AX i r K.M. 'RED1KBEURTEN. Irlandsch hervormde kerk. billijke T axi jimer 82 N HULST ARNIS WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 g Land- en Tuinbouw g TALMI. PLUIMVEETEELT VROUWENHOEKJE jj I b(j te pas sveid gebracht voor pneu- Iche massage. |e vrouwen hebben zich aan deze kuur d, maar tot nog toe wachten allen op l>ER-MOORDENARES TE PARIJS GE ARRESTEERD. kl]S, 29 Aug. Gisteravond is de politie I geslaagd de IS-jarige Vilette Nozières, (tracht heeft haar ouders door verfigti- lin het leven te brengen, te arresteeren. 1 reeds gemeld, is haar vader aan de gevol- (r vergiftiging overleden, terwijl de nioe- lg in een ziekenhuis verpleegd wordt. Insdag 1.1. was zij bij de politie ontboden, lerdenking tegen haar gerezen was, doch niet verschenen. Volgens haar zeggen kij 's nachts in verschillende Parijsche (doorgebracht, terwijl zij overdag in een |le parken in de buurt van de Champs I; vertoefde. Pas Maandag was een jonge Ie gelijkenis opgevallen tusschen zijn verovering en de portretten der ge- I moordenares. Hij stelde de politie van trmoeden op de hoogte, en zij werd vond op het terras van een der groote gearresteerd. Eerste verhoor bracht terstond volledige bring over de misdaad. Het jonge meisje (der aarzelen toe, dat zij haar ouders de poeders had toegediend' en dat zij reeds |ar met dit plan had rondgeloopen om Ihaar ouders haatte. Eenige weken ge- (ad zij reeds een poging tot vergiftiging doch dit was mislukt daar de toege- Idosis te zwak was. Terwijl haar ouders like pijnen hadden geleden, had de doch- nd gesticht in de kamer ten einde den (n haar vader en moeder te bespoedigen, (dweer was toen echter tijdig ter plaatse en kon de ouders uit de geheel met hulde woning redden en naar het zie- J transporteeren. Niemand had er toen (enig idee van gehad dat de eigen doch- pleegster van deze mislukte misdaden Zondag 3 September 1933. IrDis, Tm. en 'sav. ds. Vroegindeweij pveld. jjdijk, 7m. leeskerk en'sav. dhr. Baart, tl, vqj. dhr. Baart en'sav.ds. v.d. Wal. In, Tm. en 'sav. dhr. Overweel. vm. leeskerk en 'sav. ds. Bouw. vm. en 'sav. dhr. Bcuman. de, vm. ds. Bouw (doop). vm. leeskerk en nam. ds. v.Ameide. bnge, vm. ds.Kleijne en'sav.dhr.Vetter. pge, vm. ds. Verkerk en'sav.leeskerk. llaat, vm. leeskerk en nam. ds. Kleijne. lit, vm. dhr. Vetter, mei, vm. leeskerk en 's av. ds. Verkerk. |t Haringvliet, vm. en 's av. ds. Polhuijs. GEREFORMEERDE KERK. rnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. vm. en nam leeskerk. n, vm. en 'sav. ds. Brouwer. Ivm. en nam. leeskerk. |laat, vm. en 'sav. leeskerk. nel, v.m. en 'sav. ds. Schaafsma. •ïaringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff. JtEFORMEERDE GEMEENTEN. Inis, vm., nam. en 's av.dhr. v. d. Berg ferdam. vm. en 'sav. ds. de Blois. vm. en 'sav. leeskerk. |vra. en nam. leeskerk. L GEREFORMEERDE KERK. jiis, vm. en 's av. ds. Laman. 0OPSGEZINDE GEMEENTE, lis. Foppema. eginnen wij te rijden 4-persoons wagens. in ons lage tarief: f 0.50 0,60 hND0,80 GEN1.60 V NT 1.60 ltDAM2.40 ;?EEDE3,20 PP4.— I TONOE0,90 ONGE1.60 JIZEN2,25 ■nsplaat 3,— MM EL1,60 jM'T HARINGVLIET 1.10 Ijden goedkoop! ten op en buiten het eiland, pn met 7-persoons auto's. lar profiteert er van. Prijs per kwartaal Losse nummers f L— 0,07° ADVERTENTIËN van 16 regels„1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. - N°. 85 Aardappelsteunregeling 1933. In verband met een tot stand gekomen Kon. besluit, regelende de bevoegdheden van de Nederlandsche Aardappel Centrale, Ka zernestraat 3, Pen Haag, telefoon 1S0934, deelt de Ned. Aardappel Centrale mede, dat haar de uitvoering van de steunregeling oogst 1933 is opgedragen. De Ned. Aardappel Centrale steunt voor deze uitvoering op de medewerking van de gewestelijke aardappel-organisatie en wel als volgt: Gew, Aard. Org. voor Zuid-Holland, directie Anna Paulownastraat 20, '3-Gravenhage. Gew. Aard. Org. voor Zeeland, secr. Land- bouwhuis Goes. Teneinde belanghebbenden met de regeling op de hoogte te stellen, volgen hier in het kort de voornaamste punten: 1. Het vervoer van alle aardappelen is, behoudens bet hierna bepaalde, verboden met ingang van 4 September. 2. Het vervoer kan worden toegestaan op vervoervergunningen, die namens de Centrale door districtskantoren der gewestelijke orga nisaties, welke op alle plaatsen van beteekenis worden gevestigd, worden afgegeven. 3. Een bedrag van 1 (één gulden) per 100 K.G. is verschuldigd, indien op een ver* voerverguDning aardappelen worden vervoerd in de sorteering van 35—60mm.maximum lengte 8 c.m. en bestemd voor binnenland- sche consumptie. 4. Voederaardappelen, exportaardappelen, door den Ned. Alg. Keuringsdienst (N.A.K) goedgekeurde pootaardappelen of eventueel te re-expedieeren aardappelen zijn vrij vaD dat recht, mits de verzenders zich aan de daarvoor geldende bepalingen onderwerpen. 5. Vrij mag worden vervoerd ten hoogste 10 k.g. aardappelen in de sorteering 35-60 m.m. maximum lengte 8 c.m., kennelijk bestemd voor de consumptie van een persoon of één gezin; 6. Vervoervergunningen zullen slechts aan door de Ned. Aardappel Centrale erkende handelaren worden verstrekt; 7. Voertuigen mogen consumptieaardappe len slechts in geplombeerde zakken onder begeleiding eener vervoervergunning ver voeren; 8. Vervoer van de boerderij of bewaarplaats naar een nabijgelegen laadplaats moet even eens door vervoerbon gedekt zijn; 9.'Aardappelen, bestemd voor veevoeder, moeten worden gedenatureerd; 10. De consumptieaardappelen zijn geclas sificeerd in 4 groepen en wel: rubriek I: Bravo, Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe, De Wet, Duinaardappelen en daarmede gelijk te stellen soorten; rubriek II:Eigenheimer, Bonte Star, Bevelander Eigenheimer, Eigen heimer Dalgrond le vrucht, Eigenh. Dalgr. 2e vrucht, Furore Koh I Not. Noordeling, Roodestar, Souvenir en daarmede gelijk te stellen soorten; rubriek IIIi Alpha Bintje, Eersteling Erdgold, Friso Gelkaragis, Great ScBtt, Industrie, Ideaal, King Edward, Ma jestic. Monoeraat, Present, Royal Kidney, Triumph, Wilde Duke en daarmede gelijk FEUILLETON. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden 18) Eens op een morgen had hij een advertentie gelezen, die hem bijzonder toelachte: een dokter had wegens ziekte van een zijner masseurs een plaatsvervanger noodig op een badplaats, waar hij hoofd-medicus was. Het trof Olof dadelijk, dat dit iets voor hem kon wezen. Immers hij had een groot aantal boeken over anatomie gelezen en meende den bouw van het menschelijk lichaam heter te kennen dan iemand anders, en nu het lot weigerde zijn droom te vervullen, dokter te worden, was er geen beroep ter wereld, waaraan hij zich liever zou wijden, dan aan dat van masseur. Maar zou zijn kennis toereikend zijn? Zou niet 'n de practijk opgedane ervaring als uitdrukkelijke voorwaarde gesteld worden? Hij had echter ras zijn besluit genomen en spoedde zich buiten adem naar dc woning van dokter Telow in de Drottningstraat. Reeds van «en portier kreeg hij te hooren, dat hij tenminste deze maal bijtijds was: hij was de eeTste, die dien morgen de dokter kwam opzoeken. Hij werd binnengeleid in een kostbaar gemeu bileerde studeerkamer, waar een heer met donker bruin haar en een nog jeugdig uiterlijk zat tc te stellen soorten; rubriek IV: alle zand-en veenaardappelen. 11. De daarvoor aan de telers te betalen minimumrichtpijjzen per 100 kg. zjjn:voor rubriek 1/3, rubriek II 2, rubriek III 1.50, rubriek IV 1.25, indien in de voor geschreven sorteeriug van 35-60 in m. vier kante maat wordt afgeleverd, hormaat of rooster van S3 m.m. is hiermede gelijk te stellen 12. Door de gewestelqke organisaties zal voorloopig f van de minimumrichtprijzen aan den teler worden uitgekeerd. Het inge houden bedrag zal met het saldo van het heffingsfonds "dienen, om uiteindelijk nog in voorraad zijnde partijen te kunnen steunen. Mocht dat saldo daarvoor niet toereikend zjjn, dan kan de Centrale besluiten tot terug vordering van de telers van een zeker per centage op de reeds uitbetaalde gelden. Is het saldo gunstig, dan zal aan de telers als nog het geheel of een gedeelte van het in gehouden, f van den minimumprijs kunnen worden uitgekeerd. 13. Boven deze minimumrichtprijzen is voor rubriek I, II en III een toeslag te be talen aan den teler voor levering in de pe riode van 1 December 1 Maart van 10 cent per 100 k.g.; Maart 20 ets., April 40ets.en Mei tot einde seizoen 60 ets. per 100 k g. Voor zandaardappelen zijn deze bedragen te halveeren. 14. Koopers moeten met inachtneming van plaatselijke betalingscondities, de koopsom betalen aan de gewesten, waaronder de be treffende teler ressorteert, die op zijn beurt op geldende bepalingen, betaling van het gewest ontvangt; 15. De inkoopprijzen worden door de gros siers voor onkosten, vrachtloonen enz. met 1 (één gulden) per 100 kg. verhoogd; op plaatsen, waar deze onkosten volgens een ontworpen regeling lager zijn, wordt het surplus afgedragen aan het gewest voor fondsvorming. 16. Directe verkoop van teler aan klein handelaar kan slechts onder inachtneming van alle voorschriften en betaling van de verschuldigde heffingen en den grossiers toeslag plaats vinden. Anders wordt geen vervoerbewijs verstrekt. 17. Alle eventueel door de Centrale over te nemen aardappelen moeten worden ge denatureerd en mogen niet meer voor con sumptie worden verhandeld of aan een fabriek worden afgeleverd. De denatureering geschiedt door en voor rekening van den houder onder toezicht der controleurs van de gewestelijke aardappel-organisaties of van de Centrale. 18. Overtreding van de voorschriften of bepalingen van de Centrale of Gewestelijke Aardappel Organisatie kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste J 10.000 of intrekkiDg van erkenning als teler of handelaar voor den tyd van 1 tot 10 jaar. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op de districtskantoren, gewestelijke kantoren of de Centrale. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land en bestrijdt gij de werkeloosheid. schrijven. Deze heer keek met welwillenden blik op van zijn werk over zijn gouden bril, monsterde toen zijn bezoeker nauwkeuriger en verzocht hem naast de schrijftafel voor het venster, in het volle licht, plaats te nemen. Olof, opgewonden zwevende tusschen vrees en hoop, zeide dadelijk wat hij op het hart had en voegde er met warm pleitende woorden aan toe, dat zijn geheele toekomst hier op het spel stond en dat dit misschien de eenige gelegenheid voor hem was, die zich ooit zou voordoen om een werkkring te aanvaarden, waaraan hij zich met volle belangstelling zou kunnen wijden. Het was een stroom van woorden uit een overvol door angst gekweld gemoed. De dokter liet hem spreken zonder hem in de rede tc vallen; hij zat met een vouwbeen te spelen en liet zijn ernstige, vriendelijke oogen onophoudelijk rusten op het verhitte gelaat voor zich, welks zenuwachtig trillen gespannen onrust verried. Door nu en dan een vraag in het midden te brengen, bracht hij Olof er toe over zichzelf, zijn streven en plannen, zijn studies en zijn vroegere omstandigheden te spre ken en Olof deed dat zonder berekening, niet met de bedoeling om belangstelling of medelijden te verwekken, doch alleen ter wille van het heerlijke genot eens zijn hart te luchten en zijn leed te openbaren aan iemsnd, die hem zou begrijpen. Toen hij geëindigd had, legde dokter Tclow het vouwbeen op zijde, stond op en zeide: „Arme jongen, ik zou je graag voor die betrek king willen nemen, maar het is niet mogelijk. Met al je ijver en al je anatomische kennis weet je toch niets van de eerste grondbeginselen der mas sage en ik heb geen tijd om je ecnig voorbereidend onderwijs tc geven, al zou ik ook willen; ik ga Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnè's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Dier gaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwosid indulten en blad vermelden. Ernstige waarschuwing inzake diphtherie-eïitstof. Eerst even een paar vragen van lezers, daarna een en ander over het Wereld-Con gres in Rome, waar we reeds lang en breed zitten als de lezers dit artikel onder de oogen krijgen. De eerst brief luidt: Ik heb bij mijn kippen een die een dikken kop kreeg, zoodat haar oogen bijna gesloten waren. De kop was gloeiend heet, ik smeerde die in met slaolie, zes weken lang en kon haar toen weer by de anderen doen. Nu is dit laatste 14 dagen geleden en staat ze weer met opgezetten kop en de andere kippen pikken aan het uit de oogen loopende vocht Ik heb haar nu weer apart gezet, doch als het niet te genezen is zal ik haar maar dood maken en begraven. Zij blyft tierig maar kan soms haar eten niet vinden. De haan van dezelfde toom, die twee maanden geleden hetzelfde kreeg en ook afzonderlijk werd behandeld, gaf het spoedig op, kreeg een dikte aan de keel, at of dronk de laatste drie dagen niet meer, zat maar in elkaar be nauwd te reutelen en is door mij gedood en begraven. Daarna begon deze kip en er is er nog een die niet zuiver is. Het is altijd gevaarlijk een diagnose te stellen als men den patient niet onderzocht heeft en daarom kan ik in dit geval wel een vermoeden uitspreken doch niet met zeker heid zeggen wat het is. Ik denk dan op grond van wat de schrijver mededeelt dat het hier een geval van diphtherie betreft en wel een dat betrekkelijk goedaardig verloopt. De ver schijnselen: dikte aan den kop, tranende oogen, dikte in de keel, komen bij diphthe rie en snot voor. Bij jonge kippen zou allang de geheele koppel ziek geweest zijn, nu be treft het echter tweejarige kippen en deze zijn veel meer weerstandbiedend. Het begon met den haan die het loodje heeft moeten leggen en waarschijnlijk heeft deze de andere kippen besmet en zijn er daarvan een paar ziek geworden. Ik zeg daar diphtherie of snot en hoewel het voor den betrokkene alle beide heel onaangename ziekten zijn en beide ziekten voor een leek en deskundige haast niet te onderscheiden zijn, zijn er toch twee verschillende smetstoffen hierbij in het spel. Ik wijs daar uitdrukkelijk op omdat er tegen woordig heel veel snot voorkomt, terwijl de diphtherie pas over een paar maanden meer gaat heerschen. Tegen diphtherie kunnen we de kippen in laten enten, tegen snot niet En wat zien we nu op het oogenblik ge beuren? Onder verschillende koppels die een maand of zoo geleden tegen diphtherie geënt werden treden ziektegevallen op, die de eige naar en zelfs de dierenarts voor diphtherie houdt. Alleen een nauwkeurig onderzoek met behulp van proefdieren kan uitmaken welke ziekte er in spel is. Men kan n.l. met. diphtberie-smelstof duiven eD kippen ziek maken door ze een weinig materiaal op de huid of kam te wrijven, met snotsmetstof gaat dat niet. Heeft men dus een verdacht over drie maanden naar de badplaats en de assis tent, dien ik zoek, moet dadelijk in dienst treden. De advertentie was bestemd voor geëxamineerde masseurs, ik dacht, dat dat van zelf sprak. Om geschikt te worden voor zoo'n betrekking, zou je op zijn minst negen maanden moeten studeeren onder bekwame leiding. Het doet me leed, dat ik je verwachtingen moet teleurstellen, want je interesseert me. Ik blijf drie maanden in de bad plaats en ga dan voor een half jaar buitenslands. Wanneer jc dan nog geen geschikte levenstaak hebt gevonden om jc aan te wijden, zoek mij dan nog eens op, wanneer ik weer in Stockholm beu in April en ik zal graag voor je doen wat ik kan." De welwillende toon, waarop deze woorden ge sproken werden, en het vriendelijke tikje op Olof's schouder waren zeker geschikt orrt het antwoord minder bitter tc doen klinken, maar het was en bleef een „neen" en Olof stond een oogenblik later op straat met ecu hart zoo zwaar als lood en meer ontmoedigd, dan hij zich sedert lang gevoeld had. Het was alsof deze misrekening zijn weerstandsvermogen had geknakt. Hij wendde nu geen pogingen meer aan om „hersenwerk" tc vinden. Hij dacht er zelfs over om naar den „Atlas" terug te gaan. Zijn middelen waren op onrustbarende wijze weggesmolten en hij durfde zijn spaarpenningen niet tot op dc laatste örc aan tc spreken. Moest hij dan noodzakelijk weer werkman wor den, dan maar liever in een afgelegen provincie stadje dan in Stockholm, waar dc nabijheid van Karin voor hem een bestendige verootmoediging en een ware tantaliis-kwelling was. Het best scheen het hem, zijn nederlaag en zijn schande in een uithoek tc verbergen, waar niemand hem kende eval dan tnoeten er proefdieren geënt wor den en na een week komen by diphtherie- smetstof op de besmette huid z g. pokken op. Soms hebben de kippen diphtherie en snot tegelijk en dan wordt het een uiterst moeilijk geval. Nu iets over de behandeling. Knikkers onder de oogen moeten operatief verwijderd worden, gele stukken in den snavel en de keel moeten ook verwyderd worden en daarna kan men de plekken penseelen met jodium- tinctuur. Bij beide ziekten kan men aardige resultaten verkrijgen met kopbaden van 2 sulfoliquid oplossing, dat men bij den dieren arts kan verkregen, terwijl men in het drink water 1 h 1% sulfoliquid mengt. Dit ont smettingsmiddel dood de smetstof en als men dan tevens de kippen goed voer geeft en vrijwaart tegen tocht dan kan men een heel eind komen. Natuurlijk komt men het verst als men bijtyds de kippen heeft laten inenten tegen diphtherie. Als deze enting goed opgekomen is, wat na een week ge controleerd moet worden, dan heeft men vrpwel zekerheid dat de kippen geen diph therie meer zullen krijgen. En nu een heel ernstige waarschuwing. Ik heb laatst ge schreven dat er diphtherie-entstof in den handel gebracht wordt die van de Rijksserum- inrichting afkomstig heet te zijn. Ik heb toen verzocht mij even te berichten als zulke gevallen ter oore kwamen. Naar aanleiding daarvan kreeg ik een massa brieven die alle een firma in Limburg betreffen, welke zelfs niet schroomt in haar reclamepapieren te zetten dat zij de entstof onder het etiket der Rijksseruminrichting verkoopt en deze ook aan besturen van pluimvee en boeren bonden aanbiedt. Welnu, hier zit de een of andere knoeierij achter, welke ik U later wel eens bescbryven zal, doch dit is zeker, dat degene, die deze entstof koopt, meestal bedrogen uitkomt, daar zij op het moment dat hij ze ontvangt, al niet meer voor gebruik geschikt is. Met een firma die zich tot der gelijke praktijben leent moet men natuurlijk ook met haar andere artikelen voorzichtig zijn en mijns inziens moesten boerenbonden en andere vereenigingen dergelijke handelaren op een zwarte lijst zetten en daar verder geen zaken meer mee doen. De tarieven waarvoor de dierenartsen tegenwoordigenten zijn zoo billijk dat niemand behoeft te schro men dit werk door don dierenarts te laten doen en ik raad dus nogmaals sterk af zelf te gaan enten en de risico te Ipopen bedro gen uit te komen. Nu is van mijn praatje over het Wereld Cougres te Rome niets ge komen, doch ernstige kwesties als deze gaan voor. Dr. Te Hennepe. PARIJSCHE MODEBRIEF NU HET ZOMERSEIZOEN TEN EINDE LOOPT! De mooiste kinderjurken zijn.... de een voudigste! Een heerlijke zomer, een ouderwetsch- warnie zomer zuchten we met behagen. En het en vanwaar geen berichten over hem haar zouden bereiken, Zoo gebeurde het, dat hij op een goeden morgen in het begin van September, toen er reeds een herfstachtige weemoed over de natuur lag, op het dek stond van de boot naar Kalmar met zijn klecven en zijn dierbaarste boeken in een koffertje. Niemand was aan de boot om hem vaarwel te zeggen, dc politieagent had dienst en zijn vrouw moest thuis blijven bij de kinderen. Zoo hadden wij allen hun bezigheden en eigen betrekkingen, hij alleen scheen overbodig, hoorde nergens thuis had kip noch kraai. Ja toch, Karin! Hoe donker en leeg het nu ook om hem heen was, zij was nqg de zijne! En bij die gedachte zette hij zijn doffe onverschilligheid van zich af en zeide tot zichzelf: „Neen, nog leg ik mijn bij! er niet bij neer. Ik zal terugkomen, en dan! VIII. Op een avond eenige dagen na dien September morgen, dat Olof Stockholm had verlaten, kwam juffrouw Berger van een van haar naaihuizen thuis cn hoorde, toen zij haar hoed en mantel weghing, door den dunnen houten wand, die dc kleerkast van Karin's kamertje scheidde, hart verscheurend gesnik. Ontsteld haastte zij zich naar haar dochter en vond deze voorovergebogen op de sofa liggen, badende in tranen. Sedert Karin den groothandelaar het blauwtje had laten loopen, hadden moeder en dochter op gespannen voet geleefd, maar nu was alle twee dracht vergeten. Juffrouw Berger ging naast haar verveelt ons niet, dat eiken dag weer stralend de zon schijnt en de lucht zich steeds maar van z'n beste, d.w.z. blauwe zijde laat zien. Natuurlijk zijn er altijd mopperaars, die zich met veel vertoon het voorhoofd afwisschen en volgens hun zeggen het leven alleen maar dragelijk vinden, zoolang ze onder een koude douche staan. Maar aan dezulken moet men zich niet storen Tot de heerlijkheden van een warmen zomer behoort het dragen van dunne toiletjes.' Wat beleefden we de laatste jaren weinig genoegen van onze zomerjurken. Zeldzaam waren de gelegenheden dat we ze, zonder te huiveren dragen konden. Verschil lende mijner kennissen schaf ten zich reeds geen zomer- garderobe meer aan, daar ze het, voor die enkele mooie dagen, niet de moeite waard- vonden. En ziedaar! Hoe genieten we dezen zomer van dunne katoentjes, van koele linnen stoffen, van ragfijne voile en organdi. Ja, als sprookjes zijn deze toi letjes van organdi, in beel derige, teer-roze tint, met witte ballonmouwtjes, een ingezette plissée-baan van voren, benevens ceintuur van sneeuwblanke organdi Jong en frisch, als een tak aman delbloesem, is deze wolk van roze en wit. Of een ander japonnetje, in princesse- vorm, van witte mousseline, van onderen met een breede strook van roze organdi af gezet en om de schouders een korte kraag van de zelfde stof. Zeer modern is overigens een enorme strik met lange einden van roze gepiqueerde organdi, een strik, die bijna de helft van den rok bedekt en aan de japon iets heel bijzonders geeft. Mouwen van organdi staan bijzonder goed bij gebloemde japonnen, juist door het groote contrast van de kleurige stof en de teere, blanke mouwen. En dan de avondjaponnen van organdi, die zoo bekoorlijk staan op mooie zoele zomer avonden We zagen ze ook van katoen en lin nen, maar organdi spande de kroon. Trouwens zijn dergelijke dunne stofjes, die door een nop je en een weinig stijfsel al hun oorspronkelijke kleur terugkrijgen, voor een warmen zomer zooals we dien nu beleven zeer aan te bevelen. Natuurlijk zagen we ook kostbaarder stof fen, zijden tulle en piqué, alleraardigdte Schotsche tafzijde, mat en glanzend satijn in allerlei gebloemde zoowel 'als geometrische figuren enz. Zeer in den smaak zijn weer ruches van tulle, van lint en linon. Ze geven aan het eenvoudigste toiletje iets aparts, zooals ge op onze eerste teekening kunt zien. Hier vindt ge een simpel dinerjaponnetje van zwarte zijdè met roze gebloemd bovendeel en bolero van dezelfde stof. De mouwen zijn met breede zwarte ruches afgewerkt. Op een blauw gebloemd toilet zagen we een dergelijke ruche van effen blauw satijn, rondom den geheelen schouderkraag. Nog slechts korten tijd en ik ga u al weer de nieuwtjes van de herfstmode vertellen. Ik heb dochter zitten, nam haar hoofd op haar schoot en smeekte haar te zeggen, waarom zij weende. En vóór Karin bedenken kon, dat het misschien beter was te zwijgen, had zij alles verteld. Gekweld door de gedachte, dat zij in langen tijd niets van Olof had gehoord, was zij 's middags naar Hilma Berger gegaan, om nieuws op te doen en tegelijk tusschen Olof's boeken een verhande ling te moffelen, waarvan zij wisi, dat hij die gaarne had en die zij in een tweedehandsth-boek- winkel had zien liggen. Hilma had haar toen ver teld, hoe Olof eenige dagen geleden de stad had verlaten, om ergens in de provincie werk te zoeken. Hij had niet eens gezegd wat het doel van zijn reis was; dat zou van het toeval afhangen. Voor hij wegging had Hij hun iedere örc. die hij voor logies en ontbijt verschuldigd was, betaald, „voor liet geval wij elkaar nooit meer ontmoeten," cn toen zij hem verzochten af en toe te schrijven hoe hij het maakte, had hij geantwoord, dat niet te kunnen beloven; dat zou er geheel van afhangen of het hem goed of slecht ging. Karin begreep maar al tc goed wat hij daarmede wilde zeggen; kwam er geen brief, dan was dat een teeken, dat het hem slecht ging. En nu was zij een en al wanhoop en angst over hem cn o, zoo bedroefd, dat hij zoo had kunnen vertrekken zonder haar op te zoeken of ook maar een regeltje tot afscheid te schrijven. Het had er allen schijn van, alsof hij bepaald wilde, dat zij hem verg.it en dat het uit zou zijn tusschen hen. „Wie weet," zeide juffrouw Berger belangstel lend, „zijn zijn gevoelens voor jou verflauwddat is de eenige verklaring, die ik er aan kan geven, dat hij zoolang niets van zich heeft laten hooren." (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1