonnen over de voortzetting van de door en door zieke ontwapeningsconferentie tusschen de Fran- schen en Engelschen, met als toehoorder voor Amerika Norman Davis en voor Italië de lta- liaansche gezant te Parijs. Het doel dezer voorbesprekingen is duide lijk. Het Hitleriaansche Duitschland baart groote zorgen aan Parijs en ook aan andere landen en Parijs hoopt door deze voorbe sprekingen de wederzijdsche standpunten over de tegen Duitschland aan te nemen houding tot elkaar te brengen. De lezer weet dat Duitschland op rechtsgelijkheid inzake be wapening blijft aandringen, dat het een in grijpende vermindering van de wapenrusting der overwinnaars eischt en dat het anders tot herbewapening wenscht over te gaan. Minister Frick heeft nog dezer dagen onomwonden deze eischen opnieuw gesteld en daarbij verklaard, dat Duitschland zich uit de zalen der inter nationale conferenties zal terugtrekken, wan neer de Duitsche eischen niet worden in gewilligd. Onder de tegenwoordige omstandigheden is Frankrijk niet bereid zijn bestaanden voor sprong op het gebied der militaire uitrusting prijs te geven, het wijst iedere verzwakking vastberaden af en de Fransche regeering weet zich hierbij gesteund door het geheele Fransche volk. De politiek van wijlen Stresemann en den grooten Briand is volkomen op de flacon, de Franschen zijn bereid tot vermindering der bewapening over te gaan, nadat gedurende vier of vijf jaren Duitschland zich aan een internationale controle heeft onderworpen en uit deze controle duidelijk is gebleken, dat er van dien kant geen oorlogsgevaar is te duch ten. Er wordt in Duitschland wat te veel aan verheerlijking van den oorlog gedaan. Prof. Ewald Banse, hoogleeraar in de oorlogskunde aan de Technische Hoogeschool te Brunswijk, wil reeds de zesjarige kinderen opvoeden in den geest van een „frisch-fröhlicher Krieg" om de Franschen van standpunt te doen ver anderen. Het is jammer dat wij in verband met de plaatsruimte niet verder kunnen ingaan op deze verschrikkelijke uiteenzettingen van Prof. Ewald Banse, de lezer kan zich hiervan op de hoogte stellen door het boekje van prof. Banse, getiteld t Wehrwissenschaft" te be- stellen. Onze haren zijn in den loop der jaren verdwenen, anders waren ze bij het lezen hier- I van ongetwijfeld van verbijstering rechtop gaan staan. van een en ander te leeren kennen. Hij zou dan kunnen beginnen met een artikel van den Engelschen journalist J. L. Garvin in de „Ob server", in welk artikel eenige harde noten over Duitschland worden gekraakt. Garvin schrijft daarin: „Als de nazi's op het oogenblik macht ge noeg hadden, zouden zij hun buren aan stuk ken scheuren. Hun fanatieke revolutie ont kent, veroordeelt en vernietigt elk moreel be ginsel, waarvoor de Volkenbond gesticht en waarop de verwachtingen van vrede gegrond-' vest waren. Wat er op het oogenblik in Duitschland omgaat is ontzettend genoeg, maar nog ontzettender is de blindheid daar tegenover, waarmee men elders geslagen schijnt. Het heele vraagstuk van ontwapening, zoowel als dat van herziening van het vredes verdrag is totaal gewijzigd. Zij, die wel zijn ingelicht, zien het, doch weinigen zeggen het. De tijd om de waarheid te spreken is gekomen. De waarheid is, dat de vrede vrijwel zeker thans nog gered kan worden door een vast besluit hem te handhaven en het vormen van een overweldigende combinatie daartoe. Dat is het eenige middel. Onder de totaal gewijzig de omstandigheden kan de vrede niet gered worden door de methoden, tot dusver te Genève gevolgd. Wat men ook denken moge over de'wreedheden tegenover de Joden en anderen, dat is een binnenlandsche Duitsche kwestie, waar men zich niet mee kan be moeien, maar de internationale zijde van het Hitlerianisme gaat iedereen aan. Als men de oogen daarvoor sluit, zal het een nieuwe doodenmarsch voor militairen in andere lan den inluiden. Het nazi-geloof is de vijand voor elke hoop op de toekomst der menschheid. Er zijn in Duitschland thans twee ongeëvenaarde dingen. In de eerste plaats een valsche ver heerlijking van het „ras" en van een mystisch Teutonendom (barbarendom) en ten tweede een georganiseerde verheerlijking van den oor log om den oorlog niet als verdediging, maar als ideaal. De jeugd van het land wordt stelselmatig van die afschuwelijke leer door drenkt en er mee vergiftigd. Elke aanprijzing van den vrede wordt meedoogenloos verdrukt. Dit is geen fantastische afwijking van enkele ziekelijke individuen, maar een weloverwogen philosophie welke methodisch wordt geënt op bevel van den almachtigen staat. Slechts een overweldigende combinatie in den geest en het geloof van den vrede kan be- letten dat deze leer tot daden komt. Er zijn gelukkig teekenen, dat er zoo'n combinatie op komst is. Intusschen is het huidige standpunt van Frankrijk onaantastbaar. Het wil en het kan niet ontwapenen zoolang het Hitlerianis- me niet ophoudt het helsche idealisme te prediken van den oorlog en tastbare verzeke ringen begint te geven vari een veilig gedrag". Er gaan geruchten dat behalve von Neu- rath als minister van buitenlandsche zaken, ook dr. Göbbels, een der meest fanatieke leiders van de nazi's, straks naar Genève zal gaan. Göbbels is minister van propaganda, zal de Prof. Banse heeft zichzelf en zijn land met het schrijven van dit beruchte boekje geen dienst gedaan, tenminste niet in de oogen van hen die temidden dezer hevige branding hun hoofden koel en hun harten warm houden en het zou voor dezen zonderlingen prof. heel nuttig kunnen zijn eens nauwlettend de bui tenlandsche pers "te volgen, teneinde de reactie FEUILLETON. |Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. (Nadruk verboden.) 23) Janzén en Karin gingen aan het venster zitten i (Juden hun best zachtjes te spreken. Het jonge meisje nam een album ter hand en terwijl zij daarin de alle min of meer gedekolieteerdc Ween- •che schoonheden bekeek, zat zij te verzinnen, toe zij in zake het gouden horloge haar woorden wu kiezen om Janzén niet onnoodig te krenken. Een gedempt gesnurk vanuit den hoek der sofa fnoest tc kennen geven, dat moeder ingeslapen Fs bijna op hetzelfde oogenblik, dat zij was pan liggen; maar juist dat gesnurk was voor prin het bewijs, dat zij niet sliep, want moeder mirkte nooit; daarentegen zeide zij in haar slaap toecis ,,phu" bij iederen keer, dat zij uitademde, n dat deed zij nu niet. Karin had geen geheimen vertellen, zoodat het heelemaal niet erg was l,s moeder wilde luistervinken. Nadat Janzén een tijdlang op fluisterenden toon 'tor koetjes en kalfjes had gepraat, doch slechts ^strooide antwoorden had gekregen, besloot prin eindelijk de stoute schoenen aan te trekken. '.Luister nu eens, mijnheer Janzén," zeide zij, 5" trachtte heelemaal niet haar stem te dempen ftoder sliep immers toch niet „het was ver- pRAISItl A-vanVALKEMBURG' S*' A -iLEVERTRAAk (Adv.) stemming der nazi's aldaar vertolken en zal bij aandachtig luisteren en scherp toezien tot de ontdekking komen dat zeer velen Duitsch land even sterk wantrouwen als Garvin in de „Observer". Maar tegenvallen kan liet te Genève niet meer, om de eenvoudige reden dat niemand er iets van verwacht. Men kramt en lijmt achter de schermen in koortsachtig tem po om erger te voorkomen. Vanuit Oostenrijk komen voor de regeering Dollfuss ongunstige berichten. Er heerscht groote oneenigheid in de regeeringskeuken. Starhemberg, de man achter de schermen, eischt fascisme en verwacht dit van Dollfuss, vice-kanselier Winkler is hiertegen gekant, Dollfuss streeft naar bemiddeling door een soort gematigd fascisme, Vaugoin, een der invloedrijkste leiders der christen-socialisten wijst opslurping van de oude politieke par tijen van de hand en de sociaal-democraten verwerpen uit den aard der zaak alles wat een fascistische strekking heeft. Tusschen al deze stroomingen moet de kleine Dollfuss trachten door te schipperen om zijn zwak regeerings- scheepje voor ondergang te behoeden. Daarbij komt dat de nationaal-socialisten, hoewel ge handicapt door de tegen hen genomen straffe maatregelen, toch rusteloos hun actie blijven voortzetten en volgens de verschillende be richten nog dagelijks aan kracht winnen, zoo dat de regeeringspositie met den dag hache lijker wordt, de kansen op onaangename ver rassing grooter. LEDEN DER STATEN-GENERAAL! My wederom in Uw midden bevindende, gevoel ik mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring, waaronder ook ten on zent de volkswelvaart ernstig ïydt. Btf de productie zoowel als bij deu ruil van goederen openbaren zich voorts overal verschuivingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze landbouw en nijverheid worden even zeer als onze handel en scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereld structuur voor eischen van aanpassing ge steld, waarbij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der Regeering in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijdingjvan gewaagde proefnemin gen op monetair en economisch gebied zul len, nu ook de Londensche conferentie niets tot stand kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederen verkeer, verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting wer kende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokkeling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tus schen uitgaven en inkomsten op verontrus tende wijze verstoord. De Regeering zal daarom het komende zittingsjaar in de allereerste plaats Uw aan dacht vragen voor een reeks van maatregelen, die onmisbaar zijn voor het financieel her stel. Het streven is er voor alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke be perking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden ver kregen door eene redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Een nieuwe salarisregeling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal vooral moeten worden bereikt door doelmatiger organisatie en door besnoeiing van verschil lende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termfin nog te verwachten verdere besparingen op de uitgaven, is een nadere versterking der middelen onmisbaar geble ken. Daartoe strekkende voorstellen zullen on verwijld worden ingediend. Aan het mis bruik, dat in steeds toenemende mate wordt gemaakt van deu rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van be lasting te ontgaan, zal paal en perk worden Voorstellen te dier zake zyn in voorbe reiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vyfjarige uitkeeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het ge meentefonds over het jaar 1934/35 een kor ting moeten worden toegepast, welke ver band zal houden met de gemeenteiyke draag kracht. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toe zicht op het financieel beleid der gemeente noodzakeiyk. Dit brengt mede een versterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bezoldigingsregelen van personeel in publie- ken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te rechtvaardigen ver schillen in de belooning van overheidsper soneel weg te nemen. Voorstellen tot wetteiyke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mitsgaders tot her- ziening van het in het Wetboek van Koop handel vervatte binnenvaartrecht, zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het executierecht wor den voorzieningen voorbereid, welke in de bijzondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarby zal, voor zooveel noodig, door by- zondere middelen er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden benadeeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbegroo- ting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden, ten doel hebbende door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken werkverruiming in het leven te roepen, ten einde de ellende der werkloosheid te lenigen. Bevordering van woningbouw tegen ver laagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken, om voor arbeiders woningen te bazend goed van u mij gisteren avond dat gouden horloge tc geven en ik weet niet of ik er u wel voldoende voor heb bedankt, doch nu moet ik u zeggen, dat ik nog veel dankbaarder zou zijn, indien u zoo goed zoudt willen wezen het terug te nemen. Het past een arm meisje als mij niet om met dergelijke kostbaarheden tc pronken; het zou slechts stof geven tot kwaadsprekerij van de buren en u heeft geenerlei aanleiding om mij zoo'n duur cadeau tc geven. U heeft tegenover ons geen verplichtingen, integendeel, en familie zijn wij ook niet van elkander." „Neen, helaas niet," zuchtte Janzén. „Van den familieband, dien ik wenschte, heeft juffrouw Karin niets willen weten." Het was de eerste maal, dat hij toespeling maakte op zijn geketste liefdesverklaring. Karin fronste haar wenkbrauwen. „U heeft mij beloofd, daarover nooit meer te beginnen," zeide zij en sloeg een blad om in het album. „Juist, maar vandaag heb ik iets anders van belang met u te bespreken en ben daardoor ge dwongen mijn woord te breken. Bij wijze van inleiding, iets over mijzelf." Hij pauseerde een oogenblik, doch toen er geen antwoord kwam, ging hij voort: „Ik behoef u nauwelijks te zeggen, dat mijn warme gevoelens voor u onveranderd, neen, nog toegenomen zijn sedert de lente. Ik ben nu een maal zoo trouw van natuui. Open en eerlijk bekend, heb ik mijn best gedaan, mijn liefde voor de lieve juffrouw Karin uit mijn hart tc rukken, maar het is gewoon onmogelijk; wanneer mijn arme hart reeds lang stilstaat, zal die liefde blijven leven en als een lelie op mijn graf ontluiken." Zijn stem begaf hem en hij moest zijn neus snuiten. Toen hij zijn ontroering eenigzins meester was geworden, vervolgde Jiij: „Aan den anderen kant kan ik er voor voelen, waarom Karin ach ja, Iaat mij kortweg Karin zeggen niet dadelijk bereid was mijn teedcre, wankelbare gevoelens te beantwoorden. Wij zijn ook zoo verschillend van leeftijd. Toch ben ik in den bloei van mijn leven, pas 39 jaar oud, en bovendien, God zij dank, gezegend met een uit stekende gezondheid en een buitengewoon onver anderlijk opgewekt humeur. Ja, dit heeft wel niet tot zijn recht kunnen komen wanneer wij in eikaars gezelschap waren,., om zekere redenen hoeft er sedert de vorige lente als het ware een sluier van melancholie over mijn anders zoo vroolijke stemming gelegen, maar overigens ben ik een joviale kerel, dat zeggen al mijn kennissen." „Ik twijfel er niet aan, maar begrijp niet wat dat hier ter zake doet." „Ja, daar heeft Karin in zeker opzicht gelijk in, het was dan ook eigenlijk van heel iemand anders, dat ik wilde spreken, namelijk van een jongen man, dien ik benijd, meer dan ik mij bewust ben ooit iemand benijd tc hebben, omdat Karin zoo veel van hem houdt. Ik bedoel haar neef, den jongen Rijde." Karin kromp ineen, toen zij zoo onverwachts dezen naam te hooren kreeg eii keek Janzén vor- schend aan, als wilde zij zien, of hij als vriend of vijand ging spreken, doch zijn nog van het diner verhitte gelaat had een uitdrukking zoo onschuldig als een pasgeboren lammetje en zijn vioolblauwc oogen keken haar zoo naïf en nuchter aan, alsof daarachter nooit sluwe nevenbcdoclin gen verborgen waren geweest. verkregen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden ge troffen om voor bestaande woningen geleide- ïyke huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden ge streefd het particulier bedrijf daarbij zoo veel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en in ver band daarmede de financieele toestand in Nederlandsch-Indie, blijven groote zorg eischen. Het budgetair «venwiebt is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uitputtenden belastingdruk zal na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhoo- gingen nauwelijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel even wicht in Indiê dus slechte door voortgaande beperking der uitgaven zyn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhoudin gen aldaar vereischt voortdurende aandacht en waakzaamheid. In het algemeen belang der bevolking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik, dat door sommige volks leiders wordt gemaakt van de vrijheid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met economische moeilijkheden te kampen. Zoowel van overheidswege als van parti culiere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de econo mische toestand in Curasao althans tot dus ver en de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, vr(J bevredigend te noemen is. De moeilijkheden, in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrijpende maatrege len noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen wor den gerekend op trouw aan de overheid en gehoorzaamheid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voordoen, die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Regeering het overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet be vorderlijk is aan de ontplooiing der inter nationale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, biijf ik hopen, dat de ontwikkeling van de organisatie der Staten- Gemeenschap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diep gaande veranderingen welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn ingetreden, geen wijziging hebben gebracht in de vriendschappelijke verhouding van Nederland tot de andere Mogendheden. Met de bede, dat God mijn volk in deze moeilijke tijden moge sterken en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanniog moedig en waardig te dragen hetgeen onvermijdelijk is, verklaar ik de gewonezittiDg derStaten- Generaal geopend. „Ja, dc groothandelaar heeft gelijk, zeide Kaïin kalm. „Hem..." „Kom, zeg nu niet altijd de groothandelaar; noem mij liever Ferdinand!" „Zooals ti dan wilt... Ferdinand heeft gelijk; van Olof Rijde houd ik werkelijk veel." „Ik weet dat alles, je moeder heeft het mij gezegd en uit een en ander wat ik omtrent je vriendschap voor hem heb gehoord, maak ik op, dat de zekerste wijze om jou werkelijk groote vreugde te bereiden, zou zijn, wanneer men iets voor den jongeling en zijn toekomst deed." „Neen, maar... zou Ferdinand dat werkelijk willen?" barstte Karin uit en was zoo blij en aangedaan, dat zij hem onwillekeurig beide handen toestak. Hij drukte die eenigszins verstrooid, alsof zijn gedachten heelemaal in beslag waren genomen door wat hij nu ging zeggen, en liet ze weer dadelijk los. „Ja, hoewel onder zekere voorwaarden, die ik meteen nader zal toelichten," zeide hij en toen kwam er, als een sedert lang van buiten geleerd lesje: „Dc jonge Rijde, hoor ik, koestert den vuri- gen wensch om te studeeren, het universiteits- examen af tc leggen en doctor tc worden. Ik heb iemand geraadpleegd, die van dergelijke zaken goed op dc hoogte is en wij hebben samen uit gerekend, dat jc neef, vanaf dc hoogte, waarop hij nu staat, op zijn minst tien jaar noodig heeft om zijn doel te bereiken en dan nog moet hij met de meeste vlijt werken. Met spaarzaamheid en overleg zou hij er gedurende deze studiejaren niet 100 kronen in dc maand kunnen komen, meen ik. Dat maakt per jaar 1200 kronen, of le zamen 12000 kronen, en dit bedrag ben ik bereid I hem als renteloos voorschot te verstrekken, zonder verderen borgtocht, op te nemen met successieve lijk 100 kronen per maand. Karin had het laatste gedeelte van Janzén's speech nauwelijks gehoord"": haar hoofd 'duizelde van blijdschap en zij zou den spreker het liefste omarmd en gekust hebben; zij moest zich geweld aandoen om dat te laten. God zij dank, nu was er een einde aan alle zorgen en verdriet! En dat alles in écn minuut! Dat zij zooiets nog mocht beleven! Het geluk was gekomen als een bliksemstraal, als een electrische schok; zij zat er nog van te beven en te bijgen. En weer reikte zij hem beide handen en liet ze door hem aaien en liefkoozen. Bijna fluisterend, met van aandoening bevende stem zeide zij: „O, Ferdinand, je bent de beste mensch op de wereld." En tegelijkertijd herinnerde zij zich haar kinderachtige luchtkasteelen van winsten in de loterij, van dc oude dame in het Hunilepark, op wier dochter zij zoo sprekend leek en den rijken weldadigen heer, die Olof als pleegzoon zou aan nemen. zie, nu waren haar romantische meisjes- droomen toch werkelijkheid geworden! „Hoe innig dankbaar zullen wij zijn," zeide zij geroerd, terwijl zij zijn handen drukte, „zoowel Olof als ik zullen van Ferdinand houden als van een vader." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1