EERSTE BLAD jn -d- 172 'SI ST00MB00TDIENST I Dienstregeling 3 L I Gimborn's Studie Waterverf ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 TALMI. LANDBOUW VICTORIA |ge- 20.250 kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk 25, idem minder 20 22; zonder rijksmerk f 19 21. Haiidel matig. ROERMOND, 14 Aug. Eiermijn. Aanvoer 3.800.0ÜU stuks, üroote koppeneieren 2,90 tot ƒ3,80; kleine voor liet buitenland ƒ2, tot 2,50; eendeneieren f 1,802,40, alles de 100 stuks, i T1EL, 14 Aug. Eieren van 33,75 per 100 stuks. Aanvoer 50.000 stuks. Boter 80 ct. i per kg. Granen, Meel, Oliën enz. ROTTERDAM. 14 Aug. Fijne zaden (boe- rennoteering): Blauw maanzaad 22 23, karwijzaad 24 it 27,50, koolzaad ƒ13 5 14, alles per 100 kg. AMSTERDAM, 14 Aug. Binnenlandsche Granen, (Boerennoteering): Witte trawe, roode dito, rogge, wintergerst en haver geen notee ring wegens het intreden van liet crisisgraan- b es luitgr. erwten 8,259,25, vale dito ƒ9 en 10 per 100 kg. Karwijzaad 1313,50 per 50 kg. AMSTERDAM, 14 Augustus. Buitenland- sche Granen. (Op de condities van de Amster- damsche Korenbeurs); Mals gele La Plata verwacht 19 Aug. per lstok 82, Donau Oalfox disp. dilo 83, verwacht 21 Augustus per Mentor S2, gele Hongaarsche verwacht 21 Aug. per Mentor 82. Donau gerst 5960 kg. verwacht 21 Aug. per Mentor 81. N.-A. lijnkoeken loco boordspoorvri] 5,90, Sept. 'Dec. 6, Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 14 Aug. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 2—21, Zeeuvvsche blauwe 331, dito eigenheimers 112, Westl. ronde zand 3l, Westl. nieuwe kleine 112, blauwpitten 221, Overmaasche eerstelingen li2 ct., alles "per kg. Voeraardappelen met redelijken aanvoer en kalmen vraag. HOOGEZANDSAPPEMEER, 12 Aug, In veiling werd heden betaald: rijenkomkom- mers 1 e kwal. f 0,50—2,30, 2e soort 50—80 ct., ner 100 sruks: pronkers 1,20, tomaten A 4,40—4,70, B ƒ3,20—3,90, C ƒ4,30—4,60, per 100 pond; meloenen 1018 c. per stuk. ■was ■zen Jidel ■wel |ing Irkt Sen. ben lier- 1,10 Iks. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM. 14 Aug. Vlas (Opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer 5200 kg. Holl. geel 0,50—0,60 per kg. alles verkocht. ING 1 ons jolen) de Iten. m MIDDELHARN1S-R0TTERDAM v.v. via VLAARDINGEN jj 8.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 15 Mei 1933 Tan Middelfaarais op Maandag en Dinsdag (behalve Feestdagen») V. Middelbands 1.39 »m A. Vlaard. 7.00 va.» A. Holttrdim 8.00 ra. B Overige dagen (beü. Zon- en Feestd.) V.Middelbands 6.40 vm.A. Vlaard. 9.10vm.** A. Rotterdam 19.00 ra. A. Brielle 10.30vm.§ van Rotterdam li op Maandag en Dinsdag (behalve Feetidagen V.Rotterdam2.15 nm. V. Vlaard.3.00nm. r A. Middelbarnls 3.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- ea Feestd.) V. Rotterdam 3.15 am. V. Vlaard. 4.00 nm +t Y. Brielle 2.25 nm.§[ A. Mlddelbirnia 0.30 In aansluiting op den treirrvan7.23 vm. en 7.11 vm. van Vlaardingen (Station). In aansluiting op den trein van 9.19 vm. en 9.38 vm. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.38 (2.38 n m.) en 14.50 (2.50 nm.) te Vlaar dingen (Station). tf In aansluiting op den treur van 15.38 (3.38 nm.) en 15.51 (3 51 nm.) te Vlaar dingen (Station). 1 Op Zaterdag 1.25 n m. Alleen op Zaterdag. Te Vlaardingen overstappen. Ala Feestdagen *ijn te beechonwen: Nl«tnr)atnti»g, 3e PaatcbvUg, Hemelseartedag Plokitertag «a de belde Yeritdarefl. Ligplaats Boompjes tegenover Reederljstraat. IS LEEST EN ADVERTEERT IN ONZE EILANDEN DE BESTE Prijs per kwartaal Losse nummers f 1- 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels1.20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels» elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel, Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 15E JAARGANG. N°. 80 Week-revue. Buitenland. De eerst door Itali en daarna door Frank rijk en Engeland te Berlijn ondernomen stap pen inzake den gespannen toestand tussohen Duitschland en Oostenrijk hebben niet de minste uitwerking gehad, eerder zelfs de spanning en moeilijkheden nog verhoogd. Berlijn is weer eens bijzonder slecht van geheugen, het was de tegenover den Itali- aanschen gezant afgelegde beloften althans enkele dagen later geheel vergeten. Habicht, de ex-pandsinspecteur van Hitier voor Oosten rijk en tevens lid van den Pruisischen Land dag, was eenige dagen na de afgelegde be loften de eerste die voor de radio een onge woon felle rede tegen de Oostenrtjksche regeering heeft gehouden, daarbij aankondi gend, dat er in het hart van Europa niet eerder vrede, orde en rust zal heerschen voor de Oostenrijkers hun volle vrijheid had den herwonnen en dat de door de mogend heden te Berlijn ondernomen stappen niet de minste uitwerking zouden hebben. De Oostenrtjksche regeering werd heel vriende lijk betiteld als een bende terroristen. Na Habicht hebben anderen dit gevaarlijke spel letje voor de radio voortgezet, begin dezer week is zelfs vanuit een drietal Duitsche zenders tegelijk de Oostenrjjkscheregeering bestookt, uit den aard der zaak niet in al te welwillende woorden. Berlijn moet dus zijn afgelegde beloften wel geheel en al zijn ver geten, tenzij het nog eens openlijk wenscht te demonstreeren dat het zich van niemand, ook van Italië, Frankrijk en Engeland, de levieten wil laten lezen voor wat het optre den tegen Oostenrijk betreft en dat het be sloten is de felle actie voort te zetten tot alle Oostenrijkers brave en bovenstebeste nazi's zijn. Voorloopig verlangen de anders zoo gemoe delijke Oostenrijkers daar heelemaal niet naar, ze hebben het wel ongewoon slecht, doch hopen nog steeds dat ze met de hulp van het buitenland de eigen boontjes kunnen doppen volgens eigen wenschen. Vanzelfsprekend heeft de nieuwe actie tegen Oostenrijk aldaar een heel onaange name stemming verwekt en gaan er stem men op om den Volkenbond in den arm te nemen. Zoo schrijft de officieuze Weensche Reichspost: Het onwaarschijnlijke is in allen vorm een feit geworden. De uitvallen van Habicht overtreffen alles, wat tot dusver in de radio aan scheldpartijen en verdacht makingen is gepresteerd. Dit is een nieuwe stelselmatige actie onder volledige verant woording van de Duitsche rtjksregeering. Moge deze actie al een duidelijk antwoord beteekenen aan alle drie de mogendheden, welke tusschenbeide zijn gekomen, de slag richt zich toch in de eerste plaats tegen Mussolini. Na alle ervaringen met vriend schappelijke aanbevelingen en vertoogen is thans de mogelijkheid inzicht gekomen,Jdat de Volkenbond zich met deze twistpunten zal hebben bezig te houden." De verontwaardiging en het verlangen in Genève recht en steun te zoeken van de Reichspost is begrijpelijk, doch of Genève heel veel lust zal hebben zich in dit wespen nest te wagen is aan twijfel onderhevig. FEUILLETON. Genève is nooit erg gelukkig geweest met interventies, het heeft reeds al te vaak de wrange beker der mislukking tot den laat- sten druppel moeten slikken, vooral wan neer een der groote broers van het Volkep- bondsgezin er bij betrokken was. En men za! van de Duitsche boetvaardigheid in Genève wel geen overdreven verwachtingen hebben. Nu waarschuwingen van Italië, Frankrijk en Engeland eenvoudig door Duitschland worden genegeerd is het niet erg waarschijnlijk dat Duitschland voor Genève, dat slechts moreele wapens tot zijn beschikking heeft, zich zal laten bekeeren. Voor de arme Oostenrijkers ziet het er dan ook niet bijster gunstig uit. Om Btaande te blijven is het aangewezen op buiten- landsche steun, daar het anders den onge- lijken strijd tegen den machtigen broeder- staat onmogelijk kan volhouden. De Duitschers zijn bovendien nog eens extra in hun wiek geschoten, doordat de Duitsche delegatie naar het internationaal congres van onderwijzersbonden te Satander, op voorstel van een Fransch afgevaardigde zijn uitgesloten, omdat zij geen vrije vak- vereeniging vertegenwoordigden, wijl deze in het Duitschland van Hitier zijn verboden. De Oostenrtjksche afgevaardigde heeft dit Fransche voorstel warm verdedigd, moet bovendien een rede hebben gehouden waarin Duitschland zeer harde waarheden werden gezegd en dit heeft er niet weinig toe mee gewerkt, dat de Duitsche afgevaardigden met 40 tegen 21 stemmen buiten de deur werden gezet, De Duitsche bladen nemen dit den Oostenrijksche afgevaardigde zeer kwalijk en laten daarvan in scherp gestelde artikelen bid ken. De strijd om Oostenrijk is voor Berlijn nog lang niet uit, dat heel erg jammer is voor Oostenrijk, doch ook voor Europa, omdat het zooveel gevaren in zich bergt als Berlijn als een dolleman door blijft draven. Tusschen Berlijn en Moskou botert het ook niet te best meer. De tijden dat nationaal socialisten te Berlijn staakten en den boel op stelten zetten, zijn voorbij. Het eenige contact tusschen deze twee uitersten bestaat uit een onvriendelijke gummiknuppel of nog erger en het moet voor de Russen wel heel moeilijk zijn om met het Duitschland van Hitier, dat zoo buitengewoon fel tegen communisten van leer trekt, de zakelijke relaties aan te houden. Aanvankelijk leverde dit zoowel voor Berlijn als voor Moskou ge bezwaren op, doch nu moeten de Russen er zoo langzamerhand de aardigheid afhebben. De verkoeling tusschen Berlijn en Moskou wordt steeds duidelijker merkbaar. Rusland kan zich bovendien deze weelde veroorloven, het staat niet meer zoo volkomen geïsoleerd en is niet langer op Duitschland aangewezen en de scherpe tegenstellingen doen de rest In Ierland moet de Valera tot steeds straf fere maatregelen z(jn toevlucht nemen om de groeiende oppositie de baas te blij ven. Als gevolg van zijn verzet tegen Engeland (wei gering de verschuldigde 3 millioen pond sterling jaarlijks af te dragen en de afschaf fing van den eed van trouw aan den Britschen koning) heeft Engeland bewogen bijzondere invoerrechten op Iersche producten te leggen, wat de economische toestand van het kleine Roman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQU1ST. Vertaald door F. LAHR Jr. Nadruk verboden.) 13) Toen gebeurde het, dat zij op haar zwerftochten door het park, den hoek van de Bibliotheek om slaande, bijna een heer tegen het lijf liep, die den hoed afnam en zijn excuus maakte. Zij kende hem reeds van aanzien, ofschoon zij zijn naam niet wist; hij was van middelbaren leeftijd en een elegante verschijning; hij had steeds een lang- harigen, geelbruinen hond bij zich en scheen, even als Karin, voorliefde te hebben voor de meer afgelegen laantjes; daar had zij hem reeds meer eien 's avonds gezien en waren zijn voornaam uiterlijk en de buitengewoon mooie hond haar opgevallen. Koers nemende naar een van de laantjes in de richting van de Sture-straat, sprong dezelfde hond haar voorbij. Was zijn baas zoo gauw omgekeerd? Dat zou dan toch vreemd zijnhij moest dan dadelijk, nadat hij haar ontmoet had, terug zijn gegaan. De hond bleef dezelfde richting houden als zij, keek af en toe om alsof hij zich wilde overtuigen, dat zijn meester hem volgde, kwispel staartte en liep verder, steeds een eindje voor Karin uit, welke bochten zij ook insloeg. Het jonge meisje was er nu zoo zeker van, dat die heer haar achtervolgde, dat zij niet eens hoefde om te kijken om er zich van te overtuigen. Zij meende reeds zijn stappen dicht achter zich te hooren en zelfs het fijne aroma van zijn sigaar te ruiken. Zij vond het erg peniblc en ging op de gewone bank onder den ahorn zitten, om hem voorbij te laten gaan en zoo van hem af te zijn. Maar deze berekening faalde geheel; de on bekende bleef vlak voor haar staan, nam zijn hoed af en vroeg met een ondeugend lachje: „U loopt zoo voortdurend rond te kijkenwien zoekt u toch in het Humlepark? Zoekt u mij?" Karin antwoordde niet en keek naar alle kanten, doch neen, Olof was niet te bekennen, noch eenig ander menschelijk wezen; juist nu was het in dit gedeelte van het park bijzonder leeg. „Staat u toe, dat ik naast u plaats neem?' zeide de vreemdeling, terwijl hij het woord door dc daad liet volgen. Hij ging zóó dicht naast haar zitten, dat zijn knie haar japon raakte, en zag haar in de oogen met zoo'n vrijmoedige vertrou welijkheid, dat Karin van schrik opsprong. Zij wilde opstappen, maar de hond stond vlak voor haar en hield haar kwispelstaartende tegen. „Chasseur verzoekt u te blijven, hij wil zoo gaarne goede vrienden met u worden en dat wil zijn baas ook," zeide de onbekende met schalksche teederheid. Het was de eerste keer, dat Karin aangesproken werd, ofschoon zij zoo dikwijls eenzaam in deze laantjes had gezworven. Zij wist niet, hoe zij zich zou houden. Haar eerste schrik was verdwenen; immers de heer sprak vriendelijk en beleefd, maar zij moest zich natuurlijk belcedigd toonen, opdat hij zou begrijpen, dat hij dc verkeerde voorhad. „Het is toch sterk," barstte zij uit op een toon, Ierland geweldig heeft bemoeilijkt. Daartegen r^jst het verzet. Maar de Valera wenscht nog verder te gaan en heeft, voor het parlement met zomervacantie is gegaan, nog een drietal grondwetswijzigingen ingediend, welke de strekking hebben de banden met Engeland wat losser te maken. Mede door de instelling van een bijzondere militaire rechtbank hoopt de Valera zijn in aantal en macht groeiende tegenstanders onschadelijk te kunnen maken en alles wijst er op, dat Ierland weer eens een woeligen en spannenden tijd tegemoet gaat. In Cuba is de strijd ten nadeele van president Machado beslist. Cespedes, oud gezant te Washington is den ijlings gevluch- ten Machado opgevolgd en zal, nu het geweld- systeem van Machado volledig heeft gefaald, met een leege schatkist Cuba door de moeilijk heden heen moeten brengen. Wat ook al geeü bijster aanlokkelijke taak is. De Amerikanen, die met een slordige paar milliard financieel bij Cuba zijn geïnteresseerd hopen er het beste van, niet om de Cubanen, maar om die paar slordige milliards. FLAKKEESCHE BOERENBOND Het bestuur van den Flakkeesehen Boeren bond zond onderstaand stuk aan de Regeering i Her kingen, 11 Augustus 1933. Aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken, 's-Gravenhage. Geeft met versehuldigden eerbied te kennen; het dagelijk3ch bestuur van den Flakkee- schen Boerenbond, goedgekeurd b(j Konink lijke Besluiten, laatst van 24 December 1924, no. 24; dat in zijne vergadering van gisteren ook ter tafel kwam de aardappeloogst en handel 1933 en de overtuiging werd uitgesproken, dat wanneer niet op een of andere wijze 't z(j door export, 't ztj door steun van de Overheid iets werd gedaan, de toestand min stens even treurig zou zijn als in 1932;dat evenwel door Uwe Excellentie eenige steun was toegezegd en daarover overleg wordt gepleegd met de Centrale Landbouworgani saties, waarvoor zij U zeer erkentelijk is, doch dat de t(jd voortsnelt en de aardappel oogst aanvangt, zoodra de graanoogst ge ëindigd is, hetwelk binnen zeer enkele dagen het geval zal zijn en dat nog niets over den vorm, het bedrag of het tijdstip, waarin deze steun zal worden verleend, bekend is; waar om wij ons de vrijmoedigheid veroorloven Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken met eenigen spoed te willen bepalen, waarop de aardappelverbouwers mogen rekenen of waar mede z(j rekening hebben te houden, 't zij voor het bewaren, hetzij voor het afzetten van hun gewas. 'tWelk doende, enz. Het Bestuur voornoemd; De Voorzitter, (w.g.) G C. VAN SCHOUWEN. De Secretaris, (w.g) A. W. KEIJZER. dien zij voor beslist afwijzend hield, „kan men nu in het Humlepark niet meer wandelen zonder lastig gevallen te worden?" „Neen, niet wanneer men zoo'n knappe dame is ais u," antwoordde Jiij hoffelijk. Karin trachtte hem een vernietigenden blik toe tc werpen en ging voorbij den hond om op de vlucht te gaan, maar nu versperde hij haar zelf den weg, terwijl hij zijn best deed haar niet zijn lachende oogen te hypnotisceren, „Kom, is u nou werkelijk 7,00 afkeerig van een grapje? ik heb u nog al voor een vrooiijk meisje aangezien, u liep zoo vrijmoedig rond te kijken en dat nu al verscheidene avonden achtereen... en ofschoon ik niet zoo jong meer ben als die knappe jongen in wiens armen u onlangs op een avond lag... op deze zelfde bank... zoo kunt 11 mij tocli ook wei eens toestaan, dat ik uw lieve hand in de mijne neem." Hij had zich werkelijk van haar hand bemach tigd en drukte die zóó hard, dat heel haar vrees opnieuw ontwaakte. Zij rukte zich los en deed eenige stappen de laan uit, 0111 vlak in dc armen van Olof tc loopen, die juist met groote passen aankwam, in zijn werkpakje ais gewoonlijk. „Olie, hoe gelukkig, dat je komt!'.' Zij vloog op hem af en greep zijn arm als een reddingsboei. „Wat gebeurt hier?" vroeg Olof eenigszins ont steld, doch hij begreep ai dadelijk wat er gaande was. „Is deze heer je lastig gevallen?" voegde hij er dreigend bij. „Wat hccfl u met dit meisje tc maken, onbeschaamde fat? Zij is mijn aanstaande.' „Zoo?" zeide de onbekende met een ironisch lachje, en zijn hoed afnemende: „Dan vraag ik wel excuus. Maar het is gedeeltelijk uw eigen schuld, dat dc juffrouw aan dergelijke avontuurtjes TRACTOR, PAARD OF VRACHTAUTO? Interessante proeven in de Wieringermeer Oogstwagens van luchtbanden voorzien. Aan het verslag over machines, werktuigen, paarden en materialen, gebruikt in den Wie- ringermeerpolder, zijn toegevoegd grafieken betreffende de kosten van paarden en trekkers in de Wieringermeer, benevens van de kosten van een paarde-uur en van een „equivalents- paarde-uur" bij verschillend aantal gebruiks- uren per jaar. Uit deze grafieken blijkt, dat het binnen rijden van den oogst met paarden, die in het overige deel van het jaar desnoods gemist kunnen worden, veel te kostbaar is. Ook het binnenrijden van den oogst met behulp van trekkers blijkt te duur, omdat trekkers en vooral rupstrekkers te langzaam rijden en dus bij oogsttransport-werkzaam- heden te weinig paarden vervangen. De aangewezen oplossing voor het binnen rijden van den oogst in extensieve graan- bedrijven lijkt daarom het vrachtauto- of trailerstransport. In de Vereenigde Staten wordt deze methode op steeds grooter schaal toegepst, zoodat sterk gemechaniseerde be drijven, vrijwel zonder eigen transportmateri aal, maar met gehuurd materiaal hunne oogst- transporten verzorgen. Ten einde aanschaffing van een groot aantal paarden voor het aan staande oogstseizoen te vermijden, zijn dit j aar, bij wijze van proef, ook voor de Wieringer meer verschillende vrachtauto's en trailers gehuurd. Paardentractie kan alleen dan op haar plaats en goedkoop zijn, wanneer de paarden vrijwel constant in gebruik zijn, dus op gemengde bedrijven met uitgebreide teelt van hak- vruchten, waar de „arbeidsfilm" een gelijk matig verloop heeft. De kostenkromme van den trekker toont daarentegen aan, dat de kosten per arbeidsuur weinig verandering meer ondergaan, zoodra meer dan 500 resp. 1000 bedrijfsuren per jaar worden gemaakt. Hieruit volgt, dat de trekkers op hun plaats zijn op eenzijdige graanbedrijven, zooals de Wieringer meer, waar de arbeidsfilm een zeer ongelijk matig verloop heeft met scherpe toppen, zoo dat de trekkers als „Spitzenbrecher" dienst kunnen doen. Ook blijkt, dat de trekkers alleen dan voor- deelig werken, indien zij een groot aantal paar den vervangen, dus zwaar werk verrichten en niet voor lichte transportwerkzaamheden wor den gebruikt. Daar het gebruik van paarden in den polder van jongen datum is, zijn van sommige kosten nog onvoldoende gegevens voorhanden en heeft men deze moeten taxee- ren. Fiscale maatregelen (benzinebelasting) of prijsschommelingen van industrieele of land bouwproducten en loonen kunnen grooten invloed uitoefenen op de kostenverhouding van een trekkeruur en een paardeuur, zoodat vooral in troebele tijden het inrichten van bedrijven op momenteele prijscaiculaties met voorzichtigheid dient te geschieden. Ten einde het rendement van de aanwezige paarden gedurende den oogsttijd zoo hoog mogelijk' op te voeren zijn, in samenwerking met het Instituut voor Landbouwwerktuigen en gebouwen te Wageningen, proeven genomen met verschillende typen oogstwagens. Het is duidelijk, dat, wanneer liet mogelijk zou blijken eenzelfde vracht met één paard door stoppel- land of mulle zandwegen te trekken, waardoor anders twee paarden moeten worden gebruikt, een aanmerkelijke besparing op levend mate riaal zou kunnen worden bereikt of ook, dat met hetzelfde levend materiaal, door het in zetten van meer dood transportmateriaal, ee,~> veei hoogere capaciteit zou kunnen worden verkregen. De proeven werden genomen in de Wieringermeer op een muilen zandweg meteen nuttigen iast van 1500 K.G. De resultaten zijn buitengewoon merkwaardig. Het blijkt, dat een paard een nuttigen last van 1500 K.G., geladen op een verbouwde oude Ford truck met „slappe" banden of op een tweewielige Etziner oogstkar, gemakkelijk door een muilen zandweg kan trekken, terwijl dezelfde last geladen op een Hollandsche karwij-kros door twee flinke paarden nauwelijks getrokken kon worden. Op grond van deze proeven zijn voor den oogst een aantal oogstwagens van luchtbanden voorzien. Uit de proeven blijkt verder de zeer gunstige invloed van een grooten wieldiameter, terwijl glijd-, rol- of kogellagers slechts geringe verschillen vertoonen. ONTPLOFFING TE MEDEMBLIK. Een man zwaar gewond. MEDEMBLIK, 15 Aug. In het Makker- huis van de A.J.C. alhier, bewoond door de familie Ter Haar, ontstond gisteravond eenige minuten voor twaalf uur, een hevige ontplof fing, waardoor vele ruiten zijn gesprongen en het geheele huis groote schade bekwam. Geen dakpan bleef op haar plaats. Bij den winkelier Kramer, die viak naast het Makkerhuis woont, werd voor een belangrijk bedrag aan porceiein en aardewerk vernield. Een begin van brand kon door het spoedig aanwezig zijn van de motorspuit worden gebluscht. Een kostganger van de familie Ter Haar, zekere Wilkens, die zich waarschijnlijk dicht bij de plaats, waar de explosie ontstond, be vond, is met hevige brandwonden naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd. De politie heeft het huis gesloten en den huisgenooten den toegang ontzegd, ten einde een onderzoek te kunnen instellen. Heden begaf, naar wij nader vernemen, het parket uit Alkmaar zich naar Hoorn, 0111 den gewonden Wilkens in het ziekenhuis aldaar een verhoor af te nemen. Nader vernemen wij, dat des avonds niets verdachts was gemerkt. De bewoners, dat zijn het gezin van den huisbewaarder Ter Haar en den kostganger Wilkens, waren reeds ter ruste C U Jttrj, K ft R as >V£T£ ff I11 kwaliteit onovertroffen NEDERLANDSCHE MIJ. (Ingezonden Mededeeling) GENEESKRACHTIG Opgericht 1887 wordt blootgesteld; u heeft ze hier veel te lang aan haar lot overgelaten.zoowel vanavond, als de vorige avonden, ja, de heele week al. Ik vraag u, juffrouw, wel om vergiffenis, indien ik u schrik heb aangejaagd of ongenoegen heb veroorzaakt. Ik zeg met dc kleine kinderen: ik zal het nooit meer doen." Hij nam nogmaals zijn hoed af, floot zijn hond en verwijderde zich op zijn gemak in de richting van de Norre Humlegardstraat. Olof en Karin namen jiun gewone plaats in; zij moest uitvoerig vertellen, hoe alles in zijn werk was gegaan en elk woord, dat de vreemde heer had gesproken, herhalen. Olof zag er som ber uit. „Wordt je dikwijls op die manier aangespro ken?" vroeg hij. „Neen, ik verzeker je, dat het dc eerste keer is," antwoordde Karin haastig, „en het zou zeker nooit gebeurd zijn, wanneer ik niet zoo dom was geweest rond te loopen kijken... bovendien had hij mij eens in jouw armen gezien... cn hij kon immers niet weten..." Zij bloosde en lachte verlegen, maar wie niet Jachtc was Olof. Zijn gezicht betrok hoe langer hoe meer cn hij maakte geenerlei aanstalten om zijn arm om haar middel te slaan, zooals gewoon lijk; hij zat voorover gebogen met de ellebogen op dc knieën en staarde somber voor zich uit. „Ja, het is mijn schuld," zeide hij, „al het kwade en onaangename, dat jou overkomt, is mijn schuld. Wanneer je niet naar'mij had hoeven uit tc kijken, zou niemand je voor een straatmeid hebben aan gezien cn wanneer ik je een fatsoenlijk tehuis kon aanbieden of tenminste iemand was, dien je moe der zou willen ontvangen, zou je hier nooit met .mij op de banken hoeven te zitten als een dienst meisje met haar soldaat. Het beetje geld, dat je te wachten hadt, is je ontzegd door mijn schuld en het eenige kapitaal, dat je bezit, je goeden naam en faam, zul je misschien door mijn toedoen nog verliezen. Ach, ik wenschte wel, dat ik nooit je I pad had gekruist." i „Neen, Olof, zóó mag je niet spreken)" I „Ik zou mijn Iaatsten druppel bloed willen geven om jou ongenoegen te besparen en toch schijnt alles zoo samen te spannen, dat ik je, alleen door mijn bijzijn al, schade, schande en verdriet ver- 1 oorzaak! Maar daar moet een einde aan komen. Ik heb er me de heele week suf over gepeinsd, over dat en niets anders. Toen ik vanavond hier heen kwam, was ik nog besluiteloos, maar het gebeurde van vanavond is mij een vingerwijzing; nu weet ik wat mij te doen staat. Het zal het beste zijn, dat wij voor een tijd scheiden." „Wat praat je nu, Olie? Je kunt niet in ernst zijn!" barstte Karin uit, terwijl zij haar armen om zijn hals sloeg. „Hé, hoe onaardig van je om me zoo bang te maken!" ,,'t Is geen bangmakerij, maar heilige ernst. Je begrijpt wel, dat het geenszins mijn bedoeling is, het tusschen ons uit te maken; dat zou ik niet kunnen, al raakte ik nog zoo aan lager wal, en ik weet immers, dat jij dat ook niet zoudt kunnen of willen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1