en Teekenbehoeften EGINDEWEIJ Wz. Leest„OmeEilanden" [KOLFF ZOON - Middelharnis KOOI" MiBrtBBit In „Ome Eilanden' PREDIKBEURTEN. >GERE BURGERSCHOOL ng, gekaft en van etiket voorzien E BOEK- EN PAPIERHANDEL TELEFOON 48 Mineraalwateren, Wijnlikeuren, I Verlof-likeuren enz. iLECTIEBEDRIJF |nparochie(Fr.) jat 5 - Middelharnis nar ^REN htl ugge DE SALAMANDER i WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1933 aambeien. Amerika en de Crisis. TALMI. BINNENLAND (it I ernstig ongerust. Alle marine- en havenautori- :t feiten rondom de Morecambe-baai zijn ge- 1e waarscliuwd, doch tot nog toe is geen spoor Ie van het jacht of de opvarenden gevonden. Zondag 1» Augustus 1MÏ. NEDKHLANUSCH BERVOKMDE KEKK. Berkiagen, Oh I de iem. res- 1 hij loot 1 De É)uw Ueskerk eu 's av ds. v. Ascb. ds. v. d- VVal- ds Verkerk. eu 'Sav. üs. Kle«ne. ds. Polhuijs en Btkker uit Middelharuis. tuj. eu n>. dhr. Wildschut uit Rotterdam. Sommelsdyk. vin Öirkslaud, vm. eu 'suv. Ua, leeskerk eu 'sav. dhr. Vetter. s- Bouw eu 'sav. leeskerk. ft I Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Boumau. ijoedereede, nam. ds. Bouw. Ouddorp, vm. en nam. ds. v. Ameide. Nieuwe Tonge, vm. ds. v. Aseh (Doop) eo'sav. leeskerk. I Oude Tonge, vm. en 's av. Ooltgensplaat, vm. en 'sav Langstraat, nam. dhr. Vetter Deu Bommel, nam ds. Polhuis. Stad aan 't Haringvliet, nam. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. .Vliddelharnis, vm. en 'sav. dhr. Bt Haarlem. Melissant. vm. en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 'sav. ds. Sap uit Nunspeet. Ouddorp, vm. en nam. ds. Zeilstra uit M'harnis. geea opgaaf. a. i v. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN jtencl Middelharnis, vm. en 'sav. ds. de Blois. aan Dirksland, vm. en 'sav. leeskerk. Bar- Herkingen, vin naai. en 'sav. leeskerk. icht, Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. was CUR. GEREFORMEERDE KERK. 11 Middelharnis, vm. en 's av. ds. Earnan. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, id de Ouddorp. vm. ds. Foppema. ver- doch ver- Ooltgensplaat. g«n opgaan Den Bommel, geeu opgaat. 5lad a.'t Haringvliet, vm. en Illlllllllllllllllllllimi'l"'"'"m '"^AVI A ^NIS 8 TELEFOON No. 12 Lage prijzen. De Centrale Proeftuin voor «Dl IK Goeree en Overllakkee I te Middelharnis (Langeweg) bus begint den 4 ■derdag ttt -■-* n» tuinman alle September), luwe leerlingen KEIJZER te (idergeteekende. 1ITS, der School. Öcsgewenscht geeft de veT. inlichtingen. die niocn.e l*ngd. rondekn.,mooie A's jroen gerooid. tAR^ANK Sommelsdljk -12en n.m,2—4uur 9-1 uur. 6—7 uur. n.m. 6—7 uur. oeding 3 %- ,or winkeliers bij .HARNIS Kipstraat 59, R dam I Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels„1.20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum vao 10 regels, elke regel meer 15 cent. radicale genezing de hardaeUU.gste kunt U genezen binnen enn-w Wanneer Roosevelt slaagt, dan heelt hij een revolutie In de economische verhoudingen tot stand gebracht. Een geweldig plan. Mg. Met één grooten slag uit Amerika de crisis overwonnen. Het is een geweldig plan, een waagstuk. Als Roosevelt slaagt, dan heeft hij een revolutie in de economische verhou dingen gebracht. Als het plan mislukt, dan gaan we recht op een andere revolutie aan. Hoc die er uit zou zien, weet niemand. „Een algeheeie financieele en industrieele instor ting," zegt de Seattle Business Chronicle. Maar dat is maar een dreigement om de twijfelaars schrik aan te jagen. Als Roosevelt's plan mis lukt of liever dreigt te mislukken, zal men van de eene in de andere proefneming vallen, elke volgende nog gewaagder dan de vorige. Waar we dan eindelijk belanden weet nie mand. Maar de gevaren van een mislukking zijn zoo groot, dat ieder Amerikaan met een beetje verstand begrijpt, dat hij geen keus meer heeft. Men moet meedoen. Roosevelt's besluit om van het goud af te gaan was een oorlogsverklaring aan het oude economische bestel. Nu moet iedere Amerikaan, die eenigs- zins meekan, dienst nemen, van harte of met tegenzin. Weigeren staat gelijk met land verraad. Reeds wordt met de zwaarste straffen gedreigd tegen de saboteurs. Een ge weldige reclamecampagne is begonnen, waar aan radio en pers, vrouwenbonden en over heidsorganen meewerken zoo juist heeft een groot eskader bommenwerpers de hoofd- stacTverlaten om een tocht te maken over heel het land en steden en dorpen met circu laires te bestoken. Ieder kan zichzelf als lid in den nieuwen adel doen opnemen en zich het insigne verschaffen van lid van het natio naal herstel, lid van de N.R.A. (National Recovery Administration). Of hij brengt op zijn zaak het schild van den blauwen adelaar aan en schreeuwt zijn buurman in het oor: „Wij voor ons doen mee." We do our part. DE CRITIEK De critiek zwijgt niet. Reeds voeit de kleine handelsman den druk van de mobilisatie. Roosevelt en zijn „chef van den staf" generaal Johnson willen met razende snelheid de koop kracht versterken. Zij schrijven voor, dat ieder arbeider korter zal werken, meer arbeiders in dienst genomen zullen worden, dat het loonpeil verhoogd zal worden. Dat brengt meer kosten mee voor den ondernemer. De groote ondernemer kan dat dragen en zich, als hij in Johnson gelooft, laten troosten door de verzekering, dat na eenigen tijd ook de winsten zullen gaan stijgen. De kleine onder nemer weet niet, waar hij het geld vandaan i zal halen om het uit te zingen tot den tijd, dat de voorspoed zijn lachend gezicht zal laten zien. Het zijn niet alleen de slechten, die de strenge voorschriften van de N.R.A. trachten te ontduiken. Maar ook welbewuste sabotage wordt reeds gemeld, een valsch ge bruik van den blauwen adelaar. Plotseling rijst in Amerika het probleem Ivan den machtsstrijd tusschen ondernemers en de georganiseerde arbeiders. De vakbonden groeien met ongelooflijke snelheid tot een on gekende macht in het vroeger zoo individua- FELMLLFTQN. oman uit het leven te Stockholm. door ERNST LUNDQU1ST. Vertaald door F. LAHR Jr. (Nadruk verboden.) Maar hoe Karin ook wachtte, moeder kwam paar niet in een passende stemming voor de gc- lichtige bespreking. Het leek wei, of ze die angstig Vrmecd. Karin was reeds een paar maal begonnen bet overOlof te spreken, maar dan maakte moeder T zich steeds van af. Zij deed ook zoo eigenaardig: krscheidcne avonden achtereen, ja zelfs midden F den dag, had zij haar werk laten liggen, was lleen naar de stad gegaan en dan lang uitgebleven, ïat moest dat toch beduiden? IWat het beduidde, zou Karin spoedig te weten men. Na verloop van een week ongeveer kwam jedcr thuis na weer zoo'n ochtendwandeling en de tegen Karin, terwijl zij nog bezig was haar ed en mantel weg te hangen: ..Zoo, nu kom ik van het kantoor van de Maat- lappij Svea en nu heb ik mijn geld zóó belegd, t noch jij, noch iemand anders er aan kan oen. ik heb er een lijfrente voor gekocht. I geeft mij 150 kronen jaarlijks, zoolang ik leef, 7 procent van het geld. Nu hoef je er niet 'ger plannen voor de toekomst op te bouwen, a zeer verstandig en ervaren persoon is mijn idstnan geweest." listische Amerika. Dat alles is nog maar de ontwikkeling. En de eenige macht, die Johnson tot nog toe ge bruikt om de moeilijkheden te overwinnen is propaganda, een campagne, die werkt met de leuze, dat elk rechtgeaard Amerikaan moet meedoen. „Kan de stroom van den handel in nieuwe banen worden geleid door wind te maken op de hoeken van de straten?" vraagt de Baltimore Sun twijfelend. HUGH SAMUEL JOHNSON Generaal Johnson zoekt voorloopig in het wekken van enthousiasme zijn kracht. En niet zonder succes. Reclame-maken heeft de Ame rikaan altijd verstaan. En Johnson verstaat de kunst om de dingen simpel te zeggen. Wat misschien beteekent, dat hij ze simpel ziet. Maar dat is een zaak van later overweging. Hoor hoe Johnson spreekt: ledereen moet zijn deel krijgen in de goederen dezer wereld. Daar is een man, die 40 dollar heeft om ham en eieren te koopen en zijn buurman heeft alleen maar honger. Zelfs een millionair kan geen 40 dollar ham en eieren eten. Als ieder een genoeg had, dan kon hij een halven dollar besteden aan ham en eieren voor zijn ontbijt en de malaise was voorbij. Daar moeten we heen. De werkloozen moeten weer aan het werk komen. De koopkracht van de groote menigte moet versterkt worden, maar tegelijk moet er een arbiter zijn, die zorgt, dat ieder eerlijk spel speelt. De trage moet worden aan gespoord en de uitbuiter moet in toom ge houden worden. Men moet er zorg voor dragen dat het kapitaal een behoorlijke winst op levert en dat de arbeider tegelijkertijd een grooter aandeel krijgt in de winst. De remmen van de anti-trustwetten moeten losser staan, maar men moet oppassen, dat de verbruiker daarbij niet onder de wielen raakt. Zoo luchtig spreekt Johnson niet altijd. Hij houdt meer' van stevige woorden. Bij ge legenheid, zoo zegt de schrijver in de Literary Digest, heeft de lucht rond zijn bureau de zelfde hemelsblauwe kleur, die men kent uit de dagen, dat generaal Dawes een bekende figuur was in Washington. En met zijn vuist op tafel slaan kan hij minstens even goed als die andere generaal deed, wanneer hij iets met klem betoogde. Generaal Johnson is barsch. Vaak blaft hij en bij gelegenheid bijt hij ook. Hij houdt er van zijn eigen weg te gaan en wordt soms ongeduldig, wanneer anderen verschillend met hem denken. Menschen, die bij de conferenties met de werkgevers en arbeiders waren, hoorden hem vaak woedend uitvallen. Maar, zeggen zijn vrienden, dat komt alleen omdat hij van opschieten houdt. In den grond is Johnson een vriendelijk mensch en hij wil, dat ieder rechtvaardig behandeld wordt. ZIJN CARRIÈRE Hugh Samuel Johnson is van Schotsch-Ier- sche afkomst. In 1882 werd hij geboren in Mout Scott in Kansas. Hij trok met zijn fami lie naar Oklahoma. In den oorlog met Spanje ging hij er van door en liet zich inschrijven als vrijwilliger. Later werd hij naar een krijgs school gezondenjen in zijn vrijen tijd studeerde hij aan de University of California in de rech ten. Bij de aardbeving van San Francisco in 1900 onderscheidde hij zich als cavallerie- officier. Toen diende hij bij het leger in Mexico. In 1916'was hij kapitein van den staf van generaal Crowden. Daar kreeg hij o.a. op dracht om een wet op het dienst nemen in het leven tc roepen. De behandeling in het congres duurde vreeselijk lang en Johnson zag met bezorgdheid het oogenblik naderen, dat de oorlog zou uitbreken en men niet klaar zou zijn. Inderdaad verklaarde Wilson den 6en April 1917 den oorlog cn de-Selective Ser vice Act is van 18 Mei. Johnson deed echter alles om te maken, dat de wet onmiddellijk in werking kon treden. Hij had overwogen, dat de drukker een maand zou noodig heb ben om de 30 millioen blanco formulieren tc drukken en dat er dan nog 10 dagen noodig zouden zijn om ze bij de 80.000 burgemeesters en sherifs te bezorgen. Dus liet hij de formulieren op eigen gezag drukken en ver zenden. Toen de wet was aangenomen kwam generaal Crowden bij majoor Johnson om over drukken en verzenden te praten. „Generaal, zei Johnson, ze zijn al gedrukt." „Maar dat zal de minister niet goedvinden." „Vindt u Ifet goed?" „Ja, Natuurlijk." „Dan zal de minister het ook goedvinden." „Nou, vooruit dan maar. Zorg dan dat ze zoo gauw mogelijk op de post komen." „Ze zijn ai verzonden, generaal." De korte, dikke man met het roode gezicht hangt nu in een draaistoel op de derde ver dieping van het departement van handel in Washington. Sommigen noemen hem een Mus solini, anderen een Stalin. Hij zelf noemt zich vennoot in de Amerikaansche industrie. En inderdaad, Hugh Samuel Johnson, het hoofd van-de National Recovery Administration is de niet-officieele voorzitter in den raad van bestuur van elke groote industrieele onder neming in de Vereenigde Staten. (Maandagochtendblad.) VERKEERSONGEVALLEN. Auto-botsing waarbij de passagiers uit de wrakstukken moesten bevrijd worden. Zondagmiddag heeft op de wegkruising 's-HertogenboschGraveOssNistelrode een zeer ernstige autobotsing plaats gehad. Waarschijnlijk door het onbekend zijn met deze gevaarlijke kruising merkten twee auto mobilisten elkaar te laat op en reed een auto, bestuurd door den heer Manders uit Cuyk, den wagen van den heer Andriessen uit Eind hoven in de rechterflank aan. Bij de hevige botsing, welke volgde, werden de wagens totaal vernield. De passagiers, welke uit de wrakstukken moesten worden bevrijd, hadden alle min of meer ernstige ver wondingen en kneuzingen bekomen aan han den, gelaat en beenen. Doktoren uit Oss en NisteJrode verleenden de eerste hulp. De heer Gans, zijn echtgenoote en drie kinderen, wonende te Zevenaar, die in de auto van den heer Andriesen hadden ge zeten, werden, na verbonden te zijn, naar Oss vervoerd en vervolgden vandaar hun reis per trein. De overige vier passagiers werden per auto naar hun woonplaats overgebracht. De ver nielde auto's zijn per kraanwagen weggesleept. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Het is nu reeds de derde Zondag, dat op bovengenoemde wegkruising een ern stig auto-ongeluk gebeurt. „Zeker die beminnelijke groothandelaar?" vroeg Karin schamper. „Dat zeg ik je niet." Karin was bijna dol van woede. Zij was zóó kwaad, dat zij haar moeder had kunnen slaan. Om zich niet te vergrijpen, moest zij naar haar kamertje gaan en de deur achter zich op slot doen. V. Gedurende de heele maand April was Olof slecht gemutst. Gedeeltelijk was Karin door haar gemis aan oordeel en fijn gevoel er de schuld van, dat hij onnoodig ontstemd werd. Oprecht en mede deelzaam van aard, was zij bijzonder afkeerig van geheimen voor Olof en kon niet altijd datgene verzwijgen, wat hem slechts bedroefde en niemand tot nut was. Zoo, bijvoorbeeld, had zij zich eerst voorgeno men, hem niet te vertellen, dat zij moeder had gevraagd haar de twee duizend te lecnen, of er tenminste mee te wachten, tot de zaak beslist was. Maar toen zij hem in het Humlepark ontmoette, dienzelfden avond, dat zij met moeder op bezoek bij Janzón was geweest, was zij zóó opgewonden, dat zij haar mond voorbij praatte en, vóór ze het wist, verteld had, niet alleen, maar ook, dat zij op weg naar huis moeder dat voorstel had gedaan betreffende het geld, maar dadelijk den wind van voren had gekregen. Olof werd zoowel kwaad als bedroefd over deze berichten. Hij wrong de handen in wanhopige woede omdat zijn maatschappelijke positie hem niet toeliet, zich met Karin tc verloven cn haar zóó te vrijwaren voor de familiariteiten van den eersten den besten meisjesgek. De weigering van In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men op den Rijksstraatweg te WeZep het lijk gevonden van den 24-jarigcn arbeider G. J. Brouwer, die door een auto was aan gereden. De marechaussee stelde direct een uitgebreid onderzoek in, doch had gister middag den dader nog niet opgespoord. Het slachtoffer was vermoedelijk naar de jubileum feesten te Elburg geweest. De man was ge huwd en vader van een kind, Zaterdagavond is in de Kruislaan te Am sterdam een 19-jarige motorrijder door te krachtig remmen over den kop geslagen. Het slachtoffer is gisternacht aan zijn verwondin gen bezweken. Borstkas ingedrukt. Zondagavond 9 uur reed op de Blokhuisbrug te Woerden een file auto's en motorrijwielen in de richting Bodegraven. Op een gegeven moment verliet een der auto's de file en probeerde te passeeren. Het gevolg was, dat de wagen in botsing kwam met een andere auto, evenwel zonder verdere gevolgen. Twee motorrijders echter kwamen in moei lijkheden, raakten hun stuur kwijt en botsten tegen elkaar. Een der duorijdsters, mevr. T. M. v. d. Hoevenvan Leeuwen uit de Lier, kwam zoo danig te vallen, dat haar borstkas werd inge drukt. Zij overleed na korten tijd. Haar echt genoot, die verschillende verwondingen had opgeloopen, is naar het algemeen ziekenhuis overgebracht. De andere motorrijder, zekere P. O. uit Oudewater, is met een gecompliceerde been breuk naar het ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Zijn duorijdster, die in de sloot viel, bekwam geen letsel. JONGE VROUW ONDER DE GOOISCHE TRAM. In het ziekenhuis overleden. AMSTERDAM, 14 Aug. Het verkeer te Diemerbrug, dat Zondagavond zeer intens was, heeft aldaar aanleiding gegeven tot het treurige feit, dat een jonge vrouw door een rijtuig van de Gooische motortram is over reden. Om vijf minuten voor acht reed een motor- tram bestaande uit drie rijtuigen door de ge-( meente Diemen. Op den weg reed de heer Blokker, een bewoner uit Amsterdam West, met zijn ongeveer 25-jarige vrouw en zuster, alle drie op rijwielen gezeten. De vrouw schijnt een zijwaartsche beweging gemaakt te hebben of een onwillekeurigen duw te hebben gekregen. Zij kwam onder het middelste rijtuig van den trein terecht met het noodlot tig gevolg, dat'het laatste trucstel over haar| linker been reed. Het lichaamsdeel werd afge reden. Op het geschreeuw van het publiek' stopte de wagenbestuurder terstond. De onge lukkige werd voor de wielen van het derde rijtuig gevonden. De medicus van Diemen, Dr. Derkinderen, verleende de eerste hulp. Daarna is de gekwetste per particuliere ziekenauto naar het Burgerziekenhuis overgebracht, waar zij in den afgeloopen uacht is overleden. REIZIGER BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Vreeselijk ongeluk op het Muiderpoortstation, AMSTERDAM, 14 Aug. Een verschrik kelijk ongeluk, waarbij iemand beide beenen werden afgereden, heeft op het Muiderpoort- juffrouw Berger krenkte hem, niet om het geld, maar omdat het toonde, hoe zij hem beoordeelde: als een geheel ontoerekenbaar persoon zonder toe komst aan wien zij niet eens een som gelds wilde toevertrouwen, laat staan dan haar dochter. Al deze tegenspoed bracht hem slechts tot de ééne bittere slotsom: je bent tot niets nut; 'tis jouw onvermogen om carrière te maken, dat Karin blootstelt aan allerhande wederwaardigheden. Nog erger werd het eenige dagen later toen Karin hem die geschiedenis van de lijfrente ver telde. Niet alleen verklaarde zijn tante door deze handelwijze ten duidelijkste, dat zij niet aan zijn toekomst geloofde en niets met hem te doen wilde hebben, doch zij had hem ook een ongehoorde beleediging aangedaan. Zij had heimelijk haar geld ergens in veiligheid gebracht, waar het buiten het budget van zijn booze plannen zou blijven! Was hij dan een schurk of oplichter, tegen wien men zulke voorzorgsmaatregelen moest nemen? Haatte de oude dame de gedachte alleen aan een huwelijk tusschen hem cn Karin zoo vreeselijk, dat zij, om nooit in der eeuwigheid in dc verleiding tc komen tot deze vereeniging bij te dragen, zulke schikkin gen maakte betreffende haar ellendig beetje geld, dat zij het zelfs na haar dood buiten liet bereik van Karin bracht? Liever onterfd dan OJof's vrouw 1 Dit alles ging in een oogwenk door het brein van onzen jongeling en bracht hem de wanhoop nabij. Nog nooit had Karin hem zoo gezien cn zij had er nu bitter berouw van, dat zij haar mond niet had kunnen houden. Wat had Olof ooit hoeven te weten van die heele gcldgcschicdc- nis? Maar in het vervólg zou ze waarlijk anders tc werk gaan. Wanneer zij weer eens iets op touw zette voor Olofs welzijn, tot verbetering van zijn vooruitzichten, zou zij wel oppassen, dat zij zweeg, zweeg als een mof, totdat de zaak onvoorwaardelijk was beklonken, zoodat zij het geluk slechts als een rijpe vrucht in zijn handen behoefde te leggen met dc woorden: zie hier, neem het, dit krijg je van mij! Verscheidene avonden na dit gesprek, dat bij den politieagent aan huis gevoerd werd, bleef Olof van hun gewone bijeenkomsten in liet Humlepark weg en toen Karin eindelijk naar haar familie in de Trebackarlangstraat ging, om hem daar tc zoeken, kreeg zij te hooren, dat bij weinig of nooit thuis cn doorloopend allerslechtst geluimd was. Karin schreef hem, smeekte cn bad, haar toch vooral niet iedeven avond tevergeefs te laten wachten. In antwoord hierop kreeg zij een brief, waarin hij zcide, dat het beter was, dat hij zich van haar verwijderd hield, zoolang zijn tegenwoordige ge moedsstemming duurdehij zou toch niets anders kunnen zeggen, dan wat haar verdrietig zou maken cn het beste voor haar zou nog wezen, als zij hem nooit meer te zien kreeg. Hij was een verworpen wezen, dat ongeluk bracht over een ieder, met wien het in aanraking kwam. Maar wanneer Karin wat geduld wilde hebben, zou hij wel weer op dagen, vóór dien tijd wilde Jiij haar niet zien. Karin kon immers 's avonds eens naar het Humle park wandelen, als zij daar zin in had, vroeger of later zou zij hem'daar ontmoeten, wat dan tegelijk liet teeken zou zijn, dat Jiij over zijn kwade luim heen was en zijn lot weer met geduld droeg. Karin liep 's avonds in dc westelijkste laantjes op Olof te wachten, maar hij verscheen niet. Het station gisteravond de getuigen er van diep bewogen en met afgrijzen vervuld. Dit ge beurde tijdens de binnenkomst van een trein uit het Gooi, die aan het station stopte. On danks de waarschuwing op elk portier: niet openen voor de trein stilstaat, opende een passagier, de 53-jarige Radofish, wonende Kari- iii^fastraat in de Indische Buurt, de deur van liet compta. Jment. Daar hij van andere reizi gers, zoo bleek uit hel onderzoek, afscheid wilde nemen, bleef hij, terwijl de trein geremd werd, nog even op de treeplank staan en sprong of viel er toen af. De ongelukkige gleed tusschen het perron en de treeplank door en kwam onder de wielen terecht. Een der beenen werd hem boven de knie, het andere onder de knie afgereden. Het slachtoffer werd op het perron gebracht. Bij het vervoer was hij nog goed bij kennis en gaf toe, dat het gebeurde aan eigen onvoor zichtigheid te wijten was. In zorgwekkenden toestand werd hij in het Onze Lieve Vrouwegasthuis opgenomen. DAME GEDOOD BIJ EEN MOTOR- BOTSING. Van Motorrijder een been verpletterd* WOERDEN, 14 Aug. Zondagavond om ongeveer half negen had in de gemeente Rietveld by Woerden een zeer ernstig on geluk plaats, waarby een dame werd gedood. Uit een file van auto's, die in de richting Leiden reden, wilde een wagen de andere voorbij ryden. De auto kwam daardoor in aanraking met een wageD, die van den an deren kant kwam. Deze werd op zy gedron gen en bot3te tegen twee motorrijwielen. Op beide waren een heer en een dame ge zeten. De eerste motorryder, de heer O. uit Oudewater, raakte beklemd tusschen het hek en een muur, waar door een zyner beenen werd verpletterd. Hy moest naar het ziekenhuis te Utrecht worden vervoerd. De dame kwam met den schrik vry. Van het tweede motorrywiel werden de heer en de dame zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis van Woerden wer den overgebracht. De dame is daar kort na aankomst overleden. BENZINE-ONTPLOFFING IN KEUKEN. Huisvrouw te St. Anthonis door vallende steenen zeer ernstig gewond. BOXMEER, 14 Aug. Zondagmiddag circa 12 uur is een benzine-kooktoestel ont ploft ten huize van den heer N. te St. An thonis. Mevr. N. die bezig was op het toestel te koken, zag plotseling een vlam uitslaan, en snelde verschrikt de deur uit. Zij was by na buiten, toen bet apparaat explodeerde en werd getroffen door vallend gesteente. Luid kermende viel de ongeluk kige neer. Dr. Verbeek, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp; hy consta teerde een gecompliceerde reebterbeenbreuk, terwyl het linkerbeen boven den enkel ge broken was. Per brancard is de ongelukkige naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd. Haar toestand is gelukkig niet verontrustend. De explosie was zóó hevig, dat van de keuken geen muur is biy ven staan en in dat gedeelte van het huis een ware ruïne heerscht. Volgens de verklaring van den heer N. was er slechts een liter benzine in het toestel toen het gebruikt werd. Het gebeurde ver wekte uiteraard groot opzien in het dorp. was Mei, de boomen droegen reeds een lichtgroen voorjaarskleed en de lange, warme avonden lokten talrijke wandelaars naar het mooie park. Karin liep er over te denken, dat zij een andere plaats van samenkomst moesten kiezen, waar het rustiger was, want hun bank was nu zelden leeg. Eén avond had zij er als het ware een voor gevoel van, dat Olof eindelijk zou komen. Alles was haar dien dag zoo meegcloopen en Jeremias was weer wat vriendelijker geworden. Zijzelf had gedurende de maand April goed geld verdiend, en zich een nieuw voorjaarspak aangeschaft zij had het juist voor het eerst aan en Karin was nooit beter geluimd, dan wanneer zij voelde, dat zij er „chic" uitzag en door de menschen bewon derd werd. Vanavond was zij werkelijk netjes met haar dicht sluitend, lichtgrijs voorjaarscostuum en strooien hoed, met schotsch lint gegarneerd. De heeren namen haar niet belangstelling op. Of kwam dat omdat zij er vroolijker uitzag dan ge woonlijk en zoo tevreden cn vrijmoedig om zich keek? Dc voorbijgangers konden immers niet weten, dat zij naar een uitverkorene zocht, naar haar knappen, flinken jongen, die haar duizend maal meer waard was dan al die mooie heertjes te zamen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1933 | | pagina 1