WRK3LEY Smederij en 2 Ar beiderswoningen PREDIKBEURTEN. Leest „Onze Eilanden". ADVERTENTIËN VERKOOPING Kantoor - Voorstraat 5 - Middelharnis AAMBEIEN. DE SALAMANDER i WOENSDAG 20 September 1933 15e jaargang. - n°. 89 De Aardappelsteunregeling I933. feuilleton. TALMI. VERSLAGEN winnen diglieid, wu Min voor de lutie en heeft al ewezen, ar echt- n Bemo eid ver- 'e junta ïblik de gemeen 'at Sen. echts te boeren, soldaten rd. familie. e tegen een ern- grooten om den ht heeft ng. Men natuur, delijden ie, tegen inancien ng Kai ng, pre van het iie leger. mpathie hopigen hineezen e wraak t onder n is het munisti- an heeft ~r vijan- gouver- houden. oedsfeer verschil- rdivisies Yat Sen •erklaar- lfde ide één internationale kaars een bol brengt, met een straal van 1 Meter; snijdt men nu in deze bol een opening van één vierkanten Meter, dan is de hoeveelheid licht die per seconde door deze opening wordt gezonden, de eenheid van lichtstroom, men noemt ze de lumen; tien lumen noemt men de decalumen. Een een voudige rekening leert ons, dat in totaal door die internationale kaars 4 pi lumen of ongeveer 12) lumen of 1,25 Decalumen worden uit gezonden. Eén kaars komt dus overeen met 1,25 Dim., of 1 Dim. met 0,8 kaars. In het vervolg ziet U dus op de lamp zoo wel het stroomverbruik (in Watt's) als de lichtstroom (in decalumen). Daar de ver bruikers meestal nog „in kaarsen" denken doet men goed even te onthouden; 1 Deca lumen is gelijk aan 0,8 kaars. Wat nu een lamp is van 80 Dim. was vroeger een lamp van 100 kaars. Het groote voordeel van deze nieuwe regeling is dus dat de verbruiker pas door deze tweeledige mededeeling gewaar borgd is dat de lamp hem voor een bepaalde hoeveelheid stroom de goede hoeveelheid licht geeft. J. Meijer Schwencke. ■ampen. r! ch nood-' mzetling. nog wel, cht van es op de ngevolge bracht vijziging en over aantal van de tslerkte, aantal oomver- voliedig. zij zijn akkelijk uidelijk1 t stroom ns licht. zekere en, een 'oor de- was het el ijk om lecht is, etzelfde oede U eeft dan lijk ver- eeft ge bedrog evonden i zoowel melden stroom en eerst mogelijk al vast en. Het rukt in hoeveel- eslagen. langrijk n op ae trachten aars is. lampen ne was- chreven eel, n.I. Europa werden rmelden 's, beter en, die zonden, stroom" tuuriijk sterkte, de nu kaars", I (sterkte rkanten j eltpunt dus de eid van tsterkle- en om Zondag 17 September 1933. N'EÜEKl.ANUSCH HERVORMDE KERK. tliddelharois, rm. dhr. Van Barneveld uit Delft en 'sar. Ds. Klejjue. Sommelsdijk. vm. leeskerk en 'sav. ds v. Asch. Dirkslaud, voi. ds. v. d. Wal en 's av. dhr. Baart Herkingeu, vm. eu 'sav. dhr- Overweel. Melissaut, vm. eu 'sav. ds. Bouw. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, vm. en 's av. dhr. Dekker uit Alphen a/d. R(jn. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. v. d. Wal. N'ieuweTonge, vm.ds. v. Asch en's av.leeskerk. Oode Tonge. vm. en 'sav. ds. Verkerk. Ooltgeosplaat. vm. ds Kieijne en'sav.leeskerk. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Oen Bommel, vm. leeskerken'sav.ds.PoIhuijs. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. I'olhuijs en 's av. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Viiddelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. .Melissant. vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en nam. ds. v. d. Velde. Ouddorp, vm. en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 's av. leeskerk. Den Bommel, v.m. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 's av. ds. de Blois. Herkingen, vm-, nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp. vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. Binnen enkele dagen verschijnt in den Boekhandel van C. DE MOOIJ te Ouddorp een boek Herinnering 35-jarig Regeerings- jubileum van H.M. de Koningin PRIJS 95 cent. te SOMMELSDIJK Woensdag, 27 Septem ber 1933 bij Inzet in het Hotel Spee en Woensdag 4 October 1933 bij Afslag in het Café „Harmonie", telkens des avonds 7 uur (Zomertijd). Ten verzoeke van Mej. Wed. W. BREUR te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. NUTSSPAAR^ANK Middelharnis Sommelsdijk Geopend van v.m. 9—12 en n.m.2—4 uur ZATERDAG v.m. 9—1 uur. MAANDAG n.m. 6—7 uur. DONDERDAG n.m. 6—7 uur. Rente vergoeding 3%. Oe Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee Ie Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel enden GRATIS TOEOANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver hoed RADICALE GENEZING dc hardneltwigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 59, R'riam Prijs per kwartaal Losse nummers f 1 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels„1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad veracbijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. HAAR UITVOERING IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND Uit dc talrijke verzoeken om inlichtingen bij de Gewestelijke Aardappel-Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland, beide gevestigd te 's-Gravenhage, Anna Pau- lownastraat 20, blijkt, dat zeer velen, zoowel in de stad als op het land van Noord- en Zuid- Holland nog niet goed weten op welke wijze deze steunregeling werkt, waar men zijn moet om vervoerbewijzen te halen, welke bevoegd heden de politie heeft enz. enz. Deze onwetend heid is zeer begrijpelijk, doch zij bemoeilijkt de uitvoering. Daarom ineenen wij goed te doen, deze korte uiteenzetting aan de pers te verstrekken, met het vriendelijk verzoek er bekendheid aan te willen geven. Het doel der aardappelsteunregeling 1933 is den aardappelverbouwer voor de aardappels, welke in Nederland geconsumeerd worden, een loonenden prijs te geven. De Nederland- sche consument verbruikt echter lang niet alle aanwezige consumptieaardappelen. Het over schot is, o.m. door invoerbelemmeringen van andere landen, zeer groot. Daarom is de voorraad consumptie-aardappelen kunstmatig verkleind, door alleen tot deze categorie te verklaren de maten van 3560 m.M. en een lengte van maximaal 8 c.M. Alleen deze maten worden beschouwd als consumptie-aardappe len. Alleen deze maten mogen in consumptie worden gebracht. Een ieder, die zich hieraan niet houdt is in overtreding. Het is goed hier den handel en de veilingsbesturen op te wijzen. Het Crisisaardappelbesluit van 1 September j.l. (St.bl. 466) bepaalt namelijk in artikel 2, dat het vervoeren van aardappelen slechts is toegestaan krachtens schriftelijke vergunning, af te geven door een crisisorgani satie. Als zoodanig is door den Minister aan gewezen (2 September j.l.) de Nederlandsche Aardappel Centrale. In de Ministrieele beschik king zijn o.m. ook genoemde maten opgenomen en een heffing van 1,per 100 K.G. Zonder schriftelijke vergunning van de Nederlandsche Aardappel Centrale is dus het vervoer in Nederland verboden en volgens artikel 31 van de Landbouw Crisiswet 1933 (St.bl. 261) krachtens welke het Crisis Aard- appelbesluit is genomen, zijn met het opsporen van de overtredingen o.m. belast de ambte naren van Rijks- en Gemeentepolitie en zij, die daartoe door onzen Minister zijn aangewezen, (b.v. controleurs). Het spreekt vanzelf, dat de verleiding om zonder vergunning te vervoeren groot is. De vergunning wordt eerst afgegeven, indien min stens de minimuin-prijs betaald is en boven dien een heffing van 1,per 100 K.G., nog verhoogd met een zeker bedrag, dat wisselt met de plaats van bestemming. Men kan door frauduleus vervoer minstens deze 1,per 100 K.G. ontloopen, terwijl de teler zelf bovendien nog ontloopt de in houding van één vierde van den minimum prijs. De vastgestelde minimumprijs wordt n.I. voorloopig slechts voor drie vierde uitbetaald. Het andere één vierde dient naast de heffing, om eventueel onverkochte consumptie-aard appelen voor drie vierde der minimumprijzen op te koopen. Voor Noord-Holland en Zuid- Holland is de kans op frauduleus vervoer groot. Vooral omdat de groote consumptie-centra in deze provincies liggen en niet alleen op de andere provincies, doch vooral op dc naaste omgeving hun aantrekkingskracht uitoefenen. Daarom zal meer dan elders in Noord- Holland en Zuid-Holland de regeling pas go.ed kunnen loopen, indien gemeente- en rijks politie krachtdadig medehelpen, ieder vervoer, dat niet door een bewijs der Nederlandsche Aardappel Centrale gedekt is, onmogelijk te maken. Zoo spoedig mogelijk zullen overal vertegen woordigers en controleurs der Gewestelijke Aardappel Organisaties worden aangesteld. in de kleine plaatsen wordt gaarne een beroep gedaan op de gemeente-secretarie, op veilingsbesturen, boerenleenbanken of op an dere gevestigde adressen, terwijl in de grootere steden contact met den georganiseerden aard- appelhandel op prijs wordt gesteld. Deze plaatselijke vertegenwoordigers zullen in staat zijn, nadere voorlichting aan telers, handelaren en anderen te verstrekken, betalingen in ont vangst te nemen en vervoerbewijzen af te geven of in te nemen. Voor den export en voor vervoer van goed gekeurd pootgoed kunnen gratis vervoer bewijzen, dus zonder iets te heffen, worden afgegeven, indien een en ander op behoorlijke wijze wordt bewezen. Reeds zijn in Noord-Holland en Zuid- Holland vele plaatselijke kantoorhouders be noemd, terwijl de benoeming van anderen in voorbereiding is. Inzonderheid in Noord- Holland treden veilingen veelal als zoodanig op. Aan de veilingen, waar aardappelen worden verkocht, wordt gelegenheid gegeven, met de Gewestelijke Organisatie een contract af te sluiten, opdat het veilen voortgang kan hebben. De plaatselijke autoriteiten, inzonderheid de politie, wier medewerking over het geheel niets te wenschen overlaat, worden verzocht, zich bij moeilijkheden zooveel dit mogelijk is, met kantoorhouders, controleurs of districtskan toren te verstaan. De Gewestelijke Organisaties te Den Haag zijn voorloopig te bereiken op de telefoonnummers 391179 en 337233. Ir. T. P. HUISMAN, Directeur. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. (Nadruk verboden.) 22) De nieuwe tjieatersjaal zou zij spoedig in de gelegenheid zijn te gebruiken, want er werd in Stockholm een beroemde buitenlandscjie zangeres verwacht en Groothandelaar Janzén had reeds veertien dagen van te voren voor zichzelf en zijn beide vriendinnen in de Tyskbagarstraat plaatsen besproken voor de opera. Juffrouw Berger was in den zevenden hemel, zij zou nu voor Jiet eerst in haar leven de gelukzaligheid genieten van in het parket te zitten! Ook Karin verheugde zich op dezj opera, voor zoover zij zich tegenwoordig nog op iets verheugen kon. Om Janzén voor al zijn vriendelijkheid te beloonen, liet zij haar toorn varen, naaide heimelijk een costuum van het goed, dat hij haar gegeven had en dat in moeders lade klaar lag, en toen de gewichtige avond gekomen was, groette zij den groothandelaar in het parket van den schouwburg, in haar nieuw beige toilet. Hij werd zoo geroerd, dat hij bijna voor het gc- heele publjek een scène had veroorzaakt: zijn viool- blauwe oogen vulden zich tot aan hun rand met tranen en hij drukte de hand, die Karin hem reikte, zoo dankbaar, dat zij blij was haar tegenzin te hebben overwonnen en hem dit genoegen te VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK, op Vrijdag 15 September, des namid dags half vier uur Voorzitter Burgemeester Den Hollander. Afwezig de lieeren Van den Doel en Slis. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de installatie plaats had van het nieuwe raadslid, den heer Knape. De bij de wet vereischte eeden werden in handen van den Voorzitter afgelegd. De VOORZITTER wenschte den heer Knape namens den raad geluk met zijn benoeming, en hoopte dat hij zich naar den wenscli van zijn hart, met Gods hulp de belangen van de gemeente Sommelsdijk mag dienen. Daarna werden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. De VOORZITTER sprak enkele woorden ter herdenking van het 35-jarig regeerings- jubileum onzer Koningin en eindigde met den wenscli dat het H.M. moge gegeven worden nog lang gespaard te blijven voor Land en Volk. Ingekomen Stukken: Een schrijven inhoudende de mededeeling dat de Burgemeester wederom als zoodanig was herbenoemd. DIJKERS feliciteerde den Voorzitter met deze herbenoeming en sprak den wenscli uit dat de Voorzitter nog vele jaren de belangen dezer gemeente mag voorstaan. De goedkeuring van Ged. Staten over ge nomen raadsbesluiten. De goedkeuring van Ged. Staten over de gemeente-begrooting dienst 1933. Van het Centraal Stembureau dat in de vacature Schut benoemd was verklaard tot lid van den raad dc heer J. Blok Mz. Een schrijven van den Pensioenraad waarbij werd bericht dat mej. Lambert geen pensioen gerechtigde was. .De begrooting van den Vieeschkeurings- dienst welke was vastgesteld met een ontvang en uitgaaf van 4878,50. Een schrijven van de gemeente Dirksland, waarbij werd bericht dat tot vertegenwoordiger in de stichting waterleiding was benoemd de heer J. Roodzand Kz. Een verzoek van het raadslid H. van Es, om bij politieverordening te verbieden het voetballen op straten en wegen en het staan, zitten en leunen op stoepen en in ramen. De VOORZITTER deelde mede dat te dien opzichte door B. en W. voorstellen werden gedaan bij punt 6 van de agenda. Van liet raadslid van Es een serie vragen inzake de uitmonding van de Persleiding der gemeente Middeliiarnis nabij de Sommels- dijksche haven, welke wij reeds in een onzer vorige nummers hebben opgenomen. De VOORZITTER zeide dat beantwoording van die vragen niet zoo gemakkelijk is. B. en W. zijn te dien opzichte niet deskundig en kunnen thans de gevolgen van dien aanleg nog niet overzien. B. en W. zullen alvorens die vragen te kunnen beantwoorden eerst liet advies moeten vragen van een deskundige. Wel zijn B. en W. in principe bereid Middel harnis voor eventueeie gevolgen van nadeeligen aard aansprakelijk te stellen. M. JOPPE meende dat die uitmonding van dat riool geen hinder voor Sommelsdijk zal veroorzaken. Bovendien zal een deskundige daarover vooruit geen oordeel kunnen geven, daar een eventueeie verhooging van den haven- bodem, aan vele factoren onderhevig is, die vooruit niet te zien zijn. Hoe die stroom- verdeeling zich zal vormen is niet vooruit te bepalen en kan door andere oorzaken ook telkens zeer verschillend zijn. VOORZITTER was ook van oordeel dat men de praktijk zal moeten afwachten. Besloten werd echter dat B. en W. zich van deskundige voorlichting zullen voorzien om de gestelde vragen te beantwoorden. Van A. C. van Driel en G. Born was een verzoek ingekomen in den geest als door H. v. Es was verzocht, n.I. om te verbieden dat de jongens de stoepen en ramen voor de woon huizen bezetten tot ongerief van de eigenaars en bewoners. Van de afdeeling Sommelsdijk van den Bond van Koffieliuishouders enz. was een verzoek ingekomen om hun bedrijven onder dezelfde bepalingen te laten vallen voor de personeele belasting als b.v. de winkels. Adressanten meenden dat hun bedrijven door de op te voeren opcenten te veel worden belast, terwijl hun bedrijven toch niet anders zijn dan van iiebben verschaft. Toch had zij, wel te begrijpen, het costuum niet uitsluitend zijnentwege gemaakt, het was werkelijk buitengewoon mooi en stond haar uitstekend. Het was haar geluk, dat zij den blik niet zag, waarmede hij haar in de pauze monsterde, zooals zij daar zat in haar opschik, dien hij voor het grootste gedeelte had betaald... zijn oogen en zijn triomfantelijke glimlach hadden een uitdruk king, alsof hij baar gekocht had en nu al met zijn lange, geic tanden in bezit wilde nemen. Dit was het begin van een heele reeks theater bezoeken, dikwijls gevolgd door een soupertje in de „Hamburgsche Beurs" of bij Rijdberg. Juf frouw Berger zwom in een zee van zaligheid, en zelfs Karin gelukte liet af en toe zich voor eenigc uren ios te rukken van de kwellende gedachte aan Olof, die nu misschien, omhuld door Engelsche misten, broodgebrek had, terwijl zij zicli te buiten ging aan kostbare spijzen en fijne wijnen in liet verblindende licht der luxe-restaurants. Menigmaal, wanneer zij thuis was gekomen en nog eens, voor zij ter ruste ging, liet portret van Olof bekeek, dat steeds naast haar bed op het nachttafeltje stond en dat haar zoo frank en vol vertrouwen aanzag met de groote, heldere oogen, van onder het dichte lichtblonde haar... kuste zij dc foto hartstochtelijk en dacht: „Vergeef mij, Olie! Ik gedraag mij ais een ellcndelinge.ik behoorde geen vroolijk oogen- blik te kunnen hebben, wetende, dat jij gebrek lijdt en Jiet je slecht gaat... maar ik ben een onbeduidend, nietswaardig wezen... heeicmaal niet de persoon waarvoor je me houdt, ik heb mij alleen nooit voor jon in mijn ware gedaante durven vcrtooncn. Kom terug, kom spoedig, dan een winkelier. B. en W. stelden voor op dit verzoek af wijzend te beschikken. Het college was van oordeel dat het café-bedrijf toch reeds een beschermd bedrijf was, door het vergunnings stelsel en dat liet niet aangaat thans afwijkin gen te gaan maken, daar er dan wellicht ook weer anderen zullen komen, die op eenzelfden grondslag ook wijziging zouden kunnen vragen. VAN ES meende, dat hier inderdaad een onbillijkheid in de regeling was. Een café houder heeft evengoed hard voor zijn bestaan te werken en andere minder aangename rollen te vervullen, als een winkelier en hij ziet daar om niet in waarom die extra moeten worden aangeslagen voor de personeele belasting. M. JOPPE vroeg hoeveel schade de gemeente te lijden zou hebben bij een wijziging van den bestaanden toestand. VOORZITTER meende, dat dit de maatstaf niet mag zijn, bij liet bepalen van zijn stand punt. Men moet dit bezien uit een oogpunt v n billijkheid. Wij kunnen zoo direct niet overzien wat liet bedrag zal zijn dat wij daar door minder zouden ontvangen. LE COMTE zeide dat hij gaarne eerst een prea-advies van B. en W. had gehoord, waarbij de finantiën niet uit liet oog waren verloren gegaan. DIJKERS meende dat men een winkel niet bij een café kan vergelijken. VAN ES zeide dat de meesten toch liever een winkel hebben, dan een café, waaruit te constateeren valt dat een café beheeren toch nog niet zoo'n rijkmakerij en aangenaam beroep is. VAN ES stelde daarna voor dit verzoek alsnog in te willigen. Dit voorstel vond geen steun en dienten gevolge kwam het voorstel van B. eii W. in stemming dat werd aangenomen met 7 tegen 1 stem, die van den lieer Van Es. Van J. Koert was een bezwaar ingekomen tegen het vastgestelde uitbreidingsplan. Adres sant zag zich benadeeld door het plan een stuk van die voortuinen van de panden aan den Langeweg tot weg te maken in de toekomst. VOORZITTER zeide dat geen termen aan wezig zijn dit verzoek in behandeling te nemen daar de termijn voor liet indienen van be zwaren reeds verstreken is en het plan ter goedkeuring bij Ged. Staten is. Dit nog meer daar eenzelfde verzoek reeds aan Ged. Staten is gedaan door adressant. DIJKERS was van meening dat het verzoek thans onwettig is, omdat het te laat is in gekomen. VAN ES meende dat dit plan inderdaad groote offers van de gemeente zal vragen, dat liet verzoelr tot wijziging altijd behandeld kan worden en ziet niet in waarom dit verzoek niet meer in behandeling genomen kan worden. MIJS zeide dat het bij B. en W. ook niet in 'het voornemen ligt liet plan aldaar, zooals het op teekening staat uit te voeren. VAN ES geide, dat indien daarover nu in B. en W. al eenstemmigheid is er dan lieele- maal geen reden meer is dat verzoek nu reeds te behandelen en dienovereenkomstig te wijzi gen. VOORZITTER zeide dat voor andere zaken liet noodzakelijk is dat liet plan spoedig door Ged. Staten wórdt goedgekeurd. Daarna kun nen B. en W. met wijzigingen ter tafel komen. VAN ES zeide ook nog meer wijzigingen te hebben, die dan gelijk behandeld zouden kun nen worden. Daarna kwam het voorstel van B. en W. in WRIGLEY'S KAUWGOM IN OE MOND IS LEKKER EN GEZOND! (Adv.) stemming en werd aangenomen met de stem van Van Es tegen. Op voorstel van B. en W. werd beslóten een stukje rioleering te leggen aan den Dorpsweg. De gemeente-begrooting dienst 1933 werd met enekele af- en overschrijvingen gewijzigd. Daarna werden den raad aangeboden de gemeente-rekening 1932 en die van de gas fabriek over datzelfde jaar. De gemeente-rekening sluit in gewonen dienst met een ontvang van 126.035,12 en uitgaaf 119.115,99, alzoo met een voordeelig saldo van 6.919,13. In kapitaal met een ontvang van ƒ8.351,48, en in uitgaaf ƒ5.746,92 alzoo een batig saldo van 2.604,56, waarvan voor 1933 reeds is beschikt over 2000, De rekening van de gasfabriek sluit met een voordeelig saldo van 2.236,91. VAN ÈS verzocht een kasrekening van de gasfabriek ter controle met de begrotings posten. VOORZITTER zeide toe die te zullen vragen. In verband met ingekomen verzoeken tot wijziging van de politie-verordening inzake een voetbalverbod en het zich begeven op stoepen van particulieren, stelden B. en W. voor de politieverordening in dien geest te wijzigen. JOPPE zeide dat hij in principe er thans niet voor is, om meer dingen te gaan ver bieden bij politie-verordening, om de een voudige reden dat voor de naleving daarvan toch geen zorg wordt gedragen. Na een korte discussie werd besloten de voor gestelde wijziging aan te brengen. Van de loterijcommissie was een verzoek ingekomen om de najaarsmarkt te houden op Donderdag 2 November, omdat 1 November een R.K. feestdag is. Dit verzoek werd goedgevonden. Ingekomen was nog een verzoek van C. Boeter om den grond in erfpacht te mogen ontvangen gelegen naast de woning van A. Vis aan den Dorpsweg. VOORZITTER "stelde namens B. en W. voor, aan dit verzoek te voldoen tegen een prijs van 8 cent per M,. LE COMTE meende dat dit niet billijk was, gezien alle bewoners daar 10 cent betalen. zal ik trachten beter te worden.zonder jou ga ik er niet op vooruit... ik daal in mijn eigen achting, wanneer ik niet spoedig door een of andere mooie, zelfverloochenende handeling kan toonen, dat ik je toch wel waardig kan wezen en nog niet heclenlaa! zoo genotzuchtig en cgoistisch ben als mijn omgeving mij wil maken!" Maar wanneer zij liet licht uitgedaan had, niet i langer Olof's blik zag en haar banale, alledaagschc betrachtingen weer op den voorgrond kwamen, en zij in gedachten het genot van den avond nog eens meemaakte, dan was haar laatste overpein zing in geheel anderen geest. „Ik ben onredelijk jegens mijn omgeving. Moeder wil mij immers alleen wat opmonteren, en de goede groothandelaar meent het zoo goed met mij alsof hij mijn vader was. Ik kan hem niet dank baar genoeg zijn... en Olof zou zeker ook wen schen, dat ik dankbaar was." Met zulke beschouwingen sliep zij in. X. Zoo kwam Kerstmis. Dc groothandelaar had te kennen gegeven, dat hij gaarne den kerstavond bij zijn beide vriendin nen in dc Tyskbargardstraat zou vieren, doch dit plan werd verijdeld door den beslisten tegenstand van Karin. Zij wilde dien avond met moeder alleen zijn, zooals zij dat sedert vele jaren gewoon was. Wanneer dc groothandelaar kwam, zou dat bovendien aanleiding geven tot een Jioop cadeaux en daar moest nu een einde aan komen. Dus vier den moeder en dochter den kerstavond te zamen met rijstebrij en stokvisch, benevens een denne- boompje. Dc geschenken zouden zij echter niet ontgaan. Karin kreeg twee pakjes van den groot handelaar; het ecne bevatte zijn kabinetportret in een pluche lijst en het andere een allerliefst, klein, geëmailleerd gouden horloge met ketting, versierd met een hondekop van cuivre poli, het symbool der trouw. Deze geschenken brachten Karin in een slechte lrim; zoowel het ecne als liet andere, beweerde zij, was in hooge mate ongepast. Het portret smeet zij zonder meer in een hoek. Het gouden horloge kon zij niet nalaten in haar handen te nemen en heimelijk te bewonde ren, al werd zij ook nog zoo boos. Den eersten Kerstdag waren moeder en dochter ten eten gevraagd bij Janzén; daarvoor hadden zij niet kunnen bedanken. Dc dames werden ontvangen dooreen stralenden gastheer, in een helder verlichte woning en bij een fcestelijken discli, toen zij op slag van vieren bij den groothandelaar in de Frcds-straat aankwamen. Karin had liet gouden horloge tusschen haar ceintuur gestoken; Janzén zag het dadelijk en werd naar aanleiding daarvan nog stralender. Karin was van plan liet diner voorbij te laten gaan voor zij het al te kostbare geschenk terug gaf het zou immers lomp zijn dc feeststemming aan tafel te bederven. Dc huishoudster bleef onzichtbaar, zooals ge woonlijk: een gehuurde kelnerin diende aan tafel. Karin begint zich af te vragen, of die huishoudster een mythe was, of misschien een onmogelijk lichaamsgebrek had, dat zij zich nooit vertoonde. Janzén had eens gezegd, dat een weduwe op leeftijd zijn huishouden deed; het kwam Karin dan ook verdacht voor, dat de kelnerin gedurende liet diner eens tamelijk hoorbaar den gastheer in zijn oor fluisterde: Dc juffrouw laat vragen of er bij de asperges selterswater moet gepresenteerd wo den. Een juffrouw? misschien nog jong? Enfin, wat ging dat Karin ook eigenlijk aan. Toch voelde zij zich beleedigd; waarom wist zij zelf niet. Aan het dessert hield Janzén met huilerige stem een speech, vol mooie phrasen, waarin hij het afgeloopen jaar herdacht en zijn beide dierbare vriendinnen innig hartelijk dankte voor alle on verdiende gunst, hem gedurende dat jaar bewezen, terwijl hij de hoop uitsprak, dat hij ook in liet nieuwe jaar op hare... hm... goedgunstige ge negenheid zou mogen rekenen. Na het eten werd in de voorkamer een kop koffie gebruikt en het nieuw gewerkte kleed be wonderd, en toen bekende juffrouw Berger, dat zij nu volmaakt gelukkig zou zijn, wanneer zij ergens in een hoekje een tukje zou mogen maken. Janzén stelde dadelijk voor, dat zij in de slaap kamer op zijn bed zou gaan liggen, maar Karin wilde daarvan niets hooien: moeder zou meer dan tevreden zijn, wanneer zij hier in de kamer een minuut of tien in een hoekje van de sofa kon knikkebollen. Uit haar toon maakte juffrouw Berger op, dat zij niet verkoos alleen te blijven met den groothandelaar en dat zij voet bij stuk zou houden. Zij maakte dan ook geen tegen werpingen, maar liet haar anker vallen op dc sofa, waar Janzén de kussens onder haar hoofd schikte en een deken over haar voeten legde. Toen stelde hij Karin voor, met hem naar de andere kamer te gaan, om haar moeder ongestoord te laten doch hiertegen kwam. merkwaardig genoeg, juf frouw Berger op, bewerende, dat zij zeer goed kon slapen, al werd er gesproken. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1