ro Lel vooral op dit adres. DE SALAMANDER STOOMBGOTDIENST VI Cl RIA-WATER EERSTE BLAD MIMOSA-DROPPELS, ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933 TALMI. BINNENLAND 'ruimen (w 0)10 tot 0,22 per k.g. Victoria 0,10 tot 0,31 per k g. Il'onneboera 0,11 tot 0,18 per k.g. Krozen 0,12 per k.g. Moerbeien 0,34 tot 0,48 per k.g. Boonen (grootei 2 80 per 100 k.g. dubb stam ƒ2,- tot /4,50perl00k.g. z.d 2,30 tot 8,— per 100 k.g. enk. stam 5 tot 9 per 100 k.g. stokauiker 4- tot /9,-pei 100k.g. atamanU 2,40 tot 3,00 per 100 k.g perfect 3 tot S per 100 k.g. stokanti 7 tot 13 per 100 k.g. |Tomaten A 2,40 per 100 k.g. B 2,80 per 100 k.g. C 2,- per 100 k.g. bonken 2,90 per 100 kg. Komkommers (w.) 0,70 tot 1,20 per 100. Augurken 0,07 tot 0,36 per kistje. Peen 5,90 tot 10,80 per 100 boa. Kroten 1,50 tot 1,70 per 100 bos. Kool (roode) 1,50 tot 2,20per lOOstuka. Bloemkool 1 11,— tot ƒ16,— per 100stuks. II 4,—tot 10.—per 100 stuks. Andy vie 1,60 tot 2,60 per 100 krop. Tafelperen 0,07 tot 0,22 per k.g. Tafelappelen 0.0S tot 0,27 per k.g. Keukenappe'en 0,02 tot 0,10 per k.g. Keukenperen 0,02 tot 0,08 per k g. Rhabarber 2,50 per 100 bos. Aaperges (witte) 0,25 per boa Meloenen 0,06 tot 0,16 per stuk. Kipeieren netto 3,10 tot 3,30 per 100. Kleine eieren 2,60 per 100. Aanvoer 32163 stuks. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1933, des nam. 2 uur, 10 T.) in Hotel „Van den Berge" aldaar, bij Afslagv3n een Heeren huis met Tuin, aan de Voorstraat te Oolt- gensplaat ten verzoeke van de familie van Wijlen Mej M. MIJS. Inlichtingen te be komen ten kantore van Notaris AKKERMAN. BREUKBANDEN I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volte garantie verkocht. ■•"Let op het adres: Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. •Schoone volle lichaamsvormen dooi onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v y. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 15 Mei 1933 van Middel harnis op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen V. Middelbands 4.30 ym A. Vlaard. 7.00 ym.* A. Rotterdam 8.00 ym. Overige dagen (beh Zon- en Feestd.) V Mlddelharnis 6.40 vra.A. Vlaard 9.10ym.** •V. Rotterdam 10 00 vm A. Brielle 10.30 vm.§ van Rotterdam op Maandag: en Dinsdag (behalye Feestdagen V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00 niu. f A. Middelbarois 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- en Fec3td.) V.Rotterdam3.15nm V.Vlaard.4.00nm +t V. Brielle 2.25 nm.§[ A. Mlddelharnis 6 30 In aansluiting op den trein van 7.23 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.19 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.50 (2.50 nm.) te Vlaar dingen (Station). H In aansluiting op den trein van 15.38 (3.38 nm.) en 15.51 (3 51 nm.) te Vlaar dingen (Station). Op Zaterdag 1.25 n m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. AU Pee8tdaf«n zijn t« ingehouwen NUawjazridag, 3« Paaicbdag, HanmU aartadat 7t Ptnkatardag «n d» huid* Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de. N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15e JAARGANG. - N°. 82 Week-revue. Buitenland. Enkele maanden achtereen heeft de groote dagbladpers vrywel gezwegen over de actie der Japanners in het Verre Oosten. Na de bezetting van de provincie Jehol hebbende Japanners zich opmerkelijk rustig gehouden, doch hun onverzadigbaren expansie-honger is nog steeds niet afdoende gestild en zal zulks voorloopig ook nog niet zijn Volgens Japansche berichten heeft de Chineesche generaal Feng in Binnen-Mon- golie, liggende ten westen van de provincie Jehol, een anti-Japansche actie ontketend. Volgens het oude beproefde recept kunnen de Japanners zulks niet toelaten endusz(jn reeds de noodige troepen derwaarts vertrok ken. Al schrokkende, verliezen de Japanners op die manier den trek niet en volgens een door den Japanschen minister van oorlog geschreven brochure, getiteld „De roeping van het huidige Japan", zullen de Japansche generaals voorloopig nog niet tot werkeloos heid worden gedoemd. In deze brochure wordt hsel openhartig verkondigd.dat Japan de roeping heeft geheel Azië te bevrijden van de blanke overweldigers, dat Azië voor de Aziaten moet zijn en natuurlijk onder Japan sche leiding. De Japanners hebben voldoende eetlust om de Aziatische taart alleen op te peuzelen en wenscben daarbij geen Euro peanen of Amerikanen bij te inviteeren. De Japanners kunnen zich deze opmerke lijke openhartigheid, hoe pijnlijk ze overigens voor Europa en Amerika ook is, veroorloven Ze weten uit ervaring dat het er met de blanke overweldigers niet al te best voor staat, dat die reeds meer dan moeite genoeg hebben alle zorgen in eigen buis de baas te blijven. Ze zijn bovendien buitengewoon vlijtige en intelligente leerlingen van het beschaafde Westen geweest, zien nu bun kans schoon en pakken hem zonder veel onnoodige pourparles met beide banden aan. Het eerst is nu weer Mongolië aan de beurt, twijfel dienaangaande is uitgesloten. China heeft een massa generaals, straks is weer ergens anders een anti-Japansche actie aan den gang, het wordt een rolprent zonder eind, of zonder Europeanen en Amerikanen in Azië, alhans wanneer Japan zijn roeping heeft vervuld volgens de aangehaalde bro chure van zijn machtigen minister van oorlog. Ook op industrieel gebied zitten de Japan ners niet stil, heel wat Europeesche Indu strieën weten daar van mee te praten of erger nog, hebben als gevolg van de Japan sche concurrentie reeds het loodje moeten leggen. Zoo ook de Engelschen, welke door het nemen van tariefmaatregelen trachten een deel van hun oude afzetgebied in het Verre Oosten en vooral Britsch-lndië, te behouden. Wat weer in Japan de anti- Engelsche stemming geducht heeft aange wakkerd. Een der meest vooraanstaande Japansche exporteurs heeft reeds aangekondigd, dat Japan een aanval zal doen op de Britsche handelspositie in Zuid-Amerika, welke door de Engelschen in de laatste jaren met vee] moeite en kosten is opgebouwd. De opzegging van het in October afloopende Britsch- FE'J ILL ETON. Indisch-Japansche handelsverdrag en de verhooging der tariefmureD, gericht tegen de Japansche goederen, wordt door Japan beschouwd als een bedreiging van het econo mische leven van Japan en wanneer deze moeilijkheden, aldus een hooggeplaatst amb tenaar van de handelsafdeeling van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, niet langs vriendschappelijke onder handelingen zijn op te lossen, dan is een handelsoorlog tegen Engeland in zijn scherp- sten vorm onvermijdelijk. In het Verre Oosten is dus nog het een en ander in 't vat en veel goeds is dit niet. John Bull en Uncle Sam kunnen er zeker op rekenen dat het zich snel ontwikkelende Japan hen nog heel wat zorgen zal maken. Over de Russen maken de Japanners zich heelemaal niet druk. Ze onderhandelen reeds vele weken met de Russen over de over neming van Chineeschen Ooster-Spoorweg, welke practisch reeds geheel in de macht der Japanners is. De Japanners bieden er dan ook maar een zacht prijsje voor omdat ze weten dat de Rus toch moet toehappen. Deze onderhandelingen moeten volgens de Japanners nu een gunstige wending genomen hebben, het heet dat er op nagenoeg alle punten overeenstemming is bereikt, behalve over den prijs zooals er lakoniek aan wordt toegevoegd. Voor de Russen, die hier alleen nog wat heel dierbare millioentjes graag willen redden, zal dit trouwens juist de hoofdzaak zijn. Maar ook de Russische beer durft niet meer dreigend te grommen tegen Japan en nog biy z(jn als het in zijn handen krijgt gestopt. De Amerikanen concentreeren hun aan dacht op het oogenblik in de eerste plaats op de zorgen in eigen huis. De lezer weet, dat Roosevelt gebruik maakt van de hem verleende volmachten en tracht door het instellen van arbeidscodes voor alle vakken, waar het niet vrijwillig gaat daar wordt ge dreigd met gedwongen invoering, de ont zettende malaise te overwinnen. Volgens op optimistische aankondigen hoopte de regee ring begin September 6 millioen werkeloo- zen aan loonenden arbeid te helpen. Dat klonk allemaal heel mooi, duizenden werk gevers beloofden onmiddellijk hun volle me dewerking, doch in de praktijk schijnt daar wel het een en ander aan te haperen, althans het regent klachten bij generaal Johnson, welke belast is met het toezicht op de uit voering der afgekondigde arbeidscodes. Op verschillende manieren wordt getracht de codes te ontduiken Wanneer employé's meer verdienen dan de bepaalde minimumloonen voor het bedrijf vastgesteld, verlaging daar van is wettelijk niet geoorloofd, dan wordt de betrokkene ontslagen om onmiddeiyk daarop tegen het bepaalde minimumsalaris weer te worden aangenomen. Hiertegen zal worden opgetreden, door de namen der betrokken werkgevers te publi- ceeren. Hoewel de werkeloosheid in Amerika wel is verminderd wordt toch niet verwacht dat zulks zich zoo snel zal ontwikkelen als de regeering aanvankelijk heeft aangekon digd. Er z(jn in Amerika nog steeds 12 mil lioen werkeloozen, geen land ter wereld heeft zooveel bedelaars als Amerika, zoodat daar nog heel wat op te knappen valt. De bedrijvigheid in de industrie is weer iets getemperd, doch in den kleinhandel valt een bevredigende stijging van den omzet te con- stateeren, in enkele plattelandsdistricten wordt zelfs een stijging der omzetteD ge meld van 10 tot 65 Zoodat men aldaar langzamerhand weer een klein beetje hoop krijgt. In Europa staat de strijd om Oostenrijk nog altijd in het middelpunt der belangstel ling. Dollfuss is weer eens by Mussolini op bezoek geweest en voldaan in Weenen terug gekeerd. Maar wat hij met Mussolini in het rustige Riccione, een Italiaansche badplaats, besproken heeft, is niet naar buiten uitge lekt. Dollfuss was tevreden over zyn bezoek en dus ligt de veronderstelling'voor de hand, dat Mussolini hem opnieuw heeft gerustge steld. De verwachting is geopperd dat Mus solini streeft naar de economische redding van Oostenrijk door het verschaffen van een beteren afzet der Oostenrijksche producten. Dit plan is echter alleen uitvoerbaar wanneer ook Hongarye en de landen der Kleine Entente tot medewerking bereid zijn. Met leeningen alleen is Oostenryk niet op de been te houden. Opmerkeiyk is voorts dat de En gelschen plotseling te Innsbruck een nieuw consulaat voor Oostenrjjksch Tirol heeft ge vestigd. Dit staat natuuriyk in verband met de Duitsch-Oostenrüksche spanning en het verlangen der Engelschen aldaar een eigen waarnemer te hebben. als venter zyn te richten tot den heer Tj. Reitsma, secretaris van den Ned. Bond van Kleinhandelaren, Lusthofstraat 65b, te Rot terdam. De bovenbedoelde erkenning geschiedt kosteloos. Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQUIST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 15) Moeder ging naar het buffet en Karin hoorde haar met glazen rinkelen en zag haar de port- flesch op een presenteerblaadje zetten. Nu kwam zij weer op de beiden toe, die nog aan tafel de zijdestalen zaten te vergelijken. „Wanneer de groothandelaar mij wil excuseeren, ik zal slechts één minuut wegblijven. Ik wilde het meisje van Jonsson om een boodschap sturen." „Zeker, gaat uw gang..." „Kan ik niet gaan, moeder?" „Neen, dank je, je weet, dat ik jou niet voor loopmeisje wil gebruiken," zeide juffrouw Berger glimlachende en zoo stevende zij de kamer uit. Karin begreep, dat dit alles slechts een manoeu vre was om haar met Janzén alleen te laten, maar zij maakte geen tegenwerpingen; het was immers wenschelijk, dat zij gelegenheid kreeg den groot handelaar ééns voor altijd duidelijk bescheid te geven, opdat hij begreep, dat hij zijn tecdere attenties voor niets verkwistte. Zij had zich voor bereid op zoo'n zelfden aanval van hem als de vorige maal en had zich reeds voorgenomen hem eens duchtig de les te lezen, zóó, dat hij het niet zoo gemakkelijk zou vergeten. DE AARDAPPELSTEUNREGELING. Erkenning van kandelaars, exporteurs, vervoerders enz. Ten aanzien van den handel in aardappelen maakt de minister van oeconomische zaken bekend, dat exporteurs, groothandelaren, beurtschippers, commissionnairs, winkeliers en venters hun bedrijf slechts zullen kunnen blijven uitoefenen, wanneer ze als zoodanig vóór 1 September erkend zijn door de Voor- loopige Nederlandsche Aardappel Centrale. Aanvragen om erkenning als exporteur, groothandelaar, beurtschipper of commission- nair zyn te richten aan: 1. voor Friesland: den heer Y.C.Schuite maker, Westersingel 44, Leeuwarden; 2. voor Groningen en Drenthe: den heer E. Luttmer, te Stadskanaal; 3. voor Gelderland, Utrecht en Overijssel: resp. de heeren G. Kroezen, te Beesd; R. Groeneboer, Oude Gracht 247 te Utrechten H. K Koch, Julianastraat 14, te Zwolle; 4. voor Noord-Brabant, Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen: den heer W. A. van Heiningen te Kerkdriel en de firma Gebr. van Drimmelen te Klundert; 5. voor Limburg: de heeren H. Peters, Markstraat 10 te Roermond en F. Janseen te Tienray-Station; 6. voor Noord- en Zuid-Holland: de heeren G. Kunst, Olympiaplein 63 te Amsterdam- Zuid: P. van Leeuwen, Weenaplein 13 te Rotterdam en C. J. van Zaaien, Z.-O. Bin nensingel 53 te Den Haag; 7 voor Zeeland: de heeren E. Vermuete 's-Gravenpolder en C. D. van Wijck te Ter- neuzen, L. Kerkstraat 18 Aanvragen om erkenning als winkelier of Doch eigenaardig genoeg, scheen Janzén dezen keer een andere gedragslijn te willen volgen; hij trachtte niet eens haar hand te vatten, ofschoon die op tafel rustte, vlak naast de zijne. „En dus, juffrouw Karin," zeide hij, toen de deur achter de oude vrouw dicht gevallen was, „U zegt niet: Ik zal nooit trouwen, zooals zoovele jonge meisjes." „Neen, waarom zou ik dat zeggen? Ik heb er niets tegen de volgende maand te trouwen, wan neer. „Wanneer?" „Wanneer ik den man kan krijgen, dien ik wensch. Zoo zullen wel alle meisjes redenecren, denk ik, al komen zij er niet altijd voor uit." „Zoo, den man dien u wenscht.en hoe moet die eigenlijk geschapen zijn? Moet het bepaald een jonge, knappe luitenant wezen?" Karin lachte. „Neen, van beroep mag Jiij zijn wat hij wil, dat is mij precies hetzelfde, zoolang hij zich door de wereld kan slaan en een zelfstandige positie heeft, zoodat ik hem geen blok aan het been word." „Nu, ik moet zeggen, dat is voor zoo'n jong meisje buitengewoon verstandig geredeneerd," zeide Janzén, terwijl al zijn lange, gele tanden tevreden grijnsden. „Een economisch zelfstandige positie is werkelijk de eerste voorwaarde van een gelukkig huwelijk, maar het is niet dikwijls, dat meisjes dat inzien. Wat juffrouw Karin daar nu zooevcn gezegd heeft, geeft mij den moed voor den dag te komen met iets, waar ik lang over heb loopen denken. Wat zou de bekoorlijke juf frouw Karin er van zeggen, wanneer ik ronduit bekende, dat de bekoorlijke juffrouw Karin een STAND LANDBOUWGEWASSEN OP j 16 AUGUSTUS J.L. Gunstige berichten. De berichten omtrent den stand der land bouwgewassen luiden over het algemeen gunstig. Het vry droge weer heeft vooral in de ontwikkeling der granen verbetering gebracht. De oogst van tarwe is goed. Het gewas heeft over het algemeen weinig hinder van legeren ondervonden, terwyi over het optre den van voetziekte minder klachten werden vernomen dan in het vorige jaar. Ook in de veenkoloniën heeft het gewas zich goed ont wikkeld. Men verwacht aldaar een hoogere opbrengst dan in 1932. Behoudens een enkele uitzondering is ook de rogge-oogst goed. In sommige deelen des lands hebben de zware regens in de maand Mei legering ver oorzaakt, waardoor te dier plaatse de ver wachtingen ten aanzien van de korrel opbrengst minder hoog gesteld worden. Het zelfde geldt in het algemeen voor de haver, welke van alle granen het meest gelegerd is. Minder goed zyn de berichten ten aanzien van het erwtengewas. Men klaagt over kort heid van het stroo. In Noordelijk Groningen en op de Zuid-Hollandsche eilanden wordt het aantal peulen goed genoemd, in Zeeland echter schijnt de oogst tegen te vallen. Veldboonen zijn goed tot vrij goed. De stamboonen vertoonen een goeden stand. Hetzelfde kon gezegd worden van het vlas, hetwelk echter eveneens kort van stengel was. Blauwmaanzaad, koolzaad en mosterdzaad geven eveneens een goed beschot. De opbrengst van het karwijzaad is over het algemeen genomen meegevallen, in Zee land was de oogst matig, ten gevolge van den dunnen stand en het optreden van de kar wij mot. Het spinaziezaad belooft goed tot vrij goed en het suikerbietenzaad gaat tot zeer goed De stand van de fabrieks-aardappelen en consumptie-aardappelen is goed. Door het vochtig warme weer in bet einde van Juli vond in de veenkoloniën en elders een vroeg tijdige afsterving van het loof plaats, hetgeen hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan het optreden van Phytophtora. De latere soorten hadden hiervan minder te lijden. Waarschijnlijk heeft de mindere aanwending van kali en fosforzuurmeststoffen eveneens een vroege afsterving ten gevolge gehad. De oogst belooft in de veenkoloniën, vooral van de latere soorten, goed te worden. De stand der consumptie-aardappelen in Fries land is goed tot zeer goed, in Zuid-Holland, Zeeland en westelijk Noord-Brabant over het algemeen goed. diepen, onuitwischbaren indruk op mij heeft ge maakt en dat ik me geen grooter geluk kan voor stellen, dan dat de bekoorlijke juffrouw Karin er zeer goedertieren in toe wilde stemmen om mijn vrouw te worden." Het kwam zoo onverwachts, dat Karin stom van verbazing was en hem zat aan te gapen, nog met de lapjes zijde in Jiaar hand. Zij had een onbeschaamde Iiefkoozing verwacht en in plaats daarvan kwam hij met een liefdes verklaring volgens alle regelen der kunst; zij was er op voorbereid geweest, behandeld te worden als een kelnerin en nu verzocht Jiij haar zijn vrouw te worden! Nadat zij van haar eerste verbazing bekomen was, voelde zij zicji lied welwillend gestemd tegen over groothandelaar Janzén. Zij had zich immers geheel in hem vergist; hij was veel beter dan zij gedacht had. „Waarde mijnheer Janzén," zeide zijopecnigs- zins verlegen, doch zeer vriendclijken toon, „dat is een aanzoek, dat zeer onverwachts komt.en ik vrees, dat ik het heb uitgelokt, door me zoo even onhandig uit tc drukken. Toen ik het over een zelfstandige positie had, bedoelde ik daarmede geenszins, dat dat dc hoofdzaak, Jict allervoor naamste is... want dót is natuurlijk, dat men van elkaar houdt, en dót..." „Zon dc bekoorlijke juffrouw Karin dat van mij niet kunnen doen?" vroeg Janzén teleur gesteld, met somberen blik. „Toch wel... dat is zoo geheel onmogelijk niet... u bent immers zoo goed voor Jereniias en mij geweest... maar als bruidegom... of als man... neen, dat zou niet gaan!" „Zoo-oo... en waarom niet?" vroeg hij gepi- De suikerbieten zullen, voor zooverzet zich laat aanzien, een zeer goed gewas le veren. Evenwel is de invloed van de weersgesteld'; heid gedurende de komende weken te groot om de opbrengst zonder meer naar den tegen- woordigen stand van het gewas te kunnen beoordeelen. Als minder gunstig moet wor den beschouwd de omstandigheid, dat ge durende de laatste dagen berichten binnen" komen over het voorkomen van de verge- lingsziekte. De stand der voederbieten is eveneens goed, terwijl die van uien beneden het gemiddelde is. De grasgroei had gedurende eenigen ty te ïyden van de droogte, vooral de star van de naweide was belangryk minderde verleden jaar. Evenwel hebben de rege' in de laatste weken een gunstige werkL uitgeoefend, zoodat thans de stand vry goed tot goed genoemd kan worden. De roode klaver vertoont een vrij goeden stand. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Het dageiyksch bestuur van de Holland- sche Maatschappy van Landbouw vergaderde in Den Haag onder leiding van dr. H. J. Lovink. JS Besloten werd, in zake het gewyzigó» v ontwerp tot heffing eener omzetbelasting\ V het K.N.L.C. te verzoeken, er op aan te dringen, dat de producten boter, kaas en vleesGh alsnog in de lyst van vrygestelde artikelen worden opgenomen. Vastgesteld werd de agenda der algemeene vergadering, welke a.s. 20 September te Alkmaar zal worden gehouden. De vergadering kon er mede accoord gaan, dat de besturen der Gewesteiy'ke Tarwe- Organisaties worden belast met de uitvoering der eventueele aardappelsteunregeling 1933, mits dit niet gaat ten koste dezer goed- werkende organisaties. JENEVER-SURPRISE IN OUDENHOORN. De bussen spoelen zoo maar aan. HELLEVOETSLUIS, 22 Aug. - Te Ouden hoorn aan den Zeedyk zijn nog zes bussen jenever aangespoeld. Hieronder was er één van grooter omvang dan de vorige. Verondersteld wordt dat deze bussen van smokkelaars afkomstig zyn. In het begin van Juli hebben kommiezen en rivierpolitie in en om het Haringvliet gesurveilleerd, aangezien het vermoeden bestond, dat een schip met smokkelwaar zou binnenvallen. Ook heeft men een Bcbip achtervolgd, dat moeite deed zoo vlug mogelijk vooruit te komen en daarna plotseling zijn vaart ver minderde. Men vermoedde, dat de beman ning van het schip de smokkelwaar over- In kwaliteit onovertroffen NEDERLANDSCHE MIJ. (Ingezonden Mededeeling) Opgericht 1887 keerd en begon werktuigelijk de stalen weer in te pakken. „Omdat.ja, omdat.laat ik het maar rond uit zeggen, dan begrijpt u mij Jict best, omdat ik van een ander houd... omdat ik sedert een jaar heimelijk verloofd ben met mijn neef Olof Rijde." Er ontstond een pauze, gedurende welke Janzén zenuwachtig met zijn pakje frommelde en op zijn lippen beet. Hij ademde zoo hevig, dat zijn bont gekleurde zijden das met de brillanten naald op en neer ging. Eindelijk zeide hij: „Dus heeft mijnheer Rijde een zelfstandige po sitie, zoodat u de volgende maand kunt trouwen?" „Neen, Jiclaas niet," zeide Karin, zonder acht tc slaan op het smalende in zijn toon. „Maar wij zijn beiden jong, hij is buitengewoon begaafd en zal wel vooruit komenbovendien hebben wij geen haast, ik heb beloofd op hem tc wachten." „Zoo, zoo, n heeft dus uw woord gegeven... natuurlijk met dc toestemming van uw moeder?" „Neen, zij is er tegen, maar in zoo'n geval ben ik zoo vrij alleen mijn eigen wil te volgen," zeide Karin ongeduldig. „Niemand kan mij van Olie scheiden... noch moeder, noch iemand anders." Vele tegenstrijdige gevoelens spiegelden zich op zijn gezicht af, zijn lippen trilden zenuwachtig; bet leek wel of hij zijn best deed om tc lachen en zijn vioolblauwe oogen kregen een doffen, staalgrijzen glans. Maar eindelijk werd hij meester over zijn weerspannige gelaatsspieren en Jiij was een en ai zachtmoedigheid en verzoenlijkheid en vaderlijke welwillendheid toen hij zeide: „Ja, best meisje, dan zullen wij niet meer over die zaak spreken. Ik had anders gedacht, dat de. ja, ik mag wel zeggen buitengewone comfort en de aanzienlijke positie, die ik u als mijn echt- genoote zou kunnen bieden, wei de moeite waard was om in overweging genomen te worden, voor u ze van de hand wees. Maar ik meen het goed met u en denk uitsluitend aan uw geluk. Wanncei' ik van iemand houd, dan kent mijn genegenheid geen grenzen en begeer ik niets voor mezelf, 't ls misschien dom, maar zoo ben ik nu eenmaal, ronduit gezegd." „Ja, u is verbazend goed.en het zou jammer zijn, wanneer u nu boos op mij werd." „Neen, integendeel, ik hoop, dat wat ik vandaag heb gesproken aan de vriendschappelijke verhou ding tusschen ons geen afbreuk zal doen cn dat u, om dat te toonen, mij zult toestaan af en toe hier een uurtje met u en uw lieve moeder te komen babbelen. Ziet u, ik sta eigenlijk zoo alleen op de wereld... u zult er toch niets op tegen hebben, dat ik zoo nu en dan hier kom om een beetje van uw huiselijke gezelligheid te genieten. Ik zou u zoo dankbaar zijn en ik zal mij met een heel bescheiden plaatsje tevreden stellen... en ten slotte zult u mij leeren beschouwen als een goedige, gedresseerde, trouwe hond, die slechts begeert af en toe eens een vriendelijken blik van zijn Jieerscheres te mogen opvangen, en dien men wellicht zou missen, wanneer men hem niet in zijn gewone hoekje zag.niet waar, beste juf frouw Karin, ik mag immers wel eens komen?" (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1