Smederij en 2 Ar beiderswoningen verkoopingen. Burgerlijke Stand het ongekende china. PREDIKBEURTEN. Leest „Onze Eilanden". ADVERTENTIËN VERKOOPING AAMBEIEN. 4, DE SALAMANDER J. WOENSDAG 20 September l! I De Aardappelsteunregeling feuilleton. TALMI. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933. groeien en bloeien. Het was een zeer geanimeerde vergadering. Jammer dat niet meer leden blijk gaven van hunne belangstelling door bijwoning van deze vergadering. De vereeniging verdient meer den steun der burgerij, waarze een algemeen belang nastreeft. NIEUWE TONGE Dezer dagen plaatste de lieer K. Nootebooin alhier zijn rijwiel .waaraan een electrische lantaarn met dynamo was bevestigd tegen een winkel te Middelbands, waarop hij den winkel binnentrad. Eenige oogenblikken later terugkomende bemerkte hij dat de dynamo van zijn rijwiel was ont vreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan. Eenzelfde geval ondervond mej.T. M. alhier, die bemerkte dat haar rijwielplaatje was ont vreemd. Alhier worden pogingen aangewend tot het houden van een land- en tuinbouwcursus. Gegadigden kunnen zich melden bij den heer W. Munters, alhier. Op den hoek KerkringKorteweegje kwamen de wielrijders J. Timmer en C. van Es in botsing. Beide rijwielen werden belangrijk beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OUDE TONGE. Bij de alhier gehouden in ventarisatie van den veestapel bleek, bij een totaal aantal van 72 veehouders aanwezig te zijn: 15 jonge stieren (beneden 1 jaar), 19S melkkoeien en 594 stuks ander vee. De totale grootte der bedrijven bedroeg 1377 H.A., waarvan 206 H.A. weiland. Bij afslag van woningen en tuinen ten verzoeke van den heer C. de Haas van Dorsser werd gemijnd; Perc. I, woning, ingezet op 2000,af gemijnd door F. Osseweijer op 2950, Perc. 11, woning, aangeloopen op inzet door C. Snijder op 2080, Perc. 111,, tuin aangeloopen op inzet door Ar. Kanters op ƒ590, Perc. IV, tuin, aangeloopen op inzet door Ar. Kanters op 410, Perc. V,' tuin, aangeloopen op inzet door Ar. Kanters, op 440,—. Combinaties; Perc. I en II, aangeloopen op inzet op ƒ5030, Perc. Ill, IV en V, aangeloopen op inzet op 1440,—. Perc. I t/m V, aangeloopen op inzet op 6480,—. Aan Joh. M. Sala is ingevolge de Drank wet vergunning verleend tot verkoop van sterken drank in het klein voor de gelagkamer van het perceel Oostdijk 50. Een reiziger woonachtig te Schiedam reed met zijn auto op den Magdalenadijk tegen een boom, waarop bumper en een lamp werden vernield. Aan zijn hand bekwam hij zelf niet-ernstige wonden. J.l. Maandag werd in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk land verpacht, waarbij de hoogste bieder was de heer C. v. d. Berge voor 80,per gemet. OOLTGENSPLAAT Door den rijksveld wachter alhier werd C. H. te Achthuizen be keurd voor overtreding van de rijwielbelasting wet en P. J. te Achthuizen werd bekeurd wegens overtreding Algem. Politieverordening (meer clan een persoon per rijwiel vervoeren). J.l. Donderdag schrikten te Achthuizen twee paarden, voor een ledige wagen bespan nen, van den landbouwer de Wit van een motorfiets en sloegen op den hol. Gelukkig werden zij bijtijds gegrepen door een der werk lieden, die werkzaam waren bij de drinkwater leiding, voordat er ernstige ongelukken ge beurden. In de week van 48 September j.l. is er van hier verscheept 600.000 K.G. uien en 55.970 K.G. aardappelen. Aan de inwoners van Ooltgensplaat. Zij, die bij den fotograaf Stam te Zwijndrecht een bestelling hebben gedaan en daarvoor gelden hebben gestort, doch geen foto's hebben ontvangen, worden verzocht daarvan aan gifte te doen bij den gemeente-veldwachter voor Woensdag 20 September a.s. DEN BOMMEL Na publieke inschrijving is een perceel bouwland, in eigendom toebe- hoorende aan het Burgerlijk Armbestuur, ver pacht aan den hoogsten inschrijver A. van Zanten, te Oude Tonge. J.l. Maandag is een groote klamp stroo van den landbouwer J. Buth afgebrand. Terwijl M. van Damme van Stad aan 't Haringvliet met zijn met een paard bespannen voertuig den afrit afreed, struikelde het paard en kwam te vallen. Hoewel het zich ernstig liet aanzien liep het gelukkig met eenige materieele schade en zonder persoonnlijke ongelukken af. Vorige week werden van deze haven per scheepsgelegenheid vervoerd 2096 H.L. aard appelen. terwijl thans ook de laatste voorraad oude tarwe naar elders is vervoerd. De dienstplichtigen L. Mijs en G. Wolfert moeten op 4 Oct. a.s. voor eerste oefening onder de wapenen komen resp. te Bergen op Zoom en 's-Hertogenbosch. STAD AAN 'T HARINGVLIET De vorige week werden vanuit deze gemeente vervoerd 1100 H.L. aardappelen, 1970 H.L. uien en 250 H.L. poters. Bij den agent der arbeidsbemiddeling alhier stonden gedurende de vorige week geen werkloozen ingeschreven. De vorige week ontstond bij bakker C. Silvius begin van brand. Bij de motor was door onbekende oorzaak brand ontstaan. De bewoners bemerkten het nog bijtijds, zoodat de brand nogal gauw gebluscht was. De verlofgangers J. Bevaart, C. v. d. Boogert en Fr. v. d. Valk zijn voor 14 dagen naar dienst vertrokken voor de herhalings oefeningen. V KlLINGSlf KltHTIT vuil Woensdag 13 September 1933 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingavereen. „OOSTVOOKNE". Spinazie 0,06 per k g. Aardbeien ƒ0,62 tot ƒ0,88 per k.g. Druiven (blauwe) 0,17 tot 0,25 per k.g. Pruimen (bi.) 0,04. tot 0,18 per k g. Victoria 0,08 tot 0,2S per k g. Tonneboers 0,06 tot 0,14 per k.g. Moerbeien 0,25 tot 0,37 per k.g. Boonen dubb. stam "2,50 tot ƒ6,60 perlOO k.g. z.d. 4,30 tot 7,20 per 100 k.g. stoksuiker/3,70 tot ƒ8,— per 100 k g. stamanU 2,70 tot 6,20 per 100 k.g stoksny 5,- tot 18,—per 100 k.g. Komkommers (w.) ƒ0,50 tot 1,20 per 100. Augurken 0,08 tot 0,34 per kistje. Peen 2,— tot 3,20 per 100 bos. Kroten 1,30 tot "2,70 per 100 bos. Kool (roode) ƒ3,30 tQt ƒ-,— per 100 stuks. Bloemkool I 2.50 tot 6,30 per 100 stuks. II 3,70 tot ƒ-,— per 100 stuks. Andijvie 1,- tot 1,50 per 100 krop. Uien 1,70 per 100 kilo. Sjalotten 0,02 per k.g. Tafelperen 0,08 tot 0,21 per k.g. Tafelappelen 0,06 tot 0,14 per k.g. Keukenappelen 0,02 tot 0,06 per k.g. Keukenperen 0,02 tot 0,08 per k.g. Meloenen 0,04 tot 0,12 per stuk. VOETBAL. A.s. Zondag debuteert Flakkee I in de 4de klasse van den K.N.V.B. door op Wou- denateijn tegen S.M.V. te spelen. S.M.Y. 3peelt al jaren in de 4de klasse, zoodat ze tot de gemiddeld sterke ploegen gerekend kan worden, van die ploegen, die den leider kunnen slaan en van den hekkesluiter weten te verliezen, zijn we toch wel een beetje nieuwsgierig, hoeFlak- kee's debuut zal zijn. Wij zouden een gelijk spel al lang niet onaardig vinden van onze geel-blauwen, die in den laatsten t(Jd waarschijnlijk door de warmte niet hun kampioensvorm te pakken hadden. J. B. STELLENDAM. Deze week speelde de' korfbalclub S.K C. van hier een wedstrijd tegen de korfbalclub T.H.O.R. van Dirks- land, welke gewonnen werd door T H.O.R. met 5 0, STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Zater dag jl. gespeelden wedstrijd V.V S. I tegen V.I.O.S, I, eindigde in een 2-0 overwinning voor V.I OS. I. V.V.S. II tegen V.IOS. II - 4-0. VOETBAL. Zondag vangt de competitie Aan voor den K.N.V.B. Flakkee moet dan uit gaan spelen, Naar Rotterdam, naar S.M.V. Wien Flakkee kent zal bedenken, Hoe z(j speelt op haar terrein. Dan is Zondag ongetwijfeld Ja, haar nederlaag niet klein. Jongens toont uw oude spel eens, Dat gtj bracht al vierde klas, Dan zal S.M.V. erkennen, Dat g(j kampioen toen was. Zondag vlug en combiDeerend, Over 't speelveld in galop Niet één man als goalmaker, Vijf man staat er toch voor op? Ja, pak aan niet blijven wachten Wat uw tegenstander doet, Ieder moet het zijne spelen, Dat maakt ons Flakkee weer goed. Zondag zullen wij dan hopen Dat gtj thuiskomt weltevree, Mocht het wellicht anders wezen, Heil dan voor sportief „Flakkee". Sommelsdijk. M. V. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Corn. Joh. Bruggeman21 j. en Adr. v. d. Valk 21 j. Getrouwd; M. üe Bonte 24 j. en Adr. H. van Heemst 25 j. Overleden; Joh. de Jong 76 j., m, v. Corn. Holleman. OOLTGENSPLAAT. Geboren; Bastiaantje, d. v. Elias Donker sloot en van Neeltje Kagchelland; Cornelia, d. v. Michiel van Binsbergen en van Cornelia Geertje de Vos; Petrus Maria,z. v. Martinus Bubbert en van Catharina Pieternella van de Cappelle; Maria Johanna, d. v. Cornells van Dravik en Wilhelmina Vervloet; Fijgje, d. v. Laurens Neels en van Janna Johanna Troost. Ondertrouwd: Adriaan Braber, oud 23 j. en Teuntje van Dam, oud 21 j.; Willem van Eeden, oud 22 j. en Pieternella Hokke, oud 24 j. Getrouwd: Anthony Hoozemans, oud29j en Wilhelmina Maria Vervloed, oud 25 j Arend van Nimwegen, oud 26 j. en Sara Pieternella Beijen, oud 30 j. DEN BOMMEL. Geboren: Anna, d, v. J. de Jong en M. Zoon; Jacob, z. v. G. Hobbel en A.Wesdorp. Getrouwd: Wouter Kalkman 21 j te Rot terdam, en Colientje Holleman; Adrianus van den Hoek 25 j te Oud-Beierland, en Maria G. van Sint-Annaland 21 j. Overleden: Machiel Koppenaal 4 w z. v. L Koppenaal en M. W. Polak. Op WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933, bij Inzet in het Hötel Spee en Op WOENSDAG 4 OCTOBER 1933, bij Afslag in het Café „Harmonie" te Sommelsdyk, telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) van Smederij en 2 Arbeiderswoningen, ten ver zoeke van Mej. Wed. W. Breur te Som- melsdijk. Notaris VAN BUUREN. SOMMELSDIJK. Geboren: Leendert Willem, zoon van Willem Hoogmoed en Lena Jansen. OUDDORP. Geboren: Jobje Aventje, dochter van Pie- ter Westhoeve en van Jobje Tanis; Krijn, zoon van Johannes Hoek eD van Jannetje Grinwis; Job, zoon van Jan Mierop en van Elizabeth Bezutjen; Jan, zoon van Willem Flohil en van Susanna Kastele(jnCornells, zoon van Dimmen Luime en van Krientje van der Bok; Poulus, zoon van Dirk Heer schap en van Willemptje van Dam. OndertrouwdAdrianus Witte, oud 20 jaren en Arentje Bakelaar, oud 21 jarenMljndert Goedegebuur, oud 31 jaren en TjeerdaMur, oud 24 jaren; Thijs Witte, oud 27 jaren en Neeltje Bruggeman, oud 27 jaren; Cornells Ihrman, oud 37 jaren en Grietje van Koppen, oud 38 jaren. Getrouwd: Adrianus Witte, oud 20 jaren en Arentje Bakelaar, oud 21 jarenMUndert Goedegebuur, oud 31 jaren en TjeerdaMur, oud 24 jaren; Cornelia Ihrman,oud37jaren en Grietje van Koppen, oud 38 jaren. EEN STRIJDVAARDIGE VROUW. MEVROUW SOEN YAT SEN ZET HET WERK VAN HAAR OVERLEDEN MAN VOORT door EDGAR SNOW(Shanghai). Dit artikel werd geschreven door een enthousiast vereerder van Me vrouw Soen Yat Sen. Zonder ons met zijn conslusies te vereenigen, meenen wij onzen lezers, dit artikel, dat ons een kijkje geeft in de binnen- landsche, nog zeer verwarde toe standen van China, niet te mogen onthouden, In de vredige Molière-straat te Shanghai bevindt zich een klein onbeduidend huis, waar de gordijnen steeds gesloten zijn. De nieuws gierige voorbijganger, opmerkzaam gemaakt door de talrijke bezoekers, werklieden, studenten, schrijvers en professoren die dit huis binnentreden, zal niet nalaten zich op de hoogte te stellen, wie de bewoners ervan zijn. Met een zekere eerbied zal hem dan verteld worden, dat dit het huis is van mevrouw Soen Yat Sen, de weduwe van den grooten pionier van het nieuwe China. Zij is een van de weinige overlevenden van de vroegere omgeving van Soen Yat Sen. Zij houdt ook nog steeds het vaandel hoog van de Chineesche revolutie. Haar onvoorwaarde lijke strijd voor de idealen van haar overleden man, een uitputtende strijd in een land van zulke ingewortelde tradities, is niet verzwakt en heeft haar niet in het minst uitgeput: het gelaat van deze vrouw met de vele gaven, toegewijd aan hooge idealen, straalt van zuivere goedheid. Zij haat de onwaarachtigheid en verafschuwt de halve waarheden, haar persoonlijkheid heeft veel weg van die van Ghandi. Het lijden van het Chineesche volk is haar eigen leed en ik zal nooit haar betraande oogen vergeten voor het schouwspel van 200 verkoolde lijken van jonge werklieden, omgekomen bij een brand in een werkplaats, waarin de elementaire veiligheidsmaatregelen niet in acht waren ge nomen. De eerste onder de Chineesche vrouwen. Soeng Tsjing Ling is de meisjesnaam van Mevrouw Soen. Zij heeft op een Europeesche lagere school in haar eigen land gestudeerd, studeerde vervolgens aan Amerikaansche uni versiteiten en keerde in 1914 in China terug, Op negentienjarigen leeftijd liet Soeng Tsjing Ling zich bij de Kwo Min Tang inschrijven, enkele maanden voordat de pasgestichte repu bliek op haar beurt omver werd geworpen. Ze moest vluchten naar Japan, waar zij kennis maakte met dr. Soen. Ze trouwde hem in 1915 en tot 1925, het jaar waarin haar man stierf, was zij zijn meest toegewijde medewerkster bij het leiden van de Kwo Min Tang. In liet tijdvak, dat de Kwo Min Tang haar grootste successen bereikte, werd Mevrouw Soen de leidster van de Chineesche jeugdbeweging. Zij maakte deel uit vanjiet centrale executieve comité en was eenvoorstandster van een toenadering der Russen. Toen in 1927 de Kwo Min Tang in tweeën uiteenviel en de politieke sociale denkbeelden van Soen Yat Sen plaats gingen maken voor een militairistische ideologie, verliet Mevrouw Soen haar land, waar zij eerst in 1930 terug keerde. Zij houdt de traditie van Soen Yat Sen hoog. Teyergeefsch boden de tegenwoordige Chi neesche machthebbers haar hooge betrekkingen aan, tevergeefs schonk het gouvernement haar een schitterend huis te Nanking, tevergeefs trachtte de Kwo Min Tang haar ook te winnen door gebruik te maken van de omstandigheid, dat zij veel van kinderen hield. De Kwo Min Tang stichtte te Nanking een school voor de kinderen van de martelaren der revolutie en boden haar de leiding ervan aan. Ze heeft al deze schitterende aanbiedingen afgewezen, onbeschroomd aan de opvolgers van haar echt genoot verklarend, dat zij zijn lessen in demo cratie en hooge sociale rechtvaardigheid ver gaten en niet de voeten vertreden. Soeng Tsjing Ling verklaart, dat de junta van generaals, welke op het oogenblik de Chineesche volkspartij leidt, niets gemeen heeft met de schepping van Soen Yat Sen. En om dit te bewijzen behoeft zij slechts te herinneren aan de 200.000 Chineesche boeren, welke gedurende drie jaar door de soldaten van deze generaals zijn gemassanioord. Tegen haar eigen /amilie. Omringd door de vijandigheid van de tegen woordige regeerders, uitgeput door een ern stige ziekte, strijdt de weduwe van den grooten Soen Yat Sen met al haar krachten om den geest levend te houden, welke geheerscht heeft bij de stichting van de Kwo Min Tang. Men schouwt haar dikwijls als een gevoelige natuur, maar dit belet haar geenszins zonder medelijden te strijden zelfs tegen haar eigen familie, tegen haar broeder, den minister van financiën Soeng, tegen haar schoonvader Tjang Kai Sjek, tegen haar tweeden zwager Koeng, pre sident van de Centrale Bank en lid van het centrale comité van de Kwo Min Tang. Het Chineesche roode leger. Soeng Tsjing Ling steekt haar sympathie voor de roode legers, welke een wanhopigen strijd leveren om de vijftig millioen Chineezen van de Centrale provincies tegen de wraak van het gouverment van Nanking niet onder stoelen of banken. Over het algemeen is het onbekend, dat het niet officieele communisti sche gouvernement den oorlog aan Japan heeft verklaard en dat het zich omringd door vijan den en ondanks de superioriteit van de gouver- nemental groepen toch weet staande te houden. De roode toepen hebben hun invloedsfeer voortdurend kunnen uitbreiden en verschil lende door Nanking uitgezonden legerdivisies zijn naar de roode overgeloopen. De sympathie van Mevrouw Soen Yat Sen voor het Chineesche roode leger is verklaar baar, het strijdt nagenoeg voor dezelfde ide alen, van haar overleden man. DE NIEUWE EENHEDEN VOOR LAMPEN. Wat beteekenen zij. Een waarborg voor den kooper! Een korte, doch nood zakelijke uiteenzetting. Wij herinneren ons allen den tijd nog wel, dat men in den winkel een lamp kocht van 25 of 50 „kaars", een getal dat netjes op de huls van de lamp was gedrukt. Tengevolge van internationale afspraken echter, bracht men hierin eenigen jijd geleden een wijziging en kon men alleen nog maar spreken over lampen van 25 of meer Watt. Dit aantal Watt's slaat op het stroomverbruik van de lamp, en zegt ons niets over de lichtsterkte, terwijl het alleen aangeven van het aantal kaarsen weer niets zegt over het stroomver bruik. Deze beide methoden zijn dus onvolledig. Maar dit is niet het voornaamste, zij zijn gevaarlijk, want zij openen zeer gemakkelijk aen weg voor bedrog. Wij zullen U dit duidelijk trachten te maken. Een lamp gebruikt stroom en voor dien stroom in ruil levert zij ons licht. Nu zal een goede lamp U voor een zekere hoeveelheid stroom veel licht leveren, een slechte lamp daarentegen levert U voor de zelfde hoeveelheid weinig licht. En nu was het voor den „Iampenconsument" onmogelijk om na te gaan óf een lamp goed of slecht is, immers op beide lampen staat hetzelfde stroomverbruik vermeld, terwijl de goede U voor denzélfden stroom meer licht geeft dan de slechte. Het is daarom gemakkelijk ver klaarbaar, dat men naar middelen heeft ge zocht om den consument voor dergelijk bedrog te beschermen en men meent dit nu gevonden te hebben door voortaan op de lampen zoowel stroomverbruik als lichtsterkte te vermelden. De verhouding, waarin U licht voor uw stroom krijgt, is dus op de lamp vastgelegd en eerst nu isde contröle voor den leek mogelijk geworden. Deze nieuwe regeling is internationaal vast gesteld om uniformiteit te waarborgen. Het stroomverbruik is nog steeds uitgedrukt in Watt's. Voor het uitdrukken van de hoeveel heid licht is echter een anderen weg ingeslagen. Omdat liet voor den verbruiker zeer belangrijk is om te weten wat de hieroglyphen op de nieuwe lampen beduiden, willen wij trachten dit in het kort te verklaren. De „kaars", die geen kaars is. De kaars, waarin de lichtsterkte der lampen vroeger werd uitgedrukt, is geen gewone was kaars, maar een zeer nauwkeurig omschreven eenheid. Er was echter een groot nadeel, n.l. dat er in verschillende deelen van Europa verschillende definities voor „de kaars" werden gebruikt. Daarbij komt, dat het vermelden van de lichtsterkte niet geheel juist is, beter is om de hoeveelheid licht aan te geven, die per seconde door de lamp wordt uitgezonden, of, met een geleerde term: „de lichtstroom" van de lamp. Deze lichtstroom is natuurlijk zeer nauw samenhangend met de lichtsterkte. De lichtsterkte wordt uitgedrukt in de nu algemeen aangenomen „internationale kaars", dit is één twintigste deel van de lichtsterkte die een stukje platina van één vierkanten centimeter geeft, dat tot op liet- smeltpunt (dus tot witgloeiend) is verhit. Dit is dus de éénheid van de lichtsfert/e. De eenheid van lichts/room is afgeleid van de lichtsto'/rfe- eenheid. Men stelle zich voor, dat men om één internationale kaars een bol brengt, met een straal van 1 Meter; snijdt men nu in deze bol een opening van één vierkanten Meter, dan is de hoeveelheid licht die per seconde door deze opening wordt gezonden, de eenheid van lichtstroom, men noemt ze de lumentien lumen noemt men de decalumen. Een een voudige rekening leert ons, dat in totaal door die internationale kaars 4 pi lumen of ongeveer 12J lumen of 1,25 Decalumen worden uit gezonden. Eén kaars komt dus overeen met 1,25 Dim., of 1 Dim. met 0,8 kaars. In het vervolg ziet U dus op de lamp zoo wel het stroomverbruik (in Watt's) als de lichtstroom (in decalumen). Daar de ver bruikers meestal nog „in kaarsen" denken doet men goed even te onthouden: 1 Deca lumen is gelijk aan 0,8 kaars. Wat nu een lamp is van 80 Dim. was vroeger een lamp van 100 kaars. Het groote voordeel van deze nieuwe regeling is dus dat de verbruiker pas door deze tweeledige mededeeling gewaar borgd is dat de lamp hem voor een bepaalde hoeveelheid stroom de goede hoeveelheid licht geeft. J. Meijer Schwencke. Zondag 17 September 1933. NEDEBLANDSCH HERVOHMDE KERK. Yliddelharnis, vm. dhr. Van Barneveld uit Delft en 'sav. Ds. Kleyne. Sommelsdijk, vm.leeskerk en 'sav. ds v. Asch üirksland, vm. ds. v. d. Wal en 's av. dhr. Baart Herkingen, vm. en 'sav. dhr. Overweel. Melissant, vm. en 'sav. ds. Bouw. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, vm. en 's av. dhr. Dekker uit Alphen a/d. Rijn. Ouddorp, vra. leeskerk en nm. ds. v. d. Wal. Nieuwe Tonge, vm.ds. v. Asch en'sav. leeskerk. Oude Tonge, vm. en 'sav, ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. ds.Kleijne en'sav.leeskerk. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. leeskerk en's a v. ds.Polhuijs. Stad aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs en 's av. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en nam. ds. v. d. Velde. Ouddorp, vm. en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 's av. leeskerk. Den Bommel, v.m. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en's av. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Dirksland, vm. en 'sav. ds. de Blois. Herkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. Foppema. Binnen enkele dagen verschijnt in den Boekhandel van C. DE MOOIJ te Ouddorp een boek Herinnering 35-jarig Regeerings- jubileum van H.M. de Koningin PRIJS 95 cent. te SOMMELSDIJK Woensdag, 27 Septem ber 1933 bij Inzet in het Hotel Spee en Woensdag 4 October 1933 bij Afslag in het Café „Harmonie", telkens des avonds 7 uur (Zomertijd). Ten verzoeke van Mej. Wed. W. BREUR te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. NUTSSPAAR^ANK MiddelharnisSommelsdijk Kantoor - Voorstraat 5 - Ifliddelharnis Geopend van v.m. 9—12 en n.m. 2—4 uur ZATERDAG v.m. 9-1 uur. MAANDAG n.m. 6—7 uur. DONDERDAG n.m. 6-7 uur. Rente vergoeding 3%. De Centrale Proeftuin Goeree en Overflakkee te Middelharnis (Langeweg) Is op eiken werkdag voor belangstel- enden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geelt de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd RADICALE GENEZING de hardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Kipstraat 59, R'dntn Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regelsI Elke regel meer .1 Bij contract aanzienlijk k Dienstaanbiedingen en Dienstaa f 1»per plaatsing tot een ml van 10 regels, elke regel meer HAAR UITVOERING IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND Uit de talrijke verzoeken om inlit bij de Gewestelijke Aardappei-Org; voor Noord-Holland en voor Zuid-! beide gevestigd te 's-Gravenhage, An lownastraat 20, blijkt, dat zeer velen, in de stad ais op liet land van Noord- q Holland nog niet goed weten op wel! deze steunregeling werkt, waar inen zi om vervoerbewijzen te halen, welke b heden de politie heeft enz. enz. Deze on' heid is zeer begrijpelijk, doch zij ben de uitvoering. Daarom meenen wij j doen, deze korte uiteenzetting aan de verstrekken, met het vriendelijk verij bekendheid aan te willen geven. Het doel der aardappelsteunregelin is den aardappelverbouwer voor de aard welke in Nederland geconsumeerd v een loonenden prijs te geven. De Ned sche consument verbruikt echter lang n aanwezige consumptieaardappelen. He schot is, o.m. door invoerbelemmering andere landen, zeer groot. Daarom voorraad consumptie-aardappelen kuns verkleind, door alieen tot deze categ. verklaren de maten van 3560 m.M. lengte van maximaal 8 c.M. Alleen deze worden beschouwd als consumptie-aar len. Alleen deze maten mogen in cons I worden gebracht. Een ieder, die zich W niet houdt is in overtreding. Het is goe den handel en de veilingsbesturen op te Het Crisisaardappelbesluit van 1 Sept j.i. (St.bl. 466) bepaalt namelijk in art; dat het vervoeren van aardappelen slechts is toegestaan krachtens schrif vergunning, af te geven door een crisiso satie. Als zoodanig is door den Ministei gewezen (2 September j.l.) de Nederlar Aardappel Centrale. In de Ministrieele be king zijn o.m. ook genoemde maten opger en een heffing van 1,per 100 K.G. Zonder schriftelijke vergunning va Nederlandsche Aardappel Centrale is du vervoer in Nederland verboden en vc. artikel 31 van de Landbouw Crisiswet (St.bl. 261) krachtens welke het Crisis appelbesluit is genomen, zijn met het opsi van de overtredingen o.m. belast de ai naren van Rijks- en Gemeentepolitie en zi daartoe door onzen Minister zijn aangew (b.v. controleurs). Het spreekt vanzelf, dat de verleidin; zonder vergunning te vervoeren groot i: vergunning wordt eerst afgegeven, indien stens de minimum-prijs betaald is en bc dien een heffing van 1,per 100 1 nog verhoogd met een zeker bedrag, wisselt met de plaats van bestemming. Men kan door frauduleus vervoer min: deze 1,per 100 K.G. ontloopen, te de teler zelf bovendien nog ontloopt de houding van één vierde van den niiniii prijs. De vastgestelde minimumprijs word voorloopig slechts voor drie vierde' uitbet. Het andere één vierde dient naast de hef om eventueel onverkochte consumpti appelen voor drie vierde der minimumpr op te koopen. Voor Noord-Holland en 1 Holland is de kans op frauduleus vervoer gi Vooral omdat de groote consumptie-centi Roman uil het leven te Stockho door ERNST LUNDQUIST. 22) Vertaald door F, LAHR Jr. Nadruk verboden.) Dc nieuwe theatersjaal zou zij spoedig ii gelegenheid zijn te gebruiken, want er were Stockholm een beroemde buitcnlandscjie zang verwacht en Groothandelaar Janzén had n Veertien dagen van te voren voor zichzelf en beide vriendinnen in de Tyskbagarstraat plaa besproken voor de opera. Juffrouw Berger wa den zevenden hemel, zij zou nu voor het eers haar leven de gelukzaligheid genieten van in Parket te zitten! Ook Karin verheugde zich deze opera, voor zoover zij zich tegenwoordig op iets verheugen kon. Om Janzén voor al vriendelijkheid te beloonen, liet zij haar to varen, naaide heimelijk een costuum van het gJ dat hij haar gegeven had en dat in moeders I: klaar lag, en toen de gewichtige avond gekor was, groette zij den groothandelaar in het par an den schouwburg, in haar nieuw beige toil riij werd zoo geroerd, dat hij bijna voor het iceie publiek een scène had veroorzaakt: zijn vil Jauwc oogen vulden zich tot aan hun rand i| iranen en Jiy drukte de hand, die Karin li tp K 1 U00 dankbaar> dat zij blij was haar tegeil ie nebben overwonnen en hem dit genoegen!

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 6